Reinhard Mey: een Duitse chansonier Niet naar Schlagerfestival Roddel met gevolgen in Doc Elliot: Paul TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND Vlucht tussen toen en vroeger RADIO MORGEN Monopolie van staat in Italië over omroep onwettig TERUGBLIK 2 - - --- i ij o Uui ia| MAi Van onze radio- en tv-redaktie Hilversum Chansons en hun vertolkers zullen er in Duitsland wel altijd zijn ge weest. Echte Duitse chanso niers zijn er pas sinds enkele jaren. Aan tekstschrijvers hadden onze oosterburen nooit gebrek. Neem mensen als Brecht, Tulcholksy, Meh- ring Kastner etc. Anderzijds waren er ook goede componisten. Maar echte vertolkers waren er tot enige jaren geleden niet, althans niet van het Duitse chanson. Tot Hildegard Knef via de film doorbrak en het Duitse chanson de plaats gaf die het verdiende. Het is wat •het buitenland betreft hij Hil degard Knef gebleven. Of je zou Udo Jurgens een chanso nier moeten noemen. In Duitsland werkt een 31-jari- ge jongeman al enige jaren met veel sucses in dit genre. Nederland maakte op het Grand Gala du Disque voor de eerste maal met hem kennis. Reinhard Mey, een jongen zon der glamour, die met zijn nummer „Gute nacht Freun- de" een van de weinigen was die via het Grand Gala du Disque in de Nederlandse hit parade doorbrak. Zijn single behaalde een 14e plaats. Reinhard Mey die niet naar het Schlagerfestival in augus tus gaat, is vooral een erg aardige jongen. Er straalt een warme vrolijkheid van hem af die je in een gesprek direct op je gemak stelt. Toch zit achter die vriendelijke glimlach een pinnige vastberadenheid ver borgen, van een jongen die geen onrecht kan verdragen. Reinhard Meey schrijft alles wat hij zingt zelf. Het zijn meestal composities met een bepaald verhaal. Een verhaal dat in vele gevallen een poli tiek getinte tendens heeft. Reinhard Mey verstaat de kunst politieke misstanden haarscherp in zijn liederen te analyseren. Hij doet dit op een zeer subtiele en humorvolle wijze. Mey is geen Jaap van de Merwe. Eerder een menge ling van Herman van Veen en Dick Poons. Om een voorbeeld te geven van wat Reinhard Mey schrijft Het lied „Vertre- terbesuch", hierbij wijst hij een verkoper van aardbollen de deur, omdat de machtheb bers in de wereld de grenzen toch elke week veranderen. Niemand kan garanderen dat alle steden niet opeens ver dwenen zullen zijn. Maar hij heeft goede hoop dat het ver stand toch eens zal zegevieren. Hij neemt afscheid van de ver tegenwoordiger met de woor den: „Noteer maar dat u me in het jaar 2003 weer moet komen bezoeken, misschien koop ik dan een globe. Reinhard Mey: „Schlagers zijn Duitser dan Duits". Stem Reinhard Mey is in zijn liede ren noch verbitterd noch agressief. Hij heeft een mooie heldere stem die vooral in zijn liefdesliederen, wanneer de felle klank er wat af is, zeer prettig is om naar te luisteren. De zanger werd in Berlijn voor de tweede wereldoorlog geboren. „Ik bezocht" vertelt hij, „Het Franse gymnasium. In die tijd was het gewoonte dat de kinderen van welgestel de geemigreerde Hugenoten naar een Franse school gin gen. Die opleiding is zeer be palend geweest voor mijn ont wikkeling. Ik heb, dacht ik, een andere kijk op Frankrijk en de Fran sen dan de meeste Duitsers. Ik spreek de taal vloeiend en ben bovendien met een Francaise getrouwd". Reinhard Mey is in bepaalde streken in Frankrijk zeer po pulair. Hij maakte twee Fran se elpee's. „Door die Franse achtergrond is mijn belang stelling voor het chanson ge groeid. Ik haat schlagers. Ze zijn naar mijn mening veel Duitser dan de Duitsers. Neem nou zo'n halve zachte als die Jurgen Marcus. Wat die jon gen tracht te doen is toch van alle goede smaak verstoken. Dat kan toch niet. Niets is makkelijker dan je geweten loos op de massa te richten. Hun geld klop je toch wel uit hun zak. Als je niets te zeggen hebt kan je beter je mond