Hier gebeurde het: O pander s duurt e niet al te lang' vanaf 18 juli» Hasselman Pander daar hoef je niet vies van te zijn55 L. J. de Ruitervoorzitter van de Raad voor de Kunst „Ook kunst moet verkocht worden en Nederlands Dans Theater begint aan 16e seizoen aiiiim iiiisin U gaat heel wa usier op1 akantie als u eerst naar de Amro Bank gaat (Van onze kunstredactie) Het is zes jaar geleden dat zij van het Nederlandse danspo- dium verdween maar er ging gistermorgen een schok door de repetitielokalen van de beide Nederlandse dansgezelschappen, Het Nationale Ballet en het Ne derlands Dans Theater, toen het droeve nieuws wereldkundig werd: Sonia Gaskell in Parijs gestorven. Want wie zou deze vrouw kunnen vergeten die ooit met haar te maken heeft ge had? Een groot kunstenares, een even grote danspedagoge en een zeer geëmotioneerd mens: soms teder en hartver warmend, een moment later fu rieus wanneer het volgens haar niet goed ging of als zij onrecht bespeurde. Sonia Gaskell, daar zijn vriend en tegenstander het volkomen over eens, is de moeder van de he dendaagse Nederlandse ballet kunst. En we kunnen ons niet voorstellen hoe die er thans uit zou zien wanneer zij niet in eind 1945 met een dlubje leerlingen haar „Studio '45" had opgericht. Het groepje ging overigens gauw ter ziele. Het is misschien beter om met 1949 te beginnen, met het ballet Recital dat het jarenlang zonder subsidie moest doen en in die tijd al prachtige dingen deed onder haar straffe maar bezielende leiding. Jaap Flier en Marianne Hilarides wa ren haar eerste sterren en Ne derland, dat in geen tijden ei gen krachten van naam had ge kend, buiten enkele gestileerde Een leven vol spanningen Sonia Gaskell werd in 1905 gebo ren in Kiew uit welgestelde joodse ouders. Toen de revolu tie uitbrak was Sonia dus twaalf jaar en zij doorleefde de daarop volgende burgeroorlog mét de pogroms van de witrussen en het rode regiem dat als bevrij der kwam maar al spoedig de nieuwe tiran werd. Het gezin ging bijna ten gronde door ar moede, voedseltekort en tyfus. Maar Sonia kwam er dóór en bleef de dans- en muzieklessen van de middelbare school vol gen. Zij zou schrijfster worden, dat dacht men tenminste, maar zij had iets anders in haar hoofd: zij wilde naar Israël gaan om er te werken in een joodse nederzetting. Maar het werd Parijs waar zij balletles sen kreeg van de befaamde Egorova en kunstgeschiedenis Maar de doorstane ontberingen bezorgde haar tuberculose en ze werd in een sanatorium opgeno men. Parijs kon haar van 1927 tot 1929 zien in het ballet van Djaghilew waar zij een prima ballerina werd. Toen lesgeven en choreografieën schrijven voor gelegenheids-dansgroepen die voor een feest iets goeds wilde vertonen. In 1939 kwam zij nadr Nederland met haar man, de binnenhuis-architect Bauchhens die zij ontmoet had in het Nederlandse paviljoen van de Cité Universitair. Daar na verdween zij vijf jaar van het toneel. Maar ondergedoken gaf ze toch nog lessen en het honorarium besteedde ze om on derduikers in het leven te hou- Dan komt de bevrijding en zij kan haar plan gaan verwezenlij ken: Nederland een eigen ballet te geven. Studio '45 komt tot stand, gevolgd door het Ballet Recital en in 1951 neemt zij de leiding op zich van het Neder lands BaUlet dat wel gesubsi dieerd werd maar met vele moeilijkheden te kampen heeft. Later ial dat het Nationale Bal let worden maar in 1959 ont staat er 'n schisma waaruit het Nederlands Dans Theater te voorschijn is gekomen. Moeilij ke jaren voor haar zelf én haar medewerkers! Maar wüt er ook gebeurde, of zij adhaesie- betuigingen kreeg of intriges te verwerken had, zij ging stug door met werken. Zij heeft dóórgewerkt tot '68 toen Kaesen en Rudi van Dantzig de leiding uit haar handen overna men en zij „met pensioen" ging, als 65-jarige. In dat jaar ook veroorzaakte zij nog een ware opschudding in de danswereld door het onaantastbare Russi