£eidó£ (2owa/nt Oudere werknemers te vlug naar W.A.O. ijmaker Langdurige besprekingen tussen Nixon en Breznjev Akense professor met dood bedreigd Mini-carnaval in Brazilië VERWIJT AAN WERKGEVERS Bar brandt uit: 24 doden Booreilanden Britten worden scherp bewaakt Onderscheiding voor drs. A. B. M. Brans verdien 'n echte Kort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune, Advertenties (excl. B.T.W.j 0,38 per mm. Telefoontjes ƒ3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal ƒ32,21; jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19850 - MAANDAG 1 JULI 1974 ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, aan de kust eerst nog af en toe krachtige westelijke wind. Min. temp. omstreeks 13, maxima rond 20 graden. T.V.-SELECTIE „Alle hens", eerste aflevering in een reeks avonturen rond de marine in vredestijd, om 20.21 uur op Ned. I. Om 22.00 uur Deel 9 van Helen. De Jonkvrouw van Avignon wordt voortgezet om 19.05 uur op Ned. II. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De werkgeversorgani saties nemen de opmerkingen van mi nister Boersma van Sociale Zaken, dat zij de werkgevers oudere werkne mers gemakkelijk naar de W.A.O. stu ren, zeer ernstig op. Enkele werkgevers hebben reeds verklaard, dat minister Boersma met zijn opmerkingen tevens de controlerende instanties treft. Zij die nen per slot van zaken, aldus deze werkgevers, na te gaan, of een oudere werknemer al dan niet in aanmerking kan komen voor uitkeringen volgens de Wet Arbeids Ongeschiktheid. Aanleiding tot deze tegenstelling zijn mededelingen van minister Boersma za terdag in het Vara-radioprogramma „In de Rooie Haan". Hij zei toen, dat nu al zeker 800.000 Nederlanders sociale uitke ringen ontvangen. Het aantal arbeidsongeschikten, dat in aanmerking komt voor een uitkering volgens de WAO stijgt volgens de minis ter bijzonder snel. Jaarlijks komen er 50.000 bij. Hij noemde als mede-oorza ken slecht personeelsbeleid, en liet ook uitkomen, dat werkgevers hun werkne mers, die de zestig nadéren, snel ar beidsongeschikt laten verklaren. hl 1 - PORT CHESTER (Rtr) Bij een brand In een discobar in het Ameri kaanse plaatsje Port Chester zijn in de nacht van zaterdag op zondag 24 jonge mensen om het leven gekomen. Veel zochten. Anderen werden gen zich om door de forenzenplaats in het slachtoffers werden getroffen door stukken hoofdingang naar bui- noorden van de staat doodgetrapt in het ge- van de airconditioning, ten te komen, hoewel er New York, was de drang van de ongeveer die neervielen toen de verscheidene zijingan- brandveiligheid van de 200 bezoekers, die in de brand om zich heen gen waren. Volgens de discobar in orde. De oor- dichte rook vertwijfeld greep. brandweer van Port zaak van de brand is een goed heenkomen Alle bezoekers verdron- Chester, een welvarende nog niet vastgesteld. Agent door herdershond gebeten LEIDEN In de nacht van vrij dag op zaterdag hebben zich na sluitingstijd in café Van Meizen aan de Nieuwe Beestenmarkt ongeregeldheden voorgedaan, waarbij een politieagent door een herdershond werd gebeten en een andere college op hard handige wijze op de straat werd gegooid. Rond half drie vond de politie tij dens de surveillance nog een vijftal gasten in het café. Er werd proces-verbaal opgemaakt wegens het overschrijden van de' sluitingstijd. De beheerder van het café weigerde echter zijn personalia bekend te maken en nam een agressieve houding aan tegen het politiepersoneel. Toen een agent dreigde met aanhouding, werd hij door een herdershond ki het bovenbeen gebeten. Uit tactische overwe gingen verlieten de vier agenten toen het lokaal; een van hen werd echter door de beherder belet naar buiten te gaan. Door het lawaai gewaarschuwd, trap ten de overige agenten, buiten, de voordeur in en trokken de wapenstok, die echter niet werd gebruikt. Nadat een van de agenten door de zwager van de beheerder op hardhandige wijze op straat werd gegooid, werd de beheerder meegenomen naar het hoofdbureau. Tijdens het verhoor, waarin overschrijding van sluitingstijd en verzet tegen de politie te«n laste werd gelegd, beschadigde de kastelein van het café