RAAD NOORDWIJKERHOUT WIL MEER ZEKERHEID BIJ AANKOOP MELK FABRIEK Warmond voelt zich bedrogen Postzegelexpositie K.W. 74 in sporthal Duin Noordwijkse vuur torenwachter Van Dee blijft op de uitkijk De Schiphollijn lijkt niet meer te stuiten WA DINSDAG 25 JUNI 1974 LEIDSE COURANT ïrenj 1st in In de Zilk is gisteren de eerste paal geslagen voor de nieuwe r.k.-basisschool. Een ceremonie, di ewerd verricht door Noord- wijkerhouts burgemeester Bosma nadat leerlingen van de Zilker Heilig Hartschool symbolisch een versierde „paal" hadden aangedragen. Pastoor Jac. J. de Jong. voorzitter van het kerk- en schoolbestuur, sprak op de bouw plaats zijn voldoenin ger over uit dat nu eindelijk met de bouw kon worden gestart. Binnen een jaar hoopt men in de Zilk de nieuwe school gereed te hebben. ben bij de verwezenlijking van de melkfabriek alleen mag ge- het plan dorpskern. Maar ze beuren als zeker is dat de ex- elsen wel dat de aankoop van ploitatie en verhuur van de be- NOORDWIJKERHOUT- Vanavond moet in de Noordwijkerhoutse raad de beslissing vallen of de oude melkfabriek van de Land bouw in de Havenstraat zal worden aangekocht of niet. Een beslissing waar ruim een miljoen gulden mee gemoeid is en die verstrekkende gevolgen kan hebben voor de ontwikkeling van Noordwijkerhout in de ko mende jaren. Immers als dat miljoen inderdaad op tafel gaat komen dan is de kans groot dat daardoor een groot aantal urgentieprojecten in dit dorp niet verwezenlijkt kunnen worden, zo is althans de mening van vele raadsleden. De vorige raadsvergadering zou de beslissing al genomen moe ten zijn, maar op aandrang van j enkele fracties ging burgemees ter Bosma er mee akkoord dat de raad nog even mocht naden ken over deze voor Noordwij kerhout uiterst belangrijke stap. De vraag is namelijk of do nieuwe raad, die in september zal worden geïnstalleerd, ook volledig achter dit koopplan staat. Zou dat niet het geval wezen dan is de kans groot dat de nieuwe raad met een lang gezicht aan de komende zittingsperiode be gint omdat hun voorgangers een beslissing hebben genomen die de Noordwijkerhoutse „spaar pot" bijna tot op de bodem heeft leeggeschraapt. Alle raadsleden zijn het erover eens dat de melkfabriek aange-| Rijnsburgse brandweerlieden testten gistermiddag hun nieuwe spuit kocht moet worden om in deuit (foto boven). Het voltallige korps aangetreden bij het nieuwe toekomst de handen vrij te heb- materieel. trokken gebouwen en de ver koop van de aan te kopen gron den voldoende geld in het laatje Spuitjuiveeltje RIJNSBURG Gistermiddag werd de nieuwe brandweerwa gen van de gemeente overge dragen aan de Rijnsburgse brandweer. Dit gebeurde in het raadhuis door wethouder De Mooy, (burgemeester Koomans verblijft momenteel in het zie kenhuis). De heer de Mooy wenste het korps veel geluk met de prach tige aanwinst en hoopte, dat ze hem niet zo vaak nodig zouden hebben. Commandant J. v.d. Gugten dankte B. en W. voor het toevertrouwen van de spuit en hoopte dat als het nodig mocht zijn, ze de wagen ook waard zouden zijn. Voor het officiële gede was er een demonstratie ven de brand weerspuit. Het is een apart mo del. waarvan er in Nederland nog maar pas twee of drie zijn. Pomptechnisch doet deze wagen net zoveel als twee andere wa gens. £>e pomp heeft een lage-, midden en een hoge druk, en kan 3000 liter water per min. verwerken. Zes slangen kunnen gelijktijdig aangekoppeld wor den en dan nog twee hoge druk slangen van elk 90 m. De wa gen zelf is nog in het bezit van een 1500 liter watertank, voor het geval men niet snel genoeg bij een brandweerkraan kan ko men. zal terugbrengen. Met name de Progressieve Partij N'Hout-De Zilk ziet die terug vloeiing (op korte termijn) niet zo zitten. Fractie-voorzitter V.d.Bosch: „Door deze aankoop zal waarschijnlijk weinig of geen ruimte overblijven om in de komende jaren in Noordwij kerhout nog nieuwe plannen tot uitvoering te brengen." De vrees bestaat bij de P.P.N.Z. dat de in 1976 geplande aanbe steding van twee gymnastieklo kalen („hieraan