R.-K. BOND VAN BEJAARDEN VERLIEST VIJFHONDERD LEDEN Weigeren bouw vergunning weer in discussie Vlammende start Munnik- toernooi Leiden akkoord met nieuwe gewestregeling Wassenaarse bejaarden stichten eigen vereniging Raadsleden laken houding randgemeenten Dreigende dijkdoorbraak in Leidschendam voorkomen DINSDAG 25 JUNI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA LEIDEN De Leidse gemeente raad wil de gewestvorming voortzetten met de gemeenten Leiderdorp, Zoeterwoude, War mond, Sassenheim en Voorscho ten. Gisteravond is de raad akkoord gegaan met de nieuwe regeling voor het gewest Leiden, die door deze gemeenten al eerder werd onderschreven. Burge meester Vis zal op korte ter mijn contact opnemen met deze dorpen om overleg te openen over een meer concrete uitwer king van de samenwerking. Daarbij zal om te beginnen worden gestreefd naar een ge zamenlijk, wat wordt genoemd maatschappelijk ontwikkelings plan voor de ruimtelijke orde ning. De verschillende woordvoerders In de raad lieten gisteravond blijken met de geringe omvang van het nieuwe gewest erg on gelukkig te zijn. maar hieraan toch de voorkeur te geven bo ven een situatie waarin met de discussies over de gewestvor ming weer helemaal opnieuw moet worden begonnen Om die ■reden was PvdA woordvoerder M. van Aken bereid de talrijke 1 bezwaren van de overgrote meerderheid van de raad tegen de nieuwe regeling, te laten val len". We zullen dit als een over gangsregeling aanvaarden tot dat bijvoorbeeld de gewestwet door het parlement is aangeno men", aldus van Aken >e motieven die Wassenaar, Oegstgeest. Rijnsburg, Valken burg en Katwijk ertoe hebben hewogen de nieuwe gewest-rege ling van de hand te wijzen, wer den door hem keihard aan de kaak gesteld: .Ze hebben sinds 1968 stelselmatig geweigerd mee te werken aan een verdere ge meenschappelijke belangen be hartiging. Hun afwijzing heeft twee redenen. Op de eerste plaats quasi autonomie-rede- nen. En daarnaast een verzwa ring van de financiële lasten die zij voor het gewest moeten op brengen. Dat mag erg flink en plausibel lijken, maar in werke lijkheid hebben ze nooit de in tensieve bedoeling gehad aan de gewestvorming mee te werken". Evenals hij bepleitte de KVP er Driessen om alsnog te proberen de vijf gemeenten die hebben af gehaakt te betrekken bij de uit werking van het maatschappe lijk ontwikkelingsplan. Ook Al phen a.d Rijn zou daartoe moe ten worden aangezocht. Dries sen achtte de kansen dat het ge west Leiden in zijn huidige be perkte omvang ook werkelijk van de grond zal komen, uitei gering. „Maar een intensiev werkverband met de vijf wel wilien is belangrijk geno om het toch maar met ze proheren". Gewestvorming wordt al jaren, brede kring noodzakelijk geao omdat door de schaalvergrot in tal van sectoren in de schappij, de gemeenten wort gedwongen tot samenwerkii In de toekomst zullen de geve ten in Nederland ruime voegdheden krijgen op gebiet» als: de ruimtelijke ordening,- sociaal economische ontwik ling, de volkshuisvesting, verkeer en vervoer. WASSENAAR De katholie ke bejaarden van Wasse naar hebben zich op niet mis te verstane wijze uit gesproken over het con flict, dat enige tijd geleden ontstond tussen het hoofd bestuur van de diocesane RK Bond van Bejaarden en een groot deel van het Wassenaarse afdelingsbe stuur: er is een plaatselij ke „Wassenaarse Katholie ke Bejaardenvereniging" opgericht onder voorzitter schap van de heer G. A. In Leidschendam: LEIDSCHENDAM Op voorstel van de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening zal wethouder Boone gedeputeerde Buijsert vragen wat hij bedoeld heeft met een opmerking tegen een bouwaanvrager aan de Stompwijkseweg wiens vergunning door bur gemeester en wethouders is geweigerd. De Nootdörpse heer W. Zegwaard wilde aan de Stompwijkseweg een bungalow met zomerstal bouwen maar het college moest dit van wege bepalingen in het