verkoos vlucht boven voedsel Danguillaume, de 'profiteur' Debuut Jenken kreeg glans door home-run Wim Prinsen toonde zich ware kapitein Pool Szurkowski in bezemwagen Guimard betrapt DERDE ZEGE HONKBALTEAM DONDERDAG 18 JULI 1974 LEIDSE COURANT a ((Van onze verslaggever) PAU Cyrille Guimard, winnaar van het eerste ge deelte van de achtste etap pe van de Tour (Chamons- sur-Mame-Chaumont) is po sitief bevonden op het ge bruik van verboden stimule rende middelen. De reactie was positief in het urinemonster dat van Guimard werd afgenomen na de dertiende rit, Avig- non-Montpellier. Guimard werd in die etappe door het lot aangewezen zidh te mel den voor de doping-contro- le. Guimard heeft een contra expertise aangevraagd na dat hij op de hoogte was gebracht van zijn positieve (Van onze verslaggever) Pau Zijn tweede overwinning in de 61e ronde van Frank rijk dankt Jean Pierre Danguillaume aan zijn slimheid. Op drie punten verraste hij gisteren, in de laatste bergrit, zijn concurrenten. Ten eerste door het initiatief over te nemen van zijn ploegmakkers Ovion en Delisle, die te vergeefs probeerden het succes van de Peugeot-ploeg te prolongeren. Zijn actie bleef onbeantwoord, omdat het veld van hem niet opnieuw de krachtexplosie verwachtte, die hij ruimschoots in de benen bleek te hebben 5 KG PAU De Spanjaard Martinez, leider in het algemeen klassement heeft in de etappe van gisteren geen zorgen gekend. Zijn concurren tie hield zich merkwaardig genoeg rustig. De eindoverwinning kan de Spaanse klimmer, die ook in de vlakke rittengoed meekomt, nau welijks meer ontgaan. Tourcijfers Ten tweede door precies op het goede moment aan te vallen. Danguillaume ging op jacht naar de drie vlucvhters Oliva, Zurano en De Witte, vlak na de ravitaillering. „Ik wist" ver klaarde hij voldaan, dat de si- omstandigheden in de achttien de rit. Hij had zich namelijk ook terdege gerealiseerd dat ie dere ontsnapping voor de Soulor van „minder betekenende ren ners het fiat van Merckx zou krijgen. tuatie bij de ravitaillering niet Na de beklimming van de Tour- ideaal was. Het was een nogal moeilijk punt. Daarom heb ik geen zakje genomen en heb aangevallen, terwijl de anderen met hun zakjes zaten te worste len in een bocht waarin boven dien nog een vluchtheuvel als obstakel stond. Ten derde door zijn makkers in de ontsnapping Zurano, Oliva en De Witte te verrassen na de Col du Soulor „Ik heb een lekke band" schreeuwde hij. Danguil laume had geen lekke band. Hij wilde slechts van achterwiel verwisselen om na de bergen een betere versnelling te hebben voor de eindsprint op het auto circuit van Pau. „Ik ben genomen" zei Ronald de Witte, winnaar van de rit naar Dieppe „Wij hadden allemaal gekeken wat voor versnellingen Dangu'iillaume had opstaan, toen' het er op leek dat wij weg zou den kunnen blijven. Hij had niets anders dan wij" Gebruik malet en de redelijk snelle afda ling van de berg viel de vaart In de rij van het veld snel te rug. Vrede was het parool dat velen een kans gaf aansluiting te herkrijgen. Ook Danguillau me, die op de Tourmalet drie minuten had moeten prijsgeven. Bij de beklimming van de Tour malet namelijk werd er stevig gekoerst. Van Impe was de eer ste aanvaller en in zijn spoor volgden Delisle en Santy. De laatste, de eerste paladijn--van Raymond Poulidor, had succes. Zijn actie scheurde het veld verder uiteen en deed een kop- groepje ontstaan van Merckx, Poulidor, Aja, Delisle en hijzelf. Lopez Oarrill had het tamelijk moeilijk en juist op dat moment ging-Gonzaïi ja de domme,A in het fffensief. Merckx, Lelisle en Poulidor reageerden prompt, Santy moest terrein prijs geven, maar Lopez Carril, nog altijd de nummer twee uit de algeme ne rangschikking, leek naar achteren te vliegen. In de kort ste keren verdubbelde zijn ach terstand tot een minuut. Niemand had rekening gehouden