Driemaal film op tv- avond Italianen halen kleuren- tv uit buitenland Belgische gouden leeuwen voor Pierre Kartner en Ivan Heylen Hoge kijkdichtheid Nederland-Zweden SCHERM OOG RADIO VANAVOND 4 TELEVISIE VANAVOND Consumenten bond vraagt tv-zendtijd TELEVISIE MORGEN RADIO MORGEN LEIDSE COURANT j i DONDERDAG 18 JULI Alfred Hitchcock, de sluwe „master of suspence", is een van de weinige regisseurs die qua uiterlijk geen onbekende is voor de kijker. Door in al zijn thrillers even zelf in het beeld te verschijnen en de eigenwijze manier waarop hij iedere afle vering van zijn televisieseries introduceerde weet men dat het een parmantig dikbuikig heer tje is, dat men verwaand zou kunnen noemen als de zelfspot er niet zo duimendik bovenop lag. Een heerlijke figuurook als hij eenmaal op zijn praatstoel zit, want als geen ander kan hij anecdotes vertellen over het filmvak. Geen wonder dat hij na collega Raoul Walsh werd uitverkoren om in de Ameri kaanse serie „De man achter de film" eens -'n boekje open te doen over zijn werk. Dat we daarbij ook nog filmfragmen ten te zien krijgen van zijn eerste thriller „The Lodger" uit 1926 met Ivor Novello als Jack the Ripper tot zijn laatste „Frenzy" moet voor de echte filmliefhebber een reden zijn om vanavond zeventig minuten aan de buis gekluisterd te zit ten. Ned. I 22.00 uur. Een typisch staaltje van slechte coördinatie is wel, dat ongeveer te zelfder tijd op het andere net het tweede gedeelte wordt uitge zonden van „Visions of eight" de film die acht regisseurs uit verschillende landen maakten over de Olympische spelen in München anno 1972. Het eerste deel van de film, die wel de Filmweek Arnhem maar daarna niet de bioscopen haalde, werd zaterdag j.l. uitgezonden. Daarin waren Juri Ozerov, Mai Zetter- ling, Arthur Penn, Kon Ichika- wa en Michael Pfleghar aan het woord. Vanavond komt de Ts jech Milos Forman met zijn vi sie op de tienkamp, die hij op humoristische wijze met spelle tjes van de straat vergeleek.^ Claude Lelouch, die destijds ge heel alleen 'n film ovr de winter spelen voor zijn rekening nam en er een soort lofzang op Jean Claude Kili van maakte, filmde de wanhoop en het verdriet van de verliezers, waarna de Engels man John Schlesinger zich op de marathon en zijn landgenoot Ron Hill in het bijzonder con centreert. Als enige vermeldt Schlesinger en passant in een interview ook nog even de gruwelijke aanslag op de IsVae- lische Olympische ploeg. „Vi sion of eight" geeft, omdat iede re regisseur een hoofdstuk voor zijn rekening nam, zeker geen volledig beeld van het sportge beuren in Mu'nchen, zoals bij andere Olympische spelen se dert 1936 steeds het geval was, maar met name Arthur Penn, Kon Ichikawa en John Schlesin ger wisten van hun onderwerp een boeiend stuk film te maken. Ned. 11 21.40 uur Botsing De derde film op deze avond gaat over slechts een paar re gels in de krant: „De auto slipte en raakte van de weg ...de be stuurder werd gedood"; „De chauffeur verloor de macht' over het stuur en reed in op een groepje fietsers..." Alleen als men de slachtoffers van het ver keersongeval kent, wordt er aan die simpele vermeldingen 'aan dacht besteed en bestaat het verdriet en de pijn. Voor andere krantelezers blijft het een be richt, dat het volgende ogenblik alweer is vergeten.AVe weten niet, wat er verder met die zwaar gewonden gebeurt; we houden ons niet bezig met de kreupel geslagen levens van mensen die van het ene op het andere moment van stralend ge zonde wezens in lichamelijke wrakken veranderen... In „Krocken", de vorig jaar met de Prix Italia bekroonde Zweed se televisiefilm, die onder de titel „Botsing" door de AVRO zal worden uitgezonden gaat het nu juist wel om het hoofdstuk dat geschreven wordt na die paar regels in de krant. Er zijn drie auto's onderweg. In de eer ste rijdt een ouder echtpaar, op weg naar het huisje buiten, dat pas gekocht om van een welver diend pensioen te gaan genieten. In de tweede wagen zit een jong gezin met kleine kinderen, de derde wordt bestuurd door een jongeman, die pas zijn rijbewijs heeft. De drie auto's botsten op elkaar en later wordt er een brief geschreven..