3000 Slechts kaarten beschikbaar voor duel met Oost- Duitsland Waldhotel niet zo good als iedereen denkt CONTRACT VOOR DOELMAN HAÏTI Spelers praten niet meer met verslaggevers FEL PROTEST VAN KNVB )ensd/ WERELDKAMPIOENSCHAP '74 (Van onze sportredactie) De doelman van Haïti, Hen ri Franclllon tekende giste ren een eenjarig contract met de Duitse club MUn- chen 1860. Hij krijgt 2.000 mark per maand, 800 gul den premie per gewonnen competitiewedstrijd en mag na drie maanden zijn vrouw en twee kinderen la ten overkomen. Schutter Sanon van Haïti treedt in dienst van het Belgische F. C. Antwerp. De Joegoslavische spelers zijn een overeenkomst aan gegaan betreffende de pre mie. Voor het succesvol beeëindigen van de eerste ronde ontvangen zij 16.500 gulden. Als ze wereldkam pioen worden krijgen de spelers nog eens eenzelfde bedrag. Ze discussieerden echter niet over de hoogte van de premie maar over de belasting. Indien zij in WK-VARIA totaal meer dan 28.000 gulden zouden verdienen, moeten zij daarvan niet minder dan tachtig procent aan de staat afstaan. Niet temin gingen zij accoord. Toen de Joegoslavische pre sident Josip Broz Tito de openingswedstrijd Joego slaviëBrazilië wilde be zoeken werd hem te ver staan gegeven, dat hij dat beter niet kon doen. Thans brengt hij een be%oek aan West-Duitsland en gaf de wens te kennen Joego-Sla- viëWest Duitsland bij te wonen. Wederom heeft men het verzoek moeten afwij zen. Tito was vandaag niet in het Düsseldorfse stadion, omdat de Duitse veilig heidsdienst het risico niet wilde nemen.. Gemiddeld bezochten 46.000 toeschouwers de wedstrij den in de eerste ronde. De meeste kijkers waren bij de openingswedstrijd Brazilië —Joegoslavië, 79.600. Ver der trokken de wedstrijden waarin Italië, aantrad de meeste kijkers. Als derde kwalificeerde zich Neder land met 16.580 in drie wedstrijden. Het Australische team heeft een uitnodiging gekregen om volgend jaar een aantal wedstrijden in Oost-Duits- land te komen spelen. De kranten in de Verenigde Staten besteden vrijwel geen aandacht aan dit toer nooi. Alleen de New York Times bracht een groot ar tikel. Daarin werd de draak gestoken met de strijd om de wereldtitel. Nadat de ploegen voor de tweede finaleronde bekend waren, heeft de FIFA de kleuren vastgesteld, waarin zij moeten spelen. Veelal zijn het de originele kleu ren. maar er zijn enige af wijkingen. Ook Nederland behoort daartoe. Omdat Ar gentinië in blauw-wit shirt en zwarte broek speelt, moet Nederland een oranje shirt en een witte in plaats van een zwarte broek aan trekken. Op 3 juli zal Ne derland tegen Brazilië ge heel in 't wit spelen, omdat Brazilië een geel shirt WK OP TV Donderdag 27 juni: Duitsland 1: 21.50—22.30 WK'74 Tus! de wedstrijden Duitsland 2: 17.24—18.25 WK extra draagt. HILTRUP Er is grote onenigheid ontstaan tussen de KNVB en het organisatiecomité van de wereldkampioen schappen. Over de toewijzing van het aantal entreekaarten voor de wedstrijd Nederland—Oost-Dultsland, welke a.s. zondag in Gelsenkirchen zal worden gespeeld, zoals het er op dit moment uitziet zullen niet meer dan drieduizend kaartjes voor Nederland beschikbaar zijn. „Het probleem', aldus Hermann Joch, de directeur van het organisatiebu reau", is dat de kaartverkoop een half jaar geleden heeft plaats gevonden. Toen werd aangenomen, dat ons nationa le elftal winnaar van groep I zou worden en op 30 juni in Gelsenkirchen zou spelen. Daarom was de belangstelling voor die wedstrijd ook groter dan voor de andere duels". Voor Henk Burgwal, de se cretaris-penningmeester van de KNVB, was deze si tuatie gisteren aanleiding voor een fel protest. Burg wal: „De organisatie stelt zich erg tormeel op. Zij be roept zich op het feit, dat de kaarten een