Ontembare Niagara: it ONWEERSTAANBAAR VOOR TOERISTEN EN WAAGHALZEN WOENSDAG 26 JUNI lav* LEIDSE COURANT NIAGARA Jawel, ze heb ben het weer geflikt. Lam pen met een totale sterkte van 4 miljard 200 miljoen kaars herscheppen de Nia gara 's avonds in een mon strueus waterorgel van zuurstokrose, pimpelpaars, gifgroen en kanariegeel - het tomeloze natuurwonder dat de teTcenpen van de missionaris en ontdekkings reiziger Louis Hennepin In 1678 met verbijstering op papier zette, gedegradeerd tot een kakelbonte kermis attractie. En overdag blij ken de twee watervallen omgeven door vier uitkijk torens plus tientallen hotels, zo hoog dat het neerdonde- rende gordijn van kokend schuim erbij in het niet verzfinkt, een bezoek aan de „Oniahgarah" - „de mach tige donder van het water" - zoals de oorspronkelijke naam in de taal der India nen luidde, komt nogal aan als een tegenvaller. En toch de dag nadat bovenstaande reisnotities werden neergeschreyen, sleurde de stroom twee mannen, de Amerikaan McGinn en Hartling, over de rand van de Horseshoe Fall, nadat de motor van de boot waarmee ze op de Niagara rivier aan het spe levaren waren, de geest had gegeven. Ze vielen 44 meter naar beneden en pas na vier dagen gaf de 60 me ter diepe kolk aan de voet van de waterval hun lijken prijs. Dat doet de Niagara altijd - vier dagen lang zijn slachtoffers vasthouden, en niemand weet waarom. In zekere zin is de waterval retemd. De technici van de electriciteitsmaatschappij- en die de stroomversnellin gen in een betonnen greep hebben, kunnen hem aan- en uitzetten als een douche, 's Nachts en buiten het sei zoen laten ze 25.000 kubieke meter water per minuut naar beneden denderen, de rest wordt afgetapt om de turbines te voeden. Maar zodra de eerste toerist ver schijnt, draaien ze de kraan open en begin er 50.000 ku bieke meter per minuut neer te storten. Het oog wil ook wat, nietwaar? In dit opzicht is het kolossale na tuurverschijnsel eveneens danig gedegradeerd. Dan nog blijft de Niagara een formidabele vijand voor wie hem durft te tarten. Er zijn ln de loop van de historie nogal wat gekken, avontu riers, doodzoekers of toe- valsslachtoffers geweest die dat hebben geprobeerd. Zijn eerste tol heeft de bij na een kilometer brede „hoefijzer waterval", zo ge noemd naar zijn vorm, geeist in een grijs verleden. De Indianen geloofden dat de „grot van de wind" ach ter het schuimende water- gordijn bewoond werd door „de grote geest Manitou". Ieder Jaar stuurden ze een maagd in een kano die was beladen met vruchten en bloemen, over de rand om zijn bruid te worden. Op een kwade dag was Lewala aan de beurt. Omdat ze de dochter van een opperhoofd was. maakte de dood van deze laatste „maagd van de nevel" een eind aan het barbaarse gebruik. De naam „Maid of the mist" echter ia olijven voortleven. Hij staat ge schilderd op de boeg van de boot waarmee toeristen in oliepakken dwars door de nevel van waterdruppels worden gevoerd die als ge volg van de kracht van de val torenhoog opstijgt - de illusie van een rookkolom scheppend,, alsof de Niaga ra tot overmaat van boos aardigheid nog in brand staat ook. En niemand be ter dan kapitein Clifford Keech van deze dappere „Maid of the Mist" kan verhalen over de doldrieste capriolen die er met de wa terval zijn uitgehaald. De Niagara is zelfs voor de dagen van de burgeroorlog al een magneet voor jong gehuwden geweest. Een van de broers van keizer Napo leon bracht er zijn bruid heen en misschien is dat voor miljoenen Amerikaan se paartjes aanleiding ge weest om er hun wittebrood op te komen souperen. Maar een echte toeristische trekpleister werd de water val pas na 1820, vertelt Ka pitein Keech. Er waren toen drie hotels gevestigd en de uitbaters daarvan verzonnen de eerste van een serie stunts waaraan de Niagara zijn bedenkelijke reputatie zou gaan danken. Ze kochten een afgedankte schoener, de Michigan, en kondigden per advertentie aan dat