valt niet te ont komen") niet kan doorgaan omdat er dan geen geld meer ls. Enkele PPNZ-rekensommetjes to nen aan dat de aankoop van de Landbouw op dit moment een uiterst gevaarlijke zaak is. In aankoop nu ziet men een soort kiezersbedrog „omdat", zo zegt Van den Bosch' ,,de politieke partijen in Noordwijkerhout tij dens de verkiezingsstrijd tal van plannen in hun programma heb ben opgenomen. Als de Land bouw wordt aangekocht maakt dat de uitvoering van die plan nen voorlopig onmogelijk" Wat dan? De gemeente kan niet te lang meer wachten met de eventuele aankoop. De Land bouw wil snel zaken doen. Ener zijds willen de raadsleden de aankoop overlaten aan hun op volgers mnar anderzijds dringt de tijd erg om nog een paar maanden af te wachten. Van avond moet de beslissing val len: de melkfabriek kopen ja of nee?. HERMAN VAN AMSTERDAM DICK VAN DEE op de uitkijk NOORDWIJK Het hart van Noordwljks vuurtorenwachter Dick v Dee ging kortgeleden opeens sneller kloppen toen hij zijn krant sloeg en las dat het ministerie van defensie flink wil gaan beknih len op het geldverslindende loodswezen en dat door deze maatrr waarschijnlijk de vijftig vuurtorenwachters, die ons land nog ls, daar de dupe van zouden gaan worden. Voor een vuurtorenwachter, die nu bijna al weer zo'n dertig jaar o^ de Nederlandse kust waakt, een niet zo plezierig vooruitzicht. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat do Noordwijkse „uitkij' even van slag was. Nu blijkt echter dat bericht helemaal niet te kloppen met de wer' lijkheid. Tenminste die indruk kregen we na een gesprekje met heer Lamberts van de Marine voorlichtingsdienst, die ons me deelde dat het allemaal zo'n vaart niet loopt met het ontslag van Nederlandse vuurtorenwachters. Hij zegt: „In het georganiseerde overleg met de ambtenaren (de vuurtorenwachters zijn aange sloten bij de Algemene Ambte narenbond) is inderdaad gespro- iel de Ie el mfm De Schiphollijn zoals die door het Warmondse landschap zal gaan lopen. De Schiphollijn, de snellere railverbinding (tijd winst 37 minuten) tussen Amsterdam en Den Haag, gaat ook Warmond niet in de koude kle ren zitten. Bollenkwekers en tuinders zullen hun grond moeten afstaan, landschappelijk schoon zal verdwijnen en de geluidsoverlast (elk kwar tier een trein) zal aanzienlijk zijn. Reden voor veel Warmonders om gisteravond in het Tref punt de plannen voor de Schiphollijn zeer kri tisch te beschouwen. WARMOND De bevolking van Warmond voelde zich gister avond na afloop van de contact avond over de aanleg van de Schiphol-IIjn flink bedrogen. Wa ren ze daarom naar het Tref punt gekomen, om van de Ne derlandse Spoorwegen alleen wat vage Informatie te krijgen, waar je alle kanten mee uit kunt. behalve de goede, zo werd na afloop hardop gedacht. De NS kwam met alle kopstukken naar het Trefpunt, inclusief di recteur De Jong, maar War mond kon men er niet van over tuigen dat de Sdh'ohollijo, zoals de NS deze in gedachten heeft (en al geruime tijd op papier heeft staan) de Warmondse ge meenschap veel goeds zal bren gen. Te veel stokte de discussie op es sentiële vragen, omdat juist voor Warmonders belangrijke zaken nog In onderzoek zijn. Zo bleef de steeds terugkerende vraag op hoeveel meter afstand de Schiphollijn naast de snelweg (rijksweg 44) zal worden gerea liseerd. onbeantwoord. De War monders eisten gisteravond con crete plannen en cijfers, maar gastheer NS moest dikwijls la ten afweten. Belangrijk was deze avond vooral voor de betrokken tuinders, die door de aanleg van de Schiphol lijn hun teeltgrond of een be langrijk stuk daarvan gaan ver liezen. De Warmondse tuinders zullen gisteravond weinig wijzer zijn geworden van de uitleg door een NS-gronddeskundige over de financiële consequenties rond de grondverwerking. Het werd een verwarde uiteenzet ting. die bol stond van onzeker heden en de Warmondse tuin ders en kwekers weinig inzicht zal hebten gegeven in wat voor Wapmond dn>t" benarde pot t e nu in te;te ie,k J verkeren. Volgens Warmonds LTB-vonrz'tter Van Noord zijn de Warmondse tu.uders, die de dupe dre'gen te w Drdeo van de aanleg van de Sch'phollijn, er helemaal n'et zo happig op om hun gronden voor een aantrek kelijke priis van de hand te doen. „Warmond hesft momenteel een aantal jonge en energieke kwe kers. Die willen geen geld, maar die behouden liever hun grond", aldus 'vpeert Van Noord de huidige .