Karstens gunde Duyndam zege Leidse ronde 1 NIEUW SUCCES ROLF THUNG Doorbraak Oosteuropees voetbal kreeg gestalte Timman is nu officieel grootmeester Tweede ronde Wimbledon DINSDAG 25 JUNI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 10 talNS. WERELDKAMPIOENSCHAP '74 FRANKFORT De onder gang van het voetbal, geba seerd op artistiek vermogen en bewierookt in de Zuid- amerikaanse landen waar de voetbalsport met harts tocht wordt 'aanbeden, is definitfef geworden in de roulette die eens in de vier jaar door de FIFA op gang wordt gebracht. Brazilië en Argentinië, de enige twee representanten bij de laat ste acht, plaatsten zich met grote moeite, Chili en Uru guay behoorden tot de helft van de kanslozen en ver keerden vrfjwel in dezelfde situatie als de beginners Zaire, Haïti en Australië. In het begin verrasten die drie ploegen weliswaar, maar rondtrekkende trainers die door de FIFA naar nog niet tot voetbalontwikkeling ge komen landen worden ge zonden, schatten de afstand tussen dit voetbal en het Europese op tenmfnste nog tien jaar. Zij trekken de vergelijking alleen met het Europese voetbal, omdat het de toon aangeeft in dit toernooi, waarin de opmars van het Oosteuropese voetbal nog eens wordt benadrukt. Drie van de vier Oosteuro pese landen haalden de fi naleronde. Polen zelfs als enige met drie winstpartii- en. Voorts namen Oost-Duits- land en Joego Slavië de 1ste plaatsen in hun groep in. Een opmerkelijk succes, be reikt door het in de jaren ..geordende" voetbal in die landen, waaraan het con tact met het westen niet vreemd is. De roulette tolt voort in de tweede finaleronde. De zor gen worden groter voor de coaches als Helmut Schön en Mario Zagalo. De al ver voor het toernooi te groot geschreven, en geachte, Westduitse equipe verspeel de het vertrouwen van het chauvinistische publiek en in zichzelf en moet een mentale schok verwerken na de nederlaag tegen Oost-Duitsland. Bittere woorden vielen na de ne derlaag, die door het gemp- ne volk wordt om schreven als: ,.Ook deze oorlog hebben we verlo ren". Op de eerste dag van het tweede deel van de vierjaarlijkse thriller gaat het voor de Westduitsers om alles of niets. Dirigent Joego Slavië is de tegen stander in dit duel, waar van zoveel afhangt voor West-Duitsland, dat worstelt met het levensgrote pro bleem, dat er geen spelbe paler van groot formaat voor handen is. Vier jaar geleden was dat Netzer. In dit toernooi twijfelt coach Schön tussen de wisselvalli ge Overath en de over zijn vorm heen zijnde Netzer. In dit toernooi! beschikken juist zoveel teams over een ster ke dirigent. Nederland heeft Cruyff, en ook nog Van Hanegem, Zweden bezit Kindvall, Po len Deyna en zijn sterke middenveldmaat Kasper- czak, Oost-Duitsland steunt op Kreische en Sparwasser, Joego Slavië op Oblak. En Argentinië zou moeten wor den gedirigeerd door Ba- bington, maar zal zonder zijn spielmacher tegen Ne derland moeten aantreden. Winst op de Argentijnen zou Nederlands positie niet weinig verstevigen. Argenti nië is het enige deelnemen de Zuidamerikaanse land dat is omgeschoold. De gro te balvaardigheid staat niet meer in dienst van 't show element maar wordt ge bruikt als onderdeel. Aan vallend is Argentinië sterk, maar het ontbreken van Babington zal de aanvoer van munitie doen stagne ren. Brazilië mag geen grote rol worden toebedacht ,in groep A. Op weinig imponerende wijze heeft de ploeg zich gekwalificeerd en