„RODE LIBERAAL" DEKKER WIJST ZETEL IN VVD-FRACTIE VAN HAZERSWOUDE AF Noordwijks jeugdwerk in gevaar slot I avondvierdaagse Zendamateurs 2500 uur in de lucht vanuit Sikkens-toren Warmond genoot op de Baan Zwaan aan de haak Zaterdagmiddag moesten een kleine duizend wan delenthousiasten in Ter Haar bewijzen het tot het bittere eind te kunnen volhouden en dat is hun ge lukt ook. De 5 km lopers vertrokken met de bus rond half drie van het schoolplein in Langeraar naar het startpunt in Leimuiden, terwijl de 10 km. lopers rond twee uur vertrokken om deze af stand te voet af te leggen om zodoende in Lei muiden t& kunnen aansluiten bij de 5 km route. Een stoffige Herenweg was bepaald geen tractatie voor de wandelaars, maar tenslotte bereikte men via de Kerkweg weer het groene polderland om via het Langeraarse voetpad dichterbij de finish te komen. Vooral de jeugd zette met de eindzege in het vooruitzicht er de pas in om toch maar vooral niet tot de laatste te behoren. Aange komen op de Langeraarseweg wachtten familie en bekenden op de wandelaars om hun waar dat mogelijk was een bos bloemen van eigen teelt als bewijs van erkentelijkheid te overhandigen. Al spoedig was de Langeraarseweg het domein ge worden van de wandelaars met hun supporters die op feestelijke wijze door de r.k. Muziekver eniging ,,Arti et Religioni" met haar majoretten- korps naar de finish werden gevoerd. Opvallend was toch wel de 62-jarige mevrouw Mena de Frankrijker, die als oudste lid van de R.K. Fyra- nastiekvereniging ..Advendo" gestoken in sportief trainingspak, na afloop even naar een van de or ganisatoren toestapte en haar dank uitsprak voor de goede organisatie, waarbij dan de ontevreden mtfpperaars, want die waren ei ook, in 't niet verdwenen. HAZERSWOUDE De heer K. H. Dekker, voor de VVD in de gemeenteraad van Hazerswoude zitting hebbend sedert septem ber 1970, heeft „na lang be raad" de voor hem „moeilijke beslissing" genomen de verkie zing tot lid van de gemeente raad in de in september aan vangende zittingsperiode niet te aanvaarden. Dekker, adviseur ruimtelijke ordening, heeft in tussen zijn beslissing aan het bestuur van de VVD va nzijn woonplaats medegedeeld en wijst erop dat er bij hem „eni ge onvrede aanwezig was met het functioneren van de WD- fractie in dè afgelopen vier jaar". Na indringend overleg met het bestuur van de afdeling heeft Dekker voor de laatstgehouden gemeenteraadsverkiezingen een compromisvoorstel aanvaard met betrekking tot het toekom stig functioneren en de taakver deling in de fractie. Uitgangs punt bij dezen was de toen zeer waarschijnlijke situatie dat de WD met drie zetels in de raad zou terugkomen. (Dat gebeurde niet, want ondanks het enorme stemmentotaal tijdens de Pro vinciale Statenverkiezingen, toen de liberalen de grootste aanhang ter plaatse bleken te hebben, haalde de VVD bij de raadsverkiezingen twee zetels, evenveel als vier jaar ge leden.) Het aanvaarden van dat zo juist genoemde compromisvoorstel was voor Dekker töen al een moeilijke beslissing. „Nu echter slechts twee zetels voor de VVD beschikbaar zijn, is de situatie gewijzigd en zijn de condities voor mij niet meer zodanig dat Dekker wijst er verder op dat de opvattingen van hemzelf en die van de WD-achterban uit el kaar zijn gegroeid. „Het is wel licht ook mijn kritische instel ling tegenover de landelijke VVD-politiek. die hierbij een rol heeft gespeeld", aldus Dekker. Al