houden. Het staat zo ver schrikkelijk dom, dat quasie sentimentele gedoe. Ik heb een grondige hekel aan „plastic mensen". Aan lieden die la chen of huilen voor hun boter ham. Niet dat ik het allemaal zo goed weet, wat dacht je. Maar ik kom er tenminste voor uit dat ik het ook niet allemaal op een rijtje heb Opstand Ik kom in opstand tegen za ken die ik niet in de haak vind. Als zanger heb je een zekere macht. De mensen luis teren naar je en daar kan je gebruik van maken. Ik dring mijn publiek niets op. Ik ver tel ze wat ik er van vind en daarmee kan iedereen doen wat hij wil. Je moet niet denken dat ik op deze wijze mijn eigen onvrede en frustraties tracht kwijt te raken. Ik ben niet zo'n „ego tripper"; daar verdenk ik de „schlager-boys" meer van De onderwerpen van. mijn liedjes zijn daar meestal te realistisch voor. Neem de poli tiek. In Duitsland is dat een zaak die stinkt. Ik verafschuw politiek, maar juist daarom schrijf ik er veelvuldig over. Als min of meer gevierde ar tiest, word je vaak door de heren op party's genodigd. Hun bedoeling is je gunstig te stemmen en je zodoende te manipuleren reclame voor hun partij te maken. Een keer ben ik op zo'n invitatie ingegaan. Het was nog erger dan in mijn stoutste dromen. Stel je voor. Zo'n vijftig heren waarvan meer dan de helft strak in het pak, de rest kleurig uitgedost in vreemde tenue's, die zo te zien ook niet al te gemakkelijk zitten, tezamen op het onberis pelijk gemaaide grasveld van de door de een of andere ge cultiveerde tuinarchitect aan gelegde tuin. De heren hebben zich rond de bar opgesteld .(drank helpt de zenuwen te verdrijven). De vrouwen zitten bij de vijver te keuvelen over hun briljante kinderen of over de werkster die weer een as bak heeft gejat. Toneel Iedereen speelt toneel. De streekpoliticus is knecht, de landelijke machthebber ko ning. Ook de artiesten zijn zichzelf niet. Ach, we liegen allemaal wel eens. Het is al leen wat beangstigend dat die kleine leugen-die-we-allemaal- wel-eens-maken uit de mond van een politicus geen kleinig- heid meer is. Hij heeft immers duizenden aanhangers, argelo ze werkers, die alles van hun held aannemen. Als de drank overvloedig is ingenomen en de lijsttrekker van een onbelangrijk district in een vlaag van te grote over moed de voorzitter een harde klap op de schouder geeft, moet je oppassen. Dan is na melijk het moment aangebro ken, de aanwezige artiesten enige afspraakjes te ontfutse len wat betreft optreden voor de partij. Toen ik daar achter kwam ben ik stilletjes wegge- De grote populariteit die Rein hard Mey in Duitsland heeft, komt voor een groot deel voort uit het openlijk aan de kaak stellen van dergelijke ervarin gen. Hij, de ex-economie stu dent, het rijkelui's jochie, dat zingen belangrijker vindt dan een vaste baan in de handel, is een van de weinig, naar wie in Duitsland wordt geluisterd. De zalen waar Reinhard Mey optreedt zijn altijd uitver kocht. Hij heeft acht gouden platen op zijn naam staan, waarvan twee Franstaligen. Toch een artiest die het zeker verdient in Nederland voet aan vaste wal te krijgen. NEDERLAND NOS 18.25 Tour de France 18.45 Fabeltjeskrant AVRO 9 19.05 Super king size Toppop 20.00 Journaal 20.21 Alle hens 21.10 Televizier-magazine 22.00 Helen 22.50 Journaal DUITSLAND I NEDERLAND II (Reg. progr.: NDR: 18.00 Serieprogr. Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Sportpi 19 26 Serieprogr. 19 59 Progr. overz. WI 8.55-12.15 TV-kursu.«en 9 30 Sesamstra. 18.00 Nws. uit Noordr.-Westf. 18 05 Kind progr. 18.15 Dok. 18.40 Akt 19 2* dok. 19.48 Gevar. Progr. 20.00 Jour weerber. 20.15 Rep., analyses en me 21.00 Serieprogr. 21.45 Dok. prog JournaaL kornm. en weerber. Z Villaggiature. 0.45 Journaal. NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 De jonkvróuw 'van Avignon 1 20.00 Journaal 20.21 Zo vader, zo zoon 20.45 Doc Elliot 21.35 Terug met muziek in uw straatje DUITSLAND II 18 25 Tekenfilm. 