STAK ZICH PLUIM OP PET Joegoslavië ontluisterd TOCH EXTRA KAARTEN Toch puntje voor Oost-Duitsland en Argentinië ZONDVLOED FRANKFORT KON ROES BU DE FAOlHA 14 WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Frankfort Vandaag heeft de Fifa alsnog 10.000 kaar ten ter beschikking gesteld aan de vier landen die in het wereldtoernooi zijn overgebleven. Dat is het restant van de terugontvan gen kaarten. Ieder land krijgt nog 2500 exemplaren. Duitsland zal de kaarten niet In de vrije verkoop brengen, maar Polen zal het aantal zeker niet afne men. Wellicht toch nog een buitenkansje voor laatko- Niemand van de zestien trainers heeft voor het toer nooi begon de juiste laatste vier getipt. West-Duitsland werd door alle zestien als een van de vier aangewe zen, Brazilië twaalf keer evenals Italië, dat werd uit geschakeld en Nederland tien maal. Met Polen had geen van de zestien reke ning gehouden. De Duitse verdediger Paul Breitner weet nu al precies wanneer hij met voetballen WK-VARIA zal stoppen: over zes jaar als hij 28 is. Breitner's ver klaring daarvoor: ,,Dan speel ink 10 jaar bij Bayern Mllnchen waar zo veel wordt gevoetbald dat het gelijk staat met vijftien jaar in een andere club." Voor de Zweedse coach George Ericsson hoeft het allemaal niet meer zo. Hij ambieert een baantje op kantoor en wil de avondu ren vrij hebben voor zijn hobby, pianospelen. Bewoners van zuidelijke landen zijn sentimenteler dan noordelingen. Een Bra ziliaanse verslaggever vroeg aan de moeder van Pereira of zij trots was als haar zoon als voetballer op het tv-scherm verscheen. Het antwoord was: „Ik zie hem helemaal niet. Als hij het veld opkomt begin ik te huilen en door mijn tranen heen zie ik alleen een schim van mijn zoon". Dan heeft zij gisteren ook niet gezien dat hij het veld werd afgestuurd. Het wereldtoernooi heeft Duitsland volkomen in zijn greep. Het koor en het or kest van de Beierse omroep weigerden a.s. zondag een herdenkingsconcert te ver zorgen waarop werken van Bruckner gespeeld zouden worden. Dirigent Jochum en de organisatoren moes ten het hoofd buigen. De musici wilden perse de fi nale zien. Het concert begint nu om half twee en er zijn tiental len tv-toestellen opgesteld, zodat koor en orkest en pu bliek de eindstrijd na het concert kunnen volgen. De moeder van Pereira heeft niet kunnen zien dat haar zoon gisteren uit het veld werd gestuurd. WK OP TV Duitsland I 21.45—22.15 WK'74 Tussen de wedstrijden Duitsland 2 17.35—18.25 WK extra In het slechts met een krappe 15.000 toeschou wers gevulde Rheinstadion nam Joegoslavië in de 27ste minuut een voorsprong. OPSTELLINGEN JOEGOSLAVIË: Maric; Buljan, Katalinski, Hadziab- dic, Pavlovic, (Peruzovic); Bogicevic, Amicovic, Jerko- vic, Petrovic (Karasi) Shur- jak en Dzajic. Zweden: Hellström, Olsson, Karlsson, Nordqvist, Au- gustsson, Tapper, Grahn, Persson, Torstonssen, Ed- ström, Sandberg. Scheids rechter: Pestarino (Arg) Toeschouwers: 15.000. Dzajic, die ondanks alle an ders luidende berichten toch mee speelde, ontweek Olsson en leverde een voor zet op maat af. Surjak stond op de juiste plaats om het laatste beslissende tikje te geven. Twee minu ten later was de stand ech ter weer in evenwicht. Te midden van het gedrang dat ontstond na het nemen van een hoekschop haalde Ralf Edström doeltreffend met het rechterbeen uit. Bij beide ploegen was de inspiratie ver te zoeken, er stond ook niets meer op het spel. Doelman Ronnie Hellström van Zweden moest nog wel enkele keren in actie komen maar liet zich niet meer passeren. Het voor Joegoslavië droe ve einde van dit wereld kampioenschap kwam enke le minuten voor het laatste fluitsignaal van de goed leidende Argentijnse scheidsrechter Pestarino. Bij een Zweedse aanval kon Olsson de bal ver opbren gen, doelman Maric stomp te de bal weg, voor de voe ten van Grahn die de bal direct doorspeelde naar Torstensson die niet aarzel de en onhoudbaar uithaal de. 2—1. Van onze verslaggever GELSENKIRCHEN Oost-Duitsland en Argentinië heb ben de tweede finaleronde in ieder geval niet puntloos af gesloten. Nadat beide ploegen eerder nederlagen hadden geleden tegen Brazilië en Nederland, kwamen zij gisteren