Politieke strijd rond opbrengst aardgas ijmaker Atlantische verklaring moet Nixon v8* steun geven In Haarlem 5 panden door brand verwoest NT" 95 9.95 .95 Geld binnen W voor Oranje-team WAARSCHUWING VAN AR-KVP .50 .95 5.95 5.95 W fes Spullen uit auto's verdwijnen als sneeuw voor de zon Aanslag op postwagen in Italië verdien hechte Snoek had jongen beet I 19' inke de 42 Te 3 ed tjes M d- mes CeidaeSowta/nt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal 32,21; jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent. 65e JAARGANG No. 19846 - WOENSDAG 26 JUNI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE Argentinië Op Ned. I wordt om 19.25 uur een rechtstreeks beeldverslag ge geven van de W K-strijd Neder land—Argentinië. Op Ned. II om 20.21 uur een herhaling van ..Mörta Larsson", een optimistisch tv-spel over een weduwe. NU EN DAN BUIEN. In het algemeen veel bewolking met enkele buien. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Min. temp. ongeveer 14 graden, maxima morgen omstreeks 19 graden. Schev.: hoogw. 8.25 en 20.55, laagw. 4.07 en 16.34. HILTRUP Het geld stroomt binnen voor het Neder lands elftal. De Nederlandse Credietbank heeft vandaag in het Waldhotel in Hiltrup een bedrag van vijftigduizend gulden overhandigd aan Johan Cruyff, afgevaardigde van de spelers. Hiervan krijgt ieder lid uit de selectie van Ri- nus Michels tweeduizend gulden in spaarcertlficaten aan toonder. Er wacht het Nederlands elftal meer. De vorige week mèt de Hartstichting in 't leven geroepen aktie: Ne derland achter Oranje komt op gang. Uit alle delen van ons land stromen giften binnen. Een dezer dagen zal een tussenstand bekend gemaakt worden. Niettemin gaat het „werk" voor het Nederlands elftal door. Vandaag treedt Argentinië als eerste tegenstander aan in de tweede finaleronde. Supervisor Rinus Michels heeft gisteren al aan alle spanning een einde gemaakt door mee te delen, het elftal van afgelopen zondag (tegen Bulgarije) niet te wijzigen. Op deze persconferen tie brak verder een rel uit. Johan Cruyff sprak namens de selectiegroep een banvloek uit over de verslaggeving van De Volkskrant, die te zuur zou zijn. Vertegenwoordi gers van deze krant zullen in Hiltrup niet welkom meer zijn. Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG De twee regerings partijen KVP en AR hebben het ka binet den Uyl gisteren duidelijk ge waarschuwd tegen het volgend jaar ongenuanceerd eer ogen van de be lastingen. Zij kregen daarbij steun van de CHU e van de VVD de orootste oppositiepartij. In deze po litieke kwestie speelt de hogere op brengst van het aardgas een be langrijke rol. KVP en ARP menen met de CHU en de WD, dat de hogere opbrengst van het aardgas zeker reden kan zijn om de be lastingen volgend jaar in toom te houden. In tegenstelling tot de andere regerings partijen PvdA, D'66 en PPR menen de twee confessionele regeringspartners, dat de financiële voordelen aanleiding geven om de zogenaamde inflatiecorrectie op de belastingen toe te passen. Deze correctie heeft het kabinet-den Uyl voor dit jaar in getrokken. Reden tot de tegenstellingen binnen de re geringspartners is het optimistisch beeld, dat minister Duisenberg van Financiën in zijn voorjaarsnota gegeven heeft over de inkomsten van het rijk. Verscheidenen kamerleden verwete hem gisteren, dat het kabinet zelf inflatie maakt en daar- can dan weer profiteert door hogere be- van de uitgaven zijn. Er zijn nog nooit zoveel prijsstijgingen geweest als de laat ste tijd en daarom moet het systeem de inflatie tegengaan, aldus deze kamerle den. Het kabinet mag, meende de KVP-er Notenboom, de hogere opbrengsten van het aardgas niet aangrijpen om de collec tieve voorzieningen schoksgewijze uit te breiden. Van potverteren mag geen spra ke zijn, zeker n et wanneer ook de sociale premies sterk dreigen te stijgen. De PvdA wees er in dit verband op, dat voordelen bij de rijksfinanciën beter ge bruikt kunnen worden om deze premies te drukken inplaats van de belastingen in toom te houden. De PvdA heeft geen be zwaar tegen een mogelijk belastingverho ging, eerder tegen steeds meer stijgende sociale premies. De KVP liet de regering wel weten, dat wanneer in de collectieve secotr nieuwe noden ontstaan deze fractie zeker open blijft voor argumentatie en nieuw overleg. Maar voor een zich zonder gering om steeds meer uit te geven voel de de KVP-er Notenboom biets. De twweede Kamer krijgt morgen antwoord. Schilder kreeg stroom stoot