continue ring van de wereldtitel moet hoogst twijfelachtig worden geacht. Rest Oost- Duitsland, dat de Brazilia nen op de eerste dag alle hoop meteen kan ontnemen. Een ploeg die in staat is de volle negentig minuten vol uit te spelen en wellicht voor Nederland het grote struikelblok kan vormen. Tegen krachtdadig spelende ploegen levert Oranje meestal niet de beste pres tatie af. Het gevaar schuilt HERMAN VAN BERGEM vooral in spelers als de veelvuldig opkomende, ra zendsnelle Kische, de eveneens niet de aanval schuwende Bransch en Drie landen bij de laatste acht snel. Eenzelfde concept hanteert Polen in groep B, maar het is de vraag of dat team de ongetwijfeld scherpe duels tot het eind kan volbrengen. Zowel tegen Italië als tegen Argentinië moesten doel punten worden toegestaan bij het vorderen van de wedstrijd. De kracht van de Polen lijkt toereikend voor drfekwart duel. Niettemin behoren de Polen tot de fa vorieten. Wat zij moeten bewijzen in de eerste wedstrijd, tegen Zweden, dat in feite een lucky punch-ploeg" is. On danks de fraaie presta tie in de eerste ronde zal niemand in Zweden een potentiële groepswinnaar zien, ondanks de sterke de fensie. het atletisch vermo gen en de conditionele kracht. Dat kan momenteel, gezien de crisis waarin West-Duitsland verkeert, evenmin worden gezegd van deze ploeg. Het is niet alleen een spel technische crisis maar evenzeer een „menselijke". De met velerlei particuliere zaken bezig zijnde spelers, onder anderen Becken- bauer, d e zijn medewer king verleent aan een boek dat direct na het toernooi zal verschijnen en Höness, die vanuit het trainings kamp ellenlange zakelijke telefoongesprekken voert lijken niet voor de volle Mentaal In de wedstrijden bleek ook dat West Duitsland mentaal nfet sterk genoeg Is. Nervo siteit en gejaagdheid doe men op, als het niet gaat zoals werd verwacht. Schön heeft dan ook geen compact geheel van de ploeg kunnen maken, zoals dat zo sterk het geval Is bij de Oosteu ropese teams, waartoe Joe go Slavië behoort, dat zich zeker nog zal manifesteren. Ook een team, dat zich het moderne voetbal eigen heeft gemaakt en over spe lers van formaat beschikt. Doelman Maric strijdt met de opvallend sterk spelende Zweed Hellström die overi gens het volgend seizoen voor FC Kaiserslautern zal spelen, om het predikaat „beste doelman van het toernooi". Voorts Oblak. de routiniers Dzajic en Petkovic, de ster ke verdediger Katalinski, middenvelder Acimovic. De grote handicap voor de Joe- goslaven kan het aantal gele kaarten worden. Oblak en Katalinski kregen er al twee en met acht in totaal is Joego Slavië „topscorer" in dit toernooi. Niettemin, Joego Slavië kan een gooi doen naar de ere plaats in groep B. Daarvan zou West-Duitsland dan het eerste slachtoffer moeten worden. V*. f'. LEIDEN Voor organisator Joop Riethoven vooral, maar ook voor de (slechts weinige) toeschouwers, heeft de prof ronde van Leiden bepaald niet gebracht wat men er van had gehoopt. Wat voorzitter Riethoven van Swift voornamelijk dwars zat was de - in tegenstel ling tot twee jaar geleden - geringe belangstelling, die het Leidse publiek toonde. Over de opbrengst, bedoeld voor de geestelijk ge handicapte schoolkinderen, was hij dan ook niet te spreken. Slechts zo'n 1500 kon er worden gestort op de girorekening van de Vliet- school. Hij had op véél meer gerekend. Wie ook op meer hadden gere kend waren de toeschouwers. Allereerst zagen zij