JAN HORDIJK: IK GA WEER SERIEUS LEVEN door op de Bosbaan Waterski-jeugd brak Mentale zege op de METS Borg won ook „eigen" titel Boemerang De abominabele financiële positie waarin vele ijshoc- keyclubs verkeren, hebben tot een complete omme keer in de Europese ijs- hockeywereld geleid. In hoofdzaak om financiële redenen streefden diverse clubs in Nederland ernaar de sterkste ploegen. Raak en Tilburg en dat bete kent ploegen die vooral Raak, een sterke sponsor hebben buitenspel te zetten door het aantal buitenlanders" te beper ken. Dat streven had suc ces. Bovendien leek het weinig aantrekkelijk tevo ren te kunnen bepalen waar de titel terecht zou komen, d.wz. bij de ploeg die de beste spelers zou kunnen engageren. Raak en Tilburg moesten trach ten elders onderdak te vin den, in een internationale competitie. Daartoe is za terdag in Londen de be slissende stap gezet. Er komt een Europese prof competitie met ingang van het seizoen 1975-1976. Ze ker Raak, wellicht ook Til burg indien men financieel rond kan komen, zal eraan deelnemen. Het streven van de Nederlandse clubs om beide teams „buiten spel" te zetten heeft als een boemerang gewerkt want, al heeft men nog een jaar respijt, er moet worden gevreesd dat de amateurcompetitie in het niet zal zinken bij die van .de profs, waarachter ook kapitaalkrachtige Ameri kanen schuil gaan, o.a. Norris van Detroit die met Raak „gelieerd" is. Indien tevens het voornemen lukt om in de overgangsperio de het jaar wachten op de profcompetitie een internationale competitie te laten spelen, zal de amateursectie daarvan eveeens grote concurren tie ondervinden. Het lijkt erop dat het ijshockey in Nederland, c.q. de clubs zichzelf de nek heeft om gedraaid. Aansporing Na twee optredens van het Nederlandse honkbalteam is wel komen vast te staan dat het niveau van ons land toch nog steeds zeer behoorlijk is. Terwijl va derlandse ploegen tijdens toernooien om de wereldti tel nauwelijks aan de weg timmeren, is het elke keer weer opvallend dat in de Haarlemse Honkbalweek opmerkelijke prestaties kunnen worden geleverd. Ondanks het feit dat de voorbereiding niet buiten gewoon gunstig is en coach Ernie Myers enkele prominente spelers om verschillende redenen moest missen blijkt dat Nederland zich toch tot een onverwacht peil kan opwerken. Er zijn de laat ste jaren veel klachten ge hoord over de geringe groei van het ledenaantal van de KNBSB. Het is te hopen dat het Nederlandse team ook in de rest van deze week van zich doet spreken, waardoor meer jeugd wordt aangespoord om honk- of softbal te gaan beoefenen. De sport verdient het. Leren Hoewel het publiek de weg naar de Mets de afgelopen dagen niet heeft kunnen vinden mag het jubileum- toernooi van De Metse laars, dat volgend jaar waarschijnlijk terugkomt, maar dan onder „sponso ring" van de VVV, een succes worden genoemd Zowel de Nederlandse als de buitenlandse spelers roemden de organisatie en verloop van het toernooi* Maar vastgesteld moet worden dat de inbreng van het internationale spe- lerspotentieel gering was. Slechts de Amerikaan Fritz en de Braziliaan Kir- mayr hebben zich tot een wat later stadium kunnen handhaven, hetgeen erop duidt dat de kwaliteit te wensen overliet. Het zou misschien voor toeschou wers en spelers aantrekke lijker zijn als volgend jaar buitenlandse spelers werden aangetrokken van' een iets hoger niveau. Zo dat er voor de Nederlandse spelers ook nog wat te le ren valt. Kanoploegen in achterhoede DUISBURG De Nederlandse kano-afvaardiging die afgelopen weekeinde aan wedstrijden in Duisburg meedeed, moest ge noegen nemen met plaatsen in de achterhoede. Bloem en Jacobs werden m de K 2 op de 500 en 1000 meter res pectievelijk zevende en negen de. Bij de dames legde Ans Stormink in de K 1 (500 meter) beslag op de achtste plaats. Basketbaltitel