met Jean-Pierre D anguillaume. De tereen volgende etappezege dank zij slimheid. Euseblo Velez, de ploegleider van Kas, reageerde alsof hij water zag branden. Hij schoot naar voren en bedreigde Aja met hel en verdoemenis wanneer hij deze actie zou doorzetten. Aja keerde op zijn schreden te rug. In de afdaling achterhaalde Merckx hem snel, vervolgens kwam Poulidor ook bij de eer ste twee en van dat moment was het eigenlijk gebeurd met de wedstrijd. Vlak voor de aanloop naar de Soulor begon, heroverde ook Zu rano een plaats in de voorste gelederen. Met hem kwam bijna een peloton helpers van Merckx mee. Zurano vond het een beet je te veel van het goede en zet te onmiddellijk de aanval in. De Witte reageerde, Oliva sprong mee aan zijn wiel. Danguillau me verkoos een paar kilometer verder 'n vlucht boven voef 'tsel. De twee Spanjaarden uit dezelf de ploeg hebben geprobeerd De Witte en Danguillaume kwijt te de achttiende etappe 1 Danguillaume (Fra, Plaud), 4 uur 19 minuten 20 seconden. 2. De Witte (Belg. Schotte, 3. Oliva (Spa. More no), 4. Zurano (Spa, Moreno) allen in dezelfde üjd als de winnaar. 5. Hoban (eng, Caput, op 3.14.' 6 Rouxel (Fra, Plaud). 7. Van Sprin ge! (Belg, Van Vaerenbergh). 8 Teirlinck (Belg, Stablinski), 9. We- semael (Belg Van Vaerenbergh), 10. Ovion (Fra, Plaud- allen op 3.14, 57 «n Hertog (Ned. LiebregLs) op 7.49, 58. Knetemann (Ned, Caput) z.t., 66. Karstens (Ned. de Muer) op 7 55, 7S. Vlanen (Ned. Caput) op 10.09, fS- T'an Katwijk (Ned. Caput) op 11.03; 91. Wim Prinsen (Nederland. Liebregts) z.t., 95. Henk Prinsen (Ned, Liebregts) z.t., 100 Allan (Aus, Liebregts). 107. Alaimo (It, Liebregts) op 20.37. Algemeen klassement: 1. Merckx (Belg. Albani) 101.04.44 2. Lopez Carril (Spa. Velez) op 2.25. 3. Pouli dor (Fra. Caput) op 5.18, 4. Panlzza (It. Cribi orio) op 5 33. 5. Aja (Spa, Velez) op 6.01, 6. Agostinho (port, r- de Muer) op 11.24. 7. Martinez Fransman greep z:]n tweede ach- (Fra. stablinski) op 13s sïnty (Fra, Cauput) op 14.32. 9. Pollentier (Belg. Schotte) op 14.39. 10. Sprlngel (Belg, op 18.56. 28. Den Hertog op 1.09.- 56. Karstens op 1.26.34. 64. Vlanen op 1.31.35. 67. Wim Prinsen op 1,53.03, 104. Van Katwijk op 2.48.- 38, 105. Allan op 2.56.38, 107 Alaimo op 3.37.31. Algemeen Ploegenklassement: 1. Ve lez 304.31 52. 2. Caput 304.52.04. 2 04. 3. Albani 305.19.09, 13 Liebregts Het meest opvallende van de ze vende etappe, de laatste door de bergen, was het uitvallen van de Poolse wereld- en olympisch kampioen Ryszard Szurkowski. Sinds de karavaan de Pyreneeën is ingegaan heeft Szurkowski het moeilijk gehad. Elke keer moest hij zich tot het uiterste inspannen om niet op al te gro te achterstanden te geraken. Gisteren was het dan zover voor hem. Halverwege de Tour malet stapte hij af en liet zich in de bezemwagen naar de fi nish rijden. De Nederlandse equipe heeft het wederom zwaar gehad. Adrie van Houwelingen en Mathieu Dohmen kwamen met grote raken. Het gelukte niet. Oliva deed de laatste poging, op een kilometer vóór de eindstreep na dat Danguillaume en De Witte elkaar hoffelijk de voor de sprint zo onaantrekkelijk koppo sitie hadden aangeboden. De Witte antwoordde onmiddellijk en sleepte een uiterst voldane Danguillaume in zijn spoor mee. De Witte voorkwam dat de werker Oliva ritwinnaar werd, maar hielp DainguiHaume aan een hernieuwd succes. Vaerenbergh) Puntenklassement: 1. Sercu 197 pun ten. 2 Merckx 163, 3. Karstens 122, 4. Esclassan 117, 5. Hoban 109. Algemeen bergklassement. 