Kort geding Dennendal GISCARD ZELF AFGELUISTERD AUTOMOBILIST RIJDT BROER EN ZUS DOOD Nu ook Britse A-bomproef Kissinger opnieuw aan tand gevoeld £eidóeSomant illl Ouders willen geen ontruiming Schiphreukelinge gered op rug van reuzeschildpad SSÏÏ"*' Tegenpaus Clemens XV overleden Op transport naar Zweden Uit Rotterdam vertrok zaterdag het transport van twee zestig meter hoge Hensen- werkkranen naar Zweden. De reusachtige kranen wegen ieder 1200 ton en worden vervoerd op een ponton met 4000 ton waterhallast. Heit geheel wordt getrokken door een sleepboot van Smit International. PARIJS (AP) Onder het gaullistische bewind van wijlen president George Pompidou is op grote schaal afgeluisterd. De huidige president Valéry Giscard d'Estaing is een van de meest prominente personen die ook het slachtoffer is ge weest van afluisterpraktijken. Een en ander is bekend ge maakt door hqt franse tijd schrift Le Point. Giscard d'Estaing was onder Pompidou's bewind weliswaar minister van financiën, maar 1 was uiteindelijk geen gaullist Daarom moest mede ln ver band met de kritiek op sommi ge punten van het regeringsbe leid ook Giscard ln de gaten worden gehouden. Het blad Le Point publiceerde in de laatste aflevering een In terview met een man die in opdracht van de inter-ministe- riële controlegroep ook heeft afgeluisterd. Deze groep was het grote afluisterorgaan in het land dat soms direct verslag uitbracht aan het kantoor van de premier. Toen hij vorige maand president werd beloofde Giscard d'Estaing zijn kiezers dat er niet meer zal worden afgeluisterd, tenzij de nationa le veiligheid in het geding is. Hij heeft premier Jacques Chi rac en zijn minister van bin nenlandse zaken de opdracht gegeven om alle dokumenten te vernietigen. Volgens de geinterviewde voor malige medewerker van de controlegroep zijn de vernieti gende dokumenten echter slechts afschriften van de ori ginele. „De originele dokumen ten slingeren nog steeds rond op ministeries en kantoren", aldus de man. DAF bepelrkt prodjuktie JIULASTRICHT ANP De direc- iile van DAF ln het Zuld-Lim- fturgse Born heeft besloten tot produktlebeperklng ln verband met de grote voorraad onver kochte auto's. Hoewel er een lichte meiging Is tot herstel na de ernstige terugival tijdens de nerglecrisls zullen de autoverko pen zeker 20 procent lager lig gen dan ln 1973, aldus de direc tie. De export naar Itall en Engeland wordt nog steeds on bevredigend genoemd. fm de werkgelegenheid bij DAF in Born te handhaven en de mo gelijkheid tot produktiegroel in 1975 en volgende jaren niet in gevaar te brengen, zal in de loop van dit jaar opnieuw werk tijdverkorting noodzakelijk zijn. aldus de directie. Voorlopig is in overleg met de onderne mingsraad gekozen voor een zo- merverlof van vier weken en een vakantieperiode tussen Kerstmis en Nieuwjaar. De sa larissen zullen in die periode volledig worden uitbetaald. Het is een kostbare weg, waarvoor wij hebben gekozen, maar mede gezien de meer optimistische vi sie op de komende jaren wordt hieraan toch de voorkeur gege ven, aldus de directie. pieren mis- handelaar IRUSSEL (ANP) Een dieren handelaar uit Tilburg heeft gis termiddag in Antwerpen een proces-verbaal wegens dieren mishandeling opgelopen. De man had vijftien jonge herders honden in de koffer van zijn auto en nog eens zes honden in (in auto zelf, dit alles terwijl de wagen in de brandende zon ge- parkeerd stond. De politie was gewaarschuwd door voorbijgangers die de hon den hadden horen janken. Eigen Jurakanton |ERN Bij een zondag gehou den volksraadpleging heeft de i meerderheid van de bewoners van de Zwiterse Jura zich uitge sproken voor de vorming van een eigen kanton. Het gebied maakt tot nog toe deel uit van het kanton Bern. UTRECHT Het Ouderbe- raad Moderne Zwakzinni genzorg heeft besloten een kort geding aan te spannen