Akkoord over gebruik van kernwapens is nog ver weg DU Pa ijmaker Welgeschapen dochter voor prinses Irene wkTt BURENRUZIES BESLECHT MET BROODMES BABY GESTIKT Oranjelegioen opent jacht op kaarten... PPR-congres eist: Nederland uit Navo verdien 'n echte £etal6e (Sou/tont Kort Rapenburg 2, Leiden, postbu9 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week f 2,49; kwartaal f 32,21; Jaar f 125,25 - Losse nummers: 45 cent 65e JAARGANG No. 19844 MAANDAG 24 JUNI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE Doc Elliot Van de nieuwe serie Doc Elliot wordt vanavond op Ned. II om 20.21 uur de eerste aflevering uitgezonden; het zijn de beleve nissen van een jonge dokter in New York. Op Ned. I om 20.21 uur „Helen" en om 22.05 uur een aflevering Cannon NOG WEINIG VERANDERING Vr\J zonnig maar 's middags in het binnenland een lokale bui. Zwakke tot matige wind meest uit noordelijke richtingen. Mi nimumtemperaturen ongeveer 12 graden. Maxima morgen omstreeks 24 graden maar vlak aan zee enkele graden lager. '1 - 21.04 Instituut Vredesvraagstukken Ontsnapping uit gevangenis van Scheveningen en Groningen (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Zowel In Scheveningen als in Groningen zijn dit weekeinde gedetineer den uit de gevangenis ontsnapt. Nadat vrijdag al een man uit de i Jcheveningse gevangenis ont vluchtte, slaagde er zaterdag weer een gevangene in de tra lies achter zich te laten. In Gro ningen ontsnapten gisteravond vijf gevangenen. Drie van "hen konden weer snel gegrepen wor den. De vijf in Groningen ontsnapten door een raam van de ontspan ningszaal. Voor dat zij de bui tenmuur overwaren had de ge- stichtswacht de ontsnapping al op de monitor opgemerkt en alarm geslagen. Drie mannen konden worden gegrepen, twee andere zijn nog voortvluchtig. De 27-jarige man die in Scheve ningen ontsnapte, is evenals zijn voorganger van vrijdag, ook nog steeds op vrije voeten. Hij wist tijdens het luchten te ont komen. De man zat in voorar rest wegens diefstal met geweld pleging en overtreding van de vuurwapenwet. VERDER I Nederland is een ronde verder in de wereldkampioenschappen voetbal zr moeite met de kangoeroe-scheidsrechter, die gele kaarten uiit z'n buidel tover de, dan met de Bulgaren. tfet worden dus minstens nog eens drie tripjes Duitsland voor de supporters. Den Haag Noch het westen noch Rusland zijn nu al zo ver, dat zij zich tegenover elkaar kunnen verplichten niet als eerste de kernwapens te gebruiken. Zo'n verklaring is pas verantwoord „in een gevorderd stadium van 'n meer omvattend proces van wapenvermindering en wapenbe heersing", aldus het Nederlands Instituut voor Vredes vraagstukken in een vandaag verschenen rapport „Moet het westen zeggen, dat het nooit als eerste kernwapens zal inzetten?" In het rapport behandelt het Insti tuut uitvoerig de vele gevaren, die ons bedreigen, wanneer geen paal en perk gesteld wordt aan het mogelijk gebruik van kernwapens. Het behandelt daarnaast tegelijk het bijna even grote gevaar, dat toene mende conventionele bewape ning inhoudt. Daarom zal het volgens het Instituut, dat zijn vandaag verschenen rapport op verzoek van de regering uitge bracht heeft, dringend noodza kelijk worden, dat alle partijen tot overeenstemming komen over do kernbewapening. „Het is daarom nodig, dat de be tekenis van het kernwapen in Centraal Europa wordt terugge drongen. Dit kan echter alleen, indien de mogelijkheden om mi litair geweld in Europa te ge bruiken zo gering zijn gewor den, dat de term „afschrik king" zijn polariserende beteke nis heeft verloren. Deze situatie is nog lang niet bereikt. Een eerste stap hiertoe moet zijn dat Navo en Warschaupakt het eens worden over een aantal maatregelen, die de elementen van verrassing en van pressie door machtsvertoon met con ventionele middelen zoveel mo gelijk uitsluiten". Dit geldt ook voor de niet aangesloten Euro pese Staten NIJMEGEN In het Sint-Radboudziekenhuis stromen de gelukwensen binnen voor prinses Irene, die gistermorgen om 8.42 uur het leven heeft geschonken aan haar vierde kind, een welgeschapen dochter, zoals het officiële com muniqué vermeldt, van bijna zeven pond, met blauwe ogen en blond haar en 52 cm lang. Het meisje, het tiende kleinkind van koningin Juliana en prins