Italiaans zeewater ernstig vervuild s *8 GEDENKWAARDIGE DAG VOOR LOUK SANDERS Onverwacht succes trainer Petersen in de derbyproef HP d®IENE Nog geen bezuiniging bij defensie Belgische boeren blokkeren Succesvolle advocaat was kelner Ontvoerden vermoord Nederlandse kwartfinalist in „Melkhuisje" DONDERDAG 18 JULI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Van onze correspondent ISCHA „Verboden in zee te zwemmen". Op het moment dat het massa-toerisme weer op gang is gekomen, verrij zen op tal van stranden in Italië bordjes met deze teleur stellende tekst. In de Golf van Genua, bij La Spezia, in de Golf van Venetië, bij Napels. Een duik in zee kost daar 100 tot 300 gulden boete. Politie en mi litairen patrouilleren intensief op sommige stranden om te verhinderen dat overtreders van dat zwemverbod alsnog een duik in het zilte nat willen ne- Zilte nat. op genoemde plaat sen, maar ook langs tal van an dere delen van de Italiaanse kusten is het water allesbehalve zilt. Het is ondoorzichtig, soms zwart, met een vettige olielaag. Het zeewater is tot in de ergste graad vervuild, het zit boorde vol bacteriën. De enige uitweg om erger te voorkomen voor veel autoritei ten is een negatieve preventie. Er is niets gedaan aan water zuivering of het opvangen van rioleringen, maar niettemin stromen sinds 1 juli de Italiaan se en buitenlandse toeristen weer in lange rijen naar de lok kende kusten. kers geld verdiend moet worden voor vrouw en kinderen, laten burgemeesters en provinciale overheden bordjes op stranden plaatsen „verboden te zwem- Geen wonder dat het tot grote woede-uitbarstingen is gekomen onder degenen die hun brood winning in één klap geblokkeerd zien. Buitenlanders slaan name lijk ogenblikkelijk op de vlucht als ze deze bordjes zien en aam de clandestien zwemmende Ita lianen valt hooguit een handvol kale lires te verdienen. Waarom ineens die bordjes? Waarom hier wel en daar niet? Het is vooral een vage angst voor ziekte: Epidemieën die veel autoriteiten beweegt dit soort onsympathieke maatrege len te nemen. Angst voor een terugkeer van de cholera die vorig jaar augustus in Napels dodelijk toesloeg en die zeer recent in Portugal en daarmee meer in het Middel landse Zee-gebied is gesig naleerd. In een intervieuw met prof. mr. B. Röling directeur van het Groningse polemologische insti tuut wordt in HP commentaar geleverd op het regeringsadvies van H. J. Neumans, instituut voor vredesvraagstukken. Wordt in het advies aan de regering de gedachte aan een verklaring dat het westen nooit als eerste met atoombommen zal gooien („no first use"-verklaring) vol ledig van de hand gewezen, Rö ling vindt een dergelijke strate gie rampzalig van Europa. Bernard Jan Blokker, program maleider van de VPRO en schrijver van de kritische co lumn in de Volkskrant: „voor mij zijn PPR en PSP het onin teressante fatsoen: schatten. Maar het is niet interessant. Het zijn geen interessante men sen, ze hebben geen interessan te ideëen. "Zo'n PPR-nato-con- gres: onpractische engelen, die het niet goedvinden dat het bus kruit uitgevonden is, en ze heb ben gelijk: het is ook vreselijk, maar het is wel uitgevonden, toevallig, en daar ligt voor mij het punt". Q) Q) De Groene schenkt uitgebreid aandacht aan de kernenergie: de grote sprong in het duister. De natuurkundigen H. J. Groe- newold en dr. W. A. Smit schet sen op twee pagina's wat ons boven het hoofd hangt, letterlijk en figuurlijk „nog voor het eind van deze eeuw zal er een kern centrale ontploffen, althans die kans is groot zo