Êeidóc @otiAa/n£ Olieboycot nu ook voor van de baan Spinola aanvaardt ontslag van premier Huren van nieuwbouw 8 proeent omhoog Hulde Nieuw Dennendal nu Zelfstandig Vlieg prijzen iveer k?ger Verpleegster van bejaardentehuis nu ontslagen Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103Ü03 - Bank: Amro-bank NV.. Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week 2,49; kwartaal f 32,21; jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19858 WOENSDAG 10 JULI 1974 T.V.-SELECTIE MEER WIND Eerst veel bewolking met plaat selijk regen, morgen overdag van het westen uit ook zonnige perioden. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west. Min. temp. rond 14 graden, ma xima morgen circa 19 graden. Onegi in Ned. II, om 20.20 uur de opera Eugen Onegin van Tsjajkowski, naar het werk van Poesjkin. Ned. I om 21.05 uur Spel zonder grenzen, met Andijk in Italië. Aanbod stijgt, prijzen dalen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Arabische landen heb ben hun (overigens nog slechts op papier bestaand) olieboycot tegen Nederland op geheven. Daartoe hebben zij vandaag be sloten op een speciale conferentie in Cai ro. Nederland was nog het enige land op de „zwarte lijst" van de elf olieprodu centen. Het oliewapen werd tijdens de oorlog vorig jaar oktober met Israël ge bruikt tegen landen die sympathie toon den met Israël. Vorige maand besloot Al gerije reeds niet meer mee te werekn aan de olieboycot, nadat de overige lan den onder druk van Saoedie Arabië hetAlgerijnse voorstel om toen reeds het embargo op te heffen, naast zich neer legden. Het cp Nederland gerichte oliewapen leek aan- vanelijk onherstelbare schade te gaan aanrich ten aan de Nederlandse economie. Dank ziij de flexibiliteit van de oliemaatschappijen bleek de boycot zelf echter mee te vallen en is er weinig stagnatie geweest in de aanvoer. Do miljoenen- schade kwam viornamelijk door de later inge voerde produktiebeperkende maatregelen. Voor Rotterdam betekende het embargo o.a. g-ote verliezen aan zeehavengeld. De opheffing van de boycot zal vermoedelijk wel mede beïnvloed zijn door het toenemende aanbod van ruwe olie op de wereldmarkt. Alge rije heeft zich daardoor reeds genoodzaakt ge zien zijn prijzen van ruwe olie te verlagen om zijn trad.tionele afnemer^ te behouden. Te ver wachten valt dat andere landen dit voorbeeld spoedig zullen volgen. Onder andere de Duitse automobilisten profite ren reeds van de nieuwe ontwikkeling. Daar zijn de benzineprijzen bij een groot aantal sta tions met een Pfennig (ruim een cent) per liter gedaald. De witte pompen en de zelfbedienings- pompen van de gevestigde merken, bieden nu gewone benzine aan voor 80,9 en super voor 87,9 Pfennig per liter. Nog onlangs hadden de olie concerns in Duitsland voorspeld, dat er in het vakantieseizoen een schaars aanbod zou zijn en dat cm die reden de benzineprijs zou moeten worden verhoogd. Het is duidelijk dat de nieüwe ontwikkelingen ook van invloed zijn op de lopende onderhande lingen tussen de oliemaatschappijen en de rege ring om in Nederland de benzineprijs te verho gen. De maatschappijen zien nu een aantal argumenten vóór verhog:ng verloren gaan. Zij wijzen er wel op dat hun inkomsten in Neder land geringer zijn omdat de benzineprijs, exclu sief accijns en belastingen, nog altijd de laagste is in vergelijking met de omringende landem KABINETSCRISIS PORTUGAL LISSABON (UPI/RTR) Pre sident De Spinola van Portugal heeft het ontslag aanvaard van premier Adelino de Palma Carlos. De Portugese premier had zijn ontslag ingediend om dat de Staatsraad had gewei gerd zijn bevoegdheden uit te breiden