Oranje bereikte meest begeerde doel EINDSTAND GROEP A 74 OGNDERDACi 4 JULI 19/4 LEIDSE COURANT PAGINA 13 17 Michels praat niet met Westduitse pers Een attente fotograaf zag het moment dat Marinho Johan Neeskens moedwillig tegen het gras sloeg wel. Scheidsrechter Tschenscher liet normaal doorspelen, maar hield dezelfde Brazi liaan even later wel de gele kaart onder de neus toen hij opnieuw een overtreding be ging- DORTMUND Rlnus Michels is niet langer bereid met de Westduitse pers te praten. „Oorlog is oorlog", zei hij gis teravond voordat hij in het Nederlands, Engels en Spaans, maar niet in het Duits, z'n visie gaf op de ontmoeting tus sen Nederland en Brazilië. De oorzaak van de starre hou ding van de supervisor: de publikaties in de boulevard- kranten hebben hem ontstemd. Johan Cruyff trouwens ook. „Misschien houdt dat geroddel nu een keer op", aldus de Oranje-aanvoerder, die over de wedstrijd zei: „Zolang het 0—0 staat heb je met die Brazi lianen niet zoveel last, maar als je een keer een voor sprong hebt, moet je constant oppassen. Toen Johan Nees kens was gepakt door Pereira en ik vroeg hoe het met hem was, hebben ze in m'n gezicht gespuwd. Dat was trouwens niet eens het ergste. Ze knijpen en trappen je op momenten, dat de scheidsrechter niet kijkt. Ik heb de jon gens steeds gewaarschuwd rustig te blijven. Als je op hun provocaties ingaat, ben je verloren. Dat Brazilië zo tekeer ;ing, was niet het gevolg van paniek. Ze hopen alleen maar, dat ze je zo uit balans kunnen brengen. Zoals Epi Drost het zag... Zoals Aad Mansveld het zag... WERELDKAMPIOENSCHAP '74 „Ik ben blij dat het Neder lands elftal het heeft ge haald. Net zoals veel ande ren heb ik tegen Brazilië wel een beetje aangekeken, maar die twee vroege doel punten in de tweede helft hebben de rust geschonken die nodig was. Overigens, vond ik, speelden die Brazi lianen wel erg hard. Soms was het gewoon vuil. Maar de spelers van de Neder landse ploeg hebben zich goed beheerst. Als je in zo'n wedstrijd gaat lopen meeschoppen bestaat het ri sico dat je zelf een speler kwijtraakt als hij eruit wordt gestuurd. Tschen scher was, dacht ik, wel een beetje laat met het trekken van de rode kaart. Hij had er van mij wel eer der iemand mogen uitstu ren. Het is merkwaardig dat er bij overtredingen zoals van die nummer twee die Neeskens toen er hele maal geen bal in de buurt was neersloeg niet door de scheidsrechter even bij zijn lijnrechter wordt geïnfor meerd. Die man moet toch gezien hebben wat er ge beurde. Wat de verdediging betreft, waar ik natuurlijk met bijzondere belangstel ling naar heb zitten hijken, moet ik zeggen dat Haan en Rijsbergen wat onzeker begonnen. Rijsbergen her stelde zich goed, Nederland maakte een zeer professionele indruk, waar van men hier op mijn va kantie-adres toch wel onder de indruk is gekomen, voor zover men dat nog niet was. Nederland heeft te recht de finale gehaald. Dat vindt men ook hier. Ik ge loof dat West-Duitsland minder problemen hoeft te geven dan Brazilië. Die Duitsers zijn wel hard, maar niet gemeen. Dat is ook ongeveer het speltype Zoals ik in deze kolom al een paar keer heb verteld wordt Nederland wereld kampioen. Daar twijfel ik nu zeker niet meer aan. Als Oranje erin slaagt om weer op een goed mo ment te scoren lukt dat nog eenvoudig ook, want zo sterk blijf ik West- Duitsland niet vinden". DORTMUND Uitgerekend op de avond, dat vredes apostel Henri Kissinger blijk gaf