over afzettingsprocedure Nixon 14 juli in Parijs meer muzikaal Historisch huis bij Drakensteyn in brand gestoken Trein grijpt bromfiets: twee doden VVD-biirgemeester primeur voor Utrecht Jonge officieren vergroten macht in Portugal MAANDAG 15 JULI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA r WASHINGTON (Rtr) De commissie van justitie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden komt deze week in openbare zitting bijeen om de beslissen of ze een im peachment (afzettingsprocedure) van president Nixon zal aanbevelen. Eerst zullen echter nog twee besloten zittin gen worden gehouden voordat de commissie, bestaande uit 38 leden, haar onderzoek van drie maanden afsluit. Vandaag zou de commissie het getuigenis horen van een vroe gere naaste medewerker van Nixon, de speciale adviseur Charles Col son. Als alles volgens plan verloopt verschijnt van daag nog de ex-advocaat en campagne-medewerker van de president, Herbert Kalmbach. Daarna zal de commissie, mo gelijk na een kort reces, de deu ren van de hoorzaal openen om te discussiëren over de eind beslissing. Dat het een aanbeve ling tot impeachment wordt aan het Huis van Afgevaardig den lijkt zeker. Niet zeker is hoeveel van de 17 republikeinen binnen de commissie zich bij de democraten zullen aansluiten als deze voor impeachment stemmen. Een zo goed als una nieme stemming zou een aan zienlijke invloed uitoefenen op de republikeinen in het huis, waar zonder de republikeinse steun de benodigde tweederde meerderheid om het voorstel naar de senaat te sturen niet zal worden gehaald. Immers in de senaat moet het besluit wor den genomen of men de presi dent uit zijn ambt wil ontzetten. De senaatscommisie die een on derzoek heeft ingesteld naar het Watergate-afluisterschandaal dat zij ,,een van Amerika's meest tragische gebeurtenissen" noemt heeft in haar zaterdag gepubliceerde eindrapport, de hoop uitgesproken dat 's lands leiders er lering uit trekken en tot .hoogstaander ethisch ge drag' in de toekomst komen. In het rapport staat dat het Wa- tergateschandaal wordt geken merkt door corruptie, bedrog en machtsmisbruik. Watergate kon gebeuren omdat sommigen in het Witte Huis vrijwel geen grenzen zagen aan de macht van de president, zo constateert de commissie, die weliswaar geen formele conclusies heeft getrokken maar toch wel zeer ernstige verwijten richt aan het adres van het Witte Huis. De commissie meent dat presi dent Nixon en zijn medewerkers nooit ernstig hebben overwogen de feiten bekend te maken, ook niet dat Nixon was ingelicht over de omvang van het schan daal. De president was in juli 1972, drie weken na de inbraak in het Democratische hoofd kwartier. al door Patrick Gray, waarnemend FBI-hoofd, ge waarschuwd dat zijn stafmede werkers bij het in de doofpot stoppen van de affaire gebruik probeerden te maken van de FBI en de CIA. Maar Nixon ADVERTENTIE Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleur op- bloemist zorgt ervoor! Fleurop/Ioterflora Nederland Geganndterd gotdl ging daar toen niet op In en liet nergens uit blijken dat hij Gray's beschuldiging ernstig nam. De commissie verbindt geen con clusies aan de rol van president Nixon, maar zegt wel met argus ogen het onderzoek te volgen dat de commissie voor justitie van het Huis van Afgevaardig den instelt naar de vraag of er reden is tegen de president een afzettingsprocedure op gang te brengen. In het eindrapport zoals dat door alle zeven senatoren van de commissie eenstemmig is goed gekeurd, staan geen opzienba rende onthullingen, maar wel 28 aanbevelingen, waaronder de in stelling van een permanent .Openbaar Ministerie', naar het voorbeeld van het speciale openbare ministerie dat voor het Watergate-onderzoek werd ingesteld. Minister Kissinger zal binnenkort wellicht volledig van blaam worden gezuiverd ten aanzien van een controverse over het afluisteren van telefoongesprek ken. De controverse had de laatste dagen de speculaties steeds krachtiger gemaakt over een verwijdering enonenigheid tussen hem en president Nixon. De president is Kissinger te hulp gekomen met een brief aan e senaatscommissie voor