Grote Prijs der lage Landen ging onfortuinlijk van start T Tips ZWEEDSE PIKEURS KOMEN IN MINI VLIEGTUIG Alain Delon toch niet op Duindigt Olie Goop favoriet Nederlandse troef Jojo in topvorm I 1974 DONDERDAG 27 JUNI 1974 LEIDSE COURANT r PAGINA 17 )EN HAAG Het Is niet de eerste keer dat in de wintig jarige geschiedenis van de Grote Prijs der Lage Landen deze koers op een vroeger tijdstip moest worden gelopen dan aanvankelijk was gepland. Het pas de eerste Grote Prijs der Lage Landen in 1954 i Roger Ceran Maillard en de in Frankrijk wonen en werkende Jan Kruithof 's avonds nog op Vln- :ennes moesten rijden. Er ging geen lijnvliegtulg, dus werd een sportvlieger uit Texel gecharterd ,<fce de bel le pikeurs naar Brussel zou vliegen. Dit plan mislukte omdat het sportvliegtuig bij zijn landing op Ypenburg loor het landingsgestel zakte Een snelle wagen moest toen de oplossing brengen. Dit con maar dan moest de Grote Prijs wel anderhalf urn- eerder worden gelopen. Nog gedeeltelijk in rijderscos- tuum gestoken vertrokken Jan Kruithof en Roger Ce ran M^'.aard per auto van Duindigt naar Brussel. Ondanks het noodweer dat toen heerste kwam men dank zij de voortreffelijke medewerking aan de grens de Brusselse luchthaven Meisbroek waar het lijntoestel tien minuten werd opgehouden nog net op tijd. Het bleek geen vergeefse moeite want zowel Kruithof als Ceran Maillard wonen 5s avonds drukwerk hun k<>ers °P Vincennes. riee'endvePrioiDeze m'n meer onfortuinlijke start van de Grote ^aankondfginlPrijs, die de winnaar Mac Kinley (Willem H. Geer- rk enz, prima sen) toen zes mille opleverde tegen nu 65 mille, is verder van geen enkele nadelige invloed geweest op de ontwikkeling van de Grote Prijs die in de loop der jaren is uitgegroeid tot één der grootste ingernatirinale koersen in Europa. Aan de voorwaarden en de afstanden is nogal eens gsleuteld. Van 2500 meter ging de Grote Prijs in 1958 naar 2600 meter, een afstand die in 1970 werd terugge bracht naar 2100 meter. Een besluit dat door velen nog steeds wordt betreurd, temeer omdat deze aan passing aan het kunnen van de Nederlandse draver niet het gewenste succes heeft gesorteerd. De buiten landse coryfeeën domineerden ook over deze af stand. Geen schande overigens want al wat naam en klasse had in Europa is op Duindigt in de Grote Prijs aan de start geweest. De meervoudige wereld- en Europees kampioen Jamin, Icare IV met Henri Levesque Gay Noon met zijn geweldige strijd tegen O Marijke, Masi- na, Charlie Mills met GeLinotite, Cancannière, Une de Mai tweemaal, de Belg Fideel en vorig jaar nog de Europese wereldrecordhouder Ego Boy, die een maand geleden is overleden. Het wordt echter steeds moeilijker de grote vedetten uit hun land te halen. Zij kunnen in eigen land veel winnen en indien zij dan nog willen komen moet het 'n draverij van meet zijn. Ergens wel verklaarbaar omdat Zweden in de afgelo pen jaren een reeks van paarden op de been heeft ge bracht, waaraan geen 40 of 20 meter voorgift te geven valt. De tijden dat Quicksilver S en Hairos II nog veertig en zelf zestig meter handicap hadden en nog konden winnen zijn voorbij. Het zijn vooral de jongere paar den die de oude vedetten naar de kroon steken en pre- saties leveen die zelfs de Fransen de ust tot het reizen beneemt. Dat neemt niet weg dat in de 20e Grote Prijs der Lage Landen een zeer sterk internationaal veld aan de start komt met als favorieten de Zweedse dravers en de Franse coalitie aangevoerd door Atagos G en Bebe du Parnasse van trainer Leopold Verroken. On danks deze snelheidsfenonemen leeft in het Nederland se kamp de hoop dat voor het eerst sinds 1964 toen Quicksilver S in de Grote Prijs de kroon op zijn carriè re zette er weer een Nederlander bij zal zijn. Dit moet dan gebeuren door de soms zo wispelturige ve dette Jojo Buitenzorg .wiens naam in het internationale circus van de drafsport door zijn prestaties in het bui tenland al lang geen onbekende meer is. Juist de wetenschap dat Jojo na