tegen staatssecretaris Hen driks (Volksgezondheid) om de ontruiming van het Dennendal-paviljoen Lo rentz tegen te houden. Bi' bet Ouderberaad zijn de ouders aangesloten die hel eens zijn met bet Nleuw- Dennendal. De advocaat, mr. F. Koers, zou vandaag kontakt opnemen met de rechtbank ln Den Haag om een datum af te spreken voor het kort geding. Een woordvoer der van het Oude beraad, de heer Speljer hoopt dat het ge ding op zeer korte termijn kan dienen, omdat de staatssecreta ris het paviljoen uiterlijk vol gende week vrijdag ontruimd wil hebben Om zes uur vandaag loopt het ul timatum af dat aan het perso neel van het Lorentz-paviljoen is gesteld. Op dit tijdstip zouden zij het paviljoen moeten hebben verlaten om daarmee evacuatie van de pupillen te voorkomen. Het personeel en de ouders zijn echter niet van plan ora aand it verzoek te voldoen. Mocht het personeel zich niet aan het ultimatum houden, dan zal de evacuatie ln leder geval doorgaan, ook al zou er politie aan te pas moeten komen. Dit zei staatssecretaris Hendriks za terdagavond in een televisie programma. De eventuele on truiming zal echter niet van daag al beginnen, aldus de staatssecretaris. Lichamen van drie zeelieden gevonden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM de Rotterdamse rivierpolitie heeft In het afgelo pen weekeinde het stoffelijk overschot van drie zeelleden ge vonden. Het lichaam van de 43-jarige troos G. Aalbrecht uit Hoek van Holland werd opgedregd: hij was op 6 juni op nog onbekende wijze van een loodsboot in De Hoek te water geraakt. Ook het stoffelijk overschot van de 30-ja- rige schipper Z. de Vreugd uit Katwijk aan Zee werd gevon den, nadat de man op 19 juni bij het schoonmaken van zijn schip Adriana door onbekende oorzaak in het water was geval len. Nadat op 16 juni de Noorse zeeman O.I. Karlsen (39) na ca fébezoek te water was geraakt bij zijn schip Formo en was verdronken, werd in de Maasha ven zijn lichaam opgedregd. Gespierde arm Wereldkampioen zwaargewicht boksen George Foreman houdt op zijn gespierde arm zijn 17 maanden oude dochtertje Michi. De bokser bezocht New York, mogetijk in verband met zijn komende gevecht tegen Muhammad AM, en nam een kijkje in het gebouw vai Vereenégde Naties. LONDEN (UPI/Rtr.) De Britse Daily Express, die zaterdag meldde dat Engeland een onder- brondse kernproef in de woes tijn van Nevada voorbereidde, heeft vandaag bericht dat de pref intussen misschien is uit gevoerd. Het ministerie va fensie in Londen heeft elk com mentaar geweigerd. De Guar dian meent dat de proef daag of morgen gehouden zou worden, maar ook twee weken zou kunnen worden uitgesteld om de gemoederen in Londen te bedaren. Het bericht heeft zaterdag name lijk een storm van protest te weeg gebracht onder linkse La- bourleden. Een van de leiders Sydney Bidwell, waarschuwde dat als het bericht waar is „de hel zal losbreken". Doel van de proef zou zijn hetuit- testen van een verbeterde kop voor Britse Polarisraketten. De Britse campagne voorkernont- wapening ziet evenwel ook poli tieke motieven. Na de kernex plosies door Frankrijk, China en India zou Engeland zijn positie in de wereld weer moeten ver sterken. In India is gemeld dat het land. na zijn proef met een .pluto niumbom op 18 mei nu ook een proef met een H-bom voorbe reidt. India heeft erkend voor de proef van 18 mei gebruik te hebben gemaakt van een Cana dese reactor voor wetenschap pelijke doeleinden. BOXTEL (ANP) In Boxtel zijn de 13-jarige Henriette v.d. San- gen en haar broertje veronge lukt, toen een achteropkomende auto het fietsend tweetal schep te. Dit zujn twee van de min stens 18 verkeersslachtoffers die er dit weekend gevallen zijn. In Schijndel zijn de 22 J. bestuur ster mevr. Van der Aa (uit Veg- hel) en mej. G.Schepers (uit Schijndel) om het leven geko men toen hun auto met grote