GROOTSE MANIFESTATIE BIJ OPENING VAN NIEUW CLUBGEBOUW LEIDERDORP Sloop in het centrum van Noordwijkerhout LEIDSCHENDAM HANDELDE CORRECT BIJ GRONDVERKOOP Het liefst zou ik in Warmond blij uven Tekort sport complex De Fluit aanzienlijk hoger dan geraamd ntetUrtCf PAGINA 5 LEIDERDORP De stichting Jeuegwerk Leiderdorp slijt haar laatste dagen in clubhuis „Ho cus Pocus" aan de Lindelaan. Hel jeugdcentrum zal half au gustus worden verruild voor een geheel nieuw gebouw aan de Gaarmeesterstraat. Coos Huur man en Frans Dorlandt zijn in samenwerking met het bestuur van de stichting en de vrijwilli gers inmiddels gestart met de voorbereidingen van de ope ningsactiviteiten". We willen twee weken lang een manifesta tie houden, waardoor de bewo ners kennis kunnen maken met het nieuwe clubhuis. De feeste lijkheden zullen hun climax vin den in de officiële opening", aldus Coos Huurman. Het gebouw aan de Gaarmeester straat heeft een oppervlakte van 850 m2 en is onderverdeeld in verschillende ruimten. „Dit geeft ons de mogelijkheid om hobbyclubs hun „eigen ruimte" te geven", vertelt Coos Huur man in zijn kantoortje aan de Lindelaan. „Tot nu toe hebben we het in „Hocus Pocus" met één ruimte moeten doen, waar zowel hobbyclubs als soos werd gehouden. Bovendien werd in diezelfde ruimte vergaderd". In de loop van haar bestaan (van af april 1969) heeft de stcihting we'iswaar drie „dependances" kunnen oprichten in de Schep- pingskerk, in de Meyegaard- school en in de basisschool „De Hobbit", maar dit bleek toch nog niet voldoende. In verband met de ongunstige ligging van de wijk „Het Binnenhof" ten opzichte van de plaats van het nieuwe clubhuis zal de depen dance in „De Hobbit" gehand haafd blijven. Ook „Hocus Pc- cus" blijft in beheer bij de stichting Jeugdwerk Leider dorp „De opzet van het nieuwe clubhuis ls multifunctioneel. Met name de grote ontmoetings ruimte kan voor verschillende doeleinden gebruikt worden. Het leuke van deze ruimte is de ver langde vloer, waar een haard vuur wordt aangelegd. Hierdoor is het mogeilijk om de eigenlijke vloer van de ruimte te gebrui ken als podium, terwijl in de verlaging stoelen kunnen wor den neergezet". De spelruimte biedt de mogelijk heid voor de jeugd om langer in het gebouw te vertoeven dan zij in feite voor de hobbyclubs hoe ven. „Ook denken wij eraan 's avonds tafeltennistafels voor d-e oudere jeugd er te plaatsen". Het nieuwe clubhuis, dat 700.000,— heeft gekost zad ge legenheid bieden voor het orga niseren van meer activiteiten dan waar de stichting tot nu toe in staat was. „We zijn van plan om een ruimte in te richten voor discussiegroepjes van wat oudere jeugd. Aan dergelijke vormingswerk zijn we bij ge brek aan ruimte eigenlijk nooit toegekomen". Mede omdat het gebouw aan de Heemraadlaan centraler in de gemeente komt te liggen dan „Hocus Pocus" verwachten Coos Huurman en Frans Dor landt een verdrievoudiging van het aantal jongeren dat weke lijks meedoet aan de hobby clubs en de soosavonden. Tot nu toe bezochten 450 a 500 jonge ren „Hocus Pocus" of de drie „dependances". Ongetwijfeld zal ook de staf uitgebreid moe ten worden met een beroeps kracht. Gesprekken hierover worden op dit moment gevoerd. Na de verhuizing zal de stichting Jeugdwerk ook een beroep moe ten doen op meer vrijwilligers. „Het afgelopen jaar hadden we er vijfentwintig, die ondermeer assisteerden bij hobbyclubs en jaarlijkse jeugdvakantiebezighe- den. Ze werden „opgeleid" op acht instructie-avonden, waarop zij kennis maken met verschil lende ha.ndarbeid-technieken. Vaak volgen ze ook nog de jeugdleiderscursussen van de Leidse Jeugdactie", aldus jeugdleider Coos Huurman, die n. Hier zijn twee vrijwilligsters bezig tijdens de sportdag, zijn opleiding volgde aan de so ciale academie in Baarn. „Tijdens mijn stage heb ik ge werkt met kinderen uit een Utrechtse randwijk. In verge- lijkking hiermee zijn de Leider- dorpse kinderen wel anders. Toch geloof ik niet dat jeugd werk hier minder urgent is dan ia bijvoorbeeld een