'Nederland revolutie m modern voetbal' BRAZILIË NOG KANSHEBBER MAAR GEEN FAVORIET SOF\v Vladislao Cap: 197NDERDAG 27 JUNI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 r WERELDKAMPIOENSCHAP '74 (Van onze verslaggever) HANNOVER De voor spelling van Mario Zagalo na de plaatsing in de twee de finaleronde dat Brazilië in de rest van het toernooi het ware gezicht zou laten zien, is slechts zeer ten dele uitgekomen. De heer sende wereldkampioen won magertjes (10) van Oost- Duitsland, maar daarmee was het eigenlijk allemaal gezegd. De Zuidamerikanen konden de matige indruk die zij in de eerste fase van het wereldtoernooi maak ten, toen zij zich slechts door een beter doelsaldo dan Schotland voor verdere deelneming kwalificeerden, niet wegnemen. Behoudens bij vrije schop pen kwam doelman Croy van Oost-Duitsland nauwe lijks in gevaar en het was dan ook niet verwonderlijk dat juist de winnende tref fer uit een ingestudeerde manoeuvre tot stand kwam. Eén van de Brazilianen posteerde zich in de Oost- duitse muur en toen Rober to Rivelino hard uithaalde behoefde deze het hoofd maar in te trekken om Oost-Duitsland op verlies te zetten. Op de harde inzet was doelman Croy volsla gen kansloos. Dat was in de zestigste minuut. Daarvoor en erna was er sprake van een oninteressant duel waarin Oost-Duitsland zo verrassend in de voorron den waarin de Bondsrepu bliek met verlies werd ge confronteerd - merkwaardi gerwijs niet het offensief zocht. Ook niet na de ont stane achterstand. En dat wekte verbazing, want het doel van de equipe van Georg Buschner, die van te voren had laten weten met een gelijkspel tevreden te zijn. kon op zo'n manier toch nauwelijks meer wor den bereikt. ,,We hebben Brazilië mogelijkerwijs on derschat. Ik had mijn spe lers erop gewezen dat we tegen de wereldkampioen speelden, maar dat heeft helaas zijn uitwerking ge mist". Oost-Duitsland speelde hiermee Brazilië in de kaart. De Zuid-Amerikane- nen die zich op de natte grasmat toch weinig in hun element voelden, zagen tot hun geruststelling dat de Duitsers niet hun gevreesde temposlag ontwikkelden. Want dat wapen was het geen waarvoor de ploeg van Zagalo een heilig ont zag koesterde. Brazilië geldt na de zege van gisteren nog als kans hebber. maar de rol van fa voriet hebben de Zuidame rikanen nog niet op zich kunnen nemen. Daarvoor was hun prestatie nog to ondermaats. Tegen Neder land, in de laatste ontmoe ting van deze tweede finale ronde, zal blijken of Zagalo zijn mannen op het niveau zal hebben dat hem voor ogen staat. Want dan zal het zeker noodzakelijk zijn. ,,Dit resultaat stemt tot vol doening", aldus Zagalo. „Maar gezien de overwin ning die Nederland heeft behaald mag je niet te opti mistisch zijn". H- Het legioen liet zich in zijn enthousiasme niet remmen. Alle meegebrachte attributen werden gebruikt om enige beschut ting te bieden tegen de in bakken uit ide hemel neervallende regen. Deze man op de voorgrond heeft zelfs de vlag over zijn hoofd gesjord, terwijl anderen wegduiken in 'hun regen jas. De stemming was echter overweldigend, (eigen foto). uiWjP Een van de vier (fraaie) doelpunten. Johnnie Rep heeft een voorzet van Johan Cruyff op zijn juiste waarde beoordeeld e lijke hoek Nederland naar 3—0. Doelman Carnevali is in de stromende rege n kansloos. i scoort koppend uit een moei- GELSENKIRCHEN De Oranje-express davert met onverminderde snelheid voort. Nadat ook gister avond in de ontmoeting met Argentinië het sein weer op groen stond, iijkt het Ne derlandse elftal inderdaad op weg naar de finale' van het tiende toernooi om het wereldkampioenschap voet bal. Immers, waar ligt de grens voor deze ploeg, die van wedstrijd tot wedstrijd beter gaat spelen? Welke tegenstander zal In staat zijn het superieure voetbal, dat dit keer opnieuw een rendement van vier doel punten opleverde, met een kans op succes te bestrij- den? „Hier is niemand tegen op gewassen", zei Raymond Goethals, de coach van het door Nederland in de voor ronde geëlimineerde België, die