rd Genemuider biezen doen het nog goed Geloofsvorming en beleving na vakantie centraal in DPR WERELDRAAD „NIET AAN EEN OOG BLIND" KORTE METTEN KERK EN WERELD DUriL/liki>A(j li jUNi 13/4 FAOIKA 11 Alleenze komen niet I meer uit Genemjuiden (Van een onzer verslaggevers) De Waterverontreiniging heeft de biezencultuur in Nederland een ge voelige klap toegebracht. Dat wordt vooral merkbaar in het Over ijsselse ,,Biezendorp" bij uitstek Genemuiden, waar vroeger een kleine 500 ha. biezen werd verpacht door het bemeentebestuur, dat een aardige bron van inkomsten had ontdekt met de Genemuider Matten. De komst van de Afsluitdijk echter bracht verandering in deze zaken en de omstandigheid dat steeds meer chemicaliën en (giftige) zware metalen het oppervlaktewater verontreinigen zorg den voor de rest. Wat Genemuiden wel aan de biezen overhield was een tapijtindustrie, die door de vroegere blezenhandelaren werd op gezet. Er is nog een handjevol echte bie- zenhandelaren in ons land. van wie enkelen nog in Genemuiden. Voor een groot deel zijn zij aangewezen op buitenlandse bie zen (Portugese, Hongaarse, Ier se, Turkse), want het gewas dat groeit in de Biesbosch. het Zwartemeer, het Tjeukemeer, het Zuidlaardermeer en de Bel- terwiede is vaak van een zoda nige kwaliteit, dat het niet meer loont uit te snijden. Desondanks proberen de twee broers Jan en Luite Visscher uit Genemuiden het beroep van bie- zenhandelaar in stand te hou den. Ook zij importeren biezen (uit Portugal) maar daarnaast pachten zij een n ieuw biezen veld in Oostelijk Flevoland. „Vroeger gold hier inderdaad het gezegde: als je geen bie zen hebt, heb je geen brood. Al les speelde toen rond de biezen, maar de Afsluitdijk van 1932 heeft daar verandering in ge bracht. Nu kun je de mensen, die nog van de biczen leven, op een hand tellen en misschien hou Je dan nog vingers over." Jan Visscher 37 jaar oud woont in Genemuiden. Samen met zijn vier Jaar Jongere broer Luite drijft hij handel in biezen, ter wijl hij 's winters oud-Hollandse matten maakt. Zijn vader oefen de datzelfde beroep uit en zijn grootvader en over-grootvader ook. „Ik denk niet dat wij ons pensioen ln de biezen halen", zegt Luite realistisch. ,-,Maar er nu uitstappen? Nooit van m'n leven. We zijn als het ware ge boren tussen de biezen. Dat ge ven we direct niet op". Krachtige taal van deze Genemul- 1 n de winter vlechten Jan en Luite (links) Visscher nog aan hun Genemuider netten der biezenhandelaar. die overi gens niet in overeenstemming is met de biezencultuur in ons land. De voortdurend toenemen de verontreiniging van het op pervlaktewater in Nederland heeft de biezen echter een ge voelige klap toegebracht. In en rond Genemuiden stonden veel biezen en de gehele beroepsbe volking verdiende er een vaak goed belegde boterham aan. Nu worden de biezen van het Zwar- tewater, de Goot en bij Kampen nauwelijks nog geoogst omdat de kwaliteit vaak slecht is. Jan Visscher: „De eerste klap kwam door de Afsluitdijk in 1932, dat merkte je in het Zwarte meer. Een bies moet namelijk elk jaar een laagje slik aange voerd krijgen, waaruit hij zijn voedingsstoffen betrekt. De slik- laag was afkomstig van de Waddenzee, maar toen de Af sluitdijk was aangelegd, was dat voorbij. En nu met al die chemicaliën in het water is het helemaal hopeloos. Laatst hoor de ik van iemand van het Rivon dat in het Zwartemeer tal van planten verdwenen zijn en dat daarvoor in de plaats blauwalg is gekomen. Daardoor kan het zonlicht niet meer op de bodem van het meer komen, waardoor de bies niet meer wil groeien. Het is Jammer, maar het is niet