-.temming on der zijn vakgenoten. isteravond ener- zeer warme hang ijzers aan. Hoe staat het met de geiu'dsoverlast (..is in stu die"), hoeveel landschappelijk schoon gaat deze spoorlijn ver kwisten („zo min mogelijk") en is deze spoorlijn wel nod'g (..vervoersstudies wilzen uit van wel") Voor het geb'ed waar de Sth'phol- Het ls gisteravond Ju'delijk ge- lijn doorheen komt te lopen, worden, dat (progressief) War- moet nog een bejtemm'ngspian mond nauwelijks warm kan lo- worden vastgesteld. Een plan pen voor de Schiphollijn. Er Een zaa Ivol kritische Warmon- zijn nog te veel onzekerheden, ders. ondanks het feit dat de meeste Warmonders vinden dat de kaarten (ten onrechte) al zijn geschud. De kans is zeer gering, dat de Schiphollijn niet zal worden ge realiseerd. Toch zijn er nog vrij veel Warmonders, die een po ging willen gaan doen om do realisatie van het n'euwe spoor- wegtrajec' te gaan dwarsbo men. dat in de raad nog ter discussie zal worden gesteld en waarte. gen bezwaren kunnen worden ingebracht. Dat die er gaan ko men. is wel zeker. Of die be zwaren ook inderdaad effect zullen hebben, blijft de vraag, Het is nu al zeker, dat ondanks evetvtueel inged'endj bezwaren de onte'genlngsprocedure werving van noodzakelijke gron den normaal kan doorgaan. De Sch'pholliln lijkt niet meer te stuiten. Herman van Amsterdrm •urgsf gro irkeij Oegstgeest - Een uitslaande brand r\. heeft gisteravond de slaapka- )mer verwoest van een op de derde verdieping gelegen flat van de familie De Vet aan de Gerberalaan 22. Twee honden die opgesmten zaten in de huis kamer van de overigens verla ten flat werden gered door de brandweer. Het vuur ontstond rond kwart over elf, vermoede- Uitslaande brand in flat Oegstgeest lijk door korstluiting. Omwonen den die de brand heel spoedig ontdekten, alarmeerden de brandweer. Die voorkwam uit breiding van het vuur vanuit de slaapkamer naar de andere ka mers. niettemin liep vooral de huiskamer zware rookschade op. De waterschade bleef be perkt. In de flat, die het eigen dom is van de woningbouwver eniging Buitenlust, hebben zich al eerder kleine brandjes voor gedaan. Woensdagmiddag 3 juli a.s. om 5 uur. wordt in de sporthal „Cleijn Duin" te Katwijk de districts-postzegeltentoonstal- ling KW 74 officieel geopend. Deze expositie wordt georganiseerd ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan van de afdeling Katwijk van de Intern. Ver. Phi latelies. Onder auspiciën van het rayon van postzegels verzamelen, waarbij het gaat om de zegels van een bepaald the ma of het doel van de uitgifte (b.v. het Rode Kruis, de Wereldpostvereniging, de NAVO. enz.). In het verleden was dit een nogal omstreden verzamelmogelijkheld maar intussen vond zij erkenning door de Federation International Philatelique Zuid-Holland Noord is een jaar lang hard Op de KW 74 vindt men in dit genre collec. aan de voorbereiding van dit filatelistisch evenement gewerkt. De heer G. J. van Houten, voorzitter van de tentoonstellingscommissie en tevens voorzitter van de afdeling Noordwijk van Phlilatelica, deelde daarover een en an- der mee op een persconferentie. Bij deze filatelistische manifestatie is het gehele rayon, omvattend ongeveer de helft van de provincie Zuid-Holland met Gouda en 's Gravenzande als uiterste grenzen nauw betrokken. Er zijn in totaal 56 in. zenders, die gezamenlijk 79 onderwerpen verzorgen. De heer Van Houten attendeerde speciaal op het thematisch verzamelen, ook wel beeldfilatelie genoemd. Het is de meest moderne, en nog steeds groeiende wijze ties als „De Christelijke Kerk", en „D« Bijbel, het Nieuwe Testament", thema's, die in de dorpen langs de kust, waar men nog regelmatig