TRIOMF-TOCHT RIJSBERGEN tiÊÊÊÊÊÊÊm EEN ONVERWACHT SPECTAKEL Leiden huldigde stervoetballer op grootse wijze- J. Lij ten commandeur ,Gregorius de Grote- Leiden aktueel IIIIIIIIIIIIIIIIII LEIDEN En dan toch nog een J, onverwacht spektakel. Nadat het Nederlands team eer-giste- ren respectievelijk in Amster dam. Den Haag en Rotterdam ovationeel werd gehuldigd voor de behaalde prestaties in Duits land, deed Leiden het gisteren nog eens dunnetjes over. In het m centrum der belangstelling dan wel niet de 22 plus die ene hele grote generaal, maar slechts één speler. Maar wel een bij- 11 zonder belangrijke, althans voor i de Leidse bevolking. Voor „Leienaar" en ex-Roodenburger Wimpie Rijsbergen wilden vele duizenden van zijn stadgenoten nog best wel eens het „Hup Hol land Hup" zingen. Daarin eer den zij niet alleen hun op slag beroemde medeburger, maar in hem het hele elftal. Maar het. eerbetoon gold toch vooral de blonde voorstopper. Niet elke speler van het zilveren team komt tenslotte uit Leiden. Reeds bij de in scène gezette aan komst op het station (Rijsber gen was via de achteringang „gearriveerd"), bleek hoe groot de belangstelling wel was. Het hele plein en de Steenstraat zag zwart van de mensen, velen met vlaggen en/of toeters. Met moeite wisten de mensen van Swift een baan vrij te maken voor Willem en zijn verloofde. De opdringerigheid van de en thousiaste menigte was echter geen beletsel voor, de duidelijk verraste, Rijsbergen om overal handen te schudden en handte keningen uit te delen. Eveneens maakte hij er geen punt van, hoewel de vermoeidheid van zijn gezicht afgelezen kon wor den, om te blijven lachen, te blijven zwaaien en eventuele be kenden nog wat toe te roepen. De rit zelf, opgeluisterd door twee blaaskapellen en een drumband verliep tamelijk or delijk. al moesten de mannen van Swift soms even ingrijpen als, de merendeels jeugdige fans, ietwat te opdringerig om een handtekening bedelden. Op de Breestraat zelf was het vrij rustig, maar bij het Stadhuis speelden dezelfde taferelen zich af, als bij het station. Slechts met moeite kon een doorgang naar de trappen worden vrijge maakt aleer burgemeester Vis het gezelschap - vader, moeder, broer en Willem Rijsbergen met verloofde - kon begroeten en van harte gelukwensen. Een lut tel minuten later verschenen de burgemeester en Wim Rijsber gen op het achterbordes, alwaar een chaotische toestand ont stond, omdat de politie had ver zuimd ruim baan te maken. Het stampvolle plein kreeg voorlo pig nog geen zicht op hun vedet te, omdat hij, tezamen met de rest van het gezelschap, volko men overspoeld was door de menigte. In allerijl werd toen een paar vierkante meter „schoongeveegd-', waarna Wil lem c.s. de hulde van wederom vele duizenden in ontvangst kon nemen. Persoonlijk dankte hij zijn medeburgers voor de groot se ontvangst en hoopte op een „weerzien in '78. Maar dan wel met het goud", voegde hij er aan toe. Daarna verdween hij via een zijdeur om zich bij de genodigden in de Burgerzaal te voegen. IIIIIIIIIl LEIDEN Na de grootse ontvangst die de Leidse bevolking Willem Rijsbergen had bereid, werd hij, wat later, in de Burgerzaal nog eens gehuldigd door vooraanstaande Leidse politici, sportfunctiona- zakenlui en vrienden. Onder leiding van dirigent Biegstraten i ware lofzang op de, nu befaamde, Geluidshinder 4 boven Leiden neemt af *j ^EIDEN De Raad voor de Mi lieuhygiëne verwacht een ver mindering van de geluidsover- last die veroorzaakt wordt door; het landen