KLAPPEN IN TOUR NA VALPARTIJ Snelle reactie Merckx goed vee.' (weer) zege POOL SZURKOWSKI KREEG ZIJN ZIN Slechte beurt Agostini Spaanse politie handhaafde orde op eigen wijze Pronk beste Nederlander (Van onze verslaggever) SEO D'URGEL Vlak over de eindstreep in Seo d'Urgel rijn harde klappen gevallen. Spaanse agenten en de burgerwacht, die de weg probeerden vrij te houden voor de over de streep komende renners, raakten in pa niek itoen in het zicht van de finish vier ren ners ten val kwamen. Verzorgers, ploeglei ders, verslaggevers en officials, die in con tact met de renners probeerden te komen, werden op zeer doortastende wijze wegge drukt. „Wij zijn hier voor ons werk", riep een Fransman. ,,Wij handhaven de orde", antwoorde een officier. „Hoe men dat in Frankrijk doet is onze zaak met, wij doen het op onze manier''. Op de Spaanse actie volgde reactie. Nadat koersdi- recteur Felix Lévitan fors opzij was gezet, figuur lijk is Lévitan tenslotte een van de kleine mannen uit de ronde, vielen wat klappen. Claude Sudres, de publiciteitschef van Gan Mercier, moest vluchten voor de gummiknuppels van de burgerwacht. Clau de Lambert, verslaggever van France Soir, werd door agenten voor een aframmeling behoed, door dat zij, met vijf man, een woedende collega, die een klap had teruggekregen, overmeesterden. Mau rice Goddet, de bejaarde publiciteitsman van de ronde, hield aan de kloppartij een bloedende wond op het linker jukbeen over. Briek Schotte, ploeglei der van onder andere Pollentier, liep een paar klappen op. Gummiknuppels Het ging er zo heet aan toe, dat Plet Llebregts, van Frisol-Flair het niet aandurfde zijn met 26 mi nuten achterstand binnengekomen renner Luis Aiaimo op te vangen. „Alaimo", vertelde Lie- bregts, „moest naar de dopingcontrole, maar ik heb tegen de dokter gezegd dat hij hem zelf maar moest zoeken. Ik heb de gummiknuppels maar net kunnen ontwijken, dat risico ga ik niet nog een keer lopen". Vlak voor de laatste renners binnenkwamen wer den de dienaren van de (Spaanse) wet op een klein stuk van de straat teruggetrokken. Van dat moment groeide de chaos, maar doofde het vuur dat even heet was opgelaaid. De schermutselingen op de Avenida del Generalisi- mo Franco begonnen een paar minuten nadat de Spanjaard Miguel Maria Lasa in de laatste bocht de kans op een goede klassering door een val had gemist. Martinez en Lasa demarreerden vlak voor de bocht. Martinez slipte, maar kon vallen net voorkomen door zich tegen de ballustrade af te zet ten. Lasa, vloog in zijn reactie naar de andere kamt van de weg en nam Van Springel, die in de schaduw van zijn wiel zat, mee. Lasa viel, Van Springel vloog over hem heen en sloeg met zijn ge zicht tegen de afrastering. Hij verloor in de botsing zijn stifttanden en klaagde na afloop over hoofd pijn. Zurano en Poulidor raakten ook bij de valpar tij betrokken, maar verspeelden daarmee niet meer dan de mogelijkheid op een goede plaats in de etappe. FeNx Léivitan heeft zich gisteravond veront schuldigd voor de gebeurtenissen na aankomst van de vijftiende etappe van de Ronde van Frankrijk. Mede namens Jacques Goddet werd het volgende communiqué verstrekt: „De directeuren van de ronde willen de in de Tour aanwezige journalisten hun spijt betuigen over de uitzonderlijke hardhan digheid, die is toegepast door bepaalde elementen van de plaatselijke ordedienst bij de aankomst op de plaats waar journalisten hun werk moeten doen. Zij hopen dat het niet zal worden kwalijk ge nomen dat zij de verantwoordelijkheid hebben wil len dragen de ronde naar Seo d'Urgel te brengen. De Spaanse politie staat vooraan bij de eindstreep