concludeert een Britse onderzoekcommissie in een vorige week gepubliceerd rapport. Noch van de eventuele alternatieven is men voldoende op de hoogte. Maar wat niet weet, wat niet deert, zo wordt er blijkbaar geredeneerd", al dus de natuurkundigen. De Groene nam de situatie in Mo zambique ter plaatse op en vraagt zich af wie straks de baas wordt ln dat Afrikaanse land. Het Frelimo of de blanke Portugese elite, die hard terugs laat met represaille-acties. DE NIEUWE UNIE Waarom Nederland zoveel aan de fensie uitgeeft, analyseert dr. Peter Boskma, wetenschappelijk medewerker van het polemolo- gisch Instituut van de universi teit te Groningen, in het hoofd artikel van De Nieuwe Linie. Boskma die de regering-Den Uyl verwijt dat ze kiest voor de onveiligheid van de koude oor log, zegt over de nota: „maar van bezuiniging op de defensie is in het geheel geen sprake, van wapenbeheersing nauwe lijks: voor de komende tien jaar gaat de begroting omhoog met 20 procent, 6.2 miljard naar 7,3 miljard. Met de inflatie erbij wordt het uiteraard veel meer. Inhakend op de actualiteit van deze week worden achtergrond gegevens over Makarios en Cy prus op een rijtje gezet, waarbij De Nieuwe Linie ten overvloede constateert, dat Makarios het Trojaanse paard in huis had. Het blad besteedt verder aan dacht aan de Ierse vrouwen in het verzet eri heeft zich maar weer eens laten verleiden om de filmkeuring aan de kaak te stel len. In Vrij Nederland wordt de sabo tage van de Portugeze banken en de Amerikaanse multi-natio nals, nog eens aan de orde ge steld, een herhaling van de Ach ter het Nieuws-uitzending eer der deze week. Bibeb heeft eveneens naar de te levisie gekeken en komt met een portret van Ramses Shaf- fy". Mijn liedjes zijn gemaakt op alles wat ik niet kan. Op noodweer". Uitvoerige aandacht „voor de geldsmijterij bij de KLM" waar de situatie heel wat somberder is dan 10 jaar geleden, „toen de miljoenenverliezen gepaard gin gen met enorme onrust, massa ontslagen en pilotenstakingen". Jan Rogier gaat op zijn wijze de strijd in het Limburgse tussen mgr. Gijssen en Gerard Reve paginagroot te lijf. Elsevier richt in zijn omslagarti kel de in deze tijd van het jaar weer overvolle Waddeneilanden en komt tot de conclusie, dat wie de laatste brokjes ongerepte Waddennatuur nog wil zien, zich moet haasten omdat de Wadden tenonder gaan aan een zond vloed van toerisme. Aandacht ook voor de speelcasi- no's. VVD-er mr. Geurtsen, de man die de wijziging van de wet op de kansspelen aanhangig maakte, is van mening dat. en dit in tegenstelling tot de alge mene verwachtingen, het voor velen fascinerende witte roulet te-balletje niet per 1 maart 1975 zal gaan draaien. Dat wordt pas najaar '75. De eerste casino's ziet hij in Valkenburg en Zant- BRUSSEL (ANP) Belgische boeren, ontevreden over het feit dat hun inkomsten als gevolg van gestegen produktiekosten zijn afgenomen, hebben gisteren opnieuw verschillende wegen in het land afgegrendeld. Dat gebeurde onder meer op de weg BergenCharleroi en Ber gen—Beaumont, in de buurt van Lu k en in de Ardennen. Na de middag rukten twee colon nes landbouwtrekkers op in de HAMBURG (DPA) Een 34- roemt er zich volgens de poli- danken aan zijn zelfverzekerde jarige kelner uit Hamburg tie op, dat hij „maar drie pro- heeft zich uitgegeven als straf- cessen" verloren heeft, pleiter en is als zodanig in 100 met succes bekroonde zaken Dat de man nooit is ontmas- opgetreden. kerd en in strafzaken in Ham burg en omgeving kon optre- De gearresteerde kelner be- den, was