snelheid uit de bocht vloog en bij een botsing tegen een boom doormidden brak. De jongeman die achterin zat werd zwaar ge wond. In Gennep is de 70 j. in woner J. Tizzen om het leven gekomen toen hij onverwachts de rijbaan opliep en door een auto geschept werd. In Maastricht overkwam dit de 26 j. C. Kruissen uit Bemelen. Een slippende auto schepte in Eindhoven de 67-jarige F. Heiu kelom uit Eindhoven en diens vrouw die naast hem fietste. De man/is overleden en rijn vrouw werd zwaar gewond. Een ach teropkomende auto heeft in Heerhugowaard G. v. Weelen (student uit Bergen) met zijn fiets geschept. De fietser werd op slag gedood. In Loenen is de 18 j. motorrijder A. Brassen verongelukt. De duopassagier L. Suneins werd zwaar gewond Beiden komen uit Amsterdam. Door geen voorrang te verlenen kwam in IJssebnuiden G. de Gra uit Kampen (17 j.) om het leven. In Uden reed de heer H v. Rlxtel met hoge snelheid te gen een boom, en overleed. In Venray belandde een auto met de 25 j. J. Villa Santecifrian (uit Spanje) en de 19 J. C. WeiJ- ers uit Wansum tegen een boom, na eerst een tegenligger te hebben geschampt. Beiden werden gedood. Door met zijn bromfiets tegen een verlichte afrastering te rijden is de 42 J. L. de Lang in zijn woonplaats Gronsveld (L.) om het leven ge komen. De 52-jarige mevrouw Candelaria VMlanueva (links) komt weer wat bij in een ziekenhuis in Manila, Phi- tippijnennadat zij twee dagen lang op de rug van een reuzen-schildpad op de Stille Oceaan had rond gedreven. schip „Aloha", dat op 2 juni bij Zamboanga del Norte, 1.000 km. ten zuiden van Manilla, zonk. 243 mensen konden worden ge red. Mevrouw Villanueva werd op de tweede dag van een zoek- en reddingsactie waargenomen. Zij klampte zich vast aan iets dat op een groot olievat leek. IEe- mand wierp haar een reddings gordel toe. Toen zij zich daar aan vasthield, dook het ,,vat" onder. Het\ zeedier zwom later nog twee keer in een kring rond also/ het zich ervan wilde vergewissen dat zijn vroegere „opzittende" in goede handen was. NEW YORK (DPA) Twee da gen lang heeft een reuzenzee- schildpad met een schipbreuke- linge op de rug door de Stille Oceaan gezwommen. De 52-jari- ge vrouw, Candelaria Villanue va, werd op 4 juni door de ,,Ka- lantiaeen schip van de Filip pijnse marine, gered, zo werd zaterdag bekend. Mevrouw Vil lanueva behoorde tot de 277 op varenden van het passagiers- WASHINGTON (Rtr) De Amerikaanse hlnlster van buitenlandse zaken Kissinger Dopt vandaag grote kans opnieuw tijdens (en persconferentie te worden aongespro- len over de afluistoraffaire, waarvan hij ijn naam gezuiverd wil zien. Twee weken Meden dreigde Kissinger in Salzburg net Nlxon op weg naar het Midden-Oosten met aftreden als de beschuldigingen aan zijn adres niet werden gestaakt. De senaatscommissie voor buitenlandse zaken heeft op zijn verzoek het schandaal nu in studie genomen. Kissinger zal naar verwachting vandaag spreken over de aanstaande reis van Nioxn naar Moskou en diens besprekin gen met Europese regeringsleiders ln Brussel. Daarbij zal het vermoedelijk ook gaan om het bericht dat Kissinger in het geheim met de Russen zou zijn ovei^en- gekomen het aantal raketten te wijzigen dat staat vermeld in het verdrag van 1972 over de beperking van strategische wa pens. Het bericht is door Kisiingerls mi nisterie tegengesproken. De Amerikaanse evangelist James Hargla heeft aan een miljoen Amerikanen voor gesteld sténen te sturen naar elk Congres lid die voorstander is van de afzettings procedure tegen Nixon. De steen moet worden verpakt in de bijbeltekst: Wie zonder zonde is, werpe de eerste steen. (ADVERTENTIE) Voor oom Krijn in Joure die (eervol) tweed* werd bij het polsstok- springen. Uw Fleurop- Fleurop /nierflora Nederland. Gegarandeerd gomt METZ (ANP) De ex-prlcster Michel Collin, die zich de tegen paus Clemens XV