Bescheiden thriller van Joseph Losey SCHERM TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN Omroepen sluiten Veronica uit KRO-musical 1 en 1 is 2 milieuschildering van woelig pop wereldje PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 JULI 1974 Mc Carthy's heksenjacht onder de corypheeën van Hollywood verjoeg veel talent uit het Amerikaanse filmmekka. Ac- teurs, regisseurs en scenario schrijvers namen uit angst om van on-Araerikaanse activiteiten te worden beschuldigd de benen naar Europa, waar zij meestal met open armen werden ontvan gen. Maar geld om ze meteen aan het werk te zetten was er vaak niet en de eerste escapa des van de Hollywood-refugées aan de andere kant van de At lantische oceaan worden dan ook gekenmerkt door een duide lijk klein budget. Zo ook „The intimate stranger", de twee film die regisseur Joseph Losey in Engeland maakte. In 1955 be diende hij zich nog van het pseudoniem Joseph Walton, waarschijnlijk in de hoop dat zijn film ook nog naar Amerika zou worden verkocht. Nederland bereikte de film pas in 1907 en toen reeds bleken de twaalf jaar, die inmiddels verstreken waren. De film deed al enigszins verouderd aan. ..The intimate stranger" handelt over een Amerikaanse filmproducent (Ri chard Basehart) die pas ge trouwd is met de dochter van een Engelse filmmaatschappij, waarvoor hij nu zijn eerste film /ql maken. Tot zover duidelijk The Eagels in deel 2 van Rock Concerts. autobiografisch. Maar dan wordt de producent lastig geval len door brieven en telefoontjes van een Amerikaans meisje dat beweert een verhouding met hem te hebben. Wat zij zegt blinkt zo overtuigend dat de producent aan zichzelf gaat WCHTIp Wan twijfelen. In de filmstudio volgt tenslotte de dramatische ontkno ping. Nederland I, 21.35 uur. Colargol Beertje Colargol reist met zijn vriendjes langs verschillende sterren: bijvoorbeeld naar de ster waar het weer wordt ge maakt. Hun raket heeft wel te lijden van de lange reis. maar gelukkig kan het ruimtevoertuig worden gerepareerd. Ned. I 19.05 uur. Rock Concerts In deel twee van Rock Concerts met The Eagles, treden de gas ten Linda Ronstadt en Jackson Browne op. Enkele nummers: „Take it easy" ..Peacedull. easy feeling" en „Desperado". De laatste aflevering van deze serie is ook gewijd aan de Ea gles. Ned. I 19.20 uur. Popeye „Mutiney ain't nice" heet de po- peye-aflevering. Popeye vaart uit en Olive neemt op roerende wijze afscheid van haar zeeheld. Tom Harris Eenmaal op zee blijkt aan boord van Popeye's schip een vrouwe lijke verstekeling te zijn en dat brengt ongeluk. Ned. 1, 19.45 uur. Het volk van de Mogei in Austra lisch Nieuw Guinea wordt geleid door Wamp Wan, een van de laatste stamhoofden die de over gang van het stenen tijdperk naar de 20ste eeuw aan den lijve heeftmeegemaakt. Wamp Wan, tegen de ze ventig nu, en een relatief rijk man, bezitter van vele varkens en zes vrouwen, wist veertig Jaar geleden niet van het be staan van blanken af; nu werkt hij op voet van gelijkheid sa men met de Australische be stuurders. Ned. I 20.45 uur. Gil Bernard De EO heeft 'n montage gemaakt van twee programma's met de Franse chansonnier Gil Ber nard, die vorig jaar werden uit gezonden. Vanavond kan men Gil horen en zien in Mon ami, reveille toi, Frères Guitans Anne Frank, Poème; Le prison. Le seigneur est mon Berger, De Teau dans ton vin, Le petit curé Mol je crois, Que fais-tu Noé en Le jegement dernier. Ned. II 20.20 uur. All in the family Archie en Edith zijn uitgenodigd voor het huwelijk van Maude's dochter Carol. De aanstaande echtgenoot van Carol is echter Joods, wat voor Archie de nodi- Roger Livesay in