Leidse ar beiderswijk. Je staat er niet bij stil dat in Leiderdorp bijvoor beeld ontzettend veel flatkinde- ren zijn, die zich thuis niet vrij kunnen bewegen. Ook op straat is er voor hen'weinig uitwijkmo gelijkheid". Behalve voor de jeugd zal, als de idealen van Coos Huurman ver wezenlijkt worden, het nieuwe clubhuis ook een toevluchtsoord worden voor oudere Leiderdor pers. „Wij denken daarbij voor al aan huisvrouwecidlubs en be jaardenavonden. Bij de bouw van het clubhuis is bovendien rekening gehouden met toegang voor invaliden. Er zijn geen drempels aangebracht in het ge bouw". Overigens moeten de ouderen het wel zelf doen. „We willen ze op alle mogelijke manieren helpen bij het verwezenlijken van hun ideeën maar <lie moeten toch wel eerst van henzelf komen". Door gesprekken met vrijwilli gers, jeugd en ouders tracht men zoveel mogelijk reacties los te krijgen. Die hoopt Coos Huurman vooral te krijgen tij dens de „koffiesoos" die aan de Heamraad'Iaan elke zaterdag ochtend gepland is. „Ouders kunnen dan praten met de jeugdleiders. „De soos" moet een evenement voor heel Lei derdorp worden". Koster Jan van Amerongen: 55 55, WARMOND Veel Warmonders hebben zich de laatste dagen bezorgd afgevraagd wat er staat te gebeuren met koster Jan van Amerongen van de Matthiasparochie. Kortgeleden publi ceerden wij een bericht waarin koster Jan te kennen gaf uit te zien naar een adnere werkkring. Gaat deze geliefe War- monder na 23 jaar werkelijk zijn parochie verlaten? Koster Jan: "Het bericht is bij de Warmonders waarschijnlijk verkeerd overgekomen. Inderdaad ben ik links en rechts mijn licht aan het opsteken over de mogelijkheden als ik eventueel Warmond zou gaan verlaten. Dat betekent echter niet dat ik hier weg wil. Ik heb het hier erg best naar mijn «in. Als het aan mij ligt blijf ik hier zolang ik leef. De Warmonders moeten echter niet vergeten dat de kosters het momenteel erg moeilijk hebben. Vooral in de kleinere plaat sen rond de steden. Ze worden een te zware post op de kerk- begroting. Sommige kerkbesturen kunnen dan ook niets anders doen dan de koster een minder kostende betrekking aan te bieden. In Warmond kan dat er ook van komen. Daar om moet ik wel een beetje vooruit zien. Ik wil voorkomen dat ik straks op straat kom te staan zonder dat ik een andere baan heb. Daar pas ik voor, ondanks dt Warmond zo na aan mijn hart ligt". Het is nog een vraagteken wie in de Matthiasparochie de opvol, ger gaat worden van pastoor Mussert. Per 1 juli zou de pas toor Warmond verlaten. "We wachten op een beslissing var het bisdom. Ook wij weten niet wie de nieuwe pastoor zal worden" aldus de heer Klaassen, voorzitter van het parochie bestuur. LEIDSCHENDAM Uit het jaarverslag van het sportcomplex „De fluit" biykt dat het tekort over 1973 ruOrn 620 duizend gulden is ruim 31 procent hoger dan bij de begroting was geraamd. Voornaamste oorzaak, aldus voorzitter-wethouder H. J. Bunnik van de beheerscommissie is de loon- en prijsstijging. De raming van de be- geweest, rum 31 procent hoger dan bj de begroting was geraamd, groting voor 1973 was namelijk gebaseerd op het loon- en prijsni veau van 1 april 1972. De inkomsten bij de zwembaden zijn boven dien 15.000 gulden beneden de raming gebleven en bij de sporthal bijna 14.000 gld. De uitgaven voor de sporthal zijn binnen de raming gebleven omdat de kosten van lonen en prijzen door het minder ar beidsintensieve karakter van de sporthal minder bepalend zijn voor het totaal. Het totale aantal bezoeken aan het binnenbad is vorig jaar nog wat sterker tetQggelopen dan het jaar tevoren. -In 1973 kreeg het binnenbad ruim 266.000 bezoeken te verwerken, tiendui zend minder dan in 1972 toen het al negenduizend minder was dan in 1971. De buitenbaden trokken door de mooie zomer veel meer be zoekers: bijna 132 duizend tegen 93.692 in 1972. Beïnvloeding van het bezoekersaantal van de buitenbaden, aldus het jaarverslag, is bij zonder moejlijk omdat de weersomstandigheden hier zo'n belangrij ke rol