1. Perure- na 171 punten, 2. Merckx 133, 3. Aja Tegenslag voor FC Groningen GRONINGEN Gedeputeerde Staten van Groningen hebben B en W van de stad Groningen la ten weten, dat geen goedkeuring kan worden gegeven aan raads besluiten, die zijn genomen tot wijziging van de begroting over 1974 om de FC Groningen te steunen. De gemeenteraad had een subsu- die van 300.000 gulden uitgetrok ken en was tevens bereid het te verwachten exploitatietekort van ongeveer 276.000 gulden over te nemen. In ieder geval zal FC Groningen normaal aan de competitie deelnemen. achterstanden binnen, maar nog ruim voor de tijdslimiet. Alleen Cees van Dongen en Bert Pronk konden zich in het geweld staande houden en wisten het verlies op winnaar Nazabal tot twee minuten beperkt te hou- Vlak voor de beklimming van de Tourmalet - 2113 meter - ont snapten acht man, die zich niet meer lieten zien. De nummers een en twee in het algemeen klassement, Martinez en Stein- mayer hielden elkaar voortdu rend in de gaten en als er een vluchtpoging werd ondernomen volgde de reactie prompt. Even probeerde Martinez weg te springen, maar na enkele hon derden meter liet hij zich gewil lig terughalen door de zeven an dere jagers. In de eindsprint was de Spanjaard Nazabal de snel ste. Bertje Pronk bleef in de al gemene rangsch:kking de beste Nederlander met een achter stand van 13 minuten en 41 se conden. Uitslag zevende etappe van Bagneres- de-BIgorre (141.5 km) 1. Jose Naza bal 4.16.20: 2. Brzeznv (Pol) 3. Mar. tlnez (Spa). 4. Maczmarek (Pol). 5. Mytnlk (Pol). 6. Steinmayer (Oost). 7. Mltteregger (Oost), 8. Charlier (Fra), 9. Van Dongen (Ned) op 2 min. 10, Mirri (Ita), 14. Pronk op 2.00. 27. Langen op 9.21. 28. Schtir op 9.58, 48. Van Houwllngcn op 30.10, 49. Dohmen op 30.10. Algemeen klassement: 1. Martinez (Spa) 24.53.40. 2. Steinmayer (Oost) op 3.37. 3. Kaczmarek (Tsj) op 5.31, 4. Mirri (Ita) op 6.32. 5 Leleu (Fra) op 11.00. 6. Nazabal (Spa) op 11.28. 7. Brzeznv (Pol) op 13.15. 8. Kuhn (Zwi) op 13.21, 9. Pronk (Ned) op 1341. 10. Linard (Fra) op 14.11, 15. Van Dongen (Ned) op 22.22. 22 Langen (Ned) op 32.00. 24. Schtir (Ned) op 33.11, -12 Van HniiwpHngm (Ned op 1.10.00; 45. Dohmen (Ned) op 1.23.10. j t>at kan ook gebeuren met honkbal. Youngstrum van USEF wrijft over de juist de bal tegen is beland. HAARLEM - Henny Jenken was igisteren in verscheidene opzich ten een opvallende speler in het Nederlandse honkbalteam dat - j toals eigenlijk verwacht - afre- ^ende met USEF. (52). Jenken i; met Remmerswaal en Van der "erg, die respectievelijk voor i Storks en Neptunes uitkomen, de i enige van het basisteam die bij i een eersteklasser speelt. Bij j ÜVV plaatste de 22-jarige Utrechtenaar zich echter zodanig In de schijnwerper dat coach Er- bie Myers hem voor de nationale telectie uitnodigde. 'n tegenstelling tot Remmerswaal en Achtervanger plek, waar zo- Van der Berg, die al de nodige routine op internationaal niveau hebben opge daan,st ond Jenken tot gisteren nog niet eenmaal in de basisopstelling. Hij had in deze editie van de Haarlemse Honkbalweek al wel enige keren op bevredigende wijze Barry Eygendaal als eerste honkman vervangen en gis teren kwam dan zijn grote kans. De slagprestaties van Eygendaal waren tot dusver nog al tegengevallen en daarom verkoos Myers Henken boven de speler van ADO. Henny Jenken heeft zijn 'debuut' aan gegrepen om te demonstreren waartoe hij in staat is. En juist door zijn optre den, dat glans kreeg door een home run in de tweede innings die drie pun ten opleverde, doordat Wim Hageman en Harrie van der Vaart konden mee profiteren, kreeg Nederland goede uit zichten op de tweede overwinning te gen de Amerikaanse militairen. Maar ook in het resterende gedeelte van het nogal vlak verlopende duel acteerde Henny Jenken als productief slagman. Na Hageman, die 4 uit 5 noteerde, was hij de beste hitter met een gemiddelde van 0.500. Geluk "Ik had wat geluk bij die home-run", verklaarde Henny Jenken later be scheiden. "Alles zat mee. Die klap en de wind die de bal over de hekken deed belanden. Het is natuurlijk erg leuk als je in je eerste slagbeurt on middellijk een homer slaat, die dan meteen drie punten oplevert. Dat geeft