HUIDIGE REGIME IN IRAK WANKELT Extra hulp voor armste landen Prinsheerlijke vakantie Meer politiek overleg Nederland en Polen Geen sprake fceidóeCowarit van nieuwe run op kern bewapening van visserijberaad VS-marine be woelt vertikale VFW- Fokker Gevechten bij proces Klarsfeld DONDERDAG 4 JULI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 WASHINGTON/MOSKOU (Rtr) President Nixon is giste ren van zijn bezoek aan de Sovjet-Unie in de Verenigde Staten teruggekeerd met de boodschap dat het duidelijk moet zijn geworden dat Amerika niet aan een nieuwe vredesstructuur werkt ten koste van zijn bondgenoten. Minister Kissinger is voor nog een dag in Europa geble ven voor bliksembezoeken aan Brussel (EEG en NAVO) en Parijs. Het in Moskou bereikte akkoord kernproeven voor vreedzame is zoveel als een toegeven van doeleinden, een duidelijke con- Amerika en Rusland dat ze de cessie van Moskou, ontwikkeling van een nieuwe ge- Op de vraag of de nieuwe datum neratie kernwapens voorlopig niet kunnen tegenhouden. Het jahr 1985 is vastgesteld voor een beperking van de strategi sche wapenwedloop. Wel teken den Nixon en Brezjnev verkla ringen over de beperking van raketverdedigingsgordels en over het nemen van onder grondse kernproeven met klei nere wapens. Beide partijen be perken zich tot één raketverde- digingsstelsel, het Russische rond Moskou, het Amerikaanse rond een lanceerinrichting in Zuid-Dakota. Er is ook een on geschreven maar duidelijke af spraak gemaakt over inspecties ter plaatse bij het nemen van van 1985 betekent dat de be sprekingen over aanvalsraketten zijn mislukt, antwoordde Kissin ger wat ontwijkend: ,,Ik denk dat we een aanpak hebben ge vonden". Beide partijen worste len volgens hem met problemen met de militaire leiders, en hij uitte zijn frustratie met de reto rische vraag: „Wat is in gods naam strategisch overwicht als je op dit niveau van raketten zit". Beide partijen zullen de militaire leiders moeten overtui gen van de voordelen van be perking, „en dat is geen zaak die als natuurlijk overkomt bij de militaire mensen", aldus Kissinger. Advies aan regering: (Van onze parlementaire redak- DEN HAAG De Nederlandse regering moet de armste lan- Zij moeten niet alleen een veel hogere prijs voor olie betalen maar ook voor andere grond- en hulpstoffen, zoals kunstmest. den, zoals Kenya, India, Bang- De Raad van Advies acht het ver antwoord om voor de extr hulpverlening aan deze ontwik kelingslanden het hulpplafond voor het nog resterende deel van 1974 en voor 1975 voor één keer te verhogen met 150 tot 200 miljoen. Deze landen zijn het zwaarst ge- Een minderheld van ladesj en Tanzania extra ont wikkelingshulp geven. Dat staat in het advies van de Nationale Raad van Advies inzake hulp verlening aan minder-ontwikkel- de. landen. troffen door de energie-ci Personeel neemt failliet bedrijf over LEEUWARDEN - Drie werkne mers van het autoreparatiebe drijf Posthuma BV in Leeuwar den, dat dezer dagen door de rechtbank in de Friese hoofd stad failliet werd verklaard, zul len het bedrijf van hun baas on der een nieuwe naam voortzet ten. Oprichter en eigenaar van carros- seriebedrijf en spuitinrichting, de heer B. Posthuma (63), had het faillissement zelf aange vraagd omdat hij „aanzienlij ke" belastingschulden had en een forse achterstand op de be taling van de sociale lasten. Hierdoor kwamen veertien man op straat te staan. Drie ex-werknemers van zijn be drijf hebben nu de bestaande bedrijfsruimte gehuurd en de in ventaris in huurkoop genomen. Onder de naam Rondweg