MISS KAAG IN GELEENDE BIKINI Ondernemer van de oude stempel Klapzoenen en snoepreisje voor Marjolein Snippe uit Badhoevedorp DIRK WILLEM SLOTBOOM: MAANDAG 10 JULI 13/4 LEIDSE COURANT PAGINA 5 De heer en mevrouw Snippe uit Badhoevedorp met hun mooiste dochter. Hct wachten op de uitslag. Wie vindt het nou gewoon leuk' in haar bikini te worden uitgejoeld? Oud-politie commissaris keert terug uit de West Van onze correspondent WASSENAAR De heer W. H. van Ballegoijen de Jong, dte van Juli 1963 tot begin 1971 com missaris van politie in Wasse naar was en daarna naar de Nederlandse Antillen vertrok als hoofdcommissaris, keert dezer dagen weer naar Wassenaar te rug. Hij heeft onlangs de pen sioengerechtigde leeftijd be- reflkt. De heer Van Ballegoijen de Jong volgde in 1963 de heer Maandag op als korpschef in Wassenaar. In begin 1971 aanvaardde hij de benoemiing tot hoofdcommissa ris van het korps politie op de Nederlandse Antillen en werd hij in Wassenaar opgevolgd door de heer G. J. Boven. In „Het tijdschrift voor de Poli tie" heeft de heer H. R. Dennert oud-minister van Justitie van de Nederlandse Antillen een artikel gewijd aan de „korte doch ini tiatiefrijke ambtsperiode" van de heer Van Ballegoijen de Jong in de Antillen. De oud-mi- nisteT herinnert er aan, dat de komst van de Wassenaarse commissaris naar de Antillen hevige onrust teweeg bracht in het Antilliaanse politiekorps. De n>' we hoofdcommissaris begon met het opstellen van een rap port over de organisatie, de werving, de opleiding, het be- i vorder ngsbeleid. de rechtsposi tie van het Antilliaanse politie personeel, de uniformering, de huisvesting en de bijstandstaak. Hij verkreeg toestemming een 50-tal poiitie-ambtenaren in het kader van de technische bij stand aan te werven. Bij de op leving werd meer en meer het accent gelegd op de menselijke psychologische kant van het werk. Nieuw materieel werd aangeschaft en er werd een ge heel nieuw politie-uniform ont worpen. Er werden plannen ge maakt voor nieuwe hoofdbu reaus op Curacao, Sint Maarten en Bonaire. Het mobilofoonnet werd geheel vernieuwd. Katwijk Dirk Wfllem Slotboom is een ondernemer van de oude stempel. Dat zegt ie tenminste ',v' van zichzelf. Maar dat kun je eigenlijk wel zien ook. Als ie H door z'n fabriek loopt bijvoor beeld en met de verwondering van iemand dip op z'n tSjd stil staat bij de dingen wijst op bar becuekachels die Amerikanen bij hem kopen. Alsof Amerika nog ver weg is. Dat zullen die snelle managers van tegenwoor dig met hun goudgerande bril len niet meer doen. Dat zijn de jongens van organfisatie en plan ning en verder geen flauwekul. Bij Slotboom ligt dat anders. Voor hem is de klant nog altijd koning en niet een meneer die rustig moet wachten tot ie aan de beurt is. En dat wringt weieens. „Ik word er soms wel eens een beetje moe van. Soms. Over het alge meen heb ilk het best naar m'n zin, daar niet van. Maar het is allemaal zo glashard geworden. En dat is eigenlijk niks voor mij. Ik kom uit een tijd waarin de menselijkheid voorop stond, D.rk W.liem Slotboom. ook in het zakenleven. Het was in ieder geval zo dat je iedereen kende. Je ritselde eens wat voor die, je matste wat var gene. Heel soepel allemaal. Dat gaat nu niet meer. Schema's, dat zijn de dingen waar het nu om draait. Maar dat geeft niet. Ie dere tijd zijn eigen aanpak en die jongens doen het goed, moet ik zeggen. Een ik, ik pas me wel aan. Dat is een voorwaarde om op de been te blijven. En dat heb ik al zo lang gedaan." Dat .is met recht gezegd. Over een paar weken zit Dirk Willem Slotboom veertig jaar in de zaak. En hij herdenkt dat ook. „Ja, toen ik er vijfentwintig jaar bij was heb ik het maar la ten zitten, maar dit is zo'n lan ge tijd, dat vind ik de moeite wel waar<l om er even bij stil te Veertig jaar van nu, dat wil zeg gen 1934. Vooroorlogse kwaliteit, dus. Hard werken, weinig ver dienen, u kent dat wel. Slot boom zeker. „Het was allemaal pover. We deden in centrale verwarmingen en we hadden een plaatwerkerijtje. Niet best. En toen het eindelijk wat beter g'ng, was het ineens oorlog. Weer niks. We kwamer erdoor met gamellen maken voor de centrale keukens. Maar in we zen was het zo dat we in '45 op DE KAAG Kaageiland heeft zijn belangrijkste festiviteit van het jaar weer achter de rug. In café restaurant „De Bonte Koe" werd gisteravond „Miss Kaag 1974" gekozen. De gelukkige was de 16-jarige Marjolein Snippe