de ui- tenlandse betrekkingen, waarin Nixon nog eens beklemtoont dat hij en niet zijn minister van buitenlandse zaken verant woordelijk was voor het afluis teren van journalisten en rege ringsfunctionarissen tussen 1969 en 1971. De geruchten over onenigheid tus sen Nixon en Kissinger doken zaterdag op toen columnist Tom Braden, een goede vriend van Kissinger, schreef dat de minis ter van buitenlandse zaken in ernstige moeilijkheden was, om dat hij de president duidelijk in nationale achting overtrof. De voorzitter van de Water gatecommissie, Sam Ervin. Bigamist van 16 jaar MEXICO STAD (AP) De politie in de zuidelijke Mexicaanse staat Guerre- ro heeft dezer dagen een bigamist gearresteerd en zoekt thans uit wat men nu met dit heerschap aanmoet. Want Raimunde Marta Barerra is pas 16 jaar oud. Hij wordt ervan beschul digd in de afgelopen twee jaar vijfmaal getrouwd te zijn, zonder eerst geschei den te zijn, en in die tijd zes kinderen te hebben verwekt bij diverse echt genoten van zeer jeugdige leeftijd. De zaak was gaan rollen toen twee van de echtge notes elkaar op een dans- feestje tegen kwamen en ontdekten dat zij, officieel, met hetzelfde jongmens waren getrouwd. De openingsplechtigheid gisteren ter gelegenheid van de viering van de 14e juli werd gevormd door een inspectie van de Republikeinse Garde doo r president Giscard d'Estaing en Generaal Clave, militair bevelhebber in het district Parijs. VS tegen staat Palestijnen op Jordaanoever TEL AVIV (UPI) - De Verenigde Staten hebben Israël meege deeld, dat zij geen Palestijnse staat gevestigd willen hebben op de thans door Israël bezette westelijke oever van de Jor- daan, omdat dit deel een gebied onder Sovjet-invloed zou wor den. Dit meldt de Jerusalem Post. In een bericht uit Washington meldt het blad verder, dat ko ning Hoessein van Jordanië een concreet voorstel heeft gedaan aan de Verenigde Staten aan gaande een troepenscheidings overeenkomst met Israël op grond waarvan Israël zich tien km van de rivier de Jordaan zou moeten terugtrekken en de stad Jericho aan Jordanië wordt teruggegeven. (De Israëliërs veroverden de westelijke oever van de Jordaan in de oorlog van 1967). De afgelopen weken zijn er in verscheidene Europese en Afri kaanse hoofdsteden Ameri kaans-Palestijnse contacten ge weest, zo meldde gisteren de Egyptische krant Al Achbar. Volgens het blad, dat Palestijnse bronnen citeerde, zouden de ge sprekken de voorbereiding ten doel hebben gehad van ontmoe tingen op hoog niveau, die bin nenkort zullen volgen. Geschil met West over 200 mijlszone WILLEMSTAD (ANP) Er is binnert de koninkrijksdelegatie op de zeerechtconferentie in Ca racas een ernstig verschil van mening ontstaan tussen ener zijds de Surinaamse en Antil liaanse leden en anderzij dse de Nederlandse leden van de k°- ninkrijksdelegatie. Het verschil van mening liep zo hoog op, dat Suriname dreigde door een der de land te laten verklaren dat het Surinaamse standpunt af wijkt van het Nederlandse. Dit verklaarde de Surinaamse mi nister van binnenlandse zaken Coen Ooft op een lezing in Cura sao tijdens een korte tussenstop j op weg naar Nederland. Nederland wilde namens het ko ninkrijk verklaren geen voor- j stander te zijn van een 200- i mijlszone, terwijl de Antillen en Suriname wel voor een 200- mijlszone zijn. HELVOIRT Op een beveiligde overweg in Helvoirt reed gister avond laat een lege reizigers trein in op een overstekende bromfiets. De bestuurder daar van, de 19-jarige P. Bruurmijn en zijn duopassagier, de even eens 19-jarige J. Janssens, bei den uit Vlijmen, kwamen daar bij om het leven. tn het Belgische Ravels veronge lukte gisteravond de 2|5-jarige A. M. uit Tilburg. Met zijn auto vloog hij tegen een boom. Zijn vriendin raakte daarbij zwaar gewond. De ouders van de jon geman konden nog niet van het ongeval op de hoogte worden gesteld omdat zij op vakantie zijn, vermoedelijk ergens in Zwitserland. Verder werden in het weekend verkeer nog vijf mensen gedood en raakten twee zwaar gewond. Vrijlating Turkije tSTANBOEL Honderden Turk se intellectuelen, die tijdens een actie van militaire autoriteiten tegen