BV zullen zij met nog twee mede werkers het bedrijf voortzet- Zuivering in Bulgaarse top SOFIA (UPI) De Bulgaarse partijleider Todor Zjivkov heeft drie vooraanstaande leden van het politburo gezuiverd. Het of ficiële Bulgaarse persbureau BTA meldde de verwijdering van Iwan Abadjiev, een voor aanstaand ideoloog en secreta ris van het centrale partijcomi té, Wenelin Kotzev, eveneens ideoloog en voorstander van de harde lijn, en Kostadin Gyaoe- rov, een in Moskou opgeleide partijman. Samenvallend met de zuivering zijn in totaal 6 van het 12 leden tellende politburo vervangen. Advies, onder aanvoering van het VVD-Tweede Kamerlid mr. F. Portheine, vindt niet dat Ne derland onafhankelijk van wat bijvoorbeeld de EEG doet de hulp extra moet verfiogen. Bo vendien is de heer Portheine van mening, dat ook de oliepro ducerende landen een taak heb ben t.a.v. de oplossing van de moeilijkheden in de meest ge troffen ontwikkelingslanden. De Raad van Advies stelt voorts voor om voor deze landen de rente- en aflossingsbetalingen op Nederlandse overheidshulp op te schorten of kwijt te schel den, zodat de beschikking over vrije deviezen groter wordt. Kalmbach geschorst als advokaat SAN FRANCISCO (AP) De voormalige advokaat van presi dent Nixon, Herbert Kalmbach Is door het opperste gerechtshof van de staat Californië ge schorst als advokaat wegens zijn rol In de Watergate affaire. Kalmbach is maandag aan zijn gevangenisstraf van tussen de zes en 18 maanden begonnen. Op 25 februari heeft Kalmbach bekend bijdragen te hebben ver zocht aan een onwettig verkie zingscomité. Ook heeft hij be kend om een verkiezingsbijdra- ge te hebben verzocht in ruil voor een belofte van een am- bassadeurspost. La Nation verdwijnt PARIJS (DPA) Nauwelijks drie maanden na de verkiezing van Valery Giscard d'Estaing tot president van Frankrijk zal het gaullistische dagblad La Nation" op 12 juli niet meer verschijnen. Prinses Beatrix, Prins Claus en hun kinderen brengen op het ogenblik hun vakantie door in het Italiaanse Porto Ercole in het buitenverblijf van de koninklijke familie, „De gelukkige Olifant". Als echte Hollandse kinderen hebben de prinsjes vroeg leren zwemmen en voelen zij zich in, op en om het water prima thuis. Alleen Constantijn (foto boven) is wat verlegen als hij weet dat hij op de foto moet. VEEL HOOP DAT DE MINISTER op deze suggesties zal ingaan, zien we op Onderwijs niet zitten. Niet dat de Vereniging van Leraren in Levende Talen afdeling Frans met haar klachten ongelijk heeft. De positie van de voornaamste Romaanse taal wordt in ons onderwijs moeilijk. Bij het kiezen van pakketten is Frans niet „populair"; deels omdat er in veler pakket geen ruimte voor Frans zit. Leraren Frans geloven dat Frans ook minder in de vraag is, omdat leerlingen door het verminderde aantal uren bemerken dat ze op het keuzemofhent een vrijwel niet te overbruggen achterstand heb ben. Dat lijkt ons geen overtuigend argument: diverse leerlingen weten op het keuzemoment dat ze een grote achterstand hebben op het gebied van wiskunde of natuurkunde en kiezen niettemin dit vak in hun pakket. Een veel grotere handicap is, dat via allerlei voorlichtingskanalen bij leerlingen en hun opvoeders de mening is gaan overheersen, dat Frans (precies als klassieke talen op het gymnasium) een soort van luxe is, iets waavoor je je moet inspannen zonder direct rende- HET IS EEN ONDERDEEL van de teruggedrongen positie, waarin de vormende waarde van ons onderwijs zich tegenwoordig bevindt. Dat dit alles met één uur meer op de