Groos smaakte zoet der overwinning TWEEDE PLAATS HERMENS hypernerveus van Manza Ruitenzcrg Sportwereld Irena Szewinska in Rome niet op de 400 meter AUGSBURG Irena Sze winska heeft gisteren na af loop van de atletiek-inter- landwedstrijd West-Duits land—Polen in Augsburg, verklaard dat zij bij de Eu ropese kampioenschappen (Rome, september) niet zal uitkomen op de 40G meter. De 28-jarige Poolse vestigde op deze afstand op 22 juiv met een tijd van 49.9 secon den een opzienbarend we reldrecord. Irena geeft de voorkeur aan de 100, de 200 meter en de estafette. „Na de Europese kampioen schappen loop ik wel weer eens een 400 meter", aldus Irena Szewinska, ,-ik train nooit voor deze afstand." bulski (Pol) 7.87; Hinkstapsprlngen 1. Sontae (Pol) 16 63, polstokiioog- sprlncen: 1. Slusarski (Pol) 5.40. Kogelstoten: I Steines (WDld) 19.59. Discuswerpen: 1. Neu (WDld) 62.42, speerwerpen: 1. Wolfermann Kalf vijfde De Nederlander Henk Kalf is gis teren bij Brugge in België vijf de geworden bij een marathon loop ln een tijd van 2 uur en 22,47 minuten. Hij verbeterde hiermee zijn persoonlijke record met ruim een minuut. De loop, die door een zeer heu velachtig terrein ging, werd ge wonnen door de Europese kam pioen van 1971, de Belg Karei Lismont, in de zeer goede tijd van 2 uur 11 minuten en 13,2 se conden. De Westduitse atleet Kurt Bendlin heeft het afgelopen weekeinde tijdens de nationale meerkamp- kampioenschappen van zijn land in Trostberg (Beieren) een sen sationele come-back gemaakt. Bendlin won de tienkamp meit 7945 punten. Hij was drie jaar niet in wedstrijden uitgekomen. Kurt Bendlin was van 1967 tot eind 1969 wereldrecordhouder De wedstrijd is voorbij tienkamp met 8319 punten. haar te ordenen. wereldrecordatlete Irena Szewinska pakt onmiddellijk de spiegel om haar JOHANNESBURG West-Duits- land heeft in de finale van een internationaal hockey-toernooi voor heren verloren van Zuid-A- llrika. Strafballen moesten na de verlenging beslissing brengen. De derde plaats was voor Rho- desië, dat met 1—0 van Euro pees kampioen Spanje won. LYTHAM ST.ANNES - De Zuid afrikaan Gary Playeir heeft voor de derde keer in zijn loopbaan het open golfkampioenschap van Groot-Brittanië gewonnen. Player gebruikte voor zijn vier ronden 282 slagen. De Zuidafri kaan verdiende met zijn zege 5500 pond sterling (36.000 gul den). Fotofinish bij w.k.-draven WASSENAAR Mede door het slechte weer waren er zaterdag middag op Duindigt enkele grote verrassingen te noteren. Maar fa voriet Prince Wolter deed in da klassieke ren voor tweejarigen om 'het Van Brienens Memoriaal in handen van Henk van der Kraats in ieder geval zijn plicht. Hij nam na de start over 1000 meter de leiding om tenslotte met enkele lengtes voorsprong over de eindstreep te gaan. Verrassend op de tweede plaats, en een uitstekende prestatie omdat het paard voor het eerst uitkwam, Jollane met Rober Wetemans voor Gefion die toch wat tegenviel. De tweede ren van de middag in de stromende regen bracht Florila met John Webb als eer ste over de eindstreep. De eerste favo riet Wallon van dezelfde stal en gere den door John Smith en de tweede fa voriet Coven Cat met Mej. Lesley Da- vis kwam dead heat als vierde en vijfde over de eindstreep.. Arkelshof Rose met Henk van der Kraats kwam fraai op de tweede plaats en leerling jockey Cees Toet deed het voor de tweede maal in korte tijd - rtreffelijk met Rock Aldis en kwam met sterk fi nish rijden op de derde plaats. Maar de verrassing kwam in de derde ren van de middag. Eindelijk kon trai ner Gerrit Groos van Stal Ney weer eens het zoet der overwinning proe ven. De bij hem in training zijnde Off spring, die nog nooit wat op Duindigt had laten zien, won nu makkelijk met Alan Jones. Op de tweede plaats kwam Chivas Regal met John Webb en op de derde plaats weer een paanf van Stal Nuy Susy A met Kevin Ka- vies. Niemand