linkse politieke activitei ten waren gearresteerd in het begin der jaren '70 zijn tijdens dit weekeinde vrijgelaten. In mei had een speciaal gerechts hof besloten meer dan 2.000 po litieke gevangenen vrij te laten. Langs het podium met officiële personen, zoals president Giscard d'Estaing, marcheerde o.a. een afvaardiging van het Vreemdelingenlegioen. Deze parade werd voor het eerst sinds 1945 gehou- op de Place de la Bastille. In een paviljoen van een psychia trische inrichting in Venray brak door onbekende oorzaak zaterdagnacht brand uit. De 21 aanwezige vrouwelijke patiënten konden allen tijdig in veiligheid worden gebracht. Schade zeker honderdduizend gulden. Door blikseminslag brandde gis termiddag in Ravenstein een boerderij uit. Schade ongeveer 125.000,—. In het centrum van Apeldoorn gingen gistenmongen de maga zijnen van een warenhuis door brand totaal verloren. Schade enkele tienduizenden. (Van een onzer verslaggevers) Utrecht - Met de benoeming van de VVD-er H. Vonhoff tot bur gemeester van Utrecht is gebro ken met de traditie dat de eer ste burger van de Dometand van AR- of CH-huize moest zijn- De heer Vonhoff volgt baron Van Tuyll van Serooskerken op, die om gezondheidsredenen zijn functie moest neerleggen. De heer Vonhoff was van 1957 tot 1967 leraar geschiedenis, daarna werd hij lid van de Tweede Ka mer, met in 1971 benoeming tot staatssecretaris van CRM in het kabinet Biesheuvel. Toen Den Uyl zijn intrede deed werd Von hoff weer Kamerlid. Hij was be halve in de politiek ook actief op maatschappelijk terrein, o.m. bestuurslid Consumenten bond en Humanistisch Thuis- Loco-burgemeester T. Harteveld, tevens lijsttrekker van de groot ste partij in Utrcht, de PvdA, zei wel verheugd te zijn met de komst van Vonhoff. „Hij heeft ongetwijfeld capacite:ten die voor een dergelijke post no dig zijn". Hij betreurde wel, dat landelijke politieke motieven bij een burgemeestersbenoeming de doorslag geven." Vanuit die ge zichtshoek is het logisch dat de VVD Utrecht krijgt, maar lokaal gezien was het logischer ge weest als er een burgemeester uit de linkse hoek was geko men, omdat de progressieve partijen 23 van de 45 raadsze- tels bezetten, aldus de loco-bur- g" ster. 'v "der A. Looten vindt c ...tacten die Vonhoff met I Haag heeft eng belangrijk v Utrecht. Onder de geraadpleegde politici waren leiders van de commu nistische, socialistische en min der links van het centrum staande partijen. Of zich onder hem de communist Cunhal, de socialist Soares en de demo craat Pereira de Moura bevon den, was niet bekend. Toen Goncalves zaterdag be noemd werd, zei hij dat hij een coalitie zou vormen waarin ook plaats zou zijn voor „enkele le- gerkameraden". Hij zei dat zeer belangrijke punten in zijn rege ringsprogramma stakingswetten en een nieuwe kieswet zouden zijn. De benoeming van Goncalves kwam als een volslagen verras sing. Algemeen werd aangeno men dat de dinsdag afgetreden minister van defensie, luitenant kolonel Mario Firmino Miguel, die als een persoonlijke vriend van De Spinola bekend staat, de nieuwe premier zou worden. De Spinola is er kennelijk niet in geslaagd deze benoeming door te drukken. Goncalves Is voorzitter van de coördinatiecommissie van de „beweging der strijdkrachten", de groep van jonge officieren De vijftien maanden oude Jason Flick lijkt een dwerg naast dezt abnormaal grote vuilnisemmer van zijn oom Paul Florence uil Mansfield (Ohio). De emmer werd 40 jaar geleden vervaardigt door een staalbedrijf als reclamestunt en heeft jarenlang ergens op geslagen gelegen. Hoe de vuilnisophalers het apparaat ledigen i! een raadsel. (Van onze correspondent) PARIJS De traditionele militaire parade ter gelegenheid van de Franse nationale feestdag heeft gisteren voor het eerst sedert 28 jaai niet op de Champs Elysées plaatsgevonden. Op order van president Giscard d'Estaing werd het défilé zeer sterk versoberd en het had plaats in de volkse Oost-Parijse buurt tussen de Place de la Bastille en de Place de la Republique, de traditionele revolutionaire sector van de hoofdstad. In het kader van de algemene vereenvoudiging en versobering