GROLLEN VAN RINUS MICHELS Nederland verdient nu reeds een groot i, 'J*; -s'- - •- v 0 &Wk. j«k <4hIK WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Oranje zei het met bloemen |GELSENKIRCHEN Oranje zei het met bloemen. Het idee was afkomstig van Johnny Rep. „Als we minder supporters op de tribune hebben dan bij de vorige wedstrijden, laten we dan proberen de neutrale toe schouwers op onze hand te krij gen door bloemen uit te delen", luidde zaterdag de suggestie van Nederlands topscorer in het wereldtoernooi. Het voorstel werd fin praktijk gebracht en elf forse boeketten vonden kort voor de aftrap erg gretig aftrek. (Van onze sportredactie) GELSENKIRCHEN On danks de royale nederlaag van Barcelona in de Spaan se bekerfinale, en de mini- amle nachtrust als gevolg van het bezoek aan die in Madrid gespeelde wedstrijd, verkeerde Rinus Michels in een opperbeste stemming. Het feit, dat Oranke de plaats bij de laatste vier had veilig gesteld, was voor de supervisor aanleiding tot het produceren van een aantal grollen, waarop al leen hij het patent lijkt te hebben. Toen hem werd ge vraagd, of hij het ermee eens was, dat Cruyff min der opvallend had geac teerd, dan in de voorgaande duels, antwoordde Michels: „Hij verdient daarvoor ei genlijk wel straf...." Een andere vraag luidde: „Wat denkt U van de kansen om de finale te bereiken?" De repliek: „Het geeft rust, dat we, aan remise voldoen de hebben tegen Brazilië. Verliezen we, dan spelen we zaterdag, spelen we ge lijk of winnen we, dan wordt het zondag. Omdat we geen joods elftal zijn, hebben we er geen bezwaar tegen om op zondag te spe len Balans verstoord GELSENKIRCHEN Ne derland heeft door zijn overwinning de balans van de tot dusver gespeelde wedstrijden tegen Oost- Duitsland verstoord. Van de vijf ontmoetingen wonnen beide ploegen er tot ausver twee; terwijl er een eindigde in een gelijk spel. Doelcijfers: 88. Door de overwinning in zijn zesde wedstrijd staat Nederland in de rangschikking nu De stand NederlandOost- Duitsland is nu: Nederland 6 3 1 2 7 10-8. Oost-Duitsland 6 2 1 3 5 8 10. BIJ BESTE VIER TER WERELD Een ongekend succes voor het Nederlandse voetbal be- lekent die klassering bij de laatste vier van de wereld. Een succes ook, dat ruim een maand geleden nog on mogelijk leek. Slechts wei nigen durfden in de voorbe reidingsperiode, welke ge paard ging met zo ver schrikkelijk veel problemen van uiteenlopende aard, te voorspellen dat Milnohen binnen bereik lag. Alleen d« grenzeloze optimisten verlo ren het vertrouwen in Ri- GELSENKIRCHEN De KNVB kan de voorlo pige reservering van dertig kamers in hotel Bach- mair te Rottach Egern bevestigen. Nadat ook Oost-Duitsland er nliet in slaagde een einde te ma ken aan de reeks triomfen van het Nederlands elf tal, staat vast, dat Oranje vanaf a.s. donderdag in de omgeving van München zal verblijven. De plaats bij de laatste vier is dankzij de overwin ning van 2—0 veilig gesteld, een gelijkspel tegen Brazilië zal overmorgen in Dortmund al voldoende zijn om de finale te bereiken. nüs Michels en zijn spelers niet. Afgezien van wat er nog allemaal staat te ge beuren', verdient Oranje reeds nu een groot compli ment, omdat het zijn voor aanstaande positie verwierf 'met aanvallend, ja dikwijls oogstrelend voetbal. De ont moeting met Oost-Duitsland bevestigde de dominerende rol van de Nederlanders. Minder briljant weliswaar dan tegen Bulgarije en Ar gentinië', maar toch weer zeer knap werd een van te tegenstan der volledig weggespeeld. In feite gaf de eindscore net verschil in kwaliteit matig weer. „Maat wat wil jezei Rinus Michels, vergeleken met de Oost duitsers spelen de Italianen offensief. De supervisor raakte daar mee de kern van de zaak. Oost-Duitsland was zo uit op het gesloten houden van de verdediging, dat Oran- je's aanvallende spelers tel kens weer met een nume rieke meerderheid werden geconfronteerd. Konrad Weise. de 22-jarige klever van Carl Zeiss Jena, deed niets anders dan op Johan Cruyff letten. Destructief