K. E. van der Veen heeft genoeg van exploiten en dagvaardingen Schoolblijven alleen nog met medeweten van de ouders „Leidse college moet verantwoording afleggen inzake beleid Groenoordhal" Schaapjesteller stopt ermee DINSDAG 25 JUNI 1974 Lt,!A>£ COURANT PAGINA 3 Wethouder Lijten bij behandeling „heet hangijzer" op vakantie 2i.ij a/% ledelln. 15 <K) tV-lf ke do. resUvd ^.ct LEIDEN Het VVD-gemeenteraadslid mevrouw Kappeijne van de Coppello wil dat b. en w., vóórdat hun zittingsperiode afloopt, ver antwoording afleggen over hun beleid met betrekking tot de Groen- oordhal. Zij eiste dit gisteravond tijdens een vergadering van de gemeente raad. In afwezigheid van de verantwoordelijke wethouder Lijten werd daar het voorstel behandeld om de verpachting van de restau- ratie van de Groenoordhal aan de heer I. Milikan, met één jaar te verlengen en daarbij te bepalen dat deze exploitant optie heeft op de vier daarop volgende jaren. Alleen het PSP-raadsiid H. Ampt- meijer stemde tegen. Ook bij het voorstel om de verpachting van de stadsgehoorzaal aan Milikan te verlengen, was Amptmeijer de enige die het daarnee niet eens was. Scherpe kritiek uitte hij aan het adres van wethou der Lijten die het niet nodig heeft gevonden bij de behandeling van deze in Leiden zo gevoelige zaak, persoonlijk aanwezig te zijn. „Woensdagmorgen keert hij terug van vakantie", zo stelde burge meester Vis met een nauw verholen glimlach vast. Ook mevrouw Den Haan-Groen (CRM) die namens het college de taak van Lijten overnam, trachtte zich voortdurend met glimlachjes te verontschul digen voor het feit dat zij het beleid van de wethouder voor de be. drijven moest verdedigen. „Lijten heeft zijn vakantie erg knap getimed", aldus Amptmeijer." Het is voor mij erg moeilijk boos te zijn op mevrouw Den Haan die aan de slechte voorbereiding van het voorstel part noch deel heefl gehad." Hij herhaalde nog eens zijn eerder in de gemeenteraads commissie voor de bedrijven gedane constatering dat „de raad voor het blok is gezet". Vanaf augustus vorig jaar heb ik er bij de wet houder op aangedrongen om met beleidsalternatieven te komen. Om na te gaan of de exploitatie in gemeentelijk beheer kan worden ge nomen. En om de mogelijkheid te onderzoeken een andere pachter aan te trekken. Steeds heeft de wethouder gezegd dat daarvoor nog tijd genoeg was. Totdat het enkele weken geleden opeens te laat bleek en we Milikan wel moesten nemen omdat er geen alternatief was. Lijten heeft de zaak gesaboteerd en getraineerd totdat hij op vakantie ging en hij heeft het college de kastanjes uit het vuur la ten halen. Mevrouw Kappeijne van de Coppello zei „zich te herinneren dat al in het najaar van 1971 verschillende leden van de toenmalige Groen oordhal - commissie, onder anderen de heren Van Aken en Zunder- man zich kritisch uitlieten over de heer Milikan: „Daarom is deze beslissing wel opmerkelijk." Het WD-raadslid toonde zich ook bezorgd over de invloed die de ver lenging van het contract met Milikan kan uitoefenen op de beslis sing die straks moet worden genomen over de geschorste directeur van de hal, de heer T. C. Daey Ouwens. Hoewel b. en w. nog steeds niet willen zeggen waarom zij de haldi recteur tijdelijk van zijn functie hebben ontheven, staat vast dal ook de slechte verhouding tussen hem en Milikan hierin een rol heeft gespeeld. Wethouder mevrouw Den Haan beperkte