ÊekUc @oufta/nt Nog meer paviljoens dicht in Dennendal Zenuwensla; van 2 finalisten Opvarenden van zinkend schip gered Wij zijn er ook nog..."1 Micheis verstaat55 geen Duits meer ruimteschip Rusland stuurt twee man naar 65e JAARGANG No. 19853 DONDERDAG 4 ULI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE Stranger „The intimate stranger" is de speelfilm van Joseph Losey, die de VPRO op Ned. I om 21.35 uur uitzendt. NU EN DAN REGEN Veel bewolking en perioden mei regen. Matige tot krachtige of en toe harde zuidwestelijke wind. Min. temp. omstreeks 13 gradea Maxima morgen ongeveer 18 graden. De geneesheer-directeur van de inrichting in Eindhoven, waar naar de pupillen 'van het Lo- rentzpaviljoen na de ontruiming van gisteren zijn overgebracht, heeft verklaard dat de over plaatsing nadrukkelijk een tijde lijk karakter heeft en dat de pu pillen terug kunnen zodra orde c-p zaken is gesteld in Dennen dal. Premier Den Uyl heeft de beslis sing van het kabinet om met behulp van de politie het Lo- ientzpaviljoen te ontruimen per soonlijk ervaren als een neder laag. „Ik vind geweld afschuwe lijk, maar op Dennendal troffen we een verziekte situatie aan, met onoplosbare conflicten, een onleefbare situatie. We moesten uit kwaden kiezen, er was geen andere oplossing". De reacties over de ontruiming van gisteren lopen uiteraard sterk uiteen: droefheid, gelaten heid en woede bij sympathisan ten. Een duidelijke afwijzing door het linkse kamp, (PvdA: geschokt, FSP: ongehoord), begrip voor de situatie bij b.v. KVP (ontrui ming was onontkoombaar) en de VVD (onprettig maar nood zakelijk om de bestaande im passe te doorbreken). De politie heeft bij de ontruiming in totaal 150 mensen aangehou den, merendeels sympathisanten (onder wie de Kamerleden Van der Spek (PSP) en Van der Doef (PvdA) de rest bestond uit groepsleiders. Op het politie bureau in Zeist zijn hun namen genoteerd. Het staat nog niet vast of proces-verbaal zal wor den opgemaakt wegens lokaal vredebreuk en of dan eventueel tot strafvervolging zal worden overgegaan. Zie ook pag. 7 Nederlands inkomen redelijk DEN HAAG ANP Driekwart (74 pet) van de bevolking is tevreden met het ei gen inkomen. Zes procent zegt echt te kort te komen Deze cijfers zijn naar vo ren gekomen uit een enquête van het Ne derlands Instituut voor de Publieke Opi nie (Nipo) onder 912 personen. In januari heeft 63 procent van de ondervraagden ge zegd tevreden te zijn met het inkomen. In totaal 39 procent heeft geantwoord „netaan" te kunnen rondkomen en 44 pro cent zei gemakkelijk te kunnen rondko men. Zeven procent van de ondervraag den zei van hun inko men over te houden. Uit de enquête bleek, dat „netaan" kunnen rondkomen voor ve len al een reden is om tevreden te zijn met het inkomen. Echt te kort komen gaat pas samen met ontevreden zijn. Grootscheepse actie marine en luchtmacht De vrouw van een „wereld-voetballer" heeft het soms niet. Dinie Jongbloed zat af en toe op van de zenuwen voor de t.v. wanneer haar man de zo veelste grote ontdekking van Rinus Micheis in aktie moest komen. Hoe zij er zich met zoon en dochter doorheen sloeg leest men op pagina 11. Maar: zondag zal Dinie er duidelijk zijn, daar i Munchen. „Ze zullen weten dat wij, de vrouwen van d» beste voetballers, er ook nog zijn." In het feestgedruis na de overwinning van het Ne derlands elftal op Brazilië vindt Dinie Jongbloed toch nog tijd om in te gaan op het vermeende drank- en sexfeest in het Duitse Hiltrup-hotel, dat door enkele Duitse Boulevard-bladen de wereld is ingeschreeuwd. „Micheis heeft meteen geroepen dat die hetze een onderdeel was van de psychologi sche oorlogsvoering tegen ons land en dat vind ik reuze lief van hem. Maar zal er die avond werke lijk wat