Allerlei(ds) Altijd maar winnen gaat op den duur ook wennen Luchtig Leids O lx Met een bus Leienaars naar Oranje K O program L,£.iL>a£, LUUKANT i-AGfNA 5 Leiden aktueel o g: 4 Ellen Zwagemaker (21) is een geboren en getogen Leidse en daar is ze erg gelukkig mee. De spannende dagen zijn voor haar bijna voorbij. Ellen is namelijk leerlinge aan de technische school voor het kleding-en modebe- drijf in Den Haag. Zij heeft daar afgelopen maandag de drie-jarige cursus met een eindexamen afgesloten en nu is het nog een paar dagen wachten op de uitslag. Daar na begint voor haar dan ook de vacantie, die zij dit jaar voor de tweede maal In Spanje zal doorbrengen. In haar vrije tijd verdient Ellen er een centje bij als hulp verkoopster in boutique Vion- net aan de Breesteaat, waar wij dit plaatje schoten. Het was wel een probleem om deze toekomstige mode-ont werpster, die uiteraard op de foto een eigen creatie draagt, een beetje ontspannen voor het oog van de camera te krijgen; maar ja poseren voor een. fotograaf is nu niet bepaald haar dagelijks werk. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Wouter Jan z. v. J. T. Boer en H. de Waal. Theo- dorus Hendrik zn. v. T. F. M. Nijs- sen en J. M. H. Kroone. Lodewijk Frederick Andreas Gijsbertl 2 koop en J. B. M. M. van der Klugt, DlOderlk Hllbert. zn v. H. H. D. Meulenbelt en A. M. de Bruin, Den- nis Sljtse zn v. S. S. Verschoor en _.A. in 't Veld. Jacob zn. v A.M. Schlagwein en A. D. Gaasbeek. Chrlsta Rena'.e Ravens- bergen en W. Ouwehand, Nalma. dr. v M. El Jaouhari en F. Abderrah- - man. Elviera Wllhelmina Theresla dr. v. G. A. Pleterse en T. M Las- caris, Jeroen Willem Anton zn. v. W. C. van der Zanden en R. M. C. de Romijn. Esther Leonie dr. v. H. Hoogstraate en M. Steenhauer. De- bora Hendrlka dr v. G. van den Broek en A. A. van Steijn, Angela dr. v. H. Baaij en A. G. W. Kloos. Paulus Richardus Stevanus zn. v. P. H. G. Rooijakkers en E. Groene- veld. Roeland Alexander zn. v. J. J van den Oever en J. J. Schaap. Ar nold 7- -• - 'an Kesteren en G Teeuwen. Jo hannes Maria zn. v. J. A. van Kes teren en G, Teeuwen. Dirk Nlco- laas. zn. v. N. van Rhijn en J Noort. Fleur Ellze dr. v. P. C. H. van Tongeren en T J Houtman, Gerrit Jan. zn. v J. C. Schellinger hout en A. van Mui jen, Willem Dirk zn. v. J. C. Schellingerhout en A. van Muijen. Janlne Jannetje Bas- tiaantje dr v. B. A. Schenkel en A. C. Hamerslag. Dylan zn. v. J. J. M. Lossie en V. H. van Amerongen. jr.; P Romein. 81 Jr.: L. M. Hazel. 81 jr.; F. van der Velden. 58 jr.L. A. van Kreuningen. 68 jr. M. P. de Best 43 jr.; P. J. Schou ten. 60 jr.; I. M. van der Vlerk. 82 J. K. M. Langezaal. A j. Weijden en M. E. H. van de Kooy. N. W. den Dopper en I. Favier. H. W. Schouten en W. Mieremet. LEIDEN/DORTMUND. 'Wat gaat die tijd snel', verzuchtte iemand uit het gezelschap, toen we, na tweemaal drie-kwartier weer in de bus stapten. Vijf uur later, behoorlijk vermoeid door de reis terug - herhaalde hij zijn uitspraak. 'Wat gaat die tijd snel. Net stonden we nog in Dortmund en nu zijn we alweer in Leiden'. Gezelligheid kende in dit geval ook geen tijd. Zelfs twee uur (vergeefs) wachten op een verloren zoon vermocht de stemming niet te bederven. Het duurde wel een tijdje eer die sfeer er was. Het met vlaggen, hoeden en toeters beladen Leidse legioentje kwam, na eenmaal over drie bussen te zijn verdeeld, maar moeizaam van de grond. Toch was dat be houdende niet iets wat men van Behoudens een enkele grappenma ker bleken de 300 Leidse sup porters een enigszins afwachten de houding aan te nemen. Het was alsof men niet gerust was, op wat komen