op het moment, dat onder anderen Piet van Katwijk (rechts) de laatste meters aflegt. Klappen waren toen al gevallen SEO D'URGEL Een onbegrijpelijk snelle reactie heeft Eddy 'Merckx gisterenmiddag bulten de valpartij gehouden, waarvan Van Springel en Lasa in Seo d'Urgel slachtoffer waren. Met de schrik in de benen, maar ongeschonden, kwam Merckx in Seo d'Urgel over de eindstreep. Weer als ritwinnaar, nadat hij al eerder in Brest, Chalons sur Mare, Galllard en Aix les Bains eerste prijzen had ver overd. Merckx was onder de indruk van de valpartij, waaraan hij maar net was ontkomen. „Het is een mirakel dat ik nog links kon passeren, toen Lasa viel", vertelde Merckx na de huldiging, die voor hem zo langzamerhand een routinezaak is geworden". „Achteraf", voegde hij er aan toe, „begrijp ik dat ik in een re flex moet hebben gehandeld". Vlak voor de bocht demarreer de Martinez en Lasa. Martinez begon te slippen en Lasa kon niet meeer voldoende corrige ren. In zijn val nam hij Van Springel mee, die bij hem in het wiel reed, mee. „Herman kon niet meer wegkomen. Als ik niet zo snel in mijn reactie was geweest, had mij hetzelfde kun nen ovxerkomen wat Van Sprin gel en Lasa is gebeurd". Willie Kwantes derde LE HAVRE De Nederlandse wielrenster Willie Kwantes is als derde geëindigd in de vier daagse van Le Havre, die zater dag - met een individuele tijdrit over 3200 meter werd besloten. De overwinning was voor de Brit se Beryl Burton, die een totaal- tijd maakte van 5 uur 33 minu ten en 25 seconden. Tweede was de Belgische wereldkampioene Nicole van den Broeck. Henny de Jong (Ned) eindigde als tien de. Van de 40 deelneemsters re den 35 de race uit. Merck* werd vrijwel zeker be hoed voor de valpartij doordat hij het minst van allen was aan getast door de rit, die praktisch op de tijd van het snelste sche ma (33 km. per uur) werd gere den. Bij de beklimming zorgden Merckx* helpers ervoor dat he' tempo zo hoog mogelijk bleef, waardoor de kans op een ver rassingsaanval vrijwel was ge neutraliseerd. De Schoenmaec- ker, Huysmans en Bruyere wa ren de pionnen die het meest werden gebruikt en opgeofferd. Afvalwedstrijd Het jagen van de Belgen had tot gevolg dat op de lange (36 kilo meter), maar bepaald niet stei le. helling van de Porte d'Enva- lira een afvalwedstrijd werd ge houden, die slechts door vijftien renners werd „voltooid". Een van die vijftien, Raymond Delisle, wilde zich niet schikken in de heerschappij van Merckx en heeft serieus geprobeerd te voorkomen dat een Belg op de Franse nationale feestdag de etappe naar Spanje zou winnen. Twee keer is Delisle weggespron gen uit het peloton dat als een geheel de voet van de Envalira bereikte. Op de eerste stijgende meters vertrok Delisle al, maar na enkele kilometers werd hij teruggehaald. Vrij kort daarna probeerde hij het opnieuw, juist nadat de renners schimmen waren geworden in de wolken die de Franse flank van de Porte d'Envalira ijskoud maakten. Zijn actie werd niet onmiddellijk beantwoord, maar Merckx en de hem omringende Spanjaarden zorgden ervoor dat Delisle nimmer uit het oog ver dween, zelfs niet toen de kara vaan zijn kop in de wolken stak. Een tempo-versnelling in de laat ste kilometers van de klim, bracht veertien man terug bij de Fransman, die als eerste het hoogste punt van de Envalira overschreed. In de afdaling door Andorra naar Seo d'Urgel bleef de kopgroep van vijftien, bij wie de nummers een tot tien in het algemeen klassement bij elkaar, waardoor de top van de rangschikking na de eerste rit in de Pyreneeën ongewijzigd bleef. Met de schrik in de benen onder gaat Eddy Merckx zijn zoveelste huldiging