"Mens in wording" :van oertijd tot nu VPRO-vrijdag wordt ingrijpend veranderd TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK Eugen Onegin als opera op de buis WOKNSDAG 10 JULi 19', NEDERLAND I Professor Balthazar, vertelling Dierentuinen van de wereld 17.10 NOS 18.45 18.55 19.05 19.50 20.00 20.21 1 21.03 22.30 Fabeltjeskrant Journaal Van gewest tot gewest Stichting Socutera Journaal Panoramiek Spel zonder grenzen Journaal NEDERLAND II NOS 18.25 Tour de France 18.45 Fabeltjeskrant 1. AVRO 19.050 Ver van de bewoonde wereld Mato Grosso (I) 20.00 Journaal 20.21 Eigen Onegin, opera j 22.00 Ontdek je plekje KRO/RKK—IKOR 22.05 Kenmerk 22.30 Journaal NEDERLAND I NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VPRO 19.05 Beertje Colargol 19.20 Van Oekels discohoek 19.45 Popeye 20.00 Journaal 20.21 All in the family 20.45 Rudy Schokker huilt niet 21.30 West (2) doc. over goud- 20.00 Journaal 1 20.21 Met de muziek mee 21.10 Cider with Rosie, film i 22.45 Journaal SOO (KI Nieuws uit Noo Icn. IS.05 <K) K inde 18.15 (KI Dr. Marcus rie. 18 40 (K) Aktual (K) Vervolg Dr. Mai 20.00 (K) Journaal en 20.15 (K) Ku 11iireel ma (l<) Cannoi 22.00 De wind blaast waarheen Duitsland ii hij wil. 22.15 Een ongeschreven wet 22.45 Ars Musica 1 22.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18.25 Tour de France 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal De in Charles Laughton-serie aangekondigde film „It started with Eve" was eigenlijk - in 1941. een film gebouwd rond het zan geresje Deanna Durbin, maar Laughton kwam bij nader in ziens zo goed uit de voeten als de oude levensgenieter Jonat han Reynolds, die maar niet dood wil gaan, dat de keuze alleszins gerechtvaardigd was. Oudere bioscoopbezoekers zul len aan deze film misschien nog een extra sentimentele herinne ring hebben, omdat het in mei 1945 een der eerste films was, die na de Duitse bezetting dank zij de SHAEF-mission in ons land werden uitgebracht. Toen kon je een paar' uur in de rij staan om een plaatsje te be machtigen - en dat deed men graag voor zo'n eei'ste Ameri kaanse filrrt na vijf jaar UFA- producties - nu kreeg men deze nog altijd charmante, zij het onbetekenende, filmkomedie zo maar gratis en zonder moeite in de huiskamer. Het hardere nieuws kwam dit keer „Achter het nieuws" waarin uitvoerig werd ingegaan op de Defensie begroting en men alle aspecten zo objectief mogelijk trachtte te benaderen. Minister Vredeling kreeg daarna ampele gelegen heid - en deed dat in een voor een bewindsman wel bijzonder slecht Nederlands om het alle maal te verdedigen, maar of de kijker er erg veel wijzer van geworden is menen wij toch wel te mogen betwijfelen. Wiè op Nederland 2 was blijven „zitten,, keek naar „De revolutie van de keizer" een documentaire over de ingrijpende veranderingen die zich in Iran onder de Sjahi hadden voorgedaan. Onschuldi ge beelden, maar voorzien van een zo vernietigend comment taar, dat men zich afvraagt of men in Perzië wel geweten heefil waar de filmploeg eigenlijk mee bezig was. De NOS tenslotte haakte zeer attent in op hetf, overlijden van Sonia GaskeR met onder meer een „Uit dj kunst" gelicht intervieuw, waar in deze voorvechtster van het Nationaal Ballet beter uit de verf kwam dan in de getoonde ballet-beelden zelf. M. Zondag as. om 21.35 uur via uur een portret van dr. Bro- Xed.II brengt de NOS-tv de nowski. Hij werd geboren in eerste aflevering van een se- Polen, studeerde fysica in rie van dertien op het scherm, Cambridge, ontpopte zich als die gewijd is aan de ontwik- kenner van de literatuur door keling van de mens in de mil- een studie over de Engelse joen jaar van zijn bestaan, dichter William Blake en ont- Tot en met zondag 6 septem- wierp tijdens de oorlog.voor' ber kan de kijker elke zondag- de geallieerdenten behoeve avond ongeveer een uur lang van bombardementen een zich verdiepen in zichzelf aan kaart van de Duitse doelge- de hand van de bevindingen bieden, waartoe hij door zijn van dr.Jacob Bronowski, een kennis van de Duitse eeono- Pool die in Amerika een pro- mie in staat was. Hij maakte fessoraat vervult. een studie van de uitwerking van de atoombom op