die noodzakelijk zou den zijn om zijn functies doel matig uit te kunnen oefenen. Uit solidariteit met de premier hadden ook vice-premier Sa Carneiro, de minister van bin nenlandse zaken Magalhaes Mota, de minister van techni sche samenwerking Vielra d'Almeide en minister van de fensie Mario Miguel hun ont slag genomen. De kabinetscri sis is het gevolg van onenigheid binnen de schoot van de rege ring over voorstellen tot be strijding van de economische crisis in Portugal en de kwes tie van de Portugese kolonies. De ontslagen van de ministers zijn gekomen als een verras sing aangezien de 21 leden van de staatsraad maandag na een langdurige vergadering hadden besloten de voorlopige regermg een groter aandeel in het rege ren te geven. Premier De Pal- ma Carlos had tegen pres. De Spinola gezegd dat het regeren hem onmogelijk was gemaakt door diepe tegenstellingen in het kabinet. Da Palma is onafhankelijk en staat rechts van het centrum. De ministers Sa Carneiro en Mota zijn lid van de Democratische Volkspartij en Vieira de Al meida is een technocraat en fi nanciële deskundige. De minis ter van defensie Mario Miguel is als beroepsmilitair partij loos. Het dertien leden tellende voorlopige kabinet was in mei gevormd, na de militaire staatsgreep van 25 april waar in het Portugese volk zijn bur gerlijke vrijheden na bijna een halve eeuw autocratisch be wind terugkreeg. Het Portugese leger is gisteren voor het eerst opgetreden om een politieke demonstratie te verhinderen. Ongeveer 400 ge wapende militairen sloten het Pombalplein af waar duizend linkse demonstranten wilden betogen tegen de arrestatie van twee leger-officieren die hadden geweigerd een PTT- staking te breken. cJ (Van een onzer verslagge- DEN HAAG De K.L.M. verwacht, dat de vliegprij zen dit najaar vermoede lijk op^ november weer omhoog gaan Gerekend wordt, dat daardoor met in begrip van de reeds eerder aangekondigde verhoging, de prijs d t jaar ongeveer 25 procent zal stijgen. Een en ander is het gevolg van onder meer de geste gen brandstofprijzen na de oliecrisis en de inflatie. Zie verder over de K.L.M.-jaar- cijfers bij Financië. LEIDEN Nadat het Nederlands team eer gisteren respectievelijk in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam ovationeel werd gehul digd, deed Leiden het gisteren nog eens dun netjes over. Zij het dan voor' slechts één man, Wim Rijsbergen. De blonde voorstopper, die wellicht geldt als dé grote ontdekking van hél WK-toernooi werd in zijn woonplaats door dui zenden stadgenoten ingehaald, na een en scène gezette aankomst op het station. (Hij was via de achterzijde in Leiden „gearriveerd"). In een open koets en vergezeld door enkele drumbands trok Rijsbergen naar het stadhuis, alwaar hij vanaf het bordes door wederom duizenden werd toegejuicht. Daarna werd hij door burgemeester Vis en een aantal genodig den in de Burgerzaal ontvangen en gehuldigd Rijsbergen zelf werd er niet heet of koud van. „Ik vind het allemaal natuurlijk hardst ikke leuk, maar je moet kunnen relativeren. Als je morgen wat fout doet. schoppen ze je net zc gen, dat ik het niet waardeer, integendeel, die makkelijk weer in een hoek. Dat wil niet zeg- spontaniteit van de Nederlanders heeft me ge weldig verrast". (Zie pagina 3). Zes jaar voor moord DEN HAAG Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft vandaag een 22-jarige dienst plichtige militair uit Groningen veroordeeld tot 6 jaar gevange nisstraf met aftrek van voorar rest wegens moord op een 39-ja- rige Groningse prostituée op 18 oktober van het vorig jaar. Aanleiding tot de moord waar bij de vrouw met messteken om het