Derde gele kaart Joegoslaven moe maar optimistisch JEAN JOSEPH JAAR GESCHORST Davidson leidt duel tegen Argentinië It toINSDAG 25 JUNI 1974 CO UK.i i PAGINA 11 1 WERELDKAMPIOENSCHAP '74 (Van onze sportredactie) De Haitiaan Ernst Jean Jo- seph, die op gebruik van doping werd betrapt is door de FIFA voor een jaar ge schorst voor deelneming aan internationale wedstrij den. De Haitiaanse voetbal bond heeft een waarschu wing gekregen. Tevens werd bekend gemaakt dat In eventuele volgende do- pinggevalien ook de natio nale voetbalbond, waartoe de speler behoort, verant woordelijk zal worden ge steld. INDIEN EEN SCHEIDS RECHTER een gele kaart trekt wordt dat door de strafcommissie van de FIFA beschouwd als een waarschuwing. Elke waar- schuwing, dus gele kaan, wordt besproken en in de praktijk komt het erop neer, dat zij worden opge steld. De speler, die drie gele kaarten heeft gekregen wordt automatisch voor een wedstrijd uitgesloten. Het it niet mogelijk, dat een spe ler in een wedstrijd twee gele kaarten krijgt. Na de eerste moet de rode kaart volgen. DE PRESIDENT van West-Duitsland heeft een fair-play-cup beschikbaar gesteld voor dit toernooi Na de eerste finaleronde leidt West Duitsland mei vijftien punten, op een ge deelde tweede plaats ge volgd door Bulgarije, Italië en Polen met dertien pun ten. Brazilië en Schotland haalden ieder twaalf pun ten, Nederland en Zweden WK-VARIA delen de zevende plaats met elf punten. DE UITTOCHT is begon nen. De Australische ploe? is gisteravond vertrokken. Zaïre nam vandaag het vliegtuig naar huis, evenals Haiti en Italië en Bulgarije vertrekt morgen. ENRIQUE WOLFF, de blonde Argentijnse verdedi ger die van Duitse afkomst is, keert wellicht niet meer naar Zuid-Amerika terug. Zijn contract met zijn club River Plate uit Buenos Ai res loopt nog tot eind 1975, maar hij mag voor onge veer vijf ton weg. Wolff heeft contacten met Spaan se en Franse clubs. DE HAITIAANSE afvaardi- ging had gedurende de rest van het toernooi In Duits land kunnen blijven. Van niet minder dan vijftien kanten werd hen een gratis verblijf aangeboden. Haiti is vertrokken, maar een deel van de delagatie keert wellicht terug om de finale in Münohen bij te wonen. VOOR DE AUSTRALISCHE ploeg vertrok werden inko pen gedaan. De spelers moesten vijf taxi's charte ren om alle souvenirs te kunnen vervoeren. De Uru- guezen nemen ook heel wat mee. Ze kochten radio's, cassetterecorders. hengels en plastic boten. Dat zal moeilijk worden bij de douane, want de Uruguezen zouden alleen ongemoeid gelaten worden door hun douaniers, als zij succesvol zouden zijn in dit toernooi. WK OP TV Woensdag 26 juni Ned. 2 15.55—17.45 West Duitsland Joego Slavië (r) Ned. 1 19.25—21.15 Nederland—Ar gentinië (r) 22.05—22.35 Oost-Duitsland— —Brazilië en Polen—Zwe den (s) Duitsland I 15.50—17.55 West Duitsland —Joego Slavië (r) 19.20—21.15 Oost-Duitsland— —Brazilië of Ned—Arg ol Polen—Zweden; 22.00—23.00 de twee niet om 19.20 uur uitgezonden wedstrijden (s) België 16.00—17.45 West Duitsland —Joego Slavië; 19.3021.45 Nederland—Argentinië of O Duitsland—Brazilië of Polen —Zweden. GESCHORST VOOR DUEL MET NEDERLAND VAN GEMERT BUITENSPEL Het Argentijnse team in de dagelijkse plunje. Ayala, Heredia en Telch (vi rechts) ontspannen zich in Düsseldorf. Van onze sportredactie FRANKFORT,- De wed strijd tussen Nederland en Argentinië in de tweede fi naleronde van het toernooi voor de wereldbeker voet bal morgen in Gelsenkir- chen zal worden geleid door de Schotse scheidsrechter Davidson. Grensrechters zijn Tschenscher (West- Duitsland) en Kasakov (Rusland). De wedstrijd tegen Oost-Duitsland aanstaande zondag wordt gefloten door de Zwitser Scheurer. Hij zal worden geassisteerd door Linemayr (Oostenrijk) en Scheidsrechter Davidson is aangewezen om de wedstrijd