Eis: twaalf jaar in Bemmelse moordzaak F. van der Sanden wil andere werkwijze in Tweede Kamer NEDERLAND POOGT MET IRAN IN HET REINE TE KOMEN Op de gezondheid van jonggeborene Steeds meer vissen schieten kuit in schonere Rijn Zoon vindt skelet vader in gesloten rommelkamer WOENSDAG 26 JUNr 1974 PAGINA 7 ARNHEM (ANP) De officier van justitie bij de recht bank in Arnhem, mr. A. J. Kalthoff, heeft gistrmiddag twaalf jaar gevangenis geëist tegen de 40-jarige Annie E. uit het Over-Betuwse dorp Bemmel voor doodslag op haar 79-jarige moeder op 26 april. Annie E., moeder van vijf kinde ren, werd in 1965 vrijgesproken van moord op haar vader, die zij door middel van para- thion om het leven zou hebberi gebracht. De'officier van justitie had toen 20 jaar gevangenis straf tegen haar geëist. De rechtbank veroordeelde haar tot twaalf, maar het hof sprak haar Sn hoger beroep vrij - De officier van justitie had de stellige indruk dat de verdachte haar 79-jarige moeder Gerda Maria E. F. om het leven heeft gebracht door middel van enke le harde slagen of door wur ging. ,.Deze vrouw is oncorri geerbaar. Ze heeft de neiging om alles wat haar in de weg staat te vernietigen" was een der conclusies van de psychia ter dr. J. Leloup die de recht bank adviseerde een gevange nisstraf op te leggen met de mogelijkheid van een medische behandeling eventueel dn. een of andere inrichting. De officier van justitie was tot zijn vordering gekomen omdat hij het bewijs voor poging tot doodslag geleverd achtte op grond van de bloedspatten op re kleding, schoenen en tas van de 'verdachte en door de verschil lende afwijkende verklaringen die ze heeft afgelegd tijdens het vooronderzoek. Annie E. zoals ze in het Betuwse dorp Bemmel wordt genoemd heeft bovendien toegegeven fi nanciële manipulaties te hebberi gepleegd ten nadele niet alleen van haar moeder maar ook van haar man en kinderen. Ze heeft vervalsingen gepleegd bij het innen van gelden voor haar moeder. Het kwam zelfs zo ver dat de deurwaarder de vrijdag volgende op haar dood beslag zou komen leggen. Op de ochtend van de 26ste april van dit jaar was Annie naar haar moeder gegaan die in een bejaardenhuisje woonde in de dr. Boudewijn Bastiaansstraat te Bemmel. De hoogbejaarde vrouw was juist bezig haar ont bijt te gebruiken. Ongeveer 20 minuten later verliet Annie het huisje. Ze ging op weg naar op perwachtmeester Drijfhout om aangifte te doen. Bij het zien van haar bebloede kleren en schoenen besloot zij echter door te gaan naar Nijmegen waar ze 'n paar dagen per week werkte, 's Middags kwam Annie weer te rug en vanaf dat moment begint het politieonderzoek. Ze ontken de niet die ochtend bij haar moeder te zijn geweest. Wel heeft ze toen nagelaten alarm te slaan. Dat- op zich vond de preisdent van de rechtbank, mr. J. D. van den Berg zeer ver dacht. De president hield haar voor dat in haar jasje een be bloede kassabon was gevonden. De vrouw kon daar geen verkla ring voor geven. Dat ze bloed aan haar kleding had was het gevolg van een aanraking met haar moeder zo vertelde ze. Een technisch onderzoek braoht ech ter aan het licht dat er sprake was van bloedspatten en dat ook de rug van Annie's jasje met bloed besmeurd was. Mr. Kalthoff merkte op dat hij aanvankelijk had gedacht aan moord met voorbedachte rade gezien de rust en kalmte waar mee het feit is gepleegd. Wel vond hij vast staan dat er grof geweld is gebruikt door de ver dachte. Zo erg dat het de dood ten gevolge heeft gehad. Zo doende concludeerde de officier tot doodslag. Prins Carel Hugo en burgemeester I samen het glas op de gezondheid l en prins Carel Hugo. Dit gebeur-1 geven van de jonggeborene In De Graaf van Nijmegen heffen van de dochter van prinses Irene de ter gelegenheid van het aan-1 het stadhuis te Nijmegen. Birindelli zegt MSI vaarwel ROME (AFP) Admiraal Gino Birindelli, oud-commandant van de geallieerde zeestrijdkrachten in de Middellandse Zee, is afge treden als voorzitter van de Ita liaanse neo-fascistische M.S.I. Tevens heeft hij zijn lidmaatschap van de partij opgezegd