ging en een be drukte poging op 'Hup Holland Hup', werd dan ook in de kiem gesmoord. De onverlaat keek haastig uit het raam. De enige echte clown van de bus - zo'n vent kan je schijnbaar niet ont lopen - begon bij Hoogmade. Toen al geloofde hij er niet meer in. „Gaan we nou naar Nederland - Brazilië of zijn we bezig aan een of andere molen tocht?", vroeg hij zich hardop af. Tot lering ende vermaeck begon hij na het zien van de eerste bossages bij Zeist - ver halen en moppen te vertellen uit zijn diensttijd. Alles op zeer lui de toon uiteraard; niemand kan om zulke figuren heen. En soms was hij best leuk. Bij de grens gebeurde er iets vreemds. Na de twintig minuten pauze keer de een ieder onherkenbaar ver momd weer terug. De bus was, evenals de andere zesendertig op de parkeerplaats, overspoeld door allerhande oranje attribu ten, door slimme zakenjongetjes handig en voor veel geld ver kocht. (Later in Dortmund bleek niemand van ons op te vallen, want het was de 'klas sieke' kledij, de verplichte mo- detrent.)..Paniek brak uit een luttel kilometers verderop. Niet onder het fleurige volkje, nee, meer onder het verzamelde per soneel van de Raststatte. De toch wel grote zaak werd door de pakweg vierhonderd, naar Duitsbier hunkerende Hollan ders volledig onder de voet ge lopen. De barman die moest werken - de rest keek toe ...- kreeg er bijna een shock van. Zijn hoofd ging steeds schuiner staan tenminste. Enfin, nadat Leidse Oranje-supporters op weg naar Dortmund. In het midden UVS-speler Thijs Balkenhoven. iedereen zijn 2.30 mark had neergeteld voor een soort eau de cologne-flesje waar iets van bier in zat, toog men, nu ietwat luidruchtiger, weer op pad. Hoe wel er nog niet werd gezongen, werden de auto's met ons va derlandse kenteken, nu stuk voor stuk harstochtelijk toege juicht. Zou de voetbalwaanzin - en daar kwamen we voor - dan toch losbarsten. Het gebeurde niet. Tenminste, vooralsnog niet. Pas in - Dormund zelf was daar enigszins sprake van, al bleef ook hier de zaak binnen de per ken. Wél had men alle remmen losgegooid wat betreft het uit trekken en schorschreeuwen van de stembanden. Uit een klein cafeetje klonk zelfs al het Wilhelmus, zij het dan vals. Omdat er weinig tijd te spende ren was sloten we ons maar aan in een oranje-sliert, die richting stadion trok. 'Rote Erde' bleek dat ding te heten. „We zullen 'm wel eens effe Oranje maken', krijste een Lim burger, slechts gekleed in een rood-wit-blauwe vlag en een oranje petje. Hij zat er trou wens niet ver naast. Meer aan imponerend, het inmiddels roemruchte 40.000 man tellende legioen. Een Duitser naast ons op de tribune vond dat ook. „Ik kom natuurlijk telkens voor Cruyff, maar ik vind die Hollan ders toch ook wel aardig om te zien". Wellicht dat ons Duits de laatste jaren aanmerkelijk is verslechterd, want het was net alsof hij het had over de twaalf toeschouwers die naar een sohaakséance waren komen kij ken. Wellicht ook was hij van die voorgaande wedstrijden wat doof geworden. Enfin, een tafe relen dat zich afspeelden na dat eerste doelpunt, niet te be schrijven. En bij dat tweede doelpunt, nog veel erger. Hol land had weer gewonnen, dat deed het ergste vrezen. Niets was echter minder waar, Reeds even buiten het stadion deed ie dereen aisof er niets gebeurd was en gedisciplineerd begaf men zich naar de vervoersmid delen. Hier en daar zwaaide er nog een met een vlag. Nou ja, zingen kon men eigenlijk allang met meer. En bovendien; altijd maar winnen, gaat op den duur toch ook wennen. In de Leidse bussen van het zelfde laken een pak. Hier werd nog een blikje bier