Bernhard, heeft de volgende na men gekregen: Maria Carolina Christina. De prinses werd tijdens de beval ling terzijde gestaan door een medisch team onder leiding van prof. dr. J. L. Mastboom, hoog leraar verloskunde aan de ka tholieke universiteit te Nijme gen. De bevalling geschiedde langs operatieve weg. Daartoe was besloten gezien het gecom pliceerde karakter van de voor afgaande zwangerschap en ba ring (de tweeling Margarita en Jaime). Alle kinderen van'prin ses Irene hebben in het St. Rad- boudziekenhuis het levenslicht aanschouwd. Prof Mastboom verklaarde later, dat de toestand van moeder en kind uitstekend is. Koningin Ju- Hi ana was tijdens de bevalling van haar dodhter in het zieken huis. Zij kwam daar gistermor gen om acht uur aan en is er bijna de gehele dag gebleven. Om zes uur gisteravond vertrok zij weer naar Soestdijk. ZWALUW 7iV VERKEERSLICHT Ook zwaluwen moeten z'ch aan het moderne leven in Japan aanpassen. Nestelden zij vroeger onder de houten dakrand van de huizen in Japanse stijl, nu moeten zij hun heil elders zoeken, omdat deze ouderwetse huizen grotendeels zijn vervangen door moderne flats. Enkele zwaluwen hebben nu een nest gebouwd in een verkeers licht in Tokio. De politie heeft besloten ze maar te laten zitten, zolang zij het licht niet blokkeren (foto boven). BEBULDE HOKD Henry, de hond van Jay Arm en Tom Yates uit Olympia (VS) wil met het mooie weer ook niet binnen blijven zit ten. Hot baasje besloot dan ook hem maar mee te nemen als zij op de motor de zonopzoeken (foto midden). BEER OP DE VLUCHT In een woonwijk in Orlando (Florida) dook gisteren plotseling een beer op, op zoek naar verse vis en koel water. Politiemannen hadden veel moeite het dier te pakken te krijgen en over te brengen naar een dierentuin (foto onder). Brutale diefstal Op klaarlichte dag hebben zater dagmiddag twee jongemannen bliksemsnel een draagbare kleu rentelevisie geroofd uit een win kel aan de Haagse Stede. Ter wijl de één voor de winkel stond te wachten met ronkende motor, stapte de ander de winkel bin nen, wande'.de er even later met de televisie weer uit en stapte achter op de motor, die daarop wegreed voordat iemand het in de gaten had.%p Van een jnzer verslaggevers DEN HAAG De grote stormloop op toegangs kaarten voor de drie wed strijden, die het Neder lands elftal in de tweede fi nale ronde van het wereld kampioenschap voetbal speelt, is vanmorgen om negen uur begonnen. Twee duels zullen in Gelsenkir- chen en één in Dortmund worden gespeeld, respec tievelijk tegen Argentinië Brazilië en Oost-Duitsland. Dit is het resultaat van de voor Oranje fraaie eerste ronde die gisteren met 41 tegen Bulgarije afgesloten werd. Het Haagse reisbureau „Maduro" dat voor de KNVB als officiële verdeler van de 20.000 plaats bewijzen is aangesteld, had zondagavond reeds én van de medewerkers op het vliegtuig naar Duitsland gezet om de felbegeerde plaatsbewijzen (in prijs variërend van 50.— tot 13.—) opt ehalen. Daarbij deed zich nog een alarmerende kwestie voor. Op het kantoor van Maiiuro kwam een telex binnen waarin het aantal be schikbare entreebewijzen voor Nederland was terug gebracht tot 8.900. Later bleek deze mel ding op een misverstand te berusten. Deze kaarten zijn vannacht nog naar 8 verkooppunten in Den Haag, Amsterdam. Zeist. Breda, Groningen, Enschede, Eindhoven en Heerlen gebracht. In Den Haag zijn bereikbaar Maduro (tri. 65 88 11 of 64 38 44) en het hoofdkantoor van de AMRO-bank (tel. 61 46 51). (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Tot tweemaal toe Is het afgelopen weekeinde een buren ruzie beslecht met een broodmes, waarbij eenmaal met fatale af loop. Moeilijkheden over eikaars kinderen zij zouden te lastig zijn was de oorzaak van een dodelijke steekpartij In Utrecht, waar een 19-jarige postbesteller zijn 39-jarige buurman, vader van twee kin deren, onder etenstijd vermoordde. Jongbloed n aar Ajax (Van onze sportredactie) Dortmund Jan Jongbloed, de 33-jarige doelman van het Ne derlands elftal, is het in princi pe eens geworden over een 2-ja rig contract met Ajax. De enige moeilijkheid Is dat Jongbloed nog een 1-jarige verbintenis heeft met zijn huidige club FC Amsterdam. Volgens Jongbloed zou Ajax het contract voor 150.000 willen