HONKBALTEAM MAAKT INDRUK Acht landen - Raak voor Nederland spelen in Europese competitie Urbanus gooide „vuilnis" H jmimtitiÊÈÊ HAARLEM - Fred Beckers stelde het bijna achteloos vast. "We hebben aangetoond in dit toernooi thuis te ho ren". De derde thonkman van 't Nederlandse iteam, Idat gisteren met uiterst gering verschil (54) tenonder ging tegen het professionele Arizona, deed met deze uit spraak de prestatie van hem en zijn ploeggenoten zelfs tekort. Want wat Nederland tegen de Amerikanen liet zien overtrof de verwachtingen van de meest verstokte honkbalsupporter. Het is een bekend gegeven dat het vaderlandse negentall in de Haarlemse Honkbalweek vaak tot grote hoogte reikt. Dat dan bijna op gelijkwaardig niveau partij geboden kan worden aan de best op elkaar ingespeelde tegenstanders. Maar juist dan kan de geringste verslapping fataal worden. Eén moment van iets mindere concentratie kan florissante uitzichten dan op slag veranderen in een si tuatie met minder gunstige perspectieven. Dat moment van de waarheid kwam helaas ook gisteren in het duel tegen Arizona voor. En juist Fred Beckers, één van de meest all-roundspelers van de Nederlandse velden, werd daarvan het slachtoffer. In de derde slagbeurt waren reeds twee Amerikanen naar de dug-out verwezen. Slechts Dave Stegman, via vier wijd op de honken gekomen, bezette het tweede kussen. Aan slag was Jim Fillipel-li, di-e een tik gaf in de richting van Beckers. Deze verwerkte de bal uitste kend, maar hem ontging dat Stegman inmiddels achter zijn rug op weg was van het twee de naar het derde honk. Als Beckers zich niet had laten verrassen en Stegman had uit gemaakt was er geen vuiltje aan de lucht geweest voor het Nederlandse team. Dan was de derde nul een feit. In plaats van deze prettige gebeurtenis ontstond juist het meest onple zierige dat een werper zich maar kan indenken. De henken liepen vol en toen verrevelder Ken Bo'.ek verwoestend uit haalde en de bal over de hek ken ranselde was het leed ge schied. Van het ene moment op het andere was de stand van 0—1 - door een run van werper Farenbauch - veran derd in een weinig perspectief volle achterstand van 0—5. Niet gezien "Ik heb hem niet gezien" ver telde Fred Beckers later niet eens zo teleurgesteld. "Die jongens kunnen zo geraffineerd hcnklopen dat je eigenlijk geen moment kunt verslappen. In een Nederlandse wedstrijd komt zo'n situatie niet voor. Dan heb je alle tijd om na de bal gevangen te hebben en te kijken. Ja, dan wreekt zich het feit dat je te weinig met dit soort wedstrijden speelt. Als je hiermee meer ervaring hebt kunnen opdoen overkomt je zo iets niet." Beckers stipte juist het punt aan, waardoor Nederland zijn kansen op een forse verrassing Terwijl de bal op de grond ligt bereikt Sanchez van Cuba met de wereldkampioenen scorend. tegen Arizona verspeelde. Net dat gebrek aan routine in dit soort topduels doet het team de das om, want de Amerika nen die hun hand niet om draaien voor een zestigtal ont moetingen in één seizoen in dezelfde samenstelling beschik ken wel over de juiste reactie in kritieke situaties. Maas des ondanks heeft het Nederland se team gisteren aangetoond over voldoende talent te be schikken. Uitstekend uitstekende prestatie door de Amerikaanse slagploeg aan banden te leggen. Zijn velders werkten voortreffelijk, waar door bijvoorbeeld in de achtste innings een fraai dubbelspel ontstond. Met uitzondering van de desas treuze derde slagbeurt, toen Arizona al zijn vijf runs verza melde, imponeerde Urbanus. Zijn werpen was dermate ge varieerd dat de Amerikaanse hitters er nauwelijks raad mee wisten. "Ik heb een heleboel vuilnis gegooid", deelde Ur banus na afloop mee. "Door dat ik zo veel afwisselde wa- aarlem onkbal Werpers Arizona: Farenbauch (6 inn.) 6-4-5-0; Powers (3 Inn) 2-3-3-0 Nederland: Urbanus 3-2-11-0 Cuba 0-3-0-4-2-2-X 11 USEF 0-0-0-1-0-0-0 1 Werpers Cuba: Jimenez 11-1-2-0; USEF: Pate (3 lim) 1-2-6; Dijkema (3 lnn) 0-0-8; drie veldfouten. USEF 0—0—0—0—0-0-0—0—0 veld- Werpers Arizona: Dell (6 