waren ook de aktiviteiten van Lothar Kurbjuweit (te gen Johnny Rep) Reinhard Lauok (tegen Wim van Ha- negem) en Gerd Kische (te gen Rob Rensenbrink)Mi chels: „De Oostduitsers loerden alleen op een foute pass. Ze deden weinig moei te om ons de bal afhandig te maken. Zo'n speelwijze 1 Is voor de tegenstander erg OPSTELLINGEN NEDERLAND: Jongbloed; Suurbier, Rijsbergen, Haan, Krol; Jansen, Neeskens, Van Hanegem; Rep, Cruyff, Rensenbrink. OOST-DUITSLAND: Croy; Kische, Weise, Bransch, Kurbjuweit; Lauck (Krei- sche), Schnuphase, Spar wasser; Pommerenke, Löwe (Ducke), Hoffmann. Scheidsrechter: Scheurer (Zwi); toeschouwers: 70.000 (uitverkocht). vervelend Je wordt gedwon gen tot breedtespel. Dat vergt veel concentratie. Onze mensen hebben dat kunnen opbrengen", Ze heb ben de fouten tot een mini mum beperkt." Nimmer Wat Oost-Duitsland deed was zonder meer laf. Om nog een kans te maken ver der te komen was het uit sluitend gebaat bij de volle winst. Een serieuze poging daartoe werd echter nim mer ondernomen. Ook niet nadat Nederland al na aoht minuten een voorsprong had genomen Jchan Neeskens scoorde uit de tweede lijn nadat Rob Rensenbrink de bal uit een door Johnny Rep genomen hoekschop wel langs doel man Jürgen Croy maar niet voorbij de op de doellijn staande Jürgen Pommeren ke had kunnen koppen nederlaag zo klein mogelijk en de wetensöhap dat het wilden houden" aldus Rinus nemen van wat meer risi- Michels. ,,Ik begrijp die co's slechts tot succes had angst niet. In een toernooi kunnen leiden, tot de Oost- probeer je toch te pakken duitsers zou moeten zijn wat er te pakken is", doorgedrongen. „Het was alsof onze tegenstanders de George Buschner, de Oost- STAND GROEP A 1. Nederland 2. Brazilië 3. Oost-Duitsland 4. Argentinië" 2 2 0 0 4 6—0 2 2 0 0 4 3—1 2 0 0 2 0 0-3 2 0 0 2 0 1-6 duitse coach, vond de mis prijzende woorden aan het adres van zijn ploeg mis plaatst. „Wij hebben ver schillende kansen gehad en volgens mij niet alleen maar getracht een debacle te voorkomen", meende Buschner. „Omdat Nederland tech nisch en tactisch beter was, moesten we wel terug. Op dit spekgladde veld waren we in het nadeel. Er wordt vaak beweerd, dat we fy siek niet kapot te krijgen zijn, maar dat geldt ook voor de Nederlanders, die volgens mij dezelfde condi tie hebben als Engelse profs. Als twee ploegen in dat opzicht tegen elkaar op gewassen zijn, is op zo'n veld de techniek beslissend. Daarom waren we eigenlijk bij voorbaat kansloos' Redenerend vanuit die ge dachte had Buschner ook gekozen voor een elftal, waarin de jeugd overheer ste. Met Lofhar Kurbjuweit, Konrad Weise, Rüdiger Schnuphase, Jürgen Pom merenke, Gerd Kische en Martin Hoffmann, stonden liefst zes spelers van rond ie 20 in de basisopstelling. Buschner: „In de toekomst moeten we het van deze .longeren hebben. Omdat we in het gunstigste geval ge lijk zouden kunnen spelen, wilde ik hen ervaring laten opdoen. Bovendien dacht ik. dat ook deze ploeg in staat zou zijn een remise af te dwingen". Tureluurs Oranje zorgde er voor dat het zover niet kwam. Het speelde vaak zo sterk op balbezit, dat de Oostduit- cers er tureluurs van wer den. De Zwitserse scheids rechter Rudi Scheurer ont hield Nederland na twintig minuten een strafschop, toen de kansrijke Johan Neeskens door Rüdiger Schnuphase tegen het drijf natte gras werd gewerkt. Even later kogelde Arie Haan van ver keihard in, maar Bernd Bransch, de Oostduitse libero, verander de de bal zodanig van rich ting, dat de marge van een bleef gehandhaafd. Bij de schaarse tegenaanvallen van de Oostduitsers maakte Jan Jongbloed geen zekere indruk. Vijf minuten voor rust kon hij bij een af standsschot van Martin Hoffmann Das in tweede in stantie redding brengen. De sliding van Jürgen Spar wasser, die trachtte de los- gelaten bal te bereiken, ein digde in het net. Ook in de tweede helft werd het sterke Nederlandse spel uitsluitend ontsierd door Zoals Aad Mansveld het zag... „De sfeer is Celsenkirchen is me zondag een beetje te