van zijn belangstelling voor het wereldtoernooi werd voet-bal vecht-bal. In een meedogenloos gevecht onttroonde het Nederlands elftal Brazilië niet alleen als wereldkampioen maar slaagde het er ook voor de eerste keer in de historie in de finale van de strijd om de meest begeerde voetbaltitel te bereiken. Doel punten van Johan Neeskens en Johan Cruyff, beiden ge scoord in de tweede helft, brachten het weer menmense Oranje-legioen in opperste staat van verrukking en dom pelde Brazilië in diepe rouw. „Dit had de finale moeten zijn", zei Mario Zagalo na de eerste nederlaag, waarmee hij in zijn carriëre tijdens een wereldkampioenschap werd geconfronteerd. „Dat we van een zo sterke tegenstander hebben verloren is geen schande. Nederland heeft van alle' zestien finalisten het beste elftal". Zagalo repte nauwelijks over de brutaliteit, welke zijn spelers aan de dag hadden gelegd en er bijna toe leidde, dat het duel ontaardde in een ordinaire veldslag. Slechts met veel kunst en vliegwerk slaagde de West-Duitse scheidsrech ter Kurt Tschenscher er in baas te blijven over 22 voetballers, van wie vele el kaar regelmatig naar het leven stonden. Zagalo '„Het was een schitterende wed strijd, maar het had nog mooier kunnen zijn indien de scheidsrechter de sfeer beter had% aangevoeld. Vol gens mij was het zijn schuld, dat het spel soms te hard was". Voor dat laatste -waren vooral de Brazilianen ver antwoordelijk. Nederland kreeg weliswaar de meeste vrije trappen tegen (27 te gen 25), maar de overtre dingen van l;'e Zuid-Ameri kanen hielden aanzienlijk meer gevaar in. Tschen scher bleek het ook zo te zien, wamt vóór rust gaf hij achtereenvolgens Luis Pe reira, Ze Maria en Mario Peres Marinho de gele kaart/ terwijl zes minuten vóór het einde Luis Pareira na een grove charge jegens Johan Neeskens zelfs uit het veld werd gestuurd. „Brazilië heeft vanavond de wereldtitel en zijn gezicht verloren", was de mening van Rimus Michels. „Ik be grijp niet waarom het naar ai de ongeoorloofde midde len moest grijpen, want het bewees toch ook dat het OPSTELLINGEN NEDERLAND - Jongbloed; Suurbier, Rijsbergen, Haan, Krol; Jansen, Neeskens (Is rael), Van Hanegem; Rep, Cruyff, Rensenbrink (De Jong). BRAZILIë - Leao; Ze Ma ria, Luis Pereira, Mario Marinho, Francisco Marin ho; Paulo Caesar Carpegni, Rivelino, Paulo Caesar Lima (Mirandinha), Valdo- miro, Jairzinho, Dirceu. Scheidsrechter Tschenscher gaf gele kaarten aan: Ze Maria, Luis Pereira, Mario Marinho, Suurbier en Rep. Rode kaart voor Luis Perei- nog steeds uitstekend kan voetballen. Die gasten be heersen het spel tot in de toppen van hun tenen". De Brazilianen speelden vooral sterk nadat Oranje Het doelpunt dat Nederland uit de zorgen helpt. Johan Neeskens brengt met de punt van zijn schoen Oranje op 10. De bal die effectvol over doelman Leao heenzeilt is onder weg naar het net. De ingreep van Luis Peireira komt vergeefs. De treffer in beeld die alle twijfel om'.rerd de f ha splaals van Nedericnd wegnam. Johan Cruyff heeft een fraaie voorzet van Ruud Krol op een zo mogelijk nog fraaiere wijze langs doelman Leao gewerkt. Nederland leidt met 20. „Nou, mijn voorspelling dat als Nederland zou winnen van Oost-Duitsland ook de finale zou worden gehaald, is uitgekomen. Brazilië heeft er gisteren alles aan gedaan om de Nederlanders een voet dwars te zetten. De Oranjemensen gingen soms als kegels tegen de grond, maar de manier waarop de scheidsrechter