19.00 Journaal. 19.30 B< •progr. 20.15 Soc. progr. 21.00 Joui 21.15 Barfuss durch die Holle (4J. 22 BELGIë NEDERLANDS 18.55 Fabeltjeskr. 19.00 Heren van Bil bom. 19.12 Sportdok. 19 38 Weerber. 1 Journaal. 20 15 Oom Vania. 21.55 Inspn 22,25-22.45 Journaal. NEDERLAND DUITSLAND I NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 Guyana - Waterland 19.48 Het Naardermeer 20.00 Journaal 9 20.21 Zomaar een zomer avond 21.25 Landleven 22.20 Achter het nieuws 22.50 Journaal 18.00 (K) Nieuws uit Noordrijn-Westf len. 18.10 (K) Kinderprogramm 18.40 (K) Aktualiteitenprogramm 19.20 (K) TV-serie. 19.45 (K) Doki mentair programma. 20.00 (K) Jou naai en weerbericht. 20.15 (K) In te viewprogramma. 21.00 (K) Gev neerd programma. 22.35 (K) Jou naai, kommentaar en weerbericht. DUITSLAND II - NEDERLAND II NOS 18.25 Tour de France 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 De voetbalkwis O 19.30 De Melchiors 20.00 Journaal 20.21 Charles Laughton in „De verdachte" 21.45 Verroest, wat een revo lutie, doe. 22.15 Journaal 18.25 (K) Arpad der Zigeuner, tv- 19.00 (K) Journaal. 19.30 (ZAV) Vie zehn Jahre Sing Sing, Amerikaans speelfilm uit 1947 21.00 (K) Journa. 21.15 (K) Duitse Aktualiteiten. 22.0 (K) Internationale korte films. 22.4 (K) Journaal. BELGIë NEDERLANDS 18.55 (K) Fabeltjeskrant. 19.00 (K Hoogstraat. 19.10 (K) Het vrij woord. 19.45 (K) Journaal. 20.15 (K The Passenger, 3-deIige thriller. 21.0 (K) De mens in wording, seriepro gramma. 21.50 (K) Festival Vlaanderen. 22.45—23.05 (K) Joui HILVERSUM I Vijftig jaar geleden werd de eerste vlucht tussen Nederland en Indonesië uitgevoerd met de Fokker F—7 H—NACC. In die vijftig jaar is er, zeker op tech nisch gebied, veel veranderd. De eerste onzekere verbinding door de lucht van 1924 is nu een luchtlijn die met behulp van de modernste vliegtuigen, zoals de Douglas DC10 zesmaal per week een snalle verbinding tus sen Amsterdam en Jakarta ga randeert. Toch is in die vijftig jaar niet alles veranderd. Met name in het tropische dorado Indonesië treft men, naast de resultaten van die enorme technische voor- 'uitgang, veel aan dat niet of nauwelijks is veranderd. Waar devolle zaken, zoals een rijke cultuur en een prachtige natuur, vormen evenzovele aantrekkelij ke mogelijkheden voor de mo derne mens. Regisseur Jan van Hillo zal in het kader van het vijftigjarig bestaan van de NCRV, dat samenvalt met de vijftig jaar KLM-vliegaktivitei- ten op het Verre Oosten, een dokumentaire maken onder de titel „Vlucht tussen toen en toe komst" waarin vertegenwoordi gers van het moderne westen, onder wie actrice Pleuni Touw (die nog nooit eerder in Indonesl was) en haar zoontje Tjade, in contrast met de rust van toen zullen optreden. Er zullen onder meer filmopnamen worden ge maakt in Bangkok, Jakarta en op Bali, met als camerateam Jan en Rita Huyskens. Het ge zelschap zal op 23 juli in Neder land terugkeren. Deze doku mentaire brengt de NCRV in oktober op het scherm. Op het vliegveld van Bangkok werd een stop ge maakt voor een aantal op namen in het kader van het NCRV-programma „Vlucht tussen toen en toekomst". V.I.n.r. KLM-gezagvoerder De Roy van Zuidewijn, Jan van Hillo, Pleuni Touw met haar zoon Tjade en Garuda- gezagvoerder Sudarmo. 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal 18.21 (S) Jazz Spectrum. NOS. 19.00 (S) Wereldmuz. conc. Kerkrade. 20.00 Komt u maar 21 50 Rep.. 22.15 Voor blinden en slechtzienden. 22,25 Uitz. v.d. Bond zonder Naam. NOS: 22.30 AVRO 22.40 Radio 22.50 (S) Hobbyscoop. 23.20 HILVERSUM II Voordracht - kron. 23 15 (S) Fluit en klavecin enjnod. muz. 23.55 -24.00 Nws. Leider Cror tijd Tekï Ton HILVERSUM IH 23.02 (S) Vanavond la; .02 Radiojournaal. 0.05 (S) Dat had edroomd. 1.02 Cees van Zijtveld. 2.i Jontinu de nacht door. 5.02-7.00 Voor d: n dauw. (2.02 - 4.02 en 6.02 Radiojournaal HILVERSUM I AVRO: 7 00 Nieuws. 