sche Ballet in Moskou de waar heid te zeggen: „Jullie zijn vastgelopen in de traditie; jullie dansen geweldig maar sluit jul lie repertoire nog wel aan bij de arbeiders en onder de jonge- Son:a Gaskell is niet meer, zij was zeker geen Pavlowa maar wie eens les van haar kreeg én wie het resultaat van haar pe- dagodie gezien heeft zal haar niet licht vergeten. modelkamer-vertoop. Wees er dus tijdig bij als uvande speciale prijzen wilt profiteren. Botermarkt 21-22 /Breestraat 146, Leiden, LEIDEN (ANP) - Een Ne derlandse expeditie van de universiteit van Leiden heeft aan de bovenloop van de Euphraat in Noord Syrië een aantal kleitabletten ont dekt, die behoren tot de vroegst bekende inscripties. Het gaat hierbij om zegelin- drukken en abletten met getaltekens, die, naar men aanneemt de voorlopers Leidse expeditie ontdekt spijkerschrift zijn van het Mesopatami- sche spijkerschrift. Het archeologisch onder zoek wordt uitgevoerd door het Instituut voor Palestijn se Oudheidkunde van de Leidse universiteit. De hui dige expeditie staat onder leiding van drs. S. E. van der Leeuw. Het Leidse instituut voerde in 1972 onder leiding van dr. H. J.LFranken een proef opgraving uit op een heuvel. Djebel Aruda, in hetzelfde gebied. Nederlandse wetenschapsmensen van de Leidse universiteit die opgravingen verrichten aan de bovenloop van de Eufraat in Noord-Syrië, ontdekten daar een dezer dagen 'n aantal kleitablet ten met de oudste thans bekende inscripties. De foto laat zo'n tablet aan de voorzijde zien; het draagt 'n reeks getallentekens. Links een tekening van de zegelindrukken aan de andere kant van de vondst. L. J. de Ruiter, een duizendpoot en een druk bezet man. Iemand die rustig de meest uiteenlopende dingen tegelijk kan doen. Met interes se en veel aandacht. Een PvdA-er met een Wiegelbril, een aristo cratisch geklede man met het lange grijze haar van de kunstenaar. t is L. J. de Ruiter dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Uilvaterende Sluizen van Kcnnemerland en West-Friesland en sinds kort voorzitter van de Raad voor de kunst. Zijn hoofdvak en een bezigheid voor maximaal twee dagen in de week, zoals hij nu al uitgekende heft. Het is een man met een ruime bestuurlijke ervaring, daarom ook gevraagd voor de „culturele functie. L. J. de Ruiter was burgmeester van het Overijsselse Kuinre en Bergen („Ik heb altijd geprobeerd in de grote verstedelijking een paradij selijk kunstenaarscentrum te behouden"). Was aktief in de cultu rele raad van Noord Holland, een funktie waarvoor hij nu wegens tijdgebrek heeft bedankt. Verder lid van verschillende uiteenlopende commissies en vooritter van het Roland Holstfonds voor Bergense kunstenaars. Hij volgt in de raad voor de kunst» professor Ph. J. Idenburg op en heeft veel waardering voor zijn tijdelijkvervanger Egbert van Paridon, artistiek leider van de toneelgroep Centrum. „De Nederlanders hebben een agressieve handelsgeest. Erg jammer dat dit op het terrein van onze kunst nog niet is door gedrongen. Met onze kunstuitin gen hebben wij ons tegenover het buitenland altijd bescheiden opgesteld. Belachelijk eigenlijk. Wij behoeven ons totaal niet voor -onze cultuur te schamen." Voorzitter van de Raad voor de kunst L. J. de Ruiter wil dit veranderen. Hij heeft om maar eens een oneerbiedige term te gebruiken, het reclame maken voor de Nederlandse kunst als prioriteit gesteld. Bijvoorbeeld door het vertalen van Nederlandse literatuur te bevorderen of door in het bui- tenland meer te tonen van wat - er op kunst-gebied in Nederland gebeurt. Ook kunst moet ver kocht worden, totaal geen reden om daar vies van te zijn, vindt hij. In het verleden heeft hij gemerkt dat de overheid zich te veel af zijdig houdt van gebeurtenissen op cultuurgebied. Als voprbeeld noemt de heer De Ruiter een .