van vliegtuigen op Schiphol. In een brief aan B. en W. voegt de Raad er echter wel Burgemeester Vis opende de rij, zich bijzonder trots voelend een dergelijk beroemd man onder zijn burgers te hebben. „Jilj was de spil waarom het elftal draai de, de spil ook waar een opmer kelijke rust van uitging. Je be grijpt hoe bijzonder blij wij zijn dat nu juist een Leidenaar die taak vervulde", aldus de heer Vis. Hij boodt Wim en verloofde Liesbeth een kristallen karafje met zes borrelglaasjes aan. „Je kan er ook limonade uit drin ken", lichtte de burgervader het geschenk nog toe. u\Oj i toe dat de praktijk zal moe ten uitwijzen of een aanvaard bare situatie kan worden be- reikt. ^uiioi.Qp verzoek van B. en W. heeft de l Raad voor de Milieuhygiëne een qnderzoek ingesteld naar de oorzaken van de geluidshinder in Leiden en omgeving. Geble ken is dat van de zijde van voèn Schiphol wordt gestreefd naar een vermindering van zware geluidshinder door bij starten en landen zoveel mogelijk ge bruik te maken van de zoge- Organisator van dit onthaal, de heer Van Egmond Leids City Centrum bracht Rijs bergen de felicitaties namens zijn collega's over en boodt hem een koperen ets aan. Vice-voor- zitter Goedhart van de Afdeling Leiden was bijzonder kort in zijn bewoordingen en vond, om dat Michels nu tot keizer was gekroond, dat Wim Rijsbergen dan maar „prins" van de Afde ling moest worden. De penning zou hij nog ontvangen. Het open rijtuig met Willem Rijsbergen baant zich een weg door het uitzinnig Leids publiek. O nderscheiding naamde Kaagbaan. Hierdoor ko- j Voor een bijzonder komische noot i zorgden de Hutspotten. Prins Carnaval Henri I. had gehoord dat Willem zulke zwakke enkels had en overhandigde hem, voor het volgend WK-toernooi, twee zwachtels. Vervolgens omhing hij hem de versierselen, beho rend bij de „Orde van de Peen- heer". „De Koningin mag dan Cruyff, Michels en zovele ande ren ridder in de orde van Oran- je-Nassau hebben gemaakt, dit is een orde dit slechts eenmalig wordt uitgereikt. Wees er trots op", aldus Henri I. „Geen gele kaart van het scheids- rechterscorps, maar een witte", zo bracht de heer Vergeer de gelukwensen over van de COVS. „We zijn niet rijk, maar het is van harte gemeend", zei hij, waarna hij de kaart (plus in houd) aan Willem overhandigde. De heer Blom van de wijkver- eniging Maredorp-Oost gebruik te weinig spreektijd. Zijn twee enorme cadeaus behoefden niet veel woorden. Namens RoodenbuTg - de cl*»ï waar Rijsbergen vandaan komt - sprak voorzitter Uittendijk. „Vlak voor het wereldkampioen schap vroegen alle kranten zich af wie Rijsbergen nu wel was. Nou, wij wisten het allang. Dat je echter zoveel in de mars had, hadden wij zelfs niet verwacht. Je hebt ons een zeer fraai ca deau bezorgd". Joop Riethoven, mede-organisator en voorzitter van Swift kreeg de verrassing van de avond. Zijn wielerronde voor het gehandi capte kind werd door de Sport stichting en Willem Rijsbergen goedgemaakt. Omdat de belang stelling ver onder de maat was gebleven mocht hij een envelop pe met inhoud in ontvangst ne men. Op zijn beurt boodt hij Dit had echter wel tot gevolg dat j de klachten uit de bollenstreek j en Leiden toenamen. Met name de landende vliegtuigen, die op een hoogte van 600 tot 650 me- 1=». ter aanvliegen op een radioba ken in Buitenkaag bezorgden de - meeste overlast. Sinds 3 januari ,r van dit jaar wordt daarom een vu, hogere aanvliegroute aangehou- den. ,!De Raad voor de Milieuhygiëne !