Gerard Vianen had schijn tegen zich Nietig lijfje van Jan Raas verborg onvermoede krachten Mares nu bijna wereldkampioen MAANDAG 17 JUNI 1971 Na een merkwaardig slot kwam Cees Priem toch alleen aan in Hoogerheide. Reden voor enthousiasme bij publiek en natuurlijk Cees Priem. HOOGERHEIDE - In het nie tige lijfje van Jantje Raag gaan niet vermoedende krachten schuil. Tot afgelo pen zaterdag hadden zijn sluimerende fysieke kwali teiten het aardige aantal van zes overwinningen op geleverd, waarvan twee in Olympia's Ronde van Ne derland. Toch was er voor de kleine, broodmagere Zeeuw geen reden om te spreken van een groot sei zoen. Want daarvoor was hij op zijn specialiteit, de sprint, al te vaak geklopt dit jaar. En in de wieler sport tellen tweede plaat sen nu eenmaal niet HOOGERHEIDE Is Gerard Vianen kans gehad en hadden wij helemaal niet ge wonnen. Had Bal ai leen tussen de twee groe pen ingezeten, dan had ik gewacht". Merk waardig gebeurde dat niet, toen Bal zo'n vijf ronden voor het einde zijn demarrage plaats te. Hij liep snel in op de koplopers. Op een gegeven ogenblik was de achterstand tot 45 seconden gebracht, ook al omdat Priem last beenkrampen. gezwicht voor het grote geld, of heeft hij tijdens de finale van het Neder lands kampioenschap voor beroepsren ners op de weg'eerlijk spel gespeeld? Hoewel een eventuele medewerking aan de overwinning van Cees Priem kreeg (Frisol) niet was te bewijzen, gaf |jxerster|c een aantal feiten toch reden tot den- JJ6^ tempo van de drie koplopers naast ken. Onmiddellijk na afloop van de Cees Priem en Gerard Vianen vertoefde ook race riep bijvoorbeeld KNWU-bonds- ",w^ coach (voor de amateurs) Joop Midde- man was vertegenwoordigd was overigens link uit: „Schande!, dat beroepsren- al eerder wat teruggelopen. ners een zege verkopen is hun zaak, Dat kwam onder meer door een nogal lang- maar laten zij dat als vakmensen durig gesprek, dat tussen Priem en Vianen doen en niet zo dat de hele wereld het kun zien!". Joop Middelink was niet de enige die van zijn ontstemming liet blijken. Jo Förster, voorzitter van de sportcommdssie: „Het is vreemd, maar je kan niets bewijzen". Er waren nog meer volgers, die van nabij het grote spel hadden meegemaakt. En ook Cees Val, evenals Vianen van Gan-Meroier had weinig goede woorden over voor zijn ploeg maat. Amper over de streep gekomen Bal werd achtste kneep hij In de remmen, keerde om en wierp Vianen een blik toe dernam werd gevoerd. De armen regelmatig kaars schouders! werd diepgaand gediscus sieerd. In dat gesprek werd volgens talrij ke volgers ook herhaaldelijk ploegleider Piet Liebregts betrokken. Liebregts die alle aantijgingen later heftig van de hand wees en boos uitriep: „Laat Mdddelink zich maar met de amateurs bemoeien. Hij zal zich hiervoor Ui»ere*e moeten verantwoorden. Hij heeft een hekel aan Priem. Dat is de oorzaak van alles!Wat bleef overigens te lichte parkoers rond Hoogerhei de felle strijd geleverd. Frisol met zeventien renners vertegenwoordigd, was oppermach tig. De andere deelnemers konden daar niet tegenop. Ook niet de In buitenlandse dienst rljdedne renners die elkaar zoüden steunen. Wellicht zou het anders zijn gelopen als Hen- nie Kuipers niet zoveel pech had gehad. Hij miste de slag, raakte vier minuten achter. Met Poppe aan het wiel zette hij een gewel dige achtervolging in die met succes werd bekroond. Kort nadat Kuiper terug was in de groep, die jacht maakte op de koplopers, zette Bal de grote aanval in. Waarschijnlijk te vroeg. Had „Kuipertje" even de tijd ge kregen zich van de geweldige inspanning te herstellen, dan had hij voor Bal wellicht een grote steun kunnen zijn om het trio Priem, Nidd den Hertog, Vianen toch nog te achter halen. Nu