voor Rusland SAN JUAN De Russische ploeg heeft beslag gelegd op het we reldkampioenschap basketbal (heren). De laatste wedstrijd leverde gis teren in Sa/n Juan (Porto Rico) een overwinning op van 105—94 tegen de Verenigde Staten, de enige ploeg die nog zonder pun tenverlies was. PONT ST. MAXENCE De Ne derlander Hans Kemperman is in een internationaal schaak toernooi voor deelnemers onder de 16 jaar op de dertiende plaats geëindigd. Het toernooi werd gewonnen door de Engels man Jonathan Mestel. SOFIA De strafcommissie van de Bulgaarse voetbalbond heeft twee spelers van het nationale elftal zwaar gestraft wegens „ernstige misdragingen". Spits- speler Milanov werd voor het leven geschorst en doelman Si- meonov mag zes maanden niet meer voor zijn club C.S.K.A. uitkomen. HOCKENHEIM De Fin Keijo Rosberg heeft op de Hocken- heimring in West-Duitsland de race om de Gastrol-GTX-trofee voor formule V-wagens gewon nen. De Fin eindigde twee se- conden voor de Zweed Persson. Derde werd de Zwitser Ca- brieds. SAS VAN GENT Tino Tajbak heeft gisteren in Sas van Gent een wegwedstrijd voor beroeps wielrenners over 120 kilometer gewonnen. Zijn tijd was 2 uur, 53 minuten en 10 seconden. MUGGELO De Fransman Pa trick Depailler is gisteren met zijn March 742 BMW op het nieuwe circuit van Mugello win naar geworden van de Grote Prijs van Florence, de zesde wedstrijd voor het Europese kampioenschap voor formule II-wagens. DUSSELDORP Martin Venix heeft gisteren een wegwedstrijd in de omgeving van Dusseldorp gewonnen. Hij legde de 121,5 ki lometer af in 2 uur, 37 minuten en 30 seconden. BROC De Zwitsers Robert Grogg en Andreas Graber heb ben zich gisteren verzekerd van de Europese titel motorcross in de zijspanklasse. De combinatie zegevierde gisteren in Broc (Zwi). SCHEVENINGEN Als het aan Jan Hordijk ligt, is de toernooizege gisteren in Scheveningen het sein voor een nieuw tijdperk. Nederlands grilligste talent heeft zich voorgenomen zijn sport voortaan weer voorrang te verle nen. „Ik ga weer een beetje serieus leven", beloofde hij zichzelf. Hordijk is op die gedachte gekomen na zijn te leurstellend optreden tijdens Wimbledon. „Ik heb 'n half jaar slecht gespeeld. Het komt waarschijnlijk, omdat ik van de winter te veel heb getennist. 'Daarom heb ik er een tijdje geen trek Sn gehad". Het mondde uit in slechte re sultaten en een wankeler mentaliteit, toch al niet zijn sterkste wapen. „Maar", vervolgt Hordijk, „de zin is er nu weer. Je merkt het verschil vooral op de belangrijke punten". De 24-jarige „halve teitnisprof" had vorige week in Tilburg, waar hij voor hallenbouwer Pel- likaan uitkomt zijn „nieuwe be gin" willen aantonen, maar moest zich toen vanwege een oude rugblessure terugtrekken. Daarom kende het jubileumtoer- nooi van De Metselaars de „première". Het was geen aanleiding voor een briljante fi nale, maar dat had andere oor zaken. „Ik heb er altijd de ziek te in, als het regent. Dat werkt in het nadeel van een aanvaller, zoals ik. De ballen worden veel te zwaar". Het begin was er dan ook naar. Alhoewel al van af zes uur 's morgens met man en macht aan de banen was ge werkt en de ergste hoosbuien de METS niet aandeden, was het gravel natuurlijk vochtig. Jan Hordijk verloor prompt de eer ste set. En ook bijna zijn hoofd. „In het begin heb ik ook even gedacht: Laat maar lopen. Het ging echter te goed om te ver liezen". Kinderlijke Hordijk, die al eerder in het toer nooi zijn goede vorm had bewe zen, wisselde zeer sterke mo menten af met kinderlijke fou ten. Zijn tegenstander Kirmayr, die vooral aan het net ijzersterk was, leek af te stevenen op een simpele zege. De Braziliaanse durfal echter maakte in de tweede set de fout te veel risico te nemen. Ook op de onmogelijkste ogenblikken stormde hij naar het net om dan kansloos gepasseerd te wor den. De