geopend. Daar een sigaret je opgestoken, niemand zei erg veel. Sommigen waren al onder uit gezakt, een voorbeeld dat later door velen zou worden ge volgd. Maar van wegrijden was voorlopig nog geen sprake, want 'een jongetje uit Noordwijker- hout", was nog niet komen op dagen. Na 2 uur wachten bleek hij er nog steeds niet te zijn, zo dat we maar vertrokken. Na hem uit het politiebureau te hebben geplukt, kon de terug reis, pas rond middernacht worden aangevangen. Het oponthoud had zijn uitwerking niet gemist. Bijna driekwart van de bus lag nu openlijk te slapen, slechts een stuk of wat achterin bleven de volle rit wakker (vijf uur rijden) en kaartten nog wat na of werden bezig gehouden door de grap penmaker, die eveneens niet van wijken wilde weten. Uiter aard niet. Voorbij Utrecht was echter ook hij uitverteld en staarde wat suf naar de opko mende zon. De stilte voor de AD VAN KAAM Twee nieuwe namen voor CDA in Leidse raad Leiden Ter vervanging van ds. A. J. Kret. die is benoemd tot j burgemeester van Sassenheim, zal in de nieuwe gemeente raadsfractie van het CDA me vrouw C. Kramp-Heitink (29) plaatsnemen. Drs. J. P. van der Reijden die op de negende plaats van de CD-verkiezings- lijst stond en zich eveneens heeft teruggetrokken, wordt op gevolgd door de heer W. Blij ie. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Orgelconcert Op' vrijdag 5 juli opent Piet van Égmond de serie K en O-zomer- qrgelconcerten met een orgel bespeling in de Marekerk te Leiden. De serie omvat zes or gelbespelingen die alle plaats vinden in de Marekerk. Aan vang van de concerten: 20.00 Toegangskaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar op het Bureau vari K&O, Oude Vest 45 te Lei den en op de avond van het concert in de kerk. Heupfractuur Bij een botsing tussen een fietser en een bromfietser afgelopen dinsdag in de tunnel bij het sta tion, heeft een 41-jarige Leide- naar een linkerheupfractuur op gelopen. De fietser werd in de tunnel rechts ingehaald door ■gen 27-jarige Leidse vrouw op een bromfiets. Door nog onbe kende oorzaak kwamen de stu ren van de fiets en de brommer met elkaar in aanraking en kwam de fietser te vallen. Hij werd door de eerste hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De. bromfietsster liep geen verwondingen op. Gevonden Op het Bureau Gevonden Voor werpen (Nieuwsteeg 8), l ggen de onderstaande voorwerpen op hun eigenaar te wachten: ta bakspijp, damesportemonnaie, sleutels, damespolshorloge, tas inh. dameskleding, jack, school- étui, fotonegatieven, tas inh. examenformulieren, schrijfblok, jasschort. bankbiljetten, arm band met plaatje, jasje, heren-- portemonnaie, helm, dames handtas, damessjaal, herenpols horloge, jassen, halsband, he- renbril, voetbaltas met inh., ring, damesbril, vestzakhorloge, roeiboot, kinderbril, muntbiljet, regenjas, halskettinkje, kinder tasje, zakmes trui. gezelschaps spel, verpleegstersspeld. De voorwerpen kunnen elke woensdag tussen 14.00 en 17.00 uur in de Nieuwsteeg (ingang poort) worden afgehaald. Het betreft hier alleen die goederen die in de maand mei gedepo neerd zijn. Telefonische inlich tingen worden niet verstrekt. Waardeiland Jongstleden vrijdag is op het Waardeiland de eerste paal ge slagen voor de bouw van 88 wo ning-en. Deze wonngen zijn een onderdeel van een totaalproject dat verder de bouw van een winkelcentrum, een jachthaven en diverse sportaccommodaties omvat. Gedurende de maand juli is op het eiland een voor- lichtingshal inger'cht, waar een ieder zich nader over de bouwplannen kan informeren. De hal is de gehele maand tus sen tien en 4 uur geopend. De