scheurde het pelotonnetje in tweeën en werd Kuiper uiteindelijk op zeven minuten gereden. Toch kon hij met opgehe ven hoofd de cabines opzoeken. Het feit, dat de prestatie in het „achterveld" was gele verd, deed aan het resultaat niets af. Of er nu wel of niet werd overeengekomen. Vianen kreeg de schijn in ieder geval wel te gen. Mede omdat hij geen enkele poging on dernam om te demarreren. Toen Priem in de slotafse de hulp van de dokter moest In roepen teneinde beenkrampen te bestrijden. Het einde van het lied was uiteindelijk, dat Een minachtend gebaar met het hoofd liet er Cees Priem toch alleen aan de finish kwam. vervolgens geen twijfel over bestaan, hoe Bal gistermiddag na afloop van de race over Vianen dacht. Terecht of ten onrechte? Dat zal altijd de grote vraag blijven. Gerard Vianen hield hardnekkig vol, dat hij pas weer op kop was gaan rijden, toen de aanval van Bal. die uit de achtervolgende groep was weggespron gen, niet lukte. Vianen: „De afspraak was dat wij elkaar niet In de wielen zouden rij den. Als ik langer had geaarzeld hadden alle sprinters uit de achtervolgende groep een Nadat Vianen de In de laatste ronde gede marreerde Den Hertog had teruggepakt, deed hij niets meer toen Priem aan de haal ging. „Het was twee tegen een", zuchtte Via nen. „Ik had geen enkele kans". En dat was dan het toch al onbevredigende slot van deze overigens geweldig interessante strijd. Te licht Vanaf de eerste kilometer werd i Wat bleef was de vraag of Gerard Vianen tot het uiterste was gegaan om zijn kansen te Vfv»Vri,v,~ni v0!"»us f B"l luidde de af spraak da* e* geen kopwcrk zou worden ge daan indien een van de Gan-Merciers weg zou zijn met twee of meer Frisol-coureurs. Vianen bleef het ontkennen en trachtte de zaken te ralativeren met fraaie teksten als: „Al levert zo'n trui 25.000 gulden extra op, met zo'n ding om je lijf ben je toch nog geen Merckx! Het is bet beste Gerard Vianen het voorrecht van de twijfel te geven. De waarheid zal misschien wel in de Tour de France aan het licht komen. Vianen en Bal zullen dan name lijk weer moeten samenwerken in bet kader van de Gan-Mercier-beÜangen. En de resulta ten van de coöperatie kunnen binnenkort wel eens een vingerwijzing zijn. HOOGERHEIDE Keetie van Oosten Hage be heerst. bewees zij in Hoo gerheide nog steeds het da- Weer Keetie Keetie van Oosten-Hage, de Zeeuwse, die sinds 1969 het dameswie! rennen in Nederland beheerst, heeft zaterdag in Hooger heide haar zesde weg- kampioenschap in succes sie behaald. Keetie van Oosten, sinds 1966 ook al nationaal kampioene ach tervolging, versloeg in de eindsprint Mini Nleuwen- huis en Willy Kwantes. Jantje Raas, die niet doet ver moeden dat hij is ontsproten aan de vette Zeeuwse klei. had daarom zijn zinnen gezet op de Nederlandse amateurtitel, die zaterdag op een lastig, maar niet onmenselijk parkoers In de omgeving van Hoogerheide zou worden vergeven. Jan Raas greep de kans om zijn krachten aan den wielervolke te tonen met beide benen aan. Want na 201 km in de weelderig stralen de zon, drukte de ranke Zeeuw het voorwiel van zijn al even ranke karretje met een fractie van een seconde eerder over de streep op de kasseien van Hoog erheide dan Matthieu Dohmen (tweede), Cees van Dongen (derde), en Herman Snoeyink (vierde). In een klap maakte Jan Raas van een matig seizoen een goed seizoen. Voor hem ligt de weg naar een profcarrière weer open. Vorig jaar al had hij de drempel naar het professio nalisme willen overschrijden, maar op het laatste moment gaf hij er toch de voorkeur aan nog een jaartje amateur te blijven. Hij was immers nog jong en hij kon bij de amateurs nog wel wat leren. Maar nu lijkt zijn tijd dan toch gekomen. Peter Post, de grote man van Ra