bij de kandidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen was Dekker teleurgesteld in de houding van de leden. „Ik had het gevoel dat het door mij in de afgelopen vier jaren gevoer de beleid slechts door een deel van de leden volledig werd on derschreven". Ondanks het rela tief grote aantal voorkeurstem men tijdens die laatste raads verkiezingen heeft de combina tie van factoren Dekker er niet van kunnen weerhouden om af te zien van de benoeming tot raadslid. De grootste belangstelling van K. H. Dekker als VVD-raadslid ging uit naar ruimtelijke orde ning (het toekomstbeeld van de gemeente zat hem aan het hart gebakken, zogezegd), naar de woningbouw („dat stimuleren van het eigen woningbezit"), naar het milieu en naar de idee dat voorzieningen in de omge ving komen, waar ze thuis ho ren. Wat dat laatste betreft ver wijst hij naar het feit dat hij steeds heeft gepleit voor de aan leg van een sportpark aan de Rijndijk (ten behoeve van de voetballers van Bernardus on der anderen). Het doet hem Warmonders, die eaterdagavond weinig zin hadden om verplicht het tv-voet- bal te volgen, konden toch nog genie ten van een heerlijke kijkavond dank zij een door Matthias" georganiseer de show op de Baan. Het werd een luchtig kijk- eu luisterspel dank zij een voortreffelijk uitgevoerd concert door de harmonie, een sprankelende show van de majoretten en drumband en tussendoor ook nog het optreden van de toneelgroep Matthias met een ver tolking van ,^Als een lopend vuurtje". daarom meer goed dat onlangs, tijdens het werkbezoek van de commissaris van de koningin mr. Vrolijk, namens de gehele gemeenteraad het voorstel werd gelanceerd om in het gebied tussen spoorlijn en Rijndijk een bestemmingsplan vast te stel len. waarin onder andere sport velden kunnen worden aange legd. De restauratie van de Rhynen burcher Molen is een andere zaak. waarvoor Dekker steeds heeft gepleit. Overigens: in politiek Hazerswou de is het besluit van Dekker om in de komende zittingsperiode geen deel te willen uimaken van de gemeenteraad beslist hief aangekomen als een donderslag bij heldere hemel. Bekend is immers dat in liberale kringen het optreden van Dekker in de raad nog wel eens werd betiteld als „te fel", terwijl men ook al hoorde dat hij „een rode libe raal" was. Op de vergadering van d« VVD. waar de kandida tenlijst werd samengesteld, werd destijds fe| gediscussieerd en werd A. M. Beriemon uitein delijk lijsttrekker, met Dekker op de tweede plaats (zij het dat hij tijdens de stemming slecht één punt minder vergaar de. Mr. H. W. M Eling, de secretaris van de afdeling, ver strekte toen een communiqué aan de pers, waarin „alles stond". Ook de samenstelling van de kandidatenlijst was, zei hij onze correspondent toen, in alle pais en vree tot stand geko- men. Wat er ook van zij: Dek ker heeft bedankt ende WD zal nu, afgaande op de resulta ten van de gemeenteraadsver kiezingen, C. J. Eijgenhuijsen. nummer drie op de lijst, verzoe ken te voorzien in de vacture. NOORDWIJK In de vijver nabij het Rederijkerseplein slikte een daar zwemmende xwaan een vishaak In. De vogel raakte in paniek en zwom met de lijn om de nek razend in het rond. DU trok de aandacht van een be woonster uit de omgeving, die op haar beurt de politie waarschuwde. Deze riep de assistentie ln van een deskundige op vogelge- bied, doch het bleek niet mo gelijk de zwaan aan het lijf te komen, daar deze zich in het