Scholieren in Londen door onvervalste Britse luizen geplaagd Congres wereldraad: volledige gelijkheid man en vrouw in kerk Acties rondom prof. H. Kueng GINA 13 40,70 Van onze correspondent Roger - Simons JONDEN Al loopt tegen- 25,00 föordlg ln Groot-Brittannië - tog zoveel mis, het is er in ie- ier geval een goede tijd voor üizen. „Elk jaar zit tenminste 1/-1/2 miljoen Britse kinderen inder de luis", zegt John i6 50 vlaulder, een specialist van de - school van hygiëne en tropi- - fche geneeskunde in Londen, |ie luizen „fascinerende beest- 7,50 les" vindt. 3 90 "00r Britse fabrikanten van psektenverdelgers die hoofd- -Uizen onschadelijk maken, vordt de aanwezigheid van dit rijtende ongedierte nog veel loger geschat. Zij baseren hun TT" iaming op de vlotte verkoop 8_ fan anti-luizen lotions en np- >ten aan, dat het Britse pu- (liek: zich die produkten niet inschaft om de inhoud van p flesjes over hun rozen te 3 lieten, die last hebben van rv"zf jroene bladluisjes. HIfinds de periode 1968—1972, °yaarin de laatste officiële ge- inwezigheid van hoofdluizen igenomen met 50 procent, loze tongen beweren, dat het reemde luizen zijn, geïmpor- -'^feerd door zeelui. ager" iohn Maulder ontkent dit met iruit t( Rubb. ïden tt klem. „Het zijn echte, onver valste Britse luizen", zegt hij trots. „Ze zijn zelf zo Brits, dat ze hun klauwtjes aange past hebben aan de algemene aard van het haar dat op Brit se schedels past, waardoor ze geen vat kunnen hebben op Afrikaans of West-Indisch haar". De ouderwetse opvatting, dat lang jaar luizen kweekt, schijnt niet te kloppen. De hoofdluis zuigt vijf maal per dag bloed uit de schedel en legt eitjes op de eerste centi meter van het haar. Wat daar achter komt, laat haar volko men koud. „Luizen zijn raadselachtige schepsels", zegt John Maul der. „Ze geven de voorkeur aan jonge, malse schedels en prefereren meisjes boven jon gens. Vooral de schedels van kinderen, die nog niet school plichtig zijn, oefenen een on weerstaanbare aantrekkings kracht uit op de luis". Koptelefoons „Er is geen rechtstreeks ver band tussen vuil en luizig", ba- weert John Maulder. „De toe- nemende aanwezigheid van lui zen is een gevolg van het feit. dat ze een bepaalde weerstand ontwikkeld hebben tegen de oude bestrijdingsmiddelen en omdat de mens nog geen af doend produkt gevonden heeft om ze uit te roeien. Je krijgt vandaag de dag geen enkele luis meer kapot met ddt". In deze examentijd valt het in de scholen van Londen erg op hoeveel leerlingen geplaagd worden door de jeuk van luizi ge schedels. De plaag neemt ernstige verhoudingen aan in Noord-Londen, waar de onder wijsinrichtingen luizen-detecti ves nodig hebben. In een be paalde jongensschool werd ont dekt, dat het ongedierte van een luizige knaap naar andere schedels verhuisde via de met vilt beklede koptelefoons van het talenpractlcum. In een Noord-Londense meisjesschool, waar iedere leerling een anti- luis lotion krijgt, verdenkt men de wollen rugleuningen van de schoolbussen. Vroeger was het altijd het kind van een ander dat onder de luis zat. Vandaag de dag wor den ook de nette, schoonge schrobde kineren van de wel varende Britse middenstand geplaagd door dit ongedierte dat alleen schijnt te wijken voor stalen kammen en enkele van de modernste insectenver delgers. ;eld- Agenda fr." aooi tv (lOOBDAG 25 