welgeteld 31 profs aan de start verschijnen, waarvan er, na ongeveer tien ronden, reeds een half dozijn overhaast weer naar het rer,- nerskwartier was teruggegaan. Zij hadden het parkoers op de Wassenaarseweg danig onder schat. Dat laatste was er wel licht de oorzaak van dat de wie- lerartiesten weinig of geen strijd leverden. En ook dat zin- de het publiek bepaald niet. Al leen halverwege de koers én vlak voor het einde waren er in teressante verwikkelingen. In eerste instantie betrof het de vorming van een kopgroepje met alle azen - later bleek dit de beslissende slag te zijn ge weest - en in tweede instantie ging het om de overwinning. Met name Duyndam en Kar stens lieten zich toen van hun beste zijde zien. De sterke Westlander en de ex- Leidenaar hebben trouwens de koers geheel naar hun hand ge zet. Duyndam zelf we<s reeds betrokken bij een eerdere uit looppoging, die echter door Kar stens ongedaan werd gemaakt. De twee, die duidelijk een ..af spraakje" hadden gemaakt, wa ren ook de aanstichters van een tweede scheuring in het peloton. Met Tino Tabak bewerkstellig den zij binnen twee ronden een voorsprong van 20 seconden, die, naarmate de strijd vorder, de, alleen maar groter werd. Behoorlijk Na vier ronden vormde zich een kopgroepje met Kneteman, Via- nen, Duyndam, Ottenbros en Janbroers. Zij mochten wel zo'n zes ronden aan de leiding blij ven, maar zagen geen kans uit het zicht van het peloton te ont snappen. Gerben Karstens hield de zaak té nauwlettend in de gaten. Nadat het groepje weer met het peloton verenigd was wilde, een paar ronden later, Tino Tabak het dan wel eens proberen. Ook zijn poging liep op niets uit, hoewel hij, door telkens de finishlijn als eerste te passeren, al vroeg de basis legde voor het puntenklasse ment, dat hem een premie van 350 opleverde. Beslissend Precies halverwege had de beslis sende ontsnapping plaats. Onder aanvoering van Karstens namen acht renners de wijk. Hun voor sprong groeide eerst bijzonder snel en wat later pakten zij er elke ronde wel een paar secon den bij. Na wat sprintjes voor een tussen- klassement kwamen zij zelfs op 42 seconden vóór het peloton (inmiddels bijna net zo klein als de kopgroep) en was de strijd wat dat betreft gestreden. Wat echter iedereen verwachtte, ge beurde niet. Karstens (als ex- Leidenaar zou hij hier toch wat laten zien, dacht men) kneep, twee ronden voor het einde, plots opvallend in zijn remmen, toen Leo Duyndam er alleen vandoor ging. Geen felle achter volging dus, integendeel, de kopgroep viel even helemaal stil. Voor Duyndam dan ook geen punt om het karwei af te maken. Breed lachend ging hij over de streep, op zes seconden, gevolgd door een furieus sprin tende Karstens. Die wilde Ot tenbros en Hordijk toch nog even voor blijven. Het blijven artiesten. AD VAN KAAM Karstens, van wie men verwachtte dat hij zich in zijn vroegere omgeving wel even zou laten zien. kneep in de remmen toen Duyndam ontsnapte. Ka rstens werd tcch nog tweede. SPORTTOTO DEN HAAG De uitslag van sportto- to no. 50 Is: deelnemers: 163.466, bruto Inleg340.642, prljzenbedrag: 144.091,36. Ie. 2e. 3e prijs en de premie elk 36.022,89, eerste prijs: 8 wlnnanrs, d e elk bruto 4.502.80 ontvangen. Tweede prijs: 197 win naars. die elk per kolom 182,SO ontvangen. Derde prijs: 1.547 win naars, die elk per kolom 23,20 ont vangen. De premie wordt na het verstrijken van de rcclamctcrmljn woensdag 17 juli 1974 - bij