PvdA GROOTSTE FRACTIE IN SENAAT ACCENT -O 0) 0) s eiS^ERS METRONOOM BEPAALT TEMPO TAPTOE DELFT Diepe rouw in Brazilië Dennendal-kwestie sleepte al jaren VAN RIELS SINASGLAS OVER BROEK VAN BAS Weinig belangstelling voor muziek op Holland-Festival Avond met pech voor Residentie - Orkest DE NIEUWE UNIE PAGINA 7 Belangrijke verschuivingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de nieuwe Eerste Kamer, die op Prins jesdag aantreedt, gaat de P.v.d-A. de grootste fractie vormen. Jarenlang heeft de KVP in de Eerste Kamer een zeer sterke positie ingenomen. Bij de verkiezing van de helft der senatoren, woensdag door de Provinciale Staten, zijn enkele belangrijke verschuivingen in de samenstel ling van de Eerste Kamer aangebracht. De Haagse Post besteedt deze week veel aandacht aan de tbr- veroordeelden. Het ter beschik king stellen oogst nogal wat kri tiek. Psychiater Hustinx, tbr- adviseur op het ministerie van Justitie over die kritiek: ,,Er wordt gedaan alsof er een ma giër met allerlei folterwerktui- gen zit, die het er wel eens even uit zal halen, maar we le ven echt niet meer in de middel eeuwen. Er wordt geen enkele dwang op deze mensen uitgeoe fend. Behalve natuurlijk dat wij proberen die mensen te motive ren om zich wel bloot te geven. Als een ter beschikkinggestelde zegt: ik doe niet mee, dan doet hij niet mee". Het onslagverhaal van Accent gaat deze week over de enige vrouw in Europa die een Boeing bestuurt: Yvonne Cunha uit Ant werpen. Een vrouw die er mag Een uitgebreid twistgesprek tus- sen de liberale senator mr. Harm van Riel en PPR-fractie- voorzitter mr. Bas de Gaay Fortman vult vele kolommen. Tekenend voor het ruim ander half uur durende twistgesprek was dat het enige incident werd veroorzaakt door een kelner die het voor mr. Van Riel bestemde glas limonade over de pantalon en documenten van De Gaay Fortman uitstortte. Het nieuwe geheime wapen van de VVD? Limonade? Accent wist voorts beslag te leg gen op een serie exclusieve fo to's van de meest spectaculaire overtredingen die tot dusverre op de groene mat in Duitsland zijn gemaakt. Elsevier wijdtaandacht aan de sexoorlog in Rotterdam. Het smeult op Katendrecht. Waar eens een zeker evenwicht heer ste, slaat nu de balans door naar de genotssector. Protesten leiden tot intimidatie en brand stichting. Politie en justitie hou den zich door de groter worden de tolerantie op sexgebied in het conflict afzijdig. Elsevier komt er ook niet uit. Tweede misstand die Elsevier sig naleert, zijn de Heli's Angels. Het geweld der gefrustreerden. Mening van het blad: ,,De ge- meente Amsterdam beschouwt het verschijnsel der Heli's An gels als een dreigend gevaar. Er wordt hard gesleuteld aan plannen de Amsterdamse An gels een eigen honk te geven aan de rand van de stad, waar ze naar hartelust aan hun mo toren kunnen sleutelen. Een plan dat even naïef als ontoereikend is". Wat positiever is Elsevier ge stemd over de kernenergie. Hoe gevaarlijk die „veilige" kerne nergie is weet geen hond, con cludeert het blad. En gaat ver der: wij moeten dan blijven ho pen dat iemand de zonne-energie zo weet uit te buiten dat het een zinvol alternatief is. Niet zoals de voorstanders van de „ouder wetse" kernenergie proberen voor te stellen door de halve aarde van zonnecellen te voor zien, maar door zonne-energie in de ruimte op te zamelen en als microgolven naar ontvang stations op de aarde te zenden". De