„oudere" Biennale in Italië, waar de befaamde architect Rietveld sr. meehielp aan op- .bouw van het paviljoen. „Ame rika maakte er een compleet .feest van. Veel mensen, beken- .de mensen ook en diplomaten waren aanwezig. Van Nederland kwam even vlug een consul uit Milaan. Niemand van de over heid toonde enige belangstelling. Net of ze bang zijn van cul- Daarom ook ziet de heer De Rui- 'ter voor de toekomst nog ande re veranderingen in de werk zaamheden van de Raad voor 'de kunst. Direct advies aan de Kamerfracties bijv. Hij gelooft dat de belangstelling voor cul tuur bij de partijen minimaal is. „Misschien zijn er ongeveer twintig mensen in de Kamer die iets van kunst en cultuur we ten", zegt hij. De nieuwe voor zitter van de Raad voor de kunst voegt eraan toe dat de in stelling van de meeste fracties nog erg negentiende, begin twintigste eeuws is. De dikke bo Zerham is voor hen eigenlijk -nog altijd het belangrijkste. hOké, natuurlijk is dat nodig. •,Maar ook aan het welzijn moet ..gedacht worden. Wij komen nu .op de goede weg. Onder andere ijis dat te danken aan de vele ac tiegroepen die ik eigenlijk liever r,bewust! jnsgroepen noem. Met -^rote inzet wordt door hen ge werkt aan een humanere sa menleving op wat voor gebied i^dan ook." Terug even naar de Raad voor de kunst. Dit adviesorgaan werd in 1956 in het leven geroepen. Het adviseert de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk over belangrijke sub- sidievoorsteilen, zowel gevraagd als ongevraagd Ook adviseert de ongevraad. Ook adviseert de raad in het beleid. Een voor beeld daarvan is bijvoorbeeld de nota kunstbeleid, die binnen kort in de Kamer behandeld wordt. De heer De Ruiter vindt deze nota ondanks alle bezwaren toch een goede basis voor het cultuurbeleid. De Raad voor de kunst is onderverdeeld in ver schillende afdelingen. Eén voor de beeldende kunst, voor de danskunst, voor de film, de mu ziek, toneel (ook amateurgezel schappen) en letterkunde. De afdelingen zijn vrijwel auto noom, iedere sector heeft een eigen voorzitter en secretaris. De taak van algemeen voorzitter De Ruiter is de beleidslijnen goed in de gaten te -houden. „En mijn staf, ook bij aanval len van buitenaf, niet in de kou te laten staan", voegt hij eraan toe. Van de afdeling toneel van de raad voor de kunst komt bin nenkort een nota af, handelend over het „hete hangijzer" de to neelensembles. Een programma wordt opgesteld, waaraan gezel schappen moeten beantwoorden, om in aanmerking te komen voor subsidie. „Subsidie is gemeenschapsgeld. Iedereen heeft daarom het recht om te weten wat en hoe er mee omgegaan wordt. Dit heeft te maken met de verantwoordelijk heid van de kunstenaar, met welke intentie iets gebracht wordt. Dat moeten wij weten. P.eieci moet worden of het waard is dat daar financiële of fers voor getroost moeten wor den", gelooft De Ruiter. Daarom moet een gezelschap eerst zijn seizoenprogramma bekend maken. „De ensemble kunst moet zich ook aan alge mene spelregels houden, zoals elke burger in wat voor vereni ging dan ook. De maatstaven liggen op sociaal-economisch en maatschappelijk terrein. Het ethisch terrein is een grensge val. Dat kan niet vastgelegd worden. De grenzen veranderen om de zoveel jaar. Belangrijk ste vind ik daarbij dat niet op- ze. elijk iemand kapoc gemaakt wordt. Wij leven toch al in een gebroken wereld", filosofeert voorzitter De Ruiter. „Maat schappijkritiek ligt weer op een ander vlak. Zelfs als de zienwij- ze anders is dan de mijne", gers" en Cobra naar voren tra den. „Een geweldig stuk ver nieuwing betekende dat. Ik deed in die tijd ijverig mee apn kunstdebatten, hoewel je eigen lijk nooitzo u moeten discussië ren over kunst". Hij wijst nog even terug op die jaren in de kunst, waar veel mensen niets van begrepen. „En wat mensen niet begrijpen wordt onmiddel lijk afgedaan met kreten als anarchistisch of anti-religieus. Ik ben een man van de kerk en ik geloof echt niet dat de kun stenaars in die tijd deze kreten op wat voor manier dan