loting toegewezen aan een van de le prijs- ttarry Hulshoff verrichtte het startschot niet helemaal perfect, terwijl organisator Riethoven toekijkt. ZEILTITEL VAN MAKES MEDEMBLIK De Westduitser Uwe Mares is op het IJsselmeer nabij Medemblik wereldkam pioen in de Tempestklasse ge worden. Ben Staartjes reikte in de algemene klassering tot een toch teleurstellende zestiende plaats met 101 punten. NICE Jan Thnman, die giste ren officieel de titel grootmees ter werd toegekend, waardoor hij de derde Nederlander na Euwe en Donner is, was de eni ge die nog niet tot een beslis sing kwam In de ontmoeting te gen Joego-SIavië (voorlopig 1— 2) tijdens de schaakolympiade in Nice. Timman brak af tegen Gligoric waardoor Nederland voorlopip op de zesde plaats staat. Eerde had Nederland met 3V2 wonnen van de Philippijnen. Stand aan de kop: 1. Rusland 30 pun ten; 2. Joego-SlavlC 25)4 en 1 afg. 3. Bulgarije 24)4 en 1 afg.; 4. Vei. enlgde Staten 24 en 1 afg.; 5. Hon garlje 22)4; 6. Nederland 22 en afg. Persoonlijke resultaten: Gligo ric—Timman afg.; Donner—LJuboJ* vlc )4—li: Ivkov—Roe '4—'j: En- Banr—Planlnc 0—1: Bnllnas—En- aar 0—1; Lontoc—Kuyper» 0—1 Phllldor Leeuwarden is de natin nale clubtitel weer kwijt, door dat een ander duel alsnog een veranderde uitslag kreeg. Efj moet nu gepraat worden hoe deze situatie wordt opgelost WIMBLEDON - Het Cruyff-effect. Wimbledon wil er niet van ho ren nu Billy Bremner een traan heeft geplengd bij de uitschake ling van Schotland en Engeland straks te MUnchen de wereldbe ker moet gaan inleveren. Maar het was er toch en het liet zich niet wegdrukken. Tom Okker en Rolf Thung, de een met rood- wit-blauwe sokjes en de ander met een oranjekraag aan zijn shirt mag het misschien in deze dagen van voetbalchauvi- nisme bereikten beiden de tweede ronde. Twee Nederlan ders bij de laatste 64, een wa penfeit, dat zich de laatste tieD jaar niet heeft voorgedaan. Tom Okker gewend aan de korte setjes van het wereldteamten- nis. waande zich na een blik- semstart tegen de een jaar ou dere. maar als een veteraan ogende Dennis Ralston al in de volgende ronde en moest er toen nog twee moeizame sets aan toe voegen om die vergis sing te corrigeren; 6-1; 6-3. 4-6, 6-3. Nederlands meest belovende tennistalent Rolf Thung zette zijn zegereeks uit de kwalifica tie, toen hij achtereenvolgens won van Gene Scott, Dave Setal en Richard Russel voort met een vertrouwenswekkende drie- set overwinning (6-1, 6-4, 6-4) op de eveneens uit de kwalificatie voortgekomen Zuidafrikaan Reyno Seegers, die het lot in de eerste ronde van het hoofdtoer nooi tegenover hem had gesteld. Opzienbarend was het optreden van Rolf Thung op de nu al ver dorde baan veertien tegen de Zuidafrikaan Reyno Seegers in dubbel opzicht. Enderzijds door het goede gecon centreerde spel met als sterkste Elly Appel gevraagd voor WTT LONDEN Tom Okker heeft Elly Appel ge vraagd te komen spelen voor de Toronto Buffalo's in het WTT-circuit. De Beverwijkse zou een fors bedrag kunnen verdienen, maar zij zal waarschijn lijk niet toehappen, omdat zij de bond heeft beloofd in landenwedstrijden en het nationaal kampioen schap uit te komen. Jan Kodes, de winnaar van vorig jaar toen een groot aantal gere puteerde profs aanwezig was, be reikte eenvoudig de tweede ronde door een zege op de Brit Stewart. punten de service en de (linkse) backhandreturn, anderzijds door het ontbreken van krachttermen waarmee de meeste