Nieuwe Linie opent met Den nendal en ziet zelfs nog hoop. Een hoop die gisteren overigens hard de bodem is ingeslagen. Het blad vraagt zich verder af of er misschien weer een nieuwe oorlog in Zuid-Amerika dreigt. Brazilië schijnt de machtsdroom te hebben Bolivia, Paraguay en Uruguay nog eens te kunnen an nexeren. En wat doet Amerika dan? De Verenigde Staten blij ven trachten de losse staten van Zuid-Amerika uiteen te drijven, met Brazilië als vazalbondge noot. De Ijzerbedevaart en een interview met de acteur Bob de Lange trachten het blad wat te verlevendigen. In Vrij Nederland een verhaal over Zuid-Afrika, dat nu televi sie krijgt. Kleur voor blanken en zwart-wit voor anderen. Het wordt een soort kruising tussen Tros en EO. Het bloementapijt van de tv zou de nodige proble men van Zuid-Afrika kunnen be dekken. Mogen daar nu niet- blanken op het scherm getoond worden? Zo weinig mogelijk, en dat schakelt een heleboel series als Mannix, Dubbelspion, Politie New York en Ironside al uit. En wat blijft er dan eigenlijk nog over6 Voorts in dit blad: verte rende voedselvergiftiging en het boerenverstand, de w.a.o.en de verborgen werkeloosheid, en een nablik op „paus" Clemens XV. De meest typerende uit spraak van Clemens: maak een eind aan Paulus VI en de mis dadigers die hij steunt, maak er een eind aan in de naam van God. Om de drie jaar wordt de helft van de Eerste Kamer herkozen. Dit keer waren 38 senatoren aan de beurt. Dat waren de le den die worden gekozen door de Provinciale Staten in Noord- Brabant, Zeeland, Utrecht, Lim burg, Noord-Holland en Fries land. Doordat zich bij de Sta tenverkiezingen in maart sterke wijzigingen ten gunste van voor al de VVD en de P.v.d.A. en b nadele van ondermeer D'f KVP en ARP hebben voorge daan, was toen al duidelijk dat de Eerste Kamer een drastische vernieuwing zou laten zien. De KVP-fractie in de huidige se naat bestaat nog uit 22 leden Op de derde dinsdag van sep tember zal de KVP met zes se natoren minder aantreden. De P.v.d.A.-fractie krijgt er drie man bij en komt op 21 leden. Relatief ondergaat de VVD-frac- tie een sterke uitbreiding, van 8 tot 12 man. De CHU-fractie handhaaft zich op 7 man ARP verliest één zetel komt op 6 man. De PPR-fractie ondergaat een verdubbeling en komt op 4 leden. De PSP raakt haar enige zetel kwijt. De frac tie van D'66 wordt gehalveerd en wordt tot drie personen inge krompen. De CPN krijgt er een senator bij en versterkt de frac tie tot 4 man. In de nieuwe Eer ste Kamer krijgen de Boeren ook weer een zetel. Op Prinsjesdag zullen enkele ver trouwde gezichten uit de ver nieuwde Eerste Kamer verdwe nen zijn. Het opvallendste hier bij is wel het vertrek van oud- premier De Jong, nu nog frac tievoorzitter van de KVP. Hij wilde alleen voor het Christen- Democratisch Appèl in de Eer ste Kamer terugkomen. Aan vankelijk was het ook de bedoe ling dat de christendemocraten in de nieuwe senaat één hech te fractie zouden vormen. Maar de samenwerking is nog niet zo ver. Behalve de heer De Jong nemen afscheid de KVP-ers mr. W. M. J. Russel, drs. G. E. G. van der Kruijs, J. H. J. Maenen, mr. H. S. Maeijer en drs. L. J. C. Horbach. Ook verdwijnt on dermeer de pacifist mr. Hein van Wijk die acht jaar alleen de PSP vertegenwoordigde. Nieuw komer in de senaat is VVD- voorzitter mevr. Haya van So meren. Bij de verkiezingen hebben niet alle betrokken Statenleden op de lijst van hun eigen partij ge stemd. Zo kreeg in Noord-Hol land de CPN drie stemmen meer dan het aantal communis tische Statenzetels. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De metronoom, dat on verbiddelijk tikkende instru mentje, bepaalt het ritme van het kleurrijke muzikale spekta kelstuk dat Taptoe Delft heet en dat dit jaar voor de 21ste maal op de Delftse Markt wordt gehouden, van 22 t/m 31 augus- Een muziekshow die duidelijk in beweging is, want er zit weer meer swing in: naast de tradi tionele marsmuziek weer veel meer jazz en dixieland dan voorheen. Onder meer een „tri bute to the duke", een eerbe toon aan de eind mei overleden king of jazz, Duke Ellington. De 21ste taptoe loopt in de tijd maat van de pas. De metro noom zal het ritme aangeven, waarmee het voetvolk in vroe gere eeuwen langs 's heeren we gen schreed tot het versnelde marstempo van de twintigste eeuw. Een ritme dat al musi cerend door in historische kledij gestoken korpsen zal worden op gevoerd van 80 stappen per mi Van 22 t/m 31 augustus wordt de eenentwintigste Taptoe Delft gehouden. Het kleurrijk gebeuren op de historische Delftse Markt zal vooral in het teken van het marstempo staan: van de langzame tred van 1665 tot de looppas van 1974. nuut (1665) tot 160. En dat bete kent dan „looppas". Via een vernuftig apparaat zal het licht voortdurend het ritme volgen. Klank, kleur en beweging, gepre senteerd door ruim 1000 mede werkers, van wie 681 musice rende, met als nieuw element de Delftse volksdansvereniging Radost, die de onvervalste hor lepiep zal dansen, de feeste lijke matrozendans. Uiteraard zijn er verder de vier grote be roepskapellen, terzijde gestaan door tamboer-, fanfare- trompettercorpsen. Daarnaast het corps musicerende wielrij ders, ingeleid door een op een echte velocipède walsend echt- De trouwe bezoekers van Taptoe Delft zullen de kemvsmakiri; kunnen hernieuwen met d vaandslzwaaiers, een presentje van het Taptoecomité aan fensiemlnister Vredelir.g, zijn hart aan deze oude volks kunst schijnt te hebben ver pand. De uitvoerenden zijn le den van schuttersgilden uit het Brabantse. Dat minister Vredeling hiermee erin geslaagd zou zijn het bur gerelement in de militaire mu ziekshow te brengen wijst Tap toe-comité-voorzitter P. Elffe- rich van de hand. „De meeste deelnemers aan de Taptoe uitgezonderd de leden van de 4 beroepskapellen zijn im mers burgers, die tijdelijk een uniform moeten aantrekken". Een stille terechtwijzing aan die jaarlijks terugkerende stem men, die een eind willen ma ken aan „die verkapte verheer lijking van het militairisme." En zo lang er na 21 jaar nog zo'n slordige 50.000 bezoekers warm lopen voor dit spektakelstuk - qua bezoekersaantal uniek voor een open'qchtevenement •het onzin zijn er een punt ach ter te zetten. De Hendrik Chabotprijs van het Anjerfonds Rotterdam is toege kend aan de Rotterdamse grafi cus Ton van Os. De Anna Bla- manprijs voor literatuur gaat naar Jacobus P. Bos JTRECHT (ANP) De gisteren'uitgevoerde ontruiming van een pa viljoen van de zwakzinnigeninrichting Dennendal in Den Dolder heeft een zeer lange voorgeschiedenis, die jaren teruggaat. Binnen een van de afdelingen van de eeuwenoude Willem Arntsz- stichting ontstond rond de psy choloog drs. Carel Muller een groep verzorgers van zwakzinni gen in de afdeling Dennendal, die af wilde van de traditionele behandeling en verzorging van deze mensen. Zij wenste een richting op te gaan, die als ken merk had de zwakzinnige een volwaardige plaats als mens te geven binnen een leefgemeen schap „zonder witte jassen". De aanpak en de afwijkende le venswijze van de mensen rond Muller botste met de gangbare opvattingen van vele artsen, verpleegkundigen en bestuur ders, binnen de W.A.