lnn; 2; Stagg (2 lnn) 01-2; twee USEF: Dudek (5 lnn) 1-1-7; Sear- son (2 lnn) 0-0-3; Antonez (1 lnn) 0-1-2; een veldfout Cuba 2-0-1-3-0-0-1-3-0 10 Sulllvans 0-1-0-2-0-0-0-0-0 3 Werpers Cuba: Vinent 12-8-7-1 Sulllvans: Snoap (8 lnn) 4-3-11; Papes (1 lnn) 1-0-1; vijf veldfou- Stand- 1. Cuba 2-4; 2. Arizona 3-4; 3. Sulllvans 2-2; 4. Nederland 2-2: 5. USEF 3-0. Harrie van der i die een dubbelspel afleverde in de achtste Cubanen imposant (Van onze sportredactie) HAARLEM - Cuba heeft gisteravond onmisken baar zijn kandidatuur gesteld voor prolongatie van de titel. Na vier in nings had de wereld kampioen al een voor sprong van 61 tegen de Sullivans, welke score na negen innings was uitgebreid tot 103. innings, keert veil ig terug op het derde honk bij Lynn Gorrett. Scheidsrechter Lijnsmit geeft ren ze aanvallend nauwelijks gevaarlijk. Bovendien was het veldwerk goed, maar je moet een beetje geluk hebben om zo'n wedstrijd te winnen. Ik vond ook dat de scheidsrech ters zeker niet voor ons waren. Integendeel". Herstel Nadat Arizona in de derde slagbeurt naar 50 was uitge lopen en een ineenstorting van het Nederlandse team dreigde kwam 't opmerkelijke herstel. Niet alleen verschenen slechts zeven Amerikanen nadien nog op de honken, maar ook de aanval ging beter functione- In de vierde innings kwam daarvan het bewijs. Een ho me-run van Wim Hageman le verde twee punten op, doordat Alfio Troeman kon meeprofite ren. Pitcher Mike Farenbauch kwam vervolgens nog ver scheidene keren in moeilijkhe den en moest zich na de zesde innings dan ook laten vervan gen door Steve Powers. "Dat is hun beste werper", zei Charles Urbanus later. "Dan kun je wel nagaan dat ze toch wel bang voor ons waren." In de zevende slagbeurt kreeg Nederland nog uitstekende mo gelijkheden op de winst toen de honken volliepen. Maar eerst faalde de aan slag zijnde Hamilton Richardson (drie slag) en vervolgens sneuvelde Winneke Remmerswaal - als pinch-hitter in gezet - op weg van het tweede honk naar de thuisplaat. Bij een betere coa ching zou hij op de derde honk zijn gebleven, waarmee Neder land alsnóg kansen zou hebben gehad. "Ik zag die aangooi uit het verre veld niet eens aanko men. Ineens stond de catcher voor me mét de bal. Volgens mij had hij 'm van de scheids rechter gekregen", schertste Remmerswaal over de teloor gegane mogelijkheid. Ondanks het feit dat Nederland de kansen niet benutte, liet de ploeg een uitstekende in druk achter. Indien het team deze vorm kan handhaven zijn verrassingen in het verdere verloop van het toernooi niet uitgesloten. FRANK WERKMAN Ludek Pachman heeft in een open brief de wereld laten we ten het niet eens te zijn met zijn uitsluiting van het toernooi in Solingen. PACHMAN BLIJFT NIET IN SOLINGEN SOLINGEN De in West-Duitsland in balling schap levende schaak grootmeester Ludek Pach man heeft in een open brief aan de Amerikaanse wereldkampioen Bobby Fisher en aan de wereld schaakbond, de FIDE, ge protesteerd tegen het feit dat hij niet mocht deelne men aan het internationa le schaaktoernooi dat gis teren te Solingen is begon nen. In een afschrift van de brief die Pachman overhandigde aan de Associated Press staat dat de schrijver de schaakclub Solingen en de stad van die naam, in het Ruhrgebied, gaat verlaten. In Solingen Is Pachman hoofd redacteur geweest van het schaakblad „Revue". Wat zijn toekomstplannen waren kon hij nog niet zeggen, maar wel dat een aantal Westduitse schaak verenigingen hem had aange boden om voor hen te komen spelen. Boris Spasski, oud-wereldkam pioen. en Lev Polugajewsky, alsmede de Oostduitse groot meester Wolfgang Uhlmann hadden gedreigd het toernooi te Solingen, dat 17 dagen zal duren, te boycotten als de an ti-communist Pachman eraan mocht deelnemen. „Het zou morgen kunnen ge beuren dat een ander wordt uitgesloten omdat hij over iets anders verschillend denkt, en weer een dag later zou kun nen worden geëist dat alle in ternationaal erkende groot meesters slechts een enkele ideologie en een enkele gods dienst mogen aanhangen", al