„Dit is de brief vn een man, wiens leven werd verwoest door een auto ongeluk. Misschien worden er veel brieven zoals deze gesche- ven; ik weet alleen dat ik niet de enige ben. Ik verloor mijn vrouw in een verkeersongeluk. Bij hetzelfde ongeluk werd er ook nog een gepensioneerde ge dood en raakte een achttienjari ge jongen kreupel". Kan een méns nog leven, als hem zoiets is overkomen? Wat voor soort leven is dat dan° Bij deze vra gen blijft de film stilstaan, om het hoofdstuk te kunnen schrij ven dat voor de lezers van het simpele krantenbericht onbe kend blijft... Ned. II. 20.21 uur ROME Buitenlandse televi sieprogramma's tot in het pun tje van de Italiaanse laars door geven mag voortaan, evenals, het vervaardigen en uitzenden van programma's via kabel-tv. 'vanwege deze twee opzienba rende, zelfs onverwachte uit spraken van een hoog Italiaans gerechtshof wrijven velen zich opgewekt in de handen. Vooral de zakenmensen, die zich nu gerechtelijk geruggesteund voe len om de Itaiaanse markt te overstromen met apparatuur: kleurentelevisies, speciale an tennes en repetitoren. Deze laat ste dienen om buiten de Ita liaanse RAI om buitenlandse uitzendingen naar Italië te ha len. Daar de RAI nog geen kleur geeft, werden repetitoren inge zet tijdens de wereldkampioen schappen voetbal. De RAI liet de politie toen alle repetitoren in beslag nemen. Het minopolie van de Italiaanse RAI wankelt. De Italiaanse tv-kijkers moesten zich met zwart-wit-beelden te vreden stellen, afgezien dan van het wrange grapje dat veel sup porters toch in kleur naar hun nationale elftal gekeken hebben: groen en geel van ergernis, wit van schrik en rood van opwin ding. De beslissing dat de repetitoren niet langer verboden zijn, heeft vooral in Noord-Italiè een aan- Tour de France op radio en tv Vanavond Tour de France op tv op Ned. I om 18.25 uur. Morgen op Hilversum 3 om 13.00 uur voorbeschouwing, om 13.45 en 16.30 rechtstreeks en om 18.00 uur nabeschouwing. tal bedrijven in staat van grote opwinding gebracht. Nu immers is er goud te verdienen. Er zou den al uitgwerkte plannen be staan om Zwitserse en Oosten rijkse tv-programma's door te zenden tot Rome en zelfs nog zuidelijker. In september al kunnen de Ro meinen op hun schermen die buitenlandse tv-programma's ontvangen, mits ze er 150 gulden voor over hebben om de bijbe horende vereiste antenne te ko- Hilversumse tennis op tv Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De AVRO-tele- visie zal zaterdag en zondag rechtstreekse reportages uitzen den van de internationale ten niskampioenschappen van Ne derland op de banen van 't Melkhuisje in Hilversum. Zaterdag geeft de AVRO van 16.02 tot 17.30 uur via Ned I eenrechtstreeks verslag van de halve finales heren enkel- en Vieren dubbelspel. Zondag 21 juli zendt de avro van 21.10 tot 22.15 uur, eveneens via Ned. I een samenvatting uit van de 's middags gespeelde finales in het heren enkele en heren dubbel. Commentator is Willem Duys. NEDERLAND I DUITSLAND I idl.^dagoëische rubriek. 9.35 «^iin^an ^1 en n. AVRO: MO (S) Sopraan en ,200 ,Sl Yan ;rfpKi? «jFIS 1100 Nieuws. 11.03-11 11.30 Horlepiep: serie .55 Beursberichten. NO toeristiche informatie. heidsvoorlichtine; 12.30 Uitzending "OS: 12.40 Sur la rc HILVERSUM De consumentenbond heeft minister van Doorn van CRM om zendtijd gevraagd om de konsumenten in Nederland voorlichting te geven. Voorlopig wordt ge dacht aan een tv-programma van ongeveer een half uur, eens per vier weken. Later zou dit uitgebreid kunnen worden tot eens per twee weken. Het aanvragen van eigen zendtijd betekent niet, aldus de consumentenbond, dat het Koning Klant-programma van de VARA konkurrentie aangedaan zal worden of dat men minder gelukkig zou zijn met mcidentele radio- en tv-pro gramma's, waarin aandacht aan konsumentenzaken wordt geschonken. Indien nodig zal de bond daar graag medewerk ing aan verlenenen. Het is niet de bedoeling van de consu mentenbond een omroep te worden met een totaalprogram ma. In het voorlopig maandelijkse half uurtje denkt de bond die onderwerpen te behandelen, waar de omroepen door een gebrek aan deskundigheid niet aan toe kunnen komen. De consumentenbond denkt een gunstige reactie van minister van Doorn te krijgen, aangezien men meent aan alle in de omroepwet gestelde eisen te voldoen. WDR: IR no (K) Nieuws uit Noordrijn-W len. 18 05 (K) Voor de kinderen 18.15 iK) Dr Marcus Welbv, tv-seric. 