Groeiende zorg over gezondheid president Nixon IN HEEL ITALIË STAKINGEN OM HOGE PRIJZEN Vakantiespreiding komt op gang WOEDENDE REACTIE OP VEROORDELING BEATE KLARSFELD Rotterdam: 30 miljoen sehade aan olieboycot Oranje-triomfen op langspeelplaat Ongerustheid over kust :D.\G 10 JULI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 I Van een onzer verslaggevers „De maanden juni, juli en augus tus verliezen de laatste jaren hun positie als de vakantiemaanden bij uitstek. Er heeft een verschuiving plaats ten gunste van de andere maanden. Een uit het oogpunt van vakantiespreiding verheugende ont wikkeling, die in de loop der jaren echter meer gestalte zal moeten krijgen. Daarom zal men actie moeten blijven voeren om de perio den april-mei en september-Qktober en de stille maanden voor en na het vakantieseizoen te propageren." Tot deze uitsrpaaik komt het Nationaal Bureau voor Toerisme in haar vandaag verschenen jaaroverzicht over 1973. Naast deze verschuiving in het seize enspaitroom stelt het NBT daarin vast. «Jat de Ameri kanen die in Nederland op vakantie ko men, steeds meer reizigers zijn met een kleine beurs. Het gevolg daarvan is, dat hotels van hogere categorieën moeilijke tijden doormaken, terwijl de vraag naar goede middenklasse-hotels groter wordt. Het NBT verwacht, dat in de komende ja ren het aantal Amerikaanse toeristen in Nederland fors zal afnemen, vooral door de stijging van de vlieg tarieven. Daarene- tegen verwacht men meer reizigers uit Japan en Frankrijk, terwijl men zich over het toerisme uit West-Duijsland, Bel gië en Groot-B rittannië geen zorgen maakt. De ontwikkeling van de Nederlandse kust geeft het NBT reden tot ongerustheid. ,,De activiteiten om het toeristisch aan bod daar te verbeteren, zijn te incidenteel en van een te bescheiden opzet", zo steJt men. Men vindtd e komst van een Pro jectgroep Kustontwikkeling noodzakelijk. Opmerkelijk vindt het NBT voorts, dat het binnenlands toerisme verder stijgt en dat het percentage Nederlanders dat met vakantie gaat, gestaag toeneemt. De ho tels in de grote steden kregen de laatste jaren minder bezoek van Nederlanders, maar meer van buitenlanders. ROTTERDAM (ANP) De olie boycot heeft Rotterdam eind vo rig jaar en begin dit jaar bijna fl. 30 min. aan directe financië le schade berokkend. Het ge meentelijk havenbedrijf miste ruim 25 min aan haven- en ha venloodsgelden, terwijl de ver minderde afzet van elektriciteit en water aan de petrochemische industrieën een schadepost van ruim 4 min oplevert. Deze cij fers staan in een brief van b. en w. van Rotterdam aan de staatssecretaris van binnenland se zaken over de gevolgen van de olieboycot. Appeloogst wordt kleiner, meer peren DEN HAAG (ANP) Het wordt steeds duidelijker dat de fruit oogst 1974 in West-Europa klei ner zal zijn dan die van het voorgaande seizoen. In ons land zullen de belangrijkste appelras sen een kleinere produktie ge ven. Dat geldt vooral voor goud- reinette en oox's orange pippin die in de belangrijkste centra slechts matig zijn. Ook golden delicious zal niet de oogst geven die er vorig jaar was. Aangeno men wordt dat de Nederlandse appeloogst ongeveer een kwart lager zal worden dan die van 1973. De perenoogst in Nederland staat er beter voor. Vorig jaar was er een zeer kleine oogst (ongeveer 60 procent van de normale pro duktie). Dit jaar wordt gere kend op een normale produktie. Vijf lien jaar voor cïoden van moeder ARNHEM (ANP) De veertigja rige Bemmelse huisvrouw Annie B. E. is door de rechtbank in Arnhem veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijftien jaar met aftrek van het voorarrest. De officier van justitie, mr. A. J. Kalthoff, eiste veertien dagen geleden twaalf jaar met aftrek. De rechtbank achtte bewezen, dat I de vrouw haar 79-jarige moeder door