-• verwijst bij klachten over ge- 1 luidshinder naar het bureau van - de luchthaven Schiphol, waar dag en nacht telefonische klach- ten over vliegtuigen kunnen worj i-r den gemeld. Het telefoonnum- mer is: 020—175000. Aangeraden wordt eventuele klachten onmid- dellijk te melden met medede- ling van plaats, tijd en andere t bijzonderheden, zodat de moge- lijkheid bestaat om de radar- f, controle in te schgkelen. Moeder redt zoontje (3) LEIDEN De 3-jarige Marco Dee is gistermiddag door zijn ^moeder van de verdrinkings dood gered. De jongen die aan de Platanenrode 8 woont, raakte bij het spelen te water aan de ~?Bosrode. Een ouder broertje alarmeerde mevrouw Dee, die via mond op mond beademing ■"haar zoontje weer tot bewustzijn kon brengen. Marco verkeerde s bij aankomst in het ziekenhuis buiten levensgevaar. Rijsbergen een taart aan in de vorm van een bal. Verder nog aan het woord kwa men de heer Blankemeijer van Fevenoord en Wolfslag van het Leidato-comité. Het bestuurslid het Leids stad- van Feyenoord bracht Wimpie hulde, maar eveneens de Leidse burgerij. Als jij een gemiddelde Leienaar bent, dan mag de bur gemeester trots zijn op zijn stad. Zulke eerlijke, prettige en goede voetballers zoals jij heb ben we er nog niet veel gehad". De heer Wolfslag overhandigde daarna, namens de Leidato een aantal eerste zegels, die ter ge legenheid van het Leidens ont zet - 400 jaar geleden - dit jaar zullen worden uitgebracht. Tot slot schonk Sportstichting - voorzitter Biegstraten hem de „traditionele" erepenning. „Je ziet het: we zitten krap". Deze laatste opmerking ontlokte Rijsbergen de volgende woor den. „Als je geld nodig hebt, kom je maar". Toen we Wim Rijsbergen vroegen naar diens reactie op de festivi teiten antwoordde hij iets derge lijks helemaal niet verwacht te hebben. En hoewel hij geen lief hebber is van toespraken ver klaarde hij: „Ach, het hoort er gewoon bij, heb ik inmiddels be grepen. Wél moet je kunnen re lativeren, want nu juichen en spreken ze je toe, maar als je morgen wat fout doet, trappen ze je weer in een hoek. Ik vind het hardstikke leuk wat er zo allemaal gebeurt, maar ik wil er wel nuchter onder blijven". Wim Rijsbergen zal heus geen kapsones krijgen. Ad van Kaam Streekschool voor Leiden LEIDEN Minister Van Ke- menade (onderwijs) heeft zijn toestemming gegeven voor de bouw van een streekschool voor beroepsbegeleidend onderwijs in Leiden. Dit deelde wethouder Duyverman gisterenmiddag mee aan de raadscommissie van onderwijs. Al vanaf 1968 worden er plannen voor een school voor partieel leerplichtigen gemaakt. De school zal gebouwd worden in de Cronesteinpolder. Met ingang van 1 januari 1975 kan de ge meente Leiden aanspraak ma ken op een subsidie van het mi nisterie van onderwijs,- waar mee de bouw voor een deel wordt bekostigd. MevrOuw Lijten riddert haar man. Links deken Van Noort. ,Bij afscheid uit openbaar leven' LEIDEN Commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Deze kerkelijke ondersche.ding heeft wethouder J. Lij ten gisteravond gekregen op zijn zestigste verjaardag. De onderscheiding werd hem opgespeld door zijn echtgeno te, nadat deken dr. L. van Noort in korte bewoordingen de beweegredenen en motie ven had aangegeven: „Ieder een, die het wat moeilijk heeft, kan bij U al vele jaren terecht". Deken Van Noort somde daarbij de functies op, die de heer Lijten al vele jaren heeft bekleed. In de Cunarstichting voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden was de heer Lijten actief, in