Ondernemers teleurgesteld over nieuw prijsbeleid KRITIEK NAVO OP DEFENSIENOTA BLIJFT AANHOUDEN ReidóeSoutcmt Kissinger ziet kans beperking kernproeven NKV probeert weglopers vast te houden Personeel van Dennendal nog één dag uitstel METAALINDUSTRIE VERBOLGEN OVER BESCHULDIGINGEN OVER KOPPELBAZEN PAGINA 9 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De ondernemers, vooral die in het midden- en kleinbedrijf, zijn teleur gesteld over de beperktheid van de wijzi gingen, die de minister van Economische Zaken, drs. R. Lubbers, in zijn prijsbeleid heeft aangebracht. Zij hadden een verder gaande versoepeling verwacht, met name wat betreft de mogelijkheid tot het doorberekenen van loonkosten en de verho ging van de winstmarge. Zeer ontstemd zijn zij, dat bij de prijsvorming ook nu 'de afschrijvings- en rentekosten buiten be schouwing moeten blijven. Meer dan waardering voor de poging tot versoepe ling kan de middenstand niet opbrengen. De wijzigingen betreffen het buiten de prijzenbeschikking brengen van de detail handel in eindprodukten in de voedings- en genotmiddelensector: populair gezegd de kruidenier wel, de slager niet. Een an dere wijziging is, dat na 1 juli stijging van loonkosten voor 50 procent mag wor den doorberekend (was een derde) door de handel en industrie en voor 85 procent (was 75) voor de dienstensector. De rest moet dus uit produktiviteitsstijging be streden worden. Het bedrijfsleven vindt dat de minister echter te sterk op de best renderende bedrijfstakken heeft gelet Een stijging van de handelsmarges per 1 juli met 3 procent vindt men absoluut te weinig. De middenstand stelt dat de rege ring hierdoor zelf een rechtvaardiger in- komensverdeling geweld aan doet. De vakbeweging heeft laten weten, niet zo gelukkig te zijn met de versoepeling in het prijsbeleid, gelet op de samenhang met de loonvorming. De consumentenor ganisaties zijn ook argwanend. Laatstge noemden gaan met de minister overleg gen, wat er aan consumentenvoorlichting kan worden gedaan. De minister heeft ei de aandacht op gevestigd, dat de produc- tenprijzen onder het prijsbeleid blijver vallen, dus ook die voor b.v. brood, melk. margarine, koffie en thee. Huis zet Nixon verder onder druk WASHINGTON (UPI/Rtr) Hoewel er niet veel hoop Is dat president Nixon nog met bewijs materiaal over de brug komt, heeft de commissie voor justitie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden nog vier dag vaardingen tegen de president uitgevaardigd om meer bewijs stukken aan haar af te staan. De commissie nam het desbetref fende besluit met 34 tegen 4 stemmen en zette zo de presi- den aan de vooravond van zijn bezoeken aan Brussel en Mos kou verder onder druk. Sinds april zijn Nixon nu acht dagvaardingen uitgereikt. Met de eerste vier wilde de commis sie in het bezit komen van 98 op geluidsband vastgelegde ge sprekken. De presfdent kwam met 31 uitgetikte teksten, maar ,niet met bandjes. Walvisconferentie De opening van de internationale walvisconfe rentie in Londen werd door de „Vrienden van de aarde", die zich het lot van de walvis heep: aan getrokken, met protestacties omgeven. Terwijl leden van de organisatie in een opblaasbare walvis over de Theems voeren met een oproep tot boycot van Russischs en Japanse goederen deze landen zouden jaarlijks 40.000 walvissen schieten kon men op de kade het harpoen richten. Nieuwe concessies Nederland Machtigingswet REEDS OP HET MOMENT dat zij noodzakelijk scheen, heeft de machtigingswet in de Tweede Kamer als maximumduur één jaar gekregen. Tegenover de oppositie die niet alleen van de liberalen kwam kon het kabinet toen aanvoeren, dat de oliecrisis rampzali ge gevolgen zou kunnen krijgen, wanneer de regering geen moge lijkheid geboden werd om lonen, prijzen, tarieven en het inkomens beleid in zijn totaliteit onder controle te houden. Toen in het vroege voorjaar bleek, dat de oliecrisis niet zo heet was als eind 1973 gevreesd was, gingen al spoedig stemmen op om de teugels wat te vieren. Terecht heeft het kabinet-Den Uyl toen be toogd dat het samenvallen van forse loon- en prijsstijgingen met verlate gevolgen van de oliecrisis economisch riskant