Nagasa- Samen met de BBC heeft hij ki, waar hij als eerste Euro- drie jaar aan deze serie ge- peaan heentrok, en raakte werkt, die hij de titel "Mens daar zo diep onder de indruk, in wording" (Ascent of man) dat hij besloot zijn verdere meegaf en die hij maakte on- leven uitsluitend te wijden, der de voorwaarde, dat hij aan verheffing van de mens. vrijheid tot persoonlijk filoso feren zou krijgen. Hij maakt daar ruimschoots gebruik van. ^en van zUn stelregels is. dat Wat hij over de evolutie van "le"sen elkaar in liefdevol- de menselijke soort en over le zol"g moeten omringen. Hij zijn bevindingen na levenslan- schreef een felle aanklacht te- ge studie te vertellen heeft, Sen, het geweld, die als radio- toont hij in beelden en bevat- spe' wei"d bekroond met de telijke reconstructies, maar P'"ix Italia en in een toneelbe- van tijd tot tijd komt hij zelf werking in Amerika werd ge in beeld, een met-schoolse,, speeld Hij wordt genoemd als soepel docerende schoolmees- candidaat voor de Nobelprijs, ter, die in een ommezien situa ties analiseert, bijkomstighe den losmaakt van de grote lij- Uitgaande van zijn studies, ge nen en boeiend spreekt over combineerd met zijn persoon- het unieke wonder dat de ï'jke interesses, ontwikkelde mens is. Hij bedient zich van hij zich tot een universeel directe taal: "De mens is mens, die alle terreinen van uniék. hij kan een lezing over menselijk handelen in zijn vi- eenden houden, de eenden niet s'e betrekt. Meer dan dertig over de mens; het dier laat tv-stations pver de gehele we sporen na van zijn aanwezig- re'd kochten de serie "Mens in' heid. de mens van zijn schep- wording" voor vertoning aan. pende kracht; geschiedenis en handelen; in een oorlog zijn slechte mensen in staat goede FANTASIE mensen slecht te maken". PORTRET Na de eerste aflevering volgt op dezelfde zender om 22.25 zijn vermogen om zijn eigen situatie te kunnen overzien en zijn fantasie, die leidt tot vin dingen en ontdekkingen; de ontdekking om voedsel te ver bouwen, de onderwerping van de dieren, het aanmaken en gebruiken van gereedschap pen en het op gang brengen van chemische processen. Men ziet een atleet starten en een gazelle vluchten. Tussen deze twee beelden bestaan grote overeenkomsten. De che- misch-biologische processen zijn gelijk, maar een polsstok hoogspringer pakt met on voorstelbaar grotere nauwkeu righeid de polsstok vast dan het meest op de mens gelijken de dier met natuurlijke ge traindheid. De mens ontplooi de ook sociale eigenschappen, het samen op jacht gaan, en toonde zich creatief door ont wikkeling van werktuigen. De mens is het enige levende soort dat zich over de gehele wereld verspreidde en zich met hulpmiddelen wist aan te passen aan bedreigde omstan digheden. De ontdekking van het vuur hielp hem de ijstijden te overleven en bracht hem tevens het begrip huiselijke haard bij. In de grotten van Altamira kan men kennis ne men van de wereld van toen en van hetgeen de mensen toen bezighield. Dr.Bronowski ziet in de aller vroegste tijden al de wortel van de oorlog. De trekkende nomade rooft voedsel van de agrarische bevolking, die zich al gevestigd heeft, en bedrijft daarmee een coöperatieve vorm van diefstal en geweld. De ontdekking van de natuur voert de mens tot wetenschap. Beeld uit een van de afleveringen Mens in wording". HOU HET SCHERM IN HET OOG zich technieken om de kennis van de mikrokosmos te ver groten. In Griekenland kwam de wis kunde tot ontwikkeling, die verder zijn weg vond via de Islam naar Europa. Bijzonder veel aandacht schenkt dr.Bro- nowski aan het pogen de wet ten van het universum te ach terhalen. Hiervoor duikt hij o.a. in het proces tegen Galilei, het conflict tussen dogma en waarheid. Hij kreeg toegang tot de geheime archieven van het Vaticaan. Dr. Bronowski stelt zich als wetenschapsman liberaal op. Hij respecteert alle menselijk doen en denken, maar verklaart zich tegen elk geloof of stroming, die het zoe ken naar de waarheid in de weg staan door de hantering van dogma's. Einstein komt ter sprake, evenals Newton, wier theo rieën door middel van filmtru cages worden uitgebeeld. Via Darwin en Pasteur komt hij bij