tien jaren van niets dan nederlagen van de vaderlandse dravers de lijn naar een zege kan ombuigen geeft aan deze Grote Prijs dezelfde etxra-demensie mee als in de tijden van Hairos II, O Marijke en al die andere onvergetelijke dravers uit de zo rijke historie van de grote Prijs der Lage Landen. STOMERIJ Fa H. J 23. Tel TE VERSLA- icentrale. Tel I (Van onze paardesportm edewerker) den Iproj piaa HOOFDDORP Pikeur Jan van Dooyeweerd en ook zijn broer en berospstrainer Stef zijn vol goede moed voor de Grote Prijs der Lage Landen wat betreft Jojo aMaand *en Buitenzorg. Veertien dagen geleden werd Jojo ln Gel- Scheipenkade senldrdien derde in de Elite-rennen. Jan van Dooye weerd was tevreden met deze plaats, maar miste bl] SE nu aehet' Joj° Pittiie eindsprint. lage Foto v I „Jojo maakte in Duitsland een moeizame indruk. Geen Zoeierwoude- wonder, want het paard had met de overwinning in de Grote Prijs van Gelsenkirchen én de zege in de Ne derlandse dracerij om de Gouden Zweep een zwaar igramma achter de rug. Normaal is Jojo de laatste _jht uit niet te houden, maar in Gelsenkirchen ging iet erg moeilijk. De afgelopen veertien dagen hebben ve dan ook lekker rustig aangedaan en Jojo helemaal jaar de Grote Prijs der Lage Landen toegewerkt. Het zal natuurlijk een moeilijke koers voor de hengst wor den, maar kansloos is hij echter niet". Jojo Buitenzorg wel in het avontuur dat Grote Prijs der Lage Landen heet, de andere Buitenzorg troef Sir Henri edhber niet. Door zijn hoge winsom moet hij in deze G. P. 20 meter voorgrift gevenn aan Jojo Bui tenzorg en dat vond- de Nederlandse kampioenspikeur Jan Wagenaar duidelijk te veel voor zijn paard. Henri zal echter zondagmiddag zijn klasse op de Duindigt linteis toch tonen. Hij wil proberen het baanrecord en Nederlands record dat op zijn naam staat met een ki- ometertijd van 1.16.3 te verbeteren. Fideel, de Belgi sche drafmachine, is in de springdraverij over de 1600 meter zijn voornaamste tegenstander. Gunnar Dear van trainer-pikeur Piet Smit heeft in feite niets in de G.P. te zoeken, afgelopen zondag kon het paard nadat hij lang op rust was geweest zijn heroptreden maken n de draverij om „Het Zilveren Renpaard" en kwam oen als laatste over de eindstreep. Eigenaar en fok- t Dooyeweerd en Jojo Buitenzorg, Nederlands troef in de Grote Prijs der Lage Landen leer van het paard is de heer Huizinga. In elk draverij worden aan de eerste vier aankomende paarden fok- premie's betaald voor de fokker van het paard. Dat is altijd tien procent van de gewonnen prijs. Aan buiten landse paarden op Nederlandse banen in actie worden begrijpelijk geen fokpremie's betaald. De premie's schuiven dan op. Naast Jojo Buitenzorg is Gunnar Dear het enige Nederlandse fokprodukt, zodat het paard indien het over de eindstreep komt hoe matig dan ook altijd nog een flinke premie van rond de 3500 gulden wacht. Twee buitenlandse paarden in Neder lands bezit zullen verder nog deelnemen. Dat is Urio- sis P op 2100 meter met de notariszoon Derk Bolwijn uit Emmeioord. De Alkmaarder Tom Kooyman met de in Frankrijk aangekochte hengst Azelino B maakte in de strijd om Het Zilveren Renpaard zondag de bes te kilometertijd van 1.18.7 over de 2120 meter. Op deze afstand moet hij ook starten in de Grote Prijs, maar dezelfde tijd zal op de snelle Duindigtbaan niet genoeg zijn om zondag in de prijzen te komen. Meer dan een verre outsidersrol is er voor deze Nederlands- Franse combinatie dan ook niet weggelegd. ARTHUR VAN RIJSWIJK Dit moet volgens onze paardesportmedewerker de aankomst zijn in de Grote Prijs der Lage landen: 1. KNABE (Ziweden), 2. Jojo Buitenzorg (Nederland), 3. BUMS STUART (Zweden) en outsiders: Vent de l'Hls- toire (Frankrijk) en Atogos G (Frankrijk). Voor de Grote Prijs Der Lage Landen, voor de Grand Prix Des Pays-Bas, voor de Grosser Preis Der Niederlan- de, komen internationale dralwonders uit België, Zwe den, Duitsland. Frankrijk en Nederland naar Duindigt toe. Zij strijden om een prijzengeld van 125 duizend gulden. 