zich in haar antwoord aan mevrouw Kappeijne van de Coppello tot de vast stelling dat tussen de schorsing van Daey Ouwens en de verlenging van het contract met Milikan „juridisch geen relatie bestaat". Mevrouw Kappeijne drong er gisteravond op aan de begeleidingscom missie Groenoordhal op te heffen. Zij meent dat deze commissie „wel eens kan gaan denken dat zij verantwoordelijk is voor zaken die de verantwoordelijkheid van de hal-directie zijn". Over wethou der Lijten zei zij: ,,Ik betreur het dat hij niet aanwezig is. En ik zeg met nadruk „niet aanwezig is", in plaats van „niet aanwezig kan zijn". Het raadslid Stroink (KVP) vroeg gisteravond nogmaals heel nadruk kelijk aan Amptmeijer, zijn bezwaren tegen Milikan te concretise ren. Amptmeijer ging daarop andermaal niet ln. Illlllllllll! 1111 Bij openhaar basisonderwijs in Leiden: Lelden - Onderwijzers van openbare lagere scholen in Leiden mogen hun kinderen niet meer voor straf laten nablijven zonder daarvan eerst de ouders op de hoogte te hebben gesteld. Deze bepaling heeft de gemeenteraad gisteravond met 20 stemmen vóór en dertien te gen, opgenomen in een nieuwe instructie voor het onderwijzend per soneel van deze scholen. De reden waarom „juf of meneer" een kind nog wat langer op school wil houden doet daarbij niet ter zake; ook als zij het kind nog een half uurtje willen bijwerken of bijvoorbeeld zijn problemen met hem wil bespreken, moeten daar van eerst de ouders in kennis worden gesteld. Het KVP-gemeenteraadslid drs. Stroink vertolkte de- gevoelens van zijn collega-raadsleden die tegen dit door mevrouw Van Seeters-Baanen (PvdA) inge diende voorstel stemden, door het „bedillerig" te noemen. Die zelfde kwalificatie geldt volgens acht raadsleden ook een andere aanvulling van mevrouw See- ters op de nieuwe instructie, waarmee 25 leden van de raad wel instemden. Hierin wordt be paald dat de ouders ook van te voren op de hoogte moeten wor den gesteld als de schoolleiding een leerling of een klas leerlin gen tijdens de schooluren naar huis wil sturen. Zo'n maatregel kan bijvoorbeeld nodig worden geacht als een onderwijzer of een onderwijzeres plotseling ziek wordt. Van dit voorschrift mag alleen worden afgeweken ,-als het kind door zijn aanwe zigheid in de school, gevaar loopt". In de praktijk betekent dit dat wanneer 's morgens een onderwijzer ziek blijkt, de kin deren pas om het middaguur naar huis worden gestuurd. Met bij zich een briefje aan de ou ders dat de leerlingen 's mid dags thuis dienen te blijven. Zorg en Motief van mevrouw Seeters voor de indiening van het eerste voorstel was te voorkomen dat ouders zich onnodig zorgen ma ken over hun spruiten wanneer dezen niet op het verwachte uur thuis komen: „Als moe met Pietje afspreekt dat hij am kwart over vier thuis komt, moet ze daarop kunnen reke nen". aldus het raadslid. Met de tweede aanpassing van de nieu we instructie hoopt men situa ties te voorkomen waarin „moe" afwezig is, als „Pietje" op een onverwacht vroeg tijd stip thuis komt. Volgens een derde voorstel van mevrouw Seeters zouden de onderwijzers voortaan alleen straffen mogen uitdelen die duidelijk verband houden met het soort vergrijp waaraan de kinderen zich schuldig hebben gemaakt. De bedoeling hiervan was de onder wijzers ertoe te brengen een kind dat bijvoorbeeld rommel maakt op de speelplaats, te straffen door hem die