-stichting, flet als aanleiding publikaties over „bandeloosheid" binnen Dennendal brak het eerste con flict in het voorjaar 1971 uit. Het bestuur van de W.A-stich ting trad af. De aanpak van Ca rel Muller en zijn medewerkers werd ruimte gelaten om te func tioneren en er kwam een inte- rimbestuur,-dat moest zoeken naar een nieuwe bestuurlijke structuur voor de Willem Arntz-stichting. tgin dit jaar bleek, ondanks dik ke rapporten en veel studie en onderzoek, dat het vorige con flict niet werkelijk was opgelost. Dok binnen Dennendal ontston den ernstige interne menings verschillen, die niet tot zakelij ke verschillen van inzicht over de meest juiste aanpak beperkt bleven. Emotionaliteiten, onder linge meningsverschillen en een stichtingsbestuur dat zich bij die conflicten op zijn formele gezag beriep en daarnaar han delde, riepen nieuwe spanningen op. Inmiddels diende zich de „werk groep Nieuw-Dennendal-be- stuur" aan, die poogde de aan pak van Muller c.s. ruimte te geven. Het bestuur van de stich ting ontsloeg daarop Muller en zeven stafleden van Dennendal. Deze groep bleef, ondanks dat ontslag, voor zover dat mogelijk was, zijn werk doen. Zo over legde de groep voortdurend met groepsleiders in de paviljoens van Dennendal, die achter de lijn-Muller stonden. Dit leidde tot gespannen situaties met zes andere stafleden van Dennen dal, die met Muller c.s. hadden gebroken. In februari besloot het WAS-bestuur tot ontruiming van Dennendal, omdat het de situatie onhoudbaar achtte. Dit besluit is, onder druk van staatssecretar's Hendriks van Volksgezondheid; geruime tijd politiemannen moesten gistermorgen auto's Majeur- en Mineur geluiden Het Holland-Festival 1974 heeft zijn langste tijd gehad. Het mo ment is dus gekomen, dat de zakelijke en artistieke leiding haar indrukken geeft. Welnu: de grootste verrassing heeft ditmaal Roterdam ge baard: de belangstelling èn voor het Nationaal Ballet èn voor de Opera was, zulks in tegenstel ling tot de voorgaande jaren, dermate groot, dat men van een 100% zaal-bezetting kon spreken. In Amsterdam waren de theaters voor 90% vol, waarbij de inte resse in de kleine schouwburgen van de jongeren bepaald opviel. Ook 's-Gravenhage gaf reden tot volle tevredenheid. Berichten in majeur, welke echter gecompenseerd werden door de reacties op de in Festival ge boden concerten. Enkele pijnlij ke voorbeelden: de uitvoering door het Concertgebouw-orkest op 18 juni te Amsterdam o.l.v. Ernest Bour gegeven - Schön- berg, van Vlijmen, Martin ston den toen op het programma - trok, zegge en schrijve 300 be langstellenden. En wat te vermelden, omtrent de avond van 28 juni te Rotter dam, toen Luciano Berio met eigen werk in De Doelen op trad? Die trok niet meer dan 600 bezoekers. Een verzet tegen avant-gardis- tische muziek, of wat men daar voor houdt? Daar geloven we niets van: denk slechts aan het bezoek aan het Ensemble Sour- cream, Sourcream te Rijswijk, waar plaatsen te kort kwamen. Opvallender bij dit alles is juist de apathie voor het bekende: Jean Martinon, die zich als nieuw di rigent van Het Residentie-orkest