Nederland-Argentinië te lel den. Delgado (Columbia). De wedstrijd van 3 juli tegen Brazilië wordt geleid door Tschenscher met behulp van Davidson en Suppiah (Singapore). Arie van Ge- mert behoeft noch als scheidsrechter noch als grensrechter in actie te ko men. METZKAUSEN Zonder Carlos Alberto Bablngton zal Argentinië morgenavond in het Pakstax Parkstadion te Gelsenkirchen moeten aantreden tegen Nederland in het duel dat voor beide ploegen het eerste is in de tweede finaleronde. De strafcommissie van de FIFA bevestigde gistermorgen, dat Babington tegen Haïti voor de derde keer in dit toernooi met de gele kaart was geconfronteerd en daardoor automatisch voor de eerstvolgende wedstrijd is geschorst. De Argentijnse coach Vladislao Cap, die gisteravond met zijn ploeg arriveerde in het trainings kamp te Metzkausen (bij Düsseldorf) noemde het wegvallen van Babington „Een behoorlijke handi cap". „Omdat" lichtte Cap toe, „hij in de wedstrijden tegen Polen, Italië en Haïti onze meest constante speler was". Ruim een maand geleden had de 40-jarige coach nog niet zo'n hoge dunk van de middenvelder van Hurar.an Buenos Aires. Toen Argenti nië te Amsterdam tegen Nederland oefende (en met 4-1 verloor) maakte Babing ton niet eens deel uit van de selectie van 22, welke een week eerder uit Zuid-A merika was vertrokken:Pas nadat vaststond, dat aan valler Roque Alberto Aval- lay (eveneens van Hura- can) wegens een blessure niet in West-Duitsland in actie zou kunnen komen, mocht Babington alsnog uit Argentinië overkomen. De weinig succesvol verlopen oefencampagne had voor hem het prettige gevolg, dat hij meteen een plaats in de basisopstelling kreeg. In de eerste wedstrijd tegen Polen maakte Babington niet alleen een doelpunt, hij was ook Argentinië's meest opvallende speler. En dat bleef zo. Kandidaten Zo groot was de Inzet vait Babington, dat hij het al drie keer met de scheids rechter aan de stok kreeg, Miguel Angel Brindisi (Hu- racf.n) en Agust'n Balbuena (Indepediente) ziin de kandi daten om de vakante plaats in te nemen. Coach Cap zal vermoedeliik k'ezen voor de 24-?arige Brlndisi. die al 25 interlands op zijn naam heeft staan. Brindisi gold voor het begin Hij is aanzienlijk gerouti- neerder dan Balbuena (28) die pas acht keer in het Ar gentijnse team speelde, van dit toernooi als vaste keus, maar in een paar oefenwedstrijden demon streerde hij een gebrekkige vorm. Bovendien was hij enige tijd geblesseerd. Nadat "hij tegen Polen niet kon op vallen, werd Brindisi voor de ontmoeting met Italië gepasseerd. Tegen Haïti mochthij als vervanger voor Rene Houseman, ook al een speler van Huracan, echter weer een half uurtje mee spelen. Brindisi deed dat niet slecht. Desondanks is de schorsing van Carlos Ba bington allesbehalve wel kom. Hij is namelijk uitge groeid tot een van de sleu telfiguren in de ploeg die zich toch wel verrassend manifesteerde in de eerste ronde. Deze Babington was overi gens twee jaar geleden bij na terecht gekomen bij Sto ke City. Omdat zowel zijn vader als zijn grootvader de Britse nationaliteit had den gehad, meende mana ger Tony Waddington van Stoke City het in Engeland al zo lang bestaande verbod op het aantrekken van bui tenlandse voetballers te kunnen doorbreken. Zes we ken trainde Babington bij Stoke, dat met Huracan een transferbedrag van 50.000 pond sterling o/ereen was gekomen. De Engelse voet balbond gooide echter roet in het eten. „Verschrikke lijk jammer", verzuchtte vorige week Tony Wadding- ton na het zien van de tele visiebeelden van Polen-Ar- gentinië. „Er is me twee jaar geleden een speler van wereldklasse door de vin gers geglipt". HILTRUP Dagelijks wordt in de Westduitse kranten de loftrompet ge stoken over het Nederlands elftal. Nu al bestaat er geen verschil van mening over, dat Johan Cruyff de grote attractie