noemde li gisteren op 69-Jarige leeftijd tc Clemery ln Oost-Frankrijk na een langdurige ziekte overleden. Collin, die mi I933priester word gewijd, beweerde, dat hij In hei bezit was van het derde geheim van Fatlma, dat hem zou aan wijzen als opvolger van Joannej XXIII. In het „Kleine Vaticaan van Maria-Medeveriosseres'. dat hij in Clemery had geves tigd. omringde hij zich met „kardinalen, bisschoppen en re ligieuzen'. In 1951 werd hij geëxommtmlceerd Een zegsman verklaarde in Cle mery, dat Clemens niet zal wor den opgevolgd. Aan de Franse overheid zal worden gevraagd of het stoffelijk overschot niet behoeft te worden begraven maar mag worden gebalsemd. Inzittenden ongeluksbus terug in Nederland DEN HAAG Zes vakantiegan gers, die het ongeval met do Nederlandse bus ln Joegoslavl hebben overleefd, zijn Inmiddels ln Nederland teruggekeerd, zo heeft gisteravond een woord voerder van de Nederlands» Relsvereniglng ln Den Haag meegedeeld. Een aantal andere overledendsn zet hun vakantie in Joegoslavië voort en zal te zijner tijd naar Nederland terugkeren. Om de gewonden te begeleiden heeft de Nederlandse Reisver- eniging een reisleider naar Joe goslavië gestuurd. Wat de slachtoffers betreft het zal in de eerste plaats van de fami lie afhangen of zij naar Neder land zullen worden terugge bracht om hier ter aarde to worden besteld. Hierover is nog geen enkele beslissing genomen. Het schijnt, dat de Joegoslavi sche autoriteiten niet zo gemak kelijk zijn met het vrijgeven van stoffelijke resten, aldus de woordvoerder van de NRV. Een rare vertoning STAP VOOR STAP komt het kabinet-Den Uyl in een merkwaardig* situatie te verkeren. Vorig jaar was de knellende vraag, of de lijm tussen de linkse kern en de „witte rand" der christen-democrati sche steungroep lang houden zou. In deze maanden luidt de vraag heel anders: of de Unkse kern nog voldoende voortbestaan toont. Na twee opeenvolgende rampverkieringen zitten de ministers en staatssecretarissen van D'66 in de regering zonder feitelijke richter, ban bij de kiezers. Verder regeren PPR—bewindslieden en PPR-Ka- merfractle mee, terwijl hun partij minstens op één vitaal punt het NAVO lidmaatschap anders denkt dan het zittende kabinei en radioaal anders dan de christen-democratische partijen zondea wie het kabinet niet regeren kan. BOVENDIEN BLIJKT HET OOK binnen de Partij van de Arbeid zeil naar aanleiding van óe komende defensiebegroting en haar relatil tot Nederland's NAVO-verpbchtingen te rommelen. De socialistische partijraad zou zich in september wel eens ln meer derheid kunnen keren tegen de politiek welke het kabinet-Den Uyl, uit principe of omdat het anders geen meerderheid krijgen kan, ter zake van de NAVO wenst te voeren. Mr. Aantjes, de fraotlevoarzitter van de anti-revolutionairen, heeft za terdag gewezen op de gevaarlijke kanten van de partijraadsmotii waarmee de PvdA de beslissing tot september uitstelde. Die motii bracht schijnbaar hulde aan de socialistische minister (in feite slechts aan bepaalde linkse bewindslieden) en sprak tegelijkertijd twijfel uit over de houding van het kabinet in zijn geheel. „Het creëren van dergelijke tegenstellingen kan tot niets goeds le» den, zeker niet voor het kabdnet-Den Uyl" aldus Aantjes. INTUSSEN ZIT DRS. DEN UYL nu min of meer klem tussen pacifis» tischlinks, gewoon links en de „witte rand" van het centrum. Want zijn kabinet is niet tot stand gekomen onder de garantie dat Vredeting en Van der Stoel een beleid kunnen voeren zoals de lin kervleugel van het progressieve blok zou willen. Zelfs niet wanneer om eigen redenen een machtige groep in de vak beweging ook wel NAVO-bezulnigingen wil. Ai met al een rare en politiek-riskante vertoning! Dagtaak van de huisarts TEN GUNSTE VAN DE SUGGESTIE welke de voorzitter van dl Landelijke Huisartsen vereniging vrijdag op een