anders. Daarom moeten we bie zen uit het buitenland betrek ken." Het handjevol Genemuidense ble zenhandelaren is elders in Euro pa gaan rondkijken op zoek naar kwalitatief goede biezen. Want biezen stoelzittingen, ge vlochten matten blijken nog steeds op tal van mensen een flinke aantrekkingskracht uit te oefenen. Jan en Luite Visscher vonden hun buitenlandse „stok" in Portugal. Zorgvuldig houden ze die plek geheim, want al dus Luite „daar komen de beste biezen van Europa van daan." Het gonst in Genemui den dan ook van de geruchten over de plaats waar de beide broers hun roemruchte biezen vandaan halen; maar vragen stellen in deze richting Is een onderneming, die bij voorbaat tot mislukken gedoemd Is De twee broers betrekken overi gens niet alleen biezen uit Por tugal, ook Hongaarse biezen hebben hun belangstelling, al zijn deze kwalitatief minder, omdat ze te hard zijn. Het me rendeel van het Hongaarse ge was is daarom bestemd voor de kuiperijen, die whisky- en cog- nacvaten maken. De Portugese biezen worden thuis verwerkt, of verkocht aan meubelindu strieën, die ze weer doorspelen aan hun thuiswerkers, die er stoelzittingen van maken. „Er is nog behoorlijk vraag naar biezen', zegt Jan Visscher. „En niet alleen van binnenlandse meubelmakers, maar ook Duits et vak pu PAULUS DE BOSKABOUTER - DE HELDENMOL Door JEAN DULIEU K-4 .Tjongejonge", bromde Paulus, die al- Paulus trok het zich wél aan. Na enig geaaren kom weer tevoorschijn". Paulus luisterde leen was achtergebleven, „wat had die Mol zei knielde hij neer en klopte voorzichtig op gespannen, wachtend op antwoord. Een poos een slecht humeur. Maar misschien zou Ut de grond. „Mol", riep hij, „Mollemollemol, gebeurde er niets, maar opeens werden er dat ook wel krijgen als ik altijd onder de als ik je ergens mee beledigd heb, dan heb op een heel andere pleats driftig wat aard grond moest leven. Het is maar het beste ik dat niet zo bedoeld. Vergeet het alsjeblieft kluitjes omhoog gesmeten, me er niets van aan te trekken." Maar land en België vragen regelma tig naar biezen." Overigens verheugen de broers Visscher zich ook nog in het be zit Van een uitstekend biezen- velJ in Nederland. Vlak over de dijk van Oostelijk Flevoland, op een steenworp afstand van El- burg. heeft de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders de moge lijkheid geschapen om een bie zencultuur op te zetten en .^de twee Genemuidenaren zijn er met beide benen tegelijk inge sprongen. Jan Visscher: „Het zijn puike bie zen, die we daar vandaan ha len. Op dat stuk land komt de afvallozing van drie campings uit. Wellicht dat daar de voe dingsstoffen inzitten. Dan is er nog een pompsysteem, dat er voor zorgt dat het water weer betrekkelijk schoon wordt." Het biezenveld van de gebroeders Visscher in Oostelijk Flevoland SUSKE EN WISKE - DE NARE VARAAN EW« mtmth vehseten hct vmm en enkele omen UITEB mm HET EXPEüiTiESCHiP HET HNKEB VOOH HET DmENElLHNO KOMOPO! 'uoiPnl Wt rn trKom, Suskf, LUCKY LUKE - DE ZWARTE HEUVELS ai Elisabeth arton zijn nitief ge- n de on- un karak- aanwezig tbank en gd door der heeft tot echt- naar tel- ich weer. e Maria, luitse ar- -iz toege- bij ïst leu Franse iers, een iellandse 282 kilo men aan ids jacht rs gear 'e!d het t oog en toen de re rd ge- te zoe- enp'aats „Geloofsvorming en geloofsbe leving" zal het komend seizoen het thema zijn, waarop de Dio cesane Pastorale Raad Rotter dam zal variëren. De raad be sloot hiertoe tijdens zijn laat ste vergadering voor de vakan tie maandag in Delft, naar aanleiding van de nota „Ge loofsleven buiten de kerk", die door het dagelijks bestuur