ATOGOS G VERKOCHT NA OVERWINNING IN DE GROTE PRIJS Dieptepunt in loopbaan Jan van Dooyeweerd Roeitop kon achterstand op Oost-Europa niet inlopen EINDELIJK WEER ZEGE CEES VAN DER HARST (Van onze paardesport- medewerker) WASSENAAR Plaats van handeltng: de pikeurs kleedka mer. Tijdstip: ongeveer kwart over twee. Hoofdpersoon Jan van Dooyeweerd, rond hem een handjevol journalisten en collega's die Jan de nodige troost geven. Onderwerp van gesprek, hoe kan het anders de teleurstellende prestatie van Jojo Buitenzorg met pikeur Jan van Dooyeweerd in de twingste editie van de Grote Prijs Der Lage Landen. Jojo Buitenzorg was met de Zweed se favoriet Knabe lang in de Grote Prijs in de hoofdrol. Steeds was hij de voorhoede, maar tenslotte moest hij het hoofd buigen voor Atogos G, gistermiddag moeilijk waar neembaar winnaar. Jan van Dooyeweerd, een ge broken man was echter de verliezer: "Voor mij was Kna be het paard, daar ga je dan in feite op rijen, bij Goop en Knabe in de buurt blijven. Ik kwam met Jojo snel aan de leiding, maar Knabe wilde de kop overnemen en dat mocht hij gerust. Je kan zo'n paard beter vlak voor je hebben dan achter je. Aan de kop geko men drukte hij het tempo. Daar begreep ik toen weinig van. Ik had gedacht dat de twee Zweedse paarden als dui vels zouden gaan in het begin en dat ik in hun kielzog moest blijven. En toen in de rechte lijn gaf Knabe he tover. Jojo moest de anval opvangen van de andere Zweed Bums Stuart en dat kon hij niet. Plotseling was het over. Ik weet niet wat het was. De eindsprint was er gewoon niet, de felheid ont brak. Wat is wijsheid? De af gelopen weken heeft de hengst misschien wel een te zwaar programma gehad. Toppaar den kunnen niet elke week schitteren. Eerst de Grote Prijs van de Stad Gelsenkir- chen winnen, dan de Gouden Zweep, daarna derde in de eli te-rennen en vóór dit program ma op Duindigt enkele zware koersen. Ik weet geen andere verklaring. De tijd voor de vierde plaats was niet slecht 1.17.6, maar Jojo heeft sneller gelopen op Duindigt." Met zijn vierde plaats verdien de hij toch nog 7500 gulden Ook het feit dat Knabe, de eer ste favoriet, als zevende bin nenkwam kon Van Dooyeweerd geen enkele voldoening ge ven. Het leven gaat door. Ook voor Jan van Dooyeweerd, die wellicht nog een kleine hoop had met Eland de stayerskoers te winnen ook goed voor een eerste prijs van 6500 gulden. Maar hoe zijn fan's hem ook de overwinning gunden, dat ging ook niet door. Eland sprong en was kansloos. Jan van Dooyeweerd kon even la ter zonder succes naar Hoofd dorp keren en had zelfs geen oog voor het voetbal. Een dieptepunt in zijn loopbaan. Maar voor Jojo is er interna tionaal toch wellicht nog veel te verdienen. Een verzachtenle omstandigheid voor de neder laag ls het feit dat hij pas zes Jaar ls en nog zesmaal in de Grote Prijs der Lage Landen mag starten. Na de start nam Piet Smit met Gunnar Dear de leiding maar stond deze bij de eerste bocht al af aan Jojo Buiten zorg. Atogos G ging toen in dórdh positie. Toen het veld langs de Duindigt-tribune kwam was Knabè aan dk lei ding gekomen voor Jojo Bui tenzorg en Atogos G en daar achter Bums Stuart Baladeur II en Uriosis P. Elsie en Vent dh LüHistoirè hadden toen nog aansluiting met het peloton. Aan de overkant met nog zo'n acht, negenhonderd meter voor de boeg naast elkaar Jojo aan de buitenkant en Knabe aan de binnenkant. De rechte lijn uit een halve lengte voorsprong voor Jojo, maar toen ging de kaars uit. Knabe zakte weg en Bums Stuart kwam op. Maar aan dè binnenkant kwam toen Atogos G opzetten!. ARTUR VAN RIJSWIJK Overwinning Erich Hirt MEDEMBLIK De tweede wed- slag van zondag is: 1. Hirt (W- strijd voor het Europees kam- Did), 2. Börresen (Den), 3. pioenschap Draken waarvoor op Manset (Fra), 4. Ross (W-Dld), het IJsselmeer nabij Medembiik 5. Kroch (Den), 6. Fönder-Nils- wordt gezeild, is gisteren ge- son (Den), wonnen door de Westduitser De klassering van de Nederian- Ericli Hirt. ders: 10. Bakker, 13. Visser, 15. De Fransman Manset, die zater- Landeweehr, 17. Freeh (Ned), dag won, werd derde en be- De stand na twee wedstrijden is: houdt daardoor de leiding in het 1. Manset, 2. Fönder-Nilsson, 3i algemeen klassement. De uit- Hirt, 4. Börresen. WASSENAAR Routine werk, dacht Alain Desmon- tils, pikeur van Atogos G. Een kans op de overwin ning in de Grote Prijs der Lage Landen heb ik niet en daarom zal ik al blij zijn wanneer ik bij de eerste vier eindig. Dat loont nog altijd de moeite voor mij. Alles, tot het Testprogram ma toe werd aangepast aan deze reële proognose. Desmontils zou het eerste vliegtuig naar Le Bourquet terugnemen. Dan was hij zondags eindelijk ook eens vroeg thuis, meldde hij be gin deze week zijn alles voor hem regelende reisa gent in Mayenne, midden- Frankrijk. Verrassend ge noeg kreeg hij er gisteren spijt van als haren op zijn hoofd. Want na de triomf van Atogos (hoofdprijs vijf enzestig mille) werd Alain Desmontils de held van Duindigt en ontbrak het hem aan tijd om alle felici taties in ontvangst te ne men. Totaal buiten adem kwam de ontroerde Frans man tenslotte om tien over vier op Schiphol aan, toch nog net op tijd voor het startklaar staande toestel. Daarna, hoog In de luöht, moet Alain Desmontils pas goed heb ben beseft wat zich vanaf twaalf over twee op Duindigt al lemaal heeft afgespeeld. Het al- Pikeur Alain Desmontils. Routinewerk pakte anders uit. tijd als favoriete paard van de stal beschouwde Axius - binnen kort deelnemer aan het WK in New York had zomaar ineens een concurrent gekregen. Pret tig vooral, omdat Atogos eigen dom is van de hele familie Des montils, een vader, twee broers en twee zoons. Ieder heeft een even groot aandeel, maar de broers (Alain en Bernard), die Atogos B om beurten naar het buitenland begeleiden, zijn na tuurlijk zo trots als een aap. Zij werken met het paard en ken nen z:jn grote mogelijkheden. Toch nad Alain Desmontils dit succes nog niet verwacht. „Wij hadden geluk. Eerlijk gezegd had ik erop gespeculeerd, dat favoriete paarden als Knabe en Jojo Buitenzorg snel zouden vertrekken. Doordat zij te snel weggingen werd het een ideale koers voor Atogos G." Dat zei de Franse pikeur later, toen de buldigingsceremonie voorbij was. Kort na de aan komst was bij nog van een an dere veronderstelling uitgegaan. De bescheiden Desmontils wist wel dat hij bij de eerste drie zat, maar tijdens de close-finish was nauwelijks te onderschel den geweest wie eerste of derde was. Daarom reed Atogos G met de door modder ontoonbaar geworden Desmontils vlug naar de uitgang. Het Zweedse paard Bums Stuart, met Lindqvist op de sulky, reed voor in de overtuiging winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen te zijn geworden. Zon der dat de jury de foto's raad pleegde bepaalde de rechter van aankomst een andere volg orde. Atogos G werd eerste en moest teruggeroepen worden. De verrassing in een van de mooiste grote prijzen van de laatste jaren was compleet. Ter wijl de in een T-shirt van de NDR gestoken staljongen Jean Rene Chauvin zijn lievelings paard Atogos G voor de cere monie protoculair „opbracht" kwam Alain Desmontils de ver bazing te boven. „Zoals altijd ben ik een tevreden man. Maar vandaag wel in het bijzonder", maakte hij duidelijk op weg naar de plaats van huldiging. De modder kreeg hij met moeit» uit zijn ogen. Even later stond Atogos G doodstil op de drukbevolkte grasbaan van Duindigt. Met bril in de hand