7.11 (S) Dag met een gaatje. (8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal.) 8.50 Morgenwijding. 9 00 (S) Het Roman tisch concert (X). (9.35 Waterstanden.) 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 (S en Mono) Arbeidsvitaminen: populair verzoekplaten- programma. (11.00 Nieuws. 11.03-11 05 Ra diojournaal.) 11.30 (S) Rondom twaalf: ge varieerd programma met om 11.55 Beurs berichten. Overheidsvoorlichting: 12.30 Uit zending voor de landbouw. AVRO: 12 40 (S) Improviseren met Tera (V). 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (Si- Franse kamermuziek. E.O.: 14.00 Woord der Waarheid. 14.15 (S) Over en Weer: radiomagazine. 14.55 (S) Licht ensemble. 15.05 (S) Licht en uitzicht: gewijde muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Klankbord. 16.10 (S) Voor kleuter en kind. 16.30 (S) Jeugdtoer. AVRO: 17.00 (S) Mobiel: een beweeglijk programma voor beweeglijke mensen. 17.55 Mededelinge Moeder De wereld o rubriek. 10.20 (S) Aubade: klassiel 0.20 (S) Aubade: klassieke piano et om 10.30 Nieuws. 11.00 Gebak Mededelingen; 12 30 Nieuws; 12.41 Echo 13 00 Raden maar 14.00 Voor de kindi 14.30 (S) Holiday Interlokaal; vakantie spreekt met de Surinaamse cineast Fra Zichem over de film Papieren Nederli... dertjes. 17.10 Voor de kleuters. 17.31 Nieuws. 17.32 Echo. HILVERSUM III HILVERSUM II VARA: 7.02 Drie op je boterham. 9 0: i Ad Visser, presentator van Super king size Toppop. Een willekeurige persoon kan een fout van een ander ontdek ken en dat als „nieuwtje" over brengen, zonder te denken aan de rampzalige gevolgen voor de ."betrokkene. Dit zeer praktische gegeven is verwerkt in de serie Doe Olliot, aflevering „Paul". Het gaat over een ongehuwde onderwijzeres die een kind ver wacht van een spoorloze vader. Rome Het constitutionele Hof in Italië heeft bepaald dat het monopolie van de staat over radio en televisie in zijn huidige vorm in strijd met de grondwet is Bij deze uitspraak, die verstrek kende gevolgen heeft voor de toekomst van communicatie en informatie in Italië, verklaarde het Hof voorts dat de staat niet het recht heeft kabeltelevisie en particuliere stations die buiten landse televisieuitzendingen overnemen te verbieden Volgens het Hof kan staatsmo nopolie over radio en televisie alleen grondwettig zijn als het garanties inhoudt voor vrije on partijdige en representatieve in formatie. Het Hof was van oor deel dat deze garanties momen teel in Italië niet aanwezig zijn. Bonnie Ames, de onderwijzeres, komt met haar probleem bij Doc Elliot, die het verhaal aan hoort; Bonnie wordt echter af geluisterd door mevrouw Web ber, die het gauw doorgeeft aan het schoolbestuur. De gevolgen blijven niet uit en Bonnie raakt behoorlijk zenu wachtig. Wanneer zij plots met de auto verdwijnt, is het de taak van Doe om haar op te sporen. Ned. II, 20.45 uur. riode de werkzaamheden moet overnemen van de „Ventu re": hoe werkt het Amerikaanse en Engelse opsporingssysteem van duikboten. De bemanning raakt in paniek want een van hen moet naar huis en kan niet en er ontstaan ruzies over vrien dinnetjes. Nails zal streng moe-- ten optreden om de tucht er in te houden. Ned. I, 20.21 uur Helen In de aflevering „Stephen" heeft Helen vriendschap gesloten met Stephen, die haar goed steunt. Maar de kinderen willen een vader, eigenlijk Frank en ze kunnen in hun kleine onderko men niet fijn spelen. Caroline is weggegaan bij Frank en nu gaat hij Helen bespioeren. Ned. I, 22.00 uur Avignon Het moderne sprookje „De Jonkvrouw van Avignon" be schrijft het drama van de twee gelieven, die elkaar zijn misgelo pen, nu in Zwitserland. Fran cois is ontroostbaar naar zijn verdwenen Kürlandse op zoek, zij is ondergedoken in Parijs als markt-cassière. Als Lily. Ned. II, 19.05 uur Terug met muziek De NCRV is vanavond voor de tweede keer „Terug met muziek