romme' weer te laten opruimen. En niet door hem een willekeurige an dere straf op te leggen zoals re gels schrijven een situatie die derwijzer Reniers van de onder anderen volgens hoofdon- H.Hartschool nog veelvuldig voorkomt. Mevrouw Seeters trok dit voorstel weer in toen wethouder Duijverman (onder lijs) haar voorhield: „Het Wordt wat merkwaardig wan neer men een straf die in rela tie staat tot het vergrijp, wil ot»- lèggen aan een kind dat een an der heeft beroofd van twee voortanden". Van de mogelijk heid om in dergelijke situaties i door te bepalen dal de straf „voor zover mogelijk" samenhang moet vertonen met het vergrijp, maakte m<*- vrouw Seeters geen gebruik Met de overige bepalingen in de nieuwe instructie, die een verou derde versie daarvan moet ver vangen- ging de gemeenteraad unaniem akkoord. Eveneens zonder uitzondering stemden de raadsleden in met het voorstel van mevrouw See ters om in Leiden een school* maatschappelijk werkster aan te stellen. Die zal tot taak krijgen de begeleiding van kinderen die buitengewoon onderwijs ge nieten. Onder het „buitenge woon onderwijs" vallen scholen voor bijvoorbeeld slechthorend» en spraakgebrekkige kinderen, debiele en imbeciele kinderen en kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden (LOM- scholen). Tot de aanstelling van een dergelijke maatschappelijk werker werd besloten tijdens <i» behandeling van een nota van b. en w. over een nieuwe, doel matiger organisatie van het bui tengewoon onderwijs in Leiden. De daarin neergelegde voorne mens beogen onder meer een nauwkeuriger taakafbakening van de verschillende scholen op dit gebied, de schooladvies dienst en het Pedologisch Insti tuut. De nota besluit met vast te stellen dat de ontwikkeling van meer uitgewerkte plannen voor het buitengewoon onder wijs een vereiste is voor grotere financiële steun aan de School adviesdienst en het Pedologisch Instituut (dit instituut houdt zich bezig met wetenschappelijk onderzoek en behandelt kinde ren met bijvoorbeeld meer ern stige storingen en storingen waarvan de meest gewenste be handeling nog niet duidelijk isV Dependances Over de vestiging van dépendan ces van Leidse middelbare scholen ln Leiderdorp zei wet houder Duijverman gisteravond dat het ministerie van onderwijs en wetenschappen ln dit ver band afwijzend staat tegenover het creëren van een Mavo In Leiderdorp. Overigens stelt men voor de vestiging van dependances als eis dat hieraan zowel wordt meegewerkt door openba re Leidse scholen als door Prot.Chr. en R.K. scholen. Die moeten dan in hun onderlinge verhouding een getrouwe afspie geling vormen van de situatie zoals die in het Leidse Hout kwartier bestaat. Verder wil hei ministerie van o. en w. dat voor dépendances geen blijvende ge bouwen worden opgetrokken, maar alleen noodlokalen. De school aan de Sumatrastraat mag dan ook vooralsnog niet worden „opgeofferd" om daar door de bouw van dépendances in Leiderdorp gemakkelijker te maken. Leiden Om nou te zeggen: heremetijd, wat zijn me dat een fijne jaren geweest. Nee, dat bepaald niet. Gerechtsdeurwaar der K.E. van der Veen zal vanmiddag enigszins opgelucht handen staan schudden bij zijn afscheid na de zitting van de kantonrechter. Eerst nog die zitting, daarna de afscheidsre ceptie. Dertien jaar is hij te Leiden en omgeving bezigge- weest. Met exploiten betekenen en dagvaardingen uitreiken. Hij