was opgesteld. De nota zelf zal tijdens de be sprekingen in het nieuwe sei zoen verder worden uitgediept, want daarvoor had men nog weinig gelegenheid kunnen vin den. Alleen de sectie Delft van de raad had enkele kantteke ningen, alsmede enkele prakti sche suggesties, zoals meer contact van leden van het da gelijks bestuur met de onder scheiden secties, het opvoeren van de sectiebesprekingen in plaats van het houden van ple naire vergaderingen, het weer aanstelden van een studiesecre taris en het reactiveren of ver vangen van die DPR-leden, die niet of weinig de vergaderin gen bezoeken. Ook werd gevraagd om een openingsdag zo vroeg mogelijk in het seizoen, mede om een strategie voor het seizoen te ontwerpen. Voorzitter Veel zegde zowel het voorbereiden van het thema door het be stuur toe, als de voorbereiding van genoemde openingsdag, al zal deze wel niet eerder dan in oktober kunnen worden gehou den. De leden van de raad hielden zich ook. meer uitvoerig dan concreet, bezig met het thema van het Landelijk Paskoraal Overleg. De Rotterdamse dele gatie naar dit L.P.O, die dit deel van de vergadering bij woonde. gaf een uiteenzetting van achtergronden en werkwij zen. Het is de bedoeling, dat de zeven bisdommei ijke delega ties, waarvan Rotterdam er slechts één is, tendensen in brengen en geen letterlijke teksten. Het defenitieve stuk voor heit Landelijk Pastoraal Overleg moet nog komen. Aan het begin van de vergade ring had vicaris drs. W. v. d. Ende medegedeeld, dat nu offi cieel door het bisdom aan de werkgroep „Betaald Ant woord" was gevraagd namens het bisdom op te treden op aandeelhoudersvergaderingen van bedrijven met vestigingen in Zuid Afrika. Vicaris dr. W. van Paassen deelde mede. dat er binnenkort de benoeming te verwachten was van een full-time dioce saan adviseur voor „Kerk en Samenleving" en dat uitbrei ding zal worden gegeven aan de cursus volwassencnkatechese van 't Diepgangcentrum te Ha- zerswoude, zodat men ook in andere plaatsen werkzaam kan zijn aan de hand van de cur sus van pater Claassen. Wat betreft de commissie, die zich bezig houdt met het dioce saan beleidsplan .deelde vica ris Van Paassen mee, dat er van twaalf dekenale raden en een aantal parochiële raden verslagen waren binnengeko men. De commissie had niet minder dan tien keer verga derd en men was nu zover; dat iemand kon worden aangetrok ken voor het schrijven van een concept-beleidsplan. Dat zal zijn drs. H. F. van Zoelen, de- servitor van de parochie Hoog- made. Gehoopt wordt dat het concept-beleidsplan nog voor Kerstmis aan de betrokken in stanties kan worden voorge legd. De Stichting Bedrijfsapostolaat Nederland gaat haar beleid na der bepalen. Hiertoe heeft het bestuur een nota uitgebracht, die 1® november besproken wordt op de algemene verga dering. Het bedrijfsapostolaat vindt deze bezinning nodig, nu de in terkerkelijke samenwerking binnen de in 1972 gestarte „DISK" (Dienst in dus Indus triële Samenwerking vanwege de Kerken) haar aanloopperio de heeft afgesloten. Volgens de nota moet het be drijfsapostolaat vooral aanslui ten bij de actualiteit, zoals verkiezingen, loononderhande lingen, cao-overleg en arbeids geschillen. Dit dient profetisch te gebeuren, door bijvoorbeeld op waarden te wijzen, „die door de policymakers met voe ten getreden of vergeten wor den". Ook moet dit zo demo cratisch gebeuren, dat lande lijk wordt opgenomen wat de regionale werkgroepen aange ven. Het bedrijfsapostolaat richte zich - aldus de nota - op de vernieuwing en humanisering van maatschappij en onderne ming. Belangengroeperingen overstijgend, moet bedrijfs