zou zijn. De regering had trouwens terwille van haar anti-inflatiestrijd ln het algemeen bepaalde bevoegdheden binnen het raam van de machti gingswet nodig. Ook toen de ondernemers zich begonnen te roeren, werd geweigerd de machtigingswet in te trekken. Alleen kwam de vrij stellige belofte, dat de maximumduur, als de omstandigheden zich niet wijzigden, inderdaad één jaar zou zijn. NU KOMT ER VERZET tegen het handhaven van die termijn van andere zijde. Een deel van de vakbeweging vindt dat het vasthou den aan de gestelde termijn niet noodzakelijk is. Waarom? De verklaring luidt dat de machtigingswet op het moment dat ze af gekondigd werd, nuttig werk heeft gedaan en dat een straffe be heersing van inkomens nu minder noodzakelijk is. Bovendien zou hier en daar als voorbeeld wordt dan genoemd het tekort aan ge regelde werkkrachten in het Rijnmondgebied spanning zijn ont staan, omdat bij het bedrijfsleven snel-stijgende winst wordt ver moed en via koppelbazen buiten de cao om weer fors-verhoogde ge legenheidsionen worden uitbetaald. Dit zou de sociale spanning snel opvoeren en als de vlam eenmaal in de pan slaat wel weer eens een groot conflict zoals een paar jaar geleden kunnen veroorzaken. WE GELOVEN NIET dat deze vrees helemaal ongegrond is. Maar als op dit moment de machtigingswet ingetrokken wordt, dur ven we de gevolgen evenmin te voorspellen. Men zal het deel van het bedrijfsleven dat moeilijk zit, dan moeilijk kunnen weerhouden verder te gaan dan minister Lubbers op prijs gebied nu van plan is. Hoe hoog zal dan binne nenkele maanden de Inflatie-golf de kop weer hebben opgestoken? (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Als gevolg van nieuwe Nederlandse concessies Is het NAVO-beraad in Brussel over de Defensiebezuinigingen van het ka binet-Den Uyl nog niet afgerond. Donderdag komen de NAVO-am- bassadeurs opnieuw bijeen om hun definitieve advies aan de Neder landse regering vast te stellen. Naar verluidt zou het kabinet-Den Uyl bereid zijn de NAVO toe te zeggen de mobilisabele vijfde divisie vooralsnog te handha ven. Bij het overleg in Brussel zouden vooral de vertegenwoor digers van West-Duitsland, Bel gië en de VS zich zeer kritisch tegenover de Nederlandse De fensieplannen hebben opgesteld. De NAVO-ambassadeurs hopen nu donderdag met een eenslui dend advies te. komen, maar ze kerheid dat hun overleg zal luk ken is er niet. Dat zou in het ergste geval opnieuw vertraging in de uitbrenging van de Neder landse Defensienota met zich meebrengen. De kritiek in NAVO-kringen op de bezuinigingsplannen schijnt ech ter dermate groot te zijn, dat het bepaald nog niet zeker Is dat het kabinet-Den Uyl van de NAVO een voldoende zou krij gen. Zoals bekend zal het eind oordeel van de NAVO van gro te invloed zijn op de houding die de christen-democratische ministers binnen het kabinet- Den Uyl tegenover de Defensie nota zullen aannemen. In Den Haag wordt verwacht dat pre mier Den Uyl en minister Van der Stoel, die vanavond naar Brussel gaan voor het topover- leg met president Nixon, her- nieuwd overleg zullen voeren met de Nederlandse NAVO-dele- gatie. Weeroverzlcht WASHINGTON (UPI/Rtr.) De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Kissinger acht een overeenkomst in beginsel over een verbod op ondergrond se kernproeven tussen de VS en de Sovjet-Unie mogelijk. De overeenkomst zou tot stand kun nen komen tijdens het aanstaan de bezoek van president Nixon aan Moskou. Kissinger ver- wacht evenwel geen volledige I overeenkomst aangaande beper king van alle strategische wa- pens. jEen overeenkomst ter beperking I van ondergrondse proeven zou op zich al belangrijk genoeg zijn als rem op de ontwikkeling van nog grotere kernwapens. Daarbij zou de drempel zo laag mogelijk moeten worden gehou den. Kissinger wees beschuldigingen j van senator Jackson van de i hand dat hij een geheime over- i eenkomst met de Sovjet Unie had gesloten op grond waarvan de Sovjet-Unie meer kernraket ten zou mogen hebben dan was toegestaan krachtens de topo- vereenkomst van 1972. Tijdens zijn bezoek aan Brussel, dat aan het bezoek aan Moskou voorargaat, wordt president Nixon