gebeurd zijn: Wat dan nog? Die jongens zijn aol langer dan vier weken van huis. Ik zou het erg ongezond vinden als ze al die tijd alleen aan voetbal hebben gedacht. Toen Jan na de wedstrijd belde heb ik trouwens nog tegen hem gezegd: „Je wist toch, dat die rat ten in de buurt waren". Ik had ze namelijk zondag al in het tooted in Gedsenkirchen zien rondsluipen Die journalist is de grootste rat e die fotograaf die bij hem is, is zo nodig nog een grotere. Weet je wat Jan zei: „Sorry Dien, maar ik kan zo slecht gezichten onthouden". Bi DORTMUND Frans Beckenbauer, de aanvoerder van de Westduitse fina list op het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal, aanstaande zon dag in München, en als zodanig tegen stander van het Nederlands elftal, heeft zich weer eens van zijn slechte kant laten zien. Na het voor West Duitsland toch nog goed afgelopen „waterballet" tegen Polen (10) be keek hij 's avonds in zijn hotelkamer de tv-beelden van Nederland—Brazi lië en gaf daarbij een weinig lovend commentaar. Het viel hem op dat hem vooral de hardheid van Oranje erger de. „Brazilië is afgegaan, maar Ne derland in mindere mate óók." Een nieuw element in de koude oorlogspoli tiek, die al dagen tussen beide landen heerst en welk vuurtje supervisor Rinus Micheis gisteravond aanwakkerde door plotseling voor te wenden geen Duits meer te kunnen verstaan en spreken. De vreugde na de historische en een wereld kampioen onwaardige voetbaloorlog tegen Brazilië (20) werd later enigszins getem perd door de verwachting dat Rob Rensen- brink in de tweede helft geblesseerd ge raakt de eindstrijd waarschijnlijk niet kan spelen. „Hij Iheeft een spier gescheurd in het rechterbovenbeen", luidde de diagnose var Frits Kessel de arts van Oranje. Voor het overige viel de schade mee. Johan Neeskens stapte 's avonds laat alweer monter en bli; rond. Kessel: „Hij is eruit gehaald om hem te beschermen. De Brazilianen hadden hel vooral op hem gemeend." De kaakblessure van doelman Jongbloed valt ook mee. Kritiek van dr. Kessel op de dopingcontrole: „Een FIFA-vertegenwoordiger of een wed- strijdarts moet het recht hebben om spelers, die zichzelf niet meer zijn, op te roepen voor een controle op doping. Anders iheeft het /een zin." SCHIERMONNIKOOG Een aantal marine- en lucht macht-helikopters hebben vanmorgen, in de lucht ge coördineerd door een Neptune-vliegtuig van de Marine, tijdens een snelle aktie een aantal opvarenden van de pijpenlegger Mulusi kunnen redden. Met 35 man aan boord, sloeg dit schip, dat een olieleiding legt naar Delf zijl, vanmorgen bij de Rottummersplaat lek en begon daarna snel water te maken. De reddingsaktie kwam snel op gang en bij hun eerste vlucht wist een luchtmacht-helikop ter reeds zes opvarenden van het dek van de Mususi te pluk ken en bij Balg op Schiermon nikoog aan land te zetten. In tussen waren nog meer helikop ters boven het zinkende schip verschenen. Om kwart voor twaalf waren alle opvarenden van het schip, waarvan de positie snel ver slechterde, gehaald. Aan de redding hebben vier helikopters van de marine en één van de luchtmacht deelgenomen. Voor alle zekerheid had de marine ook nog de hulp ingeroepen van twee Duitse hefschroefvliegtui- gen van de vliegbasis J.ever in Noord-Duitsland, doch deze be hoefden niet op te treden. Aanbetaling nieuw huis gestolen LEIDEN Uit een woning in de Lombokstraat is gistermiddag een geldkistje met een bedrag van 9000,— gestolen. Door het indrukken van een ruitje in de voordeur kon men het pand binnen. De bewoner, een 23-jarige timmer man, had die dag juist het bedrag bij de spaarbank op genomen, zodait hij vanliaag de eerste aanbetaling van een nieuw gekocht huis kon doen. (Van een onzer verslaggevers) DEN