spelen. Veel Noordwijker- houters hebben in de afgelopen dagen met lede ogen aangezien hoe weer een brokje oud- Noordwijker- hout het veld heeft moeten ruimen. Dit keer was het de oude leraarswoning aan de Haven, die tegen de vlakte moest omdatV op deze plaats de ge meente plannen heeft voor de uittlbreid'ing van het daar reeds LEIDSCHENDAM - De in Loos duinen wonende heren L. de Kok en E. van der Gaag hebben de leden van de Landbouw- standsorganisaties meegedeeld dat het gemeentebestuur in de kwestie-Meeuwisse correct heeft gehandeld. De twee heren heb ben voor de gemeente den Haag verschillende transacties met Loosduinse tuinders geregeld. Ze zijn op voorstel van het PC- raadslid C.H. de Ruijter vorig jaar augustus om advies ge vraagd nadat er groot ongenoe gen was ontstaan over de rege ling voor grondverkoop die B en W met de heer- Meeuwisse aan de Voorburgseweg wilden aan gaan. De bedragen die het col lege wilde betalen waren on rechtvaardig, aldus enkele raadsleden, omdat bijvoorbeeld voor de grond de helft werd voorgesteld van wat Loosduinse tuinders kregen. p de raadszitting van vorig jaar waren veel tuinders aanwezig met spandoeken waarop o.m. "Om de gemeente Leidschen- dam te laten draaien moeten de agrariërs naar de haaien". Be gin dit jaar hebben de heren de Kok en van der Gaag rapport uitgebracht maar volgens het raadslid de Ruijter voldeed dit niet aan de opdracht waarin ge vraagd werd alleen bij de uit gangspunten voor grondverwer ving door de gemeente te blij- De heer Meeuwisse, die in januari akkoord gegaan was met de voorstellen van B. en W. trok zich op het laatste ogenblik, op de dag dat de commissie voor eenkwam, om onbekende rede nen terug. De heren de Kok en van der Gaag hebben daarna eind april een informele ontmoeting gehad met een vijftigtal leden van standsorganisaties die naar hun mening positief en vruchtbaar is verlopen. Zij zeggen te hopen de betrokkenen de overtuiging te hebben bijgebracht dat het openbare werken hiervoor bij gemeentebestuur inzake grond prijzen, doorberekening opstal len en daarmee verbonden defi nitieve en tijdelijke bouwver gunningen, alsmede incalculatie van de aardgasomschakeling correct heeft gehandeld. De grondprijs is nu eenmaal voor een gemeente, die hiervoor is onderworpen aan de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten, geen vrije aangelegenheid. De standsorganisaties moeten lan delijk bewerkstelligen dat - in dien dit verantwoord is - de nor men worden doorbroken. Dit is geen taak voor een individuele gemeente, aldus de heren in een brief die B en W reeds half mei heeft bereikt maar eerst a.s. maandag op de lijst van ingeko men stukken prijkt. Het college heeft van betrouwbare taxatierapporten van deskundi gen gebruik gemaakt, al zou over de prijs van het woonhuis volgens hun nog kunnen worden gediscussiëerd. Opvattingen bij de plaatselijke standsorganisa ties als zou de gemeente "onza kelijk en immoreel" hebben ge handeld worden door de heren niet gedeeld en kwalificaties als „bedroevend en irreëel" gaan hun bepaald te ver. Zij ver wachten te hebben kunnen be reiken dat het vertrouwen bij de plaatselijke organisaties in het Atletiek op de tv Een veelgehoorde klacht van d< atletiekliefhebbers in Nederlam werd in 1973 nog enige aandacht aan de atletiek besteed in Stu dio Sport. Nu lijkt de televisie zich helemaal niets meer vai het bestaan van de- atletiek aar te trekken. Ook de meeste dag bladen blijven schromelijk ach ter. Nieuwe Nederlandse re cords of Europese top-tijdee van onze atleten worden in een zinnetje afgedaan of zelfs in da meeste gevallen in het geheel niet vermeld. Als er dan nog 5 minuten over blijven voor een verslag van da Nederlandse kampioenschappen, dan komen de commentatoren weer met alle negatieve feiten aandragen en zeggen dat het weer slecht gaat met de atle tiek, of dat ihet peil op een laag pitje staat. Is dat zo verwonderlijk? De aandacht die zij verdienen krijgen ze niet. zodat ook de aandacht van de grote massa