Kans op koude douche voor t bij standscliënten ISRAËL: LIBANON VERANTWOORDELIJK Hier gebeurde het: Rijnmond loost illegaal grote hoeveelheid afval Topo verleg informatieve etikettering ZfiêpSftn Maand geëist voor slaan van Bossche officier van justitie Minimum vakantie- bijslag verhoogd Mogelijk wettelijke maatregelen iitidózOounoMl Wasserij duurder U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. 1974 WOENSDAG 26 JUNI 1974 LEIDSE COURANT |DEN HAAG Voortaan heeft ie dere aerknemer die niet ouder is dan 65 jaar, recht op tenmin ste 7% vakantiebijslag mits hij in dienstbetrekking langer werkt dan een-derde van de ge bruikelijke arbeidstijd. Het tijdstip van uitbetaling valt volgens de wet doorgaans in juni, Om de laagstbetaalden te- gemoet te komen heeft de mi nister van Sociale Zaken be paald, dat de door hem voorbe- 1 reide verhoging van de mini mumvakantiebijslag van 6 naar 7% in beginsel al in juni 1974 wordt uitgekeerd, dus met te rugwerkende kracht over de af gelopen 12 maanden: sinds 1 juni 1973. Deze maatregel is I niet van toepassing op dienstbe trekkingen, die vóór 31 mei 1974 I zijn verbroken. Opnieuw vrachtauto verdwenen DEN HAAG In het Italiaanse plaatsje Piotello bij Milaan is opnieuw een Nederlandse I vrachtwagen gestolen. Volgens en woordvoerder van NOB- wegtransport is dit de 48ste wa- I gen, die sinds begin 1973 in Ita- lië is ontvreemd. Het ging nu I om een trekker met oplegger van de fa. Polsvoort uit Lo- I chem. De wagen was geladen i met 21 ton boter ter waarde van 130.000,—. Grensincident in Mozambique LOURENCO MARQUES (Rtr) j Zeven zwarte mijnwerkers zijn gisteren in Mozambique gedood j en verscheidene gewond door Portugese soldaten. Het gebeur- de in de grensplaats Ressano Garcia. De mijnwerkers keer den met verlof terug uit Zuid- Afrika. Volgens de militairen ge droegen zij zich wanordelijk en i wilden zij hun bagage niet laten I controleren. Toen zij zich langs de soldaten trachtten te drin gen. schoten die eerst in de luciht, maar toen de menigte be- I gon op te dringen, waren zij ge- I dwongen gericht te vuren, aldus I een Portugese kolonel. DEN HAAG (ANP) De directeuren van de Sociale Diensten in ons land zijn bezorgd dat ontvangers van bijstand binnenkort kans lo pen op een koude douche als zij aannemen dat de verhoging van de bijstandsnormen per 1 juli voor allen een verhoging betekent van 10 12 per week. Dit is, aldus DIVOSA, de vereniging van deze directeuren, bepaald niet steeds het geval. Bijstandsontvangers die geen an dere inkomsten hebben zullen profiteren van het optrekken van de bijstandsnormei', per 1 juli tot het niveau van het net to-minimumloon. AOW-trekkers moeten er echter rekening mee houden dat op hun bijstands norm de AOW in mindering komt en dat de AOW ook stijgt. Niet-bejaarden die bepaalde ver diensten hebben of inkomsten van inwonende kinderen, van kostgangers, of uit onderhuur vallen ook onder de categorie, waarbij de inkomsten geheel of voor een deel in mindering ko men op de voor hen geldende bijstandsnorm. In verband met nieuwe rijksnormen die soms minder gunstig zijn dan de nor men die de gemeenten tot dus ver hanteerden is het moge lijk dat ook zij de verhoging niet ontvangen. Deze normvaststelling van rijks wege die ook per 1 juli in gaat kan er zelfs tce leiden dat de bijstandsuitkering niet omhoog gaat en zelfs daalt, al dus DIVOSA. De vereniging voorziet dat velen de optrekking van de bijstand tot het niveau van het netto-mi nimumloon niet in hun porte- monnaie zullen merken. De ge meentelijke sociale diensten zul len de vele teleurstellingen die hieruit voortvloeien weer moe ten incasseren en opvangen, al dus de vereniging. Leden van "het Nederlands Palestina Komitee hebben gisteren op het Buitenhof bij de ambassade van Israël geprotesteerd tegen de luchtaanvallen op Palestijnse kampen in Libanon, waarbij in de afge lopen maanden meer dan 350 slachtoffers zouden zijn gevallen. JERUZALEM (DPA) Israël harlya. Premier Rabin verweet heeft zijn buurland Libanon ver- gisteren in het parlement de Li- antwoordelljk gesteld voor de