leigh, schijnt geïnteresseerd te zijn in re rappe Zeeuw, terwijl ook zijn amateursponsor Jan van Erp met profplannen rond loopt om een profploegje te for meren, waarvan Jan Raas en Toine van den Bunder de kern zouden moeten gaan vormen. Inspanningen Jan Raas glunderde, zaterdag In Hoogerheide. Vergeten waren d. Inspanningen, d. moordend. hitte, de verraderlijke kasseien, "a"> ""'"rhtdl. waarmee zijn weg naar het suc ces was geplaveid. Vergeten was ook de knechtenrol, die hem dit seizoen was opge drongen, omdat hij in de eerste dagen van etappekoersen niet al te fameus reed. „Ik heb dit sei zoen eigenlijk altijd in dienst van een grotere renner dan ilr moeten rijden. Nu kon ik mijn eigen gang gaan", straalde Jan Raas, maar vraag niet hoeveel moeite het heeft gekost om zich zelf in een goede uitgangspositie te manoeuvreren. „In de laatste ronde van 10,6 km", stamelde hij, „heb ik wel tien keer ren ners terug moeten halen. Want ik wilde per se dat de greep bij elkaar zou blijven. Ik vertrouw de helemaal op mijn eindsprint. Tenslotte had ik dit seizoen a! eerder op kasseien gewonnen". Maar toch dreigde het zaterdag weer mis te gaan met de rappe Zeeuw, dreigde hij weer een sprintnederlaag te lijden. Op de streep was het verschil met Matthieu Dohmen, Cees Dongen en Herman Snoeyonk miniem. Maar voldoende om Jan Raas voor de eerste keer In zijn car rière tot nationaal kampioen bij de amateurs te kronen. Was Jan Raas dan niet bang ge weest om weer te worden ge klopt in de sprint? „Nee, hele maal niet", verzekerde hij., „toen Ad Dekkers uit de kop groep moest lossen wist ik dat mijn gevaarlijkste concurrent er niet meer bij was". Sportwereld MADRID De Nederlander* Lammers is tijdens het toernooi om de Europese kampioen schappen vrije stijl worstelen te Madrid in de derde ronde van de categorie 52-57 kilogram uit geschakeld. Hij verloor van de Westduitser Huber. BOEKAREST De Oostduitse Rosemarie Witschas heeft dit weekeinde tijdens een Ianden wedstrijd tussen Oost-Duitsland, Roemenië en Canada in Boe karest het hoogspringen ge wonnen met 1.93 meter, één centimeter onder het wereldre cord van de Bulgaarse Jordan- ka Blagojewa. Tips koersen op Hilversum ACCIPITERPRIJS (I)i Lion van der Lente, Lord Enterprise en La Kolo. AALSCHOLVERPRIJS: Moneymaker, Mlltlades J en Leonls. ACROCEPH ALUSPRIJSi Lowlna K, Lies en Knrlnu Dear. AIGLEPRIJS: Mlrko Buitenzorg, Longshot en Karola van Altena ALAUDAPRIJS- Noma Beroona, Hans en Jeannlne f). CRITERIUM DER VIJFJARIGEN: Kapteln Scotch, Kaper W en Kees ALEAPRIJS: Ivan Akklt. Indra Sha dow en Inn Sprookjeshof ALUAUDAFRIJS: Idas, Junior an Ha nover Cavaljos, ACCIPITERPRIJS II: Kamaro, King Baker en Luitenant Dlxy.d Roger Swerfs greep titel in DEN HAAG Aan de vooravond van de start van de Ronde van Frankrijk, die donderdag in Brest begint, zijn do nationale wielerkampioenschappen gehou den. In België werd Roger Swerts kampioen. De 31-jarige coureur versloeg in de eindsprint zijn vluchtmakkers Van Staayen en Demuynck. Eddie Merckx hield enige dagen rust en reed daar door niet in het Belgisch kam pioenschap. dat hem reeds tweemaal (ln '72 en *73) een tweede plaats had opgeleverd, Enrico Paolinl werd in Vignola voor de tweede achtereenvol gende keer kampioen van Italië bij de profs. In de eindsprint liet hij wereldkampioen Felice Qimondi achter zich. De Bretonse renner Georges Tal- bourdet heeft de Franse titel veroverd. Op de streep had hij een voorsprong van 41 seconden op zijn ploeggenoot Alain Santy. Roland Sa lm legde beslag op de eerste plaats in het kampioen schap op de weg voor profs, dat Zwitserland, West-Duitsland en Luxemburg gezamenlijk in Frei burg hadden georganiseerd. Zege van schakers NICE Nederland hooft ln do