zich niet hierop kan vestigen. Gevolg: verminderde toeloop van nieuwe leden en de daaruit- volgende achteruitgang van de atletiek. Mocht er dan ooit eens aandacht aan besteed worden, dan gebeurt dat met droog com mentaar en met filmflitsen, die een prestatie zo kort laten zien. dat deze nauwelijks opvalt. Het is dan ook geen wonder dat wanneer het publiek dat hier naar kijkt er geen enkele span ning uit kan proeven. Heeft u wel eens een buitenlands ver slag gezien en gehoord b.v. van de Britse Gemenebest kam pioenschappen waar duizenden toeschouwers en een enthousias te commentator bij het wereld record op de 1500 m. de sfeer maakten? Probeer dat nu eens in Nederland. Uiteraard verdienen sommige an dere sporten meer aandacht daar deze meer beoefenaars telt. maar worden de voetbal verslagen nu n'it een beetje overdreven? Kan men i.p.v. een nutteloos beeld van hoe goed onze voet ballers wel kunnen tennissen in Duitsland geen andere sporten, bijvoorbeeld atletiek filmen? De verschillende bonden moeten veel meer tegen deze persoonlij ke willekeur van de program maleiding van Studio-Sport pro testeren, zodat men daar mis schien wat bewuster hun aan dacht zal gaan verdelen. Dat kan het kijken naar dergelijke sportprogramma's alleen maar ver a ang en am en Theo Brusche Obrechtstraat 75 Leiden. Bezwaar In de brief aan B en W zeggen zij evenwel dat handhaven van goedgekeurde bestemmingsplan nen in gebieden waar nog agra rische bedrijven worden uit geoefend over een groot aantal jaren bij hen "ernstig bezwaar" ontmoet. Deze gronden en/of bedrijven moeten door de ge meente zo snel mogelijk worden aangekocht of worden gecom penseerd. Hierdoor zullen complicaties zoals in het geval van de heer.Meeu wisse worden voorkomen. De heren de Kok en van der Gaag hebben de leden van de Land- bouwstandsorganisaties in over weging gegeven een contact groep te vormen om burgemees ter en wethouders in voorko mende gevallen van advies te dienen, echter zonder dat de groep taxatie- of onderhande lingsbevoegdheid krijgt. Bibliografie over Zoeterwoude Zoeterwoude De heer C Kroon uit Leiden heeft een uitgebreide bibiografie samengesteld over publikaties en mededelingen welke betrekking Hebben op de gemeente Zoeterwoude. Dit ook wat betreft het vroegere, veel uitgebreidere, territorium van de Vink tot Wilsveen. De heer Kroon heeft ook veel speurwerk verricht naar de Historie van Hazerswoude. Het met grote zorg samengestelde boekje is te gen drukkerskosten ad. 3.75 incl. portokosten verkrijgbaar bij de heer C. Kroon, Jac. Ur- lusplantsoen 262, Leiden giro 2284782. De heer Th. v.d. Poel, afkomstig uit Oud Ade en nu wonend in Hillegom is de auteur van een boekwerk getiteld: „Van der Poel, een oud Rijnlands ge slacht". Het is verschenen bij het Instituut van Lierop in Hil legom. Hierin laat de schrijver alle geslachten van de familie v.d. Poel, te beginnen in het jaar 1660 uit Wilsveen, de revue passeren. De Stichting „Oud Zoeterwoude" heeft voor zijn bibliotheek een exemplaar aangeschaft. Na de geslaagde excursie met 40 deel nemers naar het Oude Kasteel Duivendoorde te Voorschoten is een excursie in voorbereiding waarvoor men in eigen plaats blijft: de historische N. H- kerk aan de Dorpsstraat. Zwembad van Rijnsburg gaat ruim 1,5 miljoen kosten Rijnsburg Het Leidse aanne mersbedrijf I.B.B. Condor heeft de bouw van het Rijnsburgse zwembad aanbesteed gekregen. De kosten van het project be dragen anderhalf miljoen. Een en ander is gistermiddag be kend gemaakt tijdens een ver gadering van de stichting ..Het Waterbos", die het bad zal gaan exploiteren. Gedeputeerde Sta ten heeft reeds haar goedkeu ring verleend en de vergunnin gen voor de bouw zijn al bin nen. In april hoopt men de eer ste bouwfase te kunnen afron den. Het overdekte zwembad en ook de tennisbanen zijn dan ge reed. Morgenavond wordt het of ficiële bestuursbesluit verwacht, waarna men zo snel mogelijk met bouw hoopt te beginne»v

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5