ge problemen opleven. Ned. I, 20.20 uur. In de speelfilm „Het leven van Tom Harris" speelt Harris zijn eigen hoofdrol van de man, die in de gevangenis zit of anders zijn geld verdient in de bokS- ring: ook diefstal en hardhandi ge vergrijpen, leveren hem het extra brood op de plank. Een meisje, aanvankelijk zijn slacht offer, brengt Harris op een be ter levenspad, zeker wanneer zij huwen. Het gaat hen thans voor de wind. Ned. II 21.45 uur. NEDERLAND I NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journa'al VPRO 19.05 Beertje Colargol 19.20 Rock Concerts 19.45 Popeye 20.00 Journaal 20.21 All in die familly 20.45 Wamp Wan, stamhoofd uit het stenen tijdperk, doe. 21.35 The Intimate Stranger, speelfilm van Joseph Losey NOS 23.10 Journaal 23.15 Tour de France 20.50 Nader bekeken 21.15 Looft den Heere 21.45 Het leven van Tom Harris 23.05 Journaal DUITSLAND I 18.00 (K) Nieuws uit Noordrljn-Westfa» len. 18.05 (K) Kinderprogramma. 18.15 (K) Dr. Marcus Welby, tv-se- rle. 18.40 (K) Aktualitelten. 19.30 (K) Vervolg Marcus Welby. tv-se- rie). 20.00 (K) Journaal en weerbe richt. 20.15 (K) Dlskussleprogram- ma. 21.00 (K) Der Chef, misdaad film. 21.45 (K) W K. Voetbal. 22.30 (K) Journaal, kommentaar en weer- NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal EO 19.05 New Hope, zang 19-30 Rekapitulatie 20.00 Journaal 20.21 Chansons van Gil Bernard NEDERLAND I NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 De schone heks 19.30 MASH 20.00 Journaal 20.21 Columbo 21.55 Showpiarade NOS 22.45 Uit de kunst 23.20 Journaal 23-25 Tour de France NEDERLAND II NOS 18.00 Wimbledon, samenvatting finale dames enkel 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 De Walton» 20.00 Journaal 20.21 Op losse groeven 21.05 Een geval van moord? tv-film 22.20 Wordt u al geholpen? (2) 22.50 Journaal 18.00 IK) Nieuws uit NoordriJn-Wes*- faJen. 18.10 (K) George, tv-serle. 18.40 (K) Aktualitelten. 19.20 (K) Klein tv-spelDie Mutter, 19.45 (K) Feuilleton. 20.00 (K) Journaal au weerbericht. 20.15 (K) Hell below zero. spelfilm. 21.45 (K) W.K. Voet. bal. 22.15 (K) Politietips. 22.20 1K1 Verslag uit Bonn. 22.45 (K) Jour naal, weerbericht en vakantlewoe*- bericht voor het weakond. 23.00 (K) Film. 0.10 (K) Journaal. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.20 (S) 'Lichte orgelmuziek. IKOR: 18.30 Kleu, informatie en kommen taar over zaken van kerk en samen leving NCRV: 19.00 (S) Leger des Heilskwartler. 19.15 De kerk van daag. 19.30 (S) Veel gevraagde ge- w.Jde muziek. 20.00 (S) 24ste Inter nationaal Orgelconcours Haarlem 1974. 21.30 Licht muziekprogramma. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) Hier en nu. 22.50 Radlo-Vu-magazine 23.05 (S) Wer ken van Prokofjef en Rachmanlnof 23.55—24.00 Nieuws. (I). NOS: 19.50 Den Haag vandaag. 20 00 Nieuws. 20.05 Radiohjournaal. NOS: 20.10 (S) Holland Festival 1974: Radio Filharmonisch Orkest met solisten: hedendaagse muziek. AVRO: 22.30 (S) Arnold Sohönberg: muzikaal klankbeeld. 22.55 (S) Dich ter bij de muziek: nieuwe liedjes, chansons of songs. 23.20 (S) Essay: kunstkroniek. 23.50 Radiojournaal. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM III 18.02 Joost mag niet eten. TROS: 10.02 (S) Drie loopt achter. 21.02 (S) Sesjun: jazz en blues live. 22.02 (S) T ,S T TROS-Sport- De Hugo van Gelderen Show. 23.02 Tijd. waarin om 23.02 NOS: W.K. Nachtwakers en suppoosten. NOS: Voetbaljournaal 0.02 Aktua. 