gengevallen, maar dat zal waarschijnlijk wel door het slechte weer bomen. In Ne derland ben ik echter niet teleurgesteld. De ploeg speelde, een sterk tactisch spelletje, de bal werd goed in eigen rijen gehouden en ze creëerden zich kansen. In de tweede helft werd er minder in de diepte ge speeld en dat was volgens mij goed door Michels ge zien. Met het slechte weer en het gladde veld kwamen de passes toch niet aan. Vooral Rob Rensenbrink heeft, voor mij een goede wedstrijd gespeeld omdat ik al eerder eens heb gezegd dat hij iets minder gelukki ge wedstrijden voetbalde viel hij mij gisteren erg mee. Hij had meer zelfver trouwen door het doelpunt. Dat zag je aan zijn inzet, want hij ging de ballen zelf halen. Ook hield hij zich minder aan de vleugel op en dat kwam zijn spel ten goede. Oranje is zeker van de plaats bij de laatste vier maar wccnsdag moet het mogelijk zijn Brazilië te kloppen. Wat mezelf be- tret: bij FC Twente trai nen we nog steeds volop. Nog een paar dagen en dan stoppen we. Sommige jon gens gaan op vakantie; Maar ik blijf dit jaar maar thuis. Lekker de finale kij ken. M beerde zin formatie nieuw leven in te blazen door de meer offensief ingestelde routinier Peter Ducke in te zetten voor Wolfram Löwe. Dat gebeurde in de 55ste minuut. Minder dan 180 se conden later werd de situa tie voor de Oostduitsers he lemaal hopeloos, toen John ny Rep een door Ruud Krol en Johan Neeskens ingelei de aanval afrondde met een zeer beheerst passje naar Rob Rensenbrink die akelig zuiver raak schoot: 2—0. Formaliteit De rest van het duel was een formaliteit. Ook de ver vanging van Reinhard Lauck door de uit vorm zijnde steraanvaller Hans Jürgen Kreische bracht geen verandering in de ver houdingen. Oranje bleef oppermachtig met Wim Rijsbergen (de jonge Feijenoorder die zich razendsnel ontwikkelt tot een verdediger van grote klasse), Johan Neeskens, Wim van Hanegem, Rob Rensenbrink en Johan Cruyff (ondanks een lichte griepaanval onvermoeibaar en na rust overal waar zijn aanwezigheid gewenst was opduikend) als meest opval, lende spelers. Voor George Buschner was dat aanlei ding zich te scharen in de rij van prominenten die Ne derland als finalist voor spellen. „We hebben", be sloot de Oostduitse coach, ,,nu zowel tegen Nederland als Brazilië gespeeld en ik heb beide ploegen ook in andere wedstrijden in actie gezien. Nederland is vol gens mij in alle opzichten iets beter. Het is atleti- soher, kan technisch meer en is ook tactisch sterker. Daarom geloof ik dat Ne derland de finale bereikt". Zoals Epi Drost het zag... Acht minuten na het begin kan Neeskens zijn blijdschap niet op. Achterna gezeten door nummer veertien, Joihan Cruyff bejubbelt de nieuwe speler van Barcelona het feit, dat zijn schot de score voor Oranje heeft geopend. „Ik heb een bijzondere er varing opgedaan. Eind vori ge week ben ik met vakan tie vertrokken naar Zuid- Frankrijk (Place de Pal- miers) en daar heb ik bij de TV de wedstrijd tegen Oost-Duitsland gevolgd. Te midden van allerlei Fran sen bleek me nog eens hoe groot het enthousiasme voor Oranje momenteel is. Soms werd er in het zaaltje zelfs geapplaudiseerd, voor al als Cruyff aan de bal was. Zij lopen hier met hem weg als ware het een volksheld van de Fransen zelf". „Toch leek me de wedstrijd de minst spectaculaire van Oranje tot nu toe. Oorzaak hiervan was het spelen op balbezit wat een vereiste was vanwege het gladde veld en de slechte weers omstandigheden. De ma nier waarop het Nederlands elftal zich echter aanpaste was enorm inai ukwekkend. De bal werd in de achter hoede zo perfect rond ge speeld, zoals we dat noe men, dat Oost-Duitsland haast geen kans kreeg echt gevaarlijk te worden". „Deze wijze van voetballen bewijst dat het Oranje-elftal helemaal zichzelf is. Ook wanneer het niet kan spelen zoals het wA blijft het ster ker en dat is een kenmerk van pure klasse. Natuurlijk vormde dat snelle doelpunt van Nees ook een geweldige ruggesteun.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13