goed jaar geleden hadden moeten worden besteld. Maar toen konden wij niet weten, dat wij op 30 juni in Gelsenkir chen in actie zouden moe ten komen. Ik vind het trouwens niet correct, dat er helemaal geen rekening is gehouden met de even tuele tegenstander. Men had daarvoor te allen tijde een behoorlijk aantal kaar ten op zij moeten leggen"- Machteloos Burgwal voelt zich machte loos. Weet, dat de tribunes niet van elastiek zijn. Meer dan 69.971 toeschouwers kunnen er nu eenmaal niet geborgen worden in het Parkstadion. „Natuurlijk", aldus het bestuurslid van de KNVB, „zullen er wel meer dan drieduizend Ne derlandse supporters ko men, want er waren al een paar duizend kaarten in Ne derland. Die waren wel een half jaar geleden besteld. Maar meer konden we er toen niet afnemen. Bij el kaar werden er in de voor verkoop van 1,8 miljoen mark kaarten gekocht. De reisbureaus en de KNVB moesten dat bedrag vooruit betalen. Het risico zou te groot zijn geweest om nog meer te Investeren". Hermann Joch heeft inmid dels aangekondigd, alles te zullen proberen om nog wat kaarten los te krijgen bij mensen, voor wie Neder land—Oost-Duitsland niet interessant is. „De zaak", zegt Joch, „ligt echter erg moeilijk. Er zijn wel vrij veel voetballiefhebbers ge weest, die hun kaarten voor Gelsenkirchen wilden ruilen voor toegangsbewijzen van een wedstrijd van het Duit se elftal in Düsseldorf, maar dat konden we niet doen, omdat daarvoor het stadion ook al was uitver kocht. Ik kan alleen maar hopen, dat er in het Ruhr- gebied veel mensen zullen zijn, die begrijpen, dat zij Nederlandse supporters een enorm plezier kunnen doen met de in hun bezit zijnde kaarten. Ik verwacht er echter niet veel van". Pijnlijk Henk Burgwal toont voor die verklaring weinig be grip. Hij blijft erbij, dat de organisatoren rekening had den moeten houden met het buitenland. „Wij hebben tot dusverre meer toeschou wers meegebracht dan welk ander land. Mede dankzij ons ziet het er naar uit, dat de wereldstrijd een finan cieel succes wordt. Daar komt bij, dat de Nederland se supporters zich fantas tisch hebben gedragen. Voor hen vind ik het zeer pijnlijk dat ze nu niet aan de bak komen"- De KNVB had voor de drie wedstrijden van Oranje io de tweede finaleronde ge vraagd om drie keer 20.000 kaarten In twee gevallen voor de duels met Ar gentinië (vanavond) en Brazilië (vandaag over een week) bleek die aan vraag te kunnen worden ge honoreerd. Burgwal: „We hebben voor deze wedstrij den zelfs meer kaarten ge kregen dan we hadden ge vraagd. Dat is natuurlijk fijn. Maar dat we er voor zondag zo bekaaid af ko men zit me erg hoog. Ik heb er vandaag met Frank fort een zeer onplezierig te lexcontact over gehad. Maar dat heeft nog niets opgeleverd. Ik ben bang. dat het blijft zoals het nu is en dat er alleen op de zwar te markt nog kaarten ver krijgbaar zullen zijn". Grote belangstelling van Westduitsers voor Oostduitsers bleek bij de „openbare" bijeen komst, waar de toekomstige tegenstanders van Nederland hun handtekeningen uitdeelden. Vooral Jürgen Sparwasser (voorgrond) had het druk. Van onze sportredactie DEN HAAG. Hoewel de juiste aantallen niet precies bekend zijn is de verwach ting dat vanavond een gro ter aantal Nederlanders dan ooit hun Oranje in het Parkstadion in Gelsenkir chen in de strijd tegen Ar gentinië zal steunen- Geschat wordt dat zeker 35.000 supporters voor het eerste fluitsignaal van de Schotse scheidsrechter Da vidson het Wilhelmus uit volle borst zullen meezin gen. De kaarten die de af gelopen twee da gen in de voorverkoop te krijgen wa ren zijn de deur uitgevlo gen. Op het KNVB-centrum, bij de AMRO-banken in Am sterdam en bij reisburo Maduro heeft de telefoon de laatste dagen niet stilge staan, wel