banese regering dat zij 'tot Palestijnse terreuraanval van dusver niets gedaan heeft om maandag op het gransstadje Na- de moorddadige activiteit jegens zeepsop (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Morgenochtend zal in Den Haag een beslissend overleg plaatsvinden over al dan niet wettelijke maatregelen ten aanzien van het informatieve etiket dat de schadelijkheid van be paalde produkten voor gezondheid, veiligheid en milieu moet aan duiden. Aan het overleg wordt deelgenomen door Minister Lubbers (Eco nomische Zaken), de Stichting Informatieve Etikettering, de Raad van Werkgeversorganisaties, de Consumentenbond en het Consumentencontact. Vooral de aanwezigheid van de werkgeversorganisaties kan er op duiden dat de eventuele wettelijke maatregelen middel punt van het gesprek zullen zijn. Minister Lubbers kondig de deze in november 1973 aan wanneer mocht blijken dat het Nederlandse bedrijfsleven op basis van vrijwilligheid het eti ket onvoldoende toepast. De bedoeling van het etiket is om de consument objectieve informatie over het aangebo den artikel te verschaffen. Vooral uniforme etikettering zal aan de vergelijkbaarheid van de verschillende artikelen bijdragen. In dit verband wordt gedacht aan het „stip- pensysteem" dat door één Ne derlandse sigarettenfabriek op de verpakking is aangebracht: hoe meer stippen, des te hoger het teer- en nicotinegehalte van de sigaretten. Dit systeem zou ook kunnen worden gebruikt voor wasmid delen zoals uitgebreid vermeld staat in de „Nota Wasmiddelen 1974" van de Stichting Infor matieve Etikettering. In p'.aats van het nicotinegehalte zouden deze stippen dan staan voor de graad van slijtage, het wasre* sultaat en de mate van mi lieu-onvriendelijkheid. Volgens de Stichting zou daarnaast op de verpakking van de wasmid delen moeten worden vermeld: de netto inhoud; of het was middel geschikt is voor machi- ne- of handwas; de prijs per eenheid en eventueel waar schuwingen uit het oogpuni van veiligheid of gezondheid. Ook wil men een etiket zien aangebracht op elect rische ap paraten en duurzame gebruiks goederen. De uitdrukking van het bedrijfsleven dat „het win kelen een avontuur moet blij ven" kan de consument flinke financiële schade toebrengen aldus de consumentenbonden. In geheel Europa wordt aan een dergelijke objectieve infor matie gewerkt. In Zweden is men hiermee het verst gevor- derd. Daar zijn de door het be drijfsleven gevreesde wettelij ke maatregelen van kracht ge worden. In Nederland doet men het liever op vrijwillige basis. Goede produkten zouden van het etiket niet te lijden hebben. Slechte produkten zou den door het systeem van stip- penaaoduiding automatisch verdwijnen, omdat geen fabri kant het zinnig zal vinden een produkt op de markt te bren gen dat door de etikettering als slecht zou worden aange duid. Israël vanuit Libanon tegen te gaan'. Libanon is daartoe zeker in staat, zei Rabin. Israël heeft gisteren de aanslag beantwoord met een artilleriebeschieting van het Libanese dorp Joeaya. Rabin verklaarde dat de bij de actie van maandag gedode Pa- lestijnen afkomstig waren van Arafats El Fatah. Hiermee is volgens Rabin bewezen dat moorden op Israëli's niet alleen worden bedreven door extremis tische organisaties. De aanval van maandag is, vol gens de leiding van de Pales tijnse guerrillabeweging in Da mascus, uitgevoerd door in Is raël gestationeerde Arabische commando's. Israël stelt dat de commando's in een rubberboot overzee zijn gekomen. De Arabische liga houdt volgende week een bijeenkomst van mi nisters van buitenlandse zaken om een gezamenlijk optreden te bespreken tegen de Israëlische aanvallen op Libanon. De bij eenkomst vindt plaats in Cairo. Egypte heeft zich al bereid ver klaard eenheden van de lucht macht naar Libanon te sturen om het land tegen Israël te hel pen. Junta in Cliili bevestigt eigen positie SANTIAGO (DPA) De Chileen se militaire junta is zowel wet gevend als uitvoerend orgaan, zo is bepaald in een decreet dat vandaag in het staatsblad wondt gepubliceerd. Voor het uitvaardigen van wetten is een stemmigheid