in gang Is aan het einde van de Kettingstraat. Stadspost De Leiderdorpse adjudant Ver- sluys is teruggekomen op een eerder gedane uitspraak als zouden er vermoedens bestaan betreffende de vondst van een aantal postzakken van de Leid se Stadspostdienst. De heer Ver- sluys stelt er prijs op te verkla ren dat de Leiderdorpse politie geen nader onderzoek heeft in gesteld naar de achtergronden van de onbeheerd aangetroffen postzakken, mede omdat er Stadhouders- laan Deze week zal een begin worden gemaakt met de afsluiting van de Stadhouderslaan. tussen He renstraat en Leuvenstraat. Voorlopig geldt deze maatregel, die op initiatief van het wijkko- mité is genomen, alleen voor autoverkeer. Na de bouwvakva kantie hoopt men met maatre gelen van meer blijvende aard te komen. Dan wordt ook aan betere speelgelegenheid voor kinderen gewerkt. Leiden-Noord Het bestaande conceptplan „Visie op Leiden-Noord", zal worden omgewerkt tot een definitief plan, waarin alle deelplannen, die de renovatie en de rehabili tatie van Leiden-Noord beogen, zijn opgenomen. Na lange on derhandelingen tussen het wijk- collectief „plan Noord" èn CRM heeft CRM besloten een gedeel te van het samen te stellen pro ject te subsidiëren. Het wijkcol- lectief, waar de Stichting de Ze vensprong, alle verenigingen en dienstverlenende instanties in opgenomen zijn, zal daarom vanavond om acht uur een ver gadering beleggen in het Dien stencentrum aan de Van Hoo- gendorpstraat, waarbij alle wijk bewoners en besturen van be trokken besturen aanwezig kun nen zijn. Overleden Op 82-jarige leeftijd is in Lei den prof. dr. 1. M. van der Vlerk overleden. Prof. Van der Vlerk was oud-hoogleraar aan de Leidse Universiteit en lid van de Koninklijke academie van Wetenschappen. Hij werd in 1931 benoemd tot lector, in 1938 tot buitengewoon hoogleraar en in 1947 tot gewoon hoogleraar in de historische geologie en paleontolog'e. Hij startte zijn loopbaan als leraar biologie aan een HBS in Schiedam. Op 1 fe bruari 1961 werd hem eervol ontslag verleend. Op verzoek van de overledene heeft de cre matie inmiddels in alle rust plaats gehad. Doorstroming Doorstromingsambtenaar Droog van het Leidse bureau Huisves ting ziet zich door de vakantie- drukte genoodzaakt zijn spreek uur tijdelijk aan te passen. De wijziging geldt voor de periode van I juli tot en met 15 augus tus. Inlichtingen nieuwbouwhui zen: Modelflat, Sperwerhorst 41, Merenwijk. donderdag 9—12 uur en op het bureau voorlichting, stadhuis. donderdagavond 17.3021.00 uur. Voor spoedge vallen: Bureau huisvesting, Hooigracht 79. Spreekuur iedere morgen van negen tot twaalf Pensioenfonds Het wekelijks spreekuur van de ambtenaar van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds zal in de periode van 1 juli tot 16 au gustus komen te vervallen. Het eerste spreekuur na de vakantie wordt gehouden op maandag 19 augustus van 14.30 tot 16.30 uur. in kamer 3 in de hal van het stadhuis. LEIDEN De Leidse volksuniversiteit K&O heeft haar pro- gramma voor het nieuwe seizoen 1974-1975 bekend gemaakt. Een programma dat zich, zoals we dat zo langzamerhand van K&O gewend zijn, kenmerkt door een zeer uitgebreide en uiteenlopende reeks van culturele evenementen, die zowel door inschrijvers als niet-inschrijvers van de volksuniversiteit kunnen bezocht worden. Zolang de verbouwing van de schouwburg voortduurt zoeken de „pluggers" van het cultuur goed in Leiden hun heil nog even in de schouwburgen van Amsterdam en Den Haag, wat niet wil zeggen dat de poorten van het Lak theater, de aula van het Rijnlandslyceum en de Stadsgehoorzaal voor liefhebbers van