algemene ledenver gadering deed, zijn veel argumenten aan te voeren; we bedolen hier de aangekondigde poging om het aantal ziekenfondspatiënten waarop een normale huisartsenpraktijk qua salariëring gebaseerd is, terug te brengen van 2600 tot 2200. Eén van de argumenten is dat de huisarts tegenwoordig veel meei tijd moet uittrekken voor overleg met andere medische deskundl gen; de voorzitter van de Jhuisartsenvereniging schat dit zelfs op IS procent. Een ander argument zou kunen zijn dat bij het toen» mende beroep op artsen een praktijk met alleen al in de ver plichte verzekeringssector meer dan 2500 patien zonder meer tl groot is. Huisartsen met een goede praktik zien hun dagelijks spreekuur van één uur geregeld uitlopen tot drie 6 vier uur. En dat dan alleen voor de zogenoemde ziekenfondspatiënten. Bij een wat ingeperkt* praktijk zou de arts niet alleen gelegenheid krijgen om meer tijd aan daarvoor inaanmerking komende patiënten te besteden, maai misschien ook erin slagen zijn spreekuur meer efficient in terichten, zodat het urenlange wachtein de spreekkamer kan worden voorko men. Een winstpunt voor arts en vor zijn patiënten. EEN EN ANDER GAAT TE MEER KLEMMEN wanneer zoals dl overheid op goede gronden wenst er minder mensen in het zi kenhls terecht moeten komen en de preventieve geneeskunde een nog belangrijker rol kan gaan spelen. De huisarts zal dan nog meer tijd voor overleg met specialisten nodig hebben; plaatselijk probeert me hiervoor een voorziening te treffen in de vorm van rond een medisch centrum georganiseerde groep- spraktijk, maar het zal nog jaren duren voor zo iets in Nederland regel in plaats van uitzondering ordt. Proefondervindelijk zal ook vastgesteld moeten worden, of dit de betere oplossing van de pro blemen is. Aangezien het aantal Jongemensen met interesse ln een studie In dl medicijnen nog steeds toeneemt, mag inderdaad ervan uitgegaan worden dat binen vijf ft zes jaar mits het beroep van hulaarti aantrekkelijker wordt gemaakt en niet iedereen specialist probeer! te worden het hulsartsenkorps over een voldoende aantal kandi daten beschikt om gemiddeld een kleiner aantal patiënten te kunen bedienen. NATUURLIJK KAN MEN NOOIT met absolute getallen werken, om dat de zwaarte van de functie plaatselijk en individueel kan ver- schillen. Wel is een vorwaarde, dat de huisartsen dan ook afspraken maken over het gemiddelde partikuliere patiënten, tenminste zo lang als er nog geen volksverzekering in Nederland ingevoerd is. Weeroverzicht mist •fq» sneeuw Tjc orwoer 19 temperaturen w-w wamrtefrortf w-r kou-front windrichting «O» kjchtdn* h mülibaran H hoge-dtukoebied L tage-drukgebiod mm+ verpiaaisingsrichöng DE BILT Een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven het zeegebied tussen IJsland en Schotland ligt. neemt ln beteke nis af. Toch zal het morgen nog een gunstige invloed op het weer bij ons hebben. Er mag dan ook opnieuw op droog en zonnig weer gerekend worden. Het hogedrukgebied wordt ge flankeerd door een tweetal de pressies. De eerste bevindt zich voor de Noorse westkust en zal in Skandinavië een einde maken aan een periode met warm zo merweer. De andere depressie ligt ln de nabijheid van Spanje co trekt naar het Middellandse- Zeegebied. Belde lagedruksyste- men zorgen ervoor dat het weer ln geheel West-Europa geleide lijk een minder stabiel karakter gaat krijgen. Vooruitzichten voor woensdeg: Op de mejste plaatsen droog. Ge leidelijk minder warm. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min, temp.: om streeks 11 graden. Max. temp.: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 pro- cent. LEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Hflilnkl Iruitirüclc Kopenhagen LUiabon Locarno Luxemburg iw. bew. mlit bew. h. bew. h. bew. geh. bew.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7