is pas- 62 jaar, maar deurwaarder Van der Veen heeft er schoon genoeg van. De foto in de krant wordt een soort sta tieportret: „Zit mijn das recht??', vraagt hij ons. „Moet de bril op of af? Gewoonlijk heb ik 'm niet op. alleen als ik aan het werk ben". De deurwaarder zit hier helemaal in z'n ele ment, achter een borstwering van stukken op z'n bureau, ex ploiten, aanzeggingen, aanmaningen. Eigenlijk onaangename dingen die je nodig hebt bij het waren langs de deuren. Het zijn dossiers die hem zo zachtjesaan gestolen kunnen worden. Op 1 juli is het officieel afgelopen. Dan trekt deurwaarder Van der Veen weer naar zijn geboortegrond. Friesland. Hij is tegen een huisje in Veendam aangelopen. Daar gaat hij wo- Aan het eind van de Lage Rijndijk heeft de heer Van der Veen zijn domicilie. Het is geen luxe optrekje. Kan toor- en leefruimten liggen er zowat door elkaar. Wat een fraaie tuin had kunnen zijn, is kweekgrond voor grassoorten die in tijden niet in aanraking zijn geweest met de messen van een maaimachine. Een enkele Afrikaan staat af te warh- ten of-ie uit zal komen of niet. Het perk kent weinig vrolijkheid. Ach, het had al lemaal zo mooi kunnen zijn. „Toen ik 15 was, begon ik op een deurwaarderskantoor in Beetsterzwaag. Daar ben ik een jaar of zeven gebleven. Op kantoor daar waren het meer zaakwaarnemers, veel verkopingen van onroerend goed ook. Daarna werkte ik een jaar in Dokkum. Ik raakte zonder werk en heb toen wat voor mezelf gedaan als zaakwaarnemer. In au gustus '45 kwam ik bij deur waarder Van der Woude, hier in Leiden. Als compag non, min of meer wel. Ik kreeg aandeel in de winst, ik was niet in loondienst. In april '60 werd ik benoemd als waarnemend deurwaarder en 1 jaar later was mijn beëdi ging tot deurwaarder". Tja, wat is een deurwaarder: „zoiets als een notaris, an ders dan advocaat. Een ad vocaat constateert iets van derden, ik verklaar zélf iets. Ik ben incasseerder, voor processen voor de mensen bij betwiste vorderingen, ik speel ook de rol van incasso bureau voor andere deur waarders die niet in de stad wonen. Ik moet mijn eigen kost verdienen. Met een no taris is dat anders. Die mag alleen akten verlijden. Ik moet exploit uitbrengen, een ander is daartoe niet be voegd". „Als ik weg ben zijn er nog drie deurwaarders in Leiden. Voor mij is geen ander be noemd. Er komt in dit huis wel een vrouwelijke, deur waarder te wonen, maar dat is niet mijn opvolgster. Nou, die zal er gauw genoeg ach ter komen wat het hier is... Ik heb lang genoeg gewerkt. Het is geen vak waar je van houdt. Een putjesschepper hoeft zijn vak ook niet fijn te vinden. Wat ik doe is ook roeren in de rottigheid van een ander. Je moet hard we zen. Dat ligt mij niet, dat hard wezen. Ik ben een veenfries, een zandfries mis schien. Die zijn vaak minder hard. Kleifriezen, dat zijn harde klanten - een ogenblik, ik moet even m'n eten bellen, aruJers wordt het te laat". De deurwaarder ligt even overhoop met z'n telefoontoe stel, daarna plaatst hij kort weg een order: andijvie met rundvlees. „Ik ben vrijgezel. Ik wil er niet bij neervallen. Ik ben nu 62, ik ga vóór m'n tijd. Maar ik kan me wel bedruipen. Al leen die belastingen, die kle den een mens uit, ook een deurwaarder. Nou ja, ik heb levensverzekeringen en ik heb hypotheken uitstaan. Het huis is eigendom, ik kan het uitzingen, 's Avonds zit ik al leen, ik heb wel een