dus schreef Pachman ln zijn i PROF-IJSHOCKEY IN SEIZOEN 1975-1976 LONDEN Met ingang van het sei zoen 1975-1976 zal in Nederland ijs hockey op professioneel niveau wor den gespeeld. In Londen is daartoe zaterdag door vertegenwoordigers van nationale bonden voor Neder land Freddy Schweers, praeses van de Ned. IJshockeybond een op richtingsvergadering gehouden waar op werd besloten dat per 1 septem ber 1975 in verscheidene Europese landen profteams zullen spelen in een internationale competitie. Voor Nederland zal Raak uitkomen met een ploeg, samengesteld ait ten hoog ste drie „eigen spelers", waarbij wordt gedacht aan ijshockeyers van het niveau Decloe, Van Wieren en Hunting en de rest uit Canadese profs. Dit houdt wel in dat Raak het aanstaande seizoen niet zal deelne men aan de nationale competitie, wellicht wel aan een internationale competitie. Onder voorzitterschap van Bunny Ahearne, die tevens president is van de League International de Hockey sur Glace (LIHG), werd besloten tot oprichting van de organisatie die ijs hockey op professioneel niveau zal laten spelen. Ruim twee jaar geleden werden van Amerikaanse zijde al po gingen ondernomen om in Europa professioneel ijshockey van de grond te krijgen, wat op felle tegenstand van de LIHG stuitte. De malaise in de ijshockeysport in verscheidene Europese landen heeft geleid tot een wijziging vn het standpunt van de LIHG. Het bleek niet mogelijk al met in gang van september aanstaande de profcompetitie te laten beginnen om dat Zweden en Finland niet in staat waren op zo korte termijn de zaak te realiseren en er nog niet voldoende spelers van hoog niveau beschikbaar zijn. Canadese ploegen gaan hun aantal spelers terugbrengen van zes tig op veertig, waardoor topspelers vrij komen. Aan 't gigantische project vereist kapitaal een en een kwart miljoen gulden, waarvan alleen voor reiskos ten tweeëneenhalve ton zullen de volgende ploegen gaan deelnemen; Engeland met London Lions welke ploeg het aanstaande seizoen ook „stil zal liggen", België met Luik, Nederland met Raak, Finland met Helsinki (team gevormd uit de beste twee spelers van de Finse eerste di- visieploegen), Duitsland met Düssel- dorf en/of München, Zwitserland met Genève en wellicht ZUrich, Frankrijk (ploeg nog niet bekend), Zweden met wellicht Göteborg en Stockholm. Tsjechoslowakijè en Rusland zullen niet deelnemen aan de Europese profcompetitie maar wel per seizoen twee vriendschappelijke wedstrijden spelen. Ter vergadering In Londen is voorts toezegging gedaan dat Canadese teams in Europa uitsluitend zullen uitkomen tegen ploegen van de Euro pese profcompetitie. In september zal op een vergadering in Füssen (Duitsland) een volledig uitgewerkt plan, inclusief reglementen ter tafel worden gebracht. Tilburg was zaterdag in Londen als toehoorder aanwezig. De veelvuldige nationale kampioen beraadt zich over de mogelijkheid aan de benodig de financiën te komen. Internationaal Er wordt momenteel wel gewerkt aan het tot stand komen van een in ternationale competitie voor het aan staande seizoen waaraan Tilburg, Raak beide ploegen werden door de rest van het Nederlandse poten tieel niet meer gewenst in een vader landse competitie Luik, Grenoble, Genève en en Amerikaans leger- team uit Duitsland eventueel zullen deelnemen. Eventueel want dat hangt af van Genève, Grenoble en de Amerikanen. Indien deze drie teams mochten besluiten niet deel te ne men, zal de competitie geen door gang vinden en speelt Raak in Londen vertegenwoordigd door pr- man Hans Kortekaas een jaar niet en zal Tilburg nog een beslissing ne men, hoewel de Tilburgers het wei nig aantrekkelijk achten tegen een groot aantal zwakke Nederlandse clubs te moeten spelen. Over een jaar kan Nederland even wel verzekerd zijn van ijshockey op topniveau, d.w.z. ten minste van het kaliber van de London Lions. HERMAN VAN BERGEM Bunny Ahearne en de LIHG hebben hun standpunt ten aan zien van het prof ijshockey moe ten wijzigen. mm. mm

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9