18.40 iKi Actua liteiten. 19.20 (K) Vervolg tv-seric 20 00 (Kil ■'"i i rn.t ■.'111.-, I K I r.i.V v schap. 2100 (K) Los Angeles 1937, daadfilm. 21 45 fK) Diskussieprogra 22 30 (K) Journaal, kommentaar en I 19.05 Camping '74 20.00 Journaal 20.21 Camping '74 (vervolg) VPRO 22.00 De man achter de film 13.25 oo Hier kocht (Alfred Hitchcock) Journaal 19.30 (K) E NEDERLAND II (Van onze showredactie) BRUSSEL Naast de zeer waardevolle onderscheiding, de Edi son. welke Pierre Kartner eerder dit jaar in ontvangst mocht nemen, wordt Vader Abraham wederom in de bloemetjes gezet met een nieuwe onderscheiding nl: de gouden leeuw. Hij is aangewezen als meest populaire artiest in België. De gouden leeuw is een Belgische waardering voor de meest populaire arties ten in verschillende categorieën. Naast Vader Abraham (Pierre Kartner) krijgt ook Ivan Heylen de gouden leeuw als origineelste Vlaamse artiest. Er zijn eveneens onderscheidingen voor Will Tura, Johan Vermin nen, Freddy Breek, David Essex, Slade, Etta Cameron en de Pebbles. Vader Abraham krijgt zijn gouden leeuw uitgereikt in het Festival der Gouden Leeuwen, dat vanavond door de BRT in Blankenberge op de tv wordt uitgezonden. De meest verdienstelijke artiesten, die in aanmerking voor de onderscheiding komen, zijn uitverkoren door een delegatie van de Vlaamse showpers. Vader Abraham. HILVERSUM Tijdens de eer ste twee weken van de wereld kampioenschappen voetbal in West-Duitsland heeft de televi siereportage van de wedstrijd Nederland—Zweden op 19 juni de grootste kijkdichtheid ge haald, nl. 65,2 procent. Dat komt overeen met ruim 6,5 mil joen kijkers van twaalf jaar en De eerste wedstrijd in de halve finalegroep tussen Nederland en Argentinië deed daarvoor niet veel onder. De kijkdichtheid be-, droég 64,9 procent, wat neer komt op bijna 6,5 miljoen kij kers. Beide wedstrijden werden hoog gewaardeerd: 82. Een en ander blijkt uit de resul taten van het continu-program- ma-onderzoek van de NOS, waarvan thans de gegevens tot 29 juni bekend zijn, derhalve niet van de wedstrijden om de le, le, 3e en 4e plaats. De eerste wedstrijd van het Ne derlands Elftal, op 15 juni tegen Uruquay, werd door 4,7 miljoen mensen op de televisie gevolgd, waarbij echter wel in aanmer king moet worden genomen, dat deze wedstrijd 's middags werd gespeeld en uitgezonden. De eveneens 's middags uitgezon den reportage van Nederland- Bulgarije haalde een kijkdicht heid van 52,9 procent (bijna 5.3 miljoen kijkers). Ook deze wed strijd werd met 82 gewaardeerd. Een hoge score bereikte ook de voetbalconfrontatie tussen de beide Duitslanden. Deze wed strijd werd in Nederland door 4.8 miljoen mensen op de televi sie gevolgd. De openingsceremonie werd be keken door 1,8 miljoen mensen, terwijl de daarna gespeelde wedstrijd tussen Brazilië en Joe goslavië drie miljoen mensen aan de beeldbuis hield gekluis terd. De samenvattingen, die meestal na. afloop van het avondprogramma werden uitge zonden, werden nooit door meer dan drie miljoen mensen beke- De andere door de NOS uitge- zonden volledige reportages be haalden de volgende kijkdicht- heden: West-DuitslandChili 23.2 procent; Oost-Duitsland- Australië 33,1 procent; Zwede n—Bulgarije 42,6 procent; Schotland—Brazilië 21,7 pro cent; AustraliëWest-Duitsland 46,1 procent; SchotlandJoego slavië 34 procent en West-Duits land—Joegoslavië 25,2 procent. NOS 18.25 Tour de France 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Poppenkast 19.30 De jonkvrouw 20.00 Journaal 20.21 Flash Back #21.10 Hier en nu 21.50 Lang leve de operette 22.40 Vroomheid in hout en steen 22.55 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 De Wal tons 20.00 Journaal 21.21 Zomer '74 21.20 De FBI 22.15 Wordt u al geholpen? (3) IKOR 22.50 Les Camisards (1) 23.45 Journaal 18.55 De Fabeltjeskrant. 19.00 Vakan tiequiz. 19.30 Ziet u er wat in? 19.45 Journaal. 20.15 De familie Ashton. 21.05 Hen mc.is op de maan. 22.35 In 1/6 (fabels). 23.00 Journaal.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2