in de Tour de France. SEO D'URGEL ©e Nederlandse .renners blijven het in ide Ronde van de Toekomst goed doen. Alleen Mathieu Dohmen is ver achter op geraakt, omdat hij gisteren in de etappe naar het Spaanse berg dorpje Seo d'Urgel, vele minuten verspeelde in de beginfase. Doh men kreeg enkele keren pech en was niet bij machte zijn forse ach terstand weg te werken. Gisteren is Cees van Dongen dicht bij een ritoverwinning geweest. In de eindsprint had hij echter geen kracht genoem om wereldkampioen Ryszard Szurkowski achter zich te houden. Zaterdag had de Fransman Guy Leleu de tijdrit over 37 ki lometer gewonnen. Szurkowski heeft gisteren dan toch zijn zin gekregen, namelijk een ritzege. De Pool, die zater dag had gezegd, dat hij de rit van Colomiers naar Seo d'Ur gel graag winnend wilde afslui ten. Hij moest echter wel al zijn krachten aanspreken en kwali teiten demonstreren, want hij kwam niet, zoals hij had ge hoopt, alleen op de finish af, maar in het gezelschap van een grote groep renners. In de laat ste meters zette Szurkowski de sprint aan en liet zich niet meer verrassen. De Spanjaard Marti nez en Cees van Dongen rea geerden te laat om Szurkowski af te stoppen. Jacob Langen weerde zich in deze moordende rit uitstekend en ging als vijfde over de eindstreep. Teleurstel lend was het optreden van de Pool Szozda, die in de Pyre- neëen moeizaam mee kwam. De man, die de wegwedstrijd War schau—BerlijnPraag won, miste de slag toen Szurkowski wegsprong. Zaterdag was de rit tegen het uurwerk een Franse overwin ning geworden. Guy Leleu ont popte zich als een uitstekende tijdrijder. Met opvallend gemak reed hij de 37 kilometer, die hij in 50 minuten en 52 seconden volbracht. De beste Nederlander was Bert Pronk, die op de elfde plaats eindigde. De Spanjaard Martinez behoudt de eerste positie in het alge meen klassement met een voor sprong van 33 seconden op de jonge Franse prof Guitard. Szurkowski is door zijn etappe zege naar de vijfde plaats ge klommen en heeft een achter stand van 2.55 minuten. Bert Pronk is de hoogst geklasseerde Nederlander. Hij bezet de ze vende plaats op 3.16 minuten van de leider. In het algemeen ploegenklasse- ment doet de Nederlandse equi pe het nog altijd goed. Achter de Polen, die onbetwistbaar de sterkste formatie bezitten, heeft Oranje de tweede positie. Van Lennep en Hezemans in tweede positie WATKINS GLEN De Franse autocoureurs Jean-Pierre Beltoi- se en Jean-Pierre Jarier hebben zaterdag in Matra de zes uren van Watkins Glen, de zevende race voor het wereldkampioen schap gewonnen. In hun zesde achtereenvolgende overwinning legden zlj_ negen ronden meer al dan de Nederlander Gijs van Lennep en zijn Zwitserse part ner Herbert Miiller, die met Porsche tweede werden. Door de overwinning op Watkins Glen kan Matra het wereldkampioen schap merken nauwelijks meer ontgaan. Met nog drie races voor de boeg heeft de équipe 120 punten. Dankzij de tweede, derde en vierde plaats heeft Porsche nu 70 punten en neemt daarmee de tweede plaats in. Toine Hezemans is gisteren met de Duitser Dieter Glemser en de Oostenrijkse Grand Prix-cou- reur Niki Lauda met een Ford Capri tweede geworden in de vierde wedstrijd voor het Euro pese kampioenschap toer wa gens. De zege in deze zesuurs- race op de Niirburgrii^» was verrassend voor de Westduitsers Hans Heyer en Klaus Ludwig. De Engelsman John Fitzpatrick won gisteren met een Porsche Carrera op het circuit van Hoe- kenheim de zesde wedstrijd voor de competitie om het Eu-» ropees kampioenschap grand tu- rismo's. Hij legde de 25 ronden (169,7 km) af in 58 min. 57,4 sec., een gemiddelde van 172 ki lometer