veilige midden van de vijver hield. De politiemannen gingen toen op zoek naar een bootje, dat uiteindelijk van de jachtha ven moest komen en per po- litie-aanhangwagen naar de vijver werd getransporteerd. Met de nodige omzichtigheid slaagde men er in de nog steeds geagiteerde zwaan te benaderen en od te vangen, waarna de specialist lijn en haak kon verwijderen. Het dier zwemt weer rond en blijkt tot nog toe geen nade lige gevolgen van het avon tuur te hebben ondervonden. Moeilijkheden bij JOIN Noordwijk De problemen van de Stichting JOIN spitsen zich toe op het jeugdwerk. Bestuurswisselingen binnen deze afdeling, interne beleidsverschillen en de gang van zaken rond de verbouwing van het dorpshuis De Kuip hebben duidelijk een voorspoedige ontwikke ling van het jeugdwerk in Noordwijk in de weg gestaan. Veel en thousiaste medewerksters en medewerkers van het eerste uur heb ben gemeend het werk te moeten neerleggen". Tot deze conclusie komen B en W van Noordwijk in een nota aan de gemeenteraad waarin de vragen worden behandeld, die in de laat ste vergadering ove* de Stichting JOIN zijn gesteld, ln totaal blijkt aan deze stichting van februari 1971 tot mei 1974 'n bedrag van ruim 50.000- aan exploitatie- en investeringssubsidies beschikbaar te zijn gesteld. Daarboven komen nog de subsidies van rijk en provin cie. Het college van B. en W. heeft er bij het bestuur van JOIN op aange drongen maatregelen te nemen, die kunnen leiden tot een nieuwe start van het jeugdwerk, steunend op basis van een goed bestuur en gericht op een doorlopend verband. De totale kosten voor de verbouwing van de oude school aan de St. Jeroensweg blijken ca. 22.000.- meer te bedragen dan was ge raamd. Voor de verbouwing van De Kuip zijn thans onvoldoende middelen beschikbaar. Resumerend komen B. en W. tot de conclu sie dat de moeilijkheden bij JOIN in hoofdzaak zijn toe te schrijven aan de financiële problemen rand de verbouwingen, bij een nieuw bestuur en bij een nieuwe start van het jeugdwerk. Het college deelt mede in de augustus-vergadering op een en ander uitvoerig te rug te zullen komen. Snelschaak in Leiderdorp LEIDERDORP - De Leiderdorp- se schaakvereniging besluit r orgen het seizoen '73-'74 mei een wedstrijd om het open snel schaakkampioenschap van Lei derdorp. Behalve een fraaie wis seltrofee zijn er geldprijzen van 50. 25. en 10 te verdienen De wedstrijden worden gespeeld in het Dorpshuis, hoek Hoofd- straat/Kerklaan; aanvang 20 Brutale inbraak in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - In Zoeter woude is op klaarlichte dag in gebroken ln een huis in de Zon negaarde. Dit moet zijn gebeurd tussen twaalf en twee, toen de bewoners afwezig waren. Het gehele huis werd doorzoch' waarbij vele kasten en laden overhoop werden gehaald. Er wordt een paar duizend gulden vermist alsmede enige sieraden. Waspeen niet langer winst- maker veiling Katwijk KATWIJK -Tijdens de leden vergadering van de groente veiling Katwijk en Omstre ken deelde voorzitter P.C Doets mee dat de veiling het afgelopen boetejaar ondanks de matige prijs van de was peen meer dan een ton winst heeft gemaakt. In hoofdzaak is dit te danken aan de goe de prijzen die de overige produkten zoals bloemkool, schorseneren en bospeen hebben gemaakt. Dit resul taat is mede veroorzaakt door een hogere opbrengst van provisie, de omzet steeg met ruim 1 miljoen tot 18.7 miljoen gulden. Delft de Lier is momenteel