bestemmingsplan weigeren. Uit een brief aan B en W zou blij ken dat de heer Buijsert de as pirant-bouwer weer hoop heeft gegeven. Het commissielid Mee- wisse meende dat „de troep die bestemmingsplan mogen. Voor Stompwijk is een nieuw plan in de maak en mevrouw Schmitz meende dat de gedeputeerde daar misschien op had gedoeld. er nu ligt" beter door bouwen Volgens het commissielid De •kan worden veranderd dan zo te laten. Er zijn in de Leidschendam se commissie regelmatig moeilijk heden over niet-agrariërs die langs de buitenwegen willen bouwen wat echter volgens het bestemmingsplan deze mensen niet wordt toegestaan. „Hoe kun je eigenlijk agrariër worden", vroeg de heer Meewisse, „om dat ik rozenkweker ben mag ik koeien houden, die sloper is vroeger boerenknecht geweest en wil misschien weer agrariër worden, waarom kan dat niet". Wethouder Boone, die de met va kantie zijnde heer Van Dongen verving, wist daar zo gauw geen antwoord op, wel wist hij dat die bungalow 2'A keer zo groot zou moeten worden als de bestaande woning en dat zou ze ker ook niet bij een gewijzigd Ruijter gebeuren er op terrei nen langs de buitenwegen wel meer dingen die volgens het be staande bestemmingsplan niet geoorloofd zijn. Wat heeft ir. Buijsert bedoeld, dat was de vraag waar de commissie mee bleef zitten. van Leijenhorst; de man, die door het hoofdbestuur met vijf van zijn medehe- utuursleden geroyeerd werd. De zes geroyeerden vormen, met enkele ande ren het bestuur van de nieuwe vereniging, die op het ogenblik al ongeveer 500 leden telt. In de afgelopen weken hebben 470 leden van de afdeling Wasse naar van de RK Bond voor het lidmaatschap bedankt en hun vertrouwen uitgesproken in hel door het hoofdbestuur geroyeer de afdelingsbestuur. Gistermid dag heeft in het Jeroenhuis de officiële oprichtingsvergadering plaats gehad. Voorzitter Van Leijenhorst deelde mede, dat er, wat activiteiten betreft, op de oude voet wordt voortgegaan. De nieuwe vereniging zal zich Inzetten voor de belangen van de leden, het bestuur zal de zie ken blijven bezoeken en ei voor de nodige ontspanning wor den gezorgd. Statuten en huis houdelijk reglement zullen nog aan de orde worden gesteld. Het streven blijft er op gericht, alle katholieke Wassenaarse be jaarden in een organisatie te verenigen. Daartoe zal contact worden opgenomen met het be stuur van de sterk gedecimeer de officiële afdeling Wassenaar. Zoals bekend zijn enkele weken geleden in een vergadering on der leiding van het hoofdbe stuur. nieuwe bestuursleden be noemd in de plaats van de zes geroyeerden. Tot voorzitter werd benoemd de heer A. Bik. Gisteren deelde de heer Van Leijenhorst mede, dat de heer Bik was uitgenodigd voor het voorzitterschap, zonder op de hoogte te zijn van de onver kwikkelijke geschiedenis die zich de laatste maanden rond de katholieke bejaardenorgani satie in Wassenaar heeft afge speeld. Op uitdrukkelijk verzoek van de heer Bik zelf deelde de heer Van Leijenhorst mede, dat de nieuwbenoemde voorzitter, toen hij zich op de hoogte had gesteld van de ontwikkelingen, voor de eer heeft bedankt. Deze mededeling verwekte grote hila riteit in de drukbezochte oprich tingsvergadering van de nieuwe vereniging. Intussen is door het nieuwe bestuur de bemiddeling in geroepen van de Unie van Diocesane Katholieke Be jaardenbonden in Eindho ven om te bereiken, dat de zes geroyeerde bestuursle den in ere worden hr rjteld. Het Stompwijkse atletiektalent Wybo Lelieveld die het afgelopen weekeinde in Vught twee titels in de wacht sleepte, viel bi) zijn terugkeer in zijn dorp een grootse huldiging ten deel. Hij werd in een open rijtuig rondgereden en uitgebreid in de bloemetjes gezet. Volleybalfusie in Hazerswoude definitief 1AZERSWOUDE Hel Is nu de- finitief: de Hazerswnudse vol leybalverenigingen Haduard en De Hazelaars gaan een fusie aan. Het ligt in de bedoeling dat de clubs onder de vlag