een gelijkspel van 1—1 overeen. De 20.000 toeschouwers za gen een zeer aantrekkelijke wedstrijd. De Oostduitsers legden zich, in tegenstelling tot hun eerdere wedstrij den, ditmaal volledig toe op de aanval. De Argentijnen, die vanwege de onverwach te dood van president Pe- ron met een rouwband speelden, werden in de be ginfase volkomen overklast door de Oostduitsers, die voor het eerst dit toernooi ook het publiek op hun hand kregen. Alleen al in de eerste twaalf minuten kreeg Oost-Duitsland vier schitterende kansen. Streich (2x), Sparwasser en Löwe misten echter steeds op het laatste moment. Het eerste en naar later zou blijken enige Oostduitse doelpunt viel in de veertiende mi nuut. Na een schitterende solo liet Weise een voorzet los, waarop Streich alleen Ondanks de zware arbeid van vele hulpvaardige Duitsers bleef het veld in het Waldstadion tijken op een zwembad. (Van onze verslaggever) DiiSSELDORF. Het was een ontluisterd Joegoslavië dat na afloop van het duel tegen de Zweden het veld verliet. Ook In hun laatste duel moesten de Joegoslaven, die na de ope ningswedstrijd tegen Brazilië, van veel kanten een plaats in de finale werd toebedeeld met 2—1 hun meerdere erken nen in Zweden. kwaliteit was. Even moest Polen de hardere afweer te hulp roepen in dit faire duel, dat gezien de toestand van het ter rein van goed niveau was. Een uitval gaf Maier de gelegenheid zich bij een fel schot van Deyna te onderscheiden en direct daarna had WestDuitsland de fina le binnen handbereik. Bonhof werd nog van een schot afgehouden. Maar de bal sprong naar Müller dit het ge hele duel te statisch speelde maar die ene kans waarop hij steeds had geloerd niet miste. Wel tikte Tomaszewski de bal met de voeten nog aan, maar het was niet voldoende. Duitsland lefidde en er klonk een massale vreugdekreet. De Poolse defensie, hoe manhaftig ook strijdend, had ten slotte de druk niet kun nen weerstaan. Nog wachtte Gorski met het Inzetten van vervangers die wellicht de kracht OPSTELLINGEN West-Duitsland Maier, Vogts, Schwarzenbeck, Beckenbauer, Breitner, Bonhof, Hoeness, Ove- rath, Grabowski, Müller, Holzenbein. Polen: Tomaszewski, Szy- manowski, Gorgon, Zmu- da, Musial, Kasperczak (Cmiekiwicz), Deyna, Maszczyk (Kmiecik), Lato, Domarski en Gado- cha Scheidsrechter: Erich Line- mayr (Oostenrijk) hadden kunnen compen seren die op het zware veld was verspeeld. Pas tien minuten voor het einde werden Smi- kiewicz en Kmiecik inge zet. Niet de negentienja- reige Kapka die topsco rer van zijn land is maar door Gorski wordt beschouwd als een spe ler die in de ijskast moest blijven tot het volgende toernooi in 1978. Helmut Schön had afge zien van wissels omdat hij terecht van mening was dat de vervangers. te veel tijd nodig zouden hebben om zich bij deze barre omstandigheden in te spelen. Kmiecik en Deyna verzamelden nog eens alle resterende kracht in een schot, maar Maier verrichtte tweemaal een safe. Ook de meermalen onzekere Duitse doelman was ge raakt door de vonk die het bereiken van de fi nale in de Mannschaft had ontstoken. Een su- permannschaft, waarin heel Duitsland stellig ge looft en waarop het kas telen durft bouwen? Het antwoord wordt zondag in het Olympisch stadion van Mllnchen gegeven. FRANKFORT Op het veld van het Waldstadion stond bijna evenveel water als in het belendende zwembad. Het muziekkorps dat al parmantig het terrein was genaderd marcheerde met verdubbelde snelheid af. Het water viel met bakken uit de hemel. Een wolkbreuk, vlak voor de wedstrijd West-Duitsland—Polen had het veld herschapen in dit toernooi moest een wedstrijd later beginnen door de gewist. Onafgebroken stroomde het water en voor het eerst In diet toernooi moest een wedstrijd later beginnen door de barre weersomstandigheden. De speaker in het stadion meldde de kletsnatte toe schouwers die op d onover dekte tribunes zo goed en zo kwaad het ging onder een geïmproviseerd dak van paraplu's en grote stukken plastic was gekropen, dat de wedstrijd tien minuten later zou beg'nnn. Men aanvaardde het gelaten. Er wrd ijverig gepoogd de lijnen weer zichtbaar te maken en met walsen, waarachter een bak was bevestigd die het water