eens tot grote er gernis van het personeel. „Een compleet gekken huis", zo laat een telefonis te van de KNVB met ver moeide stem weten. „Voor vanavond zijn alle kaarten in ieder geval uitverkocht, we hopen nog een aantal kaarten voor de wedstrijd van zondag binnen te krij gen. Voor het duel met Bra zilië zijn er nog een paar kaarten van vijftig gulden. Hier geldt, wie het eerst komt wie het eerst maalt en contant betalen. De heer Kooyman van da afdeling voorlichting van de AMRO-bank: „Wij hebben ook vrijwel alles verkocht en eerlijk gezegd, we had den ook niet anders ver wacht. Voor de wedstrijden tegen Oost-Duitsland en Brazilië zijn er nog een paar kaarten beschikbaar, maar ik verwacht niet dat wij daarmee blijven zit ten". Van onze verslaggever HILTRUP De selectie voor het Nederlands elftal heeft gisteren besloten niet meer te praten met ver slaggevers van „De Volks krant". In het bijeonder gaat het om Ben de Graaf. Aanleiding tot dat besluit is de volgens de spe lers uiterst kritische ver slaggeving door de sportre dactie van dit dagblad voor en tijdens het wereldkam pioenschap. Verslaggever Henk Wehberg werd, toen hij gisteravond in Hiltrup arriveerde om de dagelijkse persbijeenkomst te bezoe- satie van sportjournaliste niets aan doen. Per sl< van rekening is iederee vrij om te praten met hij wil." Morgen zal er in Hiltru een gesprek plaats hebb< tussen Johan Cruyff (n mens de spelers), Ben Graaf (chef sportredact*v van De Volkskrant), Jod* Niezen en een vertegèi EN HAj woordiger van de KNVB pen- Commentaar van Ben meter Graaf: „Ik til niet z aan deze zaak. Wij hebbe de hoog als krant het recht de prei taties van het Nederland let Een reikt o De spelers van het Nederlands elftal, die de Ne derlandse Sportpers te kennen hebben gegeven_ „De Volkskrant" te boycotten, hebben gisteren Henk Wehberg, verslaggever van dit dagblad, een emmer water over het hoofd gegooid. ken, van dit besluit op do hoogte gesteld door Joop Niezen, de voorzitter van de Nederlandse Sportpers. niet meer met een bepaalde krant willen praten, is na- elftal kritisch te beoordi Van onz ren. l doorda denhor de laa HILTRUP - "De politie moet er nu eenmaal zijn, maar leuk is het niet." De 26-jarige Hans Joachim Kraut- kramer van het ompö- sante Waldhotel in Hil trup, zegt het gelaten. Af en toe duikt er een geüniformeerde politie man op met een op de heup bungelend pistool. Tientallen politieman nen in uniform en min stens een even groot aantal in burger zien er op toe dat de Neder landse afvaardiging aan het wereldkam pioenschap geen haar tje gekrenkt wordt. En toch... de bewaking is niet sluitend. Zonder twijfel zouden kwaadwilligen in staat zijn de Nederlandse topvoetbal- Iers en officials te bedrei gen. Weliswaar is de toe gang tot het gedeelte dat door de KNVB is afgehuurd gedurende de wereldkam pioenschappen afgeschermd en bewaakt, maar de spe lers zwerven soms links en rechts door het hotel heen, dat verder voor iedereen toegankelijk is. Om kwart voor elf maandagochtend doken in de hal op: Willem van Hanegem en zijn vrouw Truus, Rinus Israël en re serve-doelman Eddy Trey- tei. Allen kwamen een Ne derlandse krant halen, waarin hun verrichtingen tegen Bulgarije breeduit werden uitgemeten. Een kwartiertje later volgde Jo han Cruyff en weer even la ter versoheen Arie Haan. Weliswaar zat er een geüni formeerde politieman gewa pend met. een walkie-talkie op wacht voor de ingang, maar iedereen mag naar binnen. Ook uw verclagge- ver, had geen enkele moei te het Waldhotel binnen te komen. In de hal wachtte hij oaangekondigd en ano niem, terwijl links en rechts de spelers en hun vrouwen vrijuit hun krantie kwamen halen. Op een gegeven ogenblik stonden vier Nederlandse topvoetballers