van de vier junta leden nodig. De uitvoerende macht, de regering dus, wordt vertegenwoordigd door junta voorzitter generaal Augusto Pi nochet, de opperbevelhebber van het leger. Hij wordt tevens staatshoofd, maar strikt juri disch beschouwd is hij geen pre sident. Terecht DE FEITELIJKE ONTWIKKELINGEN hebben gewild dat staatsse cretaris Hendriks van volksgezondheid een veel zwaardere taak heeft dan zijn in vele opzichten op de achtergrond blijvende minis ter, mevrouw Vorrink. Hendriks heeft zich door verschillende kwesties in de vuurlinie ge plaatst gezien: de problemen rond Dennendal, welke, door gebrek aan moed bij Carel Müller om zich definitief terug te trekken, on oplosbaar geworden zijn; de financiële sanering van het ziekenhuis wezen, waar de staatssecretaris de kastanjes uit het vuur mag ha len van dt velen die menen dat er van ziekenhuizen een te royaal gebruik wordt gemaakt. Tussen de bedrijven door mag Hendriks dan ook nog kleinere proble men oplossen. De oplossing van een ervan kondigde hij begin van deze week in de Tweede Kamer aan: meer financiële steun voor de Medische Opvoedkundige Bureaus, de M.O.B.'s. Een terechtgenomen beslissing. WE LATEN EVEN IN HET MIDDEN of de oplossing welke do staatssecretaris voorstelt de M.O.B.'s helpen via bijdragen vol gens de algemene wet bijzondere ziektekosten - principieel de meest voor-de-hand-liggende is. Praktisch lijkt ze ons in elk geval wel. En het allerbelangrijkste is, dat deze instelling dan uit haar grote fi nanciële zorgen komt en niet langer in haar expansie geremd wordt. Voor de M.O.B.'s geldt, dat onbekend vaak onbemind Is. Wie met ei gen of andermans problemen bij bekwame medewerkers van deze instelling terecht gekomen is, ervaart meestal dat hier de oplossing ligt voor problemen waaraan tot dusverre ouders, dokters en onder wijsmensen tevergeefs gepeuterd hebben. In het onderwljsvlak zouden we zelfs durven zeggen dat samen met de schoolbegeleidingsdiensten van niet-medische aard de M.O.B.'s belangrijker zijn dan vele nota's en wetsontwerpen welke op het de partement van Onderwijs worden voorbereid. BEKEND IS DAT DE GOEDE TAAKVERVULLING van de bureaus niet alleen afhankelijk is van voldoende financiën; ze staat of valt met de manier waarop er samengewerkt kan worden met andere instanties. Op dit punt makende M.O.B.'s soms fouten. Meer in het algemeen geldt echter, dat hun betekenis nog te vaak miskend wordt door ve len, die beter behoren te weten. Wie op de hoogte is, zal staatssecretaris Hendriks' voornemen warm toejuichen. Weeroverzicht Nasleep gijzeling Deil Motie over naaktlopen op stranden i DEN HAAG D'66-senator Ir. 1 Schwartz uit Den Haag heetf gis termiddag in de eerste Kamer een motie ingediend, waarin mi nister Van Agt (Justitie) ge vraagd wordt om het openbaar minrsterie opdracht te geven naaktloperij op bepaalde strand- j gedeeltes niet meer te vervol gen. De woordvoerders van ARP en CHU spraken zich uit tegen deze motie. Deze zou „te weinig om het lijf hebben". Minister Van Agt bleek geen behoefte aan een dergelijke motie te heb ben. Hij zei: ..Ik zou hem maar niet aannemen". Volgende week dinsdag zal over de motie ge stemd worden. DEN BOSCH (ANP) Als de officier van justitie in de gijzelings zaak Deil meer dan acht jaar zou eisen zouden ze hem pakken. Zo hadden de inmiddels veroordeelde verdachten, de 26-jarige Daan Denie uit Den Haag en de 25-jarlge Jan Brouwers uit Den Bosch afgesproken. Toen dan ook op de zitting van de Bossche rechtbank op 29 novem ber vorig jaar de officier van justitie mr. J. van Mierlo tien jaar tegen hen eiste sprongen zij het podium op. Daan haalde uit naar de officier en raakte hem, terwijl Jan, die achterom de groene tafel was gelopen, probeerde de officier te schop pen. Er ontstond een groot tu mult omdat tientallen personen, die zich op de publieke tribune bevonden, over de balie klom men en de zaal inkwamen. Na dat de orde was hersteld werd de geschorste zitting voortgezet. De Bossche hoofdofficier van jus titie eiste gisteren een maand gevangenisstraf wegens openlij ke geweldpleging. De