DOLDER De kans bestaat dat nog enkele afdelin gen van de zwakzinnigeninrichting Dennendal ontruimd moeten worden. Dit zal niet nodig zijn als de groepslei ders die het gezag van het bestuur niet erkennen vrijwil lig op non actief gaan. Het bestuur zal deze mensen nog enkele dagen respijt geven. „Niet te lang, het mag geen nieuwe lijdensweg worden", aldus het bestuur. Inmiddels is een nieuwe commissie gevormd (vertegenwoordigers van bestuur, de staf, ouders van pupillen en deskundigen) die de problemen gaat inventariseren en gaat proberen Dennendal weer tot nieuw leven te brengen. Broer en zus bekennen vijftiental inbraken KATWIJK De Katwijkse politie heeft een 12-jarig jongetje met zijn 11-jarige zusje op heterdaad betrapt bij het leeghalen van de kassa van een benzinestation in Katwijk aan den Rijn. Tijdens een verhoor op het politiebureau bekende het tweetal nog een vijftiental andere vergrijpen. De echtgenote van de pomphou der kon het meisje op het aller laatste moment nog in haar kraag grijpen. De jongen werd enkele straten verder gevonden in een grasperk waar hij de bun't gemaakte centjes 400) lag te tellen. Het jongetje pleeg de de overtredingen, waaronder diefstallen, brandstichtingen en vernielingen meestal samen met zijn zusje; in sommige gevallen betrok hij andere kinderen in zijn werkzaamheden. Het onder zoek van de politie wordt nog voortgezet. tïUENOS AIRES (Reuter) De politie in Buenos Aires heeft van morgen plotseling een eind ge maakt aan het défilé langs het opgebaarde lijk van Peron. Vol gens een politiefunctionaris was het défilé beëindigd omdat Pe rons lijk er niet zo best aan toe To: nu te2 h-:ft d? - A geen van de overvallers kunnen achterhalen. MOSKOU (AP-UPI) De Sovjet-Unie heeft gisteren een Sojoez-14 met een twee-koppige bemanning in een baan om de aarde gebracht. Het ruimteschip is inmiddels gekoppeld aan een negen dagen geleden gelanceerd ruimtelaboratorium. Volgens het officiële Russische persbureau TASS wordit de Sojoez-14 bemand door kolonel Pavel Popo- vitsj en kolonel Joeri Artjoekhin. 'Het ruimteschip is gisteravond om 19.51 uur, kort nadat president Nixon Moskou had verlaten, in een baan om de aar de gebracht. Volgens TASS heeft de vlucht een twee delig doel: er wordt geëxperimenteerd met het ruimtestation Saljoet-3 dat 25 juni in een baan om de aarde is gebracht en de verbeterde systemen aan boord van het Sojoez-ruimteschip worden gecontro leerd. Popovitsj heeft vanuit de ruimte laten weten dat hij en Artjoekin het goed maken en snel ge wend waren aan de toestand van gewichtsloosheid. TASS deelde verder mee dat alle apparatuur aan boord naar behoren functioneert. LA BAULE De amazone Janoi Tissot-Lefèbre heeft met twee foutloze parcoursen de leiding overgenomen van de Canadese Barbera Kerr. Zes doden BANGKOK (Reuter-AFP) In de Chinese wijk van Bangkok zijn gistermiddag zeker zes mensen door poli tiekogels gedood. Honder den mensen probeerden een politiebureau te bezetten, waartegen de agenten met hun vuurwapens optraden. Er vielen 40 gewonden. I et incident begon toen de politie een taxichauffeur wilde aanhouden, die voor een bioscoop op een vracht je stond te wachten. SOJOEZ-14 Noteer m.i.vRON als nieuw kwartaal-abonnee; 041111 Stuur deze bon in open envelop. Naam: zonder postzegel, naar Adres: antwoordnummer 349, Leiden Woonplaats Stuur het theeglas naar: LEIDSE XS!I COURANT Woonplaats: i.' Overvallen ANP Gewapende overvallers hebben gisteren in Amsterdam een girokan toor en in Keenvliet (Z.H.) het postkantoor overvallen. In Amsterdam verdween de overvader met een bedrag van 6000 gulden, in Heen- vliet trof de jonge overval ler sjech/.s ca:- k.ein bedrag

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1