tabel te repareren valt, menen wij te mogen betwijfelen. Wat nodig is? Een drastische mentaliteitswijziging in onze totale on derwijspolitiek! T ragisch NIEMAND ZAL DE ONTRl .ING van het veel-besproken Dennen dal-paviljoen Lorentz en de nier waarop deugd hebben gedaan. De twee vragen welke iedereen zich zal moeten stellen zijn: „Hoe is het allemaal zo ver gekomen?" en „Wat had er nog anders dan een ontruiming kunnen gebeuren?" Autoriteiten hebben te lang gehoopt (waarschijnlijk evenwel niet ver wacht) dat door pijnlijke beslissingen uit te stellen het al lang drei gend drama toch nog een bevredigende afloop zou krijgen. Groepsleiders van het Lorentz-paviljoen en sympathisanten van „Nieuw Dennendal" gokten, door tijd te rekken, op een ontwikke ling welke zich alsnog tot in hun voordeel zou gaan ontwikkelen. EN DE SLACHTOFFERS van dit alles? Niet Ca rel Muller, die dit allemaal had kunnen voorkomen: niet de be stuurders van Nieuw Dennendal. die allemaal hun eigen visie e priori de rechtvaardige vinden: niet groepsleiders die zich tot hei joens konden krijgen. zonder ontruiming geen voet aan de grond m de omstreden pavil- laatste tegen de evacuatie hebben verzet of hun tegenstanders die De slachtoffers zijn de zwakzinnigen en hun ouders, heen en weer ge slingerd als ze werden tussen standpunte e beslis® gen van „der den": van groepleiders tot bewindslieden i het kabinet. Daar ligt het centrum van de tragedie. WeeroverzJcht DEN HAAG (ANP) - „De strijd tussen de Koerden en het le ger van Irak zal voorbij zijn, zo gauw als het huidige communistische dictotoriale regieme verdwenen duurt niet lang meer. De Ba'ath-regering van Bagdad wankelt. De Ba'athisten staan vijandig jegens alle tieke partijen, groeperingen en personen in Irak," Aldus Mohammed Mahmoed Ab- doel Rahman, lid van het poli tieke bureau van de democrati sche partij Koedistan en woord voerder van Koerdenleider ge- Christi en het interkerkelijk vredesberaad. Namens de Ne derlandse afdeling van 'Justitia et Pax' was mej. dr. M. Klompé aanwezig, 3agdad Moeizaam verloop Ie poli- neraal Barzani, gisteren tijdens Oud-minister Rahman wees er in persconferentie in Den Haag. Abdoel Rahman is een van de vijf Koerden die in maart als minis ter ontslag namen uit protest te gen het uitblijven van 'werkelij ke' zelfstandigheid voor Koer- distan. Samen met oudminister Mohammed Dizayee bezoekt hij een aantal europese landen om de publieke opinie te alarmeren en om financiële en humanitaire steun te vragen. In New York hebben zij de commissie van de V.N. voor de rechten van de mens ingelicht. In' Den Haag had Adboel Rahman een ge sprek met de vaste Kamercom missie voor buitenlandse zaken en met vertegenwoordigers van enkele organisaties, zoals Pax Den Haag op, dat de regering haar belofte uit 1970 om Koer- distan binnen vier jaar autono mie te verlenen, niet is nageko men. De 'zogenaamde autono mie', die Bagdad in maart af kondigde, is volgens Barzani's afgezant slechts van toepassing op een deel van Koerdistan en bovendien vooral beperkt tot het onderwijs. R>EN HAAG (ANP) - Nederland en Polen zullen de samenwer king op politiek gebied uitbrei den. Op verschillend niveau zul len beide ]anden elkaar raadple- tionale vraagstukken een gunsti ge invloed zou uitoefenen op het geheel der betrekkingen tussen Nederland en Polen en op de oplossing 4 gen. Dit siaat in het slotcommu- Polen en Nederland zijn overtuigd niqué dat gisteravond in Den Haag en Warschau is uitgege ven na het driedaags bezoek van de Poo.se minister van