WIE IS CAS JANSSENS? FIDE CM NIET TOE Laatste inspectiebezoek van Boskov (FC Den Haag) HEATHER GREENWOOD SNELSTE ZWEMSTER VAN DIT MOMENT Schaakteam eindigt nog op vijfde plaats MAANDAG 1 JULI 1974 A 7 11J X£ Vujadm Boskov neemt de laatste zaken door met FC Den Haag-bestuurders Buys en Van der Tuyn. DEN HAAG Totaal anders dan de indruk, die Vuja- din Boskov wekte toen FC Den Haag hem lanceerde als de nieuwe clubtrainer, komt de 43-jarige Joegoslaaf thans over. Het waas der mysterie is opgetrokken. Een vriendelijke, maar bovenal opgeruimte man begint aan zijn belangrijke werk in Den Haag. Twee weken voor de start van de dagelijkse training ziet een blijmoedige Boskov, in de lounge van het Bel Air-hotel, het helemaal zitten. Hij is nau welijks ontmoedigd door de moeizame besprekingen over de waarschijnlijke aankoop van een middenvelder en een spits- speler. „Ik heb vanaf het be gin geweten hoe krap bij kas de club zit. Dat interesseert me niet. Geld is een zaak van het bestuur. Ik kom met spe lers en het bestuur moet i"«3r uitmaken wat verantwoord is of niet". Door hem aanbevolen spelers zijn veelal te duur. Waardevol le kanthalfs als Colic en naar nu voor het eerst blijkt ook Petkovic van de in West Duits land opererend^ Joegoslavi sche ploeg moeten afhaken voor een andere, nog steeds onbekende landgenoot, die het aanbod van FC Den Haag wel wil aannemen. Een oplossing voor de spitsvacature is er niet. De Oostenrijker Pirkner is afgevallen, omdat zijn pri- de-eisen te hoog waren en de ook besproken Dick van Dijk (Nice) wekt teveel weerstan den op door zijn wispelturige mentaliteit. Resteert daarom de bij Nimes weg willende Cas Janssens, vroeger topscorer bij NEC, en toch nog steeds de Pool Marx. De discussie over Janssens is van recente datum maar het gesprek over de Oost europeaan niet. Zeer lang leek een transfer onmogelijk, want hij zou in het meest gunstige geval pas in oktober naar ons land kunnen komen. Boskov: „Op 16 juli gaat het bestuur van FC Den Haag zich uitspre ken. Naar mijn idee blijft Mar kandidaat nummer een, hij is de ideale spits voor dit elftal. Zelfs wanneer ik twee maanden zonder hem moét spelen, geloof ik dat het toch de moeite van het wachten waard is. Wat ik van o.a. Feyenoord heb gehoord is het een klasse-spits". Gelaten Vujadin Boskov, de afgelopen tien jaar coach va n Vojvodina Novi Sad en van eind '70 tot november '73 bovendien bonds coach van Joego Slavië, praat haast niet zijn ingegeven door de indruk, dat het bestuur alles doet wat kan. Als contra-prestatie demon streert hij een ongeremd en- t housiasme voor zijn nieuwe werkkring. Nu pas staat de ware Boskov op. Per se geen man, die bang is een woord te- gelaten over zijn beperkte armslag tot zaken doen. Dat moet want anders kan het veel te zeggen. Integendeel zelfs. Per se ook geen man, die nors en nukkig ib, welke schijn hij bezat. Neen, elke vergelij king met toen Boskov bij FC Den Haag tekende, terwijl zijn contract met Vojvodina Novi Sad nog niet was beëindigd, valt momenteel duidelijk in zijn voordeel uit. Voor het eerst met vrouw en dochter Alexandra op bezoek in Den Haag straalt een even onver wachte als spontane blijmoe digheid van hem af. Hij ver heugt zich op de club, alsof hij het liefst morgen al wil aan vangen met