per uur. De tweedé plaats was voor de Westduitsei Clemens Schickentanz in 58.57.9, Triomfen van Laensivuori troost voor Yamaha in de re- ZANDVOORT Het zoontje van de Nederlandse vrien din van Giacomo Agostini droeg een met het em bleem van MV Agusta be drukt shirt. Een (of geen) toevallige stille getuige van een glorieuze tijd voor het recentelijk weer veelbe sproken Italiaanse schel- menjoch? Een antwoord daarop wordt omkleed met een even vriendelijke als mysterieuze glimlach en woorden helderen niets op. Giacomo Agostini groot trek pleister van de met veel tam tam aangekondigde Revanches van de TT van Assen kan zwijgen als het graf als hem dat nodig lijkt. Sinds de Japan se fabriek Yamaha hem met de belofte van een peperduur con tract losweekte van graaf Domi- nico Agusta heeft de elfvoudige wereldkampioen moeten „terug schakelen". Dat zint hem na tuurlijk nauwelijks maar je krijgt niet uit hem wat hem precies beroert. De wisselvallige resultaten van Ago spreken echter voor zich. Na de TT van Assen, waar hij als enige heer de vloer aanveeg de met zijn vroegere collega-rij- Schijn bedriegt. De Noordier Bob Coulter, heeft zijn machine niet in bedwang kunnen houden en vliegt er af. Dit alles speelde zich af met een duizelingwekkende snelheid maar dat spreekt niet uit deze plaat. ders van MV, werden de revan ches van dit evenement een re gelrechte afgang voor hem. Zijn belabberde trainingstijden wa ren een aanwijzing maar de op timisten in het motorwereldje zeiden toch: „Wacht maar af tot zondag. Dan brandt hij wel los". Van deze verwachting is niets terecht gekomen. Bleef Ago in de 50Ö cc klasse met een ontzagwekkende opmars vanaf de 21ste startpositie steken op de tweede plaats ,ver buiten be reik van de Finse wereldkam pioen Laensivuori, in de later verreden 350 cc klasse kwam hij startend als zevende door een zwakke start nog min der in het stuk voor. Een schra le troost voor Yamaha Agos tini was in Assen beide keren winnaar was het „succes" van de Fin Laensivuori. Hoewel deze Yamaha-rijder zich gunstig bad gekwalificeerd voor de ra ces, klom hij „stijgerend" al leen op de achterband wegrij dend op zijn machine en won bijzonder gemakkelijk. Laensi vuori: „Ik ben bijzonder blij met deze overwinningen. Zij to nen aan hoe snel het kan keren aan de top van ons motorrijwe- Cachet Datzelfde geldt ook voor de va derlandse elite, die de Revan ches van de TT het cachet van de opzet gaven. Spannende duels, verweven met een vleug je van onderlinge rivaliteit, ken merkten vele races. Het maakte dit evenement voor de toeschou wer tot een hoogtepunt. Toch was er een coureur in het bijzonder, die de aandacht op zich vestigde. Henk van Kessei, internationaal topman bij de 50 cc-ars, hield de langzamerhand gegroeide traditie In deze klasse hoog door te zegevieren, zonder bedreigd te zijn. De meeste te genstand kwam nog van de moeilijk weggereden Jan Bruins (Yamathi). Hij passeerde knap sturend, de buitenlandse concur rentie (Graf en Dorflinger, bei den uit Zwitserland) maar kreeg Henk van Kessei toch niet meer in zicht. De Revanches van de TT, verre den op een Zandvoórts circuit dat achter de Hunzerug zoals de 750 cc nationaal winnaar Kees Bouwmeester zei „blank" stond, verliep nagenoeg zonder ernsti ge ongelukken. De meeste pech was weggelegd voor de Amers- fborter Rene Kolder, die in de Panoramnbocht ten vai kwam en met een ribfractuur naar het ziekenhuis moest worden ge bracht. HANS DE BRUYN Giacomo Agostini, de topman van Yamaha, die zijn prestaties van Assen niet kon herhalen 4 vanches van de TT. i -

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13