Bui tenlandse Zaken, Stephan Ols- zowski aan Nederland, linistti van der Stoel en zijn Poolse ambtgenoot zijn het eens dat le versterking van de sa- dat het noodzakel jk is effectie ve maatregelen te treffen tot beëindiging van de bewape ningswedloop en te komen tot een algemene en volledige ont wapening, welke zowel de nu cleaire als de conventionele wa pens omvat, onder strikte en doeltreffende controle. conferentie, op een geë'gend tijdstip bijeengeroepen, een be langrijke bijdrage tot de ontwa pening kunnen leveren. Een dergelijke conferentie zou zorg vuldig dienen te worden voorbe reid en zich onder deelname van alle kernmogendheden be horen te voltrekken. Beide lan den zullen zich op de ontwape ningsconferentie in Genève be ijveren voor nucleaire ontwape ning, met inbegrip van een ver bod voor kernproeven, waar dan ook, alsmede voor een ver bod van chemische wapens, al dus de gezamenlijke verklaring. L AMSTERDAM De Amerikaan se marine heeft met de bondsre publiek Duitsland overeenstem ming bereikt over een test vluchtprogramma in West-Duits- land met de V"k-191b, de verti kaal startende e-« landende ja ger, ontwikkeld door VFW-Fok- Op basis van de kennis en d« in formatie die door VFW-Fokker gedurende twaalf jaar met dit projekt werd verzameld, zal de Amerikaanse marine het pro gramma analyseren. Dit met het oog op nieuwe methodes en technieken voor toekomstige andere vliegtuigen. We West- dui'tse regering zal alle door de VS-marine verzamelde informa tie ter beschikking krijgen. DEN HAAG (ANP) - De Noord- oostatiantische visserijcom missie heeft dit jaar een bijzon der moeilijke vergadering ge had. Na afloop van de bijeen komst, die van vor ge week woensdag tot en met dinsdag in de Westduitse hoofdstad Bonn is gehouden, kon men dit uit kringen van de Nederlandse del- gatie vernemen. De afgevaardigden van vijftien landen hebben een week gespro ken over vangstcontingenterin- gen en andere beschermende maatregelen voor haring, schol en tong. Zij hebben lang niet o-er alles overeenstemming kunnen bereiken. Het meest concrete resultaat was een afspraak over de haring- vangstcontingentering in Noord zee en Skagerrak, die nu juri disch nog afgerond moet wor den. Over andere zaken kwa men ter conferentie voorstellen op tafel waarover later nog schriftelijk gestemd zal worden, over weer andere zaken moeten zelfs nog nieuwe voorstellen ko- Die voorstellen gaan in hoofdzaak over vangstcontingenteringen, maar ook zal er een regeling in schriftelijke stemming komen die speciazl betrekking heeft op het visgerei: sluiting van een twaalfmijlszone langs de Noord zeekusten vanaf Belgnë, Neder land, West-Duitsland en zuide lijk Jutland (tot de 56ste breed tegraad) voor de trawlvisserij op tong en schol met schepen en een groter motorvermogen en een -gdoter motorvermogen dan 300 pk. Militaire artsen niet verplicht burgers te helpen 20TTW3 opklarrigen bewaking -ft-bagel sneeuw •yj*. onweer 19 temperaturen ■w-w warmtelront T-r kou-front windrichting m luchtdruk in mitoaren H hoge-drvi<gebied DE BILT Dankzij een zwakke WEERRAPPORTEN rug van hoge luchtdruk die de afgelopen nacht over ons land trok, had het weer tijdens de ochtend een zoiviig karakter. De s^j[t Een storing die snel over de Deeien Britse eilanden naar de Noord- f^dhove* koerste, deed de bewol'king Den Hei rdam regenbul DEN HAAG- Het is niet mogelijk om militaire artsen te verplich ten in hun vrije tijd burger-pa- ticnten in bepaalde gebieden te behandelen. Staatssecrecreta- i Weersvooruitzichten in cijfers van bet westen uit snel toene- Lucht 1 men. Het front van de storing ^iss'ngen ragen" zal vandaag en mogelijk ook zd. Limburg regenbui morgen nog verantwoordelijk en onbew. zijn voor veel bewolking, waar- Barcelona h, bew. uit plaatselijke regen of motre- Berlijn onweer gen zal vallen. In Zuidwest en Brussel"* geh.