uit Bad hoevedorp. Behalve twee dikke klapzoenen van uit gever Hordiik, die voorzit ter was van de jury, won de nieuwste Miss Kaag dank zij haar kwaliteiten een reis van twee weken naar het land van haar keuze. De deelneemsters, die zowat alles tentoonspreidden wat er in Ne derland te vinden is, klein, •groot, dik, dun, hadden zich in het geheel niet laten afschrik ken door de verwikkelingen van het vorig jaar. Toen werd Miss Kaag door haar onmiddellijke concurrente het ziekenhuis inge slagen. Ogenschijnlijk onwetend van wat zich vorig jaar heeft afgespeeld, paradeerden zij maar liefst viermaal over het voor hen opgestelde podium op een neuslengte van de jurytafel af. Onwetend In de meest aanvallige houdingen beantwoordden zij de vragen van voorzitter Hordijk. De man verdient overigens een lintje voor de zwoele manier waarop hij „de meisjes" weet aan te sporen tot de meest geraffineer de manieren van lopen over het plankier. Met zijn zoetgevooisde stem moedigde hij hen aan: „Alsjeblieft, nog een keertje maar": „Ja loop maar alsof je voor je man loopt." En de Ilse Knaabe uit Leiden met man en kind. „meisjes", tuk op een gratis va kantiereisje liepen of hun leven ervan afhing, zich niets aan trekkend van de hoon die zij met hun verschijning bij het pu bliek losmaakten. De deelneemsters kwamen uit alle delen van de Randstad. Boven dien deed een Duits meisje, Beate Kubel mee. In toepasse lijk oranje (wat bij het publiek het liedje „Holland wint de we reldcup" uitlokte) liet zij doorschemeren van wat Moeder Natuur haar gegeven had. Hoe wel haar landgenoten op de groene mat de Hollanders ver sloegen, Wist Beate, die vakan tie op Kaageiland viert, zich de mindere van de Hollandse meis jes. Getrouwd Ook deden twee „serieuze kandi daten" aan de weds.rijd mee. Eén ervan was Ilse Knaabe uit Leiden. In haar dagelijks leven is zij free-lance fotomodel. Zij behaalde bij deze miss-verkie- zing de tweede prijs /een cas sette-recorder'. Door deel te re- men aan verkiezingen hoopt zij meer bekendheid te krijgen in het vak. Ondanks dat zij aan alle normen die een dergelijke jury als hier in De Kaag aanlegt, beant woordde, kreeg Ilse niet de kroon op het hoofd gezet. Zij heeft één nadeel: Ilse is ge trouwd en heeft een dochtertje. Bovendien bleek zij al zesen- Geleend Een troost voor de tweede prijs- winnares is echter dat Marjo lein Snibbe eerste is geworden in hèèr bikini en met hè&r schoenen. Marjolein was aan vankelijk niet van plan om mee te doen. Aangespoord door haar zuster Linda, die derde werd, heeftzij zich in aller rr~ce- ven. Tiid om de verplichte biki ni van huis te halen was er toen Gevraagd naar „het waarom" van hun deelname antwoordden de missen dat ze „het gewcon leuk vonden om mee te doen". Anderen beweer-'en dat ze „de reis wel aantrekkelijk vonden". Echt eerlijk zijn dergelijke ont boezemingen volgens mij echter nooit. Want wie vindt het nou „gewoon leuk" om in haar biki ni op een platformpje te worden uitgejoeld door een honderdkop- pig publiek? Veel van wat de heer Van Balie- go jen de Jong heeft voorbereid aldus oud-minister Dennert zal pas tot stand kunnen ko men ails hij al weg is, maar het is allemaal zijn werk. De rust, het zelfvertrouwen en de daadkracht zijn teruggekeerd in het Antilliaanse politiekorps, al dus de oud-minister, die de heer Van Ballegoijen de Jong ken schetst a's de beminnelijkheid zelve, als een ddplimaat pur sang, loyaal tot aan de dood. i Eind mei heeft de heer Van Balle goijen de Jong zijn functie neer- gelegd. Voorhontse (51) ernstig gewond hüt comp.cx va.: üloiuoom nieuw moesten beginnen. Later heb je pas in de gaten wat een geluk of het was dat je toen nog jong was. Zo'n toestand zou je nu niet meer verwerken. Maar toen ging je gewoon verder als of er niets aan de hand was. „Aan de slag. Aanpakken, dat was het. Ik weet nog gold dat ik m'n eerste echt goede order binnen haalde. Dat ging om biervaten. Ik had een speciaal ontwerp gemaakt, dat overal te gen bestand was. Ik kon er voor drie brouwerijen zesduizend gaaan maken. Dat tikte lekker aan voor die tijd. En dan rol je gewoon door. Je voelt je eigen lijk helemaal geen ondernemer. Het is niet zo'n gewichtige zaak. Je weet waar je voor staat, je kent je verantwoordelijkheden en de tijd gaat door. Op een ge geven moment las ik dat Van Doorne vrachtauto's ging ma ken. Tanks, dacht ik. Benz.ne- taxrks, dat is het voor ons. We maken