Slapen is uitrusten Vroeger rijp en eerder groot VOOR DE VROUW MAANDAG 1 JULI 1974 LEIDSE COURANT faüina 7 i Vrouwelijkheden Trilogiën zijn niet altijd alleen voor grote mensen. Van Jan Roelfs verscheen bij drukkerij Buijten Schipperheijn te Amsterdam en Repro Holland, Alphen aan de Rijn een drietal boekjes over Bertus Brom vlieg. Levendig geschreven, vol spannend avontuur van Bertus, die de paardenstal weet te verwisselen voor het paleis van koning Boemibol en tenslotte bolleboos wordt, vormt dit verhaal ongecompli ceerde prettige leesstof voor lagere schooljeugd. De tekenin gen van Gepko Roggeveen, die soms over twee pagina's lopen, »even de boekjes aparte sfeer nee. 4.90 per deel; drie de- sn samen 13.50. Een advertentie in de Avond post van 11 februari 1902: "te koop compleet prachtig ge kruld ijzeren ledikant met staaldraad matras, kapokma tras, peluw en kussen, 32.50 Tijden veranderen, prijzen ver anderen, opvattingen verande- Aan een bed worden andere ei sen gesteld dan vroeger. "Het slaapgebeuren ontledend", al dus een beddenexpert, "weet ik medisch gezien geen bed aan te wijzen dat geschikt is voor iedereen. De matras moet zich naar de lichaamsvorm voegen en de lichaamsvorm niet naar de matras. Met an dere woorden: de oude dame met slap lichaam moet een an dere matras kiezen dan een voetballer met harde spieren. Heup en lendenen hebben na tuurlijke hollingen die opvul ling nodig hebben. Van de har de ondergrond (voor mensen met sommige rugklachten vroeger zelfs een plank), is men afgestapt. Het lichaam heeft opvang nodig: we mo gen in bed wel zakken maar niet dóórzakken. Hierin schuilt het geheim van het goud in de mond voor uw ei gen morgenstond. Niets is in dividueler dan een bed. Een dure matras en een duur bed zijn npg geen vrijbrief voor een verantwoorde keuze. Er bestaan geen slechte auto's meer en evenmin slechte ma- trasssen. De boxspring of springbak is tegenwoordig erg gewild. In dit artikel is een verkoopontwikkeling van 50% gedurende de laatste tien jaar. Het beste is als onder- en bo- venmatras (de boxspring be staat feitelijk uit twee matras sen boven elkaar) op elkaar zijn afgestemd. Dus duolook ook in de slaapsteeHoewel men de ondermatras soms combineert met op zichzelf goede polyetherschuimrubber- of losse matras met binnenve- ring (kapok is eruit, de kwali teit van de vezel is door slechte bodemgesteldheid sterk achter uitgegaan, zodat ze 'klontert') ontstaat de ideale situatie pas als vering en andere materia len van onder- en bovenmatras bij elkaar passen. Op die ma nier wordt het lichaam opti maal harmonisch gesteund. De expert gaat zover: bij een goedkope springbak hoort een goedkope matras; bij een duurdere, een dure. Wat slaap betreft is de Neder lander zuinig. Als matras en staaldraad onderlaag er nog goed uitzien, denkt hij dat hij Als door magische kracht be wogen rijst en daalt de boven matras door een druk op de knop in elke gewenste stand omhoog of omlaag. Ze kosten (naar merk) van 1800,- 4000.-. Verstelbare bedden zijn niet alleen geschikt voor ontspan ning van zieken, bevordering van de bloedsomloop, voor hartpatiënten of mensen met spataderen (resp. hoofd of be nen omhoog). Ook de onderwij zeres, die 's avonds in bed schriften wil nakijken heeft er aardigheid in. Het lichaam krijgt een gemakkelijke stand om te werken. Het hemeubed is voor roman tici. De 4 spijlen dragen 'n .he mel', het is half afsluitbaar door gordijnen. Nu komt de es thetica in de slaapkameraan kleding op de proppen. Coutu- re-bedden staan geweldig! Maar ze zijn peperduur. Een prachtig Frans couturebed met rechte rode hoes en hoofdrol, beide voorzien van wit brode rie kost 5700,- En dan de bij passende lamp nog. Gaaf, maar ook kostbaar is de slaap kamer met terugkerend motief in behang en bol. (Behang 20 per rol, stof 30 per meter, 125 breed). (Zie je veel bij Franse en Engelse super- slaapkamers) Soms hebben ook de gordijnen hetzelfde dessin als hoes en tijk en zijn hoofd en voetenbord met dezelfde ge dessineerde stof verend en met versterket katoenvulling ge stoffeerd of gecapitoneerd. Bij heel luxueuze toestanden is ook het plafond bespannen met de stof van het aangeklede bed. Eersteklas firma's kunnen zo'n slaapkamer in elkaar tim meren, maar ze kost wel wat geld. Voor de tienerkamer is 'in' bedhoes en wandbespan ning (een stuk spaanplaat kan ook), overtrokken met dezelfde stof, vol tienersymbolen, rug- byspelers, krantenknipsels. Ook zie je wel een hippe om bouw van de bedbank in