JUNI 3n (100 (1001 Woensdag 26 JUNI iter aan de Haven 20.30 Hol- Festivalvoorstelling Tafels Appel) (J). Koninklijke Schouwburg 20.15 uur Holland Festivalvoorstelling van L'Erismena door de Ned. Ope rastichting (J). n (100 X. (101 i. (100) ie (100| GÖOjentla 20.15 Holland Festival- Congresgebouw TONEELZAAL ir (lOObrs^gjiing Exegese (Rob van 19.30 Kamermuziek van Liszt fijn) (J). door Philip Langridge tenor. WILLEM-ALEXANDERZAAL 20.30 Holland Festivalconcert door het Residentie-Orkest o.l.v. Jean Martinon m.m.v. Martha Argerich piano, Philip Langrid ge en Die Haghe Sanghers (J). HOT 20.30 Holland Festivalvoor stelling „Waark" (Stadsschouw burg Groningen) (J). Theater Aan de Haven 20.30 Hol land Festivalvoorsteliing „Ta fels" (De Appel) (J). BOEKENWIJS Mary Walton Zuiver als een lelie' door Cathari ne Cookson (De Boekerij Baarn) De levensgeschiedenis van Mary Walton, neergelegd in „Zuiver als de lelie" is een boeiende ro man geworden over het rumoe rige Schotland van de jaren der tig. Mary Walton, aanbeden door haar vader en getiranni seerd door haar moeder, trouwt met de veel oudere Ben Tollet, weduwnaar en vader van een zoontje. Na enkele gelukkige ja ren komen Ben en de zoor bij een bombardement. Het twee de deel van het boek behandelt het opgroeien van Mary's broer Jimmy, een geschiedenis die eveneens eindigt in een drama, Het derde deel speelt zich af in 1972 en vertelt over de klein dochter van Mary Walton, die hoe kan het ook anders grote moeilijkheden verkeert. Inleiding tot goochelen .Trucs en toverijen' van Thoraldo (Uitg. Kosmos, Amsterdam) Voor alle toekomstige wereldkam pioenen in de edele goochel kunst een aardige inleiding met heel wat nuttige wenken, zoals oefenen voor de spiegel en de eenvoudigste truc is meestal de meest succesvolle. Een flink aantal trucs wordt omstandig uitgelegd met alle daarvoor be nodigde aanwijzingen. Er is zelfs een aantal trucs die ge schikt zijn voor kinderen. To- vernaar Thoraldo, een man van internationale bekendheid, brengt zijn ervaring en enthou siasme duidelijk over op zijn le zend publiek. Beeld in vlak „Beeld in vlak" door Robin Capon Uitgave: Kosmos, prijs 17,50. hulp te zijn bij experimen teren op het gebied van de ex pressie komt auteur Robin Ca- pone met een boekje waarin hij, uitgaande van het thema vis, met beperkte middelen een uitge breid aantal technieken tentoon spreidt. De gehanteerde technie ken zoals bijv. papierscheuren, tekenen, aardappelstempels en linoleumsnede zijn eenvoudig en worden zodanig behandeld dat zelfs beginners optimale resul taten kunnen bereiken. Naast 'n omschrijving van de te volgen werkwijze geeft een overvloedig aantal illustraties de lezer in zicht in de vele onverwachte mo gelijkheden die zullen inspireren tot verder onderzoeken en uit buiten van technieken en mate rialen. Om !en for® Het duurde niet lang of Paulus zag de heid", zei Paulus, „en goelemorgen". „Van't kelijk om laohen. „Boskabouters zijn toch :ef. He rt*e bewegen. Er werd daar beneden fiks zelfde", sprak Mol. „Er zat wat aarde ir, maar domme wezens, vergeleken met mol- ïesboy$noven en gepuft. „Dat moet Mol zijn", mijn neus. Wil je een wurm? „Ah ba!" riep len", riep hij. „Ze weten niet wat lekker is. cht Paulus. En inderdaad verrees er op- Paulus rillend, „zeg zoiets niet want ik word Er gaat niets boven een malse wurm, neem Ie Ver een duchtig kuchende mol uit de grond, er beroerd van". Daar moest Mol verschrik- dat maar van mij aan". Nieuw .lü-ha-ha-hatsjoe", deed Mol. „Gezond- stellenL es. Hij ;en dati d voor Bioscopen APOLLO :De negende passagier (18) 2.30, 7.00, 9,15. ASTA: The way we were (14) 2.30, 7.00. 