van 50.000 volt PURMEREND Een 40-jarige schilder uit Spanbroek die op een schakelstation in Purmerend werk zaamheden verricht te, is gisteren In aan raking gekomen met de hoogspanningsdra den waarop 50.000 volt stond. De man werd met derdegraadsbrand wonden overgebracht naar het Rode Kruis hospitaal te Bever wijk. Door het onge luk sloegen op het schakelstation stoppen door, waar door een groot deel van Waterland drie kwartier zonder elek triciteit kwam te zit- i- n in ruis- jpers rilles ING laai i.95 1.95 HAARLEM (ANP) Een grote uitslaande brand heeft vannacht vijf winkelpanden in de Haarlemse binnenstad in de as gelegd. Ook de woningen boven de winkels werden verwoest. De schade wordt voorlopig geschat, op ongeveer een half miljoen gulden. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De brand ontstond omstreeks half twee in een café aan de Koningstraat, waar even tevoren een explo sie was gehoord. De oorzaak daarvan was vanmor gen nog niet vastgesteld. Het café was op dinsdag altijd gesloten. De eigenaar was met vakantie in Duitsland. uur breidde zich snel uit naar de omliggende panden. De Haarlemse brandweer die, geassisteerd door de korpsen van Bloemendaal en Zandvoort. met negen wagens uitrukte, kon niet voorkomen dat behalve het café vier winkels uitbrandden: een kledingzaak, een grammofoonplatenwinkel, een kunsthandel en een parfumerie. Tegen drie uur was de brand bedwongen, maar het nablussen is tot in de ochtend doorgegaan. De ravage dte een brand vannacht aanrichtte in vijf winkelpanden en de daarboven liggende woon huizen in de binnenstad van Haarlem. Van onze correspondent BRUSSEL -- President Nixon, die gisteravond in Brussel is aangeko men, heeft vandaag besprekingen gevoerd, met regeringsleiders van de Europese NAVQ-landen die uitmondden in de ondertekening van een nieuwe Atlantische verklaring. Deze verklaring moet dienen als steun in de rug bij do onderhandelingen die Nixon morgen wachter in de Russische hoofdstad. Nixon is overigens het enige staatshoofd dat :n Brussel de Atlantische verklaring onder tekent. De overige landen van het westelijk bondgenootschap zijn vertegenwoordigd door de regeringsleiders, van wie enke len overigens pas op het laatste moment hebben laten weten aan de bijeenkomst te zullen deelne men- De bijeenkomst heeft iets van een verlate viering van het 25-jarig bestaan van de NAVO, waarbij sterk de nadruk moet vallen op de buitenlandse succes sen van Nixon, die daarmee tijdelijk zijn Watergate-zorgen hoopt te vergeten. De onderte kening van de nieuwe Atlanti sche verklaring sluit ook het „jaar van Europa" af dat vorig jaar met veel ophef door minis ter Kissinger werd gelanceerd, maar dat om allerlei redenen toch niet het verhoopte succes heeft opgeleverd. Nixon en zijn echtgenote werden bij hun aankomst in Brussel verwelkomd door koning Boude- wijn en koningin Fabiola, met wie hij vervolgens naar het ko ninklijk paleis reed. Nixon lo geert in het huis van de Ameri kaanse ambassadeur. Nixon werd bij het paleis opgewacht door een groep belangstellenden, die hem evenwel niet toejuich ten. Ex-nazi levenslang HAMBURG (DPA) Een recht bank in Hamburg heeft de voor malige rijkscommissaris van Slonim (wit Roethenië) Gerhard Eren (73) tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Hij is schuldig bevonden aan deel neming aan moord in 7.000 ge vallen en medeplichtigheid aan moord in 8.000 gevallen. Utrecht De Utrechtse politie is volgens de chef voorlichting en voorkoming van misdrijven, hoofdinspecteur C. van de Dorpe, de wanhoop nabij, waar het diefstallen uit auto's betreft. Sinds 1 januari van dit jaar zijn al 340 aangiften binnengekomen van diefstallen uit auto's, 60 tot 70 pet meer dan in het jaar er- Als dat zo doorgaat kunnen we de aangiften niet meer opne men. We moeten nu eenmaal prioriteiten stellen. Het publiek klaagt dat wij aan sommige za ken niet meer doen, dat is wel terecht, wij moeten veel zaken laten liggen. Aan de andere kant laat de burgerij de politie ook volledig in de steek, er is geen medewerking en geen be grip voor ons werk", aldus de hoofdinspecteur Van de Dorpe. Hij meende verder dat de ver zekeringsmaatschappijen te soe pel zijn. „Als die wat stroever worden in het toekennen van schadeclaims, zal men wellicht i heter op zijn spullen passen in plaats van ze in de auto te laten liggen", zo zei hij. De heer Van de Dorpe schat, ge zien de situatie in Utrecht, dat diefstallen uit auto's landelijk