van „Orlon", de naam van de nieuw te vormen club, in de nieuwe competitie van start zullen gaan. Won wordt daarmee een van de grootste volleybalverenigingen uit de streek, want het ledento taal bedraagt ongeveer twee honderdvijftien personen. De teams zullen uitkomen in het rayon Leiden van de Nevobo. De „thuis"-wedstrijden zal Orion gaan spelen in de in Ha- zerswoude-dorp in aanbouw zijn de sporthal. Overigens: Ha duard is (nog even) gevestigd ar* de Rijndijk; De Hazelaars in Hazerswoude-dorp LEIDSCHENDAM Wethouder P. C. Boone heeft gisteravond in de commissie voor openbare wer ken en ruimtelijke ordening meegedeeld dat door bijzondere aktiviteiten van gemeentewerken in samenwerking met het Hoogheemraadschap Rijn- land eind vorige week een dijkdoorbraak in Leid- schendam-Zuld, en daarmee een onderlopen van de Damhouderspolder, is voorkomen. De heer Bisschop, adjunct-directeur van gemeente werken, vertelde dat door het aanleggen van slo ten voor (het bouw- en woonrijpmaken in Leid- schendaim-Zuid de voet van de dijk over eet» lengte van 15 A 20 meter ongeveer l'/2 meter was verzakt. Vrijdagmiddag is door het aanbrengen van balken de dijk voorlopig weer in de oor spronkelijke staat gebracht nadat de Starrevaart was afgedamd. Er is in het weekend dag en nacht gewaakt, aldus de heer Bissohop. De reeds gegraven sloten zijn weer gedicht. Deskundigen van Grondmechanica zullen een onderzoek instel- Het zal er volgens gemeentewerken op neer komen dat o.a. de beschoeiing van de Starrevaart ver zwaard moet worden. De reeds gegraven sloten zullen bovendien misschien worden verlegd. De toestand is tamelijk precair geweest maar er is nu geen gevaar meer, aldus de heer Bisschop. De Starrevaart heeft verbinding met de Vliet en WÊÊM LEIDERDORP Het open-Mun- nik-toernooi heeft zowel wat het weer betreft als wat gespeelde partijen betreft een vlammende start gehad. Op de eerste officiële wedstrijd dag - ook zondag verschenen al enige partijen op de baan werden meteen al maar liefst zes B-partijen uitgevochten, waarbij de eerste sensatie reeds een feit werd- Gerard Pasma, eerste team-speler van hest naar de Overgangsklas se A gepromoveerde Noordwijk li dit toernooi als derde ge- y.L.had geen afdoende ant- v/wU.J oo het vaste spel van Lt.üx- i ut speler Rob Stam. Ld v_ sloeg de beslist uit vorm zijme Pasma buiten de lijnen of in het net en inherent daaraan vergaarde Stam punt na punt, want aan zelf scoren kwam de Leidse Hout-man niet zo vaak toe. Maar waarom zou hij ook, als Pasma zo ook al niet in staat bleek de bal goed te retourneren. Via 7-5 en 6-3 haalde Stam de zege rustig bin nen en mag nu gaan proberen, welke spelers nog meer niet to gen zijn spelletje zijn opgewas- Voor de B-spelers van de Munnik was de openingsdag geen groot succes. Oarl Adamse moest zijn meerdere erkennen in Koelman (7-5, 6-4), terwijl Rob v West al heel slecht voor de dag kwam. nijp In een mum van tijd werd hij 1 door Van de Capellen met 6-1. 6-1 verslagen. Ook Jaap Koore man speelt niet meer in de volgende ronde. Hij had opmer kelijk weinig in te brengen te gen de voor het eerste seizoen op de B-lijst geplaatste Aad de Wit. de vierde Muuniker, die gisteren in actie moest komen. Hans Sohüller, kwam eveneens niet tot winst; integendeel zelfs, want Bob v. Overbeeke had een zeer gewillig «slachtoffer aan hem (5-1. 