^ew. Zuideuropa heerst droog en zon- Frankfort onweer «lig zomerweer met maximum- Geneve zw bew. 6 Helsinki temperaturen van om en nabij inssbrüok de 25 graden. Dit fraaie weerty- K penbagen pe wordt mogelijk gemaakt doordat een uitloper van het Londen Azorenhogedrukgebied zich over deze gebiden heeft uitgenreid. Vooruitzichten voor zaterdag: WisselvaH g en temperaturen de lage kant. ris Van Lent (Defensie) heeft dit j voor zaterdag: meegedeeld op vragen van de Aantal "r*>n ?nn JOURNALIST ONTVOERD IN BEIROET BEIROET (AFP-UPI) Michel Aboe-Jaoede. hoofdredacteur van het invloedrijke Libanese dagblad Al Nahar, is gister avond door vier gewapende per sonen ontvoerd, zo is van poli tiële zijde in Beira gezegd. KVP-Tweede-Kamer'.eden mevr. Gardeniers-Berendsen, Kleister- lee en Van Eisen. De drie Kamerleden hadden de staatssecretaris gevraagd of deze mogelijkheden zag om te voldoen aan het verzoek van de Stichting Wijkcomité De Kooi om in Leiden of omgeving dienstdoende militairei. met tandheelkundige bevoegdheid ter beschikking te stellen voor tandheelkundig werk in enkele zgn stress-wijken in Leiden waar de behandeling van vooral jonge kinderen ernstig bemoei lijkt wordt omdat er geen tand artsen gevestigd zijn. De staatssecretaris verklaart in zijn antwoord dat in do Doelen- kazerne in Leiden momenteel slechts één dienstplichtig tand arts geplaatst is, die zich in zijn vrije tijd dienstbaar maakt door burgers te behandelen in typt „potentiële noodgebied Maassluis en omgeving". Rome Spilt Stockholm Wenen Minimum temperatuur: omstreeks zürbh 13 graden. n tan boelCS Maximum temperatuur omstreeks Lsaï pajmtti 20 graden. New York Kans op een droge periode van -e' -Aviv minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 KEULEN (AP) Het proces te gen de nazi-jaagster Beate Klarsfeld werd gisteren ten tweeden male onderbroken, toen er in de gangen buiten de rechtszaal gevechten uitbraken tussen Franse betogers en de politie. Sommige Fransen, oud-gevange nen uit de Du tse concentratie kampen. droegen hun kampuni form om kracht bij te zetten aa-; hun protest tegen de be rechting van de in Parijs woon- acht ge mevrouw Klarsfeld. Zij wordt ervan beschuldigd in 1971 te Keulen een poging te hebben gedaan de vroegere Ge- stapo-agent Kurt Lischka te ont voeren. die bij verstek in Frankrijk tot levenslang veroor deeld is. Onhaalbare suggesties AFDELING „FRANS" van de Vereniging van Leraren in Levende Talen heeft zich nogmaals tot minister Van Kemenade gericht. Nu niet met betuigingen van leedwezen of teleurstelling, de Franse sec tie wil op korte termijn een onderhoud met de bewindsman voor Onderwijs en vooruitlopend hierop wordt Van Kemenade meege deeld, wat er zijnerzijds zou moeten gebeuren. Dit komt op drie maatregelen neer: 1. Het Frans in de brugklas bij het voortgezet onderwijs i nde cursus 1975/76 van drie lesuren per week weer brengen op de vier van „vóór de mammoet"; komend jaar al voor leerlingen die in de brugklas dit vierde uur moesten missen, in de 2e of 3e klas een compensatie-uur op de tabellen „in passen"; iets dergelijks doen voor de leerlingen die komend jaar in de brugklas zullen zitten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9