Stanley Miller, die er in slaagde de vier fundamentele bestanddelen van DNA, het le vensbeginsel, vast te leggen, en geraakt hij ook bij Mendel en diens wetten op het gebied van erfelijkheid, de blauw druk van het leven. In het laatste deel van deze serie vol tooit dr. Bronowski het weef- patroon van de menselijke wordingsgeschiedenis, die' hij voorziet van relativerende con clusies, omdat de wetenschap nooit het laatste woord zal zeg gen. In deze serie Iaat dr.Bronows- ki zich kennen als eën wis kundige, een natuurkundige, een bioloog, een filosoof, een literatuurkenner en men mag zich afvragen of hij al deze gebieden beheerst. Hij preten deert dat zelf niet, stelt zich daarom bescheiden op. Hij geeft een kijk op de dingen die de moeite van het kijken waard zijn en laat zien dat we door denken er misschien ooit in zullen slagen alles te door- De verfijnde menselijke hand splijt een sj.een en voegt deze samen tot een muur, een ka thedraal of een stad. In de derde aflevering volgt dr. Bro nowski de mens als architec tuur, als schepper van nieuwe structuren, vanaf de Griekse tempels, de oude Inca-steden tot de moderne hoogbouw. Het blijkt, dat er overeenkomst be staat tussen de gothische steenhouwer en de Engelse beeldhouwer Henry Moore. Beiden baseren hun creatie op de structuur die al in de steen aanwezig is. ATOMEN Dr. Bronowski. die als een universeel geleerde alle aspecten van de menselijke ontwikkeling onder de loupe neemt. Veiligheid wa tersport over radio (Van onze radio- en tv-radactie) Hilversum Het komende win terseizoen ondergaat het ra dioprogramma van VPRO op vrijdag een ingrijpende veran dering. Twee medewerkers, An ton Constance en Wouter Gort zak verdwijnen (waarmee ook het zo langzamerhand beroemd geworden commentaar), ervoor in de plaats komt een aantal journalisten van wie de namen nog niet bekend zijn. Het magazine-achtige, dat het huidige VPRO-vrijdag tekende, wordt opgeheven. Ervoor in de plaats komt een totaalprogram ma, bestaande uit een althans wat betreft de werktitel nieuwsshow', klassieke muziek en waarschijnlijk een alternatief vrouwen programma zonder fe ministen. Nova Zembla blijft. Nico Haasbroek, directeur VPRO radio- „Bij de nieuwe zendtijdverdeling, als deze ten minste doorgaat, verliezen wij de maandag maar krijgen we op vrijdag aangesloten van een tot acht uur, zeven uur achter el kaar, die zich bijzonder lenen voor een totaalprogramma. On der voorbehoud gaat VPRO- vrijdag er als volgt uitzien: Van 1 tot 2, een interview dat iedere medewerker van de VPRO mag doen en waarvan de keus van het onderwerp vrij is. Van 2 tot 3.30 uur, klassieke muziek. Van 3.30 tot 5.30 uur: Nova Zembla. Van 5.30 tot 6 uur nog nader bekend te maken programma. Van 6 tot 8 uur: nieuwsshow, een nieuw pro gramma dat een thema per week behandelt op sociaal, poli tiek, etc. gebied. De Perzen ontdekten 7500 jaar geleden koper en staan daar mee aan het begin van metal lurgische technieken en de ui teindelijke ontdekking van de atoom en de nog kleinere kerndelen. De verborgen structuur van deze zaken openbaren zich niet aan onze daarvoor te grof gebouwde zintuigen. Zo ontwikkelen Vanavond brengt de AVRO de Duitse versie van de opera „Eugen Onegin" van Tsjaikows- ki, naar het gelijknamige boek van Alexander Poesjkin, op het scherm. Eugen Onegin is een rijke jongeman, die een goed leventje leidt in de grote stad. Als hij zijn hele bezit er doorge jaagd heeft, trekt hij zich terug op het platteland, maar die plot selinge verandering kan hij moeilijk verwerken. Hij doodt een vriend en wijst de liefde van een meisje af. Als hij jaren later toch weer naar de stad kan terugkeren, blijken de mensen zich van hem afgekeerd te heb- De belangrijkste rollen in deze opera worden vertolkt door Theresa *>s, 'sopraan; Her man Prey, triton; Wieslaw Ochmann, tenor; Julia Hamari, mezzo-sopraan; Hertha Töpper, mezzo-sopraan; Inge Nerius, alt; Peter Lagger, bas; Gerhard Stolze, tenore buffo; en Kelle Riedl, bas. De verteller is. Karl- Michael Vogler, de regie wordt gevoerd door Vaclav Kaslik. Ned. II. 20.21 uur. Amateur-toneel „Zin-tuig" De NOS-radiorubriek „Zin-tuig" is zondag 