6-3). Harry Verdegaal kwam tegen top- spin-speler Kallenberg alleen even in de tweede set in moei lijkheden (6-2, 7-5). In het da mesenkel B, dat volgens de plaatsing een finale tussen Mi- lou Penseel en Ellen Gerrese moet opleveren, had Ineke v. d. Meer opvallend veel moeite met een in de B-afdeling debuteren de Kristine Teeuw: 6-4, 4-6, 6-4. In het herendubbel viel in de avonduren van een boeiend tref fen te genieten. Het veelbelo vende jeugdduo van Roomburg, Brooshooft/Van de Zee, redde het na langdurige strijd net niet tegen de gewiekst spelende Adamse en Van de Berg. Bij de C-heren, waarbij de Unicum winnaar Paul Kallenberg als fa voriet op de lijst is geplaatst en Utrechter Menno Roosenboom, wellicht ten onrechte, als twee de had favoriet nummer drie, Blokker, het tegen Van Tonge ren zwaar te verduren. Slechts via 3-6, 8-6, 6-3 bereikte hij de derde ronde. mevrouw Schmitz van D'66 vroeg of de hoge snelheid van boten op de Vliet soms mede oor zaak van de verzakking is geweest. Er wordt door terugkerende lege zandschuiten, maar ook door plezierboten, boven de maximumsnelheid gevaren, aldus het commissielid. Hierdoor kalven de kanten van de Vliet veel te snel af. Op de hoge snelheid moet de provincie letten zei de heer Bisschop het is niet de oorzaak van de scha de. Oud-Hol lands* jaarmarkt in Wassenaar WASSENAAR Langstraat Plein zullen vanaf morgenm dag weer herschapen zijn In oud-Hollandse jaarmarkt n oude huisjes en kramen en w keiiers in 17e eeuwse lded draent. Om 3 uur zal burj meester mr. K. Staab de mar - die voor de vierde achtera volgende keer gehouden word officieel openen. De winkeliers hebben de symj thieke gedachte gehad de ma festatie dit jaar in dienst stellen van de steun aan tw Wassenaarse verenigingen: Wassenaarse Reddingsbriga* die geld nodig heeft voor nieu verbindingsmiddelen en de V Woesik-zeeveirkennersgroep di omdat de oude remise wordt gebroken - een nieuw troephi zal moeten bouwen, de uitvt ring van deze steunactie overgelaten aan de Camava vereniging „De Deylknotse die zoals bekend, grote ervarl heeft in het bijeenbrengen v gelden voor goede en nutt: doeleinden. Donderdagavond zal op de mail het muzikaal en vokaal kwap „Los Cobanos" optreden, terw om 9 uur Excelsior een conc« geeft. Voor vrijdagavond sta het optreden van de Duti Rhythm Steel Orchestre rq danseressen en een limbodans op het programma, terwijl f die avond bij de molen Windlu een taptoe wordt gehouden. 2 terdagmorgen 29 juni treden I Haagse Hooglanders op en 1 middags komt het korps „KM maar dapper" naar de feestvi rende Langstraat. Op het Ple zal weer een mini-Florlade wo den ingericht terwijl in de gai ge naast heit Bal'juwhuis éi Wassenaarse politie een tentoL stelling houdt en bovendien &<- bromfietskeuring organiseert.7 Eindelijk Ls begonnen mei aanleg van de Admiraal' de Ruytersingel VOORSCHOTEN - Na een vod bereidingstijd van bijna 8 jal is Voorschoten zover dat I aanleg van de Admiraal I Ruy tersingel, de noodzakelijl verbindingsweg tussen de w| ken Noord-Hofland en Adegee: begonnen kan worden. Vrijdq middag mocht wethouder M H. B. Koetser op aanwijzing! van een draglinemachinist w zandverplaatsen, officieel k eerste zand waaruit eenpiaal I singel tevoorschijn zal komen. In 1968 werd besloten tot de leg van de singel. Aanvankei stond voor ogen een brede baansweg. Dit plan is va: baan en thans komt er tweebaansweg met aparte fie en wandelpaden. Wethoud Koetser vertrouwt er op dat singel over ongeveer 15 mai den gereed zal zijn en dan is 1750 meter lange verbinding ti sen Noord-Hofland en Adege< een feit. De weg gaat ongeve 1,5 miljoen kosten. Parkeerverbo< vrachtauto's in Leidschendai LEIDSCHENDAM - Vanaf dag 1 juli zal het parkeren vrachtauto's verboden zijn de wijken noordwestelijk Voorburgseweg, Koningin Ji naweg en Veursestraatweg. verbod geldt voor auto's lai dan 6 of hoger dan 2 meter, oplegger of een aanhangwag Burgemeester en wethoud hebben binnen dit gebied, de Veurse Achterweg tussen gemaaltje en de Dillenbur gel, echter een strook g aangewezen waar het parkeij wed zal worden toegestaan. De laatste jaren werden stee meer vrachtauto's, vooral in i weekenden, langdurig in of woenstraten geparkeerd. 1 vele protesten hiertegen, ook i gen de geluidsoverlast in nacht, hebben tot het besluit f leid het parkeren te verbiedi Het verbod geldt ook voor 1 drie eerstgenoemde wegen. 3

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4