9.30. BIJOU: Bertrand in on(t) roerend goed (a.l.) 2.00, 7.30, 9.30. CAMERA: Le magnifique (14) 2.15, 7.15, 9.30. CINEAC: Lucky Luke (a.l.) 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, Stille dagen in Clichy (18) 5.30, 7.30, 9.30. CORSO: De 14 karatevrouwen (18) 2.00, 8.15. DU MIDI: De avonturen van rabbi Jacob (a.l.) 8.15 't Is Yogi de Beer (a.l.). EUROCINEMA: De val van Rome (a.l.) 1.30, 7.30. wo. 3.45, 7.45. Het teken van Zorro (a.l.). wo. 1.30. FLO RA: De sex-avonturen van de drie Musketiers (18) 2.00, 7.00, 9.15. KRITERION: Don't look now (18) 3.00, 7.00, 9.30. ME- TROPOLE: Papillon (14) 2.00, 8.00. ODEON: Het bloed van Jennifer (18) 2.00, 6.45, 9.15. OLYMPIA: Pas op jo tellen (a.l.) 2.00, 8.00. PASSAGE: Thunderball (14) 2 30, 7.00, 9.30. REX: Timmer je kruis, Hallelu jah komt (14) 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30, 9.30. ROYAL: Maciste tegen de hellemonsters (14) 2.15, 8.00. ROYAL OP ZOL DER: The mechanic (18) 2.15, 8.00. STUDIO DE LUXE: Vro lijk ontuoht in Tirol (18) 2.15, 7.15, 9.30. STUDIO 2000: Serpico (18) 7.00, 9.30. Bonanza, de pijl snelle ruiters (a.l.) wo. 2.00. DE UITKIJK: American graffiti (14) 2.30, 7.15, 9.45. DELFT CITY: West side story (14) 2.30, 8.00. CITY SELECT: O lucky man (18) 2.30, 8.15. wo. 8.15 Winnetou keert terug (a.l.) wo. 2.15. DELFIA: Vrolijke ontucht in Tirol (18) 2.30, 7.00, 9.15. DOELEN KINO: Gieren kennen geen genade (14) 7.00, 9.00. FLORA: Dolle dingen achter het sleutelgat (18) 7.00, 9.15. STUDIO D: Dokter Zjivago (14) 7.30. 101 Dalmatlers (a.l.) wo. 2.30. FILMHUIS: II caso Mattel (18) 8.00. KIJNST EN KUNSTENAARS Galerie Arta, Kazernestraat 58 Den Haag. heeft tentoonstelling van grafiek van Max Ernst ver lengd t/m 14 juli. Galerie T Venster, Voorhaven 31 Rotterdam, exposeert van 29 juni tot 28 juli werk van Mari Boeyen. Het van Abbemuseum te Elmdho- ven houdt van 28 juni t/m 15 september een zomertentoon- stelling van een keuze uit de ei gen collectie. Een extra accent krijgt het medium video. Te vens zullen regelmatig films worden vertoond van o.a. Wil liam T. Wiley, Richard Hamil ton en Moholy-Nagy. SUSKE EN WiSKE - DE NARE VARAAN LUCKY LUKE - DE ZWARTE HEUVELS irijvin- iapsbe- 2 min. zienlijk basis vaarde impen- jldigde fflannen en vrouwen volledig zodag, 1de nl. 0 min. bijnal, iïFÜI gelijk worden gesteld, vrouwen dienen toegelaten te worden tot het kerkelijk ambt en tot leidinggevende funktles. Deze aanbevelingen werden gedaan door het wereldcongres in West-Berlijn over de discri minatie van de vrouw, waar aan 154 vrouwen uit 49 landen deelnamen. Het werd georgani seerd door de Wereldraad van Kerken ter voorbereiding van de wereldvergadering van de raad in Jakarta in 1975. In de aanbevelingen wordt de strijd tegen vrouwendiscrimi natie in nauw verband ge bracht met de bevrijding van de mens uit allerlei vorr~r van onderdrukking. Daarbij bindt het congres zich niet aan bepaalde ideologieën of pol'»1'1- ke systemen, hoewel vooral de deelneemsters uit de derde we reld gesteld hadden