op een kluit je bijeen in de hal waar niemand een strobreed in de weg wordt gelegd. Even later, in het restaurant-ge- deelte van het Waldhotel werd ook een groot aantal Nederlandse voetballers aangetroffen. En opnieuw was er niemand die de weg versperde of zelfs maar vroeg wat men hier kwam doen. De politiemannen, die met de bewaking belast zijn, hebben - lijkt het - hei lig ontzag voor alles en ie dereen die maar in de verte iets met de pers te doen lij ken te hebben. De bij de KNVB geaccrediteerde jour nalisten lopen met grote "Ausweise" rond maar worden - na anderhalve week voetbal - nauwelijks meer gecontroleerd. In feite is een bezoek aan het Wald hotel in Hiltrup, dat met name in Munster is afge schilderd als een zwaar be legerde poditievesting, een anti-climax. "Es ïst keines Weg ein Ghetto", zegt Oberkelner Erich Laukamp (35) ver goelijkend, terwijl hij een blik werpt op de spelers om hem heen die soms een praatje maken met andere gasten. Voor de rest zitten ze op een speciaal voor hen gere serveerd gedeelte van het terras. Behalve de politie mannen buiten het hotel is er dag en nacht bewaking van de vleugel, die door de KNVB is afgehuurd. Hoe veel het er precies zijn, weet niemand. "De spelers merken het nauwelijks, want de politie dringt zich in geen geval op de voor. grond", zegt Laukamp. In derdaad is er reeds een ge moedelijke sfeer ontstaan rond het hotel, waarbij de geüniformeerde wacht laat weten de handtekening van alle spelers al te hebben verzameld voor zijn zoon tje. Een ogenblik later komt Willy van de Kerkhof buiten gewandeld met aan de hand zijn dochtertje. On middellijk wordt dit via de walkie-talkie doorgegeven naar de commandopost en even later gaat een geüni- formeered agent met pis tool op zoek naar de PSV- er om hem te vertellen dat hij in de buurt van de hotel en van "hem" moet blij ven. "Alleen uitgaan is ver boden voor de speler", zegt Krautkramer jr. „Soms gaan ze in groepjes maar dan wel onder geleide" Voor de rest zijn de spelers aangewezen op de tennis baan, ze kunnen tafeltennis spelen, handballen, zwem men en vissen. Maar als ze dat laatste willen, mogen ze slechts naar een stuk afge zet water gaan. En - alweer onder politlegeleide. Naar buiten toe werkt de bewakingsdienst uitstekend, maar de feilen worden zichtbaar binnen het hotel, waar de spelers ook buiten het door de KNVB afge huurde gedeelte komen. Op dat moment is het voor de politie bijzonder moeilijk een oogje op hen te houden vooral wanneer er ook an dere gasten aanwezig zijn, onder wie zich allerlei kwaadwillende lieden kun nen bevinden. Hetzelfde doet zich voor wanneer de spelers terugkomen na een gespeelde wedstrijd. Zon dagavond jl., waren er tien tallen supporters naar de ingang van het Waldhotel gekomen ter verwelkoming van de spelers. Joumailisten mogen met speciale passen het spelersverblijf in het hotel binnen voor een pers. conferentie, maar mogen er in geen geval overnachten. Een meertje, waarop de ho telgasten vanaf het terras uitkijken en omzoomd Is door bossages, is verboden toegang voor de spelers. Er wordt geregeld gepatrouil leerd waarbij de politie be schikt over honden. On danks het nadrukkelijke verblijf van de Nederlandse afvaardiging aan de wereld kampioenschappen voetbal, „Niet minder dan heen", zegt KrautkrëmeJ jr. all geeft hij toe dat veel en veel minder passa^ ten zijn. Een aantal hen heeft zijn afschuw 1 gesproken over de zigiheid van de permanei politiebewaking, maar hoteldirectie kan wat betreft geen enkel i mis sluiten. Trouwens o al in West-Duitsland v hotelaccommodatie is afgi huurd voor vertegenw^rd gende elftallen treft beeld van gewapende Clemannen. KLAAS GÓ1NÖ

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16