en Licht wiebelend op zijn sulky luisterde de onbewo gen Fransman naar het spelen van het slechts in zijn dromen verwachte volkslied. Zijn Zweedse rivaal Lindqvist met De emoties na de overwinning. De verzorger van Atogos G laat zijn tranen de vrije loop gaan als hij zijn „paard" omhelst. der de indruk van de prestatie De koersen waren i.v.m. het WK voetbal eerder begonnen. Een van Atogos G. „Voor mij was verstandige maatregel, want nu was het weer echt druk op Duindigt. deze uitslag net zo'n grote ver rassing als voor ieder ander. Van Cerise II had ik het veel eerder verwacht". Hetzelfde ge voel moet zijn overgekomen op de twee Nederlandse eigenaren, die Alain Desmontils zaterdag middag tegen het lijf liepen. In het daarop volgende gesprek kwam een vraagprijs van een ton voor Atogos G. aan de orde. De belangstellende heren weiger den. Zij konden zondagmiddag de haren uit hun hoofd trekken van spijt. Eén daarvan deed dat echter niet, maar stapte weer op de Fransman af. Binnen een vloek en een zucht werd zaken gedaan. Atogos S veranderde tenslotte van eigenaar, maar had toen wel meer opgebracht dan een ton HANS DE BRUYN (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Rond de Grote Prijs was er natuurlijk een belang rijk bljgebeuren. Het programma op Duindigt ging zondag reeds om elf uur van start in verband met het WK voetbal. De Stichting Ne derlandse Draf- en Rensport heef tdaarvan geen spijt gehad. De to to-omzet was ruim zes ton en zo'n zesduizend toeschouwers woon den het gebeuren bij. Een prachtige koers was de sprint draverij over 1600 meter die zeer verrassend door Ido Hannover werd gewonnen. Hen ri Buitenzorg die aan de start slecht weg was kon tweede wor den voor de verrassend goed lo pende import van trainer De Leeuw, het Franse paard Belito. Henriette Signal, die lang aan de leiding was, moest genoegen ne men met een vierde plaats. De kilometertijd van de winnaar Ido Hanover in handen van Ma- rinus van Leeuwen was 1.16,5 hetgeen mede door de regen geen recordverbetering voor Duindigt betekende, want dat staat nog op naam van Henri Buitenzorg en Florissant. Bij de volbloeds de strijd om de Haag se Ooievaar waarin maar liefst veertien paarden aan de start verschenen. Het paard van Duindigt-voorzitter Johan Savel- kouls zegevierde, ondanks het feit dat hij geen dure buiten landse jockey in het zadel had, zonder veel moeite in handen van de Scheveningse John Smith, Geen moment is de winst van het paard in gevaar geweest. De Haagse Ooievaar en de bijna zesduizend gulden waren bij de Duindigt-voorzitter natuurlijk' erg welkom. Darius Honey werd tweede en verras send op de derde plaats Storm- klee voor Elder Statesman. Nog een belangrijke ren van de mid dag de Drafsportprijs bracht eindelijk weer eens een succes voor Duindigt-trainer Cees van der Harst die dit jaar duidelijk Vrouwe Forbuna niet achter zich heeft staan. Lesley Davis, gast- jockey voor de stal won zeer fraai met outsider Coven Cat voor Florian met John Smith. De twee laatste draverijen van de middag deden de Duindigt-kassa goed rinkelen. Onbegrijpelijk dat op zo'n dag zoveel grote nummers gereden worden in de schaduw van de Grote Prijs. Martin Vergay won met King Hollandia de Tastuschca-D'A- vrilprijs (goed voor 6500 gul den) voor Kid Eemshorn en Jorno Beroona. De laatste dra verij bracht een overwinning voor Kapitein Scotch, een van de betere Nederlandse paarden die het in de Grote Prijs niet gek had gedaan. Maar daar zijn gewonnen som niet boven de ton is mocht de hengst van trai ner en rijder Leo Schoonhoven daar niet in starten. De Duindigt-tweedaagse was za terdagmiddag van start gegaan met een verrassende overwin ning van de Limburger Sjeng Hendrikx