middel van grof geweld om het leven heeft gebracht. Ze bevond haar schuldig aan dood slag. Moord achtte de rechtbank niet bewezen. De moeder is op 26 april dood in haar huisje in I Bemmel gevonden. Het was niet toevallig, dat de verdenking op j haar dochter viel, want deze vrouw heeft in 1965 terecht ge staan wegens gif moord op haar vader. Zij werd toen vrijgespro ken wegens gebrek aan bewijs Nixon aan boord van zijn vliegtuig op weg naar het Midden-Oosten, rijn benen rustend op een kussen. Dit laatste niet zonder reden, zoals later zou blijken. Hij lijdt aan trombose. Van onze correspondent Simon Winchester NEW YORK In de Verenigde Staten is grote bezorgdheid ontstaan over een mogelijke ver- slechtèring van de gezondheidstoestand van pre sident Nixon. Dit is vooral gekomen na de ont hulling van het Witte Huis dat de president tij dens z'n reis naar het Midden-Oosten van vori ge maand z'n leven heeft geriskeerd. In de pre sidentiële stoet zou zich constant een speciale ambulance hebben bevonden. Men zegt dat de president een bloedklonter heeft in z'n linkerbeen vroegere medewer kers noemen het een aderontsteking en dat zijn artsen, voordat hij naar Egypte vloog, hem verteld hadden dat het „z'n dood zou kunnen be tekenen". De klonter zou nog steeds in het linkerbeen zit ten, maar zou zich hebben vastgemaakt aan de binnenkant van een ader en men acht het nu onwaarschijnlijk dat hij zich zal verplaatsen 'naar de longen of naar het hart wat ernstige en fatale complicaties met zich mee zou bren gen. „President Nixon verkeert in een goede condi tie". Volgens zijn perschef Ronald Ziegler, heeft de president geen last van z'n been, „hoewel het een beetje gezwollen is". De eerste berichten over de ziekte kwamen op 24 juni jongstleden toen president Nixon op het punt stond te vertrekken naar Brussel en de top in Moskou. Verslaggevers hebben hem tijdens zijn verblijf in het Midden-Oosten mank zien gaan en heb ben vastgesteld dat de president aan een ader ontsteking moest lijden. Volgens het Witte Huis was de toestand van de president op dat mo ment „helemaal opgeklaard" en terug te bren gen tot een vroegere lichte aderontsteking die president Nixon tien jaar geleden kreeg toen hij in Japan was. De president bleef echter hinken, toen hij van Moskou naar Jalta en Minsk reisde; ook vorige week toen hij terugkeerde in- Maine en Florida. Vorige week vrijdag verklaarde dr. Walter Tkach, president Nixon voornaamste arts, dat de president aan een trombose leed, daarmee voor 't eerst aangevend dat zich een bloedklon ter in het been had ontwikkeld. Dr. Tkach had de president in Salzburg geadvi seerd z'n reis naar het Midden-Oosten uit te stellen. Maar president Nixon had gezegd dat hij een „verplichting" had en wel „een zeker ri sico wilde nemen". Een medewerker van het Witte Huis die de woorden van dr. Tkach bevestigde, zei dat „de complicaties zich gelukkig niet verder hadden ontwikkeld" en dat „voor de reis naar Moskou de zaak zichzelf had opgelost". De medewerker verklaarde verder dat de president in Rusland niet in dit mate in gevaar was als tijdens z'n rondreis door het Midden Oosten. Het is in ieder geval niet aan de aandacht ont snapt dat president Nixon nu een ideaal excuus heeft om af te treden, als hij daartoe ooit zou besluiten. „De bloedklonter, zo werd ons ver teld, zal altijd blijven zitten", en het zal dus steeds onzeker zijn of de president zijn werk zal kunnen blijven doen. Het „voortdurende risico" dat president Nixon nam toen hij naar het Midden-Oosten reisde heeft zijn geslonken popularteit volgens een opinie-onderzoek van het bureau Gallup, niet kunnen opvijzelen. Het percentage van de Ame rikaanse bevolking (26%) dat "het beleid van de president goedkeurt, was na zijn terugkeer uit het Midden-Oosten