landelijk gezien de grootste veiling met Katwijk op de 23e plaats. Provinciaal staat de veiling van Katwijk 10e. De export geeft geen proble men, Du tsiand is met 16 miljoen kilo de grootste afne mer. Enige ongerustheid bestond bij de vergadering over de ba- lanscijfers. Uitgaande van deze cijfers kan het formele liqu;diteits'.ekort per 31 de cember 1973 becjferd wor den op p'm. f 602.000,- Ge steld werd door de heer P C. Doets dat in het najaar een besprek r.e z?u plaats hebben met het hoofd van de Cen trale Accountantsdienst en het veilingbestuur. om dit nader te bestuderen. Bammm Sassenheim Zaterdagmiddag werd in de Sikkens-aula met een feestelijke receptie en een speciale uitzending het feit her dacht dat dc VERON, de Ver eniging voor Experimenteel Ra dio-onderzoek Nederland, vanuit de Sikkens-toren twaalfenhalf jaar geleden met geregelde uit zendingen begon, waarmee op 2500 zenduren kon worden te ruggezien. De VERON werd in 1945 opgericht als fusie van de reeds drie bestaande verenigin gen, daterende uit de twintiger jaren. Het doel van deze lande lijke vereniging is de leden be hulpzaam zijn bij het experi menteel radio-onderzoek, en bij de beoefening van het radio amateurisme leiding te ge- .De kern van de vereniging wordt gevormd door practlsch alle actieve zendamateurs. Eén der pioniers Is Ir. Sterlnga Id- zerda, die reeds in 1919 vergun ning had om na middernacht uit te zenden op de 300 m golfleng te van de NSF-zender. Bij de oprichting in 1945 telde VERON circa 3000 leden, waar van rond 900 zendamateurs. Na een dieptepunt rond 1948, steeig het ledental weer en bleef tot 6 jaar geleden constant. Na ver ruiming van de zendmachtiging, steeg het aantal weer flink en bedraagt nu circa 4500, terwij-1 men eind van dit jaar de 5000 hoopt te bereiken. Er zijn thans ruim twee duizend zend-ama- teurs. Tot 1961 werd nog niet op één centraal punt als vereniging uit gezonden, maar op 26 november 1961 kwam VERON als de zen der PAOAA voor het eerst offi cieel in de lucht, vanuit de bo venste étage van de Sikkens-to- Hoewel de laatste jaren de appa ratuur, evenals de inrichting is gemoderniseerd, en zonodig ver vangen, is de eerste zender tot het voorjaar 1973 in gebruik ge weest. De modernisering en vervanging was gevolg van een belangrijke gift van het Weten schappelijk Radiofonds Veder. Uit de rapporten blijkt dat het VERONstafion niet alleen in Ne derland en Europa door een groot aantal luisteraars wordt beluisterd, doch over de gehele wereld. Regelmatig komen be dankjes binnen uit binnen- en bui tenland van zendamateurs die hun examen hebben kunnen behalen, mede dank zij het VE- RON-station. Werd eerst zon dagsmiddags uitgezonden in mei '62 werd dit vrijdagavond. „De waarde van het station wordt bepaald door de regelmaat van de uitzending", zegt chef-opera tor van Weerlee. Bij de grote Sikkens-brand in maart '68 kwam de toren in de vlammen te staan, waarbij de antennes wegsmolten, maar de apparatuur gespaard bleef. Niettemin moesten de uitzendin gen. i.v.m. de herstelwerkzaam heden en verhoging van de to ren. enige maanden worden on derbroken. In aug. '69 was het station weer zover dat kon wor den uitgezonden. Onder de wer kers van het eerste uur moeten genoemd oud-voorzitter V. d. Tooien uit Santpoort, één van de oprichters, die 16 ja&r deel uitmaakte van htt hoofdbestuur en als gangmaker beschouwd mag worden. Hij is nu nog voorzitter van