van de koersbezoekers had het trio in goed volgorde. In wille keurige volgorde bracht het trio nog ruim 6 1/2 mille. Offspring bracht in stal met Susy A winnend 25,40, plaats 15,00 Chivas Regal 4,80 en Susy A 26,40. Trainer Gerrit Groos kon een verklaring komen geven voor de opvallend verbeterde prestatie van zijn paard Offspring. "Het weer speelde een belangrijke rol en bovendien ont dekte ik in de training dat ik Offspring met bodemblinkers moet lopen." Verrassing in de rennen maar ook bij de draverijen. In de laatste draverij de Kampenprijs, waarin paarden aan de start verschenen die nog geen 2500 gulden hebben verdiend, deed Lucy Esther H. met Joosen en Liedavid met Jos var. der Broek het erg goéd. Het tweetal trok zich niets van de favorie ten aan en gingen als een en twee over de eindstreep. Maar ook de grote geldverdieners stre den in de modder en regen. Gerrit Van der Wal zegevierde met Victo rious II voor de vijfde achtereenvol gende maal. In de slotfase moest hij alleen nog maar afrekenen met Ideal Dear. In de Klaaswaalprijs maakte vader en zoon Vergay de dienst uit en kwamen met King Hollandia en Jane Mac als eerste en tweede over de eindstreep. Dat Jupiter D. onder de vakmanshan den van Gerard van Eykelenborg een goed paard is geworden werd in de Kapelleprijs bewezen. Hij boekte za terdag de derde overwinning in korte- tijd. het erinde; een hoogtepunt in je loopbaan. Maup Caranza is bij na nooit op de koersbanen te vinden als een van zijn zeven paarden onder de Ajax-kleuren Wit met Rood op de Nederlandse banen lopen. Is hij er 4 augus tus bij? Rieka Caranza: „Ik denk niet dat hij mee komt. Als ik zo erg zenuwachtig ben is dat niets voor hem. Hi^ is bang dat het paard dan vierde of vijfde wordt. Ik ben voor de sweepsta kes al een dag van te voren naar Groningen gegaan, :k kon het gewoon niet meer uithouden thuis. Maup kan daar niet te gen. Vroeger riep ik altijd langs de kant Manza, Manza, maar dat doe ik niet meer. Straks denkt de hengst dat ik met ap pels langs de kant sta en zal hij misschien af w llen stoppen. Is de koers gedaan dan valt geluk kig alles weer van mij af. Ik ben ergens blij dat ik mij zo kan uiten. Anders krop je het maar op en krijg je het mis schien nog aan je hart van de paarden. Samen niet Mira Bui tenzorg kocht ik op advies van mijn oude trainer Jan Hoejen- bos de twee paarden op stoete rij Buitenzorg voor negentien duizend gulden. Dat was niet te duur. Mira staat in het land. Zij is nog niet sterk genoeg voor de koers. Na de Sweepstakes ben ik nog even b j Jan Hoejenbos langs gegaan. Hij heeft het paard als tweejarige gekend, ere wie ere toekomt tenslotte. NAPELS - De Joegoslaaf Veljko heeft voor de vierde achtereen volgende maal de internationale marathon-zwemwedstrijd van Capri naar Napels gewonnen. Hij legde de afstand van bijna 29 km af in 7 uur 10 minuten en 20 seconden en brak daarmee het record van zijn landgenoot Travaglio met 22 min. en 45 SOLINGEN - Oud-wereldkam pioen Spasski heeft tijdens een internationaal schaaktoernooi in Solingen verloren van de Fin i Westerinen. De Fin won ook zijn afgebroken partij tegen de Westduitser Gerusel, die samen met zijn landgenoot Capelan met drie punten uit vier ronden aan kop gaat. ROME - De Argentijnse zwaarge wicht Oscar Bonavena heeft de Canadees Larry Renault in de derde ronde van een op tien ronden vastgesteld gevecht door knock-out verslagen. Het ge vecht had plaats voor 1500 toe schouwers- in het Sportpaleis van Rome. Er stond geen titel op het spel. MONTPELLIER Tijdens een in ternationaal studenten-voetbal toernooi heeft Nederland met 44 gelijkgespeeld tegen Frank rijk. Door dit gelijke spel werd Nederland voor de volgende ronde uitgeschakeld omdat Tsje- cho-Slowakije met meer dan 9 0 van Luxemburg wist te win- LONDEN Jos Hermens is zaterdag tijdens de internatio nale