in uw straatje", waarin liedjes en artiesten uit de afgelopen zestien programma's terugke ren. Men hoort en ziet onder anderen Wilma Driessen, Ciska Peters, de Zangeres zonder Naam, Marie Cecile Moerdijk, Marco Bakker en het Lowland Trio. Ned. II, 21.35 uur t 16.02 (S) Mix. 17.03 (S) Iden Regering Oostenrijk invloed op radio en tv WENEN De Oostenrijkse so cialisten, die in het parle ment over een absolute meer derheid kunnen beschikken, hebben een wetsvoorstel aan genomen waardoor volgens de oppositie de Oostenrijkse radio en televisie onder rege ringscontrole komen te staan. De socialistische partij van kan selier Bruno Kreisky ver klaarde echter, dat aanne ming van de wet betekent dat de omroepmedia „moderner en onafhankelijker" zullen worden. Een van de belangrijkste punten in de wet is, dat het grootste deel van de bevoegdheden van omroepdirecteur-gene- raal, Gerd Bacher, moeten worden overgedragen aan een nieuwe commissie, waarin de regeringspartij een meerder heid zal krijgen. Bovendien zullen nu beide netten van de Oostenrijkse televisie een ei gen directeur krijgen. Voor heen werd slechts' 'eendirec teur voor beide netten be noemd. De nieuwe wet zal met ingang Tour de France op radio en tv Vanavond Tour de France op tv op Ned. I om 18.25 uur. Morgen op Hilversum 3 voorbe schouwing om 10.40 uur, recht streeks om 12.00 uur en nabe schouwing om 18.00 uur. Toppop De AVRO brengt Super king size Toppop met de nationale top-30. De kij kers krijgen behalve de nr. 1 de grootste spron gen in de verkoop van de hits te horen en te zien. Ook worden vijf tips van minimaal 1 minuut gege- Marco Bakker in „Terug met muziek in uw straatje" Ascent of Man (De mens in wor ding) lijkt zo'n programmareeks te worden als elleen door de BBC kan worden gemaakt. Dertien uitzendingen over de evolutie van de mens. Dat kan alleen als er iets briljants van gemaakt Als de BBC iets briljants wil pro duceren hoeft er niet op kosten gekeken te worden. De hele we reld is afnemer immers. Dan kan een briljant geleerde - dr. Jacob Bronowski - jarenlang worden vrijgemaakt en hem kunnen de beste middelen ter beschikking worden gesteld. Het resultaat bood, in deze eerste aflevering althans, de ontdek king dat moeilijke wetenschap pen als paleontologie, antropolo gie en evolutieleer verteerbare en vooral in t.v.-beelden te vat ten zaken zijn voor iedere geïnte resseerde leek. Met natuurlijk de kanttekening dat zo'n schitterende popularisa- tie niet zonder vergroving kan. In een* populaire uiteenzetting past geen onzekerheid. En het ging hier om kennis met veel meer onzekerheden dan een arge loze kijker zou kunnen vermoe- Een tipje daarvan werd opge licht in een profiel dat de NOS- zelf van Bronowski tekende. Hij werd er gekenschetst als 'mens van de twintigste eeuw'. Fout, naar onze mening. Bronowski is typisch de universele geleerde die niet in onze 'specialisten eeuw' past. Dat tipje: Bronowski stelde in het NOS-programma duidelijk dat de moderne wetenschapper steeds twijfelt. Nederig credo van de man die een gigantische reeks rond zekerheden bouwde. Nuttige aanvulling derhalve, waarover we de NOS willen prij zen. We moeten haar misprijzen om het tijdstip waarop de serie werd ingezet. Namelijk precies (bouwvakkersvakantie!) de tijd dat de kijkdichtheid op zijn al lerlaagst is. Tenzij een 'herhaling-op-veler-verzoek' is voorzien. Dan is er sprake van voordelig omroepbeleid Grappigste t.v. van het weekein de: Hier en Nu, die zaterdag Luns-hater Patijn aan het woord liet. Luns maakte een grapje iii Brussel en Patijn en enkele ande re humorloze Kamerleden stel den daar officieel vragen over. 'Hier en Nu' verbond een en an der met een even ombelangrijke Bennekomse paardepoep- affaire. Bracht die andere affaire daarmee terug tot de belachelijk heid die ze verdient.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2