Nederlan- derse vertegenwoordigers kwis tig strooien als het spannend wordt. Als een routine trok Thung hooguit een wenkbrauw op als een lijnrechterlijke be- slissing hem wat al te onge rijmd voorkwam. Voor het ove rige was zijn tennis beslissend. Na het succes van Rotterdam, de Davis Cup en nu Wimbledon denkt Rolf Thung er hard over tennis als zijn hoofdbezigheid voor de komende jaren te be schouwen en de studieplannen (economie) naar een later tijd stip te verschuiven. Doorslagge vend wordt naar zijn eigen ge voel de trip naar Amerika, die hij binnenkort wil ondernemen. "Ik zal me daar wel moeteD kwalificeren", aldus Thung. "Als dat me lukt, ga ik door met tennissen". Ongelukkiger wijs valt het begin van het Amerikaanse zomercircuit sa men met de internationale kam pioenschappen van Nederland in Hilversum. Na Okker (ge schorst) zal dus ook Thung op het melkhuisje ontbreken De belangrijkste uitslagen zijn: heren enkelspelOrantes (Spa)—So.omon (VS) 6-3. 6-2. 6-1; Newcombe (Aus)- Goven (Fra) 6-3. 6-2, 8-6 Fassben- der (Wdl)-Cox (Eng) 6-2. 6-4. 7-9. 7- 5. Roche (Aus)-Dovldson (Ausi 6-2, 6-4, 7-5; Rosewall (Aus)-Phlllps Moore (Aus) 6-4. 6-3. 6-3. Borg (Zw)-Sllllwell (GB) 6-1. 4-6. 6-4. 6-1; Okker-Ralston (VS) 6-1 6-3 4-6 6-3. Pasarell (VS)-Graebier (V„) 6-3. 0- 6. 6-3. 4-6, 6-3; Kodes (Töj) SUr.art (GB) 6-3. <F4. ;-7: FU c (jceg)-^s- tep (VS) 4-6. t-o. 6-' V. An.rl- traj (Indle)-Lutz (VS) 7-5. J-o. Drysdale C*. Afr.-Wla.b.. (Cel) n.,., 6-3. 6-3; Tl.-ng (Nec)-Setger.. Afr.) 6-1. v-4. 6-4; Nastasj (km - Hrcbec <7_j) 5-6. 6-3, 6-4. 6-. Go-"- 1.1:ii (VS)_A.Ani;itraj (Ir.u.a) Z-t, i- 5. 3-6, 4-6. 8-6. Ma.ver (VSH-ÉcMiIlufi (Z. Afr.) 3-6, 9-7, 5-7, 6-2, 6-4. CF Barcelona in bekerfinale MADRID - CF Barcelona heef gisteravond de finale van he toernooi om de Spaanse voetbal beker bereikt door de tweedi wedstrijd voor de halve finale in Madrid tegen Atletlico met 2- te winnen. Het eerste duel was in 1-1 geëin digd. De club van trainer Rinu Michels (die uit West-Duitslan( was overgewipt) treedt komen de zaterdag in de eindstrijd aai tegen Real Madrid. Koersen wijken voor WK voetbal Van onze paardesportmedewerke DEN HAAG De stichting N< derlandse Draf- en Renspo heeft uit concurrentie-oogpui met het wereldkampioenscha voetbal besloten het programm van aanstaande zondag (evenal 7 juli) al om elf uur te laten h' ginnen. Voorts zijn de draver! en van 6 juli een dag vervroeg en beginnen om half vijf. Dl NDR becijfert het verlies do<r het WK voetbal inmiddels al of een half miljoen. Tips voor de rennen en draverijei morgenmiddag (2.30 uur) op Wassenaarse baan Duindigt. Rockanjeprijs: Lord Tulpenburl Ka Bond en Kris Areta. Noordwijkprijs: Nita Carelest Nancy uit Laren en Nanei te. Harden Mooonbeamprijs: Iwaï Mac H„ Iron en Gerardus O. Menteverdiprijs: Bold Ambei Sam's Pet en Montana. Domburgprljs: Henry Belwiï Hardy Regina en John Areta. Hoek van Hollandprljs: Mare van IJmuiden, Kuno va Lente en Korinthe. Wllliamprijs: Cleeve Hill, Merrv go en The Fox. Den Helderprijs: Mustang B. Lady Baker en Mia Fortuna. Katwljkprljs; Murry Fortuna. Ml rinus Carlos en Monte S. Cadzandprijs: Lady C Heieen V Jellina P. en Javelin. Schuiten prof AMSTERDAM Roy Schuit» heeft een contract als wielerpr« tassionai getekend voor ti-rs leigh, waarvan Pter Post ploe| leider is. Het contract is aar éCgacji voor de duur van two e.: een half jaar.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10