voorstelde, trok een halfvolle zaal. Ook Jean Fournet en de illustere zangeres, de mezzo sopraan Teresa Berganza met het Concertgebouw-orkest op tredend, was geen beter lot be schoren. In ernst: de reactie op de concert uitvoeringen, de ruggegraat van het Festival, vraagt nadere en ernstige bezinning. Want die ruggegraat schijnt aan hernia te lijden Cannon Photo Gallery, Reestraat 19 Amsterdam .exposeert tot 25 juli posters van Sam Haskins. RIO DE JANEIRO Het cen trum van Rlo de Janeiro was gisteren nadat wereldkampioen Brazilië in Dortmund door de nederlaag tegen Nederland (2-0) zijn titel was kwijtgeraakt, vrij wel uitgestorven. Alle Brazilia nen hadden een halve vrije dag gekregen om de wedstrijd Ne- derland-Brazilië via de televisie of radio te kunnen volgen. Na de nederlaag bleven de diep teleurgestelde en bedroefde voetbalfans binnen. Het was een totaal ander beeld dan na de vijf voorgaande wedstrijden van de Brazilianen. Toen benaderde de sfeer op straat die van car naval, er werd vuurwerk afge stoken en tienduizenden auto's reden luid toeterend door de straten. Bovendien werd het verkeer vaak volkomen ont wricht door met vlaggen zwaaien de supporters, die over de stra ten liepen. Over het algemeen werd er veel kritiek geleverd op de leiding van de Westduitse scheidsrech ter Kurt Tschenscher. De ten dens in de commentaren van de supporters was dat Brazilië ver loren had van een zeer goede ploeg. Men is in Brazilië van mening dat het Nederlandse spel tien jaar vooruit was op dat van Brazilië. Toch wilden de Brazilianen hun ploeg niet afvallen. „Wij hadden de indivi dueel betere voetballers", aldus Braziliaanse voetballiefhebbers. Na afloop van de wedstrijd bega ven tienduizenden supporters, die de wedstrijd op de televisie in café's hadden gevolgd, zich zwijgend door de reeds bij voor baat voor een hernieuwd kam pioenschap versierde straten. Het merendeel van de fans klaag de over het „harde spel van de Nederlanders" en „de slechte leiding van de scheidsrechter". Men erkende echter ook wel dat de Braziliaanse aanval slecht had gespeeld. Ongenadig was de kritiek op trainer Zagalo en de technische commissie van de Braziliaanse voetbal-bond, die men verweet ruim anderhalf miljoen gulden te hebben uitge geven voor de voorbereiding van een ploeg, die geen doel punten kan maken. Bijzonder slecht werd de neder laag van Brazilië ontvangen in Cuiaba, een stad in de Matto Grosso. Toen Neeskens Neder land op 10 bracht pakte een banketbakker, Lusltano Manuel, zijn televisie-toestel op en wierp dat door een ruit op straat. Veel erger werd het bij het doelpunt van Cruyff, dat Nederland bui ten bereik van de Brazilianen bracht. Manuel kon zich toen helemaal niet meer inhouden en ging zijn vrouw te lijf. De poli tie moest ingrijpen om de man te kalmeren. In dezelfde stad verging het een amateur-astro loog, die een kleine overwinning voor Brazilië had voorspeld ook niet best. De man werd door een woedende menigte gemoles teerd en kon zich alleen door een politiebureau binnen te vluchten in veiligheid brengen. In Rio de Janeiro was de neder laag van Brazilië oorzaak van negen hartaanvallen en de spoed opname in een ziekenhuis van een man, die om zich te troos ten achter elkaar twee liter rum had opgedronken opgeschort. Een commissie on der leiding van prof. mr. Lange- meyer moest zoeken naar mo gelijkheden om het conflict min der rigoureus dan via