in Gelsenkirchen als toeschouwer aanwezig was. „Dit is totaal voetbal. De bezetting van de sleutelposi ties is zo onvoorstelbaar sterk, dat volgens mij zelfs West-Duitsland tegen Neder land noritiaal gesproken kansloos is. Een generatie voetballers zoals Nederland, die op het ogenblik heeft, is er maar een keer in de twintig of dertig jaar bij el kaar. Goethals staat met zijn me- ning niet alleen. Toptrai- 1 ners uit alle delen van de wereld hebben er in de af gelopen weken geen twijfel - over laten bestaan, dat ze de kansen van Nederland erg hoog aanslaan. „Vroe- ger", Zei zelfs de doorgaans sceptische Rinus Michels, „was het zo, dat Europese ploegen fysiek sterker wa ren en de Zuidamerikanen technisch meer konden. Vanavond waren wij echter in alle opzichten beter". OPSTELLINGEN NEDERLAND Jongbloed: Suurbier (Israel), Rijsber- gen, Haan, Krol; Jansen, Neeskens, Van Hanegem; Rep, Cruyff en Rensen- brink. ARGENTINIË: Carnevali; Wolff (Glaria), Perfumo, Heredia, Sa. Telch, Balbue- na, Squeo; Yazalde, Ayala en Houseman (Kempes). Scoreverloop: 10. Cruyff 1—0, 25. Krol 2—0, 72. Rep 3—0. 90. Cruyff 4—0. Gele kaarten aan Neeskens, Perfumo. Suurbier. Scheidsrechter Robert Da vidson (Schotland). Toeschouwers: 55.000.-. Michels zei geen woord te veel. Nederland heerste zo nadrukkelijk dat Argentinië met een score van 40 zelfs nog goed weg kwam. Tegenover het schot, waar mee Ruben Ayala in de 55ste minuut Jan Jongbloed op de proef stelde, het eni ge dat de Argentijnse aan val in de hele wedstrijd produceerde, stelde Neder land een vloedgolf van aan vallen. „Als het 8—0 was geworden had Argentinië zich nog niet mogen bekla gen", luidde het commen taar van de uit Tsjecho Slo wakije afkomstige trainer Cestmir Ficpalek, die vorig jaar Juventus naar de Eu ropa Cupfinale leidde. Nederland speelde, Ray mond Goethals merkte het reeds op, totaal voetbal. Ri nus Michels: „Wij hebben negentig minuten gedomi neerd en de tegenstander geen centimeter ruimte ge geven. Bovendien zijn vier van de vele kansen benut. Het krachtsverschil komt in de score goed tot uitdruk king". Sterk Dat vond ook Vladislao Cap zocht dan ook nauwe- Nederland", zei hij, „heeft verschrikkelijk sterk ge speeld. In deze vorm kan het de beker winnen. Een uitslag van 4—0 was niet te veel. Wat Nederland doet is een revolutie in het moder ne voetbal. Ik zou niet we ten hoe je dit speltype moet bestrijden". Cap zoch dan ook nauwe lijks naar excuses voor de afgang van zijn ploeg, in deze eerste wedstrijd voor de tweede finaleronde. Hij noemde de afwezigheid van de geschorste Carlos Ba- bington wel een handicap van formaat en kwam ook tot de conclusie dat de wolkbreuk tijdens de twee de helft erg nadelig was ge weest voor zijn niet met het voetballen op een glad veld vertrouwde spelers, maar putte zich voor het overige toch uit met het maken van lovende opmerkingen aan het adres van de tegenstan ders. Dat had Cap trouwens ook een maand geleden al ge daan, nadat Oranje een oe fenduel tegen de Argentij nen met 41 had gewon nen. De formatie, die gis teravond begon, telde negen spelers die er in Amster dam ook bij waren. Agustin Balbuena en René House man hadden de plaatsen overgenomen van respectie velijk Mario Kempes en Hugo Bargas. Middenvelder tief vormen ze volgens mij onze zwaarste tegenstan der. Ik ga daarbij niet af op de openingswedstrijd te gen Joegoslavië. Die was voor de Brazilianen ontzet tend moeilijk omdat ze ten aanschouwen van de hele wereld hun favorietenrol moesten waarmaken". Niet gelukkig Die favorietenrol wordt nu ook vertolkt door Neder land. Michels maakte ook STAND GROEP A 1. Nederland 2. Brazilië 3. Oost-Duitsland 4. Argentinië 2 4-0 2 1-0 0 0-1 0 0-4 Carlos Squeo, die het eerste duel tegen Nederland ook had meegemaakt, kreeg voor het eerst dn dit toer nooi een kans. Argentinië gaf Nederland wederom vrij spel en be merkte, evenals Uruguay anderhalve week geleden, al spoedig dat het Zuidame- rikaanse voetbal sinds Mexico een enorme achter stand