de katholieke re classering; de stichting „Rijn en Vliet", school voor gehandicapte kinderen kon ook op de heer Lij ten re kenen toen een nieuwe school op poten moest wor den gezet. De onderscheiding werd de heer Lijten uitgereikt tijdens een bijeenkomst in restau rant „Klein Minerva", waar bij een groot aantal huis vrienden aanwezig was. Het initiatief tot de intieme huldi ging was uitgegaan van „calvinistische en katholieke vrinden", die elkaar vier jaar geleden vonden in het gemeentelijke programma tisch akkoord, dat aan het huidige CDA vooraf ging. De verjaardig van de heer Lij ten valt bovendien samen, zoals deken Van Noort stel de, met een moment, dat de heer Lijten zich na een ja renlange inzet gaat terug trekken uit het openbare le ven van Leiden. Wie weet waar Willem Wit werkt? Gisteren is op de Douzastraat een begin gemaakt met het rooien van een aantal bomen in Leiden. Na een uitgebreid onderzoek van een boomchirurg" is aan het licht gekomen dat de wortels van de be treffende boom (zie foto) reeds aanzienlijk waren aangetast. Dit zou vooral gevaar op kunnen leveren als de stormen zoals we die het afgelopen jaar gekend hebben zich in de toekomst herhalen. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 6i; de trap naar het bordes van het stadhuis hadden agenten veel moeite het enthousiaste Leidse publiek te beletten verder op te dringen. De Bak De nieuwe studentenmensa „De Bak" aan de Kaiserstraat, zal zoals het zich nu laat aanzien op 15 september geopend wor den. De leiding van de mensa, die aan 600 bezoekers plaats kan bieden en die per dag 1000 maaltijden kan serveren, acht het op dit ogenblik niet uitgeslo ten dat ook bejaarden of andere groepen mensen van de dien sten van de keuken gebruik kunnen maken. De heer Gerrit- se, voorzitter van het Mensa be stuur is er nu reeds van over tuigd dat de kwaliteit van het eten, die van de meeste men sa's zal overtreffen, met name doordat men de beschikking heeft over een uiterst moderne keukeninstallatie. De prijs van de maaltijden zal echter wel vijftig cent hoger liggen dan het meestal gerekende bedrag. In dus ef een voorgerecht zal de maaltijd f 2.75 gaan kosten Bankenactie In de bankenactie. waar de a'ile- ling L; Jen on de F-.lcra:ïe van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening onder aanvoering van Mevr. Vis-Hommes de afge lopen maanden zo hard voor geijverd heeft, begint nu einde lijk wat schot te komen. De achtste bank is vanmorgen om tien uur aan het comité aange boden door de heer I. Tegelaar, een enthousiast 65-plusser. die als eerste particulier zijn mede werking aan de actie heeft ver leend Het is overigens de bedoe ling dat alle banken die zijn. of nog worden geschonken, van klinkende namen worden voor zien. Particulieren, bedrijven of organisaties kunnen voor een bedrag van f 325 een bank met op de achterzijde hun eigen naam, laten plaatsen. De be trokken personen kunnen tevens suggesties doen ten aanzien van de plaats van de bank. Tijdens de Leidato, die begin september in de Groenoordhal wordt ge houden, wordt de actie met een rommelmarkt afgesloten. De op brengst van deze markt is uiter aard ock voor het bankenfunds bestemd. K "zernes eindelijk zekerheid gegeven over een reeds jarenlang ver moeden: de Nlorspoort en de Doelenkazerne zullen uit de Leidse binnenstad verdwijnen. Het is echter nog totaal onbe kend wanneer beide complexen leeg komen. De gemeente heeft zoals bekend ook al jaren een oogje op de terreinen die