afkopen. AJax- manager Hans Kraay over Jongbloed: „Die man is zo uit stekend in conditie en loeft zo serieus, dat hij nog gemakkelijk 3 of 4 jaar meekan". Een langlopende burenruzie tus sen twee Rotterdamse vrouwen eindigde voor een hunner, de 59-jarige mevr. V. met zeven steekwonden in het ziekenhuis. Zij is thans buiten levensge vaar. De daderes, een 34-jarige vrouw, zit achter slot en gren del. In Den Bosch werd een 33-jarige Joegoslaaf door drie landgeno ten zo ernstig mishandeld, dat hij korte tijd later overleed. Het slachtoffer zou de moeders van de drie anderen beledigd heb ben. (Van een onzer verslaggevers) Schijndel De elf maanden oude baby van de fam. Van Esch uit Scjiijnde! is zaterdag door ophanging om het leven gekomen. Het kindje was op een of andere manier uit het bedje gevallen en in het trappel lakentje blijven haken, waardoor het stikte. In Uden deed zich vorige week donderdag een soortgelijk tragisch on geval voor. Daar bleef een baby na haar val uit een bedje In een tuigje hangen, waardoor het stikte. BEIROET (UPI) Egypte, Libië en Syrië hebben de Palestijnen hulp aangeboden tegen Israëli sche aanvallen op vluchtelingen kampen in Libanon. In Damas cus heeft president Hafez Assad „volledig" alle verzoeken van de Palestijnse guerlllastrijders ter versterking van vluchtelin genkampen beantwoord. Dit heeft het persbureau van de commando's, Wafa, meege- SAM-raketten van Syrië voor Palestijnen maar volgens sommige kringen zouden daarbij zeker Sam-raket- ten van Russische makelij zijn die de Syriërs in ruime mate hebben. Het Egyptische dagblad Al Akh- bar schreef dat Egypte militair tussenbeide zal komen als Israël Libanon blijft aanvallen, „Onze raketten, vliegtuigen en troepen zijn in staat elk ogenblik in be weging te komen." aPrachutist Ton Verschoor omgekomen HILVERSUM (ANP) Gister middag is In Maartensdijk bij het parachutespringen de 40-ja- rige Ton Verschoor uit Eindho ven om het leven gekomen. Hij was een van Nederlands eerste sportparachutisten. Tijdens het openen van zijn hoofd parachute ontplooide deze zich niet voldoende. De reserve-para chute ontplooide zioh evenmin volledig, wat als een haast on voorstelbare toevalligheid moet worden beschouwd. Ton Verschoor was met ongeveer 1300 sprongen een van de meest ervaren springers. Hij was in en buiten Europa bekend om zijn foto's die hij tijdens de vrije val maakte. Van onze parlementaire redactie) man, dat deze beslissing geen gevolgen zal hebben Utrecht met erop te wijzen, dat deze organisatie Het congres dacht er met 169 tegen 127 stemmen voor de samenwerking binnen het kabinet. geen enkele bijdrage kan leveren aan een duurza- anders over. Bas de Gaay Fortman liet hierna uit- Vooral de confessionele regeringspartners A.R. en me vrede en veiligheid. Als alternatief ziet de komen er geen enkele moeite mee te hebben om op K.V.P. vrezen, dat het besluit van het P.P.R-con- P.P.R. een wereldomvattend veiligheidsstelsel in te treden als vertegenwoordiger van een partij, die gres over het Navo-lidmaatschap van Nederland hetkader van de Verenigde Naties. Fractieleider de Navo afgeschreven heeft. van invloed kan zijn op het standpunt dat de P.P.R Bad de GaayFortman en het Tweede Kamerlid Binnen de PvdA verwacht men, dat nu ook de lin- feakt. Oit ondanks de „adrukkelijke verklaring za- zal innemen bij de discussies over de Defensienota. Waltmans wees het congres er zaterdag tevergeefs kervleugel van deze partij nadrukkelijk erop zal Irdag op het P ".rcs in Utrecht door De P.P.R. motiveerde de beslissing over het uiftre- on dnt in hun onvattinpen Nederland binnen de po- aandringen om het standpunt van de PPR over het [TRECHT. De beslissing van de P.P.R. om te freven naar het uittreden van Nederland uit de |avo heeft bij ce ._ucre regeringspartners, r.d.A. en conft: i.-, engerustheid veroor- Voor het aanbrengen.van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blljmaker' aan: een (raai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. Noteer m.l.vDAII kwartaal-abonnee: D U VI Stuur deze bon In open envelop. Naam: zonder postzegel, naar: Adres: antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een boeket bloemen naar: I—LEIDSE Woonplaats: COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1