65-duizend gulden als eerste prijs een bedrag dat er niet elke zondag in Europa voor een eigenaar, trainer en pikeur is te verdienen. Dertien paarden ko men om twee uur aan de start. Van onze paardesportmedewerlcer DEN HAAG De NDR heeft problemen ondervonden door de vroege aanvangstijd. Het was voor vele rij ders een moeilijkheid om zondag op tijd op Duindigt te zijn. De meeste rijden zaterdagavond nog. Zo ook de Zweedse pikeurs Olie Goop (Knabe) en Olie Lindqvist (Bums Stuart). Met een lijntoestel zouden beide pikeurs nooit op tijd op Duindigt kunnen aanko men. Er is echter een oplossing gevonden. Tussen acht en negen uur In de morgen komen de Zweedse pikeurs met hun eigenaren en enkele journalisten aan op Zestienhoven in een minl-vllegtulgje dat slechts tien personen kan vervoeren. Vele andere vliegverbin dingen van pikeurs moesten ook herzien worden. Het is voor het eerst in de geschiedenis van Draf en Ren sport in ons land dat een meeting om elf uur van start gaat. Volgens Go Govers, secretaris van de Stichting Neder landse Draf en Rensport heeft de paardesporttotalisa- tor al een strop van een half miljoen en dat zal kun nen oplopen tot een miljoen. Daarnaast komt ook min der aan entree's binnen. Go Govers: ,,Ik ben be nieuwd hoeveel mensen er op zo'n dag bij de Grote Prijs aanwezig ziijn. Normaal gesproken zijn er op zo'n dag tienduizend bezoekers. De tijd, dat filmsterren zich nog kostbare hobbles konden veroorloven, ligt ver achter ons. In de jaren twintig en dertig leefden zij In luxueuze villa's en ke ken zij niet op geld waar het hun liefhebberijen be trof. Na de tweede wereldoorlog waren het alleen nog figuren als Bing Crosby en Frank Sinatra, die er voor hun plezier nog een tijdje een eigen baseballte&m op na hielden. Tegenwoordig ziin het eigenlijk alleen maar Omar Sharif hij houdt er een renstal op na en een bridgeclrcus, die hij belden bekostigt van wat hij met wat ongeïnteresseerd filmwerk verdient en Alain Delon, van wie zondag een draver naar Neder land zou komen. Zóu komen, wat de Franse filmster liet begin deze week plotseling weten, dat hij niet op Duindigt zal verschijnen. Het vierjarige paard Equillo was o.a. tij dens de rennen in Gelsenkirchen zo'n dertig kilo afge vallen en de trainer vond het daarom beter de reis naar Nederland maar niet te maken. Toch reden om even stil te blijven staan bij de nogal stormachtige carrière van deze acteur, die als mooie jongen begon, in Lucino Visconti's „Rocco en zijn broers" zelfs bijna een heilige speelde in een wrede rauwe wereld, maar met Rene Clements „Plein so- leil" al ondeugend werd, toen hl] zijn vriend wilde vermoorden. De romantische rollen hadden echter nog steeeds de overhand, tot Jean Pierre Melville hem ln ,,Le samoerai" een koelbloedige gehuurde moordenaar Iieet spelen, een zwijgende, in zichzelf gekeerde eenza me figuur, dodelijk achter een onbewogen uiterlijk. Dat etiket i9 Delon na het succes van deze film eigen lijk nooit meer kwijtgeraakt. De rollen van ondoor grondelijke gangster bleven hem aanwaaien. Merkwaardig genoeg nam zijn privé-Jeven in die tijd 'n zelfde wending. Kwam hij tot op dat moment eigenlijk alleen in de publiciteit door een nieuwe romance zijn verhouding met de toen ook nog zoete Romy Schneider was dagenlang voorpaginanieuws in Frank rijk plotseling werd hij verwikkeld in een moord zaak: een Joegoslaaf, die als zijn manager optrad, werd om duistere redenen om zeep geholpen. Dat er meer achter zat en er ook hoge politieke figuren bij betrokken waren, bleek duidelijk uit de haast die men had de zaak in de doofpot te stoppen. Maar zoals steeds in dergelijke gevallen bleef er toch bij het gro te publiek iets hangen. Alain Delon was niet meer de lieve jongen. Een goed acteur,da ar niet van, maar pven ondoorgrondelijk als de rollen die hij speelde. Zijn populariteit leed er niet onder. Delon is nog steeds een van de meest gevraagde sterren van Frankrijk, zijn films