ook wilden waarmaken. Lucebert is trouwens toen hij in Bergen kwam wonen een goede vriend van ons geworden. Nu blijkt ge woon dat zij hun tijd ver voor uit waren." Nederland heeft in die jaren een belangrijke rol in het kunstge- heuren gespeeld, vindt hij daar mee terugkerend op zijn begin woorden. „Op muziekgebied spelen wij een wat bescheidener rol. Maar ach, een Sweelinck of een Schat kan je toch niet uit wissen. Ik geloof toch dat Ne derland het land is van 'de schilders, de beeldende kunste naars. Engeland van de dich ters en Duitsland heeft de meest befaamde muziek voort gebracht. Wat literatuur betreft blijf ik het jammer vinden dat ware kunstwerkjes, zoals d» pennevruchten van Bloem bijv. in ons beperkt taalgebied blij- Doorzichtig voegt hij er glimlachend aan De heer De Ruiter heeft open oog voor alles wat op kunstgebied gebeurt. Als hij even tijd heeft wordt een concert of een toneel uitvoering bezocht. „Het tonel- bezoek ga ik misschien wat fre quenter opvoeren. Als een stuk in opspraak is of op een andere manier in de publiciteit komt wil ook ik het beslist eens gaan Op een rustige zondagmorgen luistert hij graag naar orgelmu ziek. „Wat btreft ed zgn. pop muziek blijf ik ook goed op de hoogte door mijn jongens", ver telt hij. Popmuziek wordt nog niet gesubsidieerd, ook dat ziet hij echter niet als onmogelijk heid voor de toekomst. „Dat zijn nog grensgevallen", gelooft hij. De grootste liefde van de heer De Ruiter heeft echter de poëzie. Gloedvol kan hij nog vertellen over de jaren dat de „vijfti- Nog een prioriteit bij de Raad voor de kunst: de hele samen hang rond het cultuurbeleid wat doorzichtiger maken voor het rijk en de lagere overheden: de provincie en de gemeente. De fi- nancieel-economische kant daar van moet grondig bestudeerd worden. Zo'n onderzoek is al leen mar mogelijk door goede samenwerking met de verschil lende kaders. Een veel gebruikt zinnetje van de nieuwe voorzit ter van de Raad voor de kunst is dan ook: „Wij moeten daar samen iets aan gaan doen. Mijn persoonlijke uitspraken doen er dan eigenlijk ook weinig toe. ANNELIES V.D. HOUTEN Het Nederlands Dans Theater gaat in de komende herfst aan zijn 16e seizoen beginnen met een repertoire, dat in hoofdzaak uit eigentijdse balletten zal be- De Amerikaanse cho ecg a'e Lois Bewley bereidt een r.ieuwe pro- duktie voor ..Rind of the Time" op muziek van Dominick Argento en Jiri Kylian, bekend geworden door zijn „Viewers", maakt drie nieuwe balletten, waarvan het eerste „Stool game" heet. Uitgangspunt van dit ballet was de elektronische muziek van de Noorse compo nist Arne Nordheim. Uit dc eigen groep treden dit sei zoen drie dansers naar voren als choreograaf: Nils Christe, Don Asker en Leon Koning. Van de beide laatsten gaan nog deze maand balletten in première, terwijl Christe zich in het vol gende seizoen zal presenteren. Voor het seizoen 1974-'75 zijn ook een drietal studio-avonden ge pland, te houden in het Haagse HOT-theater en op de maardag avonden die aan de premières voorafgaan, worden vóórprcmlè- res gegeven in de Koninklijke Schouwburg. iflllilLiil IADVERTENTIEI U kunt uzelf heel wat vakantie-narig- heid besparen als u voordat u op reis gaat even bij de Amro Bank binnenloopt. En daar de Amro Reischeques bestelt. Mocht u die cheques kwijtraken, dan heeft de vinder er niets aan, terwijl u ze gewoon vergoed krijgt. Eén telefoontje met Amro Teieservice en er wordt prompt geld telegrafisch naar de bank ter plaatse overgemaakt U kunt de Reischeques bij elke bank in het buitenland verzilveren. Neem er liever teveel mee dan te weinig. Cheques die u overhoudt, neemt de Amro Bank zo terug. Amro Reischeques. dat is veilig en handig geid. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld. cheques en uw reisverzekering. fl En pak dan meteen dat gratis landen- LIJ I gidsje mee. v^/

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11