010 (S) 5.02 De Satésaus Show. E.O.: 6.02— 7.00 (S) Matlnata: gevarieerde llch- Jazz-Slr 1.02 De Nachtwacht, te muziek. AVRO: 7.00 Nieuws 7.11 Ochtendgym nastiek 7.20 (S) Dag met een gaat je, met om 8.00 Nieuws 8.11 Radio journaal en 8.30 De Groenteman 9.00 (S) Het Radio Kamer Orkest: klas sieke muziek 9.35 Waterstanden 10.00 Kleutertje Luister 10.10 (S en inono) Arbeidsvitaminen (11.00 Nieuws, 11.03 Radio journaal) 11.30 Horlepiep, een serie-programma over het volkslied, 11.55 BeurspleJn 5. NOS: 12.00 Toerisme 12.30 Over- heldsultzendlng voor de landbouw 5. NOS: 12.00 Toerisme 12.30 Over- heldsultzending voor de landbouw 12.40 Sur la route du Tour de Fran ce 13.00 Nleuwd (VARA 13.11 Din gen van de dag) NOS 13.25 Spiegel van Bleglë 13.50 (S) Internationaal spectrum' 14.30 Blik op de derde we reld 14.45 Blik op Europa 15.00 Zoek licht op Europa (16.00 Nieuws). HU MANISTISCH VERBOND: Laat Je niks wijsmaken. VPRO-Vrijdag. 7.41—7.50 Echo) S.24 Overweging 8.30 Nieuws 8.36 Gymnastiek voor de hulsvrouw 8.45 Hoera vakantie 9.00 Moeders wil ls wet ln vakantfe- sleer 10.00 (S) Aubade klassieke pianomuziek (10.30 Nieuws) 11.00 Gebakjes en Beter leven - verhalen van wel en wee 11.55 Mededelingen 12.00 (S) Van Taalf tot twee: KRO1» pauzeprogramma (12.22 WIJ van het land 12.26 Medellngen 12.30 Nieuw» 12.41 Echo 13.00 Raden maar) 14.00 (S) Holiday Interlokaal: gevarieerd programma met om 15.30 Nieuws 17.00 (S) Country and Western mu ziek 17.30 Nieuws 17.32 Echo. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Volgens pro gramma-commissaris radio en NOS-vice-voorzitter mr. W. Wa genaar is de omroep in grote moeilijkheden geraakt als gevolg van het uitblijven van een be slissing van de minister ten aanzien van de erkenning van de TROS als A-omroep, de even tuele toelating van Veronica tot de ether en een mogelijke zend tijduitbreiding voor de televisie. Krachtens de omroepwet ls de minister verplicht om voor 1 juli ten aanzien van deze zaken een beslissing te nemen, wil deze beslissing op 1 oktober van dat zelfde jaar geëffectueerd wor den. In bijzondere gevallen kan van deze bepaling in de omroep wet worden afgeweken, „maar dat betekent wel, dat de NOS en. de omroepen bij het afsluiten van contracten en het aanvra gen en plannen van faciliteiten en programma's met de vakan ties voor de deur in grote moei lijkheden zijn geraakt. Bedrijfs matig gezien is het een hoogst ongezonde situatie", aldus de heer Wagenaar. Overigens is de omroep zelf al vooruitlopend op een ministe riële beslissing uitgegaan van promotie van de TROS tot A- omroep met de daarbij behoren de uitbreiding van zendtijd voor deze omroep, en de afwijzing van het verzoek van Veronica om tot de (legale) ether te wor den toegelaten. Volgens de heer Wagenaar ls het leed overigens niet te over zien, wanneer de minister zou besluiten om Veronica wel als omroep te erkennen. Twee inzendingen van NOS voor Prix Italia (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Naar het 27ste radio- en televisiefestival om de Prix Italia, dat van 18 tot 27 september in Fiorence wordt ge houden, zal de NOS voor wat de radio betreft twee produkties in zenden. In de categorie hoorspe len is dat het hoorspel „Vogel Heracles" van Gerrit Pleiter, dat nog door de NCRV zal wor den uitgezonden, en in de cate gorie radiodocumentaires het programma „mens of moorde naar?" dat door Maarten Neder- horst voor de NOS is samenge steld. Tour de France op radio en tv Vanavond T<W de France op tv op Ned. I om 23.20 uur. Morgen op Hilversum 3 om 8.00 voorbeschouwing, om 12.00 en 13.00 uur rechtstreeks en om 18.00 uur nabeschouwing. Holland Festival op de radio In het kader van het Holland Festival vanavond op Hilversum 2 van 20.10 tot 22.30 uur recht streekse uitzending van het con cert dat het Radio Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Michael