baan werd steeds dro ger en Hordijk kwam steeds meer in zijn element. De grilli ge Nederlandse kampioen liet het In het incidentrijke duel veroorzaakt door vele dubieuze beslissingen van de scheidsrech ter aankomen op de tie break. nadat hij eerst bij de stand 54 een setpoint had ver speeld. De service van Hordijk won het van de zwakke opslag ziin enige zwakke punt van de Braziliaanse kampioen. In de beslissende set was het krachtsverschil weer gering, mentaal won Hordijk. Op de be slissende momenten, zoals hij zelf al memoreerde, scoorde hij. De beslissende klap werd dan ook bij de stand 54 en 4015 niet gemist. Het leverde Jan Hordijk duizend gulden op en de wetenschap weer op de goede weg te zijn. Koffertje Wat de toekomst betreft heeft hij ook besloten lange buitenlandse reizen te mijden. „Ik heb het nu wel gezien. In Australië was het steeds koffertje pakken en op naar een nieuw toernooi. Dat is niks voor mij". Het toernooi van De Metselaars mag van hem een jaarlijks te rugkerend evenement worden. „Dit is het best georganiseerde toernooi van Nederland. Ik hoop, dat ze het 't volgend jaar weer doen". Voorzitter Van We zel van organiserende vereni ging De Metselaars wil ook een herhaling. „Er zal vrij ernstig over gesproken worden. Dit was een heel bescheiden begin, dat de vereniging wel geld heeft ge kost. Met het oog op het jubi leum is dat niet erg, maar dat kan niet elk jaar". Toeschou wers waren er nauwelijks en daarom zoekt De Metselaars naar andere financiële bronnen. „Het moet spossoring worden. Op recettes hoeven we niet te rekenen. Dat zo'n toernooi zijn nut heeft, is bewezen. We zijn uitgekeken op eeuwig dezelfde potjes. Wil je iets doen, dan moeten er wel buitenlasders ko men. Anders sukkelt de Neder landse tennisgemeenschap in Voorzitter Van Wezel hoefde niaar een blik op de baan te werpen en het bewijs van zijs uitspraak was geleverd. Op de ene baan speelde de finale herendubbel (Fleury/ Hordijk—Hemmes/Laudin) zich af en op de andere betwistten Tine Zwaan en Ellie Appel in 'n voor dames aantrekkelijk duel op imposerende wijze gewonnen door Tine Zwaan de damestitel. Van Wezel :,,Het zou leuk zijn, als we ook eens andere gezichten KEES KOOMAN UITSLAGEN: heren finale enkelspel: Kirmayr (Braz.)—Hordijk 6—1, 6—7, Carlos Kirmayr, de Braziliaanse kampioen nam met de titel binnen 4—6, dubbelspel: Fieury-Hordijk— handbereik te veel risico's en verloor. Van de Nederlandse kam- Hemmes-Laudln 7—5, 64, dames halve finale: ZwaanLauteslager 6—1, 7—6, Appel—Walhof 6—1, 6—3, finale: Zwaan—Appel 26, 60. 6— 1.. gemengd dubbel: Walhof-Laudin Zwaan-Fleury 2—6, 2—6. Jan Hordijk (links in aotie in het herendubbel met Fleury) heeft weer serieuze plannen (Van onze sportredactie) GSTAADGuillermo Vilas, die als nummer één is geplaatst voor het vandaag in Hilversum beginnende toernooi op het Melkhuysje, heeft in Gs'aad de finale bereikt van de open Zwitserse kampioenschap pen. Hij versloeg Roy Emerson met 6-3, 7-5, 6-2. Vilas ontmoet in de eindstrijd, die vanwege de gisteren neerdalende regen, vandaag wordt gespeeld de Spanjaard Manuel Orantes, die Vijav Amritray de weg versperde. Setstanden: 6-1, 6-3, 6-2. Björn Borg heeft ook zijn landge noten eens laten zien waartoe hij in staat is. In de finale van de open Zweedse kampioen schappen in Baastad ontmoette hij de Italiaan Adriano Panatta, die daarmee dit seizoen voor het eerst van zich liet spreken. Borg had in cfe eerste twee sets weinig moeite met de Italiaan, maar deze kon in de derde reeks' in de tie-break setwinst behalen,' na drie matchpoints te hebben overleefd. Borg trok weer het initiatief aan zich en dat resulteerde in set- en partij- winst: 6-3, 6-0, 6-7, 6-3. Met Beng.sson verloor Borg in de finale dubbelspel van Panatta en Bertolucci: 6-3, 2-6, 4-6. De Zweden spelen volgende