W.-Duitse aanhang van diepe naar top vervoering Ascheberg mist aria's WK-VARIA DONDERDAG 27 JUNI 1974 PAGINA 14 WERELDKAMPIOENSCHAP '74 IN ASCHEBERG. waar Zaïre was ondergebracht, be treurt men het dat de ploeg weg is. Menigmaal hoorde men opera-aria's zingen als een team een wandeling maakte in de omgeving. Dat was de stem van trai ner Vidinic die een fraaie tenor bezit en reeds lang zangles heeft. Een trainer weet ten slotte nooit hoe lang hij werk heeft. DE IN SPANJE spelende Argentijn Ayala heeft zijn woord niet gehouden. Giste ren liep hij weer met wap perende haren op het veld. Er is geconstateerd dat Ayala de langste haren van alle spelers in dit toernooi heeft. Ayala had echter ge zegd zijn haren te kortwie ken als Argentinië de twee de ronde zou halen. Toen iemand met een schaar aankwam, nam Ayala rap de benen. Die iemand was een fotograaf die een exclu sief plaatje wilde maken. Hij ging Ayala achterna maar toen deze riep: „Je mag knippen voor 75 dollar per centimeter", staakte de fotograaf de achtervolging. TOEN URUGUAY in Duits land aankwam, behoefde er geen vlees te worden ge kocht. Door een Uruguese fabriek was niet minder dan 900 kilo naar het trai ningskamp in Duisburg ge transporteerd. Die hoeveel heid was berekend op het gehele toernooi. Maar Uru guay werd uitgeschakeld. Als dank voor de bewaking schonk men de resterende 300 kilo aan de Duisburgse politie. ANTOINE TASSY, de trai ner van Haïti die zijn func tie neerlegde, zoekt een baan. Het is hem om het even in welk land, want hij spreekt zes talen. Het liefst wil hij in Europa als trai ner aan het werk. Doordat hij het opnam voor zijn spe ler Joseph die op doping werd betrapt, heeft hij het verbruid bij de president van Haïti. Het is dan ook de vraag of hij weer zijn plaats bij het ministerie van jeugd en sport zal kun nen innemen. Voorlopig is Tassy weer in Haïti, wach tend op een aanbod. IN DE WEDSTRIJD Joego slavië—Zaïre kreeg Muzinic een gele kaart van scheids rechter Delgado uit Colum bia. Althans hij schreef in zijn boekje op dat hij num mer vier de kaart had ge geven. Nummer vier werd dan ook in de gele kaart- karthotheek van de FIFA ge noteerd. Toen eindelijk een lijst verscheen van de „boosdoeners" protesteerde Joego-Slavië meteen. Muzi nic had in die wedstrijd he lemaal niet gespeeld. De FIFA probeert de zaak als nog uit te zoeken. DE WESTDUITSE RUND FUNK heeft gisteren via de radio Westduitsers met kaartjes voor de wedstrijd van Oost-Duitsland tegen Nederland opgeroepen deze kaartjes bij de KLM-kanto- ren in West-Duitsland in te leveren. Zij zullen dan voor deze kaartjes de normale prijs van de KLM terug krij- WK OP TV Duitsland I 21.50—22.05 WK'74 tussen de wedstrijden. Uitslagen De uitslagen, gisteren gespeeld ln de tweede finaleronden. Groep A: Nederland—Argentinië -Joego-Slavië li— O, Polen DUSSELDORF. - De grenzen van hoon en eer liggen voor het voetbalpubliek dicht bij elkaar. De gesmade Duitse equipe bedolven onder kritiek, verliet onder donderend overwinningsgezang en hartstochtelijke toejuichingen het Rhein-stadion in Düsseidorf. In de ochtenduren had een dag blad nog een smeekbede gericht tot de mannen van Hel mut Schön: laat ons eindelijk eens wat zien. De schande was dicht genaderd. Een nederlaag tegen Joegoslavië zou het toch al geschonden vertrouwen in de Duitse ploeg doen omslaan in een meedogenloos verloochenen van de equipe die de zenuwen van de landgenoten al zo hard op de proef had gesteld. Zoals de zon doorbrak in het stadion, zo leefde de hoop op in de harten van alle Duitse voetbalfans. De eerste schrede naar een eervolle klassering, wellicht naar de finale - want zo is de voetbalaanhanger ook wel, dat hij vanuit de diep ste ellende eensklaps op veert naar de hoogste top van vervoering - is gezet. Joegoslavië werd het slachtoffer. Een ploeg die imponerend werk had gele verd in de eerste ronde, maar gisteren blijk gaf de :onfrontatie