Brazilië komt niet in finale" Vergeefse reis voor honderden CF Barcelona mist Cruyff MAANDAG 1 JULI 1974 A2 WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Duitsers blijven aan het verhuizen (Van onze sportredactie) DE PENNINGMEESTER van de Joegoslavische voet balbond kreeg de schrik van zijn leven toen het ge zelschap van trainingskamp veranderde. De hotelier stopte de schatbewaarder een rekening van bijna 100.000 gulden onder de neus. De FIFA betaalde voor die periode ongeveer 40.000 gulden minder terug. Zodat de penningmeester dat bedrag a la minuut moest bijpassen. ILIJA PETKOVIC is peet vader van een Orang Oe- tang van de Frankfortse dierentuin geworden. Het dier werd geboren op de dag dat Joegoslavië en Bra zilië de openingswedstrijd speelden en dat was ook de AAN DE GRENS van Bra zilië en Argentinië was gis teren voor de Braziliaanse politie de alarmtoestand af gekondigd. Er moest voor komen worden dat Brazilia nen bij een overwinning hun vreugde in buurland Argentinië zouden botvie ren, en omgekeerd. Men vreesde kloppartijen als de voetbalfans van beide lan den elkaar zouden ontmoe ten. HET LIJKT dat de veilig heidsmaatregelen verzwakt zijn maar dat is slechts schijn. 70 Politiemannen doorzochten het gehele sta dion van Gelsenkirchen toen de Oostduitse ploeg daar ging trainen. Op klaarlichte dag brandden de schijnwerpers ln de hoeken van het stadion. VAN HET PROGRAMMA voor het slotfeest in het Olympische Stadion in Mün- chen is het optreden van parachutisten geschrapt. Men wil voorkomen dat „onbevoegden" zich als pa rachutisten toegang tot het stadion zullen verschaffen. HELMUT SCHöN, de Duit se bondscoach bepaalde dat de ploeg morgen van het trainingsoord Kaiserau moet verhuizen naar Frank fort waar woensdag Polen West-Duitsland wordt ge speeld. Dat was gemakke lijk gezegd maar in heel Frankfort was geen hotel te vinden dat het gezelschap kon herbergen. In de buurt van de stad, in Hofheim in de Taunus, lukte dat wel. Maar West-Duitsland moet weer verhuizen omdat het bij de laatste vier is geko men. De ploeg gaat nu na woensdag naar Grünwald bij München. EENSKLAPS STONDEN 15 Russische journalisten voor de balie van net perscen trum in Frankfort. Met veel moeite werden zij van de speciale kaarten voorzien die al vele maanden tevo ren aangevraagd moesten worden. De dank van de Russen bestond uit een Ba lalaika voor de perschef en een uitnodiging aan de ge hele persafdeling om een glas wodka te komen drin ken. WK OP TV DINSDAG 2 JULI Duitsland II 17.35—18.25 WK-extra CAP GOKTE VERKEERD, MAAR Het eerste en.enige doelpunt van Argentinië in de wedstrijd tegen Bra zilië. Doelman Leao staat machteloos op het sdhot van Brindisi. Van onze verslaggever HANNOVER Trainer Zagalo sprak er na af loop van het met span ning geladen dat was dan ook de enige gun stige typering, van fraai voetbal was geen sprake met Argenti nië zijn tevredenheid over uit. Wereldkam pioen Brazilië had alle kans op finale vooruit zichten behouden, een uitslag van 2—1 was voldoende Als, en dat zal Zagalo tegelijker tijd hebben beseft, de overwinning op Neder land behaald moet wor den, zijn andere wa pens noodzakelijk. Het neemt niet weg, dat Oranje voorzichtig moet zijn. Voorzichtig heid, het is namelijk de verdienste zover er van een verdienste ge sproken kan worden van Brazilië. Steeds weer werden vanuit een gesloten verdediging de aanvallen opgebouwd. Met kort spel dan welis waar, waarmee dan weinig gevaar werd geschapen. In dividuele prestaties gaven tenslotte de doorslag. Drie namen moet Michels in de gaten houden: spitsspeler Jairzinho, Paulo Cesar en Dirceu. Samen met verdedi gers Pereira en Ze Maria waren zij degenen die een beslissend stempel op de wedstrijd drukten. Brazilië had daarbij het geluk dat Jazolde geblesseerd was bij Argentinië en dat Brindizi alweer niet tot een normale prestatie kwam. Trainer Ladislao Cap was ervan uit gegaan, dat Brindizi en Ba- bington op het middenveld voldoende vrijheid zouden moeten krijgen. Het meeste werk moest echter komen van Babington en dat was teveel voor hem. Hij speel de sterk, maar kon niet voorkomen dat het midden veld voor de Brazilianen was. Babington was niet de eni ge verandering wat betreft de opstelling in vergelijking met die tegen Nederland. Brindizi maakte eindelijk weer eens zijn opwachting en ook Glaria, Kempes en Bargas speelden mee. Zij konden niet voorkomen, dat