de „Old-timers". de zend-amateurs die langer dan 25 jaar zend-machtiging hebben. Een andere oprichter, en nog actief als vice-voorzitter is Ph. Huis. Operators van het eerste uur waren de heren Mar tens. Grimbergen en v. Weerlee. Laatstgenoemde, een reeks van jaren chefoperator en als zoda nig een belangrijke figuur in de VERON zegt: „Er zijn natuur lijk ook nog wel wensen en zor gen. Zo behoeft het aantal ope rators uitbreiding. Er zijn er slechts vijf per drie weken, in plaats van de vereiste negen. Dan is er nog gebrek aan tech nische medewerkers voor regel matig onderhoud." ■■OMHi Gerrit de Bruyn damkampioen BODEGRAVEN De 20-J«rlge Gerrit de Bruyn heeft het ge presteerd drie Jaar achtereen de wisselbeker van de Bodegraafse damclub OGB te winnen en dua eigenaar van deze troffe te wor- den. Doordat De Bruyn gelijk eindigde met A. Brunt uit Alphen mag hij nu deelnemen aan de kam pioenschappen van Zuid Hol* land, welke wedstrijden pas in maart volgend jaar zullen be ginnen. De damclub telt 22 leden en ver* wacht nog enkele aanmeldingen om eind augustus met twee tientallen te kunnen starten. Het eerste team is gepromoveerd naar de hoofdklasse van de Leidse Dambond. Katwijks mannenkoor staat klaar Katwijk Vanavond en morgen, avond zal de Sporthal Cloljn Duin het trefpunt zijn van mu* ziekminnende bezoekers. Het Katwijks Mannenkoor „Jubila te" zal met enkele ster-artiesten een uitvoering geven. Het programma vermeldt volks- en geestelijke liederen aismedo operetlemelodleën. Het geheel zal onder leiding staan van diri gent Sander van Marion. Mede werking zullen verder verlenen John Woodhouse, die ai meer dere malen met een koor optrad het laast met het Westlandi Mannekoor. Wim Koop mans. Opera-zanger, Klaas J. Mulder organist en pianist en Luc. Nachtegaal, combo. Afscheidsreceptie schooldirecteur ZOETERWOUDE Morgenavond wordt er in het Don Boscohuis een afscheidsreceptie aangebo. den aan de heer J G. v. Vliet, direc'eur van de r.k. Lagere Landoouwschool aan de Anto- niusstraat. Bij de oprichting van ae school in 1951 werd de heer Van Vliet tot directtur b*- noemd en heeft deze functie sindsdien onafgebroken vervuld. De heer Van Vliet is tevens laatste directeur, want de Lage re Landbouwschool wordt deze maand, wegens een grote teru gloop in het leerlingental. geslo- ten. Naast de velen die voor de receptie zijn uitgenodigd, wor den ook de oud-leerlingen en an dere belangstellenden verwarht. Tijd van de receptie: van 19.3021.00 uur. Bungalowbouw in Voorhout VOORHOUT - De Hollairfi U. trechtse Bouw- cn Aannemings Maatschappij (Hubam) uit Wou- brugge gaat aan de Boeken- burglnnn en de Beukenrode in het Voortioutse bestemmings plan Spoorlaan bungalows bou wen. De gemeenteraad van Voorhout heeft hieraan vorige week zijn gopdkeuring gehecht. Met de grondtrnnsactie was eet» bedrag gemoeid van 965.600. Plattelandsvrouwen naar Bobbejaansland BODEGRAVEN De Bond vai Plattelandsvrouwen heeft een uitstapje gemaakt naar Bobbe jaansland ln België. Onderweg werd voor een kop koffie ge stopt in Baarle Nassau. In hd land van Bobbejoxm Schoepci kon een wandeling in de mooiJ natuur en eert vaartochtje vett genoegen verschaffen. Ook werJ geluisterd naar zang cn muzicl vr muzikant De Reven Om I uur was het gezelschap in Vleu ten, waar een diner te wachtel stond. Tegen 10 uur arriveerdei de vrouwen weer in Bodcgra ven.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5