leidde, viel me niet tegen. Het is eigenlijk de enige wijze waarop je de Brazilia nen tegemoet kunt treden. Als kijkspel viel de ontmoe ting natuurlijk tegen. Ne derland heeft echter over tuigend gespeeld. Iedereen heeft zich volledig ingezet en wat het allerbelangrijk ste is: de ploeg was zich bewust van eigen kracht. Toch heeft Brazilië wel en kele goede mogelijkheden gehad. Vooral in de eerste helft werd Jongbloed nogal eens bedreigd. Gelukkig is het allemaal redelijk afge lopen. Oranje had het geluk dat al vrij vroeg in de tweede helft een doelpunt op het scorebord verscheen. Dat heeft het team gestimu leerd en de Brazilianen geïrriteerd. Ze begonnen daarna nog meer te schop pen. Het was terecht dat de scheidsrechter de Brazi liaan Pereira na de overtre ding tegen Johan Neeskens uit het veld stuurde. Zondag dus in de finale te gen West-Duitsland. Waar schijnlijk zal Rensenbrink niet worden opgesteld, want zoals ik het kon zien heeft hij een spierblessure, die ik ook heb gehad. Wie voor Rensenbrink speelt is mij natuurlijk een vraagteken, maar ik gok erop dat De Jong in de basisopstelling zal staan. Wat de kansen voor het Nederlands elftal betreft: die zijn volgens mij gelijk verdeeld. Je moet nl. niet vergeten dat Oranje de steun van het publiek voor het eerst in dit toernooi zal missen. Daarvoor zijn er te weinig kaarten aan de Ne derlanders verstrekt. Ik was er ook graag naar toe gegaan om Nederland de wereldtitel te zien behalen, maar ja, de kaarten zijn weg zijn traditionele furieuze openingsoffensief niet met een doelpunt had kunnen bekronen, hoewel Johan Cruyff al in de 6de minuut na een misser van Ze Ma ria een uitstekende kans had gekregen welke door de knap reagerende doelman Leao ongedaan werd ge- Omdat Nederland te sta tisch speelde en Arie Haan en Wim Rijsbergen telkens weer moeilijkheden onder vonden bij het uitverdedi gen, zag het er lange tijd somber uit voor de ploeg, die in de voorgaande wed- kwaad; dat onze slidings werden toegestaan. Maar zo zijn nu eenmaal de regels. Wat zij deden mocht echter beslist niet. Er werd meer op de man gelet dan op de bal. Dan vraag je- toch om moeilijkheden". Slachtoffer Het eerste slachtoffer van de Zuid-Amerikaanse provo caties werd in de tweede helft Johnny Rep, die zich liet verleiden tot een onbe suisde aanval op Rivelino en daarvoor zijn tweede gele kaart in dit toernooi moest incasseren. De uitslagen en de eindstand na de derde en laatste speeldag in de halve finalegroepen in groep A zijn: Dortmund: Nederland—Brazilië 2—0 (0—0). Gelsenkirchen: Oost-DuitslandArgentinië 1—1 (11). 1. Nederland 3 3 0 0 6 8—0 2. Brazilië 3 2 0 1 4 33 3. Oost-Duitsland 3 0 12 1 14 4. Argentinië 3 0 12 1 2—7 Nederland geplaatst voor de finale. Brazilië speelt om de derde en vierde plaats tegen Polen. Een kwartier vóór rust ging de lont in het kruitvat. Wim Suurbier kreeg het op links aan de stok met de formi dabele Libero Luis Pereira, die, terwijl beiden op de grond lagen, z'n tegenstan der in de onderbuik trapte. De rode kaart leek de enig juiste straf, maar Tschen scher volstond met geel. Acht minuten later onder nam Ze Maria een duik naar de benen van de voor hem uitsnellende Cruyff en ook dat betekende geel. Kort daarop sloeg Mario wat er was gebeurd. Even later kreeg Marinho toch de gele kaart nadat hij een rush van Wim Jansen op grove wijze had onderbro ken. Rinus Michels: „Het was eerst een kwestie van geven en nemen, maar