twee wa ren al eerder tot zeven jaar veroordeeld voor de zaak-Deil en enkele bankovervallen. Een parketwachter vertelde, dat de twee na de vechtpartij hem ver teld hadden over hun afspt^pk. Vol°ens de officier, mr. Mes- alle grenzen verre overtroffen. De rechter zal op 9 juli uit spraak doen. Op DEN HAAG Minister Lubbers van Economische Zaken heeft er mee ingestemd dat de wit- wasserijen hun tarieven met in-, gang van 1 juli 1974 met zeven! pet verhogen ten opzichte van het niveau dat toelaatbaar wasl op grond van de prijzenbeschik-1 king goederen en diensten 1973.1 Deze toestemming is verleend met het oog op sinds 1 april 1974 opgetreden loon- en andere kostenstijgingen, die geheel in overeenstemming met de prij- zenheschikking worden doorbp- '-Ö- zonnig mist 19 temperaturen ton luchtdruk in minibaren ^Cz opklaringen hagel warmtefront H hoge-c*iJ<gebied bewolking -fp sneeuw -r-r kou-front L lage-dni<gebied regen 2y£ onweer windrichting verplaatsingsrichtng DE BILT Morgen zal er boven ons land veel bewolking zijn. waaruit nu en dan regen- of on weersbuien zullen vallen. Deze buien worden veroorzaakt door een lagedrukgebied, dat zich vanmiddag boven de golf van Biskaje bevond en langzaam naar het noordoosten trok. Ver wacht wordt dat deze storing morgen rond her middaguur in de buurt van Parijs zal ligen. Een andere depressie koerste vandaag van noord-Zweden naar het zuidoosten. Het bijbe horende front vormt de voorste begrenzing van belangrijk kou dere lucht en zal naar het zich laat aanzien morgen nog juist ten noorden van Nederland lig gen. Bij het wegtrekken van het zuidelijke lagedrukgebied naar het oosten zal dit koufront later ons land kunnen passeren waar door de temperaturen aanmer kelijk lager zullen komen te lig gen. Vooruitzichten voor vrijdag: Tij delijk regen of buien en een be langrijke daling van tempera tuur. Weersvooruitzichten in cijfers: voor vrijdag: Aantal uren zon: 0-8, Min. temp.: omtreeks 11 graden. Max. Tem.: omstreeks 16 graden. WEERRAPPORTEN Amntcrdam De Bilt Deden Bordeaux Krankforl zw. bcw. zw. bew. h. bew. regenbui onhow. Itch bow. Casablanca IzUuibool Lns Pnlmas Now York iw. bcw. geh. bew. Met kontant geld op zak loopt u altijd een zeker risiko. Stap daarom voordat u op vakantie gaat even binnen bij de Amro Bank. Daar vertelt men u graag hoe u uw vakantiegeld het verstandigst kunt verdelen tussen kontante buitenlandse valuta en cheques. Amro Reischeques bijvoorbeeld. Raakt u ze op de een of andere manier kwijt, dan hebben anderen er niets aan en u krijgt ze gewoon vergoed. U belt even met Amro Teleservice en binnen de kortste keren wordt geld telegrafisch overgemaakt naar de bank ter plaatse, waar ook in Europa. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen het gratis landengidsje mee. 't Geeft u allerlei nuttige informatie over wisselkoersen, buitenlandse munteenheden enz. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Industrieën in Rijnmond storten nog steeds grote hoeveelheden industrieel vuli ook chemisch ergens anders dan op de goedgekeurde stortplaatsen. Deze situatie en het feit, dat de selectieve inves teringsregeling sterk op Rijn mond inwerkt, zijn mede oor zaak van teleurstellende resulta ten van de N.V. Afvalverwer king Rijnmond. Vorig jaar leed dit bedrijf mnnr liefst 17,8 mil joen gulden verlies. De heer M.D.J. Stolk, voorzitter van de i'..ad ven Commissaris- s. v.:.- het b^dr'jf, noemde dit g.sicier, op de jaarvergadering de tol die het bedrijf moet beta' len aan het beleid. „Het verlies is daarom maatschappelijk ge' zien niet teleurstellend", aldus de heer Stolk, tevens Hd van hel dagelijks bestuur van Rijn- mond. Dat de controle op da stortplaatsen niet streng genoeg is vindt hij wel een kwalijke zaak. Vooral wanneer blijkt, dal de industrie nog steeds ille gaal grote hoeveelheden afval loost. Overigens verwacht de heer Stolk, dat het bedrijf In toenemende mate ufval krijgt te verwerken, ook al was dit vorig jaar slechtl 60.000 ton. Men had gerekend oj zeker 440.000 ton jaarlijks.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13