met het paard Mae stro Cavaljos (21,60 winnend) en met Mama Mia gekoppeld maar liefst 112,20 voor een. Nelson van Hovi won bij de tweejarige dravers en de uitstekende kilo metertijd van 1.22.6. Bij de volbloeds zegevierde we derom de tweejarige Prince Wolter. Ook een hele beste, waarmee Henk van der Kraats en trainer Bertus Riem nog veel geld de stal kunnen binnen rij den. Dat kan ook de Duindigt- amatrice Annet Visser. Voor Stal Geran behaalde ze nu na New Electric met Tudor Rossie S haar tweede overwinning in de paar weken dat ze aan de stal van Ger en An de Kroes verbonden is. duizend meter totaal niet aan te pas en werd slechts vijfde. Hij moest de enige Nederlander in de finale, Harald Punt van De Laai, nog la ten voorgaan. De verbeten vechtende Hage naar bleef als vierde binnen handbereik van de Zwitsers Isler (tweede) en Ruckstuhl (der de). De 22-jarige lichte skiffeur zal Nederland met Jan Bruyn vertegenwoordigen in de drie- landenwedstrijd West-Duitsland—Nederland- Frankrijk, die over veertien dagen in Mürv chen wordt gehouden. In tegenstelling tot vorig jaar kon bij de heren één Nederlandse boot als winnaar naar het erevlot varen. De Delftenaren Grothuis—Var Woudenberg waren in de twee met stuurman veel te sterk voor een matig bezet veld zonder Oosteuropeanen. Zaterdag werden de Laga- roeiers tweede in de twee zonder stuurman, achter de uitnemend glijdende Westduitsers Berger—Auer, in 1972 in de vier met stuurman Olympisch kampioen. De veteranen Luynen- burg en Stokvis vermeden angstvallig een di rect treffen met Grothuis—Van Woudenberg door precies andersom te starten: zaterdag in de twee met was er zilver, maar gisteren zat er in de ongestuurde twee niet meer dan de zesde en laatste plaats in. Bij de grotere boten was de Nederlandse oogst gering: de vier zon der Van Asopos werd tweede achter het veel te sterke DDR en was er ook zilver voor Ne- reus in het kleine veld van de vier met stuur man. De sterkste Nederlandse vier, Dudok van Heel, had niet ingeschreven omdat Martin van Vianen zich voor een militaire oefening moest melden. AMSTERDAM De internationale roeiwed. strijden van de Koninklijke hebben dit week einde op de Bosbaan in Amsterdam weer eens aangetoond dat de Nederlandse elite de klooi met Oost-Europa niet weet te overbruggen. In tegendeel, was de achterstand van het natio nale herenroeien tevoren al ingecalculeerd, de matige prestaties van de dames die vorig jaar tijdens de strijd om de Europese titels in Moskou nog goed voor de dag kwamen de den de gezichten van de „roeibonzen" nog be- drukter staan. Van de twaalf damesnuimmers eindógden er maar liefst tien in een Russische overwinning. De Westduitse Edith Eckbauer was de beste skiffeuse en de sculstercombinatie Ne- reus/ORCA/Aegir/Gyas/Triton (met onder meer Ingrid Dusseldorp, Margriet Dubbelboer en Ans Gravensteyn zorgden voor de enige Nederlandse verrassing door in de acht een „dead heat" met de DDR (in een nieuw baan- record) te bewerkstelligen. Bij de heren maakte de DDR de dienst uit met in totaal acht gouden plakken op de zes tien onderdelen. De Oostduitsers hadden niet eens de sterkste roeiploeg naar Amsterdam gestuurd, want ook naar de regatta in Notting ham werden topéquipes afgevaardigd. Zeer sterk was het optreden van de jonge skiffeur Wolfgang Honig, die ervoor zorgde dat de Hol landbeker voor skiffeurs in Oostduitse handen bleef. Na een rustige start liep Hönig steeds verder uit om meer dan tien seconden voor de Zwitser Isler door de finish te gaan. De Olym pische kampioen Joeri Malisjef kwam er na De Oostduitser Hönig legde bij wedstrijden op de Bosbaan beslag op de Hollandbekei

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17