is van dit wereldtoernooi en dat het middenveld van Oranje het sterkste is van alle ploegen die de eerste ronde hebben overleefd. De prestaties van Johan Neeskens en Wim van Hanegem zijn reeds in alle toonaarden bezongen. Wim Jansen is daarbij wat bekaaid af gekomen. En dat is ten onrechte omdat juist De Feyenoorder in West Duitsland bezig is te bewijzen dat hij meer is dan en uitstekende clubspe ler. Tegen Uruguay was Jansen onbetwist de beste speler aan Nederlandse kant. te gen Zweden trad hij minder op de voorgrond, maar in het duel met de Bulgaren groeide de 27-jarige Rotter dammer opnieuw naar een vportreffelijke vorm. Dat de aandacht /an de publict- teitsmedia zich voorname- liik concentreert op Cruyff. Neeskens en Van Hanegem. deert Wim Jansen nauwe lijks. ,,Ik heb nooit zo aan de weg getimmerd", zegt hi). Het is geen valse beschel denheid. Wim Jansen Is nu eenmaal een voetballer, die, hoewel hij best tot pra ten bereid is, zijn werk hef liefst in stilte verricht. Dat is ook de reden waarom slechts zo weinigen weten hoe de rasechte Feyenoor der werkelijk Is. En toch speelt Wim Jansen al tien seizoen topvoetbal. Is het alweer zeven jaren geleden, dat hij debuteerde in het nationale elftal, waarin hij tegen Bulgarije afgelopen zondag voor de 28ste keer uit kwam. Met Feyenoord behaalde hij zo ongeveer alle successen, die er voor een clubspeler zijn te beha len: nationale titels, een be ker. de Europa Cup voor landskampioenen, de we reldbeker en de UEFA-Cup. Een indrukwekkende ere lijst, waarop eigenlijk al leen de wereldtitel nog ont breekt. Een titel waarvan Wim Jansen droomt. Jan sen: „Als we ooit een kans hebben om het te halen is het nu. Deze selectie her bergt er voldoende klasse voor. We ziin ook in de breedte sterk, want er zit een behoorlijk aantal vol waardige vervangers op de bank. Volgens mij is het nu of nooit, want van de huidi ge generatie zullen over vier jaar enkele belangrijke mensen wellicht te oud zijn" Geweldig Jansen ervaart het wereld kampioenschap als een ge weldige gebeurtenis. „Niet te vergelijken met Europa Cupvoetbal", zegt h30. „Bij wedstrijden tussen clubelf tallen zijn er altijd een paar topspelers, hier vind je uitsluitend toppers, want op elke positie staat de man, die in ziin land de beste is. Een ander verschil is, dat Wim Jansen is in topvorm. je in een toernooi als dit elke drie dagen een belang rijke wedstrijd speelt. Het Is zoiets als op zondag voet ballen regen Ajax, de woensdag daarop voor de Europa Cup, de volgende zondag tegen FC Twente, weer drie dagen later voor de Europa Cup en dan nog eens tegen P.S.V. Je kunt geen moment verslappen" Wim Jansen heeft het er graag voor over. Hij is voetballer in hart en nie ren. Het geld vindt hij be langrijk, maar sport komt bij hem op de eerste plaats. Daarom voelt Jansen zich in West Duitsland zo op zijn gemak. „Als je ziet wat zo'n toernooi allemaal te weeg brengt, is het toch ge weldig om er rechtstreeks bii betrokken te zijn. De wijze, waarop het publiek ons steunt. spre"kt mii per soonliik erg aan. Ik dacht, dat ik wat dat betreft bij Feyenoord wel iets gewend was, maar dit overtreft al les. Uren voor de wedstrijd zitten ze al te schreeuwen en na afloop gaan ze even vrolijk door. Het werkt enorm inspirerend". Zegen Voor Wim Jansen was do komst van Rinus Michels min of meer een zegen. Want In de periode, dat Fadrhonc het alleen voor het zeggen had, was Oranje voor hem een soort duiven til. Van de zes kwalifikatlo wedstrijden maakte hij er slechts een (uit tegen Noor wegen) ais speler mee. Voor het overig» onderhield de Rotterdammer in de laatste jaren een pendel dienst tussen de bank en het speelveld. Een tame lijk frustrerende periode was dat. Jansen: „Het kwam vermoedelijk ook wel omdat Fevenoord een tijd wat minder heeft ge