uiterst streng bewaakt. Ongeveer 2500 man Belgische politie waken over de veiligheid van Nixon en van de Europese regeringsleiders, met wie Nixon in de komende dagen besprekin gen zal voeren. Het bezoek stelt j Brussel voor enorme verkeer-1 sproblemen. De Russische natuurkundige An drei Sacharov heeft Nixon en j partijleider Brezjnev gevraagd deze week te spreken over de mensenrechten. Zo niet, dan zouden zij hun overleg beroven van een .v.itale geestelijke in spiratie" en het doen misluk ken. Sacharov noemde 83 uit zonderlijke en moedige politieke gevangenen in zijn land, en vroeg althans een paar de vrouwen, de bejaarden en zie ken, zij die voor de tweede ker- berecht zijn en zij die onrecht-1 vaardig veroordeeld zijn hun vrijheid terug te geven. Schroot Op Schiphol gaat men gestaag verder met de sloop van de indertijd gekaapte en door de kapers in brand gestoken VC-10 van British Airways. Alle bruikbare onderdelen worden er af gehaald en als re- servemateriaal naar Engeland verscheept. De rest van het vliegtuig wordt als schroot verkocht. Hier een blik op het achterste deel, met het onttakelde staartstuk en de gondels waarin de vier motoren hebben gehangen. Utrecht Na 1 januari 1975 gaan alle NKV-bonden als bedrijfs- bonden functioneren. Dat wil zeggen,' dat ze zich gaan open steilen voor alle werknemers van hoog tot laag. Met deze maatregel wil het verbondsbe- stuur van het NKV de deur openhouden voor de leden die nu nog bij de Unie BLPH en bij de BVA zijn georganiseerd, maar welke bonden per 1 janua ri het NKV-lidmaatschap heb ben opgezegd. De Grafische bond van het NKV de industriebond NKV, de bouw bond NKV en de voedingsbond NKV gaan zich openstellen voor beambten en leidinggevend per soneel. Dit zijn de vier bonden waar de meeste leden, die nu nog bij de Unie BLHP zijn georganiseerd, thuishoren als ze na 1 januari lid van het NKV willen blijven. Er komt voorts een „diensten- bond-NKV" die de belangenbe hartiging gaat verzorgen in 'de dienstensector, waar tot nu toe voornamelijk de BVA opereerde en in mindere mate de Unie BLHP. Het NKV zal niet alleen via de bedrijfsbonden de belangen van de middengroepen en hoger per soneel blijven behartigen. Het zal ook een centrum van mid- denberoepen en hoger personeel oprichten, dat zich specifiek gaat bezighouden met de wezen lijke en structurele problemen voor deze speciale groeperin gen. Het ..nieuwe gezicht" van het NKV na 1 januari a.s. is vrijwel gelijk aan dat van NVV cn CNV die al jarenlang bedrijfsbonden kennen, waarbij werknemers van hoog tot laag zijn aangeslo ten. ssinger ontkent een geheime overeenkomst met de Sovjet-Unie te iebben gesloten. Oorzaak dodelijke val Reserve parachute onjuist bevestigd «IEM (ANP) Een onjuiste bevestiging van de reservepara- te is volgens deskundigen zeer vermoedelijk de oorzaak geweest van de dood van de 40- jarige sport-parachutespringer Tom Verschoor. Zondagmiddag stortte hij, zoals gemeld in Maartensdijk neer, nadat zijn hoofdparachute niet openging en de reserveparachu te eveneens weigerde. In 1972 kwam voor het laatst een dodelijk ongeluk voor bij het sportspringen. De oorzaak was toen waarschijnlijk een black out van de springer die zijn val scherm niet opentrok. Verschoor behoorde tot de Neder landse top-springers. Hij had al 1300 sprongen op zijn naam staan. UTRECHT Morgen om drie uur dient voor de rechtbank in Den Haag het kort geding dat een groep ouders van pupillen van de zwakzinnigenin richting Dennendal heeft aangespannen tegen staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) om te voorkomen dat de plannen va de staatssecretaris tot ontruiming van het Lorentzpaviljoen zullen doorgaan. De staatssecretaris zal echter niet op het resultaat hiervan wachten en ontruiming van het paviljoen zal bijna zeker doorgang vinden nu het personeel, aanhangers van Carel Muller, zich niet hebben ge houden aan het gestelde ultimatum dat inhield dat zij gisteren om 18.00 uur het terrein van Dennendal moesten verlaten. De beheerder van Dennendal, Prof. Brenninkmeij- er heeft de ouders van de pupillen gisteravond nog een dag de tijd gegeven om de 25 personeelsleden over