de training. Niet alleen Boskov lacht heden ten dage vaak en veel, zoals een opgeruimde Joegoslaaf be taamt. Ook zijn vrouw en dochter zijn in een stralend hu meur. De weg, die wordt inge slagen, schijnt iedereen even zeer te bevallen. Dat is een goed teken. Ernst De in Kijkduin gaan wonende Boskov verliest de ernst van alle dag niet uit het oog. Am bitieus („Ik voer de club terug naar de bovenste regionen"), maar reëel benadert de nieuwe trainer de bestaande proble men, die niet alleen worden oDgelost met zijn aanwezig heid. Erg voornaam is zijn motief voor aankopen. „Primair staat voor mij hoe krijg ik het Zui derpark weer vol. Ik zoek daarom spelers,- die bereid zijn het elftal én de club te dienen, veel aan als het eerste". Van daar wellicht uit uitstekende Dat laatste spreekt me net zo- overleg tussen Boskov en het Het gezin Boskov poseert voor de Peugeot 502, waarop een zelf geschilderd nummerbord zit. Toen de Joegoslaaf ons land binnen reed miste hij nog een kentekenplaat en vandaar dat Boskov zelf maar aan het schilderen ging. bestuur. Meestal per telefoon en een enkele keer ook monde ling (na Nederland - Uruguay in West-Duitslandl zijn bepaal de zaken zeer uitvoerig door genomen. Gewoon om toch vooral niet over één nacht ijs te gaan. Als FC Den Haag dit maal koopt dan moet de kans op een ontgoocheling beter dan in het verleden (Augustsson) voorkomen worden. Daarom beslist de club ook zo laat. En als het aan Boskov ligt behoeft nog geen haast gemaakt te worden. „Wij hebben tijd ge noeg", blijft zijn oordeel. „De competitie begint pas in sep tember. Nu al risico's nemen acht ik uit den boze". De rede natie achter deze pas-op-de- plaats valt uiteen in twee pun ten. Ten eerste: de besluitvor ming tijdens het onderhande len wordt bemoeilijkt door spe lers, die op het WK hun marktwaarde trachten te ver hogen. En ten tweede: Andere, niet tot een nationaal elftal be horende voetballers willen het resultaat van hun land op het WK afwachten voor het nemen van definitieve beslissingen. „Iedereen, die dat geduld ver onachtzaam betaalt waarschijn lijk teveel", zegt Boskov, een man, die de indruk maakt heel goed te weten wat er op de buitenlandse markt te koop is. Doortastend Nieuw op zijn lijst van aanbe velingen Is de naam Petkovic. Een doortastende middenvel der uit de zoveel opzienbaren de ploeg van Joego-Slavië in West-Duitsland. De momenteel voor de Franse club Troyes uitkomende speler heeft zich bij zijn vroegere baas gemeld, met het verzoek ook bij FC Den Haag te willen treden, maar het voorstel ls In princi pe afgeslagen door zijn tocb nog te hoge eisen. Nieuw is verder ook de naam van Dick van Dijk als mogelij ke spits. Hoewel het woordje „te" voor duur niet wordt ge noemd, schijnt hem een ge brek aan mentaliteit verweten te worden. Een beschuldiging, die Boskov niet op eigen gezag uit. Anders zou hij wellicht we ten dat een trainer die hem aanspreekt veel kan bereiken. Hèrinnert u maar Kees Rij vers, destijds bij FC Twente en Hans Croon bij SW. De ook voor het eerst genoemde Cas Janssens vormt misschien een alternatief. Boskov zelf twijfelt en informeert bij on dergetekende welk type-speler Janssens is. Want van horen en zeggen heeft hij begrepen dat de terug naar Nederland willende oud-spits van