en zijn parlementszetel ter beschikking gesteld. Hij is het niet eens met de rest van de partijleiding over het politieke beleid, met name over de betrokkenheid bij aller lei terreuracties. Kamer akkoord met verlenging studentenstop Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Tweede Kamer stemt vrijwel unaniem in met het regeringsvoorstel om de stu- dentenstopwet met een jaar te verlengen. Alleen CPN en PSP zijn tegen. In het najaar zullen regering en parlement zich uitvoerig bezig houden met de problemaitek rond de studentenstops. Er ligt reeds een voorstel van minister Van Kemenade en staatssecre taris Klein van Onderwijs en Wetenschappen bij de Tweede Kamer, maar de indiening daarvan had zo laat plaats, dat van een parlementaire behande ling geen sprake meer kan zijn. Vandaar dat minister en staats secretaris hun toevlucht hebben genomen tot verlenging van de twee jaar geleden als tijdelijk «ingevoerde studentenwet. Grigorenko spoedig vrij MOSKOU (AP) Een Moskouse rechtbank heeft de bev-ind'ngen van een medisohe commissie bevestigd, die heeft geconclu deerd dat generaal majoor Pjotr Grigorenko gezond en goed bij zinnen is, waarmee de weg is vrijgekomen voor het ontslag uit gedwongen psych'a- trisöhe behandeling van de ge neraal. Grigorenko (67) bee!- meer dan vijf jaar gc.iv,c-0t.. doorge bracht in pc>cr.,atr.'sabe .nrich- tingen. Hij rru - - T^iijk van „Politiek wordt oninteressant Keizerin Farah Diba, de Franse president Valery Glscard d'Estaing en de sjah van Iran kijken naar het vuurwerk dat ter ere van het bezoek van het Iraanse keizerlijke paar in Versaille afgestoken werd. Frankrijk en Iran sloten een akkoord voor intensieve techni&'che samenwerking. Monsterakkoord Parijs-Teheran (Van onze parlementi&re redac tie) DEN HAAG „Het gepriegel In de Tweede Kamer maakt de po litiek voor de mensen oninteres sant. Dat brengt het parlemen taire stelsel in discrediet. De vraagstukken die de Tweede Kamer behandelt. worden steeds Ingewikkelder en vooral de specialisten houden zich meer en moer met detailkwes ties bezig. Dat zegt het Tweede Kamerlid de heer Van der San- den (KVP) die het Inititiatief heeft genomen om tot een bete re werkwijze van de Tweede Kamer te komen. Hij heeft daartoe bij de commis sie werkwijze van de Kamer een discussiestuk ingediend. Eind vorig jaar had de heer Van der Sanden beloofd een aantal vernieuwde voorstellen op papier te zetten. De KVP- fractie heeft zich al met de voorstellen beziggehouden. Hij wil belangrijke verbeteringen in de werkwijze van de Tweede Kamer aanbrengen door veel meer zaken in commissieverga deringen af te handelen. Zaken die nu in commissievergaderin gen worden besproken moeten ook nog in plenaire vergade ring worden afgehandeld. De heer Van der Sanden wil de Ka mercommissies grotere be voegdheden geven door er ook te laten stemmen. Als de amen dementen op wetsvoorstellen in een comm'ssie-vergadering zijn verworpen komen ze niet meer in een vergadering van de gehe le Kamer aan de orde. In de vergadering van de gehele Kamer zou alleen gediscus- Alle detailkwesties moeten in de sleerd moeten worden over de commissie- vergaderingen zijn hoofdlijnen van wetsontwerpen. afgehandeld. TEHERAN (DPA) De Neder landse ambassadeur in Iran, mr. P. Renardel de Lavalette hoopt op een herstel van de normale betrekkingen tussen Iran en Nederland „binnen on geveer een maand". Een woord voerder van het Iraanse minis terie van buitenlandse zaken had kennelijk minder haast. Op de vraag wanneer een norma lisering van de betrekkingen met Den Haag te verwachten valt, zei hij slechts „alles op zijn tijd". De Nederlands-Iraanse betrekkin gen zijn aanzienlijk verkoeld na de bezetting van de Iraanse am bassade in Den Haag door stu denten. Volgens Teheran kregen de betogers van de Nederlandse rechter een „demonstratief lich te straf". De sjah liet daarop het ambassadepersoneel uit Ne derland terugroepen en er wer den handelsbelemmeringen op gelegd, die echter sinds begin mei weer zijn opgeheven. Iran is een belangrijke handelspart