groen, oranje of paars met in- stopsprei. Filmsterren gooien een paar luipaardvellen over hun bed, minder dure mensen kopen als het zo nodig moet namaak bont voor de achteloze 'look' (kunstvel luipaard ge zien voor 1000,-). Tenslotte is te signaleren een terugkeer naar mahonie, het hout van weleer met eigen sfeertje. Daarnaast marcheert eiken op naast kersenhout, verwerkt in Bretonse stijl. U ziet: een bed is niet zomaar een bed! TINY FRANCIS Gauw een etentje opkrikken kan met een van de vier gloed nieuwe (als eerste op de markt) instantsausen van Co- iwnex; pinda, pangsit .dipsaus met exotisch smaakje, ketjap, klappersaus. Kokend water op het poedertje uit het zakje doen en opdienen bij snacks of oosterse maaltijd :kan ook bij fonduën of barbecuën Tij dens de introductie-periode 0.98 inplaats van ƒ1.10. per zakje. Het scheepjesmotief van sprei en kussens loop door in het behang dat naast en achter dit speciaal voor een jongenskamer erg geschikte „kajuitbed" is aangebracht. (Pander). klachten. Mensen met zwakke skeletten bergen zich 's nachts op in een kuil, terwijl ander zijds een tweehonderdponder om een zachte matras vraagt (historisch), die doorzakt als hij er zijn grote teen op zet. Geniepig van de staaldraad matras Is dat hij nooit kapot gaat. Je ziet hem ook niet ver ouderen. Nee. hij raakt zijn fut kwijt zonder waarschuwing. Maar, als hij vermoeid raakt, steunt hij niet meer evenwich tig, terwijl het lichaam juist op alle plaatsen dezelfde druk moet ondervinden. De vering dient tegen rug, zitvlak, in de lendenen, tegen de schouders met dezelfde kracht naar boven te komen, terwijl ce vering geen invloed van de lichaamsdruk m-ag ondervinden Gemiddeld brengt de mens 1/3 van zijn leven in bed door. daarom moeten we er niet zo licht over denken. Er zijn heel wat soorten. Ik denk aan "éta gebedden met ladder" en wen telbedden, voortgekomen uit de woningnood. Ze worden dan ook steeds minder verkocht, omdat meer woonruimte be schikbaar komt. We kennen vouwbedden (voor de logeerka mer), divanbedden, die aan eengesloten een dubbel bed vormen en slaapbanken, over dag te veranderen in een klein zitbankje met kussens of een fauteuil. Een gimmick voor kleinbehuist'ien, net Ueaal voor wie eisen stelt aan slaap- genot. Een bed moet gemiddeld 20 cm langer zijn dan de slaper, we komen dus gauw aan 190, een lengte bereikbaar ook bij de z.g. onderschuifbedden, die als bank met kussens in een huiskamer gezel'ig kunnen staan en licht hanteerbaar zijn. Men trekt het onderste ber er onder uit. door een schaarbeweging kan men het bovenste bed met twee vingers omhoog tillen. Tenslotte is het paard achter de wagen span nen een hernia op te lopen door zijn bed voor de nacht te spreiden. In België heb ik eens in een ombouwbed geslapen, waarop de dekens waren vast gesnoerd, maar om het ding 's morgens omhoog en 's a- vonds omlaag te krijgen was de kracht van een Goliath no dig. Gelukkig denkt de moder ne beddenfabrikant, die de consument niet naar de ortho pedist wil brengen, maar hem juist uit diens spreekkamer houden, aan GEMAK. Ook bij de wegmoffelbedden. Interlub- ke heeft een kastcombinatie, waaruit met een paar handgre pen automatisch een bed komt dalen, dat in de normale stand onderdeel van het meubel leek. Het is als noodoplossing uitste kend weg te werken in een zit- Voor de mens, die optimaal comfort wil, zijn er verstelba re bedden, waarbij voeten- en hoofdeinde (pneumatisch) door middel van een koordje om hoog kunnen worden gewerkt (een zeer goed handverstel baar bed komt ongeveer op 350,- (mechanisch 450,-), maar er zijn ook goedkopere. We kunnen nog luxueuzer doen. Het is ook mogelijk een electrisch verstelbare matras (met afstandbediening van een electro-automaat) te nemen met een heel slaapprogramma. Ontwaken met heldere blik kan afhangen van een uitgekiende combinatie van materialen, die een een bed uitermate comfortabel kunnen maken. Dekbedovertrekken en kussenslopen kunnen de slaapkamer een zeer modieus aanzien geven. op rozer ligt. Wanneer er bij aankoop van een nieuw bed met tooehoren binnen een half jaa geen klachten zijn, kan mer aannemen dat het ge heel rod de tien jaar mee gaat. Mar dan is de schone we uitcsting toe. De Neder- slaapst(slaper) aan een nieu- lander echter gaat er van uit dat hij voor vijftien jaar onder de pannen is. Een bedden-ex pert: "soms zeg ik tegen een klant, mevrouw laat uw man eens onder uw bed kruipen als u er op ligt, dan ziet hij dat de staaldraad een hangmat ge worden is". „Zo