moest opvangen, werd de zondvloed van Frankfort te lijf gegaan. Het hielp wei nig, want de hemelsluizen werkten op maximale capa citeit. Het toernooi dat al gebukt was gegaan onder een tropische hitte, dat da gen had gekend waarop de kleding aan het lichaam plakte door de drukkende temperatuur, ontmoette de derde vijand, de regen in alle hevigheid. Bij het duel ChiliOost—Du tsland in de eerste ronde joeg het water tijdens de wedstrijd over het veld, ditmaal ervoor. Modderpoel In allerijl opgeroepen brandweerwagens zogen en pompten het water van de doorweekte grond maar er bleef niet meer dan een troosteloze modderpoel over. Het publiek bleef, het gezang en getoeter bleven, de regen bleef ook. In gol ven werd het water door de walsen opgestuwd als de zee naar het strand. In opperste spanning ver werkte het publiek de aan gekondigde tien minuten. Een zuivere krachtmeting was al bij voorbaat uitge sloten maar het organisa tie-comité had geen keus. Uitstel tot vandaag zou hef tige protesten opleveren, want een van de twee teams zou in elk geval reeds zaterdag weer moe ten aantreden. De speaker meldde dat de wedstrijd om half vijf definitief zou be- g'nnen. Plotseling scheurde het wolkendek uiteen en deed de zon een flauwe po ging door te breken. Foto grafen die het unieke ta- freeltje van doorweekte brandweermannen in de weer met slangen en stofzui gers van meer dan huishou delijk formaat wilden vast leggen moesten het veld verlaten. Dat gaf nog enige opwinding maar toen de volksliederen werden ge speeld en de toss eindelijk kon worden uitgevoerd ston den zij braaf langs de zij lijn. De Poolse assistent trainer Gmoch bekeek van af de zijlijn met kritische blik de pogingen het veld alsnog bespeelbaar te ma ken. Dat lukte niet maar de wedstrijd was in elk geval gered. Onder gejuich betrad het muziekkorps voor de tweede keer het terrein, dat zo zacht als schuimplastic was. Toen begon de zon fel te schijnen, tot bijna an derhalf uur later de donkere wolken weer dreigend het stadion naderden. De weer goden eindigden zoals ze begonnen waren maar zelfs zij konden de overwinn'ngs- roes b j de Duitse aanhang niet meer wegspoelen. HERMAN VAN BERGEM Cerd Müller (links) heeft zich cd omgedraaid. Höj heeft zojuist West-Duitsland op 10 gezet en de finale ingeloodst. Jean Tomaszewski (die in de wedstrijd een strafschop stopte) is de verslagen Poolse doelman. volmondig toe: "Do marski is een totaal an der type voetballer dan Szarmach, die intelli genter speelt en daar door gevaarlijker is. Hij is ook meer de leider van de aanval en in staat mijn buitenspelers te lanceren". Zo speelden beide teams in fer.te zonder spits want Gerd Müller kwam er tegen Zmuda nauwe- jpeciale verslaggever HERMAN VAN BERGEM lijks aan te pas, zelfs niet toen hij een unieke kans kreeg na een gru welijke misser van Gor gon wiens technische ca paciteiten niet toerei kend waren op dit on menselijk zware veld waarop doelman Tomas- zewskT. zowel ris Maier de voeten herhaaldelijk uit de weke aarde moest losmaken. Polen's laatste man had, op een kopbal van Bon hof na, nog niets te doen gehad dat gevaar inhield toen Zmuda de onver geeflijke fout maakte om de goedspelende Hol zenbein neer te leggen in het strafschopgebied. Scheidsrechter Line- mayr, die wel erg tole rant optrad toen Gerd Müller later met geba ren en woorden een be slissing in twijfel trok, wees onvervaard naar de witte stip. Linemayr lette scherp op Tomaszewski die trots had verteld boe hij tegen Zweden de straf schop van Tapper had gestopt door hem te mis leiden door een kleine beweging. Ondanks de oplettendheid van de Oostenrijker haalde de Poolse doelman weder om zf:jn truc uit. Weer maakte hij, min der opvallend echter dan bij Tapper, zijn schijn beweging naar links. Bo vendien nam Hoeness de strafschop slecht, te zacht en te onscherp in de rechterhoek, wat To maszewski had ver wacht. Voor de tweede keer in dit toernooi werkte hij de bal naast de paal, een wonder baarlijke prestatie. Het siert de Duitsers in en om het veld dat zij die tegenslag snel verwerk ten. Van de tribunes da verden nog hartstochte lijker de aanmoedigin gen, in het veld strekte de