NEC past in de theorie, die hij op bouwt omtrent de vervulling van de vacature. „Ik hoop met de nieuwe speler vooral routi ne in het centrum van de aan val te krijgen. Een type voet baller, dat de jeugd kan op vangen en begeleiden. Dat strookt eigenlijk niet met mijn basis-opvatting over een spits want dan moet het in principe een jonge, beweeglijke, maar vooral harde aanvaller zijn. Maar dat ls niet een eerste vereiste voor het huidige FC Den Haag". Merkwaardig Is, dat Boskov zijn mond vol heeft over het aanvallend perspectief van het elftal, maar het verdedigende aspect blijft constant buiten schot. En dat, terwijl de club een gevoelige aderlating heeft ondergaan door afscheid te moeten nemen van John Dus- baba (naar Ajax) en Thijs Wijngaarde (naar AS Oosten de). Beide spelers bestempelt de Joegoslaaf als aanzienlijke verliezen, maar anderzijds wekt hij niet de indruk zich ernstig zorgen te maken. ,,Dat klopt", zegt Boskov. „Maar hoe het vertrek van deze ver dedigers moet worden opge vangen weet ik ook nog niet. Vooral Dusbaba is eigenlijk niet te missen. Ik zag in hem een veelbelovende middenvel der. Mijns inziens gaat hij te vroeg weg bij de club. Als hij nog een jaar had gewacht was er voor hem waarschijnlijk meer bereikbaar geweest". Rigoureuze veranderingen be hoeven van Boskov niet ver wacht te worden omdat hij er aanvankelijk prijs op stelt de weg van Evert Theunissen voort te zetten „Ik hoop slechts een ding, dat Aad Mansveld hersteld is voor het begin van de competitie. Aan hem zal ik de eerste periode veel steun kunnen hebben". Eigenlijk verwachtte Mansveld dat ook, van Boskov, maar deze blonk niet uit in het per soonlijk contact. Niet met Mansveld, maar ook niet met de andere spelers. Boskov: „Dat was nooit de bedoeling van de bezoeken aan de wed strijden van FC Den Haag. Ik wilde het elftal zien en onder scheiden wat goed is en wat niet. Er is neg tijd genoeg om met de spelers persoonlijk ken nis te maken. HANS DE BRUYN moet beslissen". SANTA CLARA De 16-jarige Heather Greenwood heeft op de twee de dag van de internationale zwemwedstrijden te Santa Clara, 24 uur nadat zij met 4.17.33 wereldrecord had gevestigd op de 400 me ter, zich ook op de 200 meter vrije slag 's-werelds snelste zwemster van dit moment getoond. Zij zegevierde in de tijd van 2 minuten 5.73 seconden en tot de verslagenen behoorde ook onze landgenote Enith Brigitha, die als vierde aantikte met een tijd van 2 minuten 6.76 seconden. Heather Greenwood was in haar recordrace op de 400 meter ruim twee seconden sneller dan Shirley Babashoff (4.19.94), de winnares van de 100 meter vrije slag in 59.0 seconden, op welk nummer ove rigens de Nederlandse Enith Brigitha in de series de beste tijd had gemaakt: 58.69 seconden. Zij startte echter niet in de finale op de 100 meter vrij om zich geheel te kunnen instellen op de finale 100 meter rugslag, waarin zij als belangrijkste tegenstandster zou ont moeten de Canadese wereldrecordhoudster Wendy Cook. Enith Bri githa is er niet in geslaagd Wendy Cook te verslaan. De Canadese r zegevierde in 1 minuut 5.73 seconden. Enith Brigitha finishte als tweede in 1.06.19 en als derde tikte aan de Amerikaanse Marian Graham in 1.07.43. De Nederlandse rugslagzwemmer Karim Ressang reikte minder hoog. Hij