14 juli van 20.30 tot 21.00 uur via Hilversum II ge wijd, aan het amateurtoneel. Dit gebeurt onder de titel „Elk speelt zijn rol". Hans Paardeko- per voerde over de betekenis van het amateurtoneel gesprek ken met onder anderen Arend Hauer, landelijk toneeladviseur, Jan Velzeboer, direkteur van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel en Gelijn Moe lier, toneeladviseur in de provin cie Noord-Holland. Het pro gramma wordt afgewisseld met fragmenten uit amateurtoneel- stukken. Van Gewest tot Ge west In het programma „Van Gewest tot Gewest", kan men kijken naar een korte impressie van het Brabantse molenbestand, dat uit ongeveer 120 windmo lens, poldermolens en nog enke le watermolens bestaat. Verder bevat het programma een reportage van de vele maat regelen die in Drenthe worden getroffen om het aantal reeën dat 'wordt doodgereden of ver drinkt omlaag te brengen. Er zijn in Drenthe ongeveer 4000 reeën, maar er vallen er steeds meer ten prooi aan het verkeer. Ook verdrinken er no- gal wat, vooral in de Drentse Hoofdvaart. Faunabeheer en Rijkswaterstaat trachten op al lerlei manieren daar iets aan te Ned I 19.05 uur. „Panoramiek" De twee gezichten van Finland" is de titel van een film die de NOS uitzendt. Onderwerp is de politieke en economische situa tie van het prachtige Finland. Aan de ene kant is het een Westers georïenteerd land met een kapitalistische economie en een parlementaire democratie. Onder de titel „Varen op het Zuidlaardermeer" brengt de NOS-radio zondag 14 juli van 16.15 tot 17.00 uur via Hilver sum I een rechtstreekse uitzen ding over de watersport vanuit het watersportpaviljoen „Klein Scheveningen" in het Gro ningse Kropswolde in de ge meente Hoogezand, gelegen aan ■het Zuidlaardermeer. de uitzending wordt aandacht besteed aan de veiligheid op het water, aan het werk van de politie te water en aan de ge zondheid van de watersporter. Voor dit laatste onderwerp is aanwezig de huisarts Hans van de Berg uit Castricum. Het programma wordt door middel van luidsprekers hoor baar gemaakt voor het publiek buiten op het terras van het watersportpaviljoen, of bij slecht weer binnen in het paviljoen. Vanavond Tour de France op tv op Ned. II om 18.25 uur. Morgen op Hilversum 3 voorbeschou wing om 12.30 uur, rechtstreeks om 13.15 uur en nabeschouwing om 18.00 uur. Hermann Prev vertolkt vanavond de titelrol in de opera „Eugen Onegin". Aan de andere kant zijn de Finnen er zich steeds van be wust dat hun buurman de machtige Sowjet Unie is. In het programma staat deze situatie, het wonen tussen Moskou en Europa, centraal. Ned. I, 20.21 uur. Spel zonder grenzen Vanavond wordt het derde rechtstreekse Eurovisie ge beuren „Spel zonder grenzen" uitgezonden. In het Italiaanse Barga nemen de volgende teams het tegen elkaar op: Edegem (België), Nanly (Frankrijk), Ro- therham (Groot-Brittanniè), Sin- gen (Duitsland), Andijk (Neder land), Barga (Italië en Gossau (Zwitserland). Ned. I, 21.05 uur. Het eerste deel is grotendeels gewijd aan het leven van Arne Sucksdorff en de zijnen, ver van wat dan de beschaafde wereld heet; een ruig, moeilijk bestaan in de onvoorstelbare uitgestrekt heid van de Braziliaanse jungle. Het is die jungle, waar het de Zweed om begonnen was; daar van wilde hij een documentaire maken. Zijn voorbereidingen daartoe komen voornamelijk in de eerste aflevering van „Ver van de bewoonde wereld", aan de orde; in de tweede is het de Mato Grosso zelf en het leven van het kleine groepje kolonis ten dat een deel van de jungle „veroverd" heeft, die centraal staan. Ned. II, 19.05 uur. Mato Grosso De Zweedse cineast Arne Sucksdorff heeft enkele jaren van zijn leven doorgebracht in het uitgestrekte junglegebied in Brazilië, dat bekend staat als het grootste oerwoud ter werel- d: de Mato Grosso. Om er zijn werk zo goed mogelijk te kun nen doen, heeft hij er gewoond op de manier zoals dat ter plaat- se gebruikelijk is, samen met zijn vrouw Maria en met enkele assistenten. De resultaten van zijn werk zijn te zien in de tweedelige documentaire „Ver van de bewoonde wereld", die de AVRO vanavond uitzendt.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2