op de Europese top heeft opgelopen. Zuid-Amerika, met uitzon dering van Brazilië dan", waarschuwde Rinus Mi chels. „Ik vind de Brazilia nen nog steeds erg sterk. Individueel zijn ze mis schien wat minder dan vier jaar geleden, maar collec- gisteravond duidelijk er niet gelukkig mee te zijn - „Je komt er door onder druk te staan", zei hij - maar erkende toch dat deze ontwikkeling niet onlogisch is. „Als je zo voetbalt ligt het voor de hand, dat ze je serieus gaan nemen", aldus de supervisor. In de eerste helft viel Oran je met man en macht aan. En bemerkte tot zijn grote verbazing, dat de Argentijn se defensie nog precies zo statisch voetbalde als een maand eerder. Na tien mi nuten leverde het indruk wekkende openingsoffensief resultaat op. Johan Cruyff omspeelde Carnevali be heerst 1—0. Fantastisch Wim van Hanegem kreeg In de veertiende minuut een fantastische kans om de voorsprong al onaantast baar te maken, maar hij faalde jammerlijk, terwijl Wim Jansen in de rebound tegen de op de doellijn staande Enrique Wolff aanknalde. Twee minuten later strand de Jansen op dezelfde Ar gentijn. Een doelpunt van Johan Neeskens, werd ver volgens afgekeurd omdat arbiter Davidson ten on rechte veronderstelde, dat inleider Van Hanegem bui tenspel zou hebben gestaan. Nadat Neeskens de gele kaart had gezien wegens een overtreding tegen Hou seman viel in de 25ste mi nuut dan toch de dik ver diende tweede treffer. Na een door Jansen die een zeer sterke wedstrijd speel de. op rechts genomen hoekschop sloeg Carnevali de bal voor de voeten van Ruud Krol, die onmiddellijk reageerde en toonde ook in het goede doel te kunnen scoren: 2—0. Nederland leek met de marge van twee doelpunten tevreden. Het nam gas te rug maar merkte al spoedig, dat Argentinië al helemaal suf was gespeeld. Michels: „Dat we het even rustig aan deden was normaal. Als je met 2—0 voorstaat en drie dagen later weer een zware wedstrijd moet spelen houd je je automa tisch in. Je wilt dan boven dien wel eens zien wat de tegenstander gaat doen. Omdat er opnieuw geen reactie kwam zijn we toch maar weer zoveel mogelijk aanvallend gaan spelen. Uiteindelijk waren al die supporters daarvoor geko- Zoals Aad Mansveld het zag... „Als ik bij de televisie zit. denk ik geen moment meer: in dat Oranje had ik ook kunnen staan. Alles komt daarom erg rustig op me af. Dat is bijvoorbeeld een duidelijk verschil met een Inaand geleden. Ik voelde me haast een gebro ken man na een bezoek aan die oefenwedstrijd tegen Roemenië in Amsterdam. Erg opvallend van het me Xiniet helemaal bevredigende duel tegen Argentinië, gis teravond, was het flitsende tempospel in de eerste twin tig minuten. Dat loopt zo goed dat er haast elke te genstander door opgerold wordt. Ik sluit me daarom volledig aan bij tv-commen- tator Reitsma. die het totaal voetbal noemt. Dat is het wel ongeveer. Iedereen heeft ontzettend veel voor elkaar over. Zelfs Cruyff. Hij was gisteravond werke lijk overal, desnoods ach terin. Herinnert u zich nog zijn terugspeelbal op Jongbloed? Misschien krijgen de lezers van deze krant nu de in druk dat ik toch laaiend en thousiast ben. Dat is niet helemaal waar. Ik mis nog iets in het voetbal van Oranje. Naar mijn gevoel worden er te veel kansen verprutst voor een ploeg met zoveel klasse en over tuiging in zijn spel. Ik heb het voor u eens een keer bijgehouden. In die beginpe riode kregen Wim van Ha negem, Wim Jansen, twee maal zelfs, Rob Rensen- brink en Johan Cruyff opge legde mogelijkheden. Eigen lijk teveel om te missen. Aan de andere kant was ik na gisteravond natuurlijk ook opgelucht. Want zoals ik in de vorige kolom reeds schreef, leek Argentinië me de zwaarste tegenstander van de poule. Dal hoep ik nu maar. Want dan haalt Oranje de finale. Ik tip daarom nu al dat Neder land dan wereldkampioen wordP. men en kan het doelgemid- delde straks ook nog een rol gaan spelen". Dissonant De enige dissonant In het Oranje-festival was de over treding welke Wim Suurbier tegenover Balbuena