zijn nog steeds kassuccessen. Maar Delon is niet meer de stralende held, die ieder een graag als schoonzoon zou willen hebben. Van onze paardesportmedewerker DEN HAAG Favoriet o ppaier voor de Grote Prijs der Lage Landen is een paard van Duitse afstam ming, ln Zweden een gevierde vedette en een bekende op de grote internationale nummers in Europa. Zijn naam is KNABE met een record van 1.15.9. Pikeur OIlo Goop is al enkele jaren kampioen onder de be roepsrijders in zijn land. De Stichting NDR bereikte het verzoek van Goop „of Duindigt een stukje 'weiland of een paddock had waar Knabe rustig kon „dollen", want een stal is niets voor iet paard". Natuurlijk zal Duindigt alles in het werk stellen om het Knabe en Goop naar de zin te maken tijdens hun verblijf in Nederland. Een andere pikeur had ook wensen. De man achter Baladeur II, Her mann Kraum hoopt op veel regen op Duindigt. Dan is het paard op zijn best. Voor de Duitse combinatie zit er wellicht een winstkans in, zeven paarden gaan er op 2120 meter van start. Uriosis P. Gunnar Dear, Jojo Buitenzorg, Knabe, Bums Stuart (met Olie Lindqvist) en Atogos G. De laatste geen onbekende. Hij liep ver leden jaar in het „geld" in de Orote Prijs en werd de afgelopen winter in Sterrenbeek winnaar van de Grote Prijs van België. Buiten Jojo Buitenzorg, Knabe en Atogos G, kan het gevaar van de zes starters op 2120 meter alleen nog komen van Roel Sierdsma. de Ne derlander die in Frankrijk werkzaam is en met Vent de l'Histoire naar Duindigt komt. Achter Equiléo van de Franse filmster Alain Delon (niet in de Grote Prijs van de partij), werd Vent de l'Histoire tijdens de elite rennen in Gelsenkirchen tweede voor Jojo Buitenzorg. Het Franse paard heeft het echter op papier veel ïwaarder, omdat hij twintig meter aan Jojo Buiten zorg moet geven. De vraag is hoe is Cerise II een sterk Frans paard de Val te boven gekomen na een aanrijding in de Elite rennen en wat doet Elsie nu? De Belg Franklin De- Boete, die in Oosteinde met Elsie een onderdeel van België—Nederland won heeft op papier natuurlijk ook ten te zware handicap van 20 meter. M' Dé grote favoriet, Olie Goop met Knabe Winnaars en Course-records 1954 Mac Kinley (W. H. Geersen) 2540 1.22 1969 Tivaty Pélo (J. Mary) 2625 1.19.5 1955 Roland (P. A. Strooper) 2500 1.23 1970 Tatusca d'Avril (J. Roussel) 2100 1.20 1956 O Marijke (A. Th. Knijnenburg 2550 1.21.4 1971 Une de Mai (J. R. Gougeon 2140 1.19.7 1957 Peterhof (W. H. Geersen) 2540 1.22 1972 Fideel (G. Desoete) 2100 1.18.9 1958 Icare IV (H. Levesque) 2540 1.19.6 1973 Ego Boy (I. Olofsson 2100 1.18.7 1959 Hairos II (W. H. Geersen) 2640 1.19.9 1960 Hairos II (W. H. Geersen) 2660 1.20 1961 Hairos II (W. H. Geersen) 2S60 1.19.2 1962 Mon Poulot (M. Martens) 2600 1.21.7 1963 Torrid Song (J. Frömming 2620 1.20.2 1964 Quicksilver S (J. Wagenaar jr.) 2G40 1.20 1 1965 niet verreden .1966 Star Rodney (H. Beckemeyer 1967 Quand Mëme J (P. Arson) 2620 2640 1.20.9 120.6 COURSE-RECORDS 1959 Jamin (J. Riaud) 2660 1.19 1968 Ténébreuse D (H. Cogné) 2600 1.20.3 1972 Une de Mai (J. R. Gougeon) 2140 1.17.4 Zonder kans is ook niet de Zweedse combinatie Olie LindquistBums Stuart Deelnemers en rijders Dit zijn de deelnemers aan de Grote Prijs der Lage Landen. Achter de naam van de rijder, het kans op de overwinning, de caé e.w. en aankomst Deelnemers Grote Prijs 2100 METER Rijders Kans Coté Aankomst 1. Jojo Buitenzorg Jan van Dooyeweerd 70% 4,00 2 2. Atagos G Alain Desmontils 60% 8,00 4 3. Gunnar Dear Piet Smit 1% 250,00 13 4. Uriosis P Derk Bolwijn 5% 50.00 12 5. Baladeur II Hermann Kraum 30% 80% 16.00 8 6. Knabe Olie Goop 2,40 1 7. Bums Stuart Olie Lindqvist 70% 4,00 3 2120 METER 8. Vent de L'Histoire Roel Sierdsma 60% 4,00 5 9. Cerise II Leopold Verroken 60% 8,00 6 10. Bebe du Parnasse Rene Bricaud 40% 12,00 7 11. Azelino B Tom Kooijman 20% 20,00 11 12. Elsie Franklin Desoete 20% 20,00 '10 13. Canino Mi nou Gougeon 25% 18.00 9

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17