REMMEN VRACHTWAGEN FINS AUTOBUSONGELUK DEUGDEN NIET Nederlandse autowrakken GIJZELING IN GERECHTSGEBOUW en voor het oprapen in buitenland Militair wordt nieuwe premier van Portugal Dertien jarige bekent 116 inbraken TAPIJT PROFIJT TAPIJT PROFIJT Spanje uit de gratie DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal ƒ32,21; jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent. T.V.-SELECTIE Hornblower Captain Horatio Hornblower, speelfilm naar de boeken van C. S. Forester op Ned. II om 20.20 uur. Ann Burnton zingt om 22.25 uur. Op Ned. I om 20.20 uur „Handel in angst", een aflevering in de serie „De wrekers". WEINIG VERANDERING Wisselend bewolkt en plaatselijk enkele buien. Matige tot krach tige wind uit west tot zuidwest. Min.temp. omstreeks 13 graden; maxima circa 19 graden. De kabinetscrisis is het gevolg van onenigheid binnen de rege ring over voorstellen tot bestrij ding van de economische crisis. Voorts zouden een rol hebben gespeeld de arbeidsonrust en het vraagstuk van de overzeese gebieden. De ontslagen minister zonder por tefeuille Pereira de Moura heeft gisteren verklaard dat president De Spinola, nadat hij het ont- HAARLEM (ANP) De 13-Jarlge Italiaanse jongen uit Zaandam, die enige tijd geleden is aange houden, heeft tegenover de poli tie van Haarlem bekend bij 116 Inbraken in Haarlem betrokken te zijn geweest. Daarbij bedroeg de buit ruim twee ton. De jongen is eerder al veroor deeld wegens een groot aantal inbraken in verschillende Noordhollandse gemeenten. De inbraken in Haarlem vonden plaats in de periode van 1972 tot maart 1974. In Haarlem-zuid was hij aanwezig bij 24 inbra ken. In diezelfde periode pleeg de hij 30 inbraken in Haarlem west. Hij stal onder meer een Friese staartklok, zilveren en antieke voorwerpen en drie an dere klokken met een waarde van lyLOOO. In bijna alle gevallen is hij niet alleen op stap gegaan. Een me de-verdachte is nog steeds voortvluchtig. De familie van de jongen is kort na zijn arrestatie naar Italië vertrokken. Vuurgevecht Gorinchem (ANP) Twee inbre kers hebben vannacht een vuur gevecht geleverd met de politie, toen deze hen achtervolgde. Van de politie is niemand gewond. Zij heeft wel het vuur beant woord, maar van de inbrekers ontbrak vanmorgen nog ieder spoor. slag van premier Da Palma Carlos had aanvaard, geen an dere keus over bleef dan het ge hele kabinet te ontslaan. Er was namelijk een besluit van de militaire junta van 14 mei waarbij de eerste minister het recht krijgt zijn eigen ploeg sa men te stellen. Met de verwachte benoeming van luitenant-kolonel Mario Firminio Miguel als premier en andere vitale ministeries in handen van militairen zouden de strijd krachten, die op 25 april een einde maakten aan het fascisti sche Caetano-bewind, praktisch gesproken alle macht in handen krijgen. Enkele eenheden van het Portuge se leger in Mozambique hebben de wapens neergelegd en weige ren hun kazernes te verlaten om de oorlog tegen de bevrij dingsbeweging Frelimo voort te zetten. Een heden die de strijd willen staken hebben een dele gatie naar het opperbevel in Bei- ra gestuurd met de mededeling „onze mannen willen naar huis" en een boodschap waarin bij de regering in Lissabon wordt aan gedrongen de onderhandelingen met het Frelimo te bespoedigen. Er kan maar één de beste zijn en daardoor de grootste van Nederland grootste keus laagste prijs zelfs voor alle bekende merken WAAR U ZOMAAR HONDERDEN GULDENS BESPAART OOSTERDWARSSTR. 