toneel, cabaret- en mu ziek gesloten zullen blijven. Ook hier hoopt men een groot aantal voorstellingen te kunnen organiseren. Voor muziek zijn overigens ook het Groene kerkje in Oegstgeest, de Dorpskerk in Leiderdorp en de Triumfatorkerk in Katwijk beschikbaar Bovendien wordt aanstaande vrijdag al gestart met een serie zomerorgelconcerten in de Marekerk. Meesterserie Kortom er staat weer een hoop te gebeuren en voor de nieuwgierige lezer nu al vast even een kort seizoenover zicht: De Meesterserie om vat zes concerten welke ver zorgd worden door Het Resi dentie Orkest, het Rotter dams Philharmonisch Orkest en het beroemde Dubrovnik Symfonie Orkest. Zes grote concerten met zes verschil lende dirigenten t.w. Edo de Waart, Yuri Ahronovitch, Ni- kola Debelic, Roelof van Driesten, Willem van Otter- loo en Jean Martinon. Waar lijk grote solisten werken mee zoals de pianiste Ingrid Haebler, de hobocst Heinz Friesen, de organist David Chorzempa, de pianist Mi chel Block en de cellist ra- faele Altwegg. Naast deze Meesterserie staat het jaarlijkse Kerstconcert dat door het Gewestelijk Or kest van Zuid-Holland m.m.v. het Nederlands Ma drigaal Koor uit Leiden ge geven zal worden. Als solis ten treden tijdens dit Kerst concert op Caroline van He- mert,- alt; Albert Meilof en Hi'lde Broekhuysen, fluit en Jan Schrmzt, orgel. Het ge heel staat onder leiding van Fritz Kox. De serie Prome- nadeconcerten is vervallen. Daarvoor in de plaats komt een Van Beethoven-cyclus van drie concerten. Deze concerten die door het Rot terdams Philharmonisch Or kest gegeven worden, zijn gepland in de maanden mei en juni van 1975. Zes koffieconcerten op de zon dagochtend zullen het ko mend seizoen in de foyer van de Stadsgehoorzaal ge geven worden. Namen als Daniël en Johan Otten, het Gi'taartrio Dick Visser, Etsu- ko Tazaki (piano), het Trio A, het Hoorntrio van Jan van der Meer, Thea Ekker van der Pas en Rudolf Jans sen. zijn aan deze serie ver bonden. Kamermuziek Indertijd verzorgde de Kunst kring voor Allen avondka- mermuziek. Nadat Leiden enige tijd van deze avond concerten verstoken is geble ven, heeft K O de organi satie van vier avonden ka mermuziek op zich genomen. Op vier maandagavonden concerteren Amsterdam Sin- fonietta (voorheen het Eind- hovens Barokensemble), An- ner Bijlsma, cello en Gérard van Blerk, piano; het Danzi- kwartet en de pianist Frédé- ric Meinders. Zondagmiddagconcerten wor den gegeven in het Groene Kerkje te Oegstgeest. In deze serie treden o.a. op Ab- bie de Quant, fluit; Emmy Verhey, viool; Frans Briig- gen, fluit en Gustav Leon- hardt, orgél; het Gaudeamus Kwartet; de bariton John Bröcheler, de alt Caroline Watkinson en de pianisten Carlos Moerdijk, Tan Crone en Elisabeth van Malden. Lichte muziek In het Rijnlands Lyceum vindt een optreden van de Dutch Swing College Band plaats. Blijven we even bij de lichte muziek dan zien we in Lei derdorp drie concerten door Olaf Viruly, piano; het Trio Louis van Dijk en de Chris Hinze Combination. Daar naast staat in Leiderdorp een serie van drie concerten op stapel te geven door het Pianotrio Tedesco, het Klari- nettenkwartet van België en het duo Henk Vos, fluit en Sarah Strümphler, harp. De concerten te Katwijk worden in september bekend ge- Op het gebied van de Opera biedt K& O zijn inschrijvers twee series van vier opera's aan. Deze opera's vinden plaats in het Circus-theater te Scheveningen. Uitvoerin gen worden gegeven van opera's van Verdi, Puccini, Janacek, Tsjaikowski, Rossi ni en Kurka. Toneel Voor toneel, dans. kabaret en operette maakt K O ge bruik van het Rijnlands Ly ceum, het L.A.K.