draald. Dan vallen je pres taties automatisch niet zo op". TON VAN DALEN Na gedane arbeid is het goed rusten. Het eerste deel van het karwei zit eroper mag nu even worden uitgeblazen. Johan Neeskens doet dat in de nabijheid van Truus van Hanegem. NEU ISENBURG Op het bord langs een bljveld op het sportcomplex van Neu Isenburg stond dat het ver boden is het terrein te be treden, omdat nieuw gras was Ingeplant. Maar gister middag trok het basisteam van Joegoslavië zich daar van niets aan. Op het hoofdveld trainden de reser ves en onder leiding van een aantal hulptrainers hoofdcoach Miljan Miljanic liet zich niet zien— kwamen de sterren bijeen om een ontspannende training te vol gen. De bekende oefeningen werden afgewerkt en de lach schalde over het veld bij het altijd als afsluiting volgende partijtje. Maar achter die zorgeloosheid ligt meer dan men bij het aanschouwen van de trai ning en het in de berinne ring brengen van de Joe goslavische prestaties tot nu toe kan vermoeden. Bondsarts Nesovic ver klaarde: „Die korte trai ning van een uur is niet voor niets. De spelers zijn moe, onze competitie is te inspannend geweest en ik heb het vermoeden dat we daarvan de wrange vruch ten toch zullen moeten pluk ken". De Joegoslavische competi tie werd op zondagen en woensdagen gespeeld. Coach Miljanic deed een dringend beroep op de bond hierin verandering te bren gen, maar dat stuitte op overwegende bezwaren van de clubs. „Daarom", zegt Dr. Nesovic, „is onze voor bereiding ook zo kort ge weest. Men kon de spelers Morgen op tv De spelers zelf maken zich er, met de eerste confronta tie in de tweede ronde, morgenmiddag om vier uur In Düsseldorf tegen West- Duitsland, niet druk om. Ze dartelen wat over het veld en geven zich gewonnen voor vele fotografen, die ontdekt hebben dat de helft van de spelers is verdwe nen naar het bijveld. De truc Is niet geslaagd. Maar Surjak ls er niet bij. Hij traint op het hoofdveld met de reserves: De verkla ring geeft Dzajic: „Surjak is licht geblesseerd". Dzajic is niet zo gelukkig met het aanvangstijdstip van vier uur. Dzajic: „Dan is de grond te hard. En als de zon schijnt, verliest de wed strijd zonder meer dertig procent aan aantrekkelijk heid. Wat kan het hier ont zettend warm zijn". Voor die harde grond heeft coach Miljanic spccialo noppen van gummie voor onder de schoenen laten aanrukken. Terzijde van het veld staat Holccr, do speler die wegens een hard nekkige blessure uit de se lectie ls gelaten. Dragan Holcer is er zondermeer van overtuigd dal Joegosla vië zal winnen. De meeste spelers gokken op een gelijkspel met wei nig doelpunten: 11, of misschien wel 0—0. Alleen Karasi steekt twee vingers op met een hand en geen met de andere. Hij houdt het dus op 20. Holcer: „We kunnen van West Duitsland winnen, zonder twijfel. Het speelt al sinds jaren hetzelfde sjabloon- voetbal, wnarln geen ver rassing zit".Coach Helmut Schön zal er niet onder uit kunnen zijn ploeg te wijzi gen. De kritiek is zo hevig, dat hij speelt met de ge dachte de linksbuitenplaats te laten bezetten door Die ter Herzog van Fortuna Düsseldorf. Een psychologi sche zetf want Herzog speelt dan voor eigen pu blick, dat hem ongetwijfeld minder hard zal laten val len dan het in de voorgaan de wedstrijden met voor gangers deed. Terwijl Helmut Schon de ene formatie na de andere optekent en zijn spelers met ernstige gezichten de toe komst tegemoet zien, schalt op het bljveld van het sportcomplex van Neu Isen- bnrg de 'ach. Joegoslavië windt Zich niet eerder op dan tegen het tijdstip, waarop voor West Duits land het schc m opgaat van een opvoering die zal be slissen over hemel of hel. Want het Duitse, teleurge stelde, publiek zal genade loos oordelen als de eigen mannen het niet halen. HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11