ner van Nederland en een van de grootste olielev.r-anciers. Op het ogenbik verdringen verte genwoordigers van de geïndu strialiseerde landen zich voor de handelskantoren in Teheran om contracten af te sluiten. Zo heeft de sjah in de Franse hoofdstad de veelomvattendste overeenkomst op het gebied van technologische samenwerking bezegeld, die ooit gesloten is tussen een olieproducerend land en een industriële mogendheid. De Iraanse vorst heeft ook een tweede ronde van besprekingen gehouden met de Franse presi dent, Giscard d'Estaing, over sa menwerking op kerngebied voor vreedzame doeleinden. Persoonlijke lening door RPS en giro DEN HAAG (ANP) Het reeds eerder aangekondigde wetsont werp dat het mogelijk moet ma ken dat ook de rijkspostspaar bank en de girodienst persoon lijke leningen kunnen gaan ver strekken is gisteren hij de Tweede Kamer ingediend. Deze uitbreiding van het diensten pakket van de RPS en de PCG heeft plaats in het kader van de herstructurering van beide in stellingen. Dode Aziaat was Japanner AMSTERDAM (ANP) De Az'aat, wiens in een kled'ngzak verpakte lijk vorige week vrij dag in het water van de Rapen- burgwal in de hoofdstad werd aangetroffen, blijkt een Japanner te zijn. De Amsterdamse re cherche Is tot deze overtuiging gekomen, na een zorgvuldige re'niging van de kleding van het slachtoffer. Zowel in de spij kerbroek als het overhemd wer den wasvoorsdhriften aangetrof fen in de Japanse taal. Ook de schoenen die de man droeg zijn uit Japan afkomstig. Toon Hermans opent kinderboerderij in Ede Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Toon Hermansschool in Ede werd gisteren bij die school een kiderboerderij geopend. Toon Hermans was zelf aanwezig en werd in het bijzonder belast met het verzinnen van namen voor de dieren. Toen dat allesgebeurd was, werd er een enthousiast hoeraatje uitgebraacht op de dieren. Van onze correspondent Frans Wennekes BONN Het water van de Rijn wordt weer zuiverder. Tot deze verheugende conclusie kwamen deskundigen van do zogenaam de Rijnvisserlj-confcTentle, die geregeld bijeenkomt om de kwaliteit en de hoeveelheid van de vissen ln Europa's langste rivier te controleren. Tijdens de jongste vergadering werd vastgesteld, dat niet alleen het aantal vissen de laatste tijd groter is geworden, maar dot ook het aantal soorten zich uit- gebreid heeft. Als het grootste succes van de kostbare pogin gen het Rijnwater zuiverder te maken, beschouwen de deskun digen het feit, dat talrijke vis sen weer In deze rivier zelf kuit schieten. Sedert de vervuiling begon deden zij dit uitsluitend ln de kleinere zijrivieren, die wegens afwezigheid aan indu strie tamelijk schoon gebleven zijn. Tot deze kuit schieten de soorten behoren snoeken, zeel ten en snoekbaarzen. Tijdens de conferentie kon er nog een overtuigend bewijs voor ge leverd worden, dat deze verbe tering niet Is ontstaan, omdat de vissen zich aan het vuile wa ter gewend zouden hebben. De jonge vissen, die men namelijk regelmatig in de Rijn uitzet, blijken uitstekend te kunnen overleven en hier ook kult te sch'etcn. Het vorige jaar werd de Rijn op deze wijze voor ruim een half miljoen gulden met vis verrijk» LONDEN (UPI) De zoon van een voormalige hogo functionaris van de Britse geheime dienst heeft zondag het skelet van zijn vader aangetroffen ln een afgesloten kamer van de woning van de familie. De vader was drie jaar geleden verdwenen. De overledene is sir Peregrine Henniker-<Heaton, die 68 jaar was, toen zijn vrouw, lady Margaret, hem op 7 oktober 1971 als vermist op gaf. De 28-Jarige zoon Yvo vond het lijk van zijn vader, toen hij toevallig een kamer opende, die de afgelopen drie jaar op slot was geweest. Het huis van de familie bevindt zich ln de Londense voorstad Ea ling. Henniker-Heaton is piloot geweest van de Britse luchtmacht geduren de de tweede wereldoorlog. Na de oorlog bekleedde hij hoge func ties bij de militaire politie in Oostenrijk en in het Midden-Oosten. In 1958 had hij een top-functie in de Britse geheime dienst. Het skelet van Henniker-Heaton