-theater en de Stadsgehoorzaal, althans voor zover het evenementen betreffen die in Leiden en naaste omgeving plaatsvin den. K&O heeft 3 voorstel lingen op het programma staan waaruit men zelf een abonnement kan samenstel len: het z.g. „keuze-abonne- Zo pent „Fiësta in Brasilia" het theaterseizoen. Een wille keurige greep in het theater aanbod levert de volgende namen op: De Sissies. Ro bert Kreis met „Polichinel- Ie", Fons Jansen. Ank van der Moer in „De getatoueer- de roos", Fiësta Gitana, de Mounties, toneelgroep .-.The Family". Mary Dresselhuys, Jeroen Krabbé, Guus Her mus en Willeke Alberti in „Slippers", André van den Heuvel en Kitty Janssen brengen het „Hemelbed", Henk Elsink, Marjol Flore de Hoofdstadoperette met „Grafin Maritza" van Emme rich Kèlmèn, Sieto Hoving, Jasperina de Jong,- Henk van Ulsen in „De mens heet mens", Rients Gratama, An dré van Duin, Gerard Cox en Frans Halsema, Liesbeth List en Ramses Shaffy, Jules Croiset in „Een zekere Vin cent", Henk van Ulsen in „Het Fenomeen". Kabaret Tekstpierement met „Wit op Zwart". Dit is echter een zeer beperkte greep uit het K A-aanbod. Voor K& 0- inschrijvers heeft K O- in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag het volgende in petto: de Haagse Comedie met ..Potverteren" (La Cag- notte) van Eugène Labiche, „Kleine Luiden" van Maxim Gorki, „De Tweeling uit Ve netië" van Carlo Goldoni, „Don Juan" van Molière, „Seascape" van Edward Al- zbee, „The Sea" van Eward Bond en „Ce Formidable Bordel" van Eugène Ionesco. Vier series zijn in Den Haag vastgesteld, te weten een se rie van vier donderdagavon den, een serie van vier zon dagavonden. een serie van zes zondagavonden en een serie van vier zondagmidda gen. Naar Amsterdam Voor het eerst heeft K&O ook in Amsterdam voor haar in schrijvers veel te bieden. Het Publiekstheater speelt in de Stadsschouwburg: ..Het Koffiehuis" van Carlo Goldo ni. „Iwanov" van Anton Tsjechov, „Gijsbrecht van Aemstel" van Joost van den Vondel.- „De goede mens van Sezuan" van Bertold Brecht. Inschrijvers hebben de keuze uit twee series, een serie van vier zaterdagavonden en een serie van drie vrijdagavon den en één zaterdagavond. Enkele namen van acteurs en actrices die aan deze voorstellingen hun medewer king zullen verlenen: Sigrid Koetse, Nell Koppen. Petra Laseur, Jules Croiset, Jan Retél, Eric Schneider en Hans Boswinkel. Alles bij el kaar een indrukwekkend aanbod waarin ieder veel van zijn gading zal kunnen vinden. Uitgebreid vindt men alle gegevens van boven staande in de jaarfolder die momenteel op weg is naar alle inschrijvers. Cursussen Evenals vorige seizoenen orga niseert de Volksuniversiteit ook nu weer een groot aantal cursussen, lezingen, ge spreksgroepen en filmvoor stellingen. Om maar eens een greep uit de aan te bieden mogelijkhe den te doen: Tekenen, hand arbeid, pech onderweg, yoga, wetenswaardigheden over molens en een serie le zingen die de diverse geeste lijke stromingen (zoals theo sofie en Bahai) tot onder werp hebben. Op de KIK- avonden kan men weer op vele manieren kreatief bezig zijn. Ook talencursussen zijn er te kust en te keur, zowel voor beginners als voor ge vorderden. Film De reeks kinderfilms, die het afgelopen jaar zo succesvol was, wordt voortgezet. Te vens is er voor volwassenen de „film van de maand". Voor de grens die meer in formatie omtrent de K O- activiteiten wil hebben, geldt het adres van de Volks universiteit (Oude Vest 45). waar de heer Weber, direc teur van de stichting, teza men met zijn medewerkers hem gaarne van dienst zal

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3