werk ster een paar uur in de week, maar geen huishoud ster. Ik bestel bij Hoki Poki warm eten de rest moet ik zelf in huis halen. Soms ben ik om half 8 thuis 's avonds, dan heb ik 5 ex ploiten weggebracht. Nou, en voor dat eten heb je soms nauwelijks gelegenheid, al door telefoon er tussen door" In Veendam blijft de heer Van der Veen kandidaat-deur waarder. Voor het geval dat zich er iets voordoet. „Mis schien vind ik daar wat, een verkoping of zo, wie er wat op te knappen heeft kan bij me terecht, in Wildervank of Zuidbroek. Het is me hier te druk". Deurwaarder Van der Veen verstrakt een moment achter de stapel stukken. „Het is een gevaarlijk vak. Fouten kunnen je duizenden guldens kosten. Een verkeerd uitge bracht exploit, of een te late dagvaarding. Daardoor ont staat schade van noem maar wat 80.000 gulden. Dan kost me dan mooi een kwart, 20 mille. Zó riskant is het. Dat is een familielid overkomen, ook een deur waarder (hij moest tante zeggen tegen de nicht van mijn moeder). De man is van narigheid gestorven. De fout van een dokter wordt begraven. Maar de notaris kan zich ook een buil vallen. Het is niet te herstellen vaak, zit allemaal aan ter mijnen vast. Heb je geld verdiend en er komt iets voor, nou, dan ben je de klos". Mensen zoals Van der Veen moeten geld losbranden. Voor de middenstand meest al. Ze mogen ook publieke verkopingen houden. „Ja. en vroeger moest ik op strafzit tingen namen afroepen. Dat leverde niets op, in 't zwarte pak. Ik kom nog wel voor zittingen, voor processen voor de mensen". Een mare doet de ronde, dat de deur waarder het niet zo goed zou kunnen vinden met de huidi ge kantonrechter. De heer Van der Veen gaat daar lie ver aan voorbij. Hij blijft er onduidelijk over: „de vroe gere kantonrechter jam mer dat hij niet op de recep tie kan zijn was echt men selijk Je wist wat je aan hem had. Dat was mr. De Bruijn. De zittende kantonrechter, ach, die is soms nukkig. Als-ie slechte zin heeft, zit het verkeerd. Is -ie goedge luimd, dan loopt het wel". Deurwaarder Van der Veen drukt wat geprikkeld het knopje in als de telefoon gaat. Hij hoort niets: weg ermee. Hij heeft zijn ontslag ge vraagd: „Het is geen dank baar beroep, wel nee. Een collega in de buurt van Be verwijk is weggepest. Ik ben wel aangevallen, voor m'n gezicht geslagen. Er is bij me ingebroken, voor 4000, werd er gestolen. Maar ik ben in mijn vak geen mislukkeling geweest, ik heb het altijd behoorlijk gedaan, zo goed als het kon. Maar ik zou van m'n leven geen deurwaarder meer wil len zijn, als ik te kiezen had". Deurwaarder Van der Veen is niet te spreken over Leiien: „Ik ben ook ln een rotslechte stad terecht gekomen, a-so cialer kan het niet. Ik ken een sociaal werkster die zei: ik ga hier weg, het is hier onmogelijk om te werken. Maastricht is er heilig bij. Wie je ook hoort: Leiden ligt uit de gunst. Oud-politieagen ten, die met mij beslag heb ben gelegd, allemaal breken ze hier hun nek bijna. Je hebt er natuurlijk ook goeie onder, onder die Leidenaars. Ik heb een klerk gehad, een beste vent. Ik heb een goeie typiste. Of ze zijn heel goed. óf ze zijn heel slecht. Het verloopt in Leiden allemaal zo traag ook. je boekt geen resultaten. Alleen in de dor pen. De sociaal werksters hangt het ook de keel uit. Al die geldlenerij voor hoge be dragen. Dat wordt gewoon een onmogelijkheid. Je moet maar zien. dut je het