dat echte vrouwenemancipatie alleen in een socialistiscix systeem mo gelijk zou zijn. Het congres verzocht verder om vormings- en studiepro gramma's voor mannen en vrouwen om de discriminatie in de rolverdeling tussen de sexen te overwinnen. De ker ken moeten zich aldus het B'erlijnse congres keren te gen de economische uitbuiting van de vrouw, ondermeer in de reclame. Volgens de economische werk groep van het congres hebben de vrouwen in de kerk de bij zondere taak om de kwaliteit van het geestelijke leven in de gaten te houden tegenover de groeiende materiële welstand en mee te helpen dat de maat schappij tot echte menselijk heid komt. De werkgroep „Kerk" pleitte voor een pro gramma om het aandeel van de vrouwelijke theologen te verhogen. In de bijbelvertalin gen dienen de voor vrouwen discriminerende uitdrukkingen te worden gecorrigeerd. De po litieke werkgroep sprak zich uit voor familyplanning, op voorwaarde dat deze niet als politiek middel wordt gebruikt. De wereldraad werd gevraagd in Jakarta een speciale verga dering aan de vrouw te wijden. Dr. Philip Potter, secretaris generaal van de wereldraad, erkenue aai het theologisch denken over de vrouw de laat ste tijd wel is verhelderd, maar dat er weinig naar is ge handeld. Tijdens de wereldvp-- gadering in Uppsala vormden de vrouwen slechts negen pro cent van de deelnemers. Vijf enzeventig van de 267 deelne mende kerken laten vrouwen toe tot het ambt. In Romeinse kringen houdt tnen er rekening mee, dat de Zwitserse theoloog prof. Hans Kueng, hoogleraar aan de uni versiteit van Tuiebingen, bin nenkort zal worden veroor deeld en dat hem zijn kerkelij ke leeropdracht zal worden ontnomen. De Romeinse congregatie voor de geloofsleer, die vooral be zwaar heeft tegen de opvattin gen van Kueng over de pause lijke onfeilbaarheid, heeft de theoloog voor het laatst gesom meerd om zijn stellingen te herroepen. Dit heeft in Zwitser land verschillende reacties op geroepen. Het comité „Voor de mensenrechten in de kerk" in Luzern heeft via een handteke ningenactie de Zwitserse bis schoppen verzocht om in Rome voor Kueng in de bres te springen. Van de synode van het bisdom Chur heben honderd afgevaar digden 'n petitie getekent ten gunste van de omstreden theo loog. De synode van het bis dom Bazel die onlangs in Bern bijeen was, noemt het Romein se optreden strijdig met de rechten van de mens. Volgens een verklaring van de synode kunnen de problemen slechts in een open gesprek worden opge lost en niet louter door een be vel. De synode vraagt de bis schoppen zich „onmiddellijk en vastberaden" ervoor in te zet ten dat het proces wordt in getrokken. Hervormde delegatie naar Indonesië In voorbereiding is het bezoek van een vrij grote delegatie van de Nederlandse hervormde kerk in april 1975 aan Indone sië. Het initiatief hiertoe is ge nomen door de hervormde raad voor de zending te Oegst- geest, nadat anult Indonesië sterk is aangedrongen op na der contact op kerkelijk be stuursniveau. Het werkbezoek omvat een conferentie, waar afgevaardig den uit alle twintig Indonesi sche kerken, waarmee de Ne derlandse hervormde kerk nauwe betrekkingen onder houdt, met de delegatie vanuit ons land over de toekomst en inhoud van de samenwerking kan spreken. De delegatieleden hopen voorts na de conferentie ln kleine teams zoveel mogelijk