de 38.000 toeschouwers (daarmee was het Nieder- sachsenstadion in Hanover maar voor tweederde ge vuld) een matige wedstrijd zagen. Vooral ln de eerste minuten toonden beide partijen wei nig of liever helemaal geen Initiatief. Een afstandsschot moest dan ook de eerste treffer brengen. Ceasar zette voor op Riveli- no, die van ver zeer hard inschoot: 1—0. De Argentijnen werden wakker. Van afwachtende ploeg veranderde Argenti nië in aanvallende formatie. Niet zonder gevolgen. Brin disi maakte zijn matige prestatie iets goed met een doelpunt. Doelman Leao werd verrast door het schot uit een vrije trap op de rand van het strafschopge bied. Via de onderkant van de lat belandde de bal te gen het net: 1—1. Coach Cap gokte op alles, hij be- sefde dat dit Argentinië's laatste kans was. Die tac tiek „alles of niets" werd hem noodlottig. Cap had Houseman en Carrascosa ingezet om de aanval te versterken, de verdediging werd zwakker en Brazilië profiteerde ervan. Het kost- OPSTELLINGEN BRAZILIë: Leao; Ze Maria. Luis Pereira. Mario Marinho, Francisco Marinho; Rivelin Paulo Ceasar (International), Paulo Caesar (Botafogo); Val dorairo, Jairzinho en Dirceu. ARGENTINIë; Carnevali; Gla ria, Bargas. Heredia. Sa (Car rascosa), Brindisi, Squeo, Ba bington; Balbuena, Ayala *ri Kempes (Houseman). Scheidsrechter Loraux (Belg.) gaf Houseman een gele kaar' Toeschouwers: 25.000. te wel de nodige moeilijkhe den: het spel was veel te opzichtig. Toen de volhar dende priegel acties voor het midden eindelijk werden af gewisseld door een aanval over de vleugel kwam het succes. Het gebeurde vijf minuten na rust. Ze Maria was de man van de voor zet, Jairzinho rondde die 'actie af door middel van een fraaie kopbal. Hij stond volkomen vrij. Do vreugde in het Brazi liaanse kamp was ongekend en niet ongegrond. Argenti nië viel wanhopig aan, maar miste op de momenten dat het doel in zicht kwam da schotkracht. Ook in de laatste minuten, toen de aanvals,,drift" drie hoekschoppen opleverde. groepje heetgebakerde sup porters dat Argentinië zwaaiend met een impone rende blauw-witte vlag tot het bittere einde bleef aanmoedigen. Het bittere einde, want Argentinië ver speelde niet alleen de laat ste kans, maar ook de gele genheid om de Zuidameri- kaanse hegemonie te door breken. Reden voor Zagalo om trots op te merken: „Wij hebben vandaag de twee sterkste Zuidameri- kaanse ploegen tegen el kaar zien spelen. Mijn ploeg heeft verdiend gewon nen". Collega Cap, even eerlijk als altijd, was het daarmee eens. „Ik geloof echter niet, dat Brazilië in de finale komt. De Neder landers zijn sterker, vooral in de vorm zoals ze tegen ons speelden. Het zal woensdag een grote wed strijd worden". MADRID Real Madrid heeft zaterdagavond In het Manzanaresstadion van Madrid de Spaanse voetbalbeker gewinnen. De Madrilenen versloegen kampioen CF Barce lona de Spaanse voetbalbeker gewonnen. De Madrilenen versloegen kampioen CF Barcelona met niet minder dan 40. Bij de rust was de stand 10. Real nam reëds na ze ven minuten een voorsprong door een doelpunt van Santil- lana. Twee minuten na rust maakte verdediger Rubinan er 20 van en vijf minuten later moest doelman Sadurni voor de derde keer de gang naar het net maken, omdat een inzet van Aguilair hem te machtig was geweest. Tien minuten voor het einde bepaalde middenvelder Pirri de eindstand op 40. Supervisor Rinus Michels was voor dit duel uit Hiltrup overgekomen om zijn team te begeleiden. Na afloop reikte generaal Franco de naar hem genoemde „Coppa del Gene ralissimo" uit aan de aanvoerder van Real Madrid. CF Barcelona speelde zonder zijn buitenlandse vedetten Johan Cruyff en Hugo Sotil. Zij werden node gemist. STANLEY ROUS: INDRUKWEKKEND GELSENKIRCHEN Sir Stanley Rous, de ex-voorzitter van de FIFA, was bijzonder onder de indruk van het ver toonde spel van Nederland tegen de DDR. „Ik heb het team zien spelen dat ook in de eindstrijd in München zal spelen", zei de grijze Brit, die echter nog niet zover wilde gaan om Nederland tot favoriet uit te roepen. DON REVIE OPVOLGER VAN SIR ALF RAMSEY LONDEN De Engelse voetbalbond heeft een opvolger gevonden voor sdr Alf Ramsey, die na de nederlaag van het Engelse nationale elftal tegen Polen is ontslagen. De nieuwe trainer voor het nationale elftal wordt Don Revie. Revie (54), dlie vroeger linksbinnen heeft gespeeld bij Leeds United en in het Engelse elftal, is momenteel trai