met de Bijbel leeft, zeket de aandacht zullen trekken. Andere mo tieven zijn muziek, paarden, vissen, vo gels, de film, fauna en flora, en tal van andere objecten, welke op postzgels staan afgebeeld. Uit de veelheid van inzendingen noemen wij voorts nog de in de ere-klasse uitko mende collecties van het Ned. Postmu- seum, de postzegelgeschiedenis van Kat wijk, de visserij op Nederlandse postze gels, de Reddingszegels 1924. Perzië-Iran, Nederland, San Marino en China. Ook ln de klasse A (Nederland en Overzeese rijksdelen), klasse B (Europa), klasse C (buiten Europa), klasse D (Luchtpost) en klasse E (Bijzondere onderwerpn), valt voor liefhebbers veel te bewonderen. Ver. schillende collecties werden reeds op dis tricts- en nationale tentoonstellingen be kroond. Een alleszins competente jury zal de Inzen dingen beoordelen. Er zijn talrijke me» daillee, prijsbekers en siervoorwerpen als extra ere-prijzen beschikbaar. Een goed uitgevoerde catalogus, voorzien van een voorwoord van de heer A. G. Vermeulen, burgemeester van Katwijk, vormt een goede wegwijzer op de show. De jubilerende vereniging startte destijds met een zestal leden. Thans is het leden- tal gegroeid tot 160 en tevens Is er nog een jeugdafdeling met zo'n 60 tot 80 kin deren beneden de leeftijd van 14 jaar. KW 74 is voor het publiek toeganjcelijk op woensdag 3 juli van 6 uur nam-10 uur nam., op donderdag 4 juli van 9 uur voorm. tot 10 uur nam., op vridag 5 Juli eveneens van D uur voorm. tot i0 uur nam. en <v zaterdag 6 juli van 9 uur voorm. tot 5 uur ,iam. ken over een taakwijziglng v de vuurtorenwachters. Maar c' wil beslist niet zeggen dat moeten verdwijnen. Het gnnt alleen om dat de beschikb budgetten voor het totale loc wezen op een andere nanir b steed gaan worden. De vuurtorenwachter gaat In toekomst misschien we| v.- minder uren draaien, omdat plannen zijn om de apparatu' in de torens verder te gaa m chaniseren. Ze hoeven dan m der aanwezig te zijn. Het g- wat we op die manier bespar kunnen we gebruiken om ander onderdeel van het loor" wezen te financieren." Volgo- Lamberts zal niet één Ned'- landse vuurtorenwachter tegi zijn wil worden ontslagen. Dus ook niet Dick van Dee, t' Noordwijkse rots in de brr dlng, altijd paraat om een oog1 in het zeil te houden als hei spookt op de Noordzee. Een pak van het hart voor de r buuste Noordwijker. Hij zeg' „Ik ben nu vijftig. Vanaf nv1 twintigste zit ik bij de kustb scherming. Dit is mijn leven. 1' zou nooit iets anders willen. A ik uit de toren moet dan zulle ze me er uit moeten sleper- want uit mezelf gaan doe niet. Herman van Amsterdam Kopergroep in Swtscnheim: „Trumpets of the Lord" SASSENHEIM Onder de naam „Trumpets of the Lord" !t i Sassenhelm een kopergroep op gericht, bestaande uit 17 mor bchalve uit Sassenhelm afkoir •tig uüt Voorhout, Katwijk e- Leiden. De groep stelt zich al taak medewerking te verlenc aan kerkdiensten, begeleldin- van gemeentezang, koorzanr evangelisatiewerk en verdc- alle andere activiteiten d|e ver band houden met de verbreldin- van het Evangeffc. Behalve voor begeleiding zal dr kopergroep ook zelfstandig gaa- optreden. Men ziet do groep graag groeien, waarvoor plonf is voor trombones, klein-koper baritons, hoorns, tuba's en bes bas. Er wordt hiervoor wel vaardigheid en kennis vereis: daar solo-optreden veelvuldi" kon voorkomen. Men heeft ooi plannen voor de oprichting van een Jongerenkoor .Als werkter rein wordt gedacht aan Sasser helm en wijde omgeving. De le ding van het geheel berust bii de heer M. J A. Henkes. Jar Steenlaan 2, Voorhout, bij wie men zich voor nadere inform;- tie kan vervoegen, evenals b'j Joh, Post, Narcissenlaan 38 Sassenheim, tel. 13563 en Hen drik Jan Eindhout, Acaclalaan 7, Sassenhelm, tel. 13997. Enkelbrenk na trampoline- sprong NOORDWIJK - De U-jarige Me. rion Wilson uit Llsse brak giste ren op de trampolineboan in hel Langeveld haar enkel. Zij moert naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden gebracht.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5