een miljoenenzaak aan het wor den is. Hij wijst erop dat als de politie de aangiften niet meer opneemt, de verzekeringsmaat schappijen niet meer zullen uit betalen. Deze doen dit alleen, zo zegt hij, ais een aangiftebewijs kan worden overlegd. Bij het Bureau Voorlichting Schadever zekering zei men de indruk te hebben dat diefstallen uit auto's inderdaad toenemen. Overigens vond men de uitlatin gen van de Utrechtse hoofdin specteur enigszins ongenuan ceerd .Een stroevere houding bij het toekennen van schade claims gaat, aldus een woord voerder van het bureau, niet zo makkelijk, want dat zou wijzi ging van de polisvoorwaarden inhouden. Eenmaal eJgesloten verzekeringen zijn een gewoon contract, waar beide partijen zich aan te houden hebben, zo stelde men bij het bureau. I Voedsel vergiftiging na Chinees etentje Stompwijk Het schoolhoofd A. v.d. Put heeft gisteravond voor tijdig het feest moeten verlaten dat de Stompwijkse bevolking ter gelegenheid van zijn af scheid van de lagere school had georganiseerd. Halverwege de avond moesten het echtpaar v.d. Put en hun vijf kinderen zieik naar huis worden gebracht als gevolg van een voedselvergifti ging. Eerder op de avond had het gezin Chinees gegeten in Leidschendam. De Keurings dienst voor Waren stelt momen teel een onderzoek in of de Chi nese maaltijden oorzaak van de voedselvergiftiging zijn geweest. Door deze massale voedselver giftiging vielen de maandenlan ge voorbereidingen ven leerlin gen en leraren van de Stomp wijkse lagere school in het wa ter en ook het afscheidskado, bijeengebracht door de gehele Stompwijkse bevolking, kon daardoor niet worden aangebo den. Zodra de leraar en zijn ge zin zijn hersteld zal het feest programma worden afgewerkt. Schip gezocht LONDEN (AP) De Britse ma rine zoekt momenteel naar een Russisch schip dat drie olieboor eilanden voor de Engelse oost kust zou hebben bespioneerd. De kustwacht had gemeld dat een Russisch vaartuig dinsdag tot op 10 meter afstand van de booreilanden is gekomen, ter wijl een afstand van 500 meter moet worden aangehouden. ROME (AP) - Drie gemasker de bandieten met pistolen en automatische geweren hebben vanmorgen de snel trein van Rome naar Tu rijn tot stoppen gedwon gen, een politieman gedood en zijn er met postzakken vandoor gegaan. Daarbij zou een zak met goudsta ven zijn. De mannen stapten in Rome op de trein en vielen kort na het vertrek de postwagon binnen. Zij bonden de drie postemployé's vast en schoten een politieman, die weerstand bood. dood en gooiden hem uit de trein. Daarop trokken de mannen aan de noodrem zo'n 20 kilometer buiten Rome en gingen er van door met een aantal postzakken. Ze renden naar een autoweg, hielden daar een auto aan. zet ten de inzittenden op straat en reden weg in de richting van Rome. Het lichaam van de vermoord# agent is later langs de spoor- mils aangetroffen. De eigenaar van de gestolen auto heeft ver klaard geen postzakken te heb ben gezien. BUSSEM (ANP) Keukenperso- neel van hotel Jan Tabak heeft vanmorgen vroeg de portier vermoord aangetroffen in een kelder van het hotel. Men had de man al even gemist en Ring op zoek tot men hem in de kel der aantrof, liggende In een plas bloed met ingeslagen sche del. Uit het feit dat uit de kas van het hotel een bedrag vnn ca. 400 vermist wordt, leidt men af dat het hier om een roofmoord gaat. Een wel bijzondere 'blljmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpolnt. AMSTERDAM (ANP) De 12- jarige Wim Luten is sinds maandagmiddag min of meer aan bed gekluisterd nadat hij bij het spelevaren met een rubber boot in een sloot, in Amster dam-Noord krachtig door een snoek was gebeten. Het resultaat wa« twee diepe sneden, omzoomd door kleine gaatjes, in zijn rechtevoet. De verwonding was zodanig, dat hij zich in het ziekenhuis moest la ten behanden. „Ik was met twee vriendjes aan het varen toen ik plotseling van de boot viel. In eens voelde ik iets aan mijn voet. Ik schrok erg en zag dat m'n voet helemaal open lag", De verwonding kan volgens Wim niet door prikkeldraad of een stuk ijzer veroorzaakt zijn, „want ik ben niet in de buurt van de bodem geweest". In de sloot wordt druk gevist en wordt veel karper en snoek ge- j vangen. Noteer m.l.v RflN als nieuw kwartaal-abonnee: DVI1 Siuur deze bon In Naam zonder postzegel. Adres antwoordnummer Woonplaats Stuur een 4-kleurenbalipoint naar: ÏT COURANT Woonplaats: open envelop, 349] Leiden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1