waarschijnlijk te dossiers. houding, waardoor men niet aan zijn papieren twijfelde. Ten huize van de kelner die vermoedelijk ook nog per soonsbewijzen en cheques ver valste vond de politie 73 riohting van Luik. Ook daar liep het verkeer vast. De rijkswacht hield de trekkers tegen en trachtte het verkeer zo goed mogelijk op te !e:den. Ook bij Antwerpen. Bastogne en Viel- salm werden de wegen geblok- Hoogheemraden Bij KB zijn benoemd in de pro vincies Nobrd-Holland en Zuid- Holland tot hoogheemraad van het Hoogheemraadschap van Rijnland de heer L. Brouwer uit Aalsmeer en tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van Rijnland de heer C. G. M. Meskers uit Noordwijkerhout MIAMI (AP) Een onbe kend gebleven en ontsnapte misdadiger heeft gisteren in bossen ten zuidwesten van Miami twee door hem ontvoerde mensen met ma chinegeweervuur gedood. Hij had de industrieel Sydney Gans en diens vrouw ontvoerd in de kostbare auto van buiten landse makelij van Gans, maar toen hij bemerkte dat hij ver volgd werd door de politie, maakte hij het echtpaar af. CHU vraagt aandacht voor werkloosheid bij academici DEN HAAG (ANP) CHU-frac- tieleider in de Tweede Kamer, der Kruisinga, heeft minister Boersma (Sociale Zaken) ge vraagd of hij de Tweede Kamer spoedig wil inlichten over de ontwikkeling van de werkloos heid onder academici. Dr. Kruisinga wil ook weten of de minister bij de aangekondigde maatregelen ter bestrijding van werkloosheid aan de academici aandacht zal besteden. waarvan eenmaal op match- punt. De resterende 33 punten, waarmee hij nog drie games pakte, kreeg hij van Vilas ca deau, een teken dat deze nog al lerminst ,,cp scherp" staat. Bentzer/Sand?rbegZwaan/Bakker ri.vea n-AVickstodi—salo- ht?n geuru keujk tafereel in Nederland, waar paraplu s het buitenbeeld „beheersen". Zo ook bij de inter- mé/Appel 75, 6—1. nationale tenn'.sstrijd in Hilversum. HILVERSUM Voor Louk Sanders is de 17e juli 1974 een Waar memorabel dagje geworden. Vroeg in de middag werkte alypi hij in Rotterdam een tentamen bedrijfseconomie met succes af, enkele uren later plaatste hij zich ten koste van Patricio Rodriguez voor de kwartfinales van de in ternationale tenniskampioenschappen van Nederland op de banen van Het Melkhuisje in Hilversum. De eerste prestatie moet ongetwijfeld hoger worden aangeslagen dan de laatste, want de Chileen bood aanzienlijk minder tegenstand dan dinsdag de Zuidafrikaan Maud. Rodriguez (35), wiens voornaam ste wapenfeiten een tiental ja ren geleden werden opgetekend (onder meer een overwinning op Santana) vormde voor San ders geen enkele bedreiging: 63 64 voor de Nederlander, die zich niet liet verleiden te probe ren door het schaakwerk van zijn tegenstander heen te slaan, maar rustig zijn kansen af wachtte. Een gezonde eerste service met een solide back hand waren de wapens, waar mee Rodiguez werd geveld. Sanders: „Het is altijd moeilijk tegen zo'n verdedigende speler, vooral op een trage baan". Hoe wel Okker en Thung ontbre ken, dus toch een Nederlandse kwartfinalist op Het Melkhuisje. Sanders volgende tegenstander is de Australiër Paul Kronk, een speler met een prima volley en een „klassieke" backhand h la Rosewall. Geen gravelspeler bij uitstek, en daarom moet anders een kans hebben. Het Melkhuisje verloor gisteren zijn tweede geplaatste speler in de persoon van de Argentijn Tito Vazquez, die door Kronk werd uitgeschakeld. Tennislcs Jan Hordijk kreeg in de tweede ronde tennisles van Guillermo Vilas: 62 6—1 voor de 21-jari- ge Argentijn, die de ster