met de overge bleven sterksten, niet aan te durven. Het optimisme dat tevoren was gekweekt in de Joegoslavische ran gen, werd wreed verstoord. De vinnigheid, het schone ontplooien van het spel, de onverzettelijkheid waren verdwenen. Branko Oblak was er het levend bewijs van. Hij had geschitterd in de kwalificatieronde voor het grote gevecht om de hoogste voetbaleer. Branko Oblak speelde lusteloos, toonde geen activiteit en werd vervangen. Onder de loodzware druk van de pu blieke opinie was Helmut Schön er toe overgegaan zijn ploeg, die van Oost- Duitsland verloor, op vier plaatsen te wijzigen. Hij had niet toegegeven aan het verlangen om Overath te vervangen, maar Grabows- ki, Flohe, Höness en Cull- mann waren op de reserve bank geplaatst. Twee van hen toch nog tijdelijk, want van Wimmer, Hölzenbein, Herzog en Bonhof werden de eerste twee in het ver loop van de tweede helft te licht bevonden en vervan gen. Ook Miljan Mlljanic, de Joegoslavische coach, was overgegaan tot wijzigingen en had een beroep gedaan op de topscorer van de competitie, Popivoda, een volkomen misgreep, want hij kwam er geen moment aan te pas. Bajevic, die te gen Schotland opzien had gebaard door Hay te trap- Het tweede doelpunt van West-Duitsland. Doelman Maric le t alleen op Höness, die echter zal voorzetten op de toesnellen de Gerd Muller (13). Een typisch Müllerdoelpunt zal volgen. pen, was meer om discipli naire redenen uit de ploeg gelaten. Miljanic: „Een speler die zich niet kan beheersen, kan ik in een belangrijk duel niet gebruiken". Bogi- cevic was ook naar de bank verwezen ten gunste van Muzinic, eveneens een mis greep. Hij was de man die ettelijke foutieve passes creëerde, en een zwakke stee was in de defensie, men, en als wij de bal in bezit hebben, schuiven we eindeloos om het ritme uit het spel van de opponent te halen. Een methode om doelpunten te voorkomen, niet om om ze te maken. Joegoslavië leverde dan ook voor de rust niet één schot op of naast het dopl van Maier, - ditmaal opval lend vast bij het onder scheppen van voorzetten en hoekschoppen - behalve een vuurpijl van Buljan, die tot STAND GROEP B 1. West-Duitsland 2. Polen 3. Zweden 4. Joegoslavië schuld had aan de ontred dering die in de Joegoslavi sche verdediging in het prille begin ontstond, toen Bonhof een grandioze schietpositie kon innemen, maar faalde, en later nog eens - en weer aan de kant van Muzinic - een redelijke mogelijkheid voorbij liet gaan. Joegoslavië speelde voorzichtig, te voorzichtig. Het bepaalde zich weer tot het spel dat tegen Schot land succes had gehad: laat de tegenstander maar ko Angst Joegoslavië koos het ver keerde concept, de spelwij ze van de angst. Een gelijk spel tegen het door de kri tiek opgezweepte Duitse team was voldoende, een basis om op voort te bou wen in het verdere verloop van de tweede ronde. Joe goslavië, met wellicht het grootste aantal technisch ten volle geschoolde spelers in de ploeg, buitte die tech niek niet uit en ging op re gelmatige en, wat erger is, roemloze wijze ten onder. Oblak bewoog bijna hele maal niet en werd over vleugeld door bewaker Bon hof. toch waarlijk geen technische wonderspeler. Omdat ook Acimovic geen overheersende positie op het middenveld kon veroveren, was de aanval met de - het bleek wederom - te langza me Dzajic, die in het geheel niet tegen Vogts was opge wassen, de falende Popivo da en de naar zijn plaats zoekende Karasi gedoemd een rol zonder enige beteke nis te speien. West-Duits land, als altijd gestart met de kennelijke bedoeling een wedstrijd van formaat te gaan spelen, ging zich ook onzekerder voelen toen suc ces uitbleef. Een gruwelijke fout van Muzinic die de bal in de voeten van Hölzenbein speelde, waardoor tenslotte de kans ontstond waaruit Wimmer naast sdhoot - was in elk geval wel een bewijs dat de Duitsers met Wim mer en de in de eerste helft snelle Herzog aan beweeg lijkheid en activiteit hadden gewonnen - toonde ook aan Duitse zijde onzekerheid. Het doelpunt van Paul - Breitner kwam dan ook als de impuls op het juiste mo ment. Het publiek, dat zon der meer de zijde van Hel mut Schöns mannen had gekozen, was juist genaderd tot het punt waarop het de ploeg wilde laten vallen. Toen kwam dat verre, enor me schot van Breitner, waarop doelman Maric zich verkeek. Hij knaagde zelf aan zijn image van beste doelman van het toernooi door laat te reageren. Hfj vloog omhoog toen de bal hem al passeerde. Duits land op de tribunes brak los in een angstaanjagend vreugdegehuil. ammjimimmimm Joegoslavië speelde een derde minder dan in de eer ste ronde, was bevreesd het initiatief te nemen en maakte een uitgebluste in druk. Wellicht toch het ge volg van de bijzonder losse hand, waarmee Miljanic re geert? Van Duitse zijde werd uiteraard gewezen op de inzet. Schön: „Een ploeg kan alleen een grote wed strijd spelen met volle in zet", waarmee eveneens meer de vreugde over de winst dan de waarheid werd gediend. Onder peil zeker na de rust werd on der het peil gespeeld dat van twee ploegen, behorend tot de acht sterksten ter wereld, mag worden ver wacht. Bij de Duitsers zak te Wimmer af tot zwak spel en zijn vervanging door Hö ness baarde dan ook geen opzien. Höness bracht de vaart er weer in en zijn voorzet stel de Müller in staat Duits- Iands tweede doelpunt ach ter Maric te frommelen, een typisch Mülier-doelpunt. zijn tweede in dit toernooi OPSTELLINGEN WEST-DUITSLAND: Maier. Vogts, Schwarzenbeck, Bec- kenbauer, Breitner, Wim mer (Höness), Overath en Bonhof, Höslzenbein (Flo he), Müller en Herzog. JOEGOSLAVIë: Maric, Buljan, Katalinski, Musinic Hadziabdic, Oblak (Petko- vic), Acimovic, Surjak, Po pivoda, Karasi en Dzajic (Jerkovic). Scheidrechter Marques (Brazilië) gaf gele kaarten aan Overath, Vogts, B.uljun en Hadziab dic. Toeschouwers: 67.000. wat geen opzienbarende prestatie mag worden ge noemd. Joegoslavië was na de rust wel wat meer aan vallend te werk gegaan, maar de spitsen kregen geen kans, zeker niet in de lucht. Op volkomen norma le wijze had Duitsland de langzamerhand apatisch spelende Joegoslaven ver slagen. De score had hoger kunnen zijn als de enige professionele scheidsrechter in dit .tournooi. de Brazi-' liaan Armando Marques niet zo coulant was ge weest. Hij zwaaide wel drif tig met gele kaarten (voor Overath, Vogts. Buljan en Hadziabdic), was evenmin karig met vriie schoppen (35, waarvan 19 tegen Joe goslavië). maar weigerde een strafschop toe te ken nen toen Overath werd vastgegrepen en eveneens toen Bulian Schwarzenbeck bij het shirt greep en in het strafschopgebied onderuit haalde toen hij hem toch niet kor. stoppen. Dat Schön (verklaring: „Hölzenbein en Wimmer waren gebles seerd, en daarom verving ik hen door Flohe en Hö- nes) zijn ideale formatie nog niet heeft gevonden, is duidelijk. Dé Stoop: ..Er zijn geen gronden, waarop men zich op de Zaak Neeskens kan beroepen". Jan Jongbloed zal als het aan FC Amsterdam ligt niet naar Ajax mogen ver trekken. Den Haag - De zich de laatste tijd merkwaardig op de achtergrond houdende Dé Sttop, voorzitter van FC Amsterdam, zal doelman Jan Jongbloed niet naar Ajax laten gaan. „FC Amsterdam zal Jong bloed aan zijn contract voor twee jaar houden, dat hij vorig jaar heeft getekend", laat bij onver biddelijk horen. Dé Stoop bevestigde dat het bestuur van Ajax contact met hem had gezocht over deze zaak en ook een bod had gedaan, „maar" zo zei hij, „de hoogte van het be drag dat men heeft geboden lijkt mij niet voor publika- tie geschikt. Verder hoefden wij eigenlijk niet met Ajax te praten, want er was maar één antwoord voor ons: Jongbloed staat nog onder contract. Wij hebben nog advies Ingewonnen bij onze juridische adviseur, maar er zijn geen gronden waarop mèn zich op de „zaak Neeskens" kan be roepen." Overigens staat Dé Stoop helemaal niet verbaasd over het goede optreden van Jan Jongbloed tijdens