eindigde op de 100 meter in de finale als zesde in 1.01.49. Na in de serie 1.01.26 te hebben gezwommen. Winnaar werd de Ameri kaan John Naber in 58.9 seconden voor Bruce Hardcastle in 59.48. Ressing eindigde op de 200 meter rugslag heren, gewonnen door John Naber in 's werelds beste jaartijd van 2.04.94, als vijfde in 2 minuten 12.87 seconden en op de 100 meter vlinderslag dames tikte José Damen als achtste en laatste aan in 1.06.65, terwijl zij op de 400 meter wisselslag dames, gewonnen door de Italiaanse Novella Calligaris in 5.06.04, zevende werd in 5.12.74, na in de series tot een tijd van 5.11.69 te zijn gekomen. De belangrijkste resultaten; 200 m vrije slag dames: 1. Heather Green wood (VS) 2.05.73 2. Shirley Babas hoff (VS) 2.05.96, 3. Kim Payton (VS) 2.06 03. 4. Enith Brigitha (Ned) 2.06.76. 200 m vrije slag heren: 1. Robin Backhaus (VS) 1.56.66 2. Bruce Furniss (VS) 1.56.78, 3. Tim Shaw (VS) 1.57.58. 200 m rugslag heren: 1. John Naber (VS) 2.09.94, 2. Bruce Hardcastle (VS) 2.06.35, 3. Steve Hardy (Can) 2.10.71, 5. Karim Ressang Ned) 2.12.87. 400 meter wisselslagdames: 1. Novella Calli garis (It) 5 06.04, 2. Lis Hogan (VS) 5.08.66, 3. Leslie Cliff (VS) 5.09.08, 7. José Damen (Ned) 5.12.74. 400 meter wisselslag heren: 1. Mike Brunner (VS) 4.39.21, 2. Rod Sta- chan (VS) 4.41.79, 3. Bruce Furniss (VS) 4.42.12. 200 m rugslag dames: 1. Wendy Cook (Can) 2.21.89, 2. Ma. ryanne Graham (VS) 2.22.0, 3. Christina Stuttgard (It) 2.26.75. 100 m vlinderslag heren: 1. Steve Bax ter (VS) 56.54, 2. Mike Bottom (VS) 57.21, 3. Hess Yntema (VS) 57,99. 100 m vlinderslag dames: 1. Teresa Wold (VS) 1.05.46, 2. Irene Arden (VS) 1.05.48. 3 Mag Gerken (VS) 1.05.60, 8. José Damen (Ned) I 06.65. 100 m vrije slag dames: 1 S hirley Babashoff (VS) 59.0 sec., 2. Heather Greenwood (VS), 59 04 3. Kim Pey ton (VS) 59 15. 100 m rugslag da mes 1 Wendy Cook (Can) 1 05.73. 2. Enith Brigitha (Ned) 1.06.19, 3. Ma rian Graham (VS) 1.07.43. 200 m schoolslag dames- 1. Marcla Morey (VS) 2.42.23, 2.' Marian Stewart (Can) 2.43 02 (Can record). 3. Laura Schering (VS) 2.43 03. 400 m vrije slag dames: 1. Heather Greenwood Stralend van geluk ontvangt de 16-jarige Heather Greenwood de mededeling, dat zij 's we relds snelste zwemster is ge worden. (VS) 4.17.33 (wereldrecord). 2. Shir ley Babashoff (VS) 4.19.94, 3. Ka- rem Hazen (VS) 4.20 30. 100 m vrije slag heren: 1. Joe Bottom (VS) 53.2, 2. Andy Coan (VS) 53.65, 3. Peter Spurzen (S) 63.73. 100 m rugslag heren: 1. John Naber (VS) 58.9, 2 Bruce Hardcastle (VS) 59.48. '3. Mike Mclntyre (VS) 59.48. 6. Karim Ressang (Ned) 1.01.49. 400 m vrije slag heren: 1. Mike Bruner (VS) 4.03 76, 2. Bruce Furniss (VS) 4 04.95 3 Tim Shaw (VS) 4.06.43. 200 m schoolslag heren: 1. John Hencken (VS) 2.34.62, 2. Rick Colel- la (VS) 225.77, 3. David Wllkie (GB) 2.27.10. UTRECHT Hoewel de plannen om te komen tot een internaat voor turnsters in een bijzonder vergevorderd stadium waren gekomen heeft het bondsbestuur van het KNGV moeten beslissen dat deze als ideaal geziene op- lossinl in de voorbereiding op de wereldkampioenschappen in München en vooral de Olympi sche pelen te Montreal geen doorgang kan vinden. NICE De internationale schaakfederatie FIDE heeft geweigerd om de regels voor een tweekamp tussen rege rend wereldkampioen