z«- vende ronde van do Schaak olympiade in Nice gelijkge speeld tegen Bulgarije. Bij het uitspelen van de afgebroken partijen won Sosonko van Popov en verloor Kuypers van Kirov. De wedstrijd tegen Spanje werd met 2^—1 gewonnen De ge detailleerde uitslagen: Toran— Timman 1—0, Donner—Calvo 10, BellonRee En- klaar Sanz 1—0. Nederland kwam tegen do Philtp- pijnen tot een voorlopige voor sprong van l'/£Vi- Twoe partij en werden afgebroken in dit duel voor de negende ronde van de finalegroep. De uitzingen waren: DonnerCardoso I0, NnrnnjnSosonko remise. En- klanrBallans afgebroken, Lontoc— Kuypers afgebroken. gnrlje 02, voorlc klje—Hongarije 2- enlgde Staten—Fli lg, Nederland—Do Phlllppil- 'den—Bui* iland 3H-14, >P A: Hongarije 1, Roemt iSR 3, VS 1. Finland 2H, Zweden lnljJ - - Bulgarije 2, Argentinië 2, Span- 1)4, Nedorland 214, Phlllppljnen Weil-Dultsland 2^. Joegoslavië [eland 2. Wall Je 214 De stand na acht ronden; Rusland 2-tJoegoslavië 21, Bulgarljo 20, Hongnrljo en de VS 10, Nederland 1714, Wost-Dultslnnd 17, Roemonl 16, Spanje ÏS'A. Phlllppljnen 18. Tsjechoslowakljo 14, Argentinië en Finland 13)4, Engeland 13, Zweden 1114, Walea 6. MEDEMBLIK De Westduitser Uwe Mares, die het wereldkam pioenschap in de Tempestklasse tot nu toe heeft beheerst, moest gisteren aanvankelijkmeer moeite voor zijn (derde) overwinning doen dan voorheen. Tegen het eind bleek Mares evenwel toch weer over de snelste boot te beschikken. De enige Nederlandse deelnemer op het IJsselmeer, Ben Staart jes, moest met een bescheiden klassering genoegen nemen (24). In het algemeen klasse ment, met nog een wedstrijd voor de boeg, staat Staartjes op een zeventiende plaats terwijl Mares de zege nog slechts kan ontgaan bij een diskwalificatie in de laatste race. De uitslag van de vijfde wedstrijd ls: '1. Mres (WD1), 2. Kriek (WD1), 3. Nornury (Eng),4. Laprell (EDI). Het algemeen klassement na vijf wed- strijden Is: 1. Mares, 6 punten, 2. Kriek 30 punten. 3. Nebel 30,7, 4. Schöttle 34,7 punten. KIEL De Fransman Alaln Chourgnoz is wereldkampioen in de 420-klasse geworden. Wegens een windstilte kon de zesde en laatste wedstrijd niet doorgaan, waardoor de stand na vijf races ook de eindstand werd. De Nederlander Peter Carels bleef op de derde plaats staan naar welke hij vrijdag was af gezakt na in het begin de lei ding te hebben gehad. Dc eindstand is: 1. en wereldkam pioen Chourgnoz (Fra) 36,4 pun ten, 2. Danielou (Fra) 39,7, 3. Carels (Ned) 49,0, 4. Ambram (Isr) 59,0, 5. Ducheny (Fra) 60,7, 6. Miquelis (Fra) 83,-7 pun ten. OSLO De Nederlandse finnjol- lenzeiler Vollebregt is tijdens de Oslo-week vijfde geworden in eeen veld dat werd aangevoerd door drie Zweden. De overwin ning ging naar de Zweed Carls- son. Zijn langenoten Liljegren en Gustafsson werden respectie velijk tweede en derde. HINDELOPEN Gisteren is de strijd begonnen om het Neder lands zeilkampioenschap in de Flying Juniorklasse. Van der Wilk uit Bennekom won dc eer ste race en Heerema uit Am sterdam zegevierde In do twee de wedstrijd. Van de 60 deelne mers werden er in de openings race overigens 53 gediskwalifi ceerd daar zij ondanks een val se start niet terugkeerden. De uitslagen zijn: Eerste race: 1. Van der Wilk (Bennekom), 2. Cortlever (Am- strdam), 3. Steensma (Eelde). Tweede race: 1. Heerema (Am sterdam), 2. De Waard (Utrecht), 3. Huisman (Apel doorn). Kunstzeilen, een sport die met de dag meer populariteit krijgt, is een kunst apart. Vooral, wanneer de branding in het geding ls willen wel eens moeilijkheden ontstaan. Zoals blijkt uit bijgaande opnamen, gemaakt tijdens het zesde kusizeicvenement in Katwijk. De zeilers bieden de problemen, zoals betaamt, het hoofd. jjgj&^ggBÏSflflHHi

Leidse Courant | 1974 | | pagina 19