ploeg de rug. Polen kreeg het zwaar Duits land meed het vrijwel onbespeelbare linkerge deelte voor het doel van Tomaszewski, Polen kon niet voldoende profijt trekken uit het zelfde deel van het speelveld voor het doel van Maier dat nog van de beste FRANKFORT Blazend van opwinding en met de ogen knipperend van de doorgestane spanning stak bondscoach Helmut Schön zichzelf een pluim op de drijfnatte pet die hij pleegt te dra gen. "Ik heb", zo zei hij "in de rust tegen mijn man nen gezegd dat zij de bal sneller uit de verdedi ging moesten brengen en het middenveld moesten overslaan. Dat is gelukt en daaraan hebben wij de overwinning te danken". Zijn, voor de zoveelste keer, gewijzigde team had de laatste barrière genomen. De naar een wereldtitel hunkerende Duitsers hadden de Po len verslagen. Na een indrukwekkende reeks zegepralen, waarbij ach tereenvolgens Argenti nië, Haiti, Italië, Zweden maakt na zijn tegen Joe- overwonnen, miste Polen de eindstreep. Er moet aan getwijfeld worden of coach Gorski niet te laat verse krach ten inzette. Zijn met hel denmoed strijdende for matie was al met een handicap gestart omdat Szarmach niet speel- klaar kon worden ge en Joegoslavië waren goslavië opgelopen bles- Wel Deyna, die evenwel grotendeels aan banden werd gelegd door Bonhof die het met deze taak niet eens al te moeilijk had, omdat Deyna het eveneens vanwege een blessure rustig aan moest doen. Zonder hem zou Polen echter al bij voorbaat tot verliezer zijn bestempeld. Alleen zijn aanwez gheid al sti muleerde de ploeg die een helft de barre condi tie van het veld het best overwon. De hautaine tikjes van Beckenbauer misten hun doel, Schwarzenbeck le verde een nog zwakkere prestatie dan in voor gaande wedstrijden en Vogts moest zo vaak zijn mindere erkennen in de alom tegenwoordige, sluw spelende, snelle, en scherp schietende Gado- cha van wereldklasse - dat voor de Duitsers het ergste moest worden gevreesd. Want er zou een nationale rouwdag zijn ontstaan als het hun niet was gelukt de finale te halen. In de brij De Polen, slechts ge steund door een handje vol supporters, onder mijnden in de brij van Frankfort In de eerste helft het Duitse geloof in eigen kunnen. Het linker verdedigingsblok van West—Duitsland verga loppeerde zich keer op keer in de abominabele toestand van het terrein. Aan die zijde bleef de bal soppend steken of schoot onverwacht door. In zo'n situatie moest doelman Maier reddend optreden door Lato, die al eens een vlijmend schot had gelost, van een treffer af te houden. Gadocha en Lato waren de spelers op wie Polen aanvallend moest steu nen. Spits Szarmach werd node gemist. Zijn vervanger Domarski kon de leemte niet op vullen. Gorski gaf het De uitslagen en eindstand na de derde en laatste speeldag in de halve finalegroepen in groep B zijn: Frankfort: West-Duitsland—Polen 10 (0—0) Düsseldorf: Joegoslavië—Zweden 1—2 (11) 1. West-Duitsland 3 3 0 0 6 7—2 2. Polen 3 2 0 1 4 3—2 3. Zweden 1.. 3 1 0 2 2 4—6 4. Joegoslavië 3 0 0 3 0 26 West-Duitsland geplaatst voor de finale. Polen speelt om de derde en vierde plaats tegen Brazilië. Argentinië en Oost-Duitsland deelden de punten broeder lijk in een wedstrijd die in 1—1 eindigde. De Argentijn Houseman (rechts) maakt het enige Argentijnse doelpunt. nog maar met zijn hoofd hoefde te knikken. Argenti nië wist zich snel van de klap te herstellen en nog geen tweehonderd seconden later wist doelman Croy zich verslagen door een schot van Houseman. In de tweede helft zakte het spelpeil aanmerkelijk. Alle tweeëntwintig spelers deden weinig meer dan wachten op het einde. Georg Busch- ner, de trainer van Oost- Duitsland: „Wij hebben hier veel geleerd. Wij heb ben in dit toernooi bereikt wat voor ons mogelijk was." En Ladislao Cap, OPSTELLINGEN Oost-Duitsland: Croy: Ki- sche, Weise, Bransch, Kurbjuweit, Sparwasser, Schnupphase, Pommerenke, Löwe (Vogel) Streich (Ducke), Hoffmann. Argentinië: Fillol; Wolff, Heredia, Bargas, Carrasco- sa, Telch, Brindise, Babing- ton, Houseman, Ayala, Kempes. Scheidsrechter Taylor (Eng.) gaf gele kaarten aan Sparwasser en Bargas. Toeschouwers 20.000.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14