zelfvertrouwen". Fred Beckers vertwijfelde poging de bal te vangen voordat Wintrode het derde honk bereikt, is tevergeefs. De Amerikaan is al veilig. Henny Jenken was blij verrast ge weest met de mededeling van Ernie Myers dat hij gisteren tegen USEF moest spelen. "Normaal is Barry Ey gendaal aan slag sterker dan ik. Maar nu het met hem niet zo best ging, had ik het voordeel dat ik goed draaide. Ik ben aan slag altijd wel redelijk op dreef. Bij UW sla ik een gemiddelde van 0.350 ètO. 400". Henny Jenken is overigens van plan om UW aan het eind van het seizoen te verlaten. "UW haalt weer de hoofdklassp niet. Dan moet ik in m'n eentje promove ren. Welke club het wordt weet ik nog niet". Jenken zorgde ook aan het eind van de ontmoeting tegen USEF voor de no dige opwinding. Hij was het "slachtof fer" bij een achtervolging tussen het derde honk en de thuisplaat, waar bij hij verscheidene keren buiten de grijp grage handen van de Amerikanen kon blijven, maar zich uiteindelijk moest laten uittikken. "Myers had het teken gegeven dat ik bij een lage grondbal moest lopen en me eventueel laten in sluiten. Dan kregen Remmerswaal en Van der Berg de kans het tweede en derde kussen te bereiken. Dat lukte uitstekend." Foefje Mocht dit voor het publiek altijd spec taculaire tactische foefje geslaagd he ten, de hele wedstrijd Nederland—U- SEF kon het predikaat boeiend niet verdienen. De 15P0 toeschouwers zagen in totaal weliswaar achttien honkslagen - vooral in vergelijking met duel van de avond tevoren tegen de Sullivans een tam me aangelegenheid. Nederland nam. zoals gemeld, in de tweede slagbeurt een voorsprong van 3—0, die in de vijfde innings werd uitgebreid tot 50. Daartegenover kon USEF slechts twee runs stellen. Remmerswaal hield de Amerikanen redelijk in toom, maar moest in de achtste innings (met de cijfers 8252) afstand doen ten gunste van (opnieuw) Ray Peloouin. Deze kwam niet echt meer in moeilijk heden waardoor Nederland zijn derde overwinning in dit toernooi kon be groeten. En dat is op zich iets om te vreden mee te zijn. FRANK WERKMAN aarlem onkbal Drie „grote" renners van de Ronde van de Toekomst bijeen tijdens de beklimming van de Soulor. Van links naar rechts: Jose Nazabal, En rique Martinez en Wolfgang Steinmayer. Op de achtergrond Jacques Charlier. Na de bomaanslagen maandag in de Ronde wordt geen risico meer genomen. Een cordon van politie-agenten omringt Raymond Pouli dor voor de start van de achttiende etappe. (Van onze verslaggever) Pau Wim Prinsen, de kleine „veteraan" van Frisol heeft zich in de laatste bergrit uit de Ronde van Frankrijk de ware kapitein van de ploeg getoond. Bij de beklimming van de Tour malet stak hij, net als zijn broer Henk, een handje toe om Den Hertog de weg naar boven te vergemakkelijken. In de afdaling wachtte hit op zijn zeven jaar jongere broer die vlak over de top van de Col had lek gereden. Een noodzakelijke broederd:enst, want Henk werd, door de omstandigheden, min of meer aan zijn lot overgelaten. Nadat Fedor den Her tog, Henk en Wim Prinsen over de top waren gekomen, bleef ploegleider Liebregts wachten op de andere renners om hen voor de kille afda ling in de mist regenjackjes te geven. De lekke band kwam daardoor voor Henk Prinsen af schuwelijk ongelegen. Allan en van Katwijk reden hem voorbij, alleen zijn broer zag hem staan. Wim Prinsen: „Ik kan het mij van die jonge jongens wel voorstel len. Die zijn met hun gedachten alleen maar bij Parijs. Ik vond dat ik op Henk moest wachten en heb heel langzaam afgedaald. Ik ben daarin toch al njet zo'n held en zeker niet in mist. Daardoor kon Wim mij inhalen. Ik zag een massa renners mij voorbij vliegen. Kneteman riep nog: „Kom op. rijden" maar ik vond dat ik Henk niet alleen kon achter laten. /n Act wetten.. ET.-P7km NANTES

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13