apostolaat deze waarden on der de aandacht brengen van kerken en andere groepen. Bovenaan het projectenlijstje van de nota staan: verdelende rechtvaardigheid (inkomensni vellering), bedrijvenwerk en relatie tot ondernemingsraden, machtsconcentraties en multi nationals en democratisering in de bedrijfsvoering. Verder onder meer de ..loketten- en robottenmentaliteit", werkende jongeren, buitenlandse werkne mers en de onzekere situatie van het vormingswerk. Bedrijfsapostolaat wil aansluiten bij actualiteit De Wereldraad van Kerken is niet aan één oog blind, volgens de Argentijn dr. Leopoldo Ni- lius, directeur van de Commis sie der Kerken voor Internatio nale Zaken van de Wereldraad van Kerken. Dr. Nilius, staflid van de We reldraad van Kerken in Genè- ve. sprak in Stuttgart over het politiek engagement van de Wereldraad, enkele dagen na dat een officiële delegatie van de Evangelische Kerk van WUrttemberg vragen had ge steld aan de Wereldraad, met name over het politiek engage ment. Naar de mening van dr. Nilius wordt er dikwijls geen reke ning mee gehouden, dat be langrijke verklaringen van de Wereldraad meestal de goed keuring hebben van het grote centraal comité van de We reldraad. Daarbij probeert men dan steeds een zo groot mogelijke consensus te vinden. Belangrijke verklaringen zijn niet alleen maar het werk van een klein groepje stafleden, al dus dr. Nilius. Hij wees voorts op de ervaring van de Wereldraad, dat het voor de inspanningen van de Wereldraad voor de vrede he lemaal niet nadelig uitwerkt, dat de raad duidelijk voor zijn standpunten uitkomt. Zo zou bijvoorbeeld de grote rol van de Wereldraad bij de totstand koming van de vrede in Soe dan met mogelijk zijn geweest zonder het anti racisme pro gram van de Wereldraad. Het valt bovendien op, aldus dr. Nilius. dat in een wereld, die over het algemeen als ge seculariseerd geldt, een toene mend aantal regeringen en be wegingen dc Wereldraad van Kerken om bemiddeling ver zoekt. De Wereldraad zoekt contact naar alle kanten zonder echter af te zien van een duidelijke eigen mening. Dr. Nilius gaf toe. dat er ook gebieden zijn. waar de Wereldraad van Ker ken niets kan uitrichten. Met name noemde hij Noord-Ier land. Aan de katholieke universi teit van Nijmegen is vanmid dag gepromoveerd tot doctor ln de godgeleerdheid drs. R. J. Schreiter op het proefschrift „Eschatology as a grammar of transformation". Promotor was prof. Schillebeeckx. De promovendus (26) werd gebo ren in Nebraska City (V.S.) en studeerde theologie in Nijme gen en Oxford. In oktober wordt hij professor bij de „Ca tholic Theological Union" te Chicago. Kardinaal Julius Döpfner van MUnchen, kardinaal Josef Höffner van Keulen, alsmede wijbisschop Julius Angcrhau- sen uit Essen zijn door de Duitse bisschoppenconferentie aangewezen als leden van de bisschoppensynode, die op 27 september in Rome begint en zal handelen over de evangeli satie van de volkeren. De apostolische administra tor van Schwerln, bisschop Helnrich Theisslng Is door de negen katholieke bisschoppen van de DDR voor drie jaar aangewezen als gedelegeerde naar de Raad voor Europese bisschoppenconferenties. Deze raad is in 1971 gevormd. Er behoren drieëntwintig Europe se bisschoppenconferenties toe. Voor het eerst heeft daarin de DDR nu een vertegenwoordi ger naast de Bondsrepubliek. Paus Paulus heeft het ver zoek ingewilligd van mgr. An- dré Marie Chorue van Namen in België om wegens gevorder de leeftijd zijn taak te mogen neerleggen. Hij is 76 jaar. Lr is nog geen opvolger benoemd. m

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11