leven werd gebracht, was de vermissing van een bedrag van 300 van de militair. De advocaat-fiscaal mr. Baron van Voorst tot Voorst had tegen de soldaat een gevangenisstraf van twaalf jaar geëist. traditionele 'stiertje pesten' in de straten van het Spaan se Pamplona. Hierbij werden drie jongelui ernstig gewond. ■jiHBilBBB I (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajax ziet af van een transfer van Jan Peters, de 19-jarige Nijmegenaar, die als vervanger van Johan Neeskens werd aangetrokken. Reden hier van is het negatief uitgevallen resultaat van het medische on derzoek. Ajax' clubarts Rolink: „Jan Peters is niet voor de vol- Ajax ziet af van Peters Ie honderd procent geschikt meer voor het huidige topvoet bal. Dat is zoals met betrok kenen afgesproken het enige commentaar wat ik geef." Waarschijnlijk zijn de gevolgen van de aan het begin van het seizoen uitgevoerde meniscus operatie oorzaak van dit opzien barende besluit. I2t roggetje naar België, want Nederlanders lusten geen pijl- j staartroggen en Belgen zijn er Utrecht - De ontslagen en op non-actief gestelde Nieuw Dennendallers en sympathisanten hebben gisteren de stichting Nieuw Dennendal opge richt. De overheid is ver zocht, de stichting op de kortst mogelijke termijn een vergunning te verle nen voor het openen van een leef- en werkgemeen schap voor zwakzinnigen met maximaal 300 pupil len. Doel van de stichting is ,,het bevorderen van de opbouw van een samenlevingsverband waarin niet en wel geestelijk, lichamelijk of sociaal gehandi capten samenwerken tot hun emancipatie, zelfontplooiing en gemeenschappelijke verant woordelijkheid". Het dagelijks bestuur wordt ge/ormd door twee ontslagen stafleden van Dennendal. In het algemeen bestuur zit o.a. ex-Dennendaldirecteur Muller. De pupjllen uit het vorige week ontruimde Lorentzpavil- joen, die zijn overgebracht naar de rijkspsychiatrische in richting in Eindhoven zijn vol gens een woordvoerder van deze inrichting al helemaal in geburgerd. Er is voor hen een uitvoerig therapeutisch pro gramma samengesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De huren van nieuwe, gesubsidieerde wonin gen die momenteel met niet meer dan 6 procent omhoog mogen, kunnen straks met maximaal 8 procent worden verhoogd. Het huidige maximum van 6 procent is het ge volg van de machtigingswet, die, zo meent men in politiek Den Haag, binnenkort zal worden afgeschaft. Suriname tegen hogere tarieven KLM PARAMARIBO Suriname heeft nog steeds geen enkele goedkeu ring gegeven aan welke tariefs verhoging van de KLM dan ook, zo verklaarde de Surinaamse minister van economische za ken, mr. Eddy Bruma, gisteren in Paramaribo. De Surinaamse regering wacht nog steeds op de aangekondigde komst van een KLM-deskundi- ge, „die kennelijk maar niet kan komen". De komst van de deskundige was, aldus de Suri naamse bewindsman, al enkele maanden geleden aangekondigd. Hij zou de Surinaamse regering toelichting moeten geven op de cijfers, die betrekking hebben op de luchtlijn Amsterdam-Pa- ramaribo. De door de KLM opgegeven cij fers vond mr. Eddy Bruma op zijn zachtst gezegd „dubieus", zodat de KLM zich nader zal moeten verklaren. Mr. Bruma zei verder dat het verschil tus sen de lata- en cabotage-tarie- ven nu belachelijk klein was ge worden, zo klein dat de Suri naamse regering zich afvraagt of dergelijke cabotage-tarieven nog wel zin hebben. Hij wees erop dat deze cabotage-tarieven indertijd waren ingesteld „als ruil voor iets anders", maar hij vroeg zich af of nu maar niet naar andere mogelijkheden moet worden gezocht voor het reizi- gersvervoer uit Suriname naar