te halen tot het oorspronkelijke plan tot her groepering van de paviljoens. Mocht dit voor van avond geen resultaat opleveren dan kan het perso neel rekenen op ontslag en zal het paviljoen wor den ontruimd. De pupillen zijn welkom in de Rijks Psychiatrische Inrichting te Eindhoven. Overigens is vervangend personeel voorhanden, maar de beheerder wenst ze nog niet op het ter rein van Dennendal toe te laten om „een eventuele veldslag te voorkomen". Tivee per week Minister wil geen verhoging c> van melkprijs RIJSWIJK Minister Lubbers van Economische Zaken vindt een verhoging van de mini mum-melkprijs met twee cent tot 76 cent per liter welletjes. Aan een verhoging tot 77 cent zoals het Produktschap voor Zuivel wil, zal hij zijn lat niet geven. Het produktschapsbestuur heefl eind vorige maand al voorge steld te komen tot een verho ging tot 77 cent. Morgen zal hel voorstel door het schap bespro ken worden. Men vindt dat er een te grote afstand is tussen maximum- en minimumprijs. Het schap maakt zich ook zor gen over het teruglopen van hel percentage van de huishoudelij ke melkaankopen bij de zuivel handel: nog maar 53 procent. Nixon leed aan aderontsteking WASHINGTON (RTR) - Kort voor zijn bezoek aan het Mid den-Oosten leed president Nixon aan een lichte vorm van flebi- tis, een aderontsteking die klon tering in het bloed kan veroor zaken. zo heeft het Witte Huis gisteravond meegedeeld. Nixons lijfarts, Walter Tkach, zei dat Nixon vanzelf genezen was, en nu in goede gezondheid kon be ginnen aan zijn reis naar Brus sel en Moskou. -fr. zonnig mist 19 temperaturen to>o luchtdruk in millibareo <AS opklaringen ^3f. hagel -w-w warmte!ront H hoge-drukgebied bewolking sneeuw i~r kou-front L lage-drukgebied regen 2^2 onweer windrichting verptaatsingshchting DE BILT Het einde van het zo merse weer komt steeds nader bij. Het hogedrukgebied, dat reeds enige dagen het weer in ons land beheerste, wordt zowel aan de noordflank als de zuid flank aangetast door lagedrukge bieden. Over Scandinavië trekt een depressie naar het zuidoos ten en het bijbehorende front zal morgen midden Denemar ken bereiken. Dit front vormt de voorste begrenzing van aan merkelijk koudere lucht. In Noord-Zweden daalden de tem peraturen van rond 30 graden naar circa 12 graden, Ann de zuidflank vinden drukdalingen plaats. Een frontale zone, die zich vandaag nog boven de Golf wordt woensdag boven België verwacht. Voor ons land beteke ken deze ontwikkelingen dat er meer bewolking zal komen en ook de kans op regen of on weersbuien sterk toeneemt. De temperaturen zullen aanvanke lijk nog op hetzelfde niveau ligt gen. Vooruitzichten voor donderdag: Plaatselijk regen of onweer. Da ling van temperatuur. WEERRAPPORTEN (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De raad van overleg in de metaalindustrie (ROM), het samenwerkingg- en onder handelingsorgaan van de geor ganiseerde werkgevers en werk nemers In de metaalindustrie is gisteravond in speciale vergade ring in Den Haag bijeen ge weest, naar aanleiding van de beschuldigingen, geuit door NVV-districtshoofd Schravema- de, dat de metaalindustrie in het Waterweggebied weer ge bruik zou maken van de dien sten van koppelbazen. De werkgeversvoorzitter van de raad, de heer A. Prins zei, dat zulke „grove", algemene en niet op feiten of bewijzen geba seerde beschuldigingen" niet on weersproken kunnen blijven. De werknemersdelegatie in de ROM zou eveneens het optreden van de heer Schravemadc heb ben afgekeurd. De ROM kent een commissie „vreemde werknemers" waarin beide partijen, werkgegers en werknemers, elkaar over en weer informeren over ontwikke lingen die niet stroken met de in 1970 gemnaktp afspraken op dit gebied. In deze commissie zijn pooit opmerkngen gemaakl over activiteiten van koppelba' zen, zoals door de heer Schravet made in de publiciteit gebracht. Vandaar een aantal onderne mingen die zich de beschuldi» gingen van de heer Schravema» de zouden kunnen aantrekken, deelde de heer Prins mee, dal deze bereid zijn de zaak te Ia» ten onderzoeken. „Zij staaf open voor elk onderzoek, aldul ie heer Prins.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9