na rust ging het van kwaad tot erger. Vooral nadat we een voorsprong hadden geno Op tijd Dat gebeurde in de vijfde minuut van de 2de helft. Johan Neeskens speelde toen de naar rechts afge zwenkte Johan Cruyff aan, Van onze speciale verslaggever TON VAN DALEN doelpunten zouden kunnen produceren. Ook daaraan kwam een ein de nadat een klassieke counter via Ruud Krol in de 65ste minuut door Johan Cruyff met een ongelooflijk fraai tweede doelpunt was afgerond. Michels: „Toen het 2-0 was dacht ik, dat het gebeurd zou zijn, maar de oorlog duurde voort. En of je dan wilt of niet, je moet wel wat terugdoen, anders ga je er onderdoor. De Brazilianen waren Dat gebeurde twintig minu ten vóór het einde, kort na dat de door een zweepslag gevelde Rob Rensenbrink was vervangen door Theo de Jong. Toen even later Wim Suurbier de oprukken de Francisco Marinho onlier uit haalde dreigde een complete veldslag. Tschen scher stortte zich in het strijdgewoel, zag over het hoofd dat Valdomiro naar Neeskens trapte, maar kreeg de zaak toch weer onder controle. In de slotfase kwam er toch nog, eigenlijk veel te laat, een rode kaart aan te pas om de Braziliaanse afgang nog eens te onderstrepen. Luis Pereira haalde Nees kens (hij werd onmiddellijk daarop vervangen door Is raël) zo fors onderuit, dat Tschencher wel van zijn voornemen het duel met 22 man te beëindigen, moest afzien. Dat deed niets af aan de schitterende triomf van Oranje. Een triomf, die de kroon betekende op een fantastisch sterk gespeeld toernooi, ongeacht wat er in München nog staat te ge beuren. „Afgaan kunnen we dan niet meer", zei Ruud Krol, „Want niemand had toch verwacht; dat we dit zouden bereiken". Topscorers FRANKFORT De leiden de doelpuntenmakers na de wedstrijden van gisteren zijn: 1. Lato 6, 2. Szarmach (Pol) 5, 3/5 Rep (Ned) 4, Neeskens (Ned) 4, Ed- ström (Zwe) 4, 6/11 Cruyff (Ned) 3, Müller (Wdl) 3, Rivelino (Bra) 3, Deyna (Pol) 3, Houseman (Arg) 3, Bajevic (Joe) 3, 12/19 Jair zinho (Bra) 2, Yazalde (Schot.) 2, Sanon (Haiti) 2, (Arg) 2, Breitner (Wdl) 2, Karasi (Joe) 2, Jordan (W.D1.) 2. Sandberg (Zwe) 2, Overath Opnieuw Europese eindstrijd FRANKFORT Evenals acht jaar geleden in Enge land (EngelandW.-Duits- land) en twintig jaar gele den (HongarijeW.-Duits- land) in Bern wordt er zon dag in de finale van het toernooi om de wereldbeker gespeeld door twee Europe se landenteams: Nederland en West-Duitsland. Met 154.000 toeschouwers was gisteren, de dag waar op vier wedstrijden werden gespeeld, de slechtst be zochte dag in dit toernooi. Peres Marinho achter de rug van Tschenscher de naast hem lopende Johan Neeskens. Terwijl de Ne derlandse middenvelder be wusteloos op de grond lag ging het spel door en kreeg Jairzinho een uitstekende kans. Zijn schot ging naast. Pas toen zag Tschenscher, dat er een speler op de grond lag. Hij vond het, hoewel er vlugzout aan te pas moest komen om Nees kens weer bij bewustzijn te brengen; niet nodig grens rechter Bobby Davidson, die het incident gezien moest hebben, te vragen sprintte vervolgens in de diepte en kreeg precies op tijd de bal terug. Op het wegdraaiende schot had Leao geen antwoord: 1-0. Nederland had de finale plaats vanaf dat moment voor het grijpen. Immers, een gelijkspel zou ook vol doende zijn om de laatste ronde te hereiken, en het was onwaarschijnlijk, dat de niet bepaald schotvaar- dige Brazilianen nog twee

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13