Europa. Kaper trekt appèl in HAARLEM - Sami Taminah, de Palestijn die door de rechtbank in Haarlem werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf we gens het kapen van een Engels vliegtuig, zal op advies van zij" advokaat niet in hoger beroep gaan. Daartoe had hij eerst wél beslist. Een en ander komt volgens goed ingelichte bronnen te staan in de nota Huur- en Subsidiebeleid van minister Gruyters (Volks huisvesting) waaraan het kabi net nu de laatste hand legt. De nieuwe maatregel is van kracht voor gemeentewoningen, wonin gen van woningbouwcoöperaties en voor premie-huurwoningen die alle niet ouder zijn dan 7 Voor dezelfde categorie woningen die echter wel ouder is dan 7 jaar mag de huur met meer dan 8 procent omhoog gaan om de huurprijs van deze woningen aan te kunnen passen aan die van de nieuwe woningen (huur- harmonisatie). Voorts komt er straks een door stromingsheffing. Deze heffing is van kracht voor mensen met een inkomen boven de wei standsgrens (de grens tot waar men loonbelasting moet beta len) die minder dan 10 procent van dat inkomen aan huur beta len. Mensen die een inkomen hebben dat lager ligt dan de welstands- grens en meer dan 10 procent van hun inkomen verwonen, knunen in bepaalde gevallen re kenen op financiële hulp van de overheid. Prijzen stegen 0,3 pet DEN HAAG (ANP) - Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie voor werknemersgezinnen, zoals het Centraal Bure.-ui voor de Statis tiek dat maandelijks samenstelt is van 140,9 midden mei gestegen tot 141,4 midden juni. Dat komt neer op 'n stijging van ruim 0,3 ft. procent. Stijging deed zich onder me?r voor b j fruit, vis, margarine, melk en melkproducten, onderhoud van de woning, bloemen en planten, woninginrichting, huishoudelijke apparaten, kieding, met uitzonde ring van meisjes- en dameskleding, waarvoor een lichte daling optrad. GoeLkoper werden o.a. ook de eiren. Sedert medio december 1973 zijn de prijzen, tot nog toe met 5,4 ft gestegen. LEIDSCHENDAM Het bestuur van de Stichting Mariënpark heeft de 38-jarige mevrouw R. M. uit Rijswijk nu schriftelijk ontslag aangezegd als nachtver pleegster bij het bejaardenoord Mariënpark in Leidschendam. Het bestuur had haar al ge schorst, omdat zij de aan haar zorgen toevertrouwde bejaarden zo ruw en ontactisch had behan deld, dat zij niet te handhaven viel, zoals de voorzitter van het bestuur, dr. S. P. Perquin ver klaard heeft. De inspectie voor de bejaardenoorden in de pro vincie Zuid-Holland heeft een voorlopig onderzoek naar de gang van zaken in Mariënpark afgesloten met d- dat er geen mant-r«e!en hoeven te worden genomen. Het ontslag van de nachtverpleeg ster is bij het gewestelijk ar beidsbureau aangemeld. Gaat het GAB akkoord en blijft me vrouw M. zich zoals zij heeft aangekondigd, tegen het ontslag verzetten, dan is dat verder een zaak voor de rechter om desge vraagd zijn oordeel over te ge- ven, maar de inspectie heeft daar geen bemoeienis meer mee, zo is door een woordvoer der van de provincie Zuid-Hol land meegedeeld. De inspectie van Mariënpark heeft de bezwaren, die de nachtver pleegster tegen de leiding van Mariënpark had aangevoerd, na eerste onderzoek oneggrond ge noemd. Het ging om klachten over de hygiënische situatie in het bejaardenoord, over het per soneelsbeleid en over 't gebrek aan gediplomeerd personeel bij het centrum. Wel heeft de in spectie naar aanleiding van het onderzoek besloten dinsdag een gesprek te voeren met het be stuur en de bewoners van Ma riënpark om te trachten de communicatie tussen deze twee groepen te verbeteren.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1