kerken te bezoeken. De gemeenschap pelijke contacten werden tot nu toe grotendeel vla het werk van de hervormde zending on derhouden. Over de aanstaande ontmoe ting Is al overleg gepleegd tus sen dr. S. A. E. Nababan. al gemeen secretaris van de In donesische raad van kerken, en de hervormde raad voor de zending, het hervormd wereld- diakonaat en e gereformeerde zeningsbond in de hervordme kerk. KORTE METTEN Kardinaal Doepfner. voorzit ter van de Westdultse bis schoppenconferentie en bis schop Helmut Class, president van de Raad der Evangelische kerk in West-Duitsland, geven twee dagen voor de finale we reldkampioenschappen voetbal ln MUnclxen een receptie. Deze receptie op 5 juli is bedoeld voor vertegenwoordigers van de kerken en voor de betrok ken internationale sportorgani saties. De ontvangst wordt op geluisterd met Beierse volks muziek. De Raad vam Kerken in Ca nada heeft bij de regering ge protesteerd tegen de dreigende uitwijzing van ongeveer 1500 Haitianen, die sinds 1972 hun toevlucht in Canada hebben gezocht. De Haitianen worden met uitwijzing bedreigd, nm^at zij bij hun aankomst niet vol deden nan enkele immigracie- bepcJingen. De universiteit van Dallas in Texas heeft aan kardinaal M'ndszenty, ate een ro"tr#*,s door de Verenigde Staten maakt, een ere-doctoraat ver leend. Mgr. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch heeft per 1 september voor zes Jaar be noemd tot vrijgesteld deken van Nijmegen pater G. N. Vo!- lebregt, priester van de abdij van Berne te Heeswijk en mo menteel werkzaam als alge meen secretaris van de Sticn- ting Nederlandse Priesterreli gieuzen te Den Haag. Zeven schatgravers zijn bi] het Griekse dorpje Tithorea gaan zoeken naar 150 kilo Brit- sa gouden soevereinen. Een der schatgravers zei tegen ver slaggevers, dat de maagd Ma ria hem in een droom was ver KERK EN WERELD schenen en hem naar een plaats op vijfhonderd meter van bet dorp had geleid, waar de schat begraven zou liggen. Met politiemensen en een ge meentelijk functionaris als be scherm'. ng begonnen zij onder de belangstelling van vllftlen- honderd dorpelingen te graven. Tot nu toe Is er mets gevon den. Anglicaanse synode bekijkt procedur bisschops benoeming In haar generale synode van 5 tot 8 Juli In York zal de Angll- kaanso kerk van Engeland be slissen of zij vrij wil zijn in do benoeming van haar eigen bisschoppen. Op het ogenblik worden de bisschoppen en sommige andere dignitarissen van de Anglikaansc kerk be noemd door de koningin na ad vies van de minister-president, zij het dan na ruggespraak met de kerk. Voor de generale synöde ligt een voorstel klaar om een te benoemen bisschop te doen kiezen door oen kleine groep van mensen, die representa tief zijn voor het vakante bis dom en voor de landelijke kerk. In deze procedure zou de minister-president geen functie meer hebben. De invloed van de kroon wordt wel gehand haafd. doordat de benoeming van de gekozen bisschop aan de koning of koningin wordt overgelaten. Verwacht wordt, dat dit voorstel een goede kans maakt door de algemene syno de te worden aanvaard. Behal ve de nieuwe procedure voor de benoeming van een bis schop komen nog verschillende andere kwesties in de synode van juli aan de orde zoals de oecumene, het ambt ln de kerk en de wijdingen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13