Gie- len geeft in het Concertgebouw in Amsterdam. Met medewer king van Slavka Taskova. so praan; Maurizio Pollini, piano en Wim van Beek, Henk van der Donk, Hans Keizer en Wim Koopman slagwerk. Uitgevoerd worden: Quadrivlum. Una ola de fuerza y luz voor piano, sopraan, geluidsband en orkest Bruno Maderna en Luigi Wendela de Vos als Cindy en Jaap Wieringa als haar producer, die tenslotte samen het geluk vinden, geworden. Voor de musical „Eén en één is twee" heb ik een paar liedjes geschreven, waarin ik de grote grap bedrijf met dit schertsverschijnsel, waar eigenlijk elke serieuze riii- sicus zich voor schaamt in het besef, dat de schuimkloppers uiteindelijk toch de markt be heersen. In liedjes als „Wat moet ik doen", Eén en één is twee" en „Niks, niksr doodge woon niks" heb ik flopmuziek en serieuze competities afwisse lend gebruikt. De muziekken ners zullen direct horen wat ik bedoel en de point ervan snap pen. Je kent het motto van de platenwereld: Wat kinderen leuk vinden is goed genoeg vooi1 de volwassenen. Deze musical bevat geen aanklacht, welnee. Omdat je blijft lachen om deze roze fondant met luchtvulling, hebben Nico en ik er een zilve ren zeepbel van gemaakt, een humoristische musical met van mijn kant parodistische compo sities. We houden het fijntjes. We haten de wereld niet waarin we leven, ook al brengt die geen muziek voort, maar louter sound. Vrienden zeiden mij, dat ik deze keiharde bizniz veel harder aan had moeten pakken. Daar ben ik het niet mee eens. Goed, het is een tranendal, maar zowel van het huilen als van het lachen". Zingende zusjes Een zoet sfeertje wordt in de scè ne geworpen door de Zingende Zusjes (Wieteke van Dort en El len Verhelj), Martin Brozlus, Thérèse Stelnmetz, Ria Valk, de Twee Pinten en nog wat overbe kende tv-figuren, die Nico Hll- trop niet graag vooraf genoemd ziet, omdat hij ze als verrassing wil bewaren. Wel mogen de Buffoons erin. Tussen deze bedrijven door trekt Cindy zich op aan de voorbeel den Liesbeth List en Rob de Nijs en laat zij haar zang om vormen tot sound op de mix-ta fel, waar alle muzikale kleur tjes voorhanden zijn om muziek tot schuim te vermalen. Drums, bas, gitaar, sax, bongo's, koper en trombones wolken hoog op en Cindy voelt zich als een uit verkoren kind, dat de was en de voorwas in één keer kan doen, waarbij ze voortdurend denkt aan Wil van Seist, omdat-ie daar in de STER reclame voor maakt en in de musical laten we het voorzichtig zeggen naar haar gunst dingt. Wendela de Vos: „Ik kom vart de' Amsterdamse Kleinkunstacade mie en heb daar leren zingen, dansen, acteren en alles doen wat in een musical nodig is. Ik ben uit het Vier Vrouwen-caba ret gestapt, omdat ik het te een zijdig vond, er een beetje op uitgekeken raakte. Deze musi cal biedt meer van wat ik zoek". Angelique de Boer: „Ik heb de zelfde opleiding als Wendela. maar ik heb maar een heel klein rolletje gekregen. Ik maak er maar een soort talen'acht van. Misschien word ik wel ont dekt". Wil van Seist: „Van huis-uit ben ik toneelspeler. Ik heb v»"| zwaar drama gespeeld met ais hoogtepunt de jongeman in „Wie is bang voor Virginia Woolf" met in de hoofdrollen Han Bentz v.d. Berg en Petra Laseur. Maar ik ben ook ko misch, kan eigenlijk alles doen en doe alles ook graag, film, tv, musical, toneel. Ik vind maar één ding vervelend, ik heb nou eenmaal iets van de glamour boy. Dat kan ik ook niet helpen. Maar daar houden ze je dan ook voor, terwijl ik vanuit mijn milieu erg serieus ben en diep over de dingen doordenk. In deze musical ben ik weer de sterretjesplukker die Cindy los laat als ze valt, de schmiecht. De mensen