atletiekkampioenschappen van Engeland op de 5000 meter als tweede geëindigd in de tijd van 13 minuten 35.2 seconden. De overwinning was voor de Engelsman Bren dan Foster in 13.27.4. Het Nederlandse record van Her mens op de 5000 aneter Is 13.27.2. Hij liep deze tijd op 13 juni in Oost-Berlijn. Amerikaanse atleten zorgden voor de beste prestaties tijdens de wedstrijden om de internationa le kampioenschappen van Enge land, die werden gehouden op de baan van Crystal Palace in Londen. Al Feuerbach (wereld recordhouder met 21.82 meter) won het kogelstoten met 21.37 meter, zijn landgenoot Jim Bol ding ep de 400 meter Horden in 49.1 seconden. De belangrijkste uitslagen zijn: 100 meter: 1. Williams (VS) 10.2 (rug- wind); 800 meter: 1. Ovett (GB) 1.46.9; 1500 meter: 1. Waldrop (VS) 3.41.9, 5000 meter: 1. Foster (GB) 13.27.4, 2. Hermens (Ned) 13.35.2. 3. Meier (Zwl) 13.38 4, 400 meter hor. den: 1. Bolding (VS) 49.1, 200 me- ter: 1. Lutz (VS) 20.9, 3000 meter steeple chase: 1. Davles (GB) 8.26.8, Hoogspringen: 1. Stones en Matzdorf (beiden VS) 2.14, kogelsto ten: 1. Feuerbach (VS) 21.37 m. Voordelig De Westduitse herenploeg heeft dit weekeinde in Augsburg de verwachte ruime zege behaald op Polen: 239 tegen 191 punten. Hoewel de Duitse dames verlo ren (130-148) leverde de totaal stand een voordelig saldo op van dertig punten. Een van de hoogtepunten was de verbetering van het wereldre cord op de 400 meter horden da mes (nog steeds een incourant nummer) door de Poolse Krys- tyna Kasperczyk tot 56.51 secon den. Ster van de ontmoeting was echter de veelvoudige reldrecordhoudster Irena Sze winska, die de 100 en 200 meter afgetekend won in respectieve lijk 11.27 en 22.41 seconden. Aan Westduitse zijde imponeerde Marion Wagner met een hoogte- sprong van 1.86 meter. Bij de heren viel er enig jong Westduits talent te bewonderen: Willi Wiilbeck won de 800 meter in 1.47.10, Klaus Peter Hilde- brandt de 5000 meter in 13.42.2. Op de 400 meter dreven Karl Honz en Bernd Herrmann el kaar naar een tijd van 45.21 se conden. Met Schlöske (45.75) en Köhler, die ditmaal de 400 me ter horden liep, beschikken de Westduitsers over een ijzersterk kwartet voor de 4 x 400 meter hij de Europese kampioen schappen. De Pool Slusarski kwam bij het polsstokhoogsprin- gen tot een opvallende 5.40 me- De belangriikste uitslagen zijn- He ren: 100 meter: 1. Bieler (WDld) 10.41. 200 meter: 1. Hofmeister (WDld) 20.75. 400 meter: 1. Her mann (WDld) 45.21, 2. Honz (WDld) NEW YORK De Amerikaanse vijfjarige merrie Delmonica Hannover heeft zaterdag op de renbaan Westbury van New York voor het tweede achter eenvolgende jaar de internatio nale Roosevelt-draverij, het offi cieuze wereldkampioenschap, gewonnen. De met drie tegen vijf gestarte favoriet nam vanuit de derde startpositie direct de leiding en stond die niet meer af hoewel er een fotofinish aan te pas moest komen om het verschil aan te wijzen met nummer twee, het Canadese paard Key stone Garry. In 't begin van de met 200.000 dollar gedoteerde draverij deed Lime Rodney, gere den door Karl Gustav Holgersson nog een poging, maar John Champman stuurde zijn paard op unieke wijze naar de eindo verwinning in 2.34,45, royaal bo ven het baanrecord van 2.31,25. het Italiaanse paard Dossod werd derde. Tips koersen op Hilversum 'Van onze paardesportmedewer- ker) 4ILVERSUM Er staan mor genavond in Hilversum tien dra verijen op het programma. Eerste start is om zes uur. 5e tips: AUTOURPRIJS I: Likely Devil, Lena Axkit II en Klaziena Ger- iUKPRIJS: Nyssa Regina, Na nette en Niels Zuidvelde. iVOCETTEPRIJS: Larens Aba- ka, Lee Rodney en Lepelaar. •MATRICEKAMPIOENSCHAP V: Lyrana, Kris Areta en Lum- mie Rodney. IALBUZERDPRIJS: Lowina K, Letty's Boy en Juanita IAARDMANNETJEPRIJS: Ivan Axkit, Ideal Prise en Hioeawav. IALIBARDEPRIJS: Kamo Quick, Kolonel T en Kermita B. .UTOURPRIJS II: Lord