van Het Melkhuisje moet worden. „Het was gratis", aldus de im mer opgeruimde Nederlandse kampioen, „maar het is eigen lijk niet aardig om een hobbyist als ik tegenover zo'n speler te Hordijk, die volstrekt ambitieloos door het tennisleven gaat. scoorde in de partij tegen de i crrum v Argentijn welgeteld vier maal, Ju:, ih Sa'.om.i Van onze paardesportmedewerker WASSENAAR Micky, Monty Buitenzorg, Manza Buitenzorg en Marjon Hess waren de vier paarden die op papier de derbyproef voor dravers op Duindigt moesten beheersen. Maar de praktijk bracht gistermiddag echter andere paarden op de ereplaatsen. Peet Petersen een van de minder succesvolle trainers in ons land won zeer fraai met Makore du Bois in de snelle kilometertijd van 1.21. Winnend bracht het paard voor winn 2.40 pi 1,20 2.30 2,60 kopp 3,90 elke gulden maar liefst 105,40 n'?0»396'20' op. Ook de tweede aankomende qUipaa (jP smith)1" 2Mri™2. 'Éiyhfg Marko van Echten, in handen Dancer, 3. Pedro, van de Duindigt-pikeur Wim winn 2.90 pi 1.10 1.20 1,30 kopp 4,10. van Dalen, behoorde "iet tot de ,1.Jf*0kore getipte paarden. Met beide dra- Marko van Echten, 3. Manza vers moet men straks ook op de tenzorg. langere afstand van de derby wi"",'05'?0 7,90 1,6°* k°PP wel degel jk rekening houden. r Manza Buitenzorg die een slecht suPwe*ssd"j. smith) 1*22°', 2. startnummer achter de startau- Osarieta, 3. Royal Hunter, to had, kwam als derde binnen, winn 6.40 pi 3.80 6.40 kopp 31,60. De7P volpord* hrarht on ppti Nor8-Pr'Js over 2040 m.1 Lord Axkit eze voigorae Draent op een (J Wagenaar) 1.20.7. 2 iron 3. Ivan goed trioformulier bijna twaalf v. Barke. mille op. winn 2,40 pl 1.80 3.50 kopp 7,90 trio 71.80. UITSLAGEN: Nootdorp-prijs over 2500 m 1 Jose (E. Leeman) 1.21.5, 2. Keen Speed, Nagele-prljs over 2120 meter: 1. Les- 3. Ilexlde Hanover, lie Hanover (G. v.d. Wal) 1.26.3. 2. winn 3.20 pl 2.30 1,70, kopp 6.80. Karin van de Unie, 3. Loki Haghe- Sappalla-prijs (2e afd.) 1. Lavendel weyde. (J. Smith) 1.22.2, 2. Woodfeet's Toto winn 3.10. pwk 1,60 3,20 2,50, Hook. 3. Artois. kopp 14.20, trio 44,50. winn 4,70 pl 2,40 1,70 1,90 kopp 12,60 Naaldwijk-prijs over 2050 m.: 1. Mus- trio 137,70. ketler (H. Pools) 1.24.6, 2. Leonls Neercanne-prljs over 2120 m.: 1. Careless, 3. Lilian Harvey. Mientje P (W. P. van der Plas) winn 2,90 pl 1,60 2,10 9,00 kopp 6,20. 1.23.7 2. Masselt T, 3. Job. Nlspen-prljs over 2040 m.: 1. Jacques winn 2.60. pl 1,40 1.40 1,50 kopp 5.40. (A. v.d. Blonk) 1.22.0, 2. Iko, 3. Im- De totale totalisator-omzet bedroeg: porteur O. 306.137,—. Tips Nootdorp Tien draverijen staan voor morgen avond op het programma. De eerste start is om half zeven en de tips zijn: Nevelprijs: Lion van der Lente, Luga no Quick en Kobalt. Merendreeprijs (I): Lukas Kandia. Loyaal van Llante en Lady Baker. Gentprijs: Jet Westlandia. Lidia Nor- ma en Karola van Altena. WASSENAAR Voor de Derby dag komen de ren-insider-tips van de Nederlandse kampioens jockey Henk van der Kraats, die zelf aan de start verschijnt. Hij tipte de combinatie Fieldmas- ter/van der Kraats niet als een. De insidertips voor zondag: QUEEN OF ROSES S-PRIJS: 1. Wunderbar (H. Rossi Frank rijk 2. Sans Cesso (Schwarz- k.-chel 3. Woodfeet's Hope (Van der Kraats) en outsider: Florila (Davis). DERBY: 1. Feuerglut (Weiss) 2. FieLdmaster (Van der Kraats). 3. or s (We:err.ans) en outsi der: Blue Riband (Vandeuren). BEKER DER a TEURS: 1. Quick Nanny, .vandeuren), 2. Big Be.- (F. ..ak'^of), 3. Tudor Roussi - en outsider:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11