beging. Zonder dat de bal in de buurt was vloerde de Am sterdammer zijn tegenstan der. Suurbier, die later een lichte knieblessure zou op lopen en moest worden ver vangen door Rinus Israel, kreeg er de gele kaart voor. Hij mocht blij zijn dat Davidson het daarbij liet. De Schot was trouwens toch erg lankmoedig. Hij hono reerde een overtreding van Glaria tegen Rensenbrlnk niet met een strafschop of schoon de 5G.000 toeschou wers allen hadden kunnen zien, dat een penalty de enige juiste beslissing zou zijn geweest. Door Houseman te vervan gen door Kempes probeerde coach Cap toch nog iets aan het concept van zijn ploeg te veranderen. Neder land bleef echter superieur. „Dat kon ook niet anders, want die Argentijnen speel den constant met drie spit sen, maar daarvan verde digde er niet een terug", zei Arie Haan. In de 76ste minuut zorgde Johnny Rep uit een voorzet van de naar links uitgeweken Cruyff voor 3—0. Kort daarop werd Roberto Talch door de uitlopende Carnevali zo on gelukkig In zijn zij geraakt, dat hij per brancard moest worden afgevoerd en naar een ziekenhuis moest wor den gebracht voor onder zoek. Omdat al twee spelers waren vervangen moest Ar gentinië met tien man ver der. Uiteraard werd Oranje daardoor alleen nog maar sterker. Dat het toch tot de laatste minuut duurde voor dat Cruyff, opnieuw de gro te leider, na een door Van Hanegem gemiste kans de stand op 40 bracht, was een schoonheidsfoutje. Topscorers FRANKFORT De topsco rers in het WK-toernool na de eerste ronde zijn: Grzeger Lato (Polen) 5 Andrzej Szarmach (Polen) 5 Johnny Rep (Nederland) 4 Dusan Bujevic (Joego-Sla- vië) 3 Rene Houseman (Argenti nië) 2 Hector Yzalde (Argentinië) 2 Emanuel Sanon (Haïti) 2 Johan Neeskens (Neder land) 2 Johan Cruyff (Nederland) 2 Kazimierz Deyna (Polen) 2 Joe Jordan (Schotland) 2 Ralf Edström (Zweden) 2 Roberto Rivelino (Brazilië) 2 Paul Breitner (West-Duits land) 1 Gerd MUller (West-Duits land) 2 Veel publiek HAMBURG De vier wed strijden van gisteren trok ken in totaal 212.461 toe schouwers. het hoogste oan- tal tot nog toe. Het record was 175.181 op één dag. De vier scheidsrechters gaven gisteren vijftien gele kaar ten, waardoor het totaal op zeventig kwam. Blijde gezichten al na tien minuten. Johan Cruyff heeft doelman Carnevali kundig omspeeld en op de tribunes slaat een golf van vreugde los. Het legioen raakt in de stemming die naarmate het duel vorderde steeds beter werd. Daar konden zelfs de weergoden niets aan verandtï?n. (eigen foto). Het Nederlandse team speelde opnieuw erg stork. Voor de wedstrijd werd ge zegd dat de Argentijnen ge durende het toernooibeter waren gaan voetballen, maar als je dan ziet hoe Oranje erover walstl Ge woon voortreffelijk. Zwakke plekken zitten er niet in dit team. Er is e.en eenheid en men offert zich voor elkaar op. Dat geeft geen proble men. Alleen de linksbuiten positie valt lichtelijk uit de toon. Robbie Rensenbrink speelt volgens mij zeer on gelukkige wedstrijden. Hij krijgt goede ballen aange speeld en hij weet zich kan sen te scheppen. Hij komt er echter juist niet uit. Verdedigend blijkt het steeds beter te gaan. Oran je stoorde tegen Argentinië erg sterk, waardoor de ver dedigers het wel gemakke lijker krijgen. Dut is na tuurlijk een verdienste van het middenveld, dat steeds meer indruk op mij maakt. Het is onvoorstelbaar wat Van Hanegem, Jansen en Neeskens voor de ploeg doen. Neem nu Argentinië. Het team heeft als sterkste punt het uitverdedigen, maar wat hebben de mid denvelders het de Argentij nen moeilijk gemaakt. Voor het resultaat van de wedstrijd tegen Argentinië ben ik niet bang geweest. Een van de moeilijkste te genstanders komt nog. Oost-Duitsland heeft verlo ren en zal van Nederland moeten winnen om enige kans te maken. Wint Oran je eohter van Oost-Duits land, dan krijgt de ploeg een geweldige mentale op kikker. Voor mij is er geen twijfel meer mogelijk: Ne derland verslaat ook Brazi lië n wordt wereldkam- pben".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13