krijgt. Ik leg loonbeslagen voor zes of zeven schuldeisers tege lijk. De mensen kopen maar een auto, ze kunnen het niet betalen, en dan gaan ze nog naar de Merenwijk ook. waar de huren minstens 400 gulden zijn. Ze hadden hier in Leiden veel meer goedko pere huizen moeten bouwen. Het is allemaal armoe, de domste bevolking van Neder land. Dat werkt de a-sociali- teit in de hand. Er wordt niet goed gegeten ook, vol gens mij. Verkeerd eten werkt ook op het versband: één flesje melk en zes kinde ren.." De heer Van der Veen moet zich in de afgelopen jaren akelig hebben getrapt op zijn fiets. Heel Leiden door. En dan die dorpen. „Je hebt hier een hoop dorpen, me neer. Soms in én dorpzes of zeven beslagen leggen. Die bracht dan een collega voor me weg. Ik heb nooit een auto gehad". De telefoon gaat weer. Iemand infor meert naar een faillisse ment. Dat gaat voorlopig niet door, want er is weer 200 gulden boven water geko men. En zo blijf je maar aan de gang. Het Is om ture luurs vun te worden. Nog een maand en dan wég uit Lelden, op Veendam aan. „Eerst een flinke lange va kantie. In '65 ben ik voor het laatst een tijd weggeweest. Dat wos naar Noorwegen. Of ik hobby's heb?Nou nee, ik puzzel wel veel. En Ik mag ook graag trekken, ziet u. Lopen, veel lopen. Ik hou van de natuur. In Veendam zit ik tegen de Hondsrug aan en het Zuidlaardermeer. Drente is mooi. Je steekt in Veendam de vaart over en je zit in Drente..." De heer Van der Veen Is In Leiden diaken van de gere formeerde Kerk. Een com pensatie voor de exploiten en andere narigheden. Wel ver driet het hem. dat de onker kelijkheid ook in deze hoek om zich heengrijpt, mnar over het algemeen zitten de gereformeerden er nog vrij warmpjes bij, meer dan bij voorbeeld de katholieken, die grote gezinnen hebben, maar eeuwen geleden geen openbn- re ambten mochten bekle den. En zo Is dat verder ge groeid. Op de trap wil de deurwaarder nog wel kwijt, dat hij bij het scheiden van de markt zijn beroep niet saai vindt. „Er zit veel variatie in. Verkeerde varia tie soms. Je moet te veel langs de weg zitten om een- ploiten te betekenen en be slagen te leggen..." Ton Pleters ■■Bllilllllliiï Sii'i iiiiiiiiBraiianiiiiiiiiiiif De directie van de Groenoordhal heeft vanmorgen zijn 83-jarige medewerker Arie Geenjaar ge huldigd die na een dienstver band van vijftien jaar bij de hal, zijn werkzaamheden heeft beëindigd. De heer Geenjaar, die woont op de Oostdwars- gracht in Leiden was schapen teller van de veemarkt. Hij tel de er 500 per week, dat bete kent over een periode van 15 jaar in totaal zo'n twee en een half min. In de directie-kamer werd hem gisteren uit erkente lijkheid voor al het getel een waardebon aangeboden. Vóór zijn pensionering was de heer Geenjaar machinist bij de spoorwegen, een functie die hij 40 jaar heeft bekleed. Van ouder domsgebreken heeft de ex- schaapherder nauwelijks last. Foto: de heer Harland (links) drukt schaapjesteller Geenjaar een hand bij het afscheid. 50.000 rund op Leidse veemarkt Op de Leidsfe Veemarkt werd vanmorgen vroeg het 50.000ste rund aangevoerd. Het was de zwarthonti Marietje 3 van de heer Massop uit Harmeien (tweede van rechts). Hij kreeg van waarnemend Groen oordhaldirecteur A. de Jong een kruik jenever en een bloembak je. Marietje kreeg een fraai lint omga hangen. ■MR BOTH ■hm

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3