ze nu niet alleen voor Van Doorne, maar ook voor Vol -o, Scania Vabis, Ford. Zo gaat dat. En dan komt er ook n KauWijk. een dag dat je bedrijf te klein wordt. Dat hebben we tweemaal meegemaakt. De eerste keer in 1950 zijn we van Wassenaar naar Katwijk gegaan en daarna zijn we in 1970 van de Sandt- laan verhuisd naar 't Heen. Hier zitten we goed. De uitbrei dingsmogelijkheden zijn voor handen. We moeten nog onge veer groeien tot 200 man, we hebben er nu 140. Dat zit wel goed. We hebben de klanten en de outillage, het loopt best." „Dat is het verhaal van een zaak. En als je nou vraagt hoe je daar zelf in staat, dan is dat moeilijk te zeggen. Ik ben blij dat i'k m'n werk gedaan heb, zoals ik het gedaan heb. Dank baar ben ik ook. Voor m'n vrouw en m'n kinderen. M'n zoon en m'n schoonzoon zitten allebei in de zaak. Dat vind ik leuk. Maar aan de andere kant heb ik ze ook wel gewaar schuwd voor het ondernemer schap. Want dat is zo'n pretje niet tegenwoordig. Het klimaat is slecht. Als het er op aankomt kun je beter bij een ander gaan werken dan voor jezelf begin nen. Het :s zowat ondoenlijk nu nog van niets iets te worden. Hoewel je altijd mensen houdt die ineens op het goede paard wedden. Maar dat blijven uit zonderingen. Een gegeven is dat je heel veel moet opbrengen. Er zijn veel moeilijkheden. Perso neel bijvoorbeeld. Je komt er bijna niet aan. En wat lopen er geen mensen rond die werk zoe ken. Nou ja, zoeken. En nou wil ik niks afdingen op de sociale voorzieningen, die vind ik alle maal prachtig. Maar ik vind wel dat er nu eens hoognodig een methode gevonden moet worden die mensen er toe brengt aan het werk te gaan. Want dat werk 1 gt voor het op rapen. Ik kan er hier zo vijftien man bij nemen." „Maar de pr'kkel om te werken ontbreekt vrijwel. Het plezier. Dat vind ik nog het meest triest. Veel mensen hebben geen aardigheid meer in hun werk. Als ik 's morgens door de fa briek loop en ik zeg goedemor gen dan zijn er genoeg bij die voor zich k'jken, hun mond hou den. Nou vraag ik je. goeiemor- gen, waar blijven we nou als dat er al niet meer afkan? Kijk, ondernemers hebben een ver keerd imago. Als ik hier zit te beweren dat 5k zo voor mense lijkheid ben in handel en wan del dan zullen er mensen zijn die zeggen" dat kan niet want hij is ondernemer en onderne mers zijn keiharde mensen." Fout, gewoon fout. Verkeerd ima go. Het is gewoon zo. Het zal wel eens voorkomen, maar je kunt ons toch allemaal niet over een kam scheren? Maar ze, veel mensen tenminste, doen dat wel. En dat is jammer. Want er wordt al veel te veel gepolariseerd. Het wordt ver moeiender en vreemder. Niet j eenvoudiger. Maar ach, ieder j z'n tijd. Ik ben van plan door te j gaan tot ik zestig ben. Dan is het mooi geweest. Je moet ndet j te lang doorgaan. Dat is ner gens goed voor. En ik zou niet graag willen dat er een dag kwam waarop ik niet met pie- zier naar m'n werk zou gaan." Van onze correspondent NOORDWIJK Op de Latreweg ter hoo<»t? van het sportnark van S.J.C, vo"d gistemniddng een verkeersongeval plaats, waarbij de 51-jarige mevr. Kruvs-Lanieveld u«t Voorhout ernstig werd gewond. De vrouw stak op haar fiets de rijbaan over en kwam plotseling vanachter een haag het aan de andere zijde van de weg gele gen rijwielpad op. Een bmim- fiets. bestuurd door een 52-jari- gte Noordwijker reed haar in de flank aan, waarbij de wielrijd- ster tegen de grand werd es- makt. Met zwaar schedelletsel moest het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den worden gebracht, len meisje. 18 iaar oud, reed op de Northgodreef met haar bromfiets op een stilstaande vrachtwagen Zij werd met di verse verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis te Lel den vervoerd. lp het terrein van Estéc viel een schoonmaker in een gat en brak een enkel. De man werd in het Diaconessenhuis te Leiden opge- Twaalf kandidaat-missen waren gisteren aanwezig in een spe ciaal voor deze gelegenheid op gezette tentnaast het cafe-res- taurant. Voor vijf gulden kon den belangstellenden de verrich tingen van de jury (bestaande uit Henriëtte van der Hoeven, en de heren Grotenhuis, Hor dijk, Eradus en Hofenk) en de „schonen" volgen. Een nogal hoge prijs gezien het feit dat een kwart van de aanwezigen (ongeveer honderd) in totaal ge noegen moest nemen met een staanplaats. Tekst: Elisabeth Vogels Foto's: Kees v. d. Burg

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5