vrijko men als de militairen eenmaal uit de Sleutelstad zijn vertrok ken. Vastomlijnde plannen zijn er echter niet. Het is dan ook niet aannemelijk dat de com plexen cp korte termijn zullen worden ingepast in de plannen rond de stadsvernieuwing. Reuzenhaai Op de binnenplaats van het Rijks museum voor Natuurlijke Histo rie in'-Leiden is gistermorgen de reuzenhaai in stukken gesneden, die vorige week dcor schipper Leen Griek, van de Helderse kotter, HD 26 voor de Deense kust werd opgevist. Volgens waarnemend d'recteur dr. Bne- zeman van het museum zullen alleen de kaken en de kieuwbo- ge -dn de haai w 'vi be waard voor' verder onderzoek. Reuzenhaaien, die op de walvis- haaien na, tot de grootste haaiesoorten behoren, worden vrij zeldzaam gesignaleerd. De meesten zijn uitgeroeid. Huisbaas In een reeds geruime tijd slepend conflict tussen een aantal Ma rokkanen en hun huisbaas J. Stipdonk hebben zich de afgelo pen dagen een aantal nieuwe verwikkelingen voorgedaan. De huiseigenaar was door de stede lijke gas- en lichtfabrieken reeds meerdere malen gewezen op de noodzaak van de aanleg van nieuwe gas- en licht leidin gen. De gasleidingen zijn inmid dels vernieuwd, maar de heer Stipdonk ziet op dit ogenblik niet de minste reden de zelfde vernieuwingen in het electrici- teitsnet aan te brengen. Het antwoord van de lichtfabrieken hierop was het afsluiten van de kabel, waardoor de Marokka nen, tien in aantal in het donker zitten. Ondanks deze maatrege len, wenst de heer Stipdonk zijn mening nipt te herzien. Het wachten is nu op de uitspraak van de rechter. De huisbaas heeft namelijk tegen de Marok kanen. die hij sinds 7 juni de huur heeft opgezegd maar die geen aanstalten maken te ver trekken, een rechtzaak aange spannen, die op 17 juli zal die nen en waar een en ander zeker ook tér sprake zal komen. Jeugdvakaiitie- bezigheden De Stichting Jeugdvakantiebezig- heden heeft haar programma voor de periode van 15 juli tot I augustus afgerond. In het Luxor-theater worden speciaal voor de Leidse jeugd een aantal filmvoorstellingen gehouden, 's morgens om tien uur. Op maan dag 15 en woensdag 17 juli wordt de film Circus op stel ten" vertoond, op maandag 22 en op woensdag 24 juli kunnen de kinderen krijken naar ..Sjors en Sjimmy en de rebellen", pn op maandag 29 en op woensdag 31 draait ..De man met het zwarte masker". In dezelfde pe riode bedt de Str.hoo"zcal voorstellingen. De bonte kinder- trrin cp <rndrrticg 18 jnl'. c-n variété-show op 25 juli en de „Marty Party-show" op donder dag 1 augustus. Kinderen in groepsverband of onder geleide krijgen reductie op de entree prijs. „Rotstad" De financiële en verkeersproble men van het armlastige Leiden- hebben hun weerslag op de jeugd in deze stad. Dat is de conclusie van Ferry Franssen, de sociaal-economische redac teur van de KRO-radiorubriek Echo na een serie vraagge sprekken met jongens en meis jes. die hun vakantie voor een groot deel doorbrengen in het jeugddorp Zuid-West. De radio man stelt zelfs dat de jeugd in ,.de rotstad Leiden vereenzaamt en verruwt". Opmerkelijk is echter dat alle kinderen die gis termiddag tussen half zes en zes uur in Echo aan het woord kwamen zich best tevreden toonden over de sportmogelijk heden in hun buurt. Wie het niet geloven w'l ken lu!< ren naar de volgende afleveringen over de ag grr- - ads-k;n- dsren. Deze werden uitge~onden i p 12. 15, 19. 21 en 25 juli, tel kens tussen half zes en zes uur.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3