die de president met zijn re cente ambtsaanvaarding heeft ingevoerd, nam geen enkel militair voertuig aan de parade deei, geen enxele tank, geen jeep, geen raket transportwagen. De hele stoet van ruim der tienduizend manschappen was in het défilé te voet, afgezien van de 216 paarden van de Garde Republicaine en de slechts 36 vliegtui gen. die overvlogen. Op deze wijze werd tussen de 200.000 en 300.000 liter motorbrandstof bespaard. Daar stond te genover dat de quatorze Juilletparade, die uoor stralend weer begunstigd werd, zeer me lodieus was: dertien kapellen van in totaal 800 muzikanten luisterden de parade op met tradi tionele Franse militaire marsen, die eveneens op verzoek van de muziekliefhebber Giscard in hun originele ritme ten gehore gebracht werden. De Franse militaire muziek en ook de Marseil laise waren in de loop der jaren steeds haasti ger en jachtiger geworden, maar zondag bleek de terugkeer naar de oorspronkel jke cadans algemeen in de smaak te vallen. BAARN (ANP) De Baarnse politie heeft twee mannen van 26 en 27 jaar uit Baarn aange bonden. Zij worden ervan ver dacht, zaterdag brand te hebben gesticht in een op de monumen tenlijst staande woning te Lage Vuursche, aan de oprijlaan naar kasteel Drakensteyn. Het twee tal heeft inmiddels bekend. Een hunner is lid van de vrijwillige brandweer. Hij is op staande voet ontslagen. In de woning, die zaterdag geheel is uitgebrand, is al eerder dit jaar brand gesticht. Men heeft toen echter geen daders kunnen vinden. De inwoners van Lage Vuursche zien de woning overi gens graag verdwijnen om daarmee een uitbreiding van het daarnaast gelegen nieuwe dorpshuis mogelijk te maken. Plaatsing van de woning op de monumentenlijst verhinderde dat tot dusver. Het huis is echter nu onherstelbaar vernield. Bij de brandstichting van zater dag speelden evenwel andere motleven een rol. Het dorpshuis was sinds enige tijd gesloten omdat de kantinebeheerder fail liet was gegaan, negen inwoners van de Lage Vuursche en enke le kampeerders bespraken za terdagavond de situatie, terwijl zij in het gras voor het gesloten dorpshuis een biertje dronken. De gemoederen raakten daarbij aanvankelijk zo verhit, dat de Baarnse politie enkele malen naar de buurtschap moest ko men om tot wat meer rust te manen. Toen kort na midder nacht de komst van de politie wederom werd gevraagd, bleek dat nod'g omdat de woning in lichterlaaie stond. De negen personen die de hele avond voor het dorpshuis in het gras hadden gezeten, verkeer den zodanig onder invloed dat zij eerst de volgende dag kon den worden verhoord. Twee hunner bekenden toen. In Steeniwijk is een 34-jarige man aangehouden, verdacht van brandstichting in hotel De kopië ren pomp. De schade wordt ge raamd op een miljoen. Tsjoe En-hii had hartaanval De Nieuwe Portugese premier, kolonel Vasco Gongalves. PEKING (Rtr) Premier Tsjoe En-lai van China, die reeds meer dan twee maanden ziek Is. heeft onlangs een hartaanval gehad, zo hebben Chinese func tionarissen een Canadese dele gatie meegedeeld, die een be zoek brengt aan China. Hoe ern stig de aanval was en wanneer hij precies gebeurde is niet ont huld. De 76-jarige Tsjoe, die bijna 25 jaar lang China's premier is ge weest, werd voorzover bekend op 9 mei ziek, naar functiona rissen zeiden, „in verband met zijn ouderdom". Oude man in woning overvallen AMSTERDAM Een 85-jarige alleenwonende man is zaterdag middag in zijn woning aan de Marnixkade in Amsterdam door drie mannen, vermoedelijk Suri- namers, bij de keel gegrepen en tegen de grond gesmeten. Het drietal had gewoon bij hem aan gebeld. Eenmaal binnen pakten zij de bejaarde aan. Toen hij begon te gillen kozen zij het ha- LISSABON (UPI) De nieuwe premier van Portugal, genie- korpsingenieur kolonel Vasco Goncalves, heeft gisteren en vandaag overleg gepleegd met de leiders van Portugals belang rijkste politieke partijen over de vorming van een nieuw coalitie kabinet. die de staatsgreep van 25 april uitvoerde. Hij wordt beschouwd als sympati- sant van de linkse partijen. Hij is afgestudeerd civiel ingenieur.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7