ontrui ming, wat inzet van politie bete- wij deren die als wegversperring op de weg naar Den nendal dienden. De agenten lieten zich niet tegenhouden: het paviljoen Lorentz werd ontruimd. kende, te voorkomen. Na maan den praten met alle betrokke nen, inclusief de ouders van de pupillen, bleek dat er geen op lossing kon worden gevonden, gen die ouders in het ongelijk die aan de wens van alle groe- stelden, die via een kort geding penngen tegemoet kwam. Zeker de ontruiming wilden tegenhou- niet, toen de rechter dezer da- den. Een avond vol pech: op het aller laatste ogenblik liet de Ameri kaanse bariton William Pear son, die met het Nederlands Ka merkoor en het Residentie-Or kest door de Hongaar Zoltan Pesko geleid- zijn solistische medewerking aan "Die glückli- che Hand" (Op 18; 1910/13) zou verlenen, het wegens ziekte af weten, zodat het voornaamste nummer van het door nauwe lijks 200 belangstellenden be zocht concert moest komen te vervallen. Restten Alexander Zemlinsky met zijn "Lyrische Symphonie" (Op. 18, 1922/23) en "Voci" (Orches- terübung 1972/73) van de Ita liaanse componist Franco Dona- Zemlinsky is zoals men weet één der figuren, die zich rondom Schönberg bewogen hebben als vriend, leraar en zwager. Ware dit niet het geval geweest, dan lijkt het ons uitgesloten, dat men van het stuk anno 1974 nog notitie zou hebben genomen. Want dit werk, waarin de Bul gaarse sopraan Slavka Taskova en de bariton Bernard Kruysen, zingend op in het Duits vertaal de teksten van Rabindranath Tagore, zich met de grootste moeite staande trachtten te hou den, is een drie kwartier duren de belijdenis van onmacht. De maker van de vele noten, die de stemmen voortdurend over spoelden, zodat alles volkomen onverstaanbaar was, leeft hij de gratie van een Richard Strauss en een Gustav Mahler. Bovendien had hij een oprechte en openlijke bewondering voor Alban Berg, die hem het thema voor het derde deel van deze Lyrische Symphonie leverde. Doch zelfs hierdoor was het niet mogelijk, dat het scheppend vermogen van de man werd ge stimuleerd. Zo was het luisteren naar deze „dikke" muziek zonde van de tijd der luisteraars en vooral niet te vergeten, van de uiterst verdienstelijke, zwoegende exe cutanten. Veel noten werden ons eveneens gepresenteerd in "Voci" van Donatoni. We geloven de pro grammacommentator Hans Ci troen op zijn woord, als hij ons mededeelt, dat op sommige bladzijden 20 gediviseerde vio len, plus andere gediviseerde strijkers, uiteraard met de rest van het orkest staan. Dat levert heel wat tamtam, doch het is wel zo, dat de klankenmassa's nergens tot een dikke brij wer den. De plaatsing op dit pro gramma was ook daarom ge rechtvaardigd, omdat de stilten in "Voci" ongetwijfeld aan We- bern, sommige klankkleuren aan Schönberg deden denken, zonder dat dit echter aan de creatieve persoonlijkheid van Donatoni schade toebracht. Want de contrastwerkingen ble ven het geestelijk eigendom van deze in wezen lyrisch geaarde Italiaan. Toch kunnen we ons voorstellen, dat na Zemlinksky en Donatoni het auditorium ge lukkig was. dat het Stravinsky's "Vuurvogel" (1910) te horen kreeg, die door Zoltan Pesko uit het hoofd gedirigeerd en door het orkest geraffineerd ge bracht. geen enkel probleem opleverde. Terwijl men wist, dat Schönbergs "Die glückliche Hand" in oktober alsnog op het programma geplaatst wordt. B.R.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7