week voor de Davis Cup tegen Italië, zodat de finaleduels van Baa stad voor hen een weinig ver trouwenwekkende generale vormden. Marijke Schaar heeft in de halve finale van het toernooi van Dus seldorp verloren van de West- duitse Katja Ebbinghaus (de la tere winnares met 6-2, 6-1 tegen Helga Masthoff) doordat zij in de tweede set moest opgeven bij de stand 0-1. Zij verloor de eer ste set met 6-3. Jan Kodes dolf in de halve eindstrijd het onder spit tegen de Belg Minot, die met 4-6, 6-2, 6-3, 6-1 zegevierde en later de finale tegen Jiri Hrebec met 6-1, 6-0, 4-6, 6-4 won. Het tweede team van Hilversum heeft zich geplaatst voor de ere divisie van volgend seizoen. Hil versum II won met 6-4 van BLTV. aspiranten- als de juniorentitel met grote overmacht. Bij de senioren heren slaagde Arie de Gans er niet in zijn Ne derlandse titel te prolongeren. Door wat minder perfect uitge voerde figuren moest de Rotter dammer zijn stadgenoot Eddie Struyk voor laten gaan. Bij de heren was het trouwens een vol komen Rotterdamse aangelegen heid, want de derde plaats was voor Jos Slot. ook al uit de Maasstad Uitslagen, resp. combinatie, aantal boeien in de slalom, punten bij de fguren en stand bil het schanssprin- Meisjes aspiranten: 1. Fanny Meijer Halfweg) 13S0. 23.5, 2550 en 18.25; 2. Magda Slot (Rotterdam! 686, 2, 430, en 13.05. Meisjes Junioren: 1. Els Roerade (Blelswijk) 1488. 10. 1910 en 25.60. 2. Fanny Meijer (Halfweg) 1444, 10. 2640 en 19.85. AMSTERDAM De Nederlandse kampioenschappen wa terski op de Amsterdamse Bosbaan zijn beheerst door 'n meisje van 13 jaar. In waterskikringen staat zij nu reeds bekend als een onwaarschijnlijk groot talent: Fanny Meijer uit Halfweg. Zij moet t.z.t. de opvolgster worden van wereldkampioene July Stahle, de grote afwezige op dit nationale kampioenschap. De 21-jarige Bergense heeft zich sinds de wereldkampioenschap pen van vorig jaar ai Columbia niet meer op de Nederlandse wateren laten zien en legt zich nu toe op het grote werk. Via demonstratie- en instructiewed strijden kan July Stahle een goed belegde boterham bij el kaar skiën. Het was dan ook be grijpelijk, dat zij een demon stratie dn de Verenigde Staten verkoos boven het verdedigen van haar nationale titel. Iet optreden van Fanny Meijer op de winderige Bosbaan is een verhaal apart. Zij startte zowel in haar eigen klasse (aspiran ten) ais in een oudere leeftijds groep. Reden daarvoor was de gebrekkige tegenstand de zij ondervond bij de aspiranten. Het verschil met nummer 2, Magda Slot, was op alle onder delen zo groot als de Bosbaan lang is. Cijfers spreken hierbij boekdelen: drie-en-twintig halve boei tegenover twee op de sla lom. 2550 punten tegen 430 bij de figuren en ruim 5 meter ver schel bij het schansspringen. Bijna had zij ook nog de combi- natietitel gegrepen bij de junio ren, maar bij het springen moest zij het afleggen tegen Els Roerade. die mede dank zij knappe prestaties op de spring- schans ook de tOtel bij de senio ren pakte. Het heeft de organi satoren dit weekeinde overigens met meegezeten. Oorspronkelijk stond het onderdeel figuren za terdag op het programma, maar door de constant neerval lende regen konden de deelne mers nauwelijks in actie ko- Daardoor kon er ook niet ge traind worden met springen. Dat moest nu gisterm iddag ge beuren en daardoor liep het programma vele uren uit. Equivalent Niet alleen bij de meisjes be schikt Nederland momenteel over een groot talent. Teddo Peeren is het mannelijk equiva lent van Fanny Meijer. De 15- jarige VenIonaar greep zowel de Heren senioren: 1. Eddle Struyk (Rot terdam) 2318, 4, 3920 en 43.30; 2. Arie de Gans (Rotterdam) 2050. 8. 3190 en 43.65. JAN VAN DER NAT Kampioen bij de slalom werd Jos Slot, die een fontein van waterspal ten achterlaat

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11