tenslotte nog het over hemd van de dienstdoende in specteur. Geen water na brand in pompstation TUBBERGEN Een brand in een pompstation van de Water leiding Maatschappij Overijssel te Manderveen heeft gisteren de drinkwatervoorziening in Oost- Twente bemoeilijkt. Het dorpje Vasse, het hoogste puntin dit gebied met 800 drinkwateraan sluitingen, zat de hele dag zon der water. Inwoners van de zes andere ge meenten (Tubbergen, Ootmar- sum, Denekamp, Weerselo, 01- denzaal en Losser) kregen wel water uit de kraan, maar dat gebeurde met minder druk. OREANDA (Reuter-UPI-DPA) President Nixon en de Russische partijleider Leonid Bréznjev hebben gisteren zeer uitvoerige besprekingen gevoerd over een beperking van strategische wapens en over de Europese veiligheids conferentie. In totaal duurde het overleg gisteren formeel en informeel, ruim zeven uur. Er is geen melding gemaakt van enige vooruitgang in de bespre kingen. Wat betreft de kwestie van de beperking van de strate gische bewapening had minister Kissinger in Brussel al voor speld dat een akkoord hierover voorlopig onmogelijk was. De woordvoerder van het Witte Huis, Ziegler, zei dat „zeer in tensief en extensief" was ge sproken over de beperking van kernwapens en de betrekkingen tussen Oost en West. Hij karak teriseerde het overleg als „op bouwend en zakelijk" en her haalde verklaringen dat geen doorbraak moet worden ver wacht inzake het afremmen van de bewapeningswedloop. De Russische regeringswoordvoer der Zamjatin gaf de voorkeur aan een wat optimistischer toon en herinnerde eraan dat Brezn jev gistermorgen had gezegd dat sinds het begin van de be sprekingen vorderingen zijn ge maakt en dat er nog drie dagen resteren voor verder overleg. Vandaag is Nixon na een be zoek aan Jalta naar Minsk ver trokken, waar hij de gast zal zijn van de regering van Wit- Rusland. Vanavond is hij weer in Moskou. (Van onze correspondent Frans Wennekes) Bonn Het leven van de Akense hoogleraar Martin Reifferscheid wordt bedreigd door het geheime Marokkaanse verband 'Groene Pijl'. Volgens het verbond is de professor in de medicijnen verantwoorde lijk voor de dood van de vrouw van de Marokkaanse gastarbeider, Yamina Abdel Yaliki, omdat hij haar te laat geopereerd heeft. De 27-jarige vrouw was op 18 mei als spoedgeval naar de kliniek van de Akense hoge school gebracht, maar ze werd niet meteen behandeld, omdat professor Reifferscheid haar ziektegeval eerst nog met zijn studenten wilde behandelen. Dit geschiedde drie dagen la ter onder omstandigheden, waarbij de in de collegezalen aanwezige vronw die aan darmafsluiting leed het uit schreeuwde van de pijn en op haar bed op en neer rolde. Pas na heftige en langdurige aan drang van de studenten liet de professor de vrouw naar haar kamer terugbrengen. Hier stierf zij nog geen half uur la ter. De justitie die de zaak on middellijk in handen nam, stuitte bij haar onderzoek op ernstige moeilijkheden, omdat artsen van de Akense kliniek bij de lijkschouwing belangrij ke organen uit het lichaam van de vrouw verwijderd had- In een brief van de Marok kaanse „Groene Pijl" wordt prof. Reifferscheid de gelegen heid gegeven zijn persoonlijke zaken te regelen, omdat het verbond hem daarna „ter ver antwoording" zal roepen. Dat dit een dreiging met moord is, blijkt wol duidelijk uit de pas sage, waarin gezegd wordt, dat „Groene Pijl" oegdoening voor de dood v de Marok kaanse vrouw eist. Ondanks de regen was het Nederlandse supporterslegioen weer luidkeels paraat om de Zilvervloot te doen u. tv areDoelpunten en water genoeg. Men was deze keer echter verstandiger en had z'ch gewapend met piasAic regenjassen en parapluies. van onze sportredactie toch nog onverwachte kans naval. Uit de ramen van ae van Brazilië om de finale te huizen daalden miljoenen RIO DE JANEIRO Spon- bereiken mondde gister- papiersnippers neer op de tane blijdschap over de avond uit in een mini-car- hoofden van de uitbundige Zuid-Amerikanen, die zich van geluk geen raad wis ten. Complete volksfeesten werden in de drukke stra ten op touw gezet. Na het laatste fluitsignaal van de Belgische scheidsrechter Loreaux bij Brazilië-Argen- tinië (21) vielen wild vreemde mensen elkaar om Een dolgelukkige Arie Haain werpt zich op zijn medespe lers, nadat Johan Neeskens op grandioze wijze het eerste doelpunt heeft gescoord. de hals, waarbij vreugde tranen de vrije loop werden gelaten. Vreemde tonelen deden zich ook voor In Gelsenkirchen, waar het Nederlands elftal de zegereeks doortrok tegen Oost-Duitsland (20). Uren voor het begin van de wed strijd hielden honderden fa natieke Oranjesupporters voor het hotel Maritiem de wacht, omdat geruchten de ronde deden dat daar nog entreekaarten beschikbaar zouden komen. Toen het lange wachten zonder suc ces bleef koelden teleurge stelde Nederlanders hun woede door enkele glazen deuren te vernielen. Politie schoot te hulp om de orde te herstellen. Den Haag Hedenmiddag is in het SCHAK-gebouw te Den Haag de zomercursus voor koordirigenten van de Kurt Thomas Stichting ge opend door de wethouder van kunstzaken van de gemeente Den Haag. Deze deelde mee dat de voorzitter van de stichting, drs. A. B. M. BRANS (muziekredacteur van onze krant) ts benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. (Van onze correspondent R. Simons) Londen Scotland Yard heeft Interpol verzocht de oor sprong te onderzoeken van grachten over een Arabisch complot om Britse booreilanden in de Noordzee op te bla zen. In Nederland houdt de politie alle zeehavens in de gaten. Momenteel staan de booreilanden onder bewaking: Er zijn momenteel bijna 50 boor eilanden in bedrijf in de Noord zee. Zij hebben meer dan 2.500 man aan boord en kunnen in theorie gemakkelijk bestormd worden door de Arabieren. Scotland Yard beschikt over ge heime informaties, die ernstig opgevat wordt in Londen. Een groep Arabische commando's zou van plan zijn een van de bevoorradingsschepen te kapen met een motorboot en zo de booreilanden aan te vallen. Ook in Nederland heeft men zien over de berichten verontrust ge toond. Het volledige bewaken van booreilanden is volgens het hoofd van de marinevoorlich ting, kapitein ter zee De Booy biina onmogelijk. Wil men een effectieve bewaking voor all booreilanden in de Noordzee dan heeft men een oorlogsvloot van snelle motorboten nodig. Nederland krijgt dit jlar een booreiland voor gas. Voor ons land geldt de verscherpte bewa king dus niet./, Amerikaans fregat weer vlot DEN HELDER (ANP) Het Amerikaanse fregat Julius Furer, dat sinds zaterdagnacht vast zat op een zandbank bij Den Helder, is vanmorgen in alle vroegte bij hoog water door drie sleepboten van Wijsmuller losgetrokken. Het fregat is in dieper water voor anker gegaan. Duikers van de Ne derlandse marine zijn begonnen de bodem van het schip te onder zoeken op beschadigingen. Volgens de eerste rapporten „ziet het er goed uit" aldus de Marine-Voorlichtingsdienst. Het schip kwam zaterdagnacht in de zandbank terecht, toen het met grote snelheid op weg was naar Den Helder, om een zieke matroos aan wal te brengen. Door een navigatiefout liep het schip aan de verkeerde kant van de vaargeulboeien op de zandbank. Vier man gevlucht uit Veenliuizen VEENHITZEN Uit de strafgevangenis in Veenhuizen zijn gister avond vier gedetineerden ontsnapt. Rond negen uur verdwenen G.J. v.d. W. uit Amsterdam en R.M.R. uit Vinkeveen. Zij moesten resp. nog twee en drie jaar straf uitzitten wegens diefstallen en afpersing. Korte tijd daarna wisten de 22-jari- ge Italiaan Vincenzo S. en de 25-jarige Canadees Gregorie W.M. de wijk te nemen via de omheining en een gracht. Alle vier zijn nog spoorloos. Diefstal motor fietsen bij TT ASSEN (ANP) Tijdens de TT- races is vrijdag en zaterdag bij de politie in Assen aangifte ge daan van diefsta.' van 28 motor fietsen, 8 bromfietsen en 3 au to's. De politie schat dat onge veer dertigduizend motoren en bromfietsen naar Assen waren gekomen. Slechts de (kleine) moeite van net aarrorengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement Noteer m.i.vRHtJ als nieuw kwartaal-abonnee: DUH Naam- Stuur deze bon in Adres'- zonder postzegel. Woonplaats: Iantwooidnummar Stuur de "Schotse jam" naar: Naam: LEIDSE Woonplaats: COURANT open envelop. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1