ze hem op 8 sep tember 1827 over de rand van het hoefijzer zouden la ten kelderen. Om de sensa tie te verhogen werden een dozijn wilde dieren aan boord gebracht en een me nigte van 10.000 nieuwsgie rigen kwam toezien hoe de hotelliers hun belofte inlos ten. Daarmee was het hek van de dam. De Niagara werd een magneet, niet alleen voor trouwlustigen, maar ook voor waaghalzen. De eerste die hem bedwong was de berooide weduwe van standing Annie Edson Taylor. Deze 43-jarige on derwijzeres liet zich op 24 oktober 1901 over de rand van het hoefijzer neerstor ten in een 130 kilo zwaar vat van eikehout waarin een aambeeld van 50 kilo was geplaatst om het over heid te houden. Duizenden sensatiezoekers keken toe toen de ton met steeds gro tere snelheid door de fu- r de rand spoelde. De pijl links wijst „Sujcide Point, verzamel- rand kantelde en in precies kwam aanstormen, over de rieuze stroomversnellingen drie 'seconden de val van 44 meter maakte. Tien secon den bleef het vat op de bo dem van de 60 meter diepe kolk aan de voet van de Niagara. Daarmee schoot Het tomeloze geweld van de Niagz, a, gekleineerd door de hoge uitkijktor ensdie eromheen gebouwd zijn hij onder luide ovaties als een kurk naar het opper vlak, Precies 17 minuten la ter kon de ton met een lan ge bootshaak aan de kant getrokken worden. De me nigte was muisstil toen werklieden het deksel van het vat begonnen weg te za gen. Eindelijk klonk de kreet „ze leeft" en de toe schouwers barstten uit in luid gejuich toen mevrouw Taylor bloedend als een rund, maar grijnzend en wuivend tevoorschijn kwam. De op sensatie beluste toe risten moesten wachten tot 25 jul'i 1911 en op de Britse circusacrobaat Bobby Leach voordat het huzaren- s "tk --n 't tengere vrouw tje werd herhaald. Deze 55- inrige gokker met het leven had een veel zwaarder vat laten maken dan dat van Annie Taylor. Nadat hij over de rand van het hoefij zer naar beneden was ge stort. bleef hij dan ook een halve m'nuut uit het gezicht en toen hij eindelijk boven was gekomen, bleef hij der- t'g minuten ronddobberen voordat hij kon worden ge red. De orljs diie hij voor zijn succes moest betalen, was hoog, 23 weken larg lag hij in het ziekenhuis met een gebroken kaak en twee verbr Jzelde knieen. Maar hij had de Niagara overleefd - t-m vervo'-u-ns aan eangreen te overlilden nadat hij over een bananen schil was uitgegleden. Dan was er de 37-Jarlge Amerikaanse fabrieksarbei der Jean Lussier. Hij had voor zijn waagstuk een bal met een doorsnee van 1 me ter 80 laten maken van twee lagen rubber over een dubbel frame van staal. De bal woog 75 kilo, Lussier zelf 77. Het geva! bevatte genoeg zuurstof voor 40 uur toen het op 4 tul1 1928 a's de appel van Gulliver op de rand van het ho?f;u - r.f- schoot. De duizendkoppige menigte zag het van rots blok naar rotsblok kaatsen, in de eeuwige nevel verd i- nen, en vervolgens vijftig minuten als een knikker rondtailen. Uiteindelijk bleek Lussier slechts een onbetekenende hoofdwond te hebben toen hij wuivend met de Amerikaanse en Ca- nadeze vlag uit de bescha digde, maar niet gespron gen rubber bal te voor schijn kwam. Drie mensen die het over leefden maar nu is ka pitein Keech met zijn re laas bij de slachtoffers aan geland. Allereerst Charles Stephens, een 58-Jarige Br t- se kapper. Hij waagde de poging op 11 juli 1920. Het zware eiken vat waarin hij zich had laten opsluiten. sloeg echter te pletter op de rotsen en alles wat men van Stophens terugvond, was zijn rechter arm, her kenbaar aan een tatoeëring. Vervolgers wns de 46-jarlge Griek George Stathakis aan dc beurt. Hij overlci ide op 5 j'ili 1930, verzegeld in een ton van 1000 kilo, weliswaar de val, maar kwam gedu rende 22 uur ergens achter het watergordijn van het hoefijzer vast te zitten. Aangezien deze amateurfilo- soof slechts beschikte over zuurstof voor drie uur, stierf hij de verstikkingsdood. Tenslotte William Hill, een nodeloos offer, wam