niet verhoogd. Vierentwintig uur, nadat scheidsrechter Taylor het Nederlands elftal als onweerstaanbare verliezer naar hun Münchener kleedkamer ha<! gefloten, is Bovema op de markt gekomen met een langspeelplaai vol hoogtepunten uit de originele radioverslagen van alle wedstrij den, die Oranje in de laatste weken op zijn triomftochten over gra zige Germaanse weiden speelde. (Van onze correspondent Frans Wijnands) rieven voor elektriciteit en gas tM zijn opgetrokken, alsmede een ROME In Italië zijn gisteren de stakingen begonnen die aantal indirecte belastingen. Bo-> deze week van dag tot dag telkens in verschillende pro- vendien wordt nu al aangekon- vincies herhaald zullen worden. Het betreft voorlopig digd d?1 het °Penbaar vervoer vier-uursstakingen, afgekondigd door de vakbonden, als protest tegen de economische politiek van de regering en verdubbeling neerkomen- van de recente prijs-en belastingmaatregelen. 20 naar 40 cent, ogenschijnlijk niet veel, maar zeker in de gro- De stakingen z„n zeer algemeen. aanslag op de portemonnee van- ,e steden moeten ItaliaBnen Ze omvatten onder meer tal van de doorsnee-Italiaan, vooral de d ,|J|t! veelvuldi van het openbare diensten. Italië houdt autorijdende. De benzine kost bus-en tramnet gebruik maken, is er nu al ernstig rekening mee, momenteel 300 lire 1,20) 6 dat deze regionale kortere sta- (voor toeristen is gelijkertijd Zwernvarboden op tal van plaat- kingen, gevolgd zullen worden het systeem van de goedkopere sen 'anSs de Italiaanse kust, door landelijke en langdurige benzinebonnen weer ingevoerd). wegans personeelsgebrek geslo- stakingsacties. Afhankelijk van de ciljnderin- musea e" de hogere prijzen Op tal van plaatsen worden prik- houd moeten de Italianen voor [eig®n ook nu het toerisme acties gehouden en wordt ge- hun auto's, motoren en plezier- in Itabe- en daardoor loopt te- demonstreerd tegen de jongste boten een eenmalige extra be- vens de economie van «et land financieel-economische maatre- lasting, variërend van 30 tot 150 nog eens extra gevaar, gelen van het kabinet Rumor. gulden betalen. Daarnaast bestaat sinds enige tijd De enkele weken terug met veel Huiseigenaren worden eenmalig de rampzalige financiële kunst- en vliegwerk gelijmde re- aangeslagen voor een bedrag toestand van de stad Rome, gering heeft tegen de zin van de tussen de 20 en 200 gulden; het waar het op dit moment niet vakbonden in tal van ingrijpen- zegelrecht voor officiële stukken eens zeker is of de gemeente, de prijsverhogingen en belas- is verhoogd, de B.T.W. op tal haar vele beambten aan het eind tingmaatregelen afgekondigd van levensmiddelen vooral van deze maand de salarissen om daardoor te trachten de in- vlees is omhoog gegaan. wel kan betalen. De hoofdstad flatie in het land te beteugelen. De premies voor de ziekteverze- staat aan de rand van een fi- Dat pakket maatregelen is een keringen zijn verhoogd, de ta- nancieel bankroet. alm; Haldeman wil miljoen voor memoires Lis wilde wel bijten COLIJNSPLAAT (ANP) Een sportvisser uit Eindho ven heeft gisteren de schrik van zijn leven gekregen. Een van zijn familieleden haalde tijdens een vistocht op zee met het sportvissers vaartuig „Aegir" uit Co- l'jnsplaat een pijlstaartrog op en de sportvisser kon zijn ongeduld de vis van de haak te halen niet bedwin gen. Prompt ging de pijl staart-rog in de aanval en sloeg zijn giftige staart in de band van de Eindhove- D:rect werd via Schevenin- gen radio de dokter en de ambulance gewaarschuwd. Het schip stoomde zo snel het kon naar de thuishaven en de onfortuinlijke sport visser werd opgenomen in het ziekenhuis in Goes. Na een tegengif behandeling mocht hij het ziekenhuis weer verlaten. correspondent Frans Wennekes) BONN „We zijn dit nooit vergeten", was de woedende reactie van Franse