het wereldkampioenschap. „Net zoals de gehele Neder landse bevolking kan ik al leen maar grote bewonde ring hebben voor de formi dabele prestaties van Jan. Maar ik kan niet zeggen dat ik ervan opkijk. Na twaalf jaar FC Amsterdam weet ik wel waartoe Jan in staat is en dat hij dié kwa liteiten heeft waar de heren officials en oefenmeesters nu pas achter zijn geko- doet mij plezier, maar ,het men. Het optreden van Jan stemt geheel overeen met de realiteit. In Duitsland wordt hij nu al Kaiser Jan de eerste genoemd. Daaruit blijkt wel hoe men over hem denkt." In een eerder stadium kwa men er berichten uit Hil- trup dat Jan Jongbloed zeer teleurgesteld zou zijn over het feit dat hij tijdens de eerste ronde niets van Am sterdam had vernomen. Dé Stoop: „Ik vond het een prettig bericht om te verne men. Ik heb voor mezelf geredeneerd dat ik al meer dan voldoende in de publici teit sta en daarom ben ik tijdens dit toernooi bewust op de achtergrond geble ven. Het heeft mij deugd gedaan dat Jan onze vriend schap zo hoog aanslaat dat hij het uitblijven van een reactie vervelend vindt. In middels is dit euvel natuur lijk wel hersteld. Direct na behalen van de tweede ron de is namens FC Amster dam een felicitatietelegram naar Duitsland gegaan. De een feliciteert al na de eer ste wedstrijd, de ander pas na de derde wedstrijd. Een kwestie van interpretatie." PAUL HOVIUS De fatale misser van Ronnie Hel'.sl-"m 'n beeld. Lato's simpele kepbal Is goed ning bracht. Hellström duikt wel, m - mist, terwijl de Zw eed Karlsi' n niets r (Van onze verslagge ver) STUTTGART. Ronnie Hellström, de doelman van het nationale Zweedse team, zat na afloop van het duel te gen Polen in de kleed kamer triest voor zich uit te staren. De door gaans zo betrouwbare laatste man was nu re gelrecht verantwoorde lijk voor de nederlaaj van 1—0 die de Zweed se formatie leed tegen Polen. Doordat de 25- jarige doelman kort voor rust verkeerd uit liep kwam Polen vrij goedkoop aan een later winnend blijkende voor sprong van 1—0. In het doelpunt hadden alle drie Poolse spitsen een aan deel. Gadocha zette voor. Szarmach kopte terug en Lato passeerde op eenvou dige wijze Hellström, die voor het eerst in zeshon derdvijfentwintig minuten de bal uit het net moest ha len. De in het begin volkomen open strijd kende al vrij snel enkele spectaculaire momenten. Zo kwam Stef- fan Tapper een keer voor ZWEDEN: Hellström: An- iersson (Augustsson), Grip, Karlsson, Nordqvist: Lars- son. Torsensson. Tapper (Ahlström): Edström, Grahn en Sandberg. POLEN: Tomaszewski: Gut. Gorgon, Szymanowski, Zmuda; Kaspersczak, Dey- na, Maszcyk; Lato. Szar mach (Kmiecik) en Gado cha. 42 Lato 0—1. Scheids rechter: Ramon Barreto Ruiz (Uruguay), gaf gele kaarten aan Szarmach. Gorgon. Toeschouwers 40.000. de Poolse doelman Tomas zewski, die de bal echter in een van zijn bekerde re flexen weg wist te werken. Enkele ogenblikken later zag Hellström een schot van de voet van Lato net' over gaan. Zweden bleef aanvallen maar bracht een spits te weinig in het spel om echt gevaarlijk te wor den. Sandberg en Edström kwamen nog wel verschil lende keren dicht bij een doelpunt, maar wat zij ook probeerden, de achterstand bleef gehandhaafd. Wat voor Zweden het beslissen de moment had kunnen zijn brak aan in de vijfenzestig ste minuut, toen Steffan Tapper van de Uruguese scheidsrechter Barreto een strafschop mocht nemen, nadat Torstensson neer was gegaan op het blok Gor- gon-Zmuda. Het te zachte schot van Tapper kon ech ter door Tomaszewski uit de hoek worden getikt. Deze klap kwam Zweden niet meer te boven, vanaf dit ogenblik vocht men tegen zichzelf dan te gen Polen. De Oosteuropea nen voelden dit zeer goed aan en bepaalden zich voor de rest van het duel op het behouden van de voor sprong. Voor hen de eerste keer dat zij zich hiertoe ge noodzaakt zagen. Maar ook dat is toernooivoetbal.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14