Bobby Fischer en zijn uitdager overeenkomstig de wensen van de Amerikaan te wijzigen en de hoop uitgesproken dat Fischer op korte termijn zal beslissen of hij zijn titel zal verdedigen. Weigert Fischer dan zal er automatisch diskwalificatie volgen. De algemene vergadering van de FIDE schoof de smeekbeden uit het Amerikaanse kamp om de wispelturige wereldkampioen zijn zin te geven met een ruime meerderheid terzijde en spark zich uit voor het handhaven van de geldende regels. Fischer heeft zijn wereldtitel vrijdag op gegeven omdat hij niet akkoord wenst te gaan met het FIDE-re- glement voor een tweekamp in 1975 tegen de winnaar van het laatste kandidatenduel dat gaat tussen de Russen Viktor Korts- noj en Anatoly Karpov. In eerste instantie besloot het congres Fischer 90 dagen de tijd te geven om van zijn dwa lingen terug te keren, maar dit besluit werd later ingetrokken in de hoop dat op kortere termijn een oplossing mogelijk zal blijken. oplossing mogelijk zal blijken. Een tweede, zij het verzwegen, reden om geen duidelijk ultima tum te stellen is dat men wil vermijden om de prikkelbare Fischer nog verder tegen de ha ren in te strijken. NICE Door in de laatste ronde van de Olympiade 2-2 tegen Honga rije te spelen is Nederland in de eindrangschikking op de vijfde plaats terecht gekomen. In deze laatste wedstrijd is fel gevochten. Hongarije kon door een overwin ning Nederland nog voorbij ko men en heeft alles geprobeerd om dit doel te bereiken. Alle vier partijen werden in eerste instantie afgebroken in posities waarin de remises, die tenslotte te voorschijn kwamen al waar schijnlijk waren. Timman had tegen Portisch in een toren-eindspel een klein voordeel, maar nauwelijks se rieuze winstkansen. Donner moest zich tegen Cson verdedi gen, maar had weinig reëel ge vaar te duchten en de partijen van Ree tegen Riebli, waarin Ree de gehele partij moeilijk had gestaan en van Forietos te gen Enklaar, waarin Enk'.aar in tijdnood enkele malen een dui delijke winst had gemist ston den bij het afbreken remise. Gisteren werden de partijen van Ree en onklaar na een paar zetten remise gegeven; Timman moest na la.:g proberen toegeven dat hij tegen Portisch niet win nen kon en Donner behaalde na een partij van meer dan negen uur de remise die de vijfde plaats voor Nederland zeker stelde. Hiermee behaalde Nederland een resultaat dat maar heel weinig beter had kunnen zijn. Rusland was in dit toernooi oppermach tig. Anders dan vorige keer, waarin de overwinning tot zeer kort voor het einde nog niet geheel zeker was, hadden de Russen hier een voorsprong van bijna tien punten, waarbij ze zich nog konden permitteren vier remises cadeau te geven. De gedetailleerde uitslagen van de wedstrijd tegen Hongarije zijn: Tim man (Ned)-Portisch (Hon) Cson (Hon-Donner (Ned) 'A-'A; Ree (Ned)-Rlebll (Hon) \A-'A> Forintos (Hong)-Enklaar A-Vt- De uitslagen van de laatste ronde zijn: Flnland-Philippljnen iy3-2ft; Rtisland-Joegoslavië 2'AVAZwe- den-Engeland 2-2; Argentinië-Wesl Duitsland IV2-2'A\ Bulgarije-Spanjd 3-1; Roemenië-Wales 2'A-l'A; Ver' enlgde Staien-Tsjecho Slowakije 2>A' l'/j. Timman 8'A (17 partijen), Donnej 11 (16). Sosonko 10'^ (15). Ree 9W (13), Enklaar 8 (13) en Kuipers 11

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10