verzetsstrijders uit de tweede wereldoorlog op het vonnis te gen Beate Klarsfeld, dat de rechtbank van Keulen gistermiddag uit sprak. De met een Fransman getrouwde Duitse vrouw, was tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij in 1971 meege werkt had aan de mislukte ontvoering van Kurt Lischka naar Frankrijk. Deze voormalige chef van de Ge stapo in Parijs was in 1950 door een Franse rechtbank bij ver stek tot levenslang veroordeeld. Hij werd verantwoordelijk be vonden voor de deportatie van honderdduizenden joden. Lischka ontging zijn straf echter op grond van een oude overeen komst tussen Frankrijk en de Bondsrepubliek, die verhindert, dat eenmaal veroordeelde oor logsmisdadigers nog eens in Duitsland terecht kunnen staan. In 1971 werd deze overeenkomst weliswaar door een nieuw ver drag opgeheven, maar dit ver drag werd tot nu toe door de Bondsdag in Bonn geboycot. Beate Klarsfeld heeft nu in elk geval wel bereikt, dat het ont werp nog dit jaar geratificeerd zal worden. Deze garantie gaf bondskanselier Helmut Schmidt gisteren, aan het Franse staats hoofd Giscard d'Estamg, tij- dens de tweedaagse Frans- Duitse conferentie in Bonn. De president, zei in de motivering van het vonnis, dat hij de h ste straf had opgelegd, omdat hij Beate Klarsfeld beschouwde als een vrouw, die uit innerlijke overtuiging gehandeld had. Maar hij wees er anderzijds 6p, dat zij veroordeeld moest wor den op grond van wetten, die na de oorlog uitgevaardigd waren. Om juist die misdaden te ver hinderen, die Beate Klarsfeld tot handelen hadden gedwongen. Beate Klarsfeld gaat in beroep. Tot en met het vermaledijde doelpunt, waarmee Gerd Müller zondag de gouden wereldbeker door de neus van Holland boorde, kan mer alles nu nog eens meebeleven. Dat betekent ruim een half uur ge loei, gekerm, geschreeuw, hete krekelconcerten van dolgedraaide supporters en het curieuze geluid van radio-reporters, die het thuis front met doorgaans doorgebakken volzinnen met onzinvulling laten meegenieten van de bloedstollende momenten. Voor de tussenteksten is Cees Sprangers aangetrokken, een spreker uit de school van Sjefke van Oekel. Een opmerkelijke plaat, die de ware fanaat alsnog aan een uitgestelde hartverlamming kan helpen. De plaat werd al op de terugreis van het Oranje-elftal vanuit Mün- chen in het vliegtuig aangeboden aan o.a. Neeskens, Wim van Hanegem en Johan Cruyff. De bizarre Italiaanse mode-ontwerper Domenico Albion laat vier meisjes een kartonnen laars van Italië ten grave dragen, een happening die zijn gevoelens moet weergeven over de economische toe stand van het land. LOS ANGELES (Rtr) „Los An geles Times" weet te melden dat Bob Haldeman, voorma'ig Chef van Nijyjns presidentiële staf, zijr^ gedenkschriften voor een miljoen dollar te koop heeft aangeboden. Volgens het blad zijn tot dusver al vier uitgeve rijen niet op het aanbod inge- Automobilist reed door na dodelijk ongeval lolgens getuigenverklaringen was het ongeluk gebeurd met een crème-kivurige Peugeot. Eén van dc politiemensen uit 's-Gra- vem' '-.erinnerde zich dat V. uit in zo'n auto reed. In j de oten garage bij het huis ;van zerd de zwaar besoha- jdiig': a-co aangetroffen. Beate Klarsfeld wordt na het vonnis met bloemen en een kus getroost door een Franse voormalige j concentratiekampgevangene, die voor deze gelegenheid zijn kampkleding weer heeft aangetrokken. 's-GRAVENDEEL (ANP) In zijn woning In Strijen is gister morgen de 47-jarige J. V. aan gehouden. De man wordt er i*.vam besohuldigd de afgelopen ^nacht in 's-Gravendeel een dode- yldjk ongeluk te hebben veroor zaakt en daarna te zijn door gereden. Bij het ongeiuk weiH een 82-jarige weduwe uit 's-Gra vendeel op slag gedood. Haar 57-jari'ge dochter werd gewond.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7