Easter, Mister Gapp en Marieke D. IALBUZERDPRIJS II: Lola Hol landia, Longshot en Karma I Kandia. .USTERNFISCHERPRIJS: Lu-1 cien B, Mastrid en Lively Care-1 less. Mevrouw Rieka Caranza streelt het "hoofd van haar lievelingspaard Manza Buitenzorg Draf- en rensport op televisie an onze paardesportmedewer- ker) EN HAAG In het programma „Zo maar een zomeravond", morgenavond 20.20 uur, staat de Draf en Rensport centraal. In de VARA-studio zijn aanwezig de paarden Cleopatra en Gal lant Way. Over hen en over het vak zal Edwin Rutten spreken met Ir. Johan Oosting, de joc key's Frans Vandeuren, Ina SchwarzkSchel en leerlingjockey Cees Toet. LISSE De dag nadat Manza Buitenzorg in Groningen zeer fraai de Sweepstakes bij de hengsten had gewonnen, is de vrouw van de Amsterdamse za kenman Maup Caranza alweer tussen haar zeven paarden te vinden bij trainer-pikeur Wim Duivenvoorden (23) in Lisse. Voor haar paarden en voor Manza in het bijzonder is het een heerlijke dag. Rieka Caran za, een paardenliefhebster bij uitstek, brengt dan zoals d k- wijls gebruikelijk vijftien kilo appels voor haar viervoeters De groentei-boer had een goede dag, de paarden hadden een goede dag, maar ook Rieka Ca ranza. Immers haar paard bracht met de overwinning in de Sweepstakes rond de twaalf duizend gulden de stal binnen. Manza Buitenzorg gekocht voor negenduizend gulden en sinds jaarling het bezit van de familie Caranza gaat zondagmiddag 4 augustus als eerste favoriet van start in de jaarlijkse derby der harddravers op de Wassenaarse renbaan Duindiigt. Spreken over Manza Buitenzorg loopt via Wim Duivenvoorden, de jonge talentvolle pikeur uit de school van Jan van Dooye- weerd die met steun van eige naar Pim de Regt een prachtig bedrijf heeft opgebouwd in Lis- se. Verleden jaar brachten hem 67 overwinningen goed voor een derde plaats op de pikeursrang lijst aohter de twee Jantjes: Wagenaar en Van Dooyeweerd. Ook in 1974 staat Wim Duiven voorden op de derde plaats met rond die veertig eerste plaatsen. Wim Duivenvoorden: „De over winning in de Sweepstakes met Manza was mijn eerste klassie ker, die ik won. Manza is een best paard, maar toch ben ik neg bang geweest. Je moet na melijk niet met Manza aan de kop gaan. Het paard heeft een enorme vechtlust, maar als hij aan de leid'ng gaat denkt hij dat de stnjd erop zit. In Gronin gen ben ik daarom steeds ach ter Monty Buitenzorg bij ven zitten met Sjeng Hend: itx. Maar toen Monty in de laatste bocht in de fout sprong moest Manza de kop nemen en zoiets valt echt niet mee voor de hengst. Ik won tenslotte nog ge makkelijk met twee lengtes op Micky, maar de gebruikelijke eindsprint was er niet. Ik hoop dat Manza gezond blijft. We ko men met het paard nog aan de start in de Derby-proef en daar na volgt de grote derby. Hij heeft nu vijfmaal gewonnen en een record op de kilometer van 1.21.2" Krijgt Manza Buitenzorg nu een andere behandeling ais de overige 38 in training zijn de paarden op het entrainement van Wim Duivenvoorden: „Ik rij het paard zelf in het wrrk. maar voor de rest krijgt hij de zelfde behandeling als de ande re paarden. Ik hoop alleen dat ik voor de derby mevrouw Ca ranza niet te veel tegen kom. Het is een fijne vrouw, zonder meer, maar ze zit vol met zenu wen voor zo'n koers. Dat was met de sweepstakes ook het ge val. Ik hoop dan dat de zenu wen niet overslaan op de man op de sulky". Derby-deken In de stallen van Wim Duiven voorden hangt een zeer fraaie krans, gewonnen door Manza Buitenzorg. De krans blijft al- .tijd goed, want hij is van plas tiek. Wim Duivenvoorden hoopt dat de Derby-deken er nog dit jaar bij zal komen. De vette eerste pr js verbonden aan de koers is voor hem en mevrouw Caranza van onderge schikt belang. De eer om een derby te winnen, dat is voor elke eigenaar, pikeur of trainer,

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12