werd ln een rommelkamer ontdekt. Hij had deze kamer als „rookhol" gebruikt en vele sigarettenpeuk jes lagen overal in de kamer verspreid. Morgen zo! er een lijkschouwing worden verricht. Bestrijding terrorisme taak politie DEN HAAG De actieve bestrij ding van terrorisme blijft in de eerste plaats een zaak van de poHWe. Dit heeft minister Van Agt (justitie) gistermiddag bij het beleidsdebat over justitie en politie in de Eerste Kamer te kennen gegeven. Hij voegde hieraan toe dat met het inzetten van scherpschutters grote terughoudendheid in acht moet worden genomen. De in schakeling van deze mensen be hoort tot extreme situaties be perkt te blijven. Minister Van Agt wil de sterkte van het corps rijkspolitie de ko mende vier jaar niet telkens duizend man per jaar opvoeren Zijn collega van buitenlandse zaken, minister De Gaay Fort man, is van plan de omvang van de gemeentepolitie dit Jaar met 700 man te doen toenemen. In 1975 wil hij 800 man extra zien aan te trekken, waarvan een belangrijk deel bedoeld is voor de recherche. Amerikaanse ambassadeur uit Soedan teruggeroepen WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten hebben giste ren hun ambassadeur ln de Soe- danese hoofdstad teruggeroepen voor overleg en daarmee uiting gegeven aan een sterk misnoe gen over de lankmoedigheid van Soedan ten opzichte van de Ara bische guerrillastrijders, die vo rig jaar drie diplomaten ver moord hebben. Twee van de vermoorde diploma ten waren Amerikanen en de derde was een Belg. De Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken Joseph Sisco heeft verklaard, dat de V.S. ont zet zijn, dat Soedan de acht guerrillastrijders overgedragen heeft aan de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO). Dit be tekende, dat zij eigenlijk vrijge laten waren. Wetsontwerp ombudsman spoedig gereed DEN HAAG Binnen afzienbare tijd komt het kabinet-Den Uyl met het wetsontwerp op de om budsman (officieel geheten com missaris van onderzoek). Prof. Langemeyer zal voor de rege ring het wetsontwerp van tevo ren nog eens kritisch doorlich ten. Dit verklaarde minister De Gaay Fortman van binnenland se zaken gistermiddag ln de Eerste Kamer. Ir. De Gaay Fortman deelde voorts mee dat hij over de op volging van burgemeester Tho massen in Rotterdam nog geen aanbeveling van de commissa ris van de koningin in Zuid-Hol land ontvangen heeft, zodat hij er verder niets over kan meede len. De ontwerp-gewestwet Is gereed, maar de minister verklaarde dat op een punt de onderhande lingen nog niet zijn afgerond, waardoor de indiening bij de staten-generaal wordt ver traagd, namelijk over het finan cieel statuut voor de gemeenten. Wijziging woonruimte- wet aanvaard DEN HAAG De tweede Kamer heeft gisteren goedkeuring ge hecht aan een wijziging van de woonruimtewet 1947, waarbij het aan de gemeenteraden wordt overgelaten het initiatief te nemen tot liberalisatie of het afschaffen daarvan. Tot nog toe ligt het Initiatief daartoe bij de centrale overheid. Alleen de VVD was tegen. Voortaal zal voor iets duurdere woningen ook geen woonvergunning meer nodig zijn. Publicatie documenten Watergate WASHINGTON (Rtr) De com missie voor justitie van het Amerikaanse Huis van nfgevar- digden gaat tot 15 Juli talrijke documentenpubllceren die be trekking hebben op de rol van president Nixon in het Wtergo- teschnndaal. zo heeft voorzitter Peter Rodlno gisteren meege deeld. Een desbetreffend besluit werd met 22 tegen 16 stemmen geno men. De c<mml8sle heeft zeven weken lang achter gesloten deu ren vergaderd over de vraag o tegen president Nlxon een afzet tingsprocedure op gang ge bracht moet worden. Na 15 Juli begint de commissie met het onderzoeken van de motleven die afzetting van de president zouden kunnen rechtvaardigen. Saljoet - 3 gelanceerd MOSKOU (AFP) In de Sow|et- Unie is gisteren het ruimtesta tion Saljoe -3 gelanceerd. Het Is vermoedelijk onbemand. Vol gens Tass heeft het experiment ten doel het station en de appa ratuur te vervolmaken

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7