krijgen daardoor ge makkelijk een verkeerd beeld Jac Buiterman: „Ik ben nu 65 eigenlijk zou ik moeten kappen met dit woelige wereldje, dat door jongeren wordt bepaald, Maar ik heb er nog steed? ple zier in om dit soort werk te ma- Jacq Buiterman meent oprecht wat hij zegt, al moet je hem tuurlijk wel met een korreltje sound nemen. TON OLIEMULLER Jacq Buiterman, een half leven lang rusteloos Ramblers-arran- geur, muzlekverschaffer voor ettelijke KRO-musicals en bolle boos in de show-biz, heeft hardnekkig en bij herhaling ie dereen die luisteren wilde op het hart gebonden: „Er zit een verhaal in die dwaze wereld van hit- en herriemakers, van de jongens en de meiden uit het gouden schijvenrijk waar de scepter wordt gezwaaid door wie uit het niets de meeste schuim weet te kloppen". Hij vond tenslotte gretig gehoor bij KRO-regisseur Nico Hiltrop, de man die in het laatste ver schenen Theaterjaarboek zijn voorkeur verdedigde voor draai boeken die door de regisseur zelf geschreven zijn, omdat de intenties van de auteur dan de minste kans lopen verloren te gaan. Als Nico Hiltrop dat doet. dan neemt hij eerst ruime af stand van de regisseur in hem en meet hij zich de auteursnaam Nico van Aemstel aan. Dit heeft geleid tot de musical „Een en één is twee", die intus sen op de band is gezet en het najaar op het KRO-scherm ge bracht zal worden, bevolkt met showgirls en dansgozers en mensen als Wil van Seist als glamourboy en Wendela de Vos. die uit het Vier Vrouwen-caba ret is gestapt en het in de naas te tekomst op de tv-toer hoopt te gaan maken. Nico Hiltrop: „De schrijver Nico moet vaststellen, dat regisseur Nico zelden zo gaaf de intenties van de auteur heeft gevat. Als aanhanger van mijn eigen theo rie kan ik op dit moment moei lijk een ander standpunt inne men. Maar als deze musical er goed op staat, dan komt dat ook omdat ik leuk heb kunnen wer ken met mensen die er hele maal achter staan en meer van zichzelf hebben gegeven dan ik vermoeden kon dat er in hen Zowel Jacq Buiterman als Nico Hiltrop staan er voor in, dat deze musical een scheutige schildering biedt van wat er in single-land te koop is. De opper vlakkige kenner van deze we reld zal het verhaaltje onmid dellijk vatten. Het meisje Cindy (Wendela de Vos) gaat het hele maal maken na een talenten jacht, schopt het tot goud en verdwijnt tenslotte als een ver schietende ster in het niets. In de jaren van haar opgang wordt zij intens aangeklampt door de publiciteitsman Max (Wil van Seist), altijd uit op de jongste topper, maar die Cindy verlaat, wanneer een nieuwe troel trots op de hitladder trimt. racq Buiterman: „Dit verhaaltje heeft natuurlijk weinig om het lijf, al zit er het mooie trekje in, dat Cindy uiteindelijk toch het geluk vindt met producer Wim (Jaap Wieringa), die gek ker Is op Cindy's gouden hart dan op haar gouden plaat. Dat zijn de meest voorkomende ver schijnselen in dat milieu en daar heeft Nico op gemikt ter- wille van de herkenbaarheid door het grote publiek. Mijn doorgestoken kaart ln deze mu sical zit hem vooral ln de mu ziek". ,Laat ik eerst een geheim ver klappen, dat eigenlijk geen ge heim is. Het nummer „Romo- na" van 'the Blue Diamonds werd destijds in vakkringen voor zo slecht en infantiel ver sleten, dat het niet op de plaat zou worden gezet. Daar mocht je het publiek niet mee afsche pen, vonden de kenners, als je tenminste nog een greintje res pect voor je publiek had. Afijn, het is toch op de plaat geko men, en je weet hoe het gegaan is, meer dan vijf miljoen ver kocht over de gehele wereld. Ruud en Riem zijn er rijk van

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2