ner van Leeds United. DAGGETAL FRANKFORT Bij de vier wedstrijden van giste ren waren in totaal 231.000 toeschouwers, tot nu toe het hoogste daggetal. En dat ondanks de regen. Bij de 32 wedstrijden voor de eind ronde om het wereldkam pioenschap waren in totaal 1.566.000 bezoekers. Giste ren werden er in totaal slechts twee gele kaarten uitgereikt. Er mocht ook tweemaal van elf meter raak worden geschoten, en Deyna (Polen) en Höness (WDld) lieten zich dat geen twee keer zeggen. TOPSCORERS FRANKFORT Na twee wed strijden ln de tweede finaleron de van het wereldkampioen schap voetbal ziet de topsco. rerslljst er als volgt uit: Grzegorz Lato (Polen) 6; Andr- zej Szarmach (Polen) 5; John ny Rep (Nederland) 4; Johan Neeskens (Nederland), Ralf Edström (Zweden) Rlvelino (Brazilië), Dusan Bajevlc (Joe goslavië), Deyna (Polen), allen 3; Johan Cruyff (Nederland) Jairzinho (Brazilië), Hector Yazalde (Argentinië), Rene Houseman (Argentinië), Paul Breitner (West-Duitsland), Gerd Müller (West-Duitsland), Stanislav Karasl (Joegoslavië), Joe Jordan (Schotland), Em manuel Sanon (Haïti), Roland Sandberg (Zweden), Wolfgang Overath (West-Duitsland) en Valdomlro (Brazilië) 2. Uiteindelijk bleef het aantal ongelukklgen beperkt tot enkele honderden, maar voordat er toch zo'n 25.000 oranjefans een plaatsje in het Parkstadion hadden ge vonden, speelden zich in Gelsenkirchen heel wat dra ma's af. Afgaande op me dedelingen tijdens het tele visieprogramma Tros-sport en uit enkele landelijke och tendbladen, namen duizen den aan, dat het geen groot risico zou zijn op de bonne- vooi naar het Roergebied te reizen. Omdat de meeste hotels waren volgeboekt, werd het prak rond het majestueuze maritim herschapen in één grote camping. In slaapzak ken en op stretchbedden, werd de nacht doorgebracht in de open lucht. Al rond de klok van zes verzamelden enkele honderden enthou siasten zich bij de ingang van het perscentrum in het maritimhotel. Daar zouden, zo hadden ze gehoord, de door Westduitser s terugver- kochte entree bewijzen door Karl König van het WK-bu- reau in Gelsenkirchen, te koop worden aangeboden. „Waar die mededeling van daan kwam, weet ik niet", aldus König gistermiddag, „maar ik had geen kaar ten". De teleurstelling bleek zo groot, da t de honderden het perscentrum bestormden. De deuren werden ingetrapt en telexen omver gelopen. De ijlings opgetrommelde politie maakte een einde aan de chaos. Om de woe dende meute weg te krij gen, werd medegedeeld, dat er in Düsseldorf nog kaar ten te verkrijgen zouden zijn. Het legioen vertrok daarop naar de stad aan de Rijn, uiteraard niet wetend, dat daar een volgertüe te leurstelling wachtte. In de loop van de ochtend arriveerden nog eens dui zenden kaartloze Nederlan ders in de omgeving van het Parkstadion. Ze kniel den langs de weg en maakten smekende geba ren naar Duitse automobi listen, van wie werd aange nomen, dat ze wel in het bezit waren van de begeer de biljetten, die recht gaven op toegang tot de tribunes. Tegelijkertijd deden zwart handelaren in het Maritim hotel gouden, zaken. Zit plaatsen van veertig mark leverden soms het zesvoudi ge op. Omdat de zwarte handel ook door de Duitse wet wordt verboden, had den de onderhandelingen plaats in toiletten en in, lif ten, plekken dus, waar eventuele getuigen werden vermeden. Er waren, geluk kig ook veel Duitsers, die er alleen op uit waren hun Westerburen een plezier te doen en niet meer dan de vastgestelde prijs vroegen. „Het is een beetje de schuld van de Nederlanders zelf, dat de tarieven zo wer den opgedreven", beweerde Karl König, „zaterdagmid dag waren er al veel Ne derlandse supporters, die met pakken bankbiljetten zwaaiden. Gewone mensen, die alleen maar van him kaartje afwilden, roken plotseling de kans grof geld te verdienen. Dan kun je het toch niemand kwalijk nemen, dat hij van zo'n buitenkansje profiteert". Uiteindelijk waren er nog een paar honderd, die bui ten de hekken bleven. Dat was natuurlijk op zich erg triest, maar het bewees wel, hoeveel ellende onge controleerde mededelingen via een massamedium als de televisie kunnen veroor zaken. Hopelijk is het een les voor het komende week einde, wanneer in München de wedstrijd om de derde en vierde plaats en de fina le worden gespeeld. Voor die twee duels zijn de toe gangsbewijzen ook al vele weken uitverkocht. TON VAN DALEN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14