krijg je rug- Medische rubriek De laatste horierd jaar is de gemiddelde lengte met oigeveer tien centimeter toe genomen terwjl de puberteit bij meisjes met drie jaar vervroegd is. Kortom, de huidige ouders moeten letterlijk opkijken naar hun kindren die steeds vroeger tot ontplooiing kmen, maar anderzijds steeds later soóaal en financieel zelfstan dig worden. Dt kan natuurlijk heel wat spanningen mebrengen omdat deze kloof tussen sexuele -ijpheid en sociale volwas senheid nog vo»rtdurend blijft toenemen. Daarom is het belangrijk om op te mer ken dat vele outers en ook de opgroeien de jeugd nog ctvoldoende ingelicht blij ven over de lióamelijke veranderingen die optreden tei gelegenheid van de pu- berteiten dit ordar.ks het feit dat alle massamedia de ex ontdekt hebben. De reden van Je vervroegde puberteit blijft onbekend naar waarscl 'ijk heeft het iets te makel met de verbeterde voe ding. Deze beweing krijgt steun door de vaststelling dat een betere voeding tevens 'n grotere lengte tot gevolg heeft en dat zowel 't vervroegen van de puberteit als het toenemen van de lengte het meest op vallend zijn bij de hoogste sociale klas. De groei begint niet alleen vlugger maar hij eindigt ook vlugger, zodat de huidige generatie niet alleen groter is maar daar enboven ook op jongere leeftijd volgroeid is. Een tegengestelde evolutie doet zich voor op gebied van de menstruaties. De maandelijkse periodes beginnen niet al leen vlugger, maar ook de memopauze, het stopzetten van de maandelijkse cy clus, schuift op naar latere leeftijd. Re sultaat winst langs beide kanten. De puberteit bij jongens zet zich twee jaar later in dan bij meisjes. Dit geeft hen een extra-groeiperiode die zeker ge deeltelijk hun grotere lengte verklaart. Hun pubertaire groei is intenser en duurt ook langer. Niet alleen de voeding maar ook familiale en rasfactoren hebben een invloed op het begin van de puberteit. Wanneer de moeder een zeer vroege pu berteit had dan zal de dochter meestal haar voorbeeld volgen. Chinese meisjes hebben doorgaans een op zeer jeugdige leeftijd beginnende puberteit. Ook wordt steeds beweerd dat de puberteit in tropi sche landen zeer vroegtijdig optrad: ge detailleerde studies zouden dit echter met bevestigen. Bij meisjes zet de puberteit zich in met een ontwikkeling van de borsten die op treedt ongeveer twee jaar voor de eerste menstruaties. Soms begint een borst vlug ger te rijpen dan de andere. Dit kan heel wat ongerustheid meebrengen tenzij men tevoren op de hoogte is van dit normale groeiverschijnsel. Het volgende teken ls het optreden van haar ter hoogte van de schaamstreek. Dit pubishaar begint te groeien voor het okselhaar. Op het ogen blik dat de eerste menstruaties zich aan melden, is de pubertaire groei reeds over zijn hoogtepunt. Deze kennis zou de onnodige angst moe ten verminderen van sommige ouders die menen dat hun dochter abnormaal groot zal worden omdat ze ten onrechte ver wachten dat ze ook na de eerste men struaties nog een flink stuk zal blijven doorgroeien. De eerste menstruaties zijn onregelmatig en meestal weinig overvloe dig. Dit is volledig normaal en het kan zelfs een iaar duren alvorens de maande lijkse cyclus genormaliseerd is. Bij jon gens start de puberteit met een vergroten van de testikels, dit wordt gevolgd door het verschijnen van pubishaar en baard groei en nadien door een groeien van de penis. Het verzwaren van de stem begint wanneer de penis bijna volgroeid is en stopt pas wanneer de adolescentie bijna teneinde is. Een derde van alle jongens vertonen gedurende de puberteit een ver groting van de borstklieren. Dit is een tij delijk verschijnsel dat meestal optreedt gedurende het midden van de adolescen tie en ongeveer twee jaar kan duren. Is een kind eenmaal ouder dan twee jaar kan men vrij goed voorspellen wat de uit eindelijke grootte is die bereikt zal wor den. Dit gebeurt door extrapolatie van de huidige lengte en het bestuderen van de beengroei, onderzocht met de nodige ra diografische opnamen van het ebender- diografische opnamen van het beender- stelsel. Voorspellingen van de uiteindelijke lengtegroei kan soms, behalve een meer theoretisch wetenschappeli ke waarde, ook een praktisch nut hebben. Denk aan sommige beroepen, zoals ballerina's en jockey's waar de lengte van overwegend belang kan zijn. Anderzijds gaan al deze lichamelijke veranderingen gepaard met ingrijpende gebeurtenissen op psychisch en karakterieel gebied.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7