7, LEIDEN Den Haag De ANWB heeft de indruk dat Spanje maar ook een land als Joegoslavië uit de gratie van de Nederlandse auto mobilist begint te raken. De interesse voor dit vakantie land is sterk teruggelopen, ook bij andere landen. De ANWB baseert deze- me ning op het geringe aantal aanvragen om repatriëring vanuit Spanje. De afgelopen twee weken heeft de ANWB geen enkele melding uit Spanje gekregen om een beschadigde auto op te ha len, terwijl elders in Euro pa het aantal gestrande Ne derlanders hoog is. De ten dens van een vakantie dich ter bij huis begon volgens de ANWB vorig jaar reeds. Van een onzer verslaggevers JYVASKYLA De remmen van de vrachtauto die vorige week was betrokken bij het ernstigste busongeluk in de geschiedenis van Finland, waarbij elf Neder landers het leven lieten, waren niet in orde. Uit een technisch onderzoek is gebleken, dat de wagen met oplegger kort voor het ongeval in een garage was geweest om de remmen te laten repareren. Ook na de reparatie bleek echter dat de remmen nie( optimaal functioneerden. Het zal nog ongeveer twee weken duren voordat een door de Fin se regering in het leven geroe pen commissie een definitieve uitspraak over de toedracht en de schuld kan doen. Voor directeur C.J. Broere van het gelijknamige Nederlandse reisbureau, is de toedracht van het ongeval nog steeds duister. De chauffeur van de bus, de heer H. Kooi had al meer dan 25 jaar rijervaring. De bus was zo goed als nieuw. De chauffeur was goed bekend met de situa tie ter plaatse omdat hij de weg al een keer of vier eerder had gereden. Vermoedelijk is er sprake geweest van een inhaal manoeuvre van de bus, waar door de chauffeur van de tege moet komende vrachtwagen combinatie schrok. Hij zou heb ben geremd en omdat zijn rem men niet goed functioneerden is de oplegger geschaard en dwars over de weg komen te staan. De touringcar botste tegen die op legger aan. Reisleider N. Lok uit Hoogeveen, die tijdens het ongeval voor in de bus zat, vindt dat de Hol landse buschauffeur uit Elinge geen enkele schuld aangerekend kan worden. „Wij reden alweer op de rechterhelft nadat we een kleine personenauto hadden ge passeerd. Juist de vrachtwagen kwam met zijn oplegger op de linker weghelft. Hij is de schul dige, wat de Finse autoriteiten ook mogen beweren. De schuldvraag is vooral van be lang voor de betrokken verzeke- rings maatschappijen. Directeur F.W. Hensel van de Ago Scha deverzekering Mij: „Bij een maximale claim zouden wij aangesproken kunnen worden voor een bedrag van drie mil joen gulden". Directeur M.B. Botman van de Europeesche Verzekering Mij waarbij de meeste inzittenden een reisverzekering hadden af gesloten, ging vooralsnog niet in op de eventuele kosten van het ongeval. „Laten we eerst de overlevenden goed verzorgen en opvangen. Later zullen we de fi nanciële kant bezien". Tijdens een uiterst plechtige cere monie heeft Finland gisteravond op passende wijze uitgeleide ge daan aan de slachtoffers en overlevenden van de autobus ramp. Honderden bewoners van het plaatsje stonden tegen de hekken van het militaire vlieg veld gedrukt toen de DC-9 van Martin Air de stoffelijke over schotten van elf Nederlanders en 10 overlevenden kwam opha len. Vier van de 19 overlevenden blij ven voorlopig nog in het Keski- suomi ziekenhuis in Jyvëskyla. Omdat zij nog niet vervoerd kunnen worden. Twee anderen betrokkenen, de heer Ten Berge uit Vrouwenparochie en de heer Ploeg uit Voorburg blijven voor lopig nog als begeleiding bij de zwaar gewonde patiënten. De overige tien personen werden naar Nederland vervoerd, van wie vier per brancard. WASHINGTON (AP) Twee gewapende gevangenen hebben gisteren zes gijzelaars vastge houden in het gebouw van de federale rechtbank in Washing ton en dreigden hen neer te schieten als hun geen vrijgelei de wordt verschaft om het land te verlaten. De twee gevangenen hebben vier federale rechercheurs en twee personeelsleden van het ministerie van justitie tot gij zelaar gemaakt. Het incident vond plaats toen twee gevangenen Frank Forham en Robert Jo nes het gebouw van de fede rale rechtbank werden binnen gebracht door federale recher cheurs, en een van beide man nen een pistool te voorschijn haalde. De beide gevangenen hielden de gijzelaars onder bedreiging van een pistool vast in de kel der van het gebouw waar de cellen zijn om gevangenen op te sluiten, die voor de rechter moeten verschijnen. De politie heeft het gebouw onmiddellijk omsingeld. Gorham en Jones waren de twee leiders van een opstand in een gevangenis n Washing ton drie jaar geleden, toen de directeur en een aantal bewa kers met pistolen werden be dreigd. De beide mannen heb ben zware gevangenisstraffen te ondergaan. De twee gevangenen die 7 gijzelaars vasthouden: Frank Gorham (l.) en Robert Jones. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Op Franse en Duitse autowegen liggen de Nederlandse autowrakken momenteel voor het oprapen". Deze uitspraak van drs. J. Engelen, directeur toerisme van de ANWB, aan de vooravond van de grote vakantie uittocht houdt een extra waarschuwing in voor de vele duizenden Nederlanders, die wellicht vanavond reeds of anders de komende dagen met de auto de vaak lange reis beginnen. De NWB heeft de indruk, dat vele automobi listen als ze eenmaal de Nederlandse autowrakken mo menteel voor het oprapen". Deze uitspraak van drs. J. Engelen, directeur toerisme van de ANWB, aan de voor avond van de grote vakantie-uittocht houdt een extra waarschuwing in voor de vele duizenden Nederlanders, die wellicht vanavond reeds of anders de komende dagen met de auto de vaak lange reis beginnen. De ANWB heeft de indruk, dat vele automobilisten als ze eenmaal de Ne derlandse grens over zijn en zich niet meer behoeven te houden aan de voor eigen land geldende maximum snel heden, zich gedragen als „losgeslagen honden". Een uiterst gevaarlijke situatie, - ™St voldoende uit onderweg: aldus drs. Engelen, omdat deze twee uur rijden, een kwartier mensen helemaal niet meer zijn rusten. ingesteld op deze hoge snelhe- vergeet het inhalen op drukke den. Bovendien is het wegge- wegen (inhaalmanoeuvres ver drag in bijvoorbeeld Frankrijk oorzaken jaarlijks ongeveer en West-Duitsland heel anders 45.000 ongelukken) dan men in eigen land gewend as. De gevolge nblijven niet uit. draag altijd uw autogordel Autowrakken op de we§en. Over Andere goede raadgevingen: zorg de autoroutes Lyon-Marseille, VQor een goedd reisverzekering; Frank ort-Ulm-München en laat b de imperial Frankfort-Neurenberg-Mun- zjtten en gluit de aut0 goed af chen spreekt drs. Engelen zelfs (het nt momenteel weer van bloedlijnen De repatne- klachten over diefstallen); laat ringsdienst van de ANWB heeft kostbare voorwerpen niet zicht- het druk. Veel ongelukken zijn baar jn een au~tQ achter; neem naar de mening van de ANWB behalve.wat contant geld ook het gevolg van overmatige in- reischeques, girobetaalkaarten spanning. of bankcheques mee. Drs Engelen drukt de vakantie gangers dan ook het volgende Ook in eigen land voorzichtigheid op het hart: geboden. Vorig jaar in het va- ga niet onmiddellijk over op kantieseizoen vielen er 836 do- maximale snelheden, maar voer den en ruim 20.000 gewonden op de snelheid geleidelijk op de Nederlandse wegen. Het U]kt wel een nieuwe grap, maar onze Zuiderburen trachten voor hun scholen Ne derlandse leerlingen te werven (WM« HEB JU "PEtArU v LÉETtVj Enkele ouders geven de voorkeur aan het Belgische onderwijs vanwege de tucht. LISSABON (AFP/UPI) In de Portugese hoofdstad Lissa bon wordt verwacht dat president De Spinola morgen de 44-jarige oud-minister van defensie, luitenant-kolonel Ma rio Firminio Miguel, tot premier zal benoemen van een nieuw kabinet dat uit militairen, socialisten, communisten en democraten zal bestaan. Gisteren had De Spinola alle leden van de op 16 mei gevormde voorlopige regering ont slagen. Dinsdag dienden premier Adelini Da Palma Carlos en vier andere ministers van de centrumpartij hun ont slag in. Droefheid heerste gisteravond op het vliegveld van de Finse stad Jyvaskya en enkele uren later op Schiphol toen de DC 9 „Desiderius Erasmus" van Martin-Air binnenvloog. De inwoners van het Finse merengebied namen afscheid van elf stoffelijke overschotten van de op vrijdag 5 juli bij de ramp met een Nederlandse vakantiebus omgekomen inzittenden. Zij namen ook afscheid van 10 diep-ontroerde overlevenden, waarvan verschillende gewond zijn. De Finnen toonden zich nog steeds geschokt door het ongeluk, dat de Nederlandse vakantiegangers in hun land was overkomen. Daarvan getuigde onder meer de gouverneur van midden-Finland.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1