a;s lid van de Niagara-reddingsbrl- gade kende hij de onbere kenbare furie van de rivier. Toch handelde hij als een man die geen cent voor zijn leven gaf. Hij vervaard pde een structuur van dertien bulzen die bijeen werden gehouden door visnetten en repen zeildoek en waagde zich daarmee op 5 augustus 1951. In het kolkende water. „Het Ding" niemand wist er een btere naam voor was veel lich ter dan de vaten van zijn voorgangers. De golven wierpen het hoog in de lucht, en het was al uit el- knar aan het vallen voordat het de rand van het hoefij zer had bereikt. In zoverre s de "ifgara mild dit he- stoffelijk overschot van H 11. naakt, verminkt, al do vo'penrle dag geborgen kon worden. Het drama deed de be heerders van het Nationale Park dat de waterval in middels geworden was, be sluiten om verdere stunt# to verbieden. Toch vond er nog een plaats en wel od 15 juli 1961, en de naam van dc waaghals is niet erns bekend. Hij noemde r'ch Na than Boyo, maar dit was een pseudoniem. Om de po ging te doen slagen had hl] de rubber bal van Lussier nnuwgezet nagebouwd. Zijn val leverde geen enkele sensatie op. Toen h'j In h- meer aan de voet van de Niagara werd gearresteerd wegens overtreding van de voorschriften die gelden In het Nationale Park. had hij niet eens in dc gaten dat hij de rand van het hoefij zer al was gepasseerd. D« stuntman weigerde te ant woorden op vragen waarom hij de waterval had willen tarten. Zijn 5000 dollar dure rubber bal werd in beslag genomen. Hij betaalde keu rig 113 dollar boete en ver dween met zijn geheim in de m'st der vergetelheid Sindsdien heeft niemand meer de uitdaging aange durfd op de zelfmoorde naars na die l.i Niagara Village slecht een long hekje hoeven te stap pen om de dood ingesleurd te worden. Maar nu het meest onge loofwaardige verhaal van alle, en kapitein Keech is de man om het te vertellen, want hij was er met zin ..Maid of the mist" zelf bi] betrokken. Om eerst de kracht van Niagara te schetsen: voordat de e-lec- triclteltsmaatachappljen hun kunstwerken aanlegden om de erosie tegen te gaan, vrat de waterval per Jaar bijna anderhalve meter van de rotswand weg en mo menteel Is dat nog steeds bijna zestig centimeter. Op 9 Juli 1960 wa# ingenieur Jim Hunneycut met zijn 17-jarige buurmeisje Denn- ne Woodward en haar 7-ja- rige broertje Roger vlak bij dit natuurgeweld in een kleine aluminium boot de Niagara River opgegaan, Het lichte vaartuigje werd snel een hulpeloze speelbal van da voortijlende golven. Hunneycut zelf verdronk onmiddellijk nadat de hulk was omgeslagen. Deanne kon zich op hot laatste mo ment vastklumpen oan een rotsblok waar ze later werd gered. En Roger dit 55 pond zware Jochie dat slechts een badbropk en een zwemvest droeg, zag zich ■amen met de 3000 ton wa ter die per seconde over de rand van het hoefijzer stor ten. naar beneden gefleurd. Seconden iater kob knp'teln Keech zijn ogen niet gelo ven toen hij in de draaikol ken aan de voet van de wa terval een oranje zwemvest ontwaarde. Zonder zich te bedenken manouvreerde hij de „Maid of the mist' 'na- derhij. Roger kon levend worden opgepikt het eer ste menselijke wezen dat zonder beschermend omhul- se' de Niagara had over leefd. K-plteln Keech, nog steeds oneelovlg: „Je moest goed k!|ken om de blauwe nlek- ken op zljn_ rechter koek en rechter slaap te zien Het volgende Jaar sloeg de wa terval genadeloos terug. Een man en twee vrouwen kwamen om nadat opnieuw een kleine boot door de s'room was meegesleurd. De vierde Inzittende werd 20 mtr. voor de rand van 't hoefijzer opgezogen door de turbines van een elecHci- teitsbedrljf. Deze